DE WETGEVER, DE MAGISTRAAT EN DE SCHOOL ROND 1600 Italië staakt invoer van vette kalveren D Zaak van Preston Cobb krijgt meer aandacht Een bloemlezing uit cle Leidse Gerechts-dagboeken skibroeken Kongo's uitvoer enorm gedaald DINSDAG 17 OKTOBER 1961 door A. Hallema II (Slot) NOG laten we in originali volgen enige „sollicitaties" tot toelating als onderwijzer (es) binnen Leiden tussen de jaren 1599 en 1610. 8) Waar hierna in de stukken sprake is van onderwijzeres (sen), denke men nog in de eerste plaats aan „schoolmaitressen" (bewaarschool houdsters, naaijuffrouwen), maar verder ook aan scoelmeesterschen" voor de aanvangsklassen, of liever voor de eerste leerjaren in ,,'t kleine scool". Overigens noteerden wij uit vele 16de eeuwse beschei den voor verschillende streken van Nederland en daaronder waren meerdere vroeg-16de eeuwse opgaven uit poorters-inschrijvingen en dergelijke namenlijsten, verschillende „scoelmeesterschen", luiste rende naar de alleszins democratische namen van Anna, Clara, Jacopse, Trijn, Grietgen enz., dus mensen uit het volk voor het volks kind. Ook hier was het vrouwelijke element reeds lange tijd in opkomst. Meerdere verzoeken in aangeduide geest zullen ook toegestaan zijn, omdat de onderwijzers der „buitenscholen" de eisen en behoeften van de praktijk verbonden aan hun onderwijs, bijv. door les in boekhouden te geven ten dienste van de aanstaande koopman. 9 Leyden gesien tjegenwoordige ver- souck van Wilhelmus Wïlhelmi plantini hebben den Suppliant ge- admitteert ende geconsenleert schole te houden, mits hem gedra gen volgen dordonnan dien aen- gaende gemaect ofte noch te mae- ken ende zijn vorder versouck ont- seyt. 19-5-99 Gerechtsd. E.fol. XLIX vo. Grietgen dirsxdr. de blaeu. Opte requeste, daer by de bo- vengest. suppliante versouct con sent om school te mogen houden, is geapostilleert: die van Gerechte hebben de toondersse volgen haer versouck toegelaten om binnen de- ser stede te mogen schoolhouden, mits haer zulcx doende dragende naer de keuren en ordonnantiën opt stuk van schoolhouden, ge- maeckt off noch te maecken. 31-8-1600 Gerechtsdagboek E.fol. CLXXXV. Pieter Berdan Schoelmeester. Opt versouc van Pieter Berdan om Schole te mogen houden stont geapostuleert: Die van Gerechte^ gesien de aengehechte attestatie van Mr. Lucas Trelcat, dienaer des Goddelicken Woorts, hebben Pieter Berdan, toonder in desen, volgend zijn versouc toegelaten om schole te mogen houden ende zulcx doen- der der goeder leijden Kinderen bij den huysen te gaen leeren, mits hem in alles gedragende naer de Keuren ende ordonnan ten opsich- te van gelicke schoelmrn. gemaekt ofte nochte maecken. Aldus ge- daen opten Xen January XVJc drie; onder stont my Jegenwoor- dich en ivas geteyckent J. van Hout. fol. IIcXCIIII vo. Gerechtsdagboek E. Jan Hotelle, wonende binnen deser stede. Opte requeste, daer by den voorn. Jan Hotelle versochte aen die van de Gerechte om te mogen schole houden en de Jonge Jacht te leeren de franchoijsche sprae- cke, stont geappostileert: die van de Gerechte der Stadt Leyden neb ben den Suppliant toegelaten mits- desen de Jonge Jeucht by de huij- sen te mogen gaen learen mits volgt de gebruikelijke voorwaar de). Actum XXI Nov. 1608. Gerechtsdagboek G.fol. XIIIJ. Gerechtsdagboek G.1608-12. W Jan Le feure Lespinoj. Aan de Achtbare wijse en zeer voorsienige Heeren mijn Hee- ren Burgemeysters en Regeer ders der Stadt Leyden. Vertoont met behoorlijcke eerbie dige Jan le fevre L'espinoj hoe dat hij alhier in de Stadt is comen wo nen voor omtrent drie maenden, comende van Alphen met goede ge- tuychnisse van de Gemeente al daar hier aengehecht, om hem al hier te generen in de neringhe van Linten, de welcke also se tegen- woordelyck so slap valt, dat hy syn huysgesin daer op niet wel weet te onderhouden, zo soude hy geerne byden handt namen het