Leidse wethouder wordt burgemeester Middelburg Mr. J. Drijber gaat heen Daniël Wayenberg voor Toonkunst Met ingang van 1 november a.s. 'Hosier Nieuwbouw en personeelstekort knelpunten van onderwijs Peek&Cloppenburg Mr. W. J. SLAGTER GEWOON HOOGLERAAR IN ROTTERDAM Triomf van de kracht...." Ondanks fameusvirtuoos spel toch een zekere teleurstelling „PEDAGOGIEK IN OPMARS" „Te veel nog beschouwt men de school als een ivoren toren99 Kerkelijk Leven Als de kraanvogels overvliegen: Russische film voor K. en O. Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 13 oktober 1961 Tweede blad no. 30476 Met Ingang van I november a.s. is onze stadgenoot, mr. J. Drijber, wet houder van de Bedrijven, benoemd tot burgemeester van Middelburg. Voor mr. Drijber, die zich in de Sleutelstad in tal van functies in betrekkelijk korte tijd een vooraanstaande plaats heeft weten te verwerven, betekent deze benoeming een eervolle afsluiting van zijn Leidse activiteiten. De gemeente Leiden verliest in hem evenwel een voortreffelijk wethouder, die zijn „departe ment" op uitnemende wijze beheerde en beheerste en die in de korte periode Van zijn wethouderschap tal van initiatieven heeft ontplooid en tot een goed einde gebracht. Mr. Drtfber, die tot de VVD be hoort, werd 24 april 1924 te Malang ge boren. Na zijn gymnasiale opleiding te Hilversum studeerde hij aan de Leidse Universiteit van 1945 tot 1950 Indisch en van 1950 tot 1952 Nederlands recht, waarvoor hij resp. in 1950 en 1952 zyn doctoraal examen deed. Mr. Drijber, die een aantal jaren op voortreffelijke wijze de functie van adjunct-secretaris van het College van Curatoren der Leidse Universiteit heeft bekleed, heeft op uni versitair terrein o.m. een zeer verdien stelijke bijdrage geleverd tot de oplos sing van vele ruimtelijke problemen van de Leidse Universiteit. Tijdens zijn uni versitaire periode kwamen vele labora toria tot stand, waaraan hij grote aan dacht besteedde. Ook na het neerleggen van zijn universitaire functie heeft hij een groot deel van zijn werkkracht ge geven aan de Commissie Stichting Stu dentenhuisvesting. Als secretaris van deze Commissie was mr. Drijber de mo tor bij de totstandkoming van de Stu- dentensterflat aan de Haagweg. Mr. Drijber, die in 1953 voor de WD zitting nam in de Leidse raad, werd in 1958 het College van B. en W. werd in dit jaar van vier op vijf wethouders gebracht met algemene stemmen tot wethouder voor de Bedrijven gekozen. Hoewel zijn tijd zeer bezet is, behar tigt mr. Drijber, die ook oud-praeses- collegië van het L.S.C. is, nu al weer vele jaren met bijzondere nauwgezetheid het secretariaat van de 3 October Ver- eeniging. In het bestuur van deze ver eniging is hij een zeer geziene en een op hoge prijs gestelde figuur. Mr. Drijber, die remonstrant is, heeft in de loop der jaren deel uitgemaakt van verscheidene commissies en vereni- Tafelkeuring van jonge hoenders Mooie successen voor „De Oude Leidsche" De Leidse Pluimveevereniging „de Oude Leidsche" hield in de zaal van Van Meizen aan de Nieuwe Beesten markt een tafelkeuring van jonge hoen ders. Keurmeester J. C. Kuyken uit Bentveld (A. Keurmeester) stond deze avond voor de zware opgave niet minder dan 81 dieren te beoordelen, temeer daar vele hoenders nog niet tot volle ontwik keling waren gekomen waardoor een volledige beoordeling uitermate moeilijk was. Er waren ingezonden 48 grote hoen ders en 35 krielhoenders. Bij de Hol landse hoenders kwam