TUNNEL ONDER OF BRUG OVER KANAAL PLEIDOOI VOOR NAUWERE POLITIEKE SAMENWERKING Frappante werken van Buurman en de Jager Euratom-commissaris te Noordwijk Mr. E. M. Sassen spreekt op eerste conferentie van de C.E.V.N.O. Expositie Boerhaavezalen Twee talenten van groot formaat Waardevolle cadeaus voor Ned. Herv. Kerk Grote behoefte aan U.L.O.-leerkrachten Steppenmeer tussen Hongarije en Oostenrijk droogt uit Exotische vogels worden bedreigd Het onderwijs aan schipperskinderen Strijd over oeverbinding Jules Moch contra Louis Armand Syrië in de V.N. ZATERDAG 14 OKTOBER 1961 De Contactgroep voor Europese Voorlichting in het Nederlandse Onderwijs (C.E.V.N.O.) is gisteren in het Palace Hotel te Noordwijk begonnen met een tweedaagse conferentie. Vooraanstaande figuren uit de Europese Gemeenschap en vele afgevaardigden van organisaties uit de Nederlandse onderwijswereld woonden de opening bij. Tot de genodigden behoorden o.m. de heren R. T. Simons Cohen, hoofd Voorlichting van het Bureau der Europese Gemeenschap te Den Haag. M. Renckens, adj.-directeur van de Europese Gemeenschap te Brussel en de heer Van Aken, alg. secretaris van de Europese Beweging. Sedert 3 maart j.l. heeft de groep, die ernaar streeft, by leerlingen zowel als docenten van alle In Nederland voorko- mende schooltypen tussen kleuterschool en universiteit, een waarlik Europees- g'ezinde geesteshouding te bevorderen, vrüwel in stilte haar eigen organisatie opgebouw en de nodige contacten tot stand gebracht. Zodra de 23 met de groep sympatiserende organisaties tellend in totaal 75 i 80 duizend leden haar fiat hebben gegeven aan de sta tuten, kan het meer naar buiten gerichte werk van de CEVNO een aanvang nemen. De voorzitter, dr. D. Barends. gaf eon uiteenzetting van het doel en de organi satie van de contactgroep, terwijl de secretaris, dr. J. C. F. Nuchelmams, meer accentueerde de bestudering van de doelstellingen van de contactgroep en een overzicht gaf van het daaromtrent verschenen materiaal. Nieuwe stap In de avondvergadering hield mr. E. M. J. A. Sassen, lid van de commissie voor Euratom te Brussel een rede met als onderwerp „Europa doet een nieuwe stap". Mr. Sassen meende op enkele belang rijke recente ontwikkelingen te kunnen wijzen, die hem toestonden iets positie ver te spreken over een nieuwe stap, die Europa bezie is te zetten. Deze nieuwe ontwikkelingen herleidde spreker tot twee belangrijke gebeurtenissen: ten eerste de tweede conferentie van Euro pese staatshoofden en regeringsleiders, op 18 juli j.l. te Bad Godesberg gehou den. en ten tweede: het verzoek van Groot-Brittannië en enkele andere EVA-landen tot het openen van on derhandelingen, die kunnen leiden tot aansluiting als volwaardig lid van de Europese Gemeenschap. De resultaten van de besprekingen in Bad Godesberg onder de loep nemend, bestreed' mr. Sas sen de idee, dat het zwaartepunt van de Europese samenwerking zou moeten ko men te liggen in een lnter-gouverne men tele, multigraie organisatievorm. Spreker noemde deze redenering rech tens onjuist en politiek bedenkelijk, het geen hij met verschillende argumenten staafde. Het ontbreken van een katalysator in de Bad Godesbergse opzet, is geen spec taculaire vooruitgang, aldus mr. Sassen, maar evenmin een onoverkomelijke ramp. Het verdiende naar zijn mening ernstige overweging om in het leven te roepen een niet te grote groep van man nen van verschillende nationaliteit, die door de zes regeringen gezamenlijk wor den gekozen voor een bepaalde tijd, op grond van hun algemene bekwaamheid in verband met de bijzondere taken, waartoe zij worden geroepen, en die alle waarborgen voor onafhankelijkheid bie den. Deze mannen, wier taak mr. Sassen in grote lijnen aangaf, zouden slechts verantwoordelijk zijn aan de Conferentie van Hoofden of Leden der