Schoolhouden van een fransche schole, beneffens ooc in duytsche tale, met welcke taelen als mede in schrijven en reeckenen hij sup pliant tamelijck wel geouffent is. Ende also sulcx niet sal mogen ge schieden sonder U E. Kennise en consent, zo versouct hij suppliant seer demoedelijck dat Uwe E. gelie ve hem toe te laten een sodanige schole sal mogen oprechten en houden. Tswelck doen E. In margine stont geapostilleert: die van Gerechte der Stadt Ley- denn, gesien tjegenwoordige ver souck mitsgaders d'acte van attes tatie, daer aen geannexeert, daer zy om d'extraordynaryse en seer onstichtelicke clausule daer Inne geinsereert 14), in desen niet heb ben konnen off willen opletten en daeromme goetgevonden de selve te behouden omme in tyde en -cylen daer opsodanige regard te nemen, als sy te rade sullen vinden. Hebben den Suppliant dien niet tegenstaen- de syn versouck om school te mo gen houden, geaccordeert, mits dat hy hem gedragen zal nae d'ordre, opt stuck van schoolhouden ge maect. Actum in haere vergaderinge opten XII Marty Ao X Vic thien. Onder stont: In kennise van my en was geteyckent, J. Swanenourch. E verzoeken behelzen nu eens uit- sluitnd het geven van privaat onderricht langs de huizen „of die tsullen begeeren" gelijk ook nog in de 18de eeuw veelvuldig voorkwam, dan weer het oprichten van een eigen schooltje. Tegen het einde der Repu bliek waren er enkele binnen Leiden plm. 100 van die schooltjes, bijna alle van zeer geringe omvang. De inkom sten waren hier enkel de schoolgelden, vandaar dat de rijkelui's kinderen de begeerlijkste objecten voor de juffrouw of „matersche" waren. Een en ander deed de onderwjjszorg voor de kinde ren van onvermogende ouders te zeer verwaarlozen. indien ze aan het par ticuliere initiatief bleef overgeleverd, waardoor Leiden, betrekkelijk laat, in 1719 zijn „armekinderschool" onder de „Saeyhal" kreeg, in 1736 met nog twee andere vermeerderd. De schoolmeesters van deze inrichtingen moesten zijn „nuchtere, schikkelijke mannen" bo ven de 18 jaar, ervaren in: spellen, le zen, schrijven, catechiseren dit om de predikanten te assisteren. Om blijk van de profane kundighe den te geven, werden ze geëxamineerd door deken en hoofdlieden van het Leidsche schoolmeestersgild, terwijl wat het catechiseren betrof, ditzelfde werd gedaan door de Kerkeraad der Neder duitse Gemeente. Want Leiden had ook zijn school meestersgild, welks meeste leden op eigen houtje schoolmeesterden. In ja nuari 1663 was de „schoolmeesters en schoolvrouwen" vergund tot de vorming van zulk een vakvereniging te mogen overgaan, welke haar vergaderingen hield in de Baaihal. Het bekleden van een nevenambt naast het aangevraagde schoolmees terschap werd in de regel niet toege staan, vooral wanneer het eerstbedoel de geen ondergeschikte positie was, maar kon opgevat worden als een hoofdbetrekking, waardoor tevens ge vaar viel te duchten voor wederkerige ongunstige invloeden op het onderwijs en de leerlingen. Zeer wijs gezien was het bijv. van net Leidse gerecht, dat zijn leden „in de persoon van Wilhel mus Wilhelmi plantini' 10) geen on derwijzer als notaris wensten, of om gekeerd. Tenslotte blijkt zeer demonstratief het onafahnkelijkheidsgevoel en de oppermacht van de Magistraten, wan neer ze zich geducht ergerde aan de „onstichtelijke clausule" van de Al- phense pastor-attestator, toch afge scheiden daarvan de belangen van Jan le Fevre Lespinoi onder ogen zien en behartigen, 11) door hem de wettelijke onderwijsbevoegdheid toe te kennen. Het gold hier nog wel een man, die door de nood der tijden en de m&iaise in zijn vak gedwongen was, om zijn kost te verdienen met schoolhouden. Diens volledige attestatie meenden we hier een plaatsje te mogen doen in ruimen, omdat er zulke bewijsstukken niet vaak bewaard zijn gebleven en hoogst zelden werden gepubliceerd. Hier