Lord Home waarschuwt de leiding in Moskou Vrijdagprifzen zijn speciale prijzen Grote onrust heerst onder de radiomusici Geen gedachte aan staking Operettekoning ROBERT STOLZ dirigeert ijsrevue in RAI-gebouw de energiepositie van Nederland Britse minister nam geen blad voor de mond in Brighton Kerkelijk Leven Bij het Girokantoor 's-Gravenhage TEENAGERS ATTENTIE! 3 95 DONDERDAG 12 OKTOBER 1961 Het hoofdbestuur van de by het NVV aangesloten Nederlandse Toonkunste- naarsbond heeft zyn leden, voorzover de zen In dienst van de Ned. Radio Unie zjjn, per circulaire nogmaals gewezen op de onhoudbare positie waarin de mu- lici van radio-orkesten verkeren en na drukkelijk gesteld, dat er thans een ter mijn dient te worden bepaald .waarbin nen een verbetering van deze positie wordt verwezenlijkt. „De onrust onder de radiomusici is de laatste tijd zeer toegenomen", aldus verzekerde ons het in Hilversum zetelen de hoofdbestuur van de bond. „Het ge rucht, dat er een staking in de lucht zou hangen, is onzin. Het enige, dat thans wordt gewenst, is de wetenschap dat de huidige situatie niet te lang zal voortduren, en dat op korte termijn een oplossing wordt bereikt". De musici menen, dat zij minder dan welke andere bevolkingsgroep ten achter zijn gebleven in de vruchten, die de welvaart afwerpt. De arbeidsvreugde in de radiostudio's zou dan ook sinds lang verdwenen zijn. Het hoofdbestuur van de NTB wijst op de belangrijk be tere maatschappelijke positie, die musici in de ons omringende landen innemen en stelt zich op het standpunt, dat het budget, dat de Nederlandse Radio Unie voor levende muziek op haar begroting heeft uitgetrokken, zeer ontoereikend is. Het maakt overigens slechts een zeer ge ring deel van het totale budget uit. Het hoofdbestuur beraadt zich thans over de wijze, waarop tot overleg met het bestuur van de N.R.U. kan worden gekomen. De ontevredenheid beperkt zich niet uitsluitend tot de radiomusici. Ook de leden van de symphonieorkesten zijn ongerust over de stilte, die er heeft geheerst sinds het rapport-Witteveen over de maatschappelijke indeling van de musici bij de regering is ingediend. Aan een staking denken de radio-or- Vanavond heeft de Nederlandse pre mière van de nieuwe Weense ijsrevue plaats onder de titel „Illusionen". Het wordt een feestelijk gebeuren, omdat de revue gedeeltelijk zal worden gedirigeerd door de componist van de in deze show uitgevoerde melodieën, de beroemde Wener prof. Robert Stolz. Prof. Stolz is hiertoe vanmiddag uit Zürich op kesten en koorleden beslist niet. De NTB Schiphol aangekomen. De componist- heeft wel andere middelen om eisen kracht bij te zetten dan een uiterste middel als een staking. Het is begrijpe lijk dat in de omroepwereld het woord staking door enkelen graag in de mond wordt genomen. Er is al zoveel jaren onrust. Nog deze zomer was er een crisis in de situatie bij het NTS-personeel, dat eveneens in woelige vergaderingen gaar ne schermde met het woord staking. In dat hete uur hebben de musici zich soli dair verklaard met het personeel in de studio's. Weer dreigt thans een crisis onder het NTS- en NRU-personeel, want vrijdag zal het advies van de Stichting van de Arbeid loskomen over de salarisverbeteringen voor radio- en tv-personeel. Insiders verwachten een teleurstellend advies. Dat is niet onbe kend in radiokringen. Wat zal de reac tie dan zijn, vooral in de televisiesec tor? Er wordt genoeg gespeculeerd en onder andere rekent men er op dat de musici ook dan hun belofte tot solida riteit, destijds gedaan, gestand zullen doen. Door de laatste ontwikkelingen in de onderhandelingen in de radio- en tv-wereld, is dus wellicht de reeds lang gistende onrust onder de toon kunstenaars opnieuw aangewakkerd. Te midden van deze ontwikkeling is de NTB met zijn circulaire gekomen om zijn leden erop te wijzen, dat