Laatste nieuws Bloembollenexport naar Amerika loopt terug Kennedy verliest groot politiek medestander Vijf Wassenaarse koren in Verenigingsgebouw Leerzaam vergelijkend concert Incident-Goloeb in Tweede Kamer Raybumongeneeslijk ziek, keert niet terug als speaker 90\i WOENSDAG 18 OKTOBER 1961 De Wassenaarse zang- en oratoriumverenigingen bezitten een contactorgaan. Dit heeft voor een korenconcert zorg gedragen in het Verenigingsgebouw aan de Kerkstraat. De heer Koenen als voorzitter meende, dat het tegenwoordig uit financiële overwegingen geen eenvoudige zaak meer is om afzonderlijk tot eigen kooruitvoeringen te komen. Toch is het „kunnen-optreden" zeer wenselijk, omdat dit het genoegen van het zingen zo animeert. Dat het gezamenlijk optreden een feit werd. is een felicitatie waard. Het houdt echter het risico in dat men zulk een optreden gaat zien als een „wedstrijd". Spreker verheugde zich over de saam.- borigheid van de koren. Job de Vries uit Sassenheim aan het hoofd van „Cantate Domino"', heeft er ons eens te meer van overtuigd dat hij een opmerkelijke zangpedagoog is, die tot de diepe geheimenissen van het koorzingen is doorgedrongen, en die met goed materiaal iets prachtigs tot stand kan brengen. „Cantate Domino" blijkt inderdaad dankbaar materiaal. De wijze waarop het Schubert's bekende „Heilig" gestalte gaf, heeft ons een pure ontroering gegeven. Daarin herleeft wel ontegenzeggelijk Schubert's eigen schep pingsaandoening, zo natuurlijk als de klank vloeiend-gebonden uitstroomde, verfijnd in de gevoeligheid en plastisch in de spanning. Bortnianski's „Hirte" leek ons te ka- mermuzikaal" opgevat, maar is meer iets voor een groot mannenkoor. Bach's koraal uit Kantate 147 (met piano-be geleiding van Piet van Zoen) leed in het begin aan ongelijkheid van stem- De laatste uren van Mary Hilton (F ilmstudiekring) Het onderwerp van „De laatste uren van Mary Hilton" de eerste film van K. en O.'s Flim- studiekring, gisteravond in de Rijksuniversiteit mocht dan al weinig opwekkend zijn, de wijze waarop regisseur J. Lee Thompson het presenteerde, was bepaald in drukwekkend. .Yield to the night" schetst op sublieme wijze de navrante levensgang van een jonge vrouw (Diana Dors), die. in haar diepe teleurstelling over de afloop van een liefdesaffaire met een pianist, een revolver leegschiet op haar mededingster. Zij wordt ter dood veroordeeld en, daar gratie verlening uitblijft, terechtgesteld. De film is een realistische uitbeel ding van Mary's verblijf in de dodencel, met boeiende flashbacks over haar leven voordat zij tot de gruwelijke daad overging. Niet alleen de zeer knappe techniek van regisseur Thompson maakt indruk, méér nog de verbazingwekkende pres tatie, waartoe hjj glamourgirl Diana Dors weet te brengen in de weergave van het verblijf in de cel. Diana Dors is van nature een voluptueuze jonge dame in de trant van Marilyn Monroe, maar die hier, in de sfeer van een ter dood veroordeelde, tot het niveau stijgt van een voortreffelijke actrice. Verheugend is, dat Thompson geen en kele maal naar effecten heeft gegre pen, hij bepaalde zich tot een sober re laas van de laatste levensdagen van een jonge vrouw, een relaas, dat zowel de uiterlijke omstandigheden als de in nerlijke roerselen omvat. Vooral deze laatste werden gevoelig en met lespeet benaderd. Schokkend is wat de film laat zien over wat Mary gedurende de laatste weken doormaakt. Steeds verder raakt haar geest los van alles wat haar aan de aarde bindt. Er valt langzamerhand een verdoving over haar heen, die ihaar immuum maakt voor