SENSATIONELE OMMEKEER IN HET SCHEREN: Bevolkingsgroei groter clan de verwachtingen Nederlanders mee naai* Noorwegen L.P.M.G. thans in vaandelafdeling Ds. W. Fijn van Draat Jubileumconcert „Alma Materkoor" het NIEUWE mes, dat u niet voelt Blue Gillette EXTRA In het jaar 2000 een aantal van 18 a 20 miljoen inwoners? Officiële publikaties OE THANT VOOR VS EN RUSLAND AANVAARDBAAR? ADOELA ONEENS MET BESTAND IN KATANGA PROF. SMITS IN HOGER BEROEP Nek-aaii-nek-race in bijbeltoernooi van d™ in aiB- Ongericht 1 maart I860 Maandag 16 oktober 1961 Tweede blad no. 30478 Uitwisseling met Oslo Noorse kwekeiweek lang de gast van chr. kweekschool Twee leraren en 23 leerlingen van de Teachers Training School uit Oslo zul len een week lang de gast zyn van de Chr. Kweekschool te Leiden. Vanoch tend kwamen zy, wat vermoeid van de lange reis, te Leiden aan. Volgende week maandag vertrekken met de Noren 23 leerlingen en twee leraren van de derde leerkring der Chr. Kweekschool naar Noorwegen. Op haar beurt zal de Noorse kweekschool als gastvrouw optreden. De uitwisseling staat onder auspiciën van het Bureau voor Buitenlandse Be trekkingen van het ministerie van On derwijs Kunsten en Wetenschappen. De Noren logeren deze week bij de Leidse kwekelingen, die hen ook tijdens de ex cursies zullen vergezellen. Tot dinsdag middag krijgen de buitenlandse gasten de gelegenheid zich een beetje in Leiden te oriënteren. Dinsdagmiddag zullen zij in de aula van de kweekschool officieel verwelkomd worden. Daarna volgt een bezoek aan de leerscholen, waar hun Nederlandse gastheren en -vrouwen les geven. Later op de middag zullen zij in de kweekschool kunnen luisteren naar een lezing over Nederland. De overige dagen van de week zullen Op schitterende wijze heeft het Leidsch Politie Muziek Gezelschap gisteren tij dens een nationaal muziekconcours uit gaande van de Nederlandse Federatie voor Harmonie en Fanfare Orkesten de eerste prijs behaald in de ere-afdeling „Fanfare". Daar het LPMG verleden Jaar even eens met een eerste prijs ging strijken is het Gezelschap, dat onder de bekwame en bezielende leiding staat van brigadier- rechercheur D. Anderson, gepromoveerd naar de vaandelafdeling. Het LPMG be haalde tijdens het concours 104 punten. Het won de prijs met de verplichte num mers „The Sea" van Dennis Wright en „Coriolanus" van Cyril Jenkins. Het LPMG is het enige Leidse muziekgezel schap dat nu in de Vaandelafdeling de hoogste klasse mag uitkomen. Met grote belangstelling zien wij zijn prestaties in deze hoge klasse tegemoet. Kranige redding van dertienjarige Tijdens het spelen is de achtjarige Nico Henneky zaterdagmiddag om kwart over twee in de sloot langs de Boshuizer- kade gevallen. Nadat hij reeds een keer was onder gegaan, is de 13-jarige Joop Frank uit de Da Costastraat hem nage sprongen. Hij slaagde erin de drenkeling op de kant te brengen. Het slachtoffertje heeft gelukkig geen nadelige gevolgen van zijn onvrijwillig bad overgehouden. Leden Leids Jeugdorkest „muziekambassadeurtjes" Het is nu al weer ruim twee jaar ge leden, dat het Leidse Jeugdorkest en Drumband „De Burcht" zich voor het eerst aan de Leidse bevolking presen teerden en bewezen, dat Leiden een uit stekend opgeleid jeugdorkest rijk was ge worden. Sindsdien hebben de jeugdige Leidse muzikantjes van 10 tot 17 jaar dankzij de leiding van hun dirigent, de heer W. Mark, tot ver buiten Leiden vele succes sen behaald, en een nationale bekend heid geakregen. Het behoeft dan ook geen betoog, dat de ouders van deze „mu ziekambassadeurtjes" uitzagen naar een zaal uitvoering, waarbij zij weer eens per soonlijk de prestaties en de vorderingen van het orkest en de drumband konden beluisteren. De propaganda-uitvoering, die zaterdagavond in het St.