Regeringen van de lid-staten der Europese Gemeen schappen. Tevens zouden zij de „trait- d'union" moeten zijn tussen deze Con ferentie en het Europese Parlement. Culturele samenwerking Op het terrein van de culturele samen werking was naar de mening van spreker stellig winst geboekt, meer in het bij zonder met betrekking tot de oprichting van een Europese universiteit, die er op is gericht, het beginsel cn het ideaal van de universaliteit op een andere wjjze te benaderen en te verwezenlijken dan op de bestaande universiteiten. De resultaten van de conferentie te Bad Godesberg samenvattend kwam mr. Sas sen tot de conclusie, dat de ontwikkelinj van de Europese Gemeenschap bepaalc. niet is gestuit en evenmin aangetast. Spreker somde een groot aantal urgente punten op van een actieprogram voor uitbouw en voltooiing van het begonnen werk. Daarna wijdde mr. Sassen nog een uit voerige beschouwing aan het verzoek van de Britse regering en van enkele andere EFTA-staten tot het openen van onder handelingen, die kunnen leiden tot aan sluiting bij de Europese Gemeenschap, hetgeen spreker een staal van uitnemend staatsmanschap noemde. Medische Dienst Oegstgeest Dokter van Walchren, tel. 22030. Leiderdorp Dokter M. P. Hennink, Mauritssingel 166, Leiderdorp, tel. 33686. Voorschoten Dokter F. H. W. Swen, Veurseweg 20, tel. 2356; wijkverpleging: Gezondheidscentrum, tel. 2177. Dokter Abarbanel, Chopinlaan 32 (voor eigen patiënten). Wassenaar De artsen H. W. Plink, Lange Kerkdam 56, tel. 2075 en H. D. Boer, Wittenburgerweg 189, tel. 9124; Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Warmond Dokter H. A. G. M. Wa lenkamp, tel. 01711 - 220, Warmond; zuster Muilerman, Herenweg 57, War mond, tel. 01711-879, b.g.g. 206. Integratie Om de vrede, veiligheid en wel vaart van de burgers der nationale sta ten te verzekeren is integratie op mili tair gebied, dus ook op politiek gebied, een onafwendbare noodzaak voor Euro pa. Het is duidelijk, dat de NAVO steeds meer de weg van integratie op zal moe ten. niet enkel, omdat machtige NAVO- leden dat wensen, maar omdat hun poli tieke wensen in deze gedicteerd worden door steeds klemmender technische eisen. De vervulling van die eisen vraagt zoveel aan hoog gespecialiseerde en dus schaarse mankracht en aan financiële mensen en van geld in nutteloze dou blures een bedreiging vormt voor onze vrijheid, onze veiligheid en onze wel vaart. Alleen door tijdige integratie is het mogelijk vrijheid en welvaart te be veiligen tegen de dreiging van een mas sale vernietigingsoorlog. Uitvoerig ging mr. Sassen in op het probleem van de politieke integratie. Hij achtte het niet realistisch onmiddellijk en rechtstreeks deze politieke itegratie in Europa te verwezenlijken, maar wel bleek spreker van oordeel, dat de wegen en middelen tot hechtere politieke aan eensluiting, die nu worden onderzocht, vastgesteld en gekozen, niet tegen de draad van de integratie moeten ingaan. Dit betekent dat zij niet moeten aan tasten wat reeds nu op het terrein der Europese economische integratie is ver wezenlijkt en dat zij een in de rede lig gende ontwikkeling naar een politieke integratie niet moeten tegengaan. Aantal fasen In de slotverklaring van Bad Godes berg zag spreker een aantal fasen aan geduid, waarin de politieke eenheid zich zou kunnen voltrekken, samen gevat: eerst: samenwerking tussen de Zes op het punt der buitenlandse politiek; dan: gemeenschappelijk buitenlands be leid der Zes; tenslotte: instellingen der Zes met opdrachten op het gebied dezer gemeenschappelijke buitenlandse poli tiek. Heel veel, zo niet alles zal afhan gen van de manier, waarop een en ander zal worden uitgewerkt. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Rudolf Aernoud Volkert, zn v. J. H. C. Kern en J. L. Esbach, Hendrik, zn van J. Zandvliet en J. van Hecke, Francina, dr v. P. Hlllebrand en M. Webbers. Jan Dirk, zn van D. de Koning en E. Hoek, Beatrijs Atty. dr van W. C. P. Geldof en A. A. Fischer, Maria, dr van G. de Vogel en G. Grlekspoor, Mlchlel, zn van M. Knol en M. C. H. van Putten. ONDERTROUWD J. Galjaard en J. Tegelaar. M. H. J. Leljendeckers en M. E. A. Raaphorst, J. J. Guldemond en E. S. Warmond, G. S. Schoeman en J. C. Smits, H. Stheeman en I. R. Schwarz, S. van der Kwartel en J. E. A. M. de Lange, J. P. M. Broekhof en E. Kuijvenhoven, H. J. P. van Belkum en A. E. Habraken, N. S. van der Werff en C. Rehmann, H. A. Koet en J. M. Mulder, C. N. de Ridder en G. van der Laan, J. van Gelderen en M. Oudshoorn, J. Hoogkamer en C. H. W. Rodenburg, C. Klaasen en A. W. F. Dreef. R. Landheer en W. M. Kluit, B. R. Goutier en J. Zlrkzee, C. L. Piket en F. M. Pollemans, W. Loplas en C. Her- renauw, A. G. Asselman en T. Bessem, A. H Franken en J. G. Knljnenburg, J. Se ller en L. J. Geuke, M. Bronmeijer en J. M. van der KaaiJ, N. den Hoed en M. Vo gelenzang, W. P. Slegtenhorst en L. D. Fallaux. H. H. van Oosten en H. G. van Kampen, K. Koster en J. Rietkerken. OVERLEDEN G. Banck. 75 Jaar, man, F, J. Wetzels, 39 Jaar. man. ,r Twee hoogst begaafde, uiterst produktieve kunstenaarsfiguren, t.w. Kees Buurman (geb. 1933) cn Kees de Jager (geb. 1925) exposeren thans hun werk in de Boerhaavezalen. Sterk uiteenlopend is hun geaardheid, hun persoonlijkheid, welke In hun tekeningen (penseel rietpen dan wel pen) een duidelijke weerspiegeling vinden. Ook in een aantal aquarellen (De Jager) en olieverven (Buurman) is dat het geval. Vooropgesteld zij, dat hun tekenkundige ervaring, gebaseerd op een hecht vakmanschap voorlopig verreweg de sterkste ontwikkeling heeft ondergaan. Hun natuurlijk observatievermogen staat in hevig contrast tot veel-ismen, die tegenwoordig sterk in de mode zijn. Bij Kees Buurman lijkt het onder werp met een zeldzame vanzelfspre kendheid neergezet. Zijn lijn voering be zit een uitgesproken lyrische gevoelig heid, bij Kees de Jager is die lijnvoe- ring stugger en strakker, doch niette min komt ook hij tot frappante resul taten. Buurmans fijnzinnige composi ties waarin de figuren een hoogst be langrijke plaats innemen, lijken abso luut moeiteloos tot stamd gekomen. Er wat hij mede met zijn contrastwerkin gen van licht en donker weet te berei ken, bevestigt opnieuw onze indruk, dat hier een opmerkelijk talent, van wie vermoedelijk nog vèèl meer te ver wachten is, de weg naar het volmaakte zoekt. De Jager is een kractihige figuur, die in zijn kracht toch eveneens veel gevoeligheid openbaart. Van hem zijn nier tekeningen aanwezig, welke in de notatie een welhaaast Rembrandtieke impressie vestigen: men denke bijv. aan no. 13, een gezicht op Mykenos. Het is een onmogelijkheid een gede tailleerd overzicht te geven van de hier in totaal 76 geëxposeerde stukken (voor ieder der exposanten ongeveer de helft) v/elke uitmunten door een enorme veel zijdigheid van onderwerpen. Het zegt op zichzelf reeds veel, dat van beiden een aantal daarvan is aan gekocht door de Rijksaankoopcommissie (ten behoeve van het Prentenkabinet) en door de Stlohtlng Openbaar Kunst bezit. Wij mogen ons erover verheugen dat twee betrekkelijk jeugdige stadgenoten, die in de stad van Rembrandt leven en werken, al zo sterk de aandacht op zich wisten te vestigen, dat zulks geschieden kon. Een gelukwens aan belde kunstenaars met deze interessante en bezienswaar dige expositie, wier „handschrift" wer kelijk veel te zeggen heeft, is nadruk kelijk op zijn plaats! De expositie as gisteravond onder grote belangstelling geopend met een kort Inleidend woord van de directeur van de Lakenhal, de 'heer J. N. van Wessem. Deze heeft speciaal gewezen op de opmerkelijke aandacht, welke de tekenkunst thans in brede