het voor uitzicht van haar laatste ogenblikken. Al zag de regisseur volledig af van propagandistische effecten tegen het voltrekken van de doodstraf, toch is de strekking wel degelijk tegen die straf gericht. Maar dat is slechts een bij komend resultaat: de hoofdzaak is de prachtige, psychologisch- indringende wijze, waarop dit gegeven in beeld is gebracht. Aam deze Engelse film ging een ander Engels produkt vooraf: „Night Mail", waarin het postvervoer per trein tussen Londen en Schotland (omstreeks 1936 Londen en Schotland (omstreeks 1936 op zakelijke en interessante wijze is uit gebeld. ming. Maar dit koraal was een verken nend openingsstuk en alle koren moes ten in de doeken zingen: gordijnen links rechts en achter. Men hoorde elkaar doordoor onvoldoende en vooral in de polyfonie wreekt dit zich. Maar de discipline bleef perfect. Job de Vries dirigeerde later ook nog „Wassenaars Mannenkoor", dat vier betrekkelijke eenvoudige godsdienstige gezangen te horen gaf, waaronder een Bortnianski en de geliefde Hymne van Gebhart. Dit koor produceert wel geen betoverend schone klank, maar staat be slist op een moedgevende culturele hoog te. De zang sluit goed. Vermogens tot nuanceren en boetseren zijn voorhan- handen. ,Eurphonia", een vrouwenkoor onder H. D. Baank, is een veel zwakker koor. Pretenties zal het stellig niet hebben en men zingt naar beste weten echt om het genoegen van het „zingen". Men zong van Silcher, Haydn en Jakman, waar niets tegen is, maar de polyfone lijnen van een Bach-koraal instrumen taal te trekken, dat is voor dit koor niet weggelegd. Bach eist onvoorwaarde lijk de éénklank. .Stella Maris" onder A. P. de Groot is van andere makelij. Met louter jonge mensen durft het heel moeilijke dingen aan en het doet dat vrijmoedig, zelfs een tikje nonchalant. Maar die non chalance berust juist op muzikale en artistieke flair. Hun voordracht in mo tetten van Viadana en Scarlatti, zan gen van Arcadelt en Lassus en modern- archaiserende liederen van Han van Koert was steeds beweeglijk, los, vlot, fris. Het ensemble wist aldoor raad met de stijlen en in lichte, vertellende, ma drigaalachtige trant maakte het van het guitige Duitse lied van Lassus iets prachtig-meeslepends. De altgroep is der. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 17 oktober. C.V. Cen trale Aalsmeerse Velling G.A. Snijbloe men: Gerbera 60-80, Bouvardla 15-27, Calia 50-77, Clematis 80-110, Chrysanten gr. bl. 60-90, ld. kl. bl. 15-28 per stuk, Fresia 70-115, Cyclamen 40-56, Iris 65- 105, Ornithogalum 60-95, Dahlia 10-25 per bes, Anjers: rood 12-29, roze 15-34, wit 10-25, Orchid Beauty 25-40, Rozen: Rose- landla 10-23, Parel van Aalsmeer 9-17, Geh. Duisberg 15-35, Pechtold 8-17, Towny Gold 15-31, Mad. Ofman 10-22, Baccarat 40-80, Montezuma 12-28, Florlade 15-36, New Yorker 15-30, Carol 10-22, Garnette 10-21, Pink Sensation 30-62, Sweetheart 10-24, Nymph 35-67 per stuk. KATWIJK AAN DEN RIJN, 17 oktober. Groenteveiling: waspeen per kist Al 4.80-5.50, A2 2.30-5.50, Bl 4.40-6.20. B2 2.10-2.40, Cl 2.30, C2 2.70-2.90, bloemkool per 100 st Al 63.— tot 65.—. A2 41.— tot 42—, Bl 32.— tot 43.—. B2 11.— tot 32.andijvie 10.tot 14.bospeen per 100 bos 45.tot 46.prinsessenbonen 97.tot 98.spinazie 45.groenekool 15.tomaten 25.tot 35.peterselie per 100 bos 3.70, krulpeterselie per 100 bos 6.10, bleekselderle per 100 bos 9. tot 14.