-Antonius- clubhuis werd gegeven, trok een volle zaal. Het deed de voorzitter, de heer G. Sierat, genoegen, dat hij zovelen welkom mocht heten, in het bijzonder wethou der mr. J. Drijber, secretaris van de 3 Oc- tober-Vereeniging. Voor aanvulling van het instrumen tenfonds zorgde het werkcomité, dat bij monde van de waarnemend voorzitter, de heer J. Immink, de voorzitter weer alle steun toezegde en f 1500 had ingezameld t.b.v. het fonds. Als blijk van waardering overhandigde de heer Sierat de beide dirigenten een bedrag onder couvert. Het optreden van het orkest bewees hierna alleszins dat de faam, die de jeugdige muzikanten zich hebben ver worven volkomen verdiend is. Dat zij in een steeds groeiend repertoire niet al léén „marsmuziek" leerden spelen, werd bewezen door de zeer geslaagde uitvoe ring van o.m. „In a Monastery" (Ketel*, by), „Five Minutes with Cole Porter" en het bekende „Nightfall in Camp" van D. A. Pope. De uitvoering groeide naar het hoogtepunt toen het orkest staande de „American Swing March" (De Groot) bracht en hiermee een ovationele bijval oogstte. Na de pauze hield het cabaretgezel schap Joop Theunisz en een gezellig bal o.l.v. de heer D. Bontje met medewer king van The Rhythme Makers" o.l.v. W. Mark allen nog enige uren gezellig bij een. excursies gemaakt worden o.a. naar Arnhem, Rotterdam, Amsterdam, Hoorn en de Afsluitdijk. De vrijdag is gereser veerd als „Leidse Dag". De Noren zul len dan een bezoek brengen aan de La kenhal en enkele andere musea. Het hoogtepunt van deze dag zal ongetwij feld de ontvangst ten stadhuize zijn door loco-burgemeester Van Schaik. 's Ochtends geeft Aart Smink voor de gasten een orgelconcert in de Pieters kerk. Het zal een drukke, maar interessante week worden voor de kwekelingen uit Oslo, een week, waarin zij zich een beeld kunnen vormen van het leven en wer ken in Nederand. Op hun beurt zullen zij de Nederlanders rondleiden in Oslo en omgeving. De twee Nederlandse le raren die meegaan naar Noorwegen zijn de heren J. J. Siljée en drs. Z. Rittersma. Lezers schrijven Schreeuwend tekort aan buschauffeurs IS EEN VROUW GESCHIKT OM EEN BUS TE BESTUREN? Nu de tram in de middelgrote steden het veld moet ruimen voor de autobus is er een grote vraag naar buschauffeurs. Het gebrek op dit terrein is dermate groot, dat verschillende busmaatschap pijen met de handen in het haar zitten en geen raad weten hoe aan geschikt personeel te komen om de bussen te be sturen. Men moet, om de lijnen gaande te houden, andere wegen inslaan om aan mensen te komen. In Amsterdam heeft men conductrices in opleiding genomen voor wagenbe stuurster op de tram. Nu ook de vrouw als buschauffeur? Ja waarom eigenlijk niet? Verschillende heren der schepping zijn de mening toegedaan, dat een vrouw achter het stuur maar niets is en zij laten zich smalend uit als er door deze een verkeersfout wordt gemaakt. Maar hoeveel mannen begaan er geen fouten bij het besturen van hun auto? Zeker, er zijn meer mannen, die technisch on derlegd zijn dan vrouwen. Maar dat mannen in doorsnee beter rijden dan vrouwen, daar zetten wij een groot vraagteken achter. In onze stad hebben wij enkele dames die een vrachtauto berijden