kring trekt. Dit in tegenstelling tot voor de wereld oorlog. Deze herwaardering van de teke ning en de confrontatie met de werke lijkheid geldt voor de gehele wereld. Ds. W. Fijn van Draat neemt afscheid Ds. W. Fijn van Draait, die sinds 1951 verbonden is aan de Geref. Kerk van Lelden en speciaal werkzaam was on der de Aziatisohe studenten in ons land. zal morgenavond om halfacht in de Geref. Kerk aan de Oude Vest af scheid nemen van zijn werk en de ge meente. De heer A. Hofman, theolo- isch kandidaat, is -tot opvolger van ;s. Fijn van Draat benoemd. Zoals bekend vertrekt ds. Fijn van Draat binnenkort naar Zwitserland om aldaar in opdracht van de Geref. Kerk te Laren onder de verstrooiden te gaan werken. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van notaris mr. S. M. Brandenberg te Leiden: Huis en erf en tuin te Leiden. Maris- laan 43 in bod: f 17.800.—Koper: C. H. J. van der Drift te Oegstgeest, q.q. voor f 21.800. Onze stadgenoot, de heer J. Boter, is aan de Vrije Universiteit te Amster dam geslaagd voor het doctoraal examen psychologie. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht i6 geslaagd voor het kandidaatsexamen rechtsgeleerdheid de heer H. W, R. Beerling alhier, Spreker maakte hierbij een vergelijking met de schilderkunst, welke in menig opzicht ziek is en veelal zonder respect voor de werkelijkheid. Wat de bedde exposanten betreft, hoopte de heer Van Wessem op een zelfde zuivere en geïnspireerde ontwik keling van hun schilderkunst, als waarvan hun stralende tekenkunst reeds blijk geeft. Men mag van hun schilde rijen wellicht in de toekomst een gelijk waardige gaafheid en spontaneïteit ver wachten. Dat zij deze thans reeds expo seren. ondanks de tekortkomingen, is zeker geen bewijs van zelfoverschat ting. Men moge zich beslist de gelegenheid niet laten ontgaan deze expositie in de Boerhaavezalen aan de Lange Vrouwe kerksteeg 12 te bezoeken. Men zal, met ons. tot de overtuiging komen, dat Lelden het zich tot een bij zondere eer mag rekenen, twee talenten van een dergelijk groot formaat in zijn midden te hebben. Nog *ij gemeld dat van onze stadge noot Jan Maaskant een terracotta beeldje aanwezig is onder de titel ,.De vogel Angst". Dit ene beeldje is echter onvoldoende om een idee te geven van zijn kunnen. H. LEIDERDORP In het gebouw Eikenlaan werd gister avond een gemeenteavond gehouden van de Ned. Hervormde Kerk. In het eerste gedeelte van de avond werden officieel het handgeknoopte trouwkleed, de stoe len en de avondmaalstafel door de her vormde vrouwengroepen aan de Kerk voogdij overgedragen. In het tweede gedeelte van de avond werden nieuwe ambtsdragers gekozen. Mew. van Vliet droeg in dichtvorm het trouwkleed en de stoelen over. Deze resultaten zijn mogelijk geweest met eteun van de jeugdraad (talentenactie) en een bazaar. De heer Van den Hoek bood hierop de avondmaalstafel aan. Deze is gemaakt naar een ontwerp van architect P. v. d. Sterre, en door de heren K. van Dijk en de koster J. Soek, vermoedelijk de enige avondmaalstafel, door een koster vervaardigd, zei de heer van den Hoek. De waarnemend voorzitter der Kerk voogdij, de heer C. Rijlaarsdam, aan vaardde deze cadeaus met grote dank baarheid. „Het is een geweldig werk geweest" en met veel doorzettingsvermogen en in grote samenwerking is dit alles voor el kaar gekomen". Bij de verkiezing, het tweede gedeelte van de avond werden gekozen als ouder ling-kerkvoogd de heer W. van der Sluis; als ouderling de heren H. Hesse- ling, J. van de Bijl, A. Brinksma, D. Munnik en J. Domburg. Als diaken: J. van de Nadort en M. Verboon. Burgerlijke Stand Geboren: Franciscus J. P., zn van F. J. Baars en M. Borreman. Annelies S„ dr van P. Schalkers en M. J. A. Does, Jacob R., zn van J. L. Heemskerk en C. M. Smit José M. J., dr van C. J. Hounlet en