REGERING WIJST TWEE RUSSEN UIT Vopo's richten wapens op Westberlijns gebied (§ud ?ïlie. Na geweld op Schiphol en laster in Den Haag Hoger niveau en tempo Westers overleg over Berlijnse kwestie leuws WEERBERICHT Grewe in Bonn Meer dan 250 schoten gelost Spoedig overleg FLN - Frankrijk Vóór zondag ons land verlaten Aide memoire overhandigd Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 13 OKTOBER 1961 No. 30476 LEIDSCH DAGBLAD ..TRESLONGYW HILLEGOM - Tel. 02520 - 5347 fJÊÊI Onbeperkt* kip eten ƒ6.- Dag. diner-dansant, 's Maandags gesloten. Uit het Leidsch Dagblad van 14 October 1861: (Advertentie) Koffijhuis de Paauio. Soirée amusante, door den Heer Tobias Bamber in de Goochelkunst. VToensdag 15 Oct. 1861, des avonds ten acht ure. In de laatste zitting van den Deljtschen Gemeenteraad is ter sprake gebragt het oprigien van een standbeeld voor Hugo de Groot. Directeur: E. A. E. van Dtshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte smeel L LeWen GTO no 67069 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De beroemde natuurkundige en Nobelprijswinnaar Niels Bohr rechtsontving uit handen van de rector, prof. De Keyser, het ere doctoraat van de Vrije Universiteit van Brussel. Rijksweg Utrecht- Den Bosch verbeterd De hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat, directie wegen, ir. J. C. N. Ringeling heeft gisteren het dubbel- banig gedeelte Hagestein-Beesd van Rijksweg no. 26 tussen Utrecht en Den Bosch officieel voor het verkeer open gesteld. ,,Wij hebben van één rijbaan in korte tijd twee dubbele rijbanen gemaakt" zo zei hij in zijn toespraak „Het is een stunt, die gelukt is, maar men moet niet denken, dat we zoiets elke dag kunnen doen. Vooral de personeelsvoorziening bij dit soort werken is moeilijk". Maar desondanks, de zo gevaarlijke „flessen hals' op dit weggedeelte behoort nu tob het verleden. Deze uitwijzing van de twee Rus sen werd ter kennis gebracht aan de tijdelijk zaakgelastigde van de Sow- jet-Unie, de heer N. P. Gaenko ambassadeur Ponomarenko is zoals gemeld gisteren naar Moskou ver trokken voor het bijwonen van het partijcongres in een aide memoire, welke hij gistermiddag om half zes in ontvangst nam in het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dr. H. R. van Houten deed hem eerst monde ling mededeling van het besluit van de Nederlandse regering en overhan digde de heer Gaenko daarna ter be vestiging daarvan een aide memoire van de volgende inhoud: „De Nederlandse regering heeft thans de rapporten van de justitiële autoritei ten ontvangen omtrent hetgeen zich op 9 oktober 1961 in het stationscomplex op het vliegveld Schiphol heeft afgespeeld, Hieruit is gebleken dat het op Schiphol aanwezige personeel van de Sowjetrussi- sche ambassade met inbegrip van de am bassadeur zich heeft schuldig gemaakt aan gewelddadig optreden tegenover Ne derlandse ambtenaren in de uitoefening De Russische handelsvertegen woordiger in Amsterdam S. W. Chibaew, die door de regering werd uitgewezen, omdat hij de eerste was, die bij het befaamde incident op Schiphol tot handtastelijkheden overging. De Rus A. D. Popow, die wegens lasterlijke aantijgingen tijdens een persconferentie in de Russische ambassade uit ons land werd uit gewezen. Onaanvaardbaar „Voorts heeft de ambassade niet ge schroomd door de heer A. D. Popow een persconferentie te doen houden, waarin een aantal lasterlijke en derhalve on aanvaardbare aantijgingen jegens Ne derlandse autoriteiten werden geuit. De Nederlandse regering kan op grond van het bovenstaande het verblijf in Ne derland van de heer S. W. Chibaew, die de eerste was die op Schiphol tot hand tastelijkheden overging, en van de heer A. D. Popow, die de bewuste