en dat doen zij buitengewoon goed. En in de om geving is er een dame, die een touring car bestuurt en ook dat gaat haar best af, Is het besturen van een bus te zwaar voor een vrouw? Wij menen deze vraag met „neen" te moeten beantwoorden. De moderne bussen hebben een vloeistof- koppeling, de remmen, de versnellingen en soms ook het stuur hebben een speciale bekrachtiging, dus voor de be diening hiervan is niet veel spierkracht nodig. En heeft U onze Hollandse meisjes wel eens met een tractor bezig gezien? Daar zult U van staan te kijken. Nee wat die spierkracht betreft, geloof ik dat dit al les meevalt. En in het buitenland? Wie reden er in Engeland tijdens de oorlog de auto bussen, de vrachtwagens en de ambu lanceauto's? De vrouwen. De mannen waren immers aan het front. En dacht U nu heus, dat onze Hol landse meisjes dat niet zouden kunnen? Ik verzeker U van wel. Net zo goed als een man kan worden opgeleid tot buschauffeur, kan een vrouw zich ook hierin bekwamen. Zijn wij goed ingelicht, dat vormt het idee „de vrouwelijke buschauffeur" bij verschillende maatschappijen reeds een punt van overweging en bespreking. Is dit beroep wellicht ook iets voor U. J. W. Kwak. Voorlichting buitenlandse studenten in Nederland In samenwerking met het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en het die Netherlands Univer sities Foundation for International Co- öperation (Nuflfic) heeft de „dienstbui tenlandse studerenden in Nederland" een voorliobtings-programma samenge steld, dat beoogt buitenlandse studen ten dn ons land voorlichting te geven over land en volk. Ook streeft men er naar de buitenlandse studenten dn con tact te brengen met Nederlandse stu denten. In het kader van dit „Meet the Ne therlands"-programm a wordt van 24— 29 oktober op het „Evert Kupersoord" te Amersfoort een introductie-cursus gehouden. Het programma hiervoor ■vermeldt o.m. inleidingen over de ge schiedenis, de moderne kunst en archi tectuur van Nederland. Ook staat een aantal excursies op het programma. Voor het studie-jaar 19611962 zijn voorts nog zeven weekeinden georgani seerd, respectievelijk te Groesbeek, Zeist Amsterdam, Amersfoort, Rockanje, Noordwijkerhout en Hilvarenbeek. Nam afscheid van Geref .Kerk van Leiden Ds. W. Fyn van Draat, die ruim tien jaar onder de Oosterse studenten in ons land heeft gewerkt en al die jaren ver bonden was aan de Geref. Kerk te Lei den, heeft gisteravond in verband met zün vertrek naar Zwitserland, waar hy zal gaan arbeiden onder de verstrooi den, in de Geref. Kerk aan de Oude Vest afscheid genomen. Behalve een groot aantal studenten, waren deze avond ook aanwezig enkele predikanten, een vertegenwoordiging van deputaten voor het zendingswerk, de op volger van ds. Fijn van Draat, de heer A. Hofman, geologisch kandidaat en dr. W. A. Bijleveld uit West-Afrika, die momenteel in ons land vertoeft. Ds. Fijn van Draat, die zijn afscheids woord had afgestemd op de gelijkenis van de onnutte slaaf (Lukas 17 7 t.e.m. 10) en daarbij speciaal aandacht schonk aan vers 10 B „Wij hebben slechts ge daan, wat wij moesten doen", zeide, dat hij in zijn werk werk een avontuurlijke had meegemaakt. Het waren veelal be wogen jaren, welke hem vaak voerden langs afgronden van politieke duisternis. Spreker was dankbaar, dat hij door het Oosten is geaccepteerd en dat er in de loop der jaren tussen hem en de studen ten zulk een ware broederschap is ont staan. Ds. Fijn van Draat, die God dank baar was voor