H. M. Vink. Willem A. Fr., zn van A. Marijt en C. DaudeiJ. VOORSCHOTEN Schaakclub „Voorschoten" De uitslagen van de onderlinge com petitiewedstrijden van de schaakvereni ging „Voorschoten" luiden als volgt: Groep I; C, v. d. Kooy-yerstraten Naast de behoefte aan bevoegde ULO- leerkrachten bestaat er nog steeds, voor al op het platteland, bij het gewoon la ger onderwijs een grote behoefte aan onderwijzers. Dit antwoordt de staats secretaris van het ministerie van O. K. en W. de heer Stubenrouch op de schrif- teiijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van Bennekom (ARP), betreffende de mogelijkheid om aan de kweekscholen een spoedopleiding voor ULO-leerkrach- ten te verbinden. De heer Van Bennekom had de be windsman gevraagd om welke reden eerst in augustus van dit jaar de mo gelijkheid is geopend aan de kweek scholen een spoedopleiding voor ULO- leerkrachten te verbinden, terwijl reeds in oktober 1960 hiervoor een noodoplos sing was ontworpen. De Staatssecre taris merkt in zijn antwoord op. dat hieromtrent om. overleg met verschil lende departementen moest worden ge voerd, hetgeen geruime tijd heeft ge vergd. De onmiddellijke publikatie van de geopende mogelijkheid achtte de staatssecretaris van meer belang, dan uitstel daarvan tot een gunstiger in het Jaar gelegen tijdstip. „Hierdoor immers", zo wordt in het antwoord gezegd, „zou van deze mogelijkheid in elk geval eerst geruime tijd later gebruik kunnen wor den gemaakt". Voor de onderhavige cur sus geldit, als bedrag van de tegemoet koming in de studiekosten hetzelfde ma ximum als voor universitaire studies, waarvoor studiehulp wordt gegeven", zo wordt nog opgemerkt. Adenauer en Brandt eens ever buitenlandse politiek Tijdens een gisteren in Bonn gehou den bespreking tussen kanselier Ade nauer en de burgemeester van West- Berlijn Brandt is vergaande overeen stemming bereikt over de beoordeling van de huidige toestand zo is in kringen van de Duitse Bondsregering vernomen. Aan de 'bespreking namens tevens deel de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano de minister van Defensie Strauss, staatssecretarissen Hans Globke en Karl Carstens en de Duitse ambassadeur in Washington, Grewe. (Van onze correspondent in Wenen) Voor een aanzienlijk gedeelte vormt het Neusiedler-meer de grens tussen Oostenrijk en Hongarije. Vroeger pa trouilleerden er de douane in motor boten om het smokkelen tegen te gaan, maar tegenwoordig hebben de Hongaren hier midden in het meer hun ijzeren gordijn opgetrokken om de vlucht uit het communistische „paradijs" onmoge lijk te maken. Het aanbrengen van een prikkeldraadversperring is hier mogelijk omdat het meer in normale tijden ner gens dieper is dan anderhalve meter. Men staat hier namelijk voor een van de meest interessante natuurverschijn selen in Europa, want het is 't grootste steppenmeer van ons continent met een oppervlakte van 160 vierkante kilo meter. Een steppenmeer is niet diep en ofschoon men aanneemt dat het Neusied ler-meer ondergrond door de rivieren Volledige leerplicht gewenst Het moderamen van de generale sy node der Ned. Herv. Kerk heeft in een schrijven aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer gevraagd maatregelen te nemen in verhand met het onderwys aan schipperskinderen. Het moderamen stelt voor om voor alle Nederlandse schipperskinderen een volledige leerplicht in te stellen. Voorts zou de schooltijd van vier jaar met drie schooltijden, vervangen dienen te wor den door de normale schooltijd voor la ger onderwijs van zes jaar met twee schooltijden per dag. Het moderamen acht het wenselijk de internaten voor schipperskinderen, alsmede de ouders financiële steun te verlenen. IERSE PRIJS VOOR „DE LAGE LANDEN" Op het filmfestival te Cork (Ierland) (27 september4 oktober 1961) waaraan Nederland met enige films heeft deel genomen heeft de film „De lage lan den" van George Sluizer. vervaardigd in opdracht van Shell-Nederland. een eerste prijs verworven (Statue of St.