—. Aanvoer waspeen 47.000 kg, waarvan 23.000 kg voor export werd verkocht. RIJNSBURG, 17 oktober. Bloemen veiling Flora: New Princess 80-95, Ju weeltje 50-52, Peter Pan 50. White Hope 60-62, Shirley wit 48-52, Joke 55, Chat- worth 55-60, Golden Ofé 55-62, Norman- dié 48-52, Carnaval 60-65, Halfgrote Chry santen: White Hope 15-18, White Veder 18-20. Medaillon 15-18, Full Speed 18-20. Regalia 12-14, White Joy 18-20, Diverse Dahlia's 120-220 per 100, Anemonen 140- 200 per 100. WOERDEN. 18 okt. Kaasmarkt: Aan voer 99 partijen. Noteringen: le kwal. f 2.25-2.31, 2e kwal f 2.18-2.24, extra kwal. tot 12.50. Handel kalm. (Van onze Haagse correspondent) Bij het begin der vergadering van de Tweede Kamer heeft vanmiddag de communistische afgevaardigde M. Bak ker verlof gevraagd de regering te mo gen interpelleren over de gebeurtenissen op Schiphol rondom de Russische me vrouw Goloeb en over de gevolgen van dit incident. Op voorstel van de voorzit ter zal morgen bij het begin der ver gadering over het verzoek van de heer Bakker worden beslist. De heer Bakker ging niet voetstoots met dit voorstel ak koord, daar hij zijn interpellatie zo snel mogelijk had willen houden. Er ontspon zich een korte discussie tussen de com munistische- afgevaardigde en de voor zitter. dr. Kortenhorst, die meende dat een beslissing terstond niet tot de „re gels van het huis" behoorde. Verder sprak de voorzitter nog over het verschil in parlementaire rechten in ons land en in de landen, die de heer Bakker na aan het hart liggen. De heer Bakker legde zich tenslotte bij het voorstel van de voorzitter neer, maar protesteerde te gen diens „aantijgingen". Bij de ingekomen stukkenwas van middag een brief over opneming van mr. A. B. Roosjes (Ail.) in een zieken huis. In „Bel Canto" blijkt Louis van Wijn gaarden een intelligent koor van gevor derde scholing te bezitten. Het heeft aan de voorbereiding niet de eigenlijk vereiste tijd kunnen besteden en in Schubert's „Hirtenchor" uit Rosamunde moest de dirigent zelf aan de piano be geleiden. Er zat niettemin een vaardige gang in deze Schubert en aan het lied karakter werd alle recht gedaan. Een bepaald moeilijke opgave werd fraai en zeer bevredigend opgelost in de „Hym- nus de ascensione" van Wagenaar en, ofschoon dit een a cappella vertolking was, leek het ons toch een vuurproef voor geslaagd oratorium-zingen. Van Wijngaarden's leiding is zeer efficiënt, het damesoverwicht beinvloedt uiter aard het klankresultaat. Moge het deze dirigent gegund zijn nog enkele paren mannenstemmen te vinden. Een dansant Boheems volksliedje be sloot dit leerzaam-vergelijkende concert in een vrijwel geheel gevulde zaal. Voor poging tot moord zes jaar opgelegd (Van onze Haagse correspondent) Een gevangenisstraf van 6 jaar m.a. van het voorarrest en terbeschikking stelling van de regering dezelfde straf die hem in eerste aanleg door de rechtbank te Rotterdam is opgelegd heeft het Haagse Gerechtshof opgelegd aan een 38-jarige kelner uit Rotter dam wegens poging tot moord op zijn echtgenote. Met een pistool in de hand ging de kelner in de nacht van 23 oktober van het afgelopen jaar naar de Old City Bar aan de Westkruiskade in Rotter dam, waar zijn vrouw, die bij hem weg gelopen was, werkzaam was. Doordat zij tijdig achter de tapkast wegdook bleef de vrouw ongedeerd. De kelner bleef echter schieten, waardoor twee bezoekers van de bar ernstig ge wond werden. Nachtelijke gevechten te Groningen (Van onze correspondent) Passagierende vissers uit Wieringen, die als gevolg van de storm 's avonds de haven van Delfzijl waren binnenge lopen, zijn vannacht in handgemeen geraakt met een portier van een café aan de Carolieweg te Groningen. Een van de vissers werd door de por tier met een stuk glas op