de van Hem ontvangen zegen op zijn arbeid, is zich bewust, dat er in het werk tekortkomingen waren. „Wij zijn" om met de gelijkenis te spreken „onnutte slaven, die nog geen fractie deden van hetge enbevolen was". Aan het einde van de dienst richtte ds. Fijn van Draat zich in het bijzonder tot de aanwezige Oosterse studenten. „Uw vriendschap en diepe verbonden heid gaven mij een stimulans om mijn werk met opgewektheid te doen", aldus spreker. Nadat de zegen was uitgesproken zong de gemeente ds. Fijn van Draat de zegen bede uit Psalm 134 toe, waarna er in de consistorie gelegenheid was tot een per soonlijk afscheid. Fries cabaret in Leiden Terwijl vrijdagavond in Bolsward de Friese boekenweek officieel en feestelijk werd geopend, waren de Friezen uit Lei den en omstreken in groten getale bij elkaar in het Antonius-clubhuis om het herfst- en winterseizoen te openen. In zijn openingswoord heette de voor zitter in het bijzonder 35 nieuwe leden welkom en herinnerde eraan, dat op 17 november de eigen toneelgroep in de Schouwburg voor het voetlicht zal ko men met een in het Fries vertaald toneel stuk van J. R. Priestley „In inspektear skillet oan". De avond werd op voortreffelijke wijze verzorgd door het bekende cabaretgezel schap „Tetman en Jarich" uit Leeuwar den, dat met nieuwe teksten kwam. Onder het motto „Feestfiere is ek in kunst" onthaalden de artiesten het publiek op een serie schetsen en liedjes, die stuk voor stuk door hun rake type ringen insloegen. Zoals steeds bij dit gezelschap stond het programma op een bijzonder goed peil; het was fris, ongedwongen, levens echt en boeiend. Een gezellig bal besloot de avond. Oud-stadgenoot procureur-generaal van Ned. Nieuw-Guinea MR. W. AALBERSBERG Onze oud-stadgenoot mr. W. Aalbers- berg is bij K.b. van 12 oktober benoemd tot procureur-generaal bij het Hof van Justitie te Hollandia. Hij was laatstelijk hoofd der afd. wetgeving en juridische zaken bij de Dienst van Sociale Zaken en Justitie te Hollandia. In de kring van de rechterlijke macht in Nieuw-Guinea is deze benoeming met voldoening ontvangen. Mr. Aalbersberg werd te Leiden ge boren in 1919. Hy is een zoon van wijlen de heer J. A. W. Aalbersberg, oud directeur van het Noordhollandsch Landbouwcrediet en van de Amster- damsche Bank kantoor Leiden. In Ne derland was hij o.a. werkzaam cp het departement van Economische Zaken en van 1946 tot 1950 bij het departement van Justitie te Djakarta. Sedert 1951 dient hij het gouvernement van Nieuw- Guinea. SUCCES VOOR LEIDS JEUGDACCORDEONORKEST Zaterdag j.l. organiseerde de afdeling Woerden van Avro-Mignon een concours waaraan o.a. werd deelgenomen door het Leidse Jeugdaccordeon-orkest „Vivace", onder leiding van Joop Lancel. Het op treden werd bekroond met een eervolle tweede prijs, met lof van de jury. In to taal namen 28 gezelschappen aan dit concours deel. Onze stadgenoot, de heer N. Booij, os aan de Techn. Hogeschool te Delft geslaagd voor het prop. examen voor civiel-ingenieur. Morgen herdenkt het R.