- Finbarr) in de categorie „wetenschap pelijke en educatieve films". Ds. Th. C. F. van Kamp overleden Na een ernstige ziekte Is op de leeftijd van 43 jaar overleden onze oud-stadge noot, ds. Th. C. F. v. Kamp, predikant bij de Geref. Kerk (vrijgemaakt) van Overschild (Gron.). Ds. Van Kamp werd 14 juli 1918 hier ter stede geboren en 30 Juli 1946 te Alblasserdam-Nieuw-Lek- kerland in zijn ambt bevestigd. In 1954 verbond hü zich aan de kerk van Over schild. de Leitha en de Donau wordt gevoed, is deze verklaring toch niet afdoende. Afgezien van de regen moeten er nog andere ondergrondse bronnen zijn, die voor de watertoevoer zorgen. Hierin ligt ook de verklaring voor het feit dat dit meer zich somtijds verplaatst en zelfs geheel kan verdwijnen. In de eerste helft van de vorige eeuw liep de waterstand zo sterk terug, dat het meer tenslotte geheel was verdwenen en er niets anders overbleef dan een grote, vuile en moerassige steppe. Doch na verloop van tijd kwam het water weer uit de bodem opzetten en na der tig jaar was het meer even groot als vroeger. Het had zich echter verplaatst. Op t' ogenblik schijnt er weer een grote verandering op til te zijn. De normale waterstand van anderhalve me ter is teruggelopen tot een halve meter en vooral de oevers aan de Oostenrijkse kant worden steeds breder en drogen geheel uit. Dit betekent een groot ge vaar voor de vissen en in 't bijzonder voor de exotische vogels, die in de riet gordel hun nesten hebben, doch niet zonder water kunnen leven. Het zijn steppenvogels die veel gelijken op Azia tische soorten en die elders in Europa niet worden aangetroffen. Nu is het mogelijk dat het dalen van de waterstand het gevolg is van de lange droogte en dat de normale toe stand zich weer herstelt wanneer er voldoende regen valt. Het is echter niet uitgesloten dat zich hier een radicale verandering manifesteert. Niet alleen de ornithologen zijn zeer bezorgd voor het uitsterven van de vreemde vogel soorten, maar ook de vissers en vooral ook de inwoners van Wenen, die aan dit meer ontspanning en verpozing vinden. (Van onze Parijse correspondent) Nu de regeringen van Engeland en Frankrijk in beginsel besloten hebben de ongeveer 30 kilometer van het Kanaal, waardoor de beide landen gescheiden worden, als geografische kloof op te heffen, is sedert enkele weken een felle strijd ontbrand tussen de voorstanders van een brug en van een tunnel. Er zjjn al twee studiegroepen opge richt, een voor de tunnel en een voor de brug, die, zowel in Engeland als in Frankrijk, via persconferenties en cam pagnes de publieke opinie energiek be werken. Het tunnelkamp wordt aangevoerd door de 55-jarige oud-directeur van de Franse spoorwegen cn voormalig presi dent van Euratom, Louis Armand, ter wijl de 68-jarige socialistische ex-mi nister Jules Moch, dié tot voor kort ook Frankrijks vertegenwoordiger in de ontwapeningsconferentie der vier grote mogendheden was, de woordvoerder is der bruggenbouwers. Twee mannen, die elkaar in technische competenties wei nig of niets hoeven toe te geven ze zijn beide polytechnisch ingenieur doch die qua temperament en persoon eerder eikaars antipoden zijn. Hoe hun respectieve kaarten liggen? In beide kampen kan men vertegen woordigers van bankinstellingen, Indu strieën, transportondernemingen, spoor weg- en vliegtuigmaatschappijen met indrukwekkende namen vinden, zowel uit Frankrijk als uit Engeland en zelfs uit Amerika. toch wel naar de tunnel door te slaan. Een doorslaggevend argument is onge twijfeld, dat een tunnel maar net de helft van een brug behoeft te kosten. Anderhalf miljard nieuwe franken of wel ongeveer 1200 