deze bond de gang van zaken vooral in eigen sector met argusogen volgt en elk ogenblik klaar staat om die middelen in te zetten voor het gevecht om de positie, welke op dat ogenblik het meest geëigend zijn. Het is duidelijk dat de NTB hierdoor o.a. duidelijk wil maken, dat de bond het heft in handen houdt en wil blijven houden. Hongaarse toeristen vragen asiel Vijf Hongaarse tcerlsten hebben in Oostenrijk om politiek asiel verzocht, aldus is gisteravond in Wenen bekend gemaakt. Voor het eerst sinds de Hon gaarse revolutie in 1956 is aan grotere groepen toeristen toestemming gegeven naar Oostenrijk te leizen, in verband met een voetbalwedstrijd tussen Oosten rijk en Hongarije afgelopen zondag. Vijf voetballiefhebbers hebben van die ge legenheid gebruik gemaakt a^iel te vra gen in Oostenrijk. Een Russische passagier van het toe ristenschip „N. Kalinin".is gisteren in Stockholm van boord gevlucht. Hij vond in de benedenstad eerv politiebureautje waar hij in gebrekkig Engels om poli tiek asiel vroeg. Hu werd. vergezeld van een tolk, snel overgebracht naar het hoofdbureau. (Van onze Amsterdamse correspondent) In het Amsterdamse RAI-gebouw hangt deze dagen de sfeer van een grote schouwburgGisteren hadden in de glazen zaal repetities plaats met tientallen dames en heren in avondtoilet ter voorbereiding van de „televisie-dansles"die 's avonds van hieruit werd uitgezonden. In de oost hal op een „verse" ijsvloer oefende een dozijn balletmeisjes op de schaats. En in de bar onder het RAI-restaurant bespraken regisseur en solisten van de „Wiener Eisrevue" de première van de ijsshow. Feestelijk A.N.W.B. waarschuwt: Wegopbrekingen en - omleggingen worden onvoldoende aangegeven Goede belichting dient wettelijk verplicht „De waarschuwingen bij wegomleggingen en wegopbrekingen zijn in vele geval len absoluut onvoldoende", aldus de ANWB in een schrijven aan de minister van Verkeer en Waterstaat. De toeristenbond is van mening dat de wettelijke voor schriften voor verkeersmaatregelen bij werkzaamheden aan wegen grondig her zien moeten worden. Thans houden vele wegenbouwers en wegbeheerders zich aan de sinds lang verouderde paragrafen in het wegen verkeersreglement. De huidige waar schuwingen zijn vaak van dien aard, dat het verkeer pas op het laatste ogen blik geconfronteerd wordt met wijzi gingen in de wegsituatie. Hieruit vloei en regelmatig ongevallen voort. De ver lichting van de versperringen met ro de lampen en zelfs het aanbrengen van stroken reflecterend materiaal is wettelijk niet verplicht: „indien moge lijk" moeten lampen worden geplaatst. De waarschuwingsborden staan veelal niet op voldoende afstand van de weg- opbreking en zijn vaak te klein van omvang. De ANWB stelt, dat het huidige in- dat waarschuwingen op de weg van zulk een beperkt eaard zijn. De huidige techniek staat zeker toe dat het aan brengen van goede belichting van de versperringen, waardoor deze als zoda nig tijdig zichtbaar zijn, wettelijk ver plicht gesteld wordt. Ook acht de Bond het onverantwoor delijk dat geen waarschuwingsoorden, geen ronde blauwe pijlborden en geen rood-wit geschilderde vaten behoeven te worden geplaatst op wegen binnen de bebouwde kommen of op wegen welke voor doorgaand verkeer weinig belang rijk zijn. De ANWB vindt het van het grootste belang voor alle soorten wegge bruikers, dat ook op deze z.g. onbelang rijke wegen en straten afdoende beba- keningsmaatregelen worden getroffen tensieve verkeer niet meer toestaatbij wegopbrekingen of wegomleggingen. dirigent, die niet minder dan 50 operet tes en 1200 liederen op zyn naam heeft staan, vertoefde tijdens het Hitier- regime in Amerika, waar hij de Weense operette zeer populair heeft gemaakt. Tweede maal Het is de tweede maal sinds de ope ning van de RAI, in het begin van dit jaar, dat hier een ijsrevue wordt ge