-K. Alma Ma terkoor zijn zilveren jubileum met een concert in de Stadsgehoorzaal. Ter ge legenheid van het vijfde lustrum worden uitgevoerd het „Te Deum laudamus" .Napolitano 1798) van Domenico Ci- marosa voor koor, soli en orkest, het Magnificat van Antonio Vivaldi voor koor, soli en orkest, „Méditation" van Jan Smit voor sopraan en strijkorkest, aria en koor uit „La mascarade de Ver sailles" van Jean Bapt. Lully voor tenor, koor en orkest, aria en koor uit: „Hip- polyte et Aricie" van Jean Philippe Ra- meau voor sopraan en fluitsolo, koor en orkest, koor en soli uit „Arianna" van Benedetto Marcello, de cantate „Fran cois kan niet slapen" voor soli, koor en orkest en „Duo madrigali" van Hendrik Andriessen voor koor en orkest. Solisten zijn de sopranen Henriëtte Sengers en Leny Stevens—Ridderhof, de tenor Simon van der Geest en de bas Max van Egmond. De begeleiding wordt verzorgd door het Residentie Kamer Orkest, Hans Philips bespeelt het kla vecimbel. Ruim 2200 oogstgaven uitgereikt Na een dienst in de Pieterskerk, waar in ds. J. de Wit sprak over Psalm 67 7 „De aarde gaf haar gewas, God, onze God, zegent ons", heeft een groot aan tal kerkgangers (sters) gisteren ruim 1750 oogstgaven uitgereikt aan ouden van dagen, zieken en eenzamen. Al deze gaven bestonden uit bakjes fruit en werden voor een groot deel afgegeven in rusthuizen, hofjes en het Diacones- senhuis. In de middaguren heeft het Oogstdienstoomité in het Acad. Zieken huis nog 450 oogstgaven uitgereikt aan patiënten. Advertentie OVERAL VERKRIJGBAAR 5 stuks 0.90 - 10 stuks 1.7B De enige manier om volmaa-kt geschoren te zijn is met Blue Gillette EXTRA. Schoon en glad voor de gehele dag. Dit nieuwe mesje scheert zo heerlijk zacht en gemakkelijk, dat scheren nu een prettige bezigheid wordt! BIJZONDER AANBOD! Probeer dit nieuwe mesje op z'n SAMEN best: in het nieuwe Gillette-apparaat 50 met 4 Blue Gillette EXTRA mesjes In het zojuist verschenen verslag over 1960 van de Rijksdienst voor het Nationale Plan worden hogere ramingen voor de bevolkingsgroei in de eerstkomende decennia gegeven dan indertijd zijn opgenomen in de nota inzake de ruimtelijke ordening. Cijfers over de jaren 1950-1960 zijn inmiddels beschikbaar gekomen. Hieruit blijkt, dat de werkelijke groei aanmerkelijk groter is geweest dan de ramingen waren. Bij het voortgaan van deze ontwikkeling zal het in de nota genoemde getal van 14 miljoen inwoners in 1980 worden overtroffen. Globale becijfe ringen van de bevoling omstreeks 2000 leiden tot een raming van 18 a 20 miljoen, een cijfer dat reeds nu bij het bepalen van het ruimte lijke beleid in gedachten verdient te worden gehouden, ook al laat het zich nog niet in een ruimtelijk plan vertalen. In het rapport „Westen des lands' 'Is indertijd een raming beproefd van de bevolkingsgroei over de periode 1950— 1980 in de verschillende landsdelen, waarbij voor het westen des lands nog weer een onderverdeling is gemaakt tussen de Randstad Holland en het ove rige Westen. Uit de cijfers over de wer kelijke groei in de periode 19501960 is gebleken, dat deze groei van het westen des lands achterblijft bij de raming, ter wijl die van de andere landsdelen teza men daar in toenemende mate boven uitgaat. Het verschil op 31 december 1960 (voor het Westen 48.000, voor ocrirg Nederland plus 274.000) ligt per saldo boven de raming omdat de totale landsbevolking in het beschouwde tijdvak sneller is gegroeid. In de landsdelen buiten het Westen lopen het Zuiden en het Oosten hoger Aanklacht van de heer Paul van Tienen (Van onze Haagse correspondent) De heer Paul van Tienen, de voorma lige SS-officier, die reeds vele malen in het nieuws is geweest door zijn betrek kingen met de later verboden nationaal- socialistische organisatie NESB, heeft bij de Haagse politie een aanklacht we gens smaad of laster ingediend tegen „Verenigd verzet 1940'45". Deze na-oorlogse vereniging een communistische mantelorganisatie voert sedert enige dagen,' o.a. door het verspreiden van pamfletten, een actie tegen van Tienen. De aanklacht is in gediend op grond van de inhoud van een dezer pamfletten. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat de Dam- laan, de Vondellaan, de Anna van Sak senstraat en de Oosterdwarsstraat met In gang van 16 oktober a.s. voor de duur der bestratlngswerken aldaar zullen zijn af gesloten voor het verkeer met alle voer tuigen, rij- en trekdieren en vee, ln belde richtingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen als beheerders van de onder de gemeente Oegstgeest liggende Kwaakbrug ter openbare kennis dat deze brug met Ingang van 16 oktober 1961 voor de duur der herstelwerkzaamheden aan het brug dek, zal zijn gesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in belde richtingen. President Kennedy inspecteert de parate strijdmacht van het Amerikaanse legerDe troepen van dit onderdeel staan voortdurend gereed om binnen het uur naar elk deel van de wereld te vertrekken, waarvoor alarm wordt geslagen. uit. De groei in het Noorden en het Zuidwesten blijft daarentegen iets be neden de raming. In het Westen des lands tekent zich een belangrijke ver schuiving af tussen de Randstad en het overige Westen: de groei van de Rand stad blijft achter bij het geraamde ver loop, die van het overige (in hoofdzaak „landelijke") Westen gaat daar boven uit. Van de bevolkingsgroei in 1960 in het Westen van 56.600 personen kwamen slechts 30.500 of 53.9 voor rekening van de Randstad en 26.400 of 46.1 voor rekening van het „overige Westen". Dit laatste percentage is tijdens de af gelopen tienjarige periode snel gestegen en bedroeg over 1960 het dubbele van dat in 1951. By de Randstad treft de geringe groei van de grote steden (althans van de centrumgemeenten) met daartegenover een sterke ontwikkeling van de randge meenten van het overige Westen en van de agglomeratie Amersfoort-Heuvelrug. De Amerikaanse afgevaardigde by de Verenigde Naties, Adlai Stevenson, heeft zondag verklaard dat de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie het eens zyn over de benoeming van de afgevaardigde van Birma, Oe Thant, tot secretaris-gene raal bij de Verenigde Naties. Stevenson maakte dit bekend tijdens een wekelijke televisie-uitzending geti teld „Adlai Stevenson report-s"; dit pro gramma was vrijdag reeds opgenomen. Stevenson zei dat Oe Thant „voor de Sowjet-Unie aanvaardbaar is en ten zeerste aanvaardbaar voor de Verenig de Staten". De premier van Kongo, Adoela, heeft zondag een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt dat het bestand tussen de Verenigde Naties en de Ka- tangese regering, dat dit weekeinde tot stand is gekomen, de positie van Tsjom- be heeft versterkt. Adoela heeft bij de VN-vertegenwoordiger in Kongo, Sture Linner, zyn „diepe bezorgdheid" hier over uitgesproken, aldus het commu niqué, dat verder opnieuw melding maakt van de Kongolese vastberaden heid om „met eigen middelen een eind te maken aan de Katangese afschei ding". De VN erkennen in de bestandsover eenkomst (waaraan, zoals gemeld, vrij dagavond de laatste hand werd gelegd) het recht van Katanga om zich tegen een aanval van buitenaf te verdedigen. Men neemt aan dat hiermee elke poging wordt bedoeld van de Kongolese cen trale regering om Katanga terug te voe ren in het Kongolese staatsverband. President Tsjomoe is er echter niet in geslaagd inwilliging t-e verkrijgen van zyn eis, dat de VN-troepen