EEG-COMMISSIE: ECONOMISCHE GROEI BEGINT TE VERTRAGEN Vinnig Nw.-Guinea€lebat in commissie van V.N. Wilde stakingen gevaar voor Engelse ecenomie VPRO brengt plan voor commerciële televisie WAS-AUTOMAAT Geen belangrijke wijzigingen in de conjunctuur verwacht Prof. Busia Europa 's grootste staalfabriek gedwongen bedrijf te sluiten NTS-programma's naast reclame door zelfstandige onderneming Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 13 oktober 1961 Vierde blad no. 30476 (Van onze Brusselse correspondent) De executieve commissie van de Europese Economische Gemeen schap heeft geconstateerd dat de economische expansie van de gemeen schap zich in het tweede kwartaal van 1961 en ook tijdens de zomer maanden heeft voortgezet. Zeer duidelijke aanwijzingen zijn thans echter aanwezig die op enige vertraging van het groeitempo wijzen, vooral indien er rekening mee wordt gehouden dat de seizoensfactoren elk jaar in de zomermaanden in betekenis toenemen. Overigens ving de vertraging van het groeitempo reeds vóór de zomermaanden aan. De commissie verwacht dat de con junctuur gedurende de laatste maanden van 1961 geen belangrijke veranderingen zal ondergaan. De ramingen welke aan het begin van het jaar 1961 door haar werden opgesteld namelijk het toene men van het bruto nationaal produkt met 5 pet en van de industriële pro- duktie met 6 7 pet zullen waar schijnlijk ook worden gerealiseerd. Wat de verdere ontwikkeling in de eerste maanden van 1962 betreft, ver wacht de commissie dat de gunstige con junctuur en de volledige werkgelegenheid zullen aanhouden. De toeneming van de vraag zal waar schijnlijk opnieuw door de buitenlandse vraag worden gestimuleerd, terwijl de binnenlandse vraag ten aanzien van de investeringen in sommige landen door een neiging tot stabilisatie, en ten aan zien van het gezinsverbruik door een voortdurend snelle expansie zal worden gekenmerkt. Voorts zal het gebrek aan arbeids krachten in verscheidene landen de pro- duktie-uitbreidingen afremmen, hoewel de inmiddels gerealiseerde uitbreiding van de produktie-capaciteit zeer zeker enige versnelling van het tempo moge lijk maakt. Dat zijn de voornaamste conclusies waartoe de executieve commissie van de E.E.G. is gekomen en welke zijn ge publiceerd in het jongste kwartaalbe richt. Analyse vooruitzichten Dit rapport geeft zowel een beschrij ving van de essentiële kenmerken van de huidige economische toestand als een analyse van de vooruitzichten tot eind 1961 en begin 1962 en van de daarmee samenhangende conjunctuur-politieke problemen. De daling van het tempo de gehele expansie moet ongetwijfeld slechts voor een klein deel worden toe geschreven, zegt het rapport, aan een ge ringe verhoging van de vraag, hoewel in enkele sectoren (tamelijk ongelijk in de afzonderlijke lid-staten) daar in derdaad sprake van is. De langzame expansie is echter vooral een gevolg van fysieke factoren aan de aanbodzijde, zo als het toenemende tekort aan arbeids krachten en de volledige bezetting van de technische produktiecapaciteit in eni ge lid-staten. Aan de vraagzijde valt vooral tijdens de laatste maanden opleving van de uit voer van de gemeenschap op. Niet in de laatste plaats omdat van de krachtige opleving van de conjunctuur in de Ver enigde Staten reeds enige stimulerende werking op de wereldconjunctuur uit gaat, is de buitenlandse vraag na de stagnatie in het eerste kwartaal thans weer gestegen. De waarde van de uitvoer naar derde-landen is ten opzichte van de overeenkomstige periode van het voorafgaande jaar in het tweede kwar taal met 6 pet toegenomen. Ook de binnenlandse vraag is blij ven stijgen. De grootste stijgingspercen tages vertonen, evenals in vorige perio de, de bedrijfsinvesteringen. Hoewel de ontwikkeling van land tot land uiteen loopt valt echter wel in het algemeen een lichte afzwakking van de conjuncturele expansie der investerin gen waar te