persconfe rentie heeft gehouden en zich bovendien mede schuldig heeft gemaakt aan het plegen van geweld tegen Nederlandse ambtenaren, niet langer toestaan. De ambassade wordt verzocht de no dige maatregelen te nemen opdat de he ren Chibaew en Popow uiterlijk zaterdag 14 oktober 1961 te middernacht het Ne derlandse grondgebied zullen hebben verlaten". Beklag De Nederlandse regering heeft ook overigens ernstige redenen tot beklag over het optreden van de ambassadeur van de Unie van Socialistische Sowjet- republieken die aanwezig was op Schip hol en de bedoelde handtastelijkheden daardoor niet slechts heeft gedekt, doch daaraan ook persoonlijk heeft deelge nomen. Zij zal hierop nog nader in Mos kou bij de Sowjet-regering terugkomen. AANHOUDEND DROOG De Bilt verwacht van heden, tot morgenavond: Droog en zonnig, maar in de nacht en ochtend hier en daair mist. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 oktober Zon op: 7.02 uur; onder: 17.50 uur. Maan op; 11.51 uur; onder: 20.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.46 en 18.01 uur, laagwater te 1.37 en 13.46 uur. Dit blad bestaat alt l'i pagina's. Meerderheid Deense parlement pro EEG Alle Deense politieke partijen, met uit zondering van de socialistische Volks partij, hebben zich gisteren by een par lementair debat uitgesproken voor toe treding van Denemarken tot de Euro pese Economische Gemeenschap. Erik Eriksen, van de Liberale boeren partij, meende dat Denemarken óók tot de EEG moest toetreden als Engeland dit om de een of andere reden niet zou doen. De Deense landbouw heeft reeds meer moeite met de markt van de Zes, zo zei hij. en Denemarken dient zich daarom met de toetreding te haasten. Alleen Aksel Larsen, de leider der So cialistische Volkspartij, was tegen toe treding. Volgens hem wilde West-Duits- land Denemarken bij de EEG betrek ken omdat de Bondsrepubliek meer in vloed wil hebben op 3 militaire en de buitenlandse politiek van Denemarken. De Russische ambassadeur Po nomarenko bij het Russische vlieg tuig, waarmee hij gisteren van Schiphol naar Moskou vertrok. Stond hij voor het laatst op Neder landse bodem? Tenslotte constateert de Nederlandse regering dat de voorstelling van zaken, zoals deze door de ambassadeur van de Unie van Socialistische Sowjetrepublie- ken in zijn telegram van 9 oktober 1961 werd gegeven, in strijd is met de feiten". Slechts tien minuten was de heer Gaenko in het ministerie. Om tienover- half zes was hij alweer op weg naar de Sowjet-ambassade. Hongaarse (lank De federatie van de Hongaarse ver enigingen in Nederland heeft een tele gram gezonden aan de minister-presi dent, prof. dr. J- E. de Quay, waarin de federatie haar dank uitspreekt voor de moedige doortastendheid, waarmede in de zaak van een Russische vluchteling werd opgetreden. „Het is ons een grote troost en ver vult ons met trots in de gemeenschap van een volk te mogen leven, waarvan de leiders zo beslist de menselijke vrij heid eerbiedigen en tegen het geweld van een grote macht der onmenselijkheid met de innerlijke kracht van een morele grote macht optreden", aldus het tele gram. De Westerse bondgenoten zullen volgende week niveau en tempo van hun besprekingen over Berlijn en West-Duitsland verhogen, zo is gisteren in officiële Amerikaanse kringen verklaard. Hooggeplaatste deskundigen van de Britse, Franse, Westduitse en Amerikaanse ministeries van Buitenlandse Zaken zullen gaan deelnemen aan de besprekingen, die nu nog op ambassadeursniveau worden gehouden. De conferentie die vermoedelijk op 18 of 19 oktober in Washington zal beginnen en vier dagen zal duren heeft ten doel een gemeenschappelijk standpunt te bepalen met het oog op eventuele onderhandelingen met de Sowjet-Unie. willen gaan met het terugtrekken van de atoombewapening. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Von Brentano, verklaar de gisteren tegenover leden van de chris tendemocratische party dat alle onder handelingen over een Europese veilig heidszone tegelijk met die over de oplos sing van de politieke kwesties gehouden moeten worden en dat het veiligheids vraagstuk niet kan worden opgelost op basis van een verdeeld Duitsland. Hij zei dat van een feitelijke ex-kenning van Oost-Duitsland geen sprake kan zijn. Contacten tussen Oost- en West-Duits land zijn mogelijk en hij noemde als voorbeeld contacten ter voorbereiding van een kieswet voor geheel Duitsland. Grewe, zo zei hij, zou duidelijk richt lijnen ontvangen voor zijn terugkeer naar de Ver. Staten. Volgens politieke waarnemers zijn er geen tekenen van verandering in de Westduitse buiten landse politiek waar te nemen in de ver klaring van Von Brentano. De Westduitse ambassadeur in de Ver enigde Staten, prof. Wilhelm Grewe, is gisteren in Bonn aangekomen om met de minister van Buitenlandse Zaken, Heinrich von Brentano, te spreken over onderhandelingen tussen Oost en West over Berlijn. Hij zal tijdens zijn ver blijf ook kanselier Adenauer ontmoe ten. Volgens onbevestigde berichten ver wacht men in de Verenigde Staten een verandering in de Westduitse buiten landse politiek. De correspondent van „Die Welt" in Washington schrijft dat men in de VS van mening is dat de Duitse hereniging niet bereikt kan wor den door onderhandelingen tussen de vier grootmachten en voorstander is van meer contacten tussen Oost- en West- Duitsland door middel van gemengde commissies op technisch, cultureel en herenigingsgebied. Volgens het blad heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, prof. Grewe van deze zienswijze op de hoogte ge bracht. Rusk zou gezegd hebben dat een ver klaring van Westduitse regeringszijde nu „onvermijdelijk' 'is, en dat Wash ington hoop dat dit geen „steriele ver werping" zal zyn. Ook zou Amerika be reid zijn een tamelijk grote zone in Europa voor te stellen, waar de bewa pening zou worden verminderd, of een zone om verrassingsaanvallen te voor komen. Amerika zou echter niet akkoord Duitse journalist gewond en ontvoerd De Oostberlijnse politie heeft van morgen vroeg meer dan 250 schoten afgevuurd op negen Oostduitse vluchtelingen die zich reeds op Westberlijns gebied bevonden. Het was het zwaarste vuur dat de Vopo's tot dusver op West-Berlijn hebben afgege ven. De vluchtelingen wisten te ontkomen. Om vijf uur vanochtend reden negen Oostduitsers met een vrachtauto in volle vaart tegen een prikkeldraadver sperring by de grensovergang tussen Oost- en West-Berlijn in de Mach- nowerstrasse, in de Amerikaanse sector, e vrachtwagen bleef in het prikkel draad steken, doch de inzittenden slaagden erin zich uit de auto te be vrijden en Westberlijns gebied te be reiken. Onmiddellijk daarna verscheen een grote groep Oostduitse politie ten tonele, die uit automatische waens m^er dan schoten loste op de zich reeds aan de andere zyde van de grens bevindende vluchtelingen. Er werd echter niemand gewond. Het vuur werd niet door de Westberljjnse politie beantwoord, terwijl ook een pa trouille van de Amerikaanse militaire politie zonder op te treden het ge beurde gadesloeg. Een Westduitse journalist is aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland in de buik geschoten en ontvoerd door Vo po's. De Westfalische Rundschau meldt dat haar chef-verslaggever Kurt Lich- tenstein op een grensweg tussen Zi- cheril en Kaiserwinkel stond te praten met Oostduitse boerenarbeiders. Een Vopo schoot op Lichtenstein van een afstand van ongeveer 70 meter