uit Katan ga moeten vertrekken. Vandaag zou, zoals eveneens in het bestand is overeengekomen, een begin worden gemaakt met- de uitwisseling van gevangenen, Kerkelijk Leven In het Evert Kupershuis te Amersfoort heeft de Zwinglibond een conferentie gehouden. In zijn openingsrede besprak de voor zitter, ds. A. Roodzant van Bellingwolde, de zaak-Smits. Spreker betreurde het, dat de synode der N.H. Kerk de kwestie niet zelf ter hand heeft genomen, doch overgelaten heeft aan het breed mode- ramen. Thans is op het terrein van leer- vrijheid t.a.v. de verzoeningsleer geen klaarheid verkregen. Spreker deelde mee, dat prof. Smits in hoger beroep is gegaan by de commissie voor bezwaren en geschillen. Het is te hopen aldus spreker dat binnen kort duidelyk geformuleerd zal worden waar de grenzen liggen, waarbinnen het geloofsleven van de hervormde kerk zich kan bewegen. Ds. H. van Lunzen besprak „Wegen en uitzichten na 1 mei 1961" (de datum van het inwerkingtreden van de leerplicht bepalingen) De Leidse hoogleraar, prof. dr. P. A. H. de Boer, sprak over blijvende religi euze waarden in het Oude Testament. (Van onze correspondent). Drieduizend zichtbare en tienduizen den onzichtbare luisteraars de laat- sten gekluisterd aan hun radio-toestel volgden met spanning een nek-aan- nek-race, die zich van acht uur 's avonds tot even voor half drie in de ochtend in het Jeruzalemse Congresgebouw af speelde. Het ging hier niet om een voetbal- match of een zwemwedstrijd, maar om de finale van het tweede internationale bijbeltoernooi. waaraan ditmaal acht tien landen deelnamen. Israël was ver tegenwoordigd door rabbi Jichjeh Al- sjeich. een tengere, zwart gebaarde Jememet. Nederland door de heer J. D. Meppelink en Brazilië door mevr. Jolan- ',ra Silva, huisvrouw, moeder van drie QO™''s en Zevende Dag Adventiste. Kabbi Alsjeioh en mevr. da Silva gin gen respectievelijk met de eerste en tweede prijs strijken. De kandidaten hadden het hard te verduren. De finale werd. in de och tenduren voorafgegaan door een „voor- Dereidend examen", waarbij ieder drie vragen kreeg te beantwoorden. Bij de avondzitting vielen achtereenvolgens dertien van de achttien deelnemers uit. die te weinig punten hadden behaald De spanning steeg, toen. tijdens dé tweede ronde, de vijf overgeblevenen aan de tand werden gevoeld. Hun wer den drie vragen gesteld, waarvan twee respectievelijk door president Ben-Zwi en premier Ben-Goerion waren gefor- 1" ,Noe,m vi€r gebeurtenissen, dae verband houden met een grote steen en vier, betrekking hebben op grote stenen; 2 Noem acht voorvallen, die zich afspeelden bij een bron of die ver band houden met een bron; 3 Noem Na deze ronde bleken rabbi Alsjeich en mevr Da Silva ieder achtenvijftig punten te hebben behaald. Zij werden op de voet gevolgd door de heer Gold- ni *e y met een<?n vijf tig. de heer Read uit Nieuw Zeeland met vijf tig en de heer Combrinck uit Zuid- wïïu ^zevenenveertig. De laatste k106 a's. enige deelnemers de JÏÏÏÏÏÏ? e rabblJn en de Braziliaanse ^erd door de duizenden luisteraars byna ademloos gevolgd Om relds belkampioen|een<len V£Ul 'SWe~ geref. kerken Beroepen te Ermelo (vac J van Wprir SU?" ïan EüJn et nomen naar Roermond p. Boonstra te «aLreeS" AmeIancl' dto »<^ï«v„or baptisten gemeenten nenaTePGronln£T 1 vrije evang. gemeenten voor Beverwijk-Haarlem J geref. gemeenten rnntri°oePe5 te Catharines (Ontario Canada) H. van Gilst te Llsse.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3