volgen nu enkele verzoeken met daarop de beschikking van het Ge recht. Versoec om scoel te moegen houden" Opte requeste, daer by Coenraet van Houcke versocht openbaere schoole te moegen houden om eene ijegelicken, diet zoude begeeren te leeren leesen en schrijven aider- hande geschriften, cijjferen ende pertinent bouckhouaen op de Ita- liaensche maniere, stont geaposto- leert die vande Gerechte hebben den toonder tot sijn jegenwoordige Versouc toegelaten ende zulcx voor zoeveele in hem is geoorloft oven- bare schole te mogen houden. Om elc eenen die ae hem versouckende te leeren leesen schrijven, chijfe ren ende bouckhouden mits hem in alles gedragen naer de Keure ende ordonnantiën opt onderhout van de scholen gemaect ende noch te maecken. Vergad. v. h. Gerecht. 18—3—99 fol. XXXV vo. Gerechtsdagboek E. 1598—1604. Versouc om school te houden en notarijs zijn. Opte requeste, daer by Wilhelmus Wilhelmi plantini, ingeseten dezer stede, versochte te moegen fran- choijsche schole houden en vorder oock te hébben nominatie nopende het notarisampt, stont geavosto- leert: die vande Gerechte der Stadt Proces tegen Amerikaanse zendelingen in Angola Het Portugese ministerie van Buiten landse Zaken neeft gisteren bekendge maakt, dat de vier Amerikaanse zende lingen die vorige maand in Angola wer den aangehouden, „in geheime verstand houding" stonden met „terroristen" in dat gebied. De rendehngen die behoren tot de Methodistische Kerk, zijn inmid dels naar Lissabon overgebracht waar een proces tegen hen wordt voorbereid. Alzomen schuldich is, tot allen tijden der waerheyt getuychnlsse te Generaal Taylor naar Vietnam Generaal Maxwell Taylor, militair adviseur van president Kennedy, is uit Washington naar Zuid-Vietnam ver trokken. Hij zal de president verslag uitbrengen over de toestand die door guerrilla-strijders in dit land is ont staan. Taylor verklaarde bil zijn vertrek dat niemand voorstander is van het zenden van Amerikaanse troepen naar Zuid- Vietnam „tenzij dit absoluut noodzake lijk is". Het communistische Noórd-Vietnam heeft bij de internationale commissie van toezicht op de naleving van de Geneefse akkoorden inzake het voor malige Indo-China geprotesteerd tegen het besluit van de Amerikaanse rege ring om generaal Maxwell Taylor naar Zuid-Vietnam te sturen, aldus meldt het- communitische persbureau Nieuw-Chi- na. Volgens Noord-Vietnam heeft gene raal Taylor opdracht „de Amerikaanse interventie in Zuid-Vietnam te verster ken en de weg te banen voor de komst van Amerikaanse troepen in dat deel van Vietnam". geven, Insonderheyt alsmen daer het optreden van pro-communistische om versocht wert. So ist dat wy dienaer des goddelicken woordts en ouderlingen der gemeente Jesu Christj, tot Alphen, by desen At testeeren en getuygen dat thoonder Dezes, Jan Wïllems Van der Stey- den L'espinoj met synder huys- vrouwe Judith Vorstin van Ceulen? (Coelen) zijn geweest, beyde lit- maeten deser onser gemeente, met ons alle tijt in stichtinge het woort Godts hooren en de Sacramenten gébruyeken: nroom van leven ende wandel en gesont inder Leer in alles, so veel ons bekent is, hem also gedragen hebbende datwy haer bywoningh, indient haer profytelick weer geweest), wel lan ger wilden geerne gehouden héb ben, en dat van ivegen haerer vreedtsamiger en stichtélicker buerwandélinge. Daer toe en we ten wy ooc niet, dat sylieden met enige nieuwicheyt (nu sivevende in dese Landen), besmet zyn gelyck die geene in den welcken de Godt deser werelt de sinnen verblint heeft, datse de claerheyt des H. Evangely niet en connen sien. Daerom versoucken wy aenden broedren, daertoe sy sullen co- men, sy wilen de selve voorss per sonen ooc daer voo*en achten en opnemen. In kennisse der waer heyt so hebben wy dienaer en on- derlingen voorseyt 12), deie At testatie geerne onderteyekent. Actum in Alphen