J. A. Otten het be^te uiib de bus; mevr. Berk-de Hey kon met haar Drentse hoenders bogen op de beste Bolstaart Bankiva. J. A. Otten kwam met een pracht collectie Barnevelders, dubbel gezoomd, ter tafel en wpn met zijn hennen en hanen een verdiende ereprijs. J. D. Koning demonstreerde een mooi stel Sussex in hermelijnkleur, terwijl E. Quist debuteerde met zijn Orpingtons en twee zeer goede predikaten verkreeg. In de Rood Island Red's klasse kwam een spannend duel tussen L. Serlie en J. Lambooy, waarbij eerstgenoemde met hanen zegevierde en J. Lambooy met zijn hennen de lauweren oogstte. F. v. d. Mark Sr. bracht zijn „specia liteit" met fraaie Nederlandse Sabelpoot- krielen in porseleinen kleur; voor hem was het succes zeer groot. Bij de Hollandse krielen, die zelfs in 7 kleuren op tafel kwamen, werden de prijzen gewonnen door: L. Serlie, J. de Mooy en F. v. d. Mark Jr.; J. C. Hei- dema won zowel met hanen als hennen in de Zwarte Javakrielen-klasse. Tot slot boekte J. D. de Mooy met zes zeer fraai gestreepte Plymouth Rockkrielen veel succes. Fraaiste Nederlandse rassen: Mevr. Berk-de Hey; fraaiste buitenland se rassen, tevens de beste van de grote hoenders: E. Quist; fraaiste kriel Ne derlandse rassen: F. v. d. Mark Jr.; bui tenlandse rassen, tevens beste kriel: J. Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johanna Petronella, dr van C. T. Hop penbrouwer en J. C. v. d. Laan, Carla, dr van S. W. Freeke en J. N. Vis, Sophia Pie- ternella, dr van J. H. Kappers en P. Wil helm, Jolanda, dr van W Kokkedee en J. Verhoogt, Josephina Johanna Maria, dr. van T. A. M. Hendriks en E. H. v. d. Poel; Johannes Gerardus, zn van J. G. Scholtes en M. E. Wollendorf; Mieke, dr van H. v. Kampen en M. Bekooij; Derk, zn van L. van Delft en W. Laninga, Leendert zn van L. van Delft en W. Laninga; Rudolf, zn van A. Kiel en J. Steenbergen; Jacob, zn van A. Heemskerk en A. vooijs. GETROUWD A. Teunissen en J. C. Ladan; F. W. Kist en L. C. Verstegen; A. van Vliet en C. H. van Goozen; D. van Berk en N. Benja mins; W. F. van Weesel en G .H. KuiJ- venhoven; M. P. Bergers en E. Kaapaan; C. J. Hageman en J. Stikkelorum; E. Weideman en K. Pelt. OVERLEDEN M. Krulder, 83 Jaar. wed. van A. La- court; P. Gestman, 72 Jaar, man; S. J. L. van der Sluis, 96 Jaar, vrouw; E. W. Ber genia, 26 Jaar, man. gingen. Zo was hij o.m. voorzitter van de afdeling Leiden van „Volksonderwijs" en is hij nog steeds bestuurslid van de voormalige Kweekschool voor Zeevaart en van de landelijke centrale Stichting Studentenhuisvesting. Het zal ook velen bekend zijn, dat Prinses Beatrix tijdens haar 5-jarige Advertentie ct0ynen en <§ed!itilleerd V LEIDEN STEENiTAAAT 8 TEL. ÏM«I V ■HERENSTRAAT é- HAARLEMMERSTR. 304 I Ook NA 12 uur verzorgen wy Uw orders voor Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Leidse studietijd bij de familie Drijber aan het Rapenburg heeft ingewoond. Een hartelijke gelukwens aan de met eer vertrekkende wethouder is hier zeker op zijn plaats. Z.