zijn hand ge slagen. De man ontstak hierover zo in woede, dat hij een bij het café staande fiets greep en haar door de ruit van de cafédeur smeet. De portier liep hierbij een diepe won de aan een arm op. Hij werd door de GGD naar een ziekenhuis vervoerd. Tegen de bewuste visser werd proces verbaal opgemaakt wegens opzettelijke vernieling. Enkele uren later raakte, ook in de binnenstad van Groningen, een auto mobilist in gevecht met een visser, die eveneens aan het passagieren was ge weest. De bestuurder van de auto trok, een alarmpistool, waarmee hij zes scho ten achter elkaar loste. Enkele agenten van het politiebureau stoven op dit alarm naar buiten, waar zij de automo bilist wisten te ontzetten. De balorige visser werd naar het bureau overge bracht. Burgemeester Enschede lid Eerste Kamer Dr. E. Brongersma te Heemstede, die benoemd was tot lid der Eerste Kamer in de vacature De Rijk (PvdA) wenst niet voor deze functie in aanmerking te komen. In zijn plaats is nu benoemd ver klaard de heer W. Thomassen, burge meester van Enschede. Meisje te Delft door vrachtauto gedood (Van onze correspondent) Een 10-jarig meisje uit de Delftse buurtschap Delfgaauw is vanmorgen om streeks halfnegen op de Nassaulaan te Delft om het leven gekomen, toen zU door een vrachtwagen met oplegger werd overreden. Een naast haar fietsend vrien dinnetje kwam voor de vrachtwagen te recht, maar zij liep nauwelijks letsel op. Beide meisjes fietsten naar school, toen zij werden ingehaald door een vrachtwagen, uit Zaandam. Deze ontdek te dat hy in de verkeerde richting reed en sloeg toen plotseling rechtsaf. Daar door werden de meisjes geraakt. Vijfdaagse voor het maatkledingbedrijf De werkgevers in de maatkledingin- dustrie hebben zich bereid verklaard per 1 maart 1962 de werkweek voor het per soneel terug te brengen van 48 op 45 uur, waardoor de vijfdaagse werkweek een feit is. De praktische uitwerking hiervan in de CAO zal nog nader tus sen werkgevers en werknemers worden besproken op 21 november a.s. De werkgevers hebben het verzoek van de vakorganisaties voor textielpersoneel om de vijfdaagse werkweek ln te voeren zeer vlot ingewilligd, mede omdat men hoopt door deze maatregel het steeds groter wordende personeelstekort te be teugelen. De heer J. van Zyverden deelde tijdens een vergadering van de Amerikaanse groep van de Bond van Bloembollenhandelaren in Treslong te Hillegom mede, dat de export naar Amerika in sterker mate is teruggelopen, dan de exporteurs had den verwacht. In 1960 exporteerde men 10.353.000 kg, die een waarde hadden van f. 36.643.000 en het afgelopen exportseizoen gingen 9.497.000 kg scheep naar de U.S.A., die een waarde van f. 34.000.000 vertegenwoordigden. De heer Jac. van Zyverden noemde enkele oorzaken, met name de ongunstige conjunctuur in Amerika, de revaluatie en de concurrentie van Japan. Om sterker te staan hebben verschei dene firma's een exportcombinatie ge vormd. De Amerikaanse Groep telt reeds vier combinaties. Men verwacht dat er meerdere zullen volgen. In samenwer king met het Centraal Bloembollen Co mité te Hillegom en de vereniging „Theorie en Practijk" te Lisse zal men met een cursus voor verkooptechniek starten. De verkoopleider bestudeert mo menteel in Amerika de verkoopmaterie. Een speciaal ontworpen en gepatenteerd merk zullen de Hollandse bollen kisten, doosjes, veelvuldige papieren en recla mecampagnes opluisteren, zodat het publiek direct weet dat men Hollandse bloembollen koopt. Bij ingekomen schrijven werd aangedrongen om direct de mail-reclame bij de campagnes op