en raakte hem. Een andere Vopo sleepte de gewonde verslaggever over de grens Oost-Duitsland binnen, chtenstein was in het grensgebied om materiaal voor een artikel te ver zamelen. Lichtenstein is lid van de communistische party geweest; hy werd als oproerig element uit de partij gezet. (Van onze Parijse correspondent) De Algerijnse emigrantenrege ring van het F.L.N. heeft gisteren, na een overleg, dat in Tunis ver scheidene dagen duurde, tegenover een Amerikaanse radio-reporter, dus nog slechts officieus, bekend gemaakt bereid te zijn de vredes onderhandelingen met Frankrijk, die al driemaal onderbroken wer den, „zo spoedig mogelijk" te her vatten. Van eenzelfde bereidheid heeft ook de Franse regering de laatste weken al bij herhaling blijk- gegeven, zodat de verwachting gerechtvaardigd is, dat beide par tijen zich nu spoedig, en dus ten vierde male, rond de groene tafel zullen scharen. In Genève zjjn gisteren al verschei dene diplomaten gearriveerd, een om standigheid die eveneens op hervatting van het overleg op korte termijn lykt te wijzen. Zonder daarvan een nadrukkelijke voorwaarde te maken heeft de F.L.N. in zyn verklaring van gisteren met kracht de wenselijkheid onderstreept, dat ook de vice-premier van de Algerijnse rege ring, Ben Bella, en twee andere leiders, die eveneens nog in Franse gevangen schap vertoeven, bij de komende bespre kingen zullen worden ingeschakeld. Ook op dat punt schijnt generaal De Gaulle de Algerijnen een eindweegs tegemoet te willen komen. In Parijs verluidt althans, dat Ben Bella binnenkort onder ver lichte politiecontrole in een hotel kan worden ondergebracht, waar hij al zijn vrienden van het Algerijnse verzet zou mogen ontvangen om langs die weg indirect aan het overleg deel te kunnen nemen. Op het verblijf van twee leden van de Russische ambas sade in ons land stelt de Nederlandse regering geen prijs meer. Zij moeten zaterdag a.s. om middernacht het Neder landse grondgebied hebben verlaten. Het betreft hier de heren S. W. Chibaew en A. D. Popow. De heer Chibaew was de eerste, die maandag op Schiphol met handtastelijkheden begon. De heer Popow heeft ook aan het gevecht deelgenomen, maar heeft bovendien later als persattaché tijdens een in Den Haag gehouden pers conferentie lasterlijke aantijgingen jegens de Nederlandse autoriteiten geuit. De Nederlandse regering is ook ontstemd over het optre den van de Russische ambassadeur, maar daarop zal zij in Moskou nog terugkomen. President Bourguiba van Tunesië heeft in een toespraak voor het par lement medegedeeld, dat gisteren aan de Franse regering een nota is gezonden over het beginnen van besprekingen over de ontruiming van de basis Bizerta. De president zei dat de stryd om de ontruiming van de basis tot aan het ver trek van de laatste vreemde soldaat zal voortduren. Tunesië is op alle even tualiteiten voorbereid, aldus Bourguiba. Wanneer de kwestie niet op vreedza me wijze wordt opgelost zal Tunesië wellicht verplicht zijn een nieuwe guer rilla te beginnen, zo zei Bourguiba. „Frankrijk moet de basis ontruimen om te voorkomen dat Tunesië wordt ge dwongen zijn politiek te herzien en een nieuwe bloedige strijd te beginnen". Van officiële zijde in Parijs is ver nomen dat Bourguiba de Franse re geling heeft voorgesteld binnen tien da gen onderhandelingen over de ontrui ming van Bizerta te beginnen. Uit de bewoordingen waarin de nota is gesteld blijkt op geen enkele wijze dat de Tu nesische houding „krachtiger" is ge worden. Weer of geen weer? 'n Regenjas waarmee U perfekt gekleed bent. Kleuren marron en' velvet blue. BOURGUIBA WIL SNEL 'N GESPREK OVER BIZERTA Falcon 49.75 69.50 89.50

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1