-H. Plattelandsvrouwen De afdeling Zuid-Holland van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrouwen stond vandaag op de algemene provin ciale vergadering in Rotterdam voor het eerst onder leiding van de nieuwe voor zitster mevr. R. H. van der Grient- Scherpbier uit Bergambacht. Mej. A. Prinsen uit Den Haag, consulente van het landbouw-huishoudonderwijs, viel een kleine huldiging ten deel, omdat zij vijftien jaar secretaresse van de afdeling Zuid-Holland is. De voorzitster herinnerde de leden aan het probleem van de dienstplicht voor meisjes ,door de Nationale Vrou wenraad ook aan de kring van de plat telandsvrouwen voorgelegd. Ook de bezinningsdag op het verkeer werd aangestipt. Inspectiedag geen vakantiedag Bedroevende toestand Vandaag Is in de Stadsgehoorzaal on der leiding van de rijksinspecteur van het Lager Onderwijs de heer L. Schipper de jaarlijkse Inspectiedag voor de in spectie Alphen a. d. Rijn gehouden ,die ook dit keer weer grote belangstelling genoot van de zijde van het onder wijzend personeel. Enkele burgemeesters uit de inspectie gaven door hun aanwe zigheid blijk van hun belangstelling. In zijn welkomstwoord wees de heer Schipper op de belangrijkheid van de ze dag voor het onderwijzend perso neel. Immers op deze inspectiedag trekt men gezamenlijk op naar heitzelfde doel. Verheugd was de heer Schipper, dat dit keer weer vele vertegenwoor digers van het r.-k. onderwijs deze dag bijwoonden. Hij wees er voorts op, dat een inspectiedag beslist geen vakantie dag is voor het personeel. Wat de algemene toestand ln de in spectie betreft wees spreker op het grote personeelstekort dat er nog steeds is. Ten aanzien van de nieuwbouw en de ver bouwing van scholen merkte de heer schipper op, dat hier van een bedroe vende toestand gesproken kan worden. De bouw wordt sterk afgeremd om maar niet van algehele stopzetting te spreken. Een sterk voorbeeld ln dit opzicht noem de hij het feit, dat een reeds lang door de gezondsheidsdienst afgekeurde school in deze inspectie pas in januari 1965 voor vernieuwing in aanmerking komt. De heer Schipper zegde voorts toe, dat de coördinatie van belangrijke vergade ringen der verschillende onderwijsgroe pen zal worden bestudeerd. Prof. dr. A. M. J. Chorus uit Oegst geest hield vervolgens een inleiding over het onderwerp .Beslissende factoren in de ontwikkeling van het kind" Bij het zich bewust worden laat de mens als het ware een biologisch donker verleden achter zich aldus spreker om ln de helderheid te treden. De eerste bewuste belevenis is derhalve zeer be langrijk. Spreker haalde daarbij enkele voorbeelden aan van figuren als Chur chill. Mens geen specialist Belangrijk is ook het tijdstip waarop zo'n eerste gebeurtenis zich voordoet. Merkwaardig is het, dat onderzoekin gen bij dieren in dit opzicht belang rijke gegevens hebben opgeleverd. De mens is geen geboren specialist aldus spreker. Bepaalde invloeden mogen niet te vroeg tot het kind komen teneinde geestelijke schade te voorkomen. Het kind moet daartegen beschermd wor den. De eerste levensjaren zijn voor ieder mens de belangrijkste. Psychopaten zijn niet als zodanig geboren, maar in de meeste gevallen door geestelijke en ook lichamelijke verwaarlozing, ondervoe ding, geestelijk ziek geworden. Het ge mis aan moederliefde kan daarbij een grote rol spelen. Continuïteit primair De aanwezigen gaf spreker de raad niet te veel in het wilde weg met de kinderen te experimenteren. De conti nuïteit in de opvoeding is van primair belang. Na de koffiepauze volgde een discus sie over het onderwerp, waarbij de ver schillende facetten nader werden be licht. In de namiddag gaf het toneel gezelschap „Scheepspraet" uit Alphen aan den Rijn een bijzonder geslaagde uitvoering van het toneelstuk „Meeuwen boven Sorrento" een spel in drie bedrij ven, geschreven door Hugh Hastings en bewerkt door Alfred Pleiter. I F deze zaterdag HERENMODE-TIP PULL-POLO