te nemen. Over de heffing teneinde meer gelden voor propaganda te verkrijgen werd hierna uitvoerig gesproken. De hef fing wordt van 1 op 2 gebracht, daarbij komt nog een bedrag van het C.B.C. ter grootte van f540.000. De fir ma's Van Zonneveld uit Sassenheim en N.V. Gebr. van Zyverden uit Hillegom zullen in de commissie zitting nemen, die tot taak heeft de lijst van oncrediet- waardige afnemers samen te stellen, in de plaats van de exporteurs H. Verde- gaal en Zn.uit Sassenheim en Gebr. Driehuizen N.V. te Lisse. De heer War- naar uit Sassenheim, tevens voorzitter van het C.B.C. stelde voor een enquete in te stellen inzake de teruggang in de Amerikaanse export. Men besloot op de vragenlijst, die de leden der Ameri kaanse Groep toegezonden wordt enkele vragen, b.v. waarom bepaalde categorieën minder kopen, op te nemen. De heer Van Zyverden trad gistermor gen af als voorzitter en werd opgevolgd door de heer H. Hylkema uit Hillegom. De scheidende werd door de heer PI. Swart een kristallen vaas met inscrip tie aangeboden, waarbij de voorzitter der Bond van Bloembollenhandelaren, de heer Fr. van der Kolk uit Hillegom de bloemen voegde. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur num. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 Het Leidsch Dagblad Meest gelezen blad van Leiden en Omstreken Nieuwe uitgaven Don Camillo ln Rusland, door G. Gua- reschl. Ultg. De Fontein, Utrecht. Spoorzoeken - Spoorlezen. Van Spoor en prent, met afbeeldingen van sporen en prenten deels ln natuurlijke grootte, door K. Brandt en H. Elserhardt. Ultg.: P. van Belkura, Amsterdam. Onze kat. Een geïllustreerd boekje voor liefhebbers van katten, door B. Haglund. Ned. vertaling van R. Verschuur. Ultg. P. van Belkum, Amsterdam. Loop door en kijk niet om ,door G. Martin. Ultg.: De Torenlaan, Assen. Het landschap van Lambarene. Weken bij Albert Schweitzer, door Dr. Fr. Franck. Ultg. H. P. Leopold, Den Haag. Dineetjes die men thuis bereiden kan. Naar de Zwitserse uitgave van E. Nietlis- pach, bewerkt door M. J. Krabbe. 4e druk met foto's ln kleuren en zwart-wit. Ultg. Kosmos, Amsterdam. BHbel voor de kinderen, met zingen en spelen. Deel 2 Het Nieuwe Testament, door dr. J. L. Klink, met medewerking van dr. J. W. Schulte Nordholt, ds. C. M de Vries, e.a. Geïllustreerd met tekeningen van P. Klaasse. Ultg. Het Wereldvenster, Baarn. (Van onze correspondent in Washington) Zoals men weet is dezer dagen Sedert 1913 is Rayburn, die uit Sam Rayburn ongeneeslijk ziek is. Selert 1913 is Rayburn, die uit Texas afkomstig is, lid van het Huis van Afgevaardigden. Sedert 1940 ls hy „speaker" of voorzit ter van het Huis. Alleen tijdens twee korte perioden van een Republikeinse meerderheid heeft mr. Sam of ook wel mr. Democrat, (lie post moeten afstaan. Een zeer krachtige, markante figuur is aan het politieke leven van Washington ontvallen en president Kennedy verliest een medewerker, die hij node kan mis sen. Ongeveer een maand voordat het Congres zijn zitting beëindigde, moest de „speaker" van het Huls, Sam Ray burn, Washington verlaten. Hij klaagde over pijn in de rug en hoopte dat rust in Texas hem goed zou doen. In Wash ington was men verbaasd, want de ro buuste Raybum was eigenlijk nooit ziek. Weinigen vermoedden echter, dat hij niet meer naar de hoofdstad zou terugkeren. Toen dezer dagen bekend werd, dat Raybum kenker had en niet meer was te genezen, waren de politici van beide partijen zeer geschokt door dit bericht. President Kennedy zei: „Ik weet dat de gehele natie zich met mij en me vrouw Kennedy zal verenigen