NEDERLAND EN SOWJET-UNIE WIJZEN AMBASSADEURS UIT A. van DORP BLOEDIGE BOTSING IN ORAN: 6 DODEN DRIE-OKTOBERPRIJSVRAAG GOLOEB krijgt asiel Westers overleg over Berlijn" in Londen DIPLOMATIEKE REL KWAM TOT UITBARSTING Twee Russen vertrokken WEERBERICHT VS-kunstmaan Fransen contra moslims Moskou laat, althans voorlopig, „troika"-eis voor de VN vallen (9ud ?ïiteuws\ No. 30477 LEIDSCM DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De incidenten van maandag op Schiphol zijn in de loop van de week uitgegroeid tot een politieke rel van de eerste orde, welke gisteravond in enkele uren tot uitbarsting is gekomen. Om vijf minuten voor acht kwam het bericht, dat de Nederlandse regering had besloten de Russische ambassa deur, Panteleimon Kondratevich Ponomarenko, persona non grata te verklaren. Tegen kwart voor negen volgde het bericht van het Rus sische persbureau Tass, dat de Sow jet-Unie in een protest nota aan Nederland had laten weten, dat Ponomarenko niet naar Den Haag zou terugkeren. En nog geen drie minuten later wist men in Den Haag, dat de Sowjet-regering ook de Nederlandse ambassadeur in Moskou, mr. H. A. Helb tot persona non grata had verklaard. Hij zal vanavond in ons land terugkeren. Intussen was bekend geworden, dat minister mr. Beerman van Ju stitie aan de man, die de aanleiding werd tot deze scherpe controverse tussen ons land en de Sowjet-TJnie, de chemicus Alexei Goloeb, asiel had verleend. Overeenkomstig het ver zoek van de heer Goloeb zal deze nog énige dagen in het hoofdbureau van politie te Amsterdam blijven om tot rust te komen en zich over zijn toekomstplannen te beraden. Een uurtje eerder waren per terin uit Hoek van Holland vertrokken de uitgewezen Sowj et-onderdanen, am bassadesecretaris A. D. Popow en handelsattaché Chïbeaiv. Hun loerd uitgeleide gedaan door leden van de Russische ambassade en van diplo matiek vertegenwoordigingen van enige andere Oosteuropese landen. Op het perron was politiebewaking aanwezig. Er deden zich zoals men elders uitgebreider kan lezen geen incidenten voor. Zowel wij reeds zeiden volgden de ge beurtenissen zich elkaar 's avonds snel op. Om vijf voor acht deelde een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken mede, dat de Nederlandse regering Moskou had laten weten geen prijs meer te stellen op de aanwezig heid van ambassadeur Ponomarenko in ons land. Deze overhandigde op 4 no vember 1959 zijn geloofsbrieven aan de Koningin. Hij werd op deze post be noemd, nadat de Nederlandse autoritei ten een voorstel van Rusland om de voormalige Russische minister van Bui tenlandse Zaken Molotow te benoemen, hadden afgewezen De heer Ponomarenko volgde in Den Haag de heer Kirsanow op. Niet persoonlijk De Nederlandse ambassadeur in Moskou mr. H. A. Helb, die door de Russische regering lot persona non grata is verklaard. Advertentie KOLEN OLIE HERENSINGEL 7 - TEL. 20988 NOOTJES 5. Super 8.90; Speciaal 8.15; Srt. I 7.40 AANHOUDEND ZONNIG Blijkens het weeroverzicht, dat het KNMI in De Bilt verstrekte komt er in de weerstoestand weinig verandering, doordat een krachtig hogedrukgebied zich in de naaste omgeving van ons land ophoudt. Met een wind uit ooste lijke richtingen wordt vrjje droge lucht aangevoerd uit Duitsland. De depressie activiteit op de Atlantische Oceaan is niet groot en de depressies zwenken ,als ze het Europese hogedrukgebied berei ken naar het noorden af. Het stabiele zonnige weer kan daar door nog een paar dagen voortduren. 15 OKTOBER Zon op: 7.04 uur onder: 17.47 uur; Maan op: 12.54 uur; onder: 21.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.24 en 18.41 uur, laagwater te 2.10 en 14.24 uur. (16-10 hoogwater te Katwijk te 7.10 en 19.29 uur, laagwater te 2.47 en 15.08 uur). bestaat uit pagina's en een bijvoegsel. Telefonisch deelde de Nederlandse ambassadeur in Moskou, mr. H. A. Helb het ministerie van Buitenlandse Zaken mede, dat hem door de Russische auto riteiten was verzocht zo spoedig mogelijk de Sowjet-Unie te verlaten. Hij was tot persona non grata verklaard. In de nota, die mr. Helb daarbij was overhandigd, stelde de Russische regering, dat deze uitwijzing geen gevolg was van het ge drag van de ambassadeur, maar uit protest tegen de houding van de Neder landse autoriteiten. De