geven. Het ligt in de bedoeling telken- jare in het voorjaar de ijsshow „Holiday on Ice" en in het najaar de „Wiener Eisrevue" te brengen, terwijl in decem ber tevens een proef zal worden ge nomen met een circusshow, waartoe het Spaanse circus „Circo Americano" is ge contracteerd. Van de Weense ijsrevue zal men kun nen zeggen, dat het geen commerciële onderneming is: de revue, die uit twee gezelschappen bestaat (in het andere treedt Joan Haanappel op), is eigendom van de Weense IJssportvereniging de grootste club van Europa. De baten wor den aangewend om jonge schaatsers op te leiden en dat verklaart dan ook de grote prestaties van de Oostenrijkers op internationale wedstrijden kunstrijden. De revue, die vanavond tot en met 5 november in Amsterdam wordt ge bracht ,is evenals vele voorgangers naar ideeën van Will Petter, wiens vrouw de choreografie schreef. Men brengt naast een ballet van 24 mooie meiskes een groot aantal solisten op de gladde vloer, onder wie Emmy Purzinger, Ingrid Wendl, Michele Colberg en onze eigen Nederlandse Lieneke van Dien, Neder lands kampioene paarryden en tweede bij de Nederlandse kampioenschappen solorijden. Een bijzondere attractie is het optreden van d3 chimpansee mr. Jacky, de enige schaatsenrijdende aap ter wereld. Een voorbeeld van de groei van de Weense ijsrevue in de 22 jaren van zijn bestaan: het eerste jaar reisde men met 4 koffers .thans met 4 spoorwagons vol requisieten en kostuums. Commissie Europese Parlement Gunstige perspectieven voor Stijgende ontwikkeling olie-industrie (Van onze Haagse correspondent) De commissie voor de energie uit het Europese Parlement heeft de indruk, dat de energiepositie van Nederland in economisch opzicht relatief behoorlijk in evenwicht is. Tot deze mening kwam prof. F. Burgbacher, de uit Duitsland afkomstige voorzitter van deze commissie, op een gisteren in Den Haag gehouden persconferentie. De commissie heeft een bezoek van enkele dagen aan ons land gebracht. Voor Nederland en voor een haven als Rotterdam in het bijzonder achtte prof. Burgbacher een zeer gelukkige toekomst mogelijk, als Engeland en Denemarken volledige leden van de Europese economische gemeenschap worden. Hét is hier te doen om Rotterdam als grootste haven van de gemeenschappelijke markt. De commissie ziet het in ons land gevonden aardgas als een belangrijk middel tot dekking van onze energiebe hoefte. Wel moet men hier denken aan een ontwikkelingstermijn van 20 tot 25 jaar. „Er zijn zelfs mogelijkheden voor export naar andere landen van de EEG voor industrie en huishoudelijk gebruik is aardgas de goedkoopste energiebron", al liet prof. Burgbacher in het midden hoe hoog de prijs bij Uiteindelijke af levering zou zijn. De Europese Economische Gemeen schap is voor haar behoefte aan ener gie voor 25 aangewezen op import- Deze behoefte kan stijgen tot 1/3 in 1965 en tot 40 omstreeks 1975. Deze vraag moet voornamelijk door olie wor den gedekt. De olie-industrie zal een stijgende ontwikkeling te zien geven. Prof. Burgbacher wees er op dat in kolenprodiicerende landen bezorgdheid bestaat over de toekomst van de steen kool. Toch zal men aan een zekere con currentie moeten vasthouden. Bij het Europese parlement en de desbetreffen de minister-raden denkt men er overi gens aan. de afhankelijkheid van de EEG op het gebied \an de energiebe hoefte niet groter te maken dan nood zakelijk is. Ir. Posthumus, een der twee Neder landse leden van de commissie, meende dat de steenkool niet geheel mag wor den uitgeschakeld en twijfelde eraan, of de kostprijs van olie inderdaad iager zou worden. Prof. Eurgbacher, die zei dat steenkool zeker nog dienst zou kun nen doen als brandstof voor elektrische centrales, verklaarde dat de olie-indu strie ook wel weet dat het niet goed is als zy de steenkool geheel onder de voet zou lopen. (Van