in gebed voor speaker Raybum, die zijn volk zo goed en zo trouw gediend heeft, vele jaren lang." Niet alleen persoonlijk, ook politiële zal de president mr. Sam zeer missen. Na dat Raybum Washington had verlaten, werd het terstond duidelijk, dat de man, die hem verving, McCormack uit Mas sachusetts, veel minder steun verleende aan wetsontwerpen, die Kennedy had aanbevolen. Ten dele was dit zo, omdat McCormack politiek verder van Kenne dy afstaat, maar ook omdat niemand in het Huis zo'n greep op de diverse 55 groepen in de democratische partij heeft als Raybum. Conflicten McCormack is een rooms-katholieke Democraat uit Massachusetts. Hij komt dus uit dezelfde staat als Kennedy en is van hetzelfde geloof als de president. Maar dat wil niet zeggen, dat beide mannen goed met elkaar overweg kun nen. Herhaaldelijk hebben zij botsingen gehad en indien McCormack speaker wordt (op het ogenblik is hij fractie leider der Democraten), dan zal dit Kennedy's werk moeilijker maken. Maar wie ook Rayburn zal opvolgen, altijd zal deze figuur minder overwicht heb ben op zijn partijgenoten. Zoals men weet lopen de opinies in de Democrati sche partij zeer uiteen en partij-disci pline, zoals men die in Europa kent, is in Amerika onbekend. Vandaar dat al leen een heel krachtige, ervaren leider de partijleden min of meer ln het gareel kan houden. Volgens de traditie zou McCormack Rayburn moeten opvolgen. En traditie betekent veel op de heuvel van het capl- tool. Toch zijn sommige Democraten van mening, dat het goed zou zijn in dien het Witte Huis of een „revolutio naire" groep van Democratische afge vaardigden erin zou slagen een ander tot speaker benoemd te krijgen. Men denkt met name aan Richard Boiling uit Missouri, die een van Rayburns ge trouwen is. Hij is pas 45 Jaar oud, maar Kennedy, die zelf 44 ls. kan die leeftijd moeilijk een bezwaar achten. Ook ande ren worden genoemd, bijvoorbeeld Carl Albert uit Oklahoma. Het Congres komt echter pas weer na januari bijeen en er is dus nog veel tijd voor politieke ma noeuvres. Het Amerikaanse weekblad „US News and World Report" heeft juist een in terview met Rayburn gepubliceerd. Wat hij daarin over zijn volk zegt, zal in de komende periode stellig als zijn „testa ment" worden geciteerd: „Het Ameri kaanse volk heeft nooit nagelaten de be langen van het land te dienen, wanneer dit land in gevaar of crisis verkeerde. Ik weet absoluut zeker, dat de Ameri kanen hetzelfde weer zullen doen, wan neer een beroep op hen wordt gedaan". LEIDERDORP Kleine zege voor L.D.C. (11-9) De voor de competitie gespeelde dam- wedstrijd tussen KWZ (Katwijk) en Lei derdorp eindigde in een 11-9 overwin ning voor de Leiderdorpers. De gedetail leerde uitslagen luiden: C. Varkevisser (KWZ)—L. Matze (LDC) 1-1, C. van DuijnG. Oostergo 0-2, T. HerbertA. v. d. Zwan 1-1, Jac. de BestD. Hassefras 1-1, T. v. d. Plas J. van Sandijk 0-2, BarnhoornC. de Koning 1-1, A van DuivenvoordeC. Deegenaars 0-2, P. MeivogelH. v. d. Vecht 1-1, C. OuwehandA. Dorsman 2-0, C. J. Duivenvoorde—C. Verweij 2-0. OEGSTGEEST Versehillenlde typen onkerkelijken Tijdens de vergadering van de chris tenvrouwenbond sprak ds. J. H. Baas, evangelisatiepredikant te 's-Gravenhage, over „Verschillende typen onkerkelijken". Ten eerste de voorgrondsmens, die een leven leidt zonder achtergronden en voor wie met de dood gewoon alles is af gelopen. Ten tweede de atheist, de be wuste godloochenaar, die wel over God spreekt, maar altijd in de afweer. Ten derde: de zoeker, waarmee men in het evangelisatiewerk het meest in aan raking