dan achtsten dach November Ao. 1609, was onder g etey kent Paulus Mercator, pastor Alphynorum. Wolphert Jansz.Ouderlinck. Dirck Adriaensz. Ouderlinck tot Alphen. Gerechtsdagboek G. fol. CXXXIvo/CXXlI vo. Men zal door het voorgaande wel enigermate hebben kunnen vaststellen, dat inzake het lager onderwijs In deze landen gedurende de periode der Re publiek veel, in sommige vaderlandse steden zelfs zeer veel, aan het particu liere initiatief werd overgelaten, waar bij de betrokken Magistraat of het Ge recht slechts poseerde voor controleur en superintendent. Ook voor die tijd gold zeer intens de Invloed van het bijzonder onderwijs, maar dan opge vat in die zin, welke deze term des tijds aankleefde. Dat verschijnsel was van grote invloed op de menigvuldige wanorde en het volslagen gemis aan enige uniformiteit, waar het de me thoden van onderwijs en opvoeding be trof. Ieder vogel zong naar hij gebekt was! Voorwaar, deze uiteengerafelde individualiteit was zeer tot schade van de gezonde geleidelijke groei van een vruchtbare bijzondere methodiek. 8) Met passering van de tijd Lussen 1603 en 1608, over welke jaren we het betrokken Gerechtsdagboek niet ver mochten te raadplegen. 9) In verband daarmee wijzen we hier op de verschijning van een uit die tijd en thans weinig bekend en zeer zeldzaam geworden handleiding van de Delftse „franchoischen schoolmeester" Bart Cloot, nl. diens „Korte maniere ende styl om boeck te houden op Ital. wijze" in 1582. Hij werd de baanbre ker voor een goede methode om de jeugd te leren boekhouden en zijn werk, het oudste in deze materie, stond in methodische zin op heel wat hoger plan dan de oudste rekenboeken der 17de eeuw. Een ex. van dit werk is nog geheel gaaf voorhanden in de Bi bliotheek der voormalige Schepenbank te Breda, thans ondergebracht ten gemeente-archieve aldaar. Hem volgde in 1595 met een tweede handleiding Claes Pieterz (meestal verlatynst tot Nic. Petri), nl. „Boeckhouden op die Italiaensche manire". Een en ander geeft wel het bewijs, dat men dus in handels- en nijverheidskringen gesteld was op zodanig onderwijs. 10) Nog wel een der aanzienlijke Plantijn's ook! Vergelijk Blok op dit geslacht. De nieuwe ambassadeur in ons landgraaf Etienne de Crouy Cha nel, die van 1958 tot nu ambassa deur in Wenen is geweest. Vulkaan op Tristan nog in werking Het. kleine plaatsje Edinburgh, op het eiland Tristan da Cunha, zal vrijdag verdwenen zijn, als de huidige „lava- produktie" aanhoudt, zo meldt het Brit se fregat „Leopard", dat nog steeds in de buurt van het eiland ligt. Het schip heeft reeds vrijwel alle be zittingen van de bewonders van het eiland naar Kaapstad overgebracht-. Ook het kerkorgel, een geschenk van Koningin Elizabeth, werd van het eiland gehaald. Een bericht van de „Leopard" luidde, dat de krater thans ruim 70 meter breed is en dat de lavastroom reeds dicht bij een garnalen-conserveerfa- briek is genaderd. De fabriek zal in de komende dagen wel verloren gaan. De 290 bewoners van Tristan da Cunha, zijn gisteren met het Nederlandse schip „Tsjisadane" in Kaapstad aangekomen. In Britse kringen is meegedeeld, dat de groep zich misschien op de Shetland- eilanden mag vestigen als vissers of boeren. De eilandbewoners konden niets mee nemen op hun vlucht van Tristan da Cunha. Het Britse fregat „Leopard" wordt echter in Kaapstad verwacht met persoonlijke bezittingen aan boord, die zij moesten achterlaten. De bewoners van Tristan da Cunha zullen vrijdag naar Engeland vertrek ken. Op het eiland waarvan zij door een vulkaanuitbarsting verdreven *zijn, ken den zij geen auto's, gevangenissen, ge rechtshoven, kranten en inkomstenbe lasting. Kritiek van Labour: Britse leger zeer slecht uitgerust Uit de manoeuvres welke onlangs in West-Duitsland zijn gehouden, is duide lijk gebleken, dat de Britse strijdkrach ten gevaarlijk slecht