onze Londense correspondent) Lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, die nooit een blad voor de mond neemt of ook maar een woord Iaat horen, dat naar diplomatieke taal zweemt, heeft op het gisteren in Brighton begonnen congres van de conservatieve partij, de ondubbelzinnige waarschuwing herhaald, welke hy dinsdag tot zyn Russische collega Gromiko in Londen heeft gericht. „Indien Rusland de toegang tot West-Berlijn verhindert, zal er worden gevoch ten en niemand zal kunnen zeggen of dit niet zal eindigen in de finale H-bom- catastrofe". „Ik geloof", zeide Home, „dat wy er In geslaagd zyn de heer Gromiko te hebben overtuigd dat een dergelijke situatie niet mag ontstaan". Daverend applaus De conferentie hiacht Home een langdurige ovatie voor zyn krachtige woorden. Lord Home voegde er aan toe: „Daarop moesten wij de heer Gromiko ervan overtuigen, dat een door onder handelingen tot stand gebrachte rege ling zowel rekening zal moeten houden met de positie van het Westen als met die van de Sowjet-Unie. Er zal ook aan Russische zijde van geven en nemen sprake moeten zyn". Lord Home zei, dat sommigen zeggen dat zij weigeren voor de Duitsers te vechten. „Dat raakt de kern van de zaak echter niet. Feit is, dat in de gehele wereld de vrijheid wordt bedreigd". Lord Home had reeds eerder opgemerkt, dat, vóór er gespro ken kon worden over de concrete kant van een regeling, vooropgesteld moet worden dat het Duitse volk, evenals elk ander volk het recht heeft op zelfbe schikking". Er zyn drie onmiddellijke problemen: 1. de vrijheid van de Westberiyners om volgens eigen keuze te leven; 2. het recht van de geallieerden om in Berlijn te zyn ter verdediging van die vrijheid; 3. het recht tot ongehinderde toegang. Verder verklaarde Home, dat Enge land bereid is om ogenblikkelijk een ver drag tot uitbanning van kernbomproeven te ondertekenen. „Wij zyn bereid om te onderhandelen over volledige en al gemene ontwapening in etappes en met NED. HERV. KERK Beroepen te Hendrik Ido Ambacht A. Baas te Leersum - te Sommel6dJJk (toez.) A van Brummelen te Schoonrewoerd. Be dankt voor Amsterdam (als ziekenhuispre dikant) (toez.) J. van der Wiel te Haar lem. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Woudsend C. Gros, kand. te Voorburg, die bedankte voor Oos- ternljkerk. Tweetal te Mlddelharnls P. v. d Bijl te Barneveld en W. Hage te Mid delburg. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwolle T. Brlenen te Mus- 1. Bedankt voor Zwaagwestelnde A. Re bel te Emmeloord (N.O.P.). Oud-Katholieke Kerk BENOEMINGEN TOT PASTOOR De aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd: tot pastoor te Delft C. F. Nieuwenhuyzen, thans pastoor te IJmui- den; tot pastoor te Gouda, Oudewater en Schoonhoven G. J. Blom, thans pas toor te Krommenie. Door de Bisschop van Haarlem zijn benoemd: tot pastoor te Egmond aan Zee T. Horstman, thans pastoor te Gouda; tot pastoor te Krom menie A. J. Rinkel, thans kapelaan te IJmuiden; tot pastoors te IJmuiden D. N. de Rijk, thans pastoor te Egmond aan Zee, en J. C. M. Keman (met bij zondere opdracht) thans pastoor te Delft. doelmatige controles in een algemeen aanvaardbare vorm. Wy zijn bereid om die onderhandelingen morgen te be ginnen". Hoewel communisme, nationalisme en rassentheorieën opgeld doen, zuilen zij moeten wijken voor de harde feiten van het leven welke de volkeren on weerstaanbaar drijven naar samengaan. Hij voegde er aan toe. „Hoe meer men sen het communisme leren kennen, hoe meer zij de vrijheid hooghouden". Home riep speciaal de jonge genera tie op vrees, twijfel en cynisme te laten varen en haar zelfvertrouwen en geloof in waarden, welke dreigen onder te gaan, te herstellen. Zulks in overeen stemming met de ware aard van het Engelse volk. Toen Home ging zitten bracht het congres hem een gewetdige ovatie. Zyn persoonlijkheid had er een stempel opgezet. MARKTBERICHTEN AALSMEER. 