SHIRTS Het is volop najaar. Het is tijd voor pull polo shirts. P&C „tipt" u met deze bijzondere Heren mode-tip. Pull-polo shirts in zuiver wol len tricot.... vlotte, moderne modellen. Gemakkelijk: óók onder colbert te dragen. Warme na- jaarstinten. Multi-colours 14. Lezers schrijven.. De 3 oktober-taptoe Geachte redactie, Met verwondering las het bestuur van de Bond; van Leidse Harmonie- en Fan- fareverenigingen het stukje in uw Blad onder het motto „Taptoe met een trap toe?", vermoedelijk naar aanleiding van het stukje op de voorpagina van uw courant van maandag 1.1. Wij zijn blij dat de heer Bij erkent dat „Werkmans Wilskracht" aan deze taptoe niet mee mocht doen, omdat zij zichzelf deze pas had afgesneden. In de afgelo- Juridische leeropdracht (Van een speciale correspondent) Naar wij vernemen is onze oud-stad genoot mr. W. J. Slagter, rechter in de arrondissementsrechtbank te Rotter dam, benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Ned. Economische Hogeschool te Rotterdam. Prof. Sla-gter zal naast prof. mr. P. Sanders de beginselen van het burgerlijke recht, handelsrecht en fail- lissementsrecht doceren. Prof. Slagter is 38 jaar en is een zoon van thans wijlen mr. J. Slagter, oud-dijkgraaf van het hoogheemraadschap Rijnland. Hij werd te Leiden geboren en heeft daar ook rechten gestudeerd. In 1947 heeft hy doctoraal examen rechten afgelegd. In 1952 is hy te Leiden cum laude gepro moveerd tot doctor in de rechtsweten schap op een proefschrift getiteld „De rechtsgrond van de schadevergoeding by onrechtmatige daad\ Promotor was prof. mr. G. de Grooth. De onomstotelijk grote pianist Daniël Wayenberg, onze ln Parijs wonende landgenoot, deed zijn gehoor op het eerste Toonkunstconcert kennismaken met een allermerkwaardigst, in zijn heterogeniteit muzi kaal niet verantwoord programma: sonates van Chopin, zijn oud- leermeester Ary Verhaar en Franz Liszt. Geven deze composities op zichzelf al de meest uiteenlopende Indruk* ken, dit kan ook gezegd worden van Wayenbergs dynamisch-bewogen, magistraal spel. Niemand zal kunnen ontkennen, dat t dominerende rol. Maar men wèèt nu eenmaal all&ng, dat Wayenberg geen noot laat vallen en tegen de technisch zwaarste opgaven volledig opgewassen is. Wanneer daar muzikaal gezien dit machtig, resoluut en virtuoos tot in de hoogste graad is. Er gaat een haast ongeloofwaardige fascinerende kracht van uit, daarnaast ontbeert het veelal de vereiste subtiliteit. Overrompelend echter is de bsliste aanpak, de klank- rykheid nog verhevigd door de geheel openstaande vleugel welke haar hoog tepunt vond in de als toegift waarlyk fameus gespeelde Toccata van Prokof- jew. Doch na een massief programma als dit, kan men onmogelyk ontkomen aan een gevoel van eenzijdigheid. De keuze lykt te zeer gericht op het uiterlijke, briljante effect, waardoor het geesteiyke sterk tekort schiet, al verhelen wy ons niet dat de muziek van Liszt meer waar devolle inhoud verkreeg, dan wy had den dürven dromen. Chopins bekende Sonate op 35 met de wereldberoemd etreurmars werd tot het meest overtuigende deel van de avond: bewonderenswaardig van opzet en uitwerking, met een verstilde, even wichtig gehouden Marche Funèbre en een ragfyne, haast irreëel aandoende fi nale. In de lyrische passages dezer So nate evenwel een gewild aandoende ge- manireerdheid en onwaarachtigheid. De zich volkomen in het tonale vlak bewe gende autodidact Ary Verhaar is te vroeg geboren 1900 om