zijn uitgerust, zo heeft de plaatsvervangende leider van de Labourfractie in het Lagerhuis, Brown, gisteren in een rede in Londen verklaard. Hy vond dat de regering nu moet zeg gen, hoe zij de zeer beperkte strijdkrach ten geschikt voor hun taak wil maken. Volgens Brown kwam het voor dat er tanks waren, waarvoor geen personeel beschikbaar was. „Niemand wellicht het Britse pu bliek uitgezonderd laat zich ocdrie- gen. Deze toestand kan tot een uiterst rampzalige misrekening elders leiden", aldus Brown. AiliirlrnllF Jongens- en meisjos- Warm, gezond en reuze sterk. In wol/nylon, zuiver wol of Helanca. Moderne kleuren en n r- multicolor. gg 1-12 jaar .Vanaf LET OP HET DELANA ETIKET! Parijse „hallen" worden grotendeels overgeplaatst De Franse regering zal nog deze maand de decreten publiceren, waarbij delen van de Parijse voorsteden Run- gis, Thiais en Chevilly ten noorden van het vliegveld Orly zullen worden ont eigend ten behoeve van de verplaatsing van de markt voor groente, fruit, zui- velprodukten en vis. die sinds 1110 in de „hallen" is gevestigd. De vleesmarkt zal worden verplaatst naar La Villette. Alleen de groothandel in bloemen zal in de hallen worden gehandhaafd. In de Parijse hallen, die de grootste markt voor levensmiddelen ter wereld vormen, werken 30.000 tot 35.000 mensen. RONDOM DE VEEMARKT (Van een deskundige medewerker) Geheel onverwachts heeft begin vorige week Italië haar grensen gesloten voor de invoer van vette kalveren. Dit be tekent een zware klap voor de kalveren- mesterij, die in de laatste jaren tot gro te bloei was gekomen en wel in het bij- 11) Zie hierna de laatste publikatie. 12) Bedenk noe fel de Gomaristische predikant zich in deze woorden adres seert aan het bestuur der Stad Leiden, op hetwelk zich immers naar het woord van Blok „stelde op hetzelfde stand- Ïiunt, als de door Oldenbarnevelt ge- eide Statenvergadering, zich tegen elke scheuring in de vaderlandse Kerk ver klaarde en bovenal wenste erkend te zien het staatsresp. het stadsgezag, de „autoriteyt" der wereldlijke overheid ook op kerkelijk gebied". Zie verder betreffende deze kwestie hoofdstuk „Arminianen en Gomaristen" bij Blok, III waarin ook voor het algemeen beeld de lijnen zo buitengewoon helder en scherp getrokken zyn. Het was diezelfde predikant, die „met instemming het woord van Helmichius aanhaalde, dat „Arminius den lande meer kwaad had berokkend dan Spi- nola met 12000 man had kunnen doen", (prof. Knappert, vgl. diens Geschiede nis der Nederlandsche Hervormde Kerk gedurende de 16de en 17de eeuw, bl. 109/110). Publikaties in Amerikaanse bladen (Van onze correspondent in Washington) Het heeft lang geduurd voordat de grote kranten en tijdschriften in Amerika serieus aandacht begonnen te schenken aan het feit, dat in de staat Georgia een negerjongen van vijftien jaar ter dood was veroor deeld. De artikelen, die thans in de New York Times en in het tijd schrift Newsweek zijn verschenen, geven de lezers een zo volledig mogelijk overzicht van de tragische geschiedenis en de journalisten, die deze artikelen hebben geschreven, zijn persoonlijk kennelijk tot clemen tie geneigd voor de jongen. Preston Cobb heeft bekend, dat hij op 1 juni een blanke boer van zeventig jaar heeft vermoord. „Dude" zoals de jonge neger meestal werd genoemd, hield voor deze boer toezicht op paarden en koeien. Soms nam de boer hem mee uit vissen. Naar aanleiding van een vis vangst schijnt er ruzie tussen de twee ontstaan te zyn. Enige tijd na deze ru zie zou Dude de boer hebben doodgescho ten, toen deze in zijn huiskamer zat te lezen. Daarna had Dude het lichaam in een vrachtauto geladen en dit, drie mijl van de boerderij, in een greppel gegoov Bij .et proces dat volgde, kreeg de negerjongen een blanke advocaat toege wezen. Uit het relaas van de New York Times krijgt men niet de indruk, dat