komt. Hij zit n.l. vol „achter grond", maar is boordevol vragen. Ten vierde de opstandige, die allerlei, vaak gegronde klachten heeft tegenover een bepaalde kerk, ambtsdrager of christen. Ten vijfde: de religieuze mens, die veel weet en leest over allerlei godsdiensten, zowel de christelijke als b.v. de moham medaanse, maar die niet gemakkelijk tot een keuze komt. Ten zesde: de moralist, die vindt dat hij het er nog niet zo slecht afbrengt in het leven, maar diep in zijn hart voelt, dat er nog veel is dat niet in de haak is. Ds. Baas besprak verder de benade ring van deze mede-mensen. Het evan gelie nivelleert veel verschillen. VOORSCHOTEN A. G. v. d. Linde naar Weesp De directeur van het Post- en Tele graafkantoor, de heer A. G. van der Linde, is met ingang van 1 augustus jJ. benoemd tot directeur van het Postkan toor te Weesp. BROMOTOCLUB VOORSCHOTEN ORGANISEERT NAJAARSRIT De „Bromotoclub Voorschoten" zal op zaterdag 21 oktober a.s. een „Najaars- rit" organiseren. Voor de beste prestatie in de Bromfietsklasse en in de auto/ motorklasse ls een wisselbeker beschik baar gesteld. De start vindt plaats bij H.CR. „Het Wapen van Voorschoten" om 2.00 uur. Inschrijving voor deze „Najaarsrit" kan geschieden bij de start vanaf 13.30 uur. WARMOND Wijkgebouw Wit Gele Kruis veel duurder dan was begroot TUdens de vergadering van het Wit Gele Kruis in Warmond werd meege deeld. dat de bouw van het wijkge bouw f 40.000 meer heeft gekost dan be groot was. De grote man op financieel gebied, de heer Zoetemelk, werd uitbun dig geprezen. Er was een voordelig sal do van f938. In de plaats van mevrouw Von Fisenne werd mevrouw Wltsen- burg-v.d. Wal benoemd De nieuwe sta tuten en het huishoudelijk reglement werden met algemene stemmen goed gekeurd. Tot leden van de kascommis- sie voor 1961 werden de heren M. Groe- neboom en Th. Weyers benoemd. BEURSOVERZICHT j Vaste stemming voer Aku's en Hoogovens Amsterdam, 18 oktober Het Damrak heeft vanmiddag bij de opening een verdeelde stemming te zien gegeven voor de internationale waarden. Aku en Hoogovens waren zeer vast, daarentegen gaven Philips en Unilevers een egring koersverlies te zien ten op zichte van het vorige slotnlveau. Kon. Olie opende 20 cent hoger. De handel bleef over het algemeen kalm. Wall Street gaf gisteren weinig ver andering te zien. De Philips- en Uni- leverwaarden lagen er gevraagd. Am sterdam ondervond vanmiddag goede steun van de West-Duitse beurzen, die verbeteringen van 25 tot 30 punten te zien gaven. Aku's lagen zeer vast op de verkoop van de aandelen British Enka, waarin Aku een meerderheidsbelang heeft. Gisteren na beurs liepen Aku's op genoemde verkoop op van 384 tot 392. Vanmorgen werd zelfs 401 voor de stukken betaald. De officiële beurs zette in op 396, tegen een vorig slotkoers van 384%. Aan de openingskoers werden la ter nog een paar punten toegevoegd. De beurs plus het publiek hebben vandaag de aanhoudende koersdaling voor Hoogovens van de laatste tijd een halt toegeroepen. Lokale- en buiten landse vraag, plus dekkingsaankopen deden de koers van ddt fonds stijgen van 805 tot 815. De vorige slotkoers was 778. Kon. Olies werden een paaT dubbeltjes hoger verhandeld op f 114.70. Philips voegde op 1062 nog 3 punten aan de forse koersstijging van gisteren toe. Unilevers een paar puntjes in reactie op 841. De cultures veranderden niet veel vergeleken met de slotkoersen van gis teren. Ook in de Scheepvaartsector kwa men geen spectaculaire koersverande ringen tot stand. De Staatsfondsen- maikt was kalm en onveranderd. In de lokale afdelingen