nemen. In Frankrijk heeft de uitbreiding der investeringen vermoe delijk zelfs enige versnelling ondergaan. Gezinsverbruik De stijging van het gezinsverbruik duurde eveneens voort. In sommige lid staten (Frankrijk, West-Duitsland en waarschijnlijk ook Italië) was het tem po van de stijging als gevolg van aan zienlijke loonsverhogingen zelfs nog enigszins groter dan aan het begin van het jaar. Daarentegen is de groei in de Benelux-landen en vooral in België waarschijnlijk minder sterk geweest. In Nederland viel tijdelijk enige vertraging van de uitbreiding van het gezinsver bruik vast te stellen. Merkwaardig is dat het binnelandse aanbod slechts langzaam is toegenomen. De industriële produktie leverde in het tweede kwartaal een conjuncturele stij ging van ongeveer 1 pet op ten opzichte van het eerste kwartaal (voorafgaande toeneming 2 pet)Toch lag het peil van de produktie in het tweede kwartaal ongeveer zeseneenhalf pet boven dat van dezelfde periode van het vooraf gaande jaar. Het stijgingspercentage in de beide kwartalen was 8 pet. Deze vertraging is echter opmerkelij ker daar de beroepsbevolking waar schijnlijk nog aanzienlijker is toege nomen. Dit geldt in het bijzonder voor Canada versus de KLM en de Panam De Canadese regering heeft gisteren het reeds aangekondigde proces tegen de KLM en de Pan American by een Canadese rechtbank aanhangig ge maakt. De regering eist van de twee luchtvaartmaatschappijen ln totaal een bedrag van 736.068 dollar voor vluchten boven Canadees grondgebied sedert 1 april van dit jaar. Ook tegen andere luchtvaartmaat schappijen zal binnenkort een proces van deze aard worden aangespannen maar de namen van die maatschap pijen zijn nog niet bekendgemaakt. Sedert 1 april eist de Canadese rege ring 64 dollar per vlucht en 20 dollar voor radioverbindingen van alle ver keersvliegtuigen die boven Canada vlie gen zonder er te landen. Het geld is bestemd voor aanleg en onderhoud van inrichtingen voor de navigatie en nood landingsterreinen. Indien de Canadese regering in het gelijk wordt gesteld, kan verwacht wor den, dat andere landen een soortgelijk besluit nemen. Volgens ingewijden te Ottewa kunnen deze processen 2 tot 3 jaar duren. West-Duitsland, waar de aanwerving van buitenlandse arbeidskrachten werd ver hoogd en een grotere toevoer van vluch telingen uit de Oostelijke staten plaats vond, die terstond werk hebben gevon den. Niettemin valt in dit land geen conjuncturele expansie van de produktie waar te nemen. Klaarblijkelijk is vooral wegens een verkorting van de ar beidsuren de produktie per man gedaald. Hetzelfde verschijnsel doet zich in Nederland voor waar de industriële pro duktie nauwelijks nog is gestegen. Landbouw De landbouwproduktie in de gemeen schap werd enerzijds gekenmerkt door een voortdurende expansie van de dier lijke produktie en anderzijds door klei nere oogsten van plantaardige produk- ten dan in het vorige jaar in enige lid staten. De commissie merkt ten aanzien van de vooruitzichten welke ze meent te kunnen vaststellen nog op dat deze betekenen voor de conjunctuurpolitiek enerzijds dat er geen behoefte bestaat aan algemene expansiebevorderende maatregelen. In sommige landen zal men er veel eerder op moeten blijven toezien dat de ontwikkeling van de binnenlandse vraag binnen zekere grenzen wordt gehouden ofwel moet zelfs enige vertraging be paald heilzaam voor het interne con junctuur- en prijsklimaat worden ge acht. Anderzijds acht de commissie het niet opportuun dat de conjunctuurpolitiek de groei van de binnenlandse bestedingen zodanig vertraagt dat de lopende reke ning van de betalingsbalans van de ge meenschap weer een groot overschot op levert. De Indonesiër L. N. Palar heeft gisteren in de beheerschapscom- missie van de Algemene Vergade ring der V.N. weer met nadruk verklaard, dat ,,West-Irian deel uitmaakt van Indonesië". Palar en de Nederlandse vertegenwoor. diger