de ze advocaat veel moeite gedaan heeft om het leven van zijn pro deo cliënt te redden. Hy heeft bijvoorbeeld niet aan de jury verzocht om clementie voor de jongen te vragen. Hij heeft de jury wel meegedeeld, dat zij „juridische geschiedenis zou schrijven" door een jongen van 15 jaar ter dood te veroor delen, maar dat het de jury was, die moest beslissen. Bij doodstraf-zaken in Georgia verzoe ken de advocaten bijna steeds om een nieuw proces, wanneer er een vonnis is geveld en bovendien proberen zij de zaak in hoger beroep te brengen. War ren, de advocaat die aan Dude was toe gewezen, heeft het een noch het ander gedaan. Hij zei: „Ik wil niet deze goede jury aanvallen, door een motie in te dienen voor een nieuw proces". Dudes moeder wendde zich na het vonnis echter tot de N.A.A.C.P. de Ame rikaanse organisatie voor de belangen der kleurlingen. Deze organisatie riep de hulp in van Donald L. Hollowell, een negeradvocaat uit Atlanta. Een der hoofdargumenten van Hollowell om een nieuw proces voor zijn cliënt te verkrij gen is het feit, dat sedert 18 jaar geen neger zitting heeft gehad in een jury iy Ji.spar County. Een wel heel opmer kelijke situatie, daar deze county 3303 negers telden slechts 2832 blanken. De internationale en met name de Nederlandse verontwaardiging over het feit, dat een jongen van vijftien jaar terechtgesteld zou worden, heeft thans ook in Amerika belangstelling gewekt voor fc2t geval. zonder door de grote afzet naar Italië, waarheen wekelijks plm. gemiddeld 3500 vette kalveren werden geëxporteerd. Het ligt voor de hand dat er van ho gerhand getracht wordt dit invoerver bod ongedaan te maken, doch van ex porteurszijde is men niet erg optimis tisch gestemd dienaangaande. Wat pre cies de oorzaak is, is ook nog niet erg duidelijk, doch men geschouwt het als een kwestie van bezuiniging. Maar niet, zoals sommige menen, als een rancune inzake de moeilijkheden die zich in het oosten van ons land met de Italiaanse arbeiders hebben voorge daan. Kalfsvlees is een luxe artikel en de pryzen liggen vrij hoog, zodat bezui nigingsoverwegingen misschien wel een rol spelen. Temeer daar er in Italië zelf ook veel vet kalfsvlees wordt geprodu ceerd. Verder is het afwachten. Intussen is er momenteel een sterk toenemende vraag naar Nederlands vet kalfsvlees in West-Duitsland waar elke week reeds ongeveer 160 ton geslacht kalfsvlees en enkele honderden levende vette kalveren naar toe worden gezon den. Dit zijn in noofdzaak lichtere soor ten. Men zal echter bij het gemis van afzet naar Italië de produktie belangrijk moeten afremmen om verliezen te voor komen. Opmerkelijk is dat in de afgelopen week het aanbod zeer beduidend min der was op onze markten, zodat de prijzen nog tamelijk wel stand konden houden. Vooral de lichtere soorten hielden de oude prijzen nog vrijwel op peil. Ove rigens was de toestand op de slacht- veemarkt voor groot rundvee bij even ruimere aanvoeren een tikje aan de zwakkere kant, de beste vleeskwalitei ten uitgezonderd. De vleesgroothandel was begin dezer week wat williger, doch uiteindelijk bleef de vraag over de ge hele week genomen beneden de maat, zodat de slachtveemarkt volgende week bepaald geen hogere prijzen in het voor uitzicht stelt. De handel in gebruiks- en gust vee was over het geheel onveranderd kalm, doch met stabiele prijzen. Op de wolveeafdehngen waren de lichtere lammeren voox- export zeer ge zocht en prijshoudend doch de 2waar- VRAGEN OVER DE „GROEP-RIJKENS" Het Tweede-Kamerlid de heer Van RÜckevorsel <KVP> heeft aan de minis ter van Buitenlandse Zaken schriftelijke vragen gesteld over de „Groep-Rykens". Deze vragen luiden: 1. Is de minister niet van oordeel, dat de in het buitenland gepleegde politieke activiteiten van de zich noemende Groep-Rykens de internationaal toch reeds zo moeilijke politiek van de rege ring tot veiligstelling van het zelfbe schikkingsrecht van de bevolking van Nieuw-Guinea op gevaarlijke, althans hinderlijke wijze doorkruisen, tevens de bevolking van Nieuw-Guinea in hoge mate verontrusten en deze bevolking op grove wijze kwetsen in haar rechtsbe wustzijn? 