11 oktober. C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling G.A. Gerbera per stuk 25-47, Bouvardla 10-25, Calla 60-80, Clematis 55-72, Chrysanten gr.bl. 35-67, ld kl.bl. 15-26, Lelies per kelk 25-40, Fresia per bos 50-100, Cvclamen 25-40, Iris 45-85 Ornlthogalum 50-75, Dahlia 10-23, Euphor bia per tak 100-160. KATWIJK AAN DEN RIJN. 11 oktober. Groenteveiling: waspeen per kist Al 3.50-5.60. A2 2.00-6.10. BI 5.00-6 40. B2 1 40 1.90. C2 1.10, bloemkool per 100 stuks Al 33.00-61.00. A2 15.00-38.00. BI 19.00- 38.00, B2 11.00-20.00, Cl 19.00, andijvie 14.00-17.00, uien per kist 2.20-2 80, prin- sessenbonen 61.00-84.00, sla per 100 st. 9.00-15.00, tomaten 22.00-36.00, bospeen per 100 bos 25.00-37.00, groene kool 8.00- 12.00, rode kool 5.00-13.00, gele kool 7.00, spinazie 17.00, prei 18.00-25.00, kroten per kist 1.60, peterselie per 100 bos 3.60-4.00, krulpeterselle per 100 bos 3.50-3.70, sel derie per 100 bos 8.00, kervel per 100 bos 4.00. Aanvoeren: waspeen 53.000 kg, waarvan 18.000 kg voor export en 10.000 kg voor de Industrie werd verkocht: bloemkool 4.300 stuks, waarvan 900 stuks voor export wer den verkocht. ROELOF ARENDSVEEN, 11 oktober. Groenteveiling: aardbeien 51-74 per doos- Je, tomaten A 72.00-84.00, B 64.00-80.00, O 64.00-80.00, kropsla 8.00-17.00. andijvie 7.00-8.50, pronkbonen 24.00-58.00, dubb. stambonen 50.00-75.00, prlnsessenbonen. 70.00-77.00 per 100 kg. RIJNSBURG. 11 oktober. Groente veiling: bospeen 30.00-38.00 per 100 bos, selderie 6.70-7.00. peterselie 4.40-7.20, sla 14.00-14.80 per 100 st., bloemkool 11.00- 36.00, groene kool 7.00-9 80 per 100 kg, waspeen 13.50-26.50, andijvie 7.00-10.90, rode kool 7.60-12.00, uien 5.00-11.00, spi nazie 32.00-34.00. RIJNSBURG. 11 oktober. Bloemen veiling Flora. Troschrysanten: Golden Ofrie 35-40, Juweeltje 48-65, Roland 70- 75. Golden Sonne 90-96, Pinks Moor 85. Horwood 48-60, Filmster 30-45, Tilly 25- 30, Marianne 20-30, Normandie 25-40, Fre sia: Golden Yellow 35-41, Buttercup 25- 27, Halfgrote Chrysanten: Evelyn Bush 15-18, Ellis 10, Medaillon 20-25, Regalia 15-18, Diverse Dahlia's 120-220, Anemonen 180-240, Ornlthogalum 220-420, Anjers: Mac Arthur 14.00-17.00. Cardinal 10.00- 13.00, Elisabeth 10.00-11.00, G. J. Sim 11.00 Sim wit 12.00-13.00. Sim roze 14.00-16.00, Yellow 18.00, Pernettya 1 200. kunnen worden geplaatst voor het bedienen van moderne kantoormachines. Deze werkzaamheden worden verricht In prettige en niet al te grote okalen van een nieuw kantoorpand in het centrum van de stad. Belangstellenden worden gaarne in de gelegenheid gesteld dit pand te bezichtigen. VereistenEnige jaren voortgezet onderwijs. Leeftijd tot 35 jaar. De dienst biedt: Goede arbeidsvoorwaarden, waaronder pensioenregeling na 2 of 5 jaar dienst Gunstige verlofregeling. De vrije zaterdag is in het werkschema opgenomen. Sollicitaties: Deze kunnen mondeling geschieden, dagelijks (behalve op zaterdag) van 9-16 uur ten Girokantore, Gpaarneplein 2, 's-Gravenhage. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de Personeelsafdeling van het Girokantoor 's-Gravenhage, Spaarneplein 2, 's-Gravenhage. Flanellen lakens écru. Vol geruwd. Zeer warme, zachte kwaliteit. Anti-rheuma. Ideaal in ons klimaat 1-pers. 35 2-pers. C 35 Part. Breestraat Wi Roomborstplaat smelt op de tong. In drie verrukkelijke smaken nl. chocolade, mokka en naturel. 250 gram voot A 4e etage U.OV Vanavond donderdag opening TEENAGERSCLUB m.m.v. „The Count and his Fellows". Aanvang 7.30 uur. Inschrijving nog mogelijk. LEIDSE VOLKSHUIS, Apothekersdyk 33. Openbaar Slachthuis Vrijdagmiddag 2 uur verkoop van grote partij MAGER RUNDVLEES, voorw. goedgekeurd. De verkopers, SLIK VRIESEKOOP. Tarief „SLEUTELTJES" 120 woorden f L- 1—30 woorden f 1.50 (een woord hoogstens 12 let