mr. C. W. A. Schürmann voerden verschillende malen het woord over deze kwestie. Zo zei mr. Schürmann, dat Ne derland altijd bereid is geweest en dit nog is om het geschil voor te leggen aan het Internationale Gerechtshof. Ne derland had voorgesteld om de soeverei niteit over Westelijk Nieuw-Guinea over te dragen aan het volk van dat land. Dit dan na een referendum onder aus piciën van de V.N. Palar verklaarde, dat de kwestie als politiek probleem zal blij ven bestaan en als zodanig door de vol kerenorganisatie geregeld zal moeten worden. Ook al zou het Internationale Gerechtshof de zaak op juridische wijze tot oplossing brengen. Hij stelde, dat de Nederlanders een politiek, gericht op vervreemding van Indonesië, uitvoeren door te pogen „de taal in het gebied te wijzigen" en de bevolking te beletten naar de Indonesische radio te luisteren. Mr. Schürmann sprak over het „bui tengewone mandaat", dat president Soekarno eigenmachtig op zich had ge nomen toen hij de onafhankelijkheid in augustus 1945 afkondigde, hoewel heel Indonesië toen door Japan bezet was en Nieuw-Guinea bestuurd werd door Ne derland en Australië. De verbindingen tussen Indonesië en Nieuw-Guinea wa ren toen al drie Jaar verbroken en nie- Prof. Busia, die momenteel een be zoek brengt aan Engeland na zijn func ties als hoogleraar in de sociologie aan het International Institute for Social Studies in Den Haag en in de sociologie en cultuurkunde van Afrika in Leiden te hebben neergelegd, heeft voor de Britse radio verklaard dat hij niet van mening is dat de herziening van het Ghanese kabinet „veroorzaakt is door een ideolo gie". „Men moet de Ghanese regering beoordelen naar wat zij doet", zei hij. „Alles wat ik kan zeggen is dat president Kwame Nkroemah steeds meer macht krijgt". Prof. Busia is een voormalige Gha nese oppositieleider. In antwoord op vragen van een BBC-correspondent zei hij dat hij niet van plan is onmiddellijk naar Ghana terug te keren. Hij acht dat niet verstandig. „Mijn collega's zijn op gesloten. Ik ben er zeker van dat ik zou worden gearresteerd. Er is geen reden voor het huidige bewind mij op vrije yoeten te laten". mand was toen op de hoogte van Soe- karno's plannen voor onafhankelijkheid. Over het door minister Luns inge diende voorstel inzake West-Nieuw- Guinea merkte mr. Schürmann nog op dat dit ook inhoudt dat de Nederlan ders uit het gebied zullen weggaan. Het zal door een gezagsorgaan van de V.N. worden bestuurd en als de tijd daar is, zullen wij helemaal niets meer te ver tellen hebben aldus mr. Schürmann. Het standpunt van Indonesië werd ge- gesteund door Irak, India, Ceylon, de V.A.R., Nepal, Birma, Marokko en de Sowjet-Unie, de Nederlandse zienswijze door Australië. Cubaanse consul in Parijs ontslagen De Cubaanse ambassade in Parijs heeft bekendgemaakt, dat Eduardo Mayea Aroca, Cubaans consul in Pa rijs, is ontslagen wegens „verraderlijke contacten" met de Amerikaanse am bassade. In de bekendmaking van de Cubaan se ambassade wordt nog gezegd, dat op hetzelfde ogenblik, dat de Cubaanse ambassadeur in Frankrijk een nota over de kwestie aan het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken overhandigde, Mayea zich in verbinding stelde met de Amerikaanse ambassade „om onderde len van zijn verraad te voltooien". De consul noemde op zijn beurt pre mier Fidel Castro een „communistische stroman". Mayea Aroca zei dat hij niet langer wilde samenwerken met Castro's soort communisme. Castro, zo verklaar de hij, heeft al zijn diplomatieke pos ten in de vrije wereld gebruikt als agentschappen voor het voeren van communistische ondermijnende en pro- paganda-activiteit, onder leiding van Moskou. Parijs zou het belangrijkste centrum voor West-Europa zijn, aldus de consul. Polikliniekboof ven Simavi voor N.