2. Zo ja. gevoelt de minister zich dan niet verplicht om de in vraag 1 bedoelde kwalijke activiteiten te beteugelen door ten aanzien van leden van genoemde Groep-Rykens gebruik te maken van de hem krachtens de artikelen 75, 76, 86 en 87 paspoortinstructie 1952 toekomen de bevoegdheid tot intrekking van de paspoorten van personen die „door han delingen in strijd met de openbare orde en goede zeden het aanzien van het Koninkrijk in het buitenland schade toebrengen" (artikel 75) of die hande lingen verrichten, die gericht zijn tegen de openbare orde, rust en veiligheid van het Koninkrijk" (artikel 76)? dere soorten leden een verlies van meer dere guldens per stuk. De scheiding tussen lichtere tot zwaardere soorten ligt op de grens van rond 26 kg. ge slacht gewicht. Wanneer het weer wat kouder wordt, zullen de zwaaxdere jam meren ook beter in trek komen. De handel in slachtvarkens was de ze week, dank zij een wat teruggehou den aanbod, even beter en er werden geen lagere prijzen genoteerd. De pri ma lichtere vleesvarkens z.g. slagers- varkens lagen zelfs even vaster in de markt. Voor lopers en biggen was de stemming ook wat williger en er kwam geen verdere daling van de prijzen voor. De paardenmarkt was zowel voor werkpaarden als voor slachters zeer kalm gestemd en nauwelijks prijshou dend. Het aanbod was ruim voldoende. De Kongolese minister van Buiten landse Handel, Bisoekiro, heeft gisteren tijdens een lunch met buitenlandse ver tegenwoordigers in Leopoldstad ver klaard, dat de uitvoer van de jonge republiek sedert de overdracht van de soevereiniteit sterk is gedaald. In het eerste halfjaar van 1961 liep de totale' omvang van de uitvoer van plantaar dige produkten in vergelijking met 1960 met 15 procent en in waarde zelfs met 60 procent terug. In de eerste zes maanden van dit jaar werd voor een waarde van onge veer 5,7 miljoen gulden aan katoen uit gevoerd tegen bijna 48 miljoen gulden in het eerste halfjaar van 1960 het laatste onder Belgisch bestuur. De waar de van de koffie-export daalde van 68,5 miljoen gulden in 1960 de eerste zes maanden tot bijna 20 miljoen gulden in 1961. Minister Bisoekiro noemde het ver schil in de uitvoer van minerale pro dukten nog duidelijker. „Wij kunnen het een uitvoerschandaal noemen in dien wy bedenken, da» in het eerste halfjaar van 1960 ongeveer 400.000 ton ertsen werden uitgevoerd en slechts 2.500 ton in 1961", zei hij De Kongolese minister wees in dit verband op de schade, die de afschei ding van Katanga voor het economische leven van Kongo heeft gehad en op de gevaren, die het Kongolese bedrijfsleven bedreigen indien de „honderden miljoe nen" franken niet ter beschikking ko men, 'die als gevolg van de ernstige achteruitgang van de Kongolese export thans worden gederfa. SOEVANNA wordt premier van Laos Wanneer in Vientiane overeenstem ming is bereikt over het stationeren van troepen in Loeang Prabang. ir. casu het neutraliseren van deze stal, zal Prins Soevanna iJhoema morgen door Koning Savang Vatthana in diens pa leis in Loeang -?rabanv ontvangen wor den. Onmiddellijk na dit onderhoud zal de koning de benoeming van Prins Soe vanna Phoema tot eerste-minister van de coalitieregering officieel bekend ma- en. De huidige ninister-nresident, Drins Boen Oem, zal onmiddellijk daarna bij de koning zijn ,vntslag indienen. Waarschijnlijk ial het vraagstuk van de zetelverdeling i-n ric nieuwe regering definitief worde^ geregeld na de benoe ming van Prins Soevanna, tijdens een nieuwe samenkomst van de drie prinsen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9