specifiek „ultra"- modern te zijn en te laat om in het neo romantische of impressionistische genre iets waarlyk „persoonlyks" te zeggen. Zyn sonate is intussen voor een pianist een heerlyk speelstuk, doch de reminis centies aan illustere voorgangers als Rachmaninow, Debussy en Ravel zyn te hinderlyk veelvuldig, dan dat zyn com positie ons werkelyk vermocht te boeien. Men zou dus in dit geval van vlees noch vis kunnen gewagen. Liszt tenslotte vindt in zyn Sonate in b kl. t. (van 1853), ondanks een niet meer van deze tyd zynde langdradigheid, een opmerkelijke organische eenheid en betoont zich in het met een interessant en markant fugato aanvangende „Allegro energico" van zyn sterkste zyde. Ook in deze sonate speelt de virtuositeit ongetwyfeld te weinig waardevols tegen over staat, gaat men toch wel teleurge steld naar huis. Temeer omdat Debussy's „Poissons d'or" niet die flitsende en luchtige beweeglykheid bezaten, welke wy aan deze bliksemsnel heen en weer schietende visjes moeten toekennen. Als gezegd i Wayenberg behaalde in Prokofjew de triomf van de kracht! geven heeft, mag een wonder heten. Dat de vleugel het daaronder niet be- Het was alsof Wayenberg wraak op hem nam, omdat hy, volgens zyn eigen verklaring, te weinig „zong". Het succes hierna was formidabel! 's Middags gaf Wayenberg een concert voor de Toonkunstjeugd in een stamp volle zaal. Het is verheugend, dat de jon geren in zo groten getale biyk van be langstelling geven. Zij hebben van de Chopin en Debussy- vertolkingen genoten! „Pedagogiek in opmars". De heer J. A. Sellenraad uit Enschede behandelde dit onderwerp op de bijeenkomst van de afdeling Leiden van de Vereniging voor Pedagogiek, die gisteravond in „Het Gulden Vlies" werd gehouden. Hy keer de zich vooral tegen de verheerlijking van het ambacht van de didactiek, waarover in onderwyskringen zo dik- wyls gesproken wordt en waarover de meningen zo verdeeld zyn. „Het gaat in de eerste plaats om de toegepaste pedagogiek", aldus spreker. Het grote tekort aan pedagogiscn in zicht op tal van scholen is volgens hem oorzaak van veel kinderleed. Ont stellend is het mee te moeten maken, dat een Jongen, die de uitdaging van zyn vriendjes om zich in diezelfde toe stand als waarin hy zich staande in de w.c. bevond naar buiten te begeven aannam, als een ziekelyke homoseksueel wordt beschouwd en derhalve van school verwyderd. En dat alleen omdat de moeder van het meisje, dat toevallig getuige was van deze kwajongensgrap, gesproken had van een verdorven ben de. Men moest toch ook aan de naam van de school denkenDe heer Sel lenraad wees er op, dat men de jeugd niet alleen (school) kennis behoort by te brengen. „Het is onze taak om het kind in dit leven, waarin vrywel alles mogeiyk schynt te zy'n, klaar te maken voor het verwerken van situaties". „De stroom van het leven laat zich nu eenmaal niet tegenhouden, zelfs niet wanneer we er een dam van verboden inleggen", zo vervolgde spreker. Het wa ter slaat nl. op eengegeven ogenblik toch over alle dyken heen. Het zou veel beter zyn wanneer we de woeste stroom wat tot bedaren brachten door bijv. het water te zuiveren. Al het water dat stil staat is alleen maar duf en muf. Pas wanneer de stroom het graan raakt komt dit tot ontplooiing. Dit geldt ook voor het leven op school, waar nog maar al te dikwyis het nieuwe de vy- and van de zekerheid is. Het is jammer, aldus spreker, dat onderwijs in het al gemeen zo moeilyk uit eigen kring