werden aan delen „Kendmg Lemboe" op last van het beursbestuur niet genoteerd in verband met een bod op deze aandelen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 18 oktober 1961 Londen 10.16%—10.17; New York 3.60ft- 3.61 ft; Montreal 3.50%—3.50%; Parijs 73.44%—73.49%; Brussel 7.25%—7.25%: Frankfort 90.26—90.31; Stockholm 69.87- 69.92; Zürich 83:55—83.60; Milaan 58.15% —58.20%; Kopenhagen 52.42—52.47; Oslo 50.71—50.76; Wenen 13.97%—13.98%Lis sabon 12.66%—12.68. BEURS VAN AMSTERDAM Woensdag 18 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden 102 ft 102% 102 ft 102% 102% 102% Ned. '60 II 4% 102% 102 ft 100% 100% Ned. '60 4V4 100% 100iè 100% 100H 97% 97% Ned. Gr tb. obl. 3% 84 L Ned. '47 3% 94 94 ft Ned. '51 3% 97V4 97% Ned. '53 I-II 3% 96% 96% Ned. *56 3% 95% 95H Ned. '48 3% 90% 90% Ned. bel. cert. 3% 90% Ned. '50 I-II 3% 90 H Ned. '54 I-II 3% 92 ft 92 ft Ned. '55 I 3% 92 ft 92 ft Ned. '55-n 3% 94 94% Ned. '37 3 92% 92% Ned. Grtbk. obl. '46 3 93% 93 Ned doll. ln. '47 3 91ft 91ft Ned. Inv. cert. 3 99%GB 99%GB 99% 99%GB 99% 99% Indië '37 A 3 95% 95U Ned. won. b.l. '57 6 109% 109% Ned. won.bl. '58 4% 101% 101% Vorige Slotkoers koers v. heden 105 86% 105 84% 84% 89% 89% 90% 90% 84% 83% 93 82% 92% 93% 91% 93 93 93 97 96% 96% 97% 93% 93% 104 104% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber Ver. HVA-mij A.K.U Deli Mij eert Hoogovens eert Philips gem. bez. Unilever cert Dordtse Petr Kon. Petr. (50 f 20) Holl. Amer. lijn Java China Paket KJLiM Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paket Mij Stoomvaart My Ned. Nlevelt Goudr. eert. v. Ommeren eert. Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen 110 GB 111 126% 384% 395% 146.30 146.30 778 809% 1061% 1062% 844% 837% 544% 540 114.50 114.60 162% 162 155% 155% 62.10 62 206 205% 157% 157% 171% 171 %GL 163% 162% 335 333 161 159 163% 163% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 12%.. A'dam '56 I 2% A'dam '56 n 2% A'dam '56 IH 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem n 2% R'dam '52 I 2% Idem II 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-HoU. 1957 2% Zuid-Holland '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstelllngen Robeco 248 248 50 Amst. Bank 383% 384 Cultuurbank 32% 32 HoU. Bank Unie eert. 219% 220% 2e?; Handelmy3i6 3i6 Rott. Bamk 360% 360% Twentsche Bank 315 315 Senembah403 40o Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkel's Patent (v.) Borsumy Calvé Delft eert. Electrolasmjj Kon. Pap. v. Gelder Kon. Ned. Grofsm. HoU. Constructie Ing. bur. v. Bouwnyv. Internatio Int. Kunststoff. Ind. v. Kempen en Begeer Leidse Wolsplnnery Müller en Co. NJB. Ned. Kabelfabr A'dam '47 (3%) 3 96% idem '48 (3%) 96% 96% R'dam '52-1 (4%) 100% 101 L id. id. *37 I-n (3%) 96% 96% Z.-HoUand '55 4% 99% 100 Bankwezen Bank N. Gem. *58 5% 104*8 104% id. N.WJ. '52 (4%) 100% 100% BVG rspbr f.500 199 198 L BVG rspbr *52 144% 144% fndustr. Obligaties Philips DoUarlng '51 95 94 675% 682 305 305 39 39 790 800 356 360 171% 172% 435 L 244% 245 184% 184 70 71 125% 125 542 545 531 530 586% 592 296 299% 550 549 840 849 350 355 97% 97% 196 193 296% 299 91 88% 132% 133% Rott. Droogdok My. Sikkens Groep Ver. Touwfabrieken Walvisvaart Wernink's Betonmy. Wilton Feyenoord Van wyk en Heringa Zaalberg Diynbouw en petroleum Biliton 2de r495 479 Kon. Petr. (f.20) 116 116.20 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific Un. States Steel 24ft 24% 81 81ft 51% 51% 41ft 41ft 51% 50% 49% 49% 81% 81% 59% 59 37% 37% 36ft 35% 79% 79%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11