Sowjet-nota be vat voorts een „krachtig protest" tegen het „schandelijk optreden' 'van de Ne derlandse politie tegen ambassadeur Po nomarenko en zijn diplomatieke staf. De Sowjetrussische regering eist be straffing van hen, die voor het gebeurde verantwoordelijk zijn (voor de volledige tekst van de Russische nota zie men el ders in dit blad). Voor het eerst In diplomatieke kringen te Moskou heeft men gisteravond gezegd, dat thans voor het eerst sedert vele jaren het hoofd van een diplomatieke missie in de Sowjet-Unie tot „persona non grata" is verklaard. Naar aanleiding van de maatregel tegen de Nederlandse am bassadeur, mr. H. A. Helb, merkte men op dat doorgaans militaire attaché's of lagere leden van ambassades tot „perso na non grata" worden verklaard. In de Nederlandse ambassade ont hield men zich van commentaar op de Nederlandse en Russische maatregelen. Wel heeft men van Nederlandse zijde in de Russische hoofdstad vernomen, dat de tweede ambassadesecretaris, de heer P. J. Polak, met de lopende zaken zal worden belast, daar de gevolmach tigd minister dr. J. Vixseboxse enkele dagen geleden met ziekteverlof naar Ne derland is vertrokken. Noodmaatregelen van Rood-China Naar in Honkong uit goede bron wordt vernomen verricht communistisch-Chi- na via handelsagenten aldaar omvang rijke aankopen van levensmiddelen en granen. Volgens genoemde bron zouden onderhandelingen worden gevoerd met Canada, Australië, Frankrijk en Birma voor de aankoop van granen en Peking zou op de markt te Londen thans be zig zijn met de aankoop van goud en zilver om voor haar aankopen te kun nen betalen. De Amerikanen hebben gisteren van de raketbasis Vandenberg in Californie met een Thor-Agena-rakct de 32ste kunstmaan in de Discoverer-serie ge lanceerd. Deze ruimtecapsule heeft een gewicht van 136 kg. Het ligt in de bedoeling, de instru mentencapsule, die thans een baan om de aarde beschrijft op een hoogte va riërend van 250 tot 430 km met een om looptijd van 91 minuten, in de loop van de komende dagen naar de aarde te doen terugkeren. Vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht 7"'i«n trac' 'en de capsule in de lucht op te vangen in de omgeving van Hawaii. De twee uit ons land gewezen I Popow (midden) begeeft zich in Russen zijn gisteren per trein uit \gezelschap van zijn echtgenote, die Hoek van Holland naar Moskou in ons land achterbleef, naar de vertrokken. De persattaché A. D.trein. (Van onze Parijse correspondent) In de Algerijnse kuststad Oran waar het al enkele dagen op nieuw hevig broeide, zodat begin deze week vanuit Parijs politiever- sterkingen er heen moesten worden gestuurd is het gisteren tot ern stige botsingen tussen Fransen en moslims gekomen, waarbij zes Algerijnen, onder wie een meisje, zijn gedood. Over de nauwkeurige toedracht van deze bloedige gebeurtenissen tastte men vanmorgen in Parijs nog in het duister. Het schijnt echter, dat de eerste ge welddadige ontmoeting zich in de Franse volkswijk van de stad, die om zijn nauwe en donkere straatjes en stegen ook wel de Europese Kasjba wordt genoemd, heeft voltrokken. Om elf uur in de och tend, nadat Franse nozems een dreigen de houding tegen Arabieren zouden heb ben aangenomen, werd door de moslims een staking afgekondigd. Een tweede initiatief van Algerijnse zijde werd 's middags openlijk door de FLN geleid en om een bloedbad te voor komen, zou het leger zich toen tussen beide partijen hebben geplaatst. Of de kogels, waarmee zes Algerijnse slacht offers gedood werden, door extremisten of door militairen zijn gelost, is niet be kend. De dag tevoren was door Alge rijnen een Franse militair in Oran ver moord, waardoor de spanning en de animositeit in de stad al waren toege nomen. Nog meer aanslagen In een voorstad van Oran hebben op standelingen het vuur geopend op een groep Europeanen en moslims, waardoor een Europeaan gedood werd en twee moslims gewond werden. De aanvallers wisten te ontkomen. Ook in Frankrijk zjjn aanslagen ge pleegd die het leven eisten van drie moslims. De lichamen van twee van hen werden in de Seine gevonden. In Nancy schoot een Algerijn een mohammedaan se caféhouder dood. Voor de eerste maal in deze week is de OAS gisteren niet met een eigen radiobulletin in de Algerijnse ether ge weest, nadat de dag tevoren zoals we al berichtten, haar geheime studio in Algiers door politietroepen was ontdekt en onttakeld. De Franse gouverneui raai, Jean Morn die c'<-f«rpn. 