wordt vernieuwd. Nog steeds is de school een soort ivoren toren. Teveel wordt aaar nog waarde gehecht aan het hebben van autoriteit. Pedagogie is trouwens meer dan alleen maar een school, de gehele maatschappij vraagt er om. „In de maatschappy zie ik de pedagogie in opmars komen", zei spreker. In dit verband wees de heer Sellenraad op de pedagogie in het maatschappeiyk werk, in de muziek, in het bedryf, zelfs in de stedebouw, Prof. mr. W. J. Slagter Voor zyn benoeming tot rechter in de rechtbank te Rotterdam, ruim een jaar geleden, is prof. Slagter enige Jaren werkzaam geweest bij het advokaten- kantoor van'mrs. Heyman en Van Loon. Ook is prof. Slagter enige tyd lid van de redactie van het Advocatenblad ge weest. Vorig jaar verscheen een ge schrift van zijn hand, waaraan ook en kele anderen hebben meegewerkt „Mo dellen voor de rechtspraktyk". Dezer dagen zal een tweede publikatie van zyn hand verschijnen, een verhandeling over de maatschap. pen winter heeft deze vereniging zonder opgave van redenen bedankt voor haar lidmaatschap van bovengenoemde bond. D bond 'betreurde dit zeer en heeft twee leden afgevaardigd naar „W.W." om het bestuur te verzoeken dit besluit teniet te doen. Voordien was een ver gadering met haar leden gevraagd, het geen werd geweigerd. Uiteindelyk ont ving de bond bericht dat „W.W." niet op haar besluit terug wilde komen, ondanks het feit, dat de heer By op 29 april li. in Oegstgeest verklaarde, hier goede moed op te hebben. Nu is W.W. boos dat zy voor deze taptoe niet is uitgenodigd en meent dat dit de samenwerking in de toekomst kan verhinderen. Wy delen deze mening niet en hopen alsnog dat deze vereniging haar afwijzende houding zal herzien en hiermede blijk wil geven dat de wens tot samenwerking by de leden van „W.W." wel degelyk aanwezig is. Zy mag ons echter niet kwalyk ne men. dat zij voor deze taptoe niet werd uitgenodigd, daar dit niet op de weg van de bond lag. Een vereniging, die zich zo nadrukkelijk distantieert mag en kan dit niet verwachten. Toch hoopt onze bond dat in de toe komst „W.W." weer lid zal worden en eensgezind met de andere korpsen sa men zal willen gaan. U. geachte redactie, zeer dankend' voor de plaatsing, Hoogachtend, Namens het bestuur van de Bond van Leidse Harmonie- en Fanfareverenigingen, C. Endieveld, voorzitter. H. van Wely, secretaris. NED. HERV. KERK Beroepen te Boornbergum-Kor te mem - men J. J. Franck te Pingjum-Zurich. Be dankt voor Wlldervank (toez.) J. Kloos terman te Westerbork. Beroepen te Sint Annaland A. van Brummelen te Schoon- rewoerd. Bedankt voor Vroomshoop (toez.) K. M. de Bruyn te Marrum. Aangenomen de benoeming tot voorganger van de rechtzinnige Evangelisatie te Hoogezand- Sappemeer G. G. S. van Hoogstraten, vlo. te Zwijndrecht. Bedankt voor Haarlem (wykgemeente Schalkwijk in wording) H. S. J. Kalf te Bennebroek (nadere beslissing). GEREF. KERKEN Het ligt in de bedoeling van prof. Slagter dat hy op 7 december a.s. Beroepen te Lemmer A. Verschoor te zyn inaugurele rede zal uitspreken. Vlisslngen. Een iverk, dat, ondanks een tamelijk zwak scenario, boeit door zijn gevoeligheid Haanstra schiep een fihmnoniunent voor Rembrandt Voor K. en O.'s eerste „film van de maand" in het nieuwe seizoen was de keuze gevallen op „Als de kraanvogels overvliegen", waarmee de Russische re gisseur Kalatozow in Cannes de Grand Prix won. Een verdiende bekroning van een werk, dat, ondanks het nogal zwak ke scenario, toch tot