-Guinea De Vereniging „Simavi" (medische hulp in de tropen voor alle gezindten) heeft een polikliniekboot verscheept naar Nieuw-Guinea, voor medisch werk in de kuststreek van Merauke. Deze boot draagt de naam: dr. H. J. T. Bijl mer. De vereniging wil door deze naam geving de medicus eren, die een belang rijk deel van zijn leven in de tropen heeft gewerkt, waarvan lange tijd in Ned. Nieuw-Guinea. o.a. als directeur van gezondheidszorg. Simavi is vooral de Nederlandse jeugd dankbaar, die door het deelnemen aan collecten deze schenking mogelijk heeft gemaakt. Niet alleen voor grote, maar óók voor fijne was Automatisch wassen met droge handen. Dit doet de Constructa: Grondig voorweken - centrifuge ren - voorwas - hoofdwas - spoe len - vuil water wegpompen - spoelen - vuil water wegpompen - spoelen - centrifugeren - spoelen - centrifugeren - spoelen - droog- centrifugeren. Al deze handelin gen volgen elkaar automatisch op. De meest verfijnde werkwijze voor het fijnste wasgoed (maar óók voor de grote was). Vraag de monstratie bij Uw handelaar. Zend mij Uw catalogus Naam Adres: Woonplaats: Opzenden aan: Constructa Nederland N.V. - Keizers gracht 522 - Amsterdam-C. Telefoon 020 - 323 98 O (Van onze Londense correspondent) De economische stagnatie in Engeland is voor een belangrijk deel het gevolg van de dictatoriale houding van grote groepen arbeiders, die al jaren tot chronische wilde stakingen leidt waar de vakbonden zelf doorgaans volkomen machteloos tegenover staan. Zeven Londense buslijnen liggen stil omdat het personeel daarvan protesteerde tegen de aard van de thans ingevoerde winterdienstregeling. Zaterdag a.s. zal er op nog meer lijnen worden gestaakt. Bij Ford. waar men meende dat de moeilijkheden over de theepauze waren opgelost, ontstond daarover een nieuw dispuut waardoor woensdag 3.000 man tot nietsdoen waren gedwongen. Erger echter is hetgeen zich op het ogenblik in Wales afspeelt. Daar is de grootste staalfabriek van Europa, de „Steel Company of Wales" in Port Tal bot, gedwongen het gehele bedrijf, waar bijna 20.000 man werken, te sluiten als gevolg van een al jarenlang zich voort slepend conflict met de metselaars, wier arbeid voor de staalfabricage onontbeer lijk is, omdat zij de reparaties van de binnenkant van de hoogovens verzorgen. zy zijn nu al een maand in sta king. Om het bedrijf aan de gang te houden werd personeel van kantoor en laboratorium ingeschakeld om de hoog ovens in goede conditie te houden. Zij werken onder toezicht van ruim 40 met selaars, die weigerden te staken. Het gevolg was dat 700 metselaars hulpen weigerden met „onderkruipers" te werken. Woensdag besloten 1400 fitters en monteurs, leden van de bond van tech nici, zich bij de stakers aan te sluiten met de eis om alle onderkruipers te la ten vertrekken. De vakbond steunde in dit geval deze eis. Het bedrijf weigerde het ultimatum te aanvaarden en antwoordde met het dramatische besluit om de hoogovens geheel stop te zetten. Hiermee zal min stens een week gemoeid zijn, zodat de arbeiders misschien nog op andere ge dachten komen. Port Talbot produceert wekelijks 60.000 ton staal Het meeste is bestemd voor de Britse automobielindustrie, welke ook regelmatig onder stakingen heeft te lij den en door de toestand in Port Tal bot opnieuw wordt bedreigd. Behalve de moeilijkheden bij Ford kampt Rootes met de gevolgen van een staking alle duizend stakers werden tenslotte ontslagen en moeten vervan gen worden waardoor de leveranties lelijk in de knel zijn gekomen. WEER RUSSISCHE KERNEXPLOSIE De Sowjet-Unie heeft gister ochtend weer een kernexplosie in de atmosfeer tot stand gebracht. De kracht van de ontploffing was van geringe tot middelmatige sterkte, aldus is door de Ameri kaanse commissie voor de atoom energie meegedeeld. Dit was de twintigste door de Ameri kanen volgens een bepaald systeem ge registreerde explosie in de serie sinds 1 sept. j.l. Pres. Kennedy heeft overigens verklaard, dat de Russen in deze periode nog meer kernexplosies hebben