'oij coa j^ap^Jdng plodeerde, schijnt zich echter weinig il lusies te maken over het definitieve karakter van de overwinning op de OAS. Men verwacht, dat vandaag of morgen de OAS zeker wel kans zal zien vanuit een andere schuilplaats of misschien vanaf een schip uit zee haar piraten- uitzendingen te hervatten. In de geheime studio, die was onder gebracht in een groot flatgebouw in Al giers, waar alle inwoners van de uit zendingen op de hoogte waren, wist de politie donderdag de hand te leggen op een complete radio-uitrusting van Fran se makelij, die van de modernste tech nische snufjes was voorzien. Oplossingen en namen prijswinnaars Zoals dezer dagen reeds medegedeeld hebben meer dan duizend lezers van ons blad een oplossing ingezonden van de drie-oktober-fotoprijsvraag welke wjj eind september publiceerden. Eerlijk gezegd hadden wij meer inzendingen verwacht, omdat de prijsvraag bepaald niet moeilijk was. Maar uit commentaren bij de oplossingen en uit wat wij hier en daar gehoord hebben blijkt, dat veel meer dan die ruim duizend zich met de elf foto's van Leidse straten hebben bezig gehouden. Waarom die anderen dan geen oplossing hebben ingezonden? Misschien omdat het feest van het Leidse ontzet al tevéél energie gevraagd had, misschien ook en dat Jijkt ons de meest aanvaardbare verklaring dat men het meer om het puzzelen zelf deed dan om de prijzen, die op deze gedachte ook waren afgestemd. Hoe het ook zij, het is wel gebleken, dat een dergelijke prijsvraag inslaat. Wellicht is er binnenkort nog eens een gelegenheid om iets soortgelijks op touw te zetten. De foto's werden in de volgende straten genomen: 1. Kloksteeg, 2. Rijn en Schiekade, 3. Ir. Driessenstraat, 4. Evertsenstraat, 5. Oude Vest, 6. Rapenburg, 7. Eerste Binnenvestgracht, 8. Terweepark, 9. Breestraat, 10. Doezastraat, 11. Oosterkerkstraat (of Oranjegracht). Uit de eerste letters van deze straatnamen kunnen de woorden DRIE OKTOBER worden gevox-md. De prijzen werden als volgt toegekend: EERSTE PRIJS f.50.-: Mevrouw Leget, Boshof 15, Leiden. TWEEDE PRIJS f. 25.-: P. Laman, Kjjfgracht 16, Leiden. DERDE PRIJS f. 15.—: A. van Milaan, Beatrixstraat 25, Leiderdorp. DRIE PRIJZEN VAN f. 10.—: Mevr. A. G. M. BremmerVisser, Beestenmarkt 6, Leiden, J. J. G. Uiterdijk jr., Hooigracht 74, Leiden, fam. Potters, Princestraat 22 B, Katwijk aan Zee. ZES PRIJZEN VAN f. 5.-: W. A. v. d. Berg, Hubrechtstraat 21, Leiderdorp, Rob Klinkenberg, Hoge Rijndijk 157, Leiden, M. J. J. Riethoven, Hoflaan 50, Leiden, W. Schouten, Hoge Morsweg 61, Oegstgeest, H. Tijsterman, Van der Waalsstraat 27, Leiden, Th. van Stal, Weidehof 48, Leiden. De prijzen worden de winnaars toegezonden. Fungerende secretaris-generaal greep de macht zonder toestemming van wie dan ook Zorin dreigt als liij zijn zin niet krijgt, zegt Stevenson De Sowjetrussische afgevaardigde Va lerian Zorin heeft gisteren op een pers conferentie gezegd, dat zijn regering be reid is wel zeven afgevaardigden als se cretaris-generaal van de Verenigde Na ties te erkennen. Sowjet-Rusland zou er geen veto over uitspreken cn de eis voor een driemanschap („troika") op deze post voorlopig laten vallen. De nog te benoemen secretaris-gene raal zou nauw met zijn assistent moeten samenwerken, hem raadplegen en moe ten trachten de voornaamste vraagstuk ken met hem op basis van „wederzijds begrip" op te lossen, aldus Zorin. De uit- PRINS BERHARD JAAGT IN SPANJE Prins Bernhard is gisteren in Jerez de la Frontera (Spanje) aangekomen voor een particulier bezoek. Hij gaat drie dia gen jagen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de volgen de week hoge deskundige functio narissen van Engeland, Frankrijk, de Ver. Staten en West-Duitsland in Londen bijeen zullen komen voor het plegen van overleg over de vraagstukken Berlijn en Duits land. Engeland zal hierbij worden vertegen woordigd door de onderstaatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Sir Evelyn Shuckburg, de Verenigde Staten vermoe delijk door de onderminister voor Bui tenlandse Zaken Kohier, Frankrijk door de