een respectabele hoogte kon stygen dankzij het feit, dat er kennelijk een vakman aan de came ra stond. Niet minder opmerkelyk is het ontbreken van politieke propaganda, waardoor films van achter het ijzeren gordyn doorgaans ongenietbaar zijn. Sterker: er wordt, althans in het begin en op voorzichtige wijze, zelfs een loopje genomen met de leuzen, die kort voor de tweede wereldoorlog een ieder, die wapens kon dragen, by voorbaat tot held van de Sowjet-Unie verhieven. By zonder origineel kan het gegeven niet genoemd worden: de ontrouw van het meisje Veronika jegens Boris, die de roep van het vaderland heeft verstaan en zich als vrywilliger by het leger heeft gemeld. Terwyl de jonge soldaat de gevaren en ellende van de stryd aan het front doorstaat de film illustreert dat voortreffelyk bezwykt Veronika voor de avances van de pianist Mark, die kans heeft gezien op bedriegelyke wyze in het bezit van een vrijstelling te komen. Veronika en Mark besluiten tot een huwelijk, dat echter op een debacle uitloopt: enerzyds door zyn ontrouw, anderzyds doordat het h&ar onmogelyk is Boris te vergeten. Het bedrog van Mark met de vrystelling van militaire dienst komt aan het licht en ook hy vertrekt naar het front. De film eindigt in mineur, als Veronika tenslotte ver neemt, dat Boris gesneuveld is, maar, temidden van de overweldigende vreug de over de overwinning, weet zy haar smart meester te worden en haar lot te aanvaarden j Deze summiere samenvatting van de inhoud onthult reeds de zwakke punten van deze film: een niet helemaal aan vaardbare ontrouw van Veronika, die wel een zeer gemakkeiyke prooi is voor Mark, en een eveneens weinig overtui gende kentering in haar gevoelens, wan neer zy eenmaal met hem getrouwd is en de herinnering aan Boris haar gewe ten begint te kwellen. Om dit laatste wat -aannemelijker te maken heeft het scenario een bombastische donderrede van Boris' vader, een chirurg, aan het bed van een overspannen soldaat inge last en vervolgens de ontmoeting met een verdwaald kind, dat toevallig óók Boris blykt te heten. Deze geëxalteerde gevoelens, die te weinig steun vinden in het overige gedrag van de betrokkenen, achten we een manco, dat alleen door het mooi camerawerk enigszins naar de achtergrond gedrukt kon worden. Ook de overvliegende kraanvogels, op zich zelf een mooi symbool van de gang der seizoenen, zyn tamelyk willekeurig in gelast en hebben met de werkelyke gang van het verhaal maar terloops iets te maken. Deze bezwaren nemen niet weg, dat dit filmwerk, ook al is het naar Wester se smaak soms wat langdradig, toch kon boeien. De kracht van deze film is ge legen in zyn uitstekende sfeertekening en in die nuance van tederheid en ge voeligheid, die tot de beste eigenschap pen van het Russische volk gerekend mag worden. Voorrf werd Bert Haanstra's „Rem brandt, schf'der van de mens' getoond, een prachtige kleurenfilm, waarin niet minder dan zestig schilderijen ln hun geheel of in details dienden ter illu stratie van leven en achtergronden van de grote meester. Deze film van 1957 is een waar monument voor onze groot ste schilder, tviens werk op eerbiedige wyze fs benaderd. Zowel de Russische als de Nederlandse film draaiden gisteravond in Casino in twee voorstellingen, die beide tot de laatste plaats waren bezet, een duide lijk bewijs voor de groeiende belangstel ling in Leiden en omgeving voor lilms met kwaliteiten.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3