miljoen gulden in- plaats van de drie miljard, die voor de bouw van een brug nodig zouden zijn. „Voor de drie miljard, die Moch voor zyn project vereist, lever ik er de auto wegen tot Londen, Parijs en zelfs Brus sel nog op de Koop toe bij", zo heeft Armand dan ook al verzekerd. Moch heeft ook tegengeworpen, dat een tun nel een ouderwetse instelling is, waar van de aanleg al door Napoleon werd overwogen. Het antwoord van Ai-mand luidt weer, dat Napoleon in elk geval dan toch nog niet heeft kunnen dro men van het roltapijt, dat ook in zijn tunnelproject is opgenomen. Een rolta pijt, dat een snelheid van 100 kilometer per uur zal ontwikkelen en waardoor elke minuut in beide richtingen 30 auto's op de wal geloodst zullen kun nen worden. Zonder die verlokkingen met cijfers te bestrijden, houdt Jules Moch, die zo juist weer een bezoek aan Engeland heeft gebracht, toch vol dat zijn brug- genplan veel moderner is en economisch even goed te motiveren is als het tun nelproject van Armand. Hij heeft uit gerekend, dat de maatschappij, die de brug zal exploiteren, het eerste jaar al 4 procent rente kan uitkeren, welk per centage na 6 en 7 jaar respectievelijk tot 6 en 8 zal stijgen. Tunnel goedkoper Niettemin schijnt, althans in Fiank- rijk, de weegschaal voor het moment v. Os-M. Segaar Braggaar- Vermet 0-1; Vermet-M. Segaar Sluiter-Waasdorp 1-0; Braggaar-v. d. Kooy 0-1. Groep II: V. d. Voorst-Hattink 1-0, Hattink-Boxman 1-0, v. d. Voorst-P. Segaar 1-0, Spierenburg-v. d. BurgWW N. Segaar-v. d. Burg 0-1, P. Se- gaar-Maat 1-0. Groep III: Anker-v. He teren 0-1, W. Maat-J. de Bruyn 0-1, Anker-J. Maat Besuyen-Hulleman 0-1, Thierry-v. Ooyen 1-0. Groep IV (jeugdgroep): Bongers-Rey- veveld 1-0, Reyneveld-de Graaf ü-1 N. Noort Il-de Graaf 0-1. D. de Mooy. WASSENAAR Voor het doctoraal examen tand heelkunde in Utrecht slaagde heer W. H. p. Dieben te .Wassenaar, Laatste wereldwonder Een brug over het Kanaal zal als laatste wereldwonder duizenden toeris ten trekken uit alle continenten, ter wijl Moch gelooft dat niemand een voet zou verzetten om in een tunnel af te dalen, waarin men toch helemaal niets kan zien. En dan moet je nog hele maal niet denken, schampert Moch, wat er gebeuren gaat wanneer door een technisch incident dat roltapijt van Ar mand eens onklaar mocht worden. Over deze strijdvraag zal het laatste woord zeker nog wel niet zo gauw ge zegd zyn, want aan argumenten heb ben geen der promotoren gebrek. Overi gens zal dat laatste woord niet door Moch of door Armand, doch door de beide regeringen gesproken moeten wor den. En wanneer Parys binnen zes we ken in beginsel een beslissing zou ne men, dan schynt men in Londen wat minder haast te tonen om met een brug of met een tunnel een daadwerkelijk einde te maken aan Engelands „splendid isolation". Niettemin behoeft men de gezamen lijke druk, die door beide kampen met de steun van enorme belangengroe pen nu op de openbare meningen in de twee landen wordt uitgeoefend, rekei niet te onderschatten. En. wanneer de ri valen het over een punt. dan toch een; zyn, dan is dat de zekerheid dat bin nen afzienbare tyd er in elk geval of j een tunnel of een brug moet kom?n. De voorzitter van de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties, Mongi Slim, heeft gisteren bekendgemaakt dat de leden zyn overeengekomen dat Syrië een der mede-oprichters van de V.N. opnieuw een zetel in de V.N. zal bezet ten. De meerderheid van de leden is voor het weer toelaten van Syrië, aldus Slim. Het aantal landen zou daardoor tot 101 stygen. Russische raketproef Dezer dagen is in de Sowjet-Unie voor de vyfde maal met succes een meer- trapsdraagraket naar het centrale ge bied van de Stille Oceaan afgeschoten. De raket legde ruim 12.000 km af. Het afschieten van dit soort raketten naar genoemd gebied zal tot 30 oktober duren. Aanvankelyk was bekendgemaakt dat het afschieten tot 15 oktober zou duren. Dichter Meerburg ontving Gijsbert Japicxprijs Gistermiddag is in het raadhuis te Bolsward door het provinciaal bestuur van Friesland by monde van de Com missaris der Koningin, mr. H. P. Lint horst Homan de Gysbert Japicx-prijs uitgereikt aan de Friese dichter G. A. G. Meerburg. Het is de tweejaarlijkse Friese literatuurprijs, die ditmaal is toe gekend voor het beste dichtwerk in de Friese taal in de laatste vier jaar. De commissaris der koningin zei dat de pryswinnaar niet in Friesland gebo ren is en ook van afkomst geen volbloed Fries Hy is thans leraar Nederlandse taal aan een middelbare school in Veen- dam. Tot voor kort was de heer Meer burg hoofd van de regionale omroep Noord en Oost te Groningen. Tydens deze byeenkomst heeft Fedde Schurer werk van de dichter Meerburg die schryft onder het pseudoniem Mar ten Sikkema voorgedragen. Ter gelegenheid van de uitreiking werden in het stadhuis drie exposities gehouden, van werken van de pryswin naar, van nieuwe aanwinsten van het Fries Letterkundig Museum en van nieuw verschenen Fries werk in proza en poezie. FAKKELDRAGERS TEGEN UITWIJZING ALGERIJNEN Op een gisteravond in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden Federatie- byeenkomst van de Amsterdamse socia listische fakkeldragers hebben zo deelt men van die zyde mede twee Federa tiebestuurders het woord gevoerd over het feit, dat de Nederlandse regering eergisteren politiek asiel heeft geweigerd aan twee te Nijmegen verblijvende Alge- rynse jongemannen, die in verband met hun deelneming aan de Algerijnse op stand uit Frankryk waren gevlucht. De heer Fons Hermans wees erop, dat Russen, Hongaren enz. met vlag en wimpel worden verwelkomd, terwyi Algerynen zeven dagen tyd krygen, om het land te verlaten. Prof. dr. Fr. de Jong achtte deze gang van zaken een aantasting van de poli tieke vryheid en steunde de gedachte van de vorige spreker, om aan de fractievoorzitter van de P. v. d. A. in de Tweede Kamer te verzoeken, minister Beerman in het parlement te inter pelleren omtrent deze zaak. Na afloop van de vergadering heeft een aantal aanwezigen zich uitgesproken voor het richten van een dergelyk ver zoek tot mr. Burger, dat inmiddels is verzonden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 14 oktober. Coöp. Groen te en Fruitveiling. Pryzen per 100 kg: appelen 38-82, druiven 140-175, peren 32- 65, andyvie 7-12, pronkbonen 58-78, sny- bonen 68-144, stambonen 70-108, kroten 9-14, kroten, gekookt 35, Chinese kool 20, rode kool 7-12, groene kool 7-12, poste lein 61, prei 10-18, spruiten 15-58, kom kommers 84, tomaten 30-95, uien mid- delgrof 12.50, grof 13.20, per 100 stuks: bloemkool 11-40, knolselderie 8-17, kom kommers 29-59, sla 6-17.60, per 100 bos: bospeen 10-33. AALSMEER, 13 oktober. C V. Centrale Aalsmeerse Velling G.A. Gerbera per stuk 40-64, Bouvardla 20-35, Clematis 70- 95, Chrysanten gr.bl. 40-59. ld. kl.bl. 15- 30. Amaryllis per kelk 30-49, Fresia per bos 60-90, Cyclamen 15-34, Iris 60-90, Or- nlthogalum 50-72, Dahlia 15-25. RIJNSBURG, 13 oktober. Bloemen veiling Flora. Anemonen 130-180. Diver se Dahlia's 140-240. Am. Anjers: Sim wit 11.00-13.00, Sim roze 14.00-16.00, Tange- rlna 13.00-14.00, Dusty 12.00-13.00. Mac Arthur 13.00-15.00, Fanfare 13.00-17.00, alles per 100; Fresia's: Golden Yellow 28- 36-44, Buttercup 18-22, Troschrysanten Juweeltje 46-52, Gemengde 40-45, Chats- worth 35-40, Wendy geel 30-36, Joke 25- 30. Peter Pan 25-30. Tllly 28-30. Filmster 35-40, White Hope 40-42 alles per bos; halfgrote Chrysanten: Medaillon 16-18, Ellls 11-12, Full Speed 15-18. Bornholm 14-15, Breltner 10. Migolie 11-14, Southern Pluk 12-16, Evelyn Bush 14 per stuk.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11