directeur Europese '.ken van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken Jean Laloy en West-Duitsland door staats secretaris Karl Carstens. Deze bijeenkomst zal waarschijnlijk woensdag plaats hebben en staat los van het Westelijk overleg op ambassa- deui-sniveau, dat op het ogenblik reeds in Washington plaats heeft. Een inten- siever contact langs diplomatieke weg tussen de vier Westelijke mogendheden werd noodzakelijk geacht, aldus de woordvoerder De besprekingen zullen tien tot vijf tien dagen duren en niet worden beslo- ten voor het einde van het in Moskou bi,jna o-et fclachuffex v«ii een <s- 'te houden congres der Russi^he com- ticbom, welke net na, zijn vertrek ex monistische party. Gedurende deze pe riode zal het a mbassadeursoverleg in Washington worden gestaakt. Protest Amerika heeft gisteren bij de Russi sche commandant in Berljjn geprotes teerd tegen het „roekeloze en onwettige gedrag" van de Oostduitse politie, die gistermorgen heeft geschoten in de rich ting van vluchtende Oostduitsers. Nie mand werd geraakt. De Sowjet-Unie heeft een Amerikaan se verzoek om medewerking bij de pu- blikatie van materiaal in de Sowjet- Unie over de Amerikaanse zienswijze van de Berlijnse kwestie van de hand gewezen, aldus heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington gis teravond bekendgemaakt. De organisatie „Cross-currents Press" verspreidt in de Verenigde Staten Rus sisch propagandamateriaal over Berlijn en Duitsland. De Amerikanen wilden de zelfde faciliteiten in de Sowjet-Unie. Eerste minister van Oeroendi vermoord De eerste minister v?^ Oeroendi. T ou is Rwavsore, is gisteravond t Oesoemboera vermoord. eindelijke verantwoordelijkheid zou ech ter alleen bij hem liggen. Zorin wilde niet de naam noemen van de door Sowjet-Rusland uitgekozen se cretaris-generaal omdat lit een kandi daat in verwarring zou brengen. Volgens hem is het dringend nodig ir de functie te voorzien omdat „de man die nu het secretariaat leidt, op grond van het recht dat hij zich van deze post meester heeft gemaakt, Andrew Cordier (VjS.) de macht heeft gegrepen zonder toestem ming van wie dan ook". Zorin stond er op dat een der topassistenten van de secretaris-generaal een Rus zal zijn. Wanneer West-Europa vertegenwoordigd is moet Oost-Europa er ook zijn. De functionarissen zouden geen instructies van hun respectieve delegaties mogen, aannemen. Zorin zei dat de Sowjet-Unie „alle mo gelijke oplossingen" had voorgesteld. Bij het bespreken van de toestand in het secretariaat noemde hij Cordier niet bij naam, maar wees tegenover een verslag gever op een bericht van de New York Times, waarin staat dat deze Ameri kaanse functionaris het secretariaat leidt. „Niemand heeft hem die baan ge geven' ze ihy. „Ik wil helemaal niets van de persoon zeggen, maar de gang van zaken is onwettig". De Sowjet-Unie wil deze toestand van zaken zo spoedig mogelijk beëindigen en verlangt dit te doen op basis van wederzijdse overeen komst. Zorin zei, dat de Sowjet-Unie het plan voor een „troika'-secretariaat niet heeft opgegeven, maar dat het dit niet in een tussentijdse regeling, die tot april 1963 kan duren, wilde opdiüngen. Op die daturn zou Hammarskjölds ambtstennijn zijn verstreken. De afgevaardigde van de Verenigde Staten, Adlai Stevenson, gaf als com mentaar op Zorins verklaring dat de V.S. „de opvatting van een troika of ideolo gische verdeling van de wereld in drie blokken" zou verwerpen'. In Amerikaanse kringen werd opgemerkt, dat Zorin niet veel nieuws gezegd heeft. Stevenson zei: „ik wou dat de heer Zorin de Ver enigde Naties niet met rampen zou be dreigen wanneer hjj zjjn zin niet krjjgt". Uit het Leidsch Dagblad van i 15 October 1861: Op de rijksbegrooting voor 1862 is uitgetrokken een som van f 10.000 voor het nog ontbrekend materieel ten dienste van het gebouw voor de ontleed-schei en natuurk. en van dat voor de sterrekunde en f 17.500 voor de verbouioing van de academische bibliotheek te Leiden. Dezer dagen heeft te Ham burg iveder een ongeluk plaats gehad, door de crinoline veroor zaakt. Een dame bleef op een trap van den schouwburg in de veeren van haar crinoline han gen, viel van 13 treden en werd zwaar gekwetst.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1