uitge voerd dan deze twintig. De Amerikanen willen het juiste aantal niet onthullen omdat zij daarmede hun controle-mid delen zouden openbaren. Brochure verschenen Een van de zwaar beschadigde bussen, die betrokken waren bij de piassabotsing op de Rijksweg 4 in de Haarlemmermeer, waarbij tien tallen mensen werden gewond (Van één onze redacteuren) Blijkens een vandaag aan de open baarheid prijsgegeven brochure acht het bestuur van de V.P.R.O. een be scheiden mate van reclame in de te levisie zoioel om principiële als om praktische redenen noodzakelijk en geloenst. Het meent, dat het ih beginsel re delijk en gewenst is om bij het ge bruik van een massacommunicatie middel als de televisie het bedrijfs leven „als deel van de cultuur" op een verantwoorde wijze in te scha kelen. Bovendien is het volgens het V.P.R.O.-bestuur niet te verwachten, dat de televisie in Nederland zeker bij een steeds toenemend aantal kijkuren, over een luttel aantal jaren is 80 uren televisie per week over twee zenders volkomen normaal bekostigd zal kunnen worden uit de kijkgelden. De aanvullende fondsen zullen het doeltreffendst verkregen worden uit de reclame. De V.P.R.O. stelt in de praktische uitvoering van zijn plan met nadruk, dat de verzorging van de televisiepro gramma's in handen moet blijven van de Nederlandse Televisie Stichting, zodat er ten opzichte van de reclame volledige onafhankelijkheid kan blijven bestaan. De reclameboodscshappen mogen uitslui tend worden uitgezonden vóór, tussen en na de hoofdonderdelen van de program ma's. De V.P.R.O. zegt voorts, dat het peil van de reclameboodschappen op een verantwoord niveau dient te staan, maar hij meent, dat een door de Kroon in te stellen Reclameraad daarvoor voldoen de borg kan staan. De commerciële exploitatie van de televisiereclame geschiedt volgens het V.P.R.O.-plan door een afzonder lijke, onafhankelijk van N.T.S. en om roepverenigingen werkende onderneming. De revenuën van de exploitatie-onder neming moeten via de N.T.S. ten goede kernen de televisieprogramma's. Niet vol te houden De V.P.R.O. rekent in de brochure voor, dat met de huidige opzet de finan ciering van de televisie in de toekomst niet vol te houden is. Steeds stijgen de kosten van een uur televisie. Alles wijst er volgens de brochure op, dat men ze ker naar een bedrag van f. 40.000 per uur zal gaan (alle kosten voor appara tuur, programma, onderzoek, opleiding e.d. inbegrepen) In de toekomst zullen er twee tele visienetten in Nederland komen. Dat staat volgens de V.PR.O. wel vast. Veer tig uur zendtijd per week per net moet dan als volkomen normaal worden be schouwd. Wanneer schooltelevisie en regionale televisie worden meegerekend is die veertig uur nog maar laag geschat. Dat betekent dus 80 uur per week ofte wel een bedrag van 80x40.000 is een bedrag van f. 3.200.000. Dat is per jaar meer dan 166 miljoen gulden! Noodzakelijk „Laat niemand beweren, dat dit be grotingen zijn, die wy opstellen, omdat wy de televisie terwille van onze rede nering duur willen voorstellen. Wanneer men zo doet, beweren wy, dat het de hoogste tyd is, dat een voor de cultuur- opbouw zo machtig medium de facili teiten krygt, die het behoeft om oo ver antwoorde wyze te kunnen werken, wij moeten van allerlei kortzichtighe den en bekrompenheden bevrijd worden en beseffen welk medium wij beheren. Voor het gebruik daarvan is 166 miljoen met veel, zeker niet, wa:ineer zoals men verwacht het aantal televisietoesrelbe- zitters in enkele jaren tot 2 miljoen zal zyn gestegen. Zelfs wanneer het kyk- fK2i, toï ™ertiZ gulden omhoog gaat vïr» SP wfir V0°r tv een ^komsten van 80 miljoen gulden. Om het tekort te dekken zou men dus het kijl-g-üd tot meer dan net dubbele moeten opschroe ven. Wy zien dat als praktisch niet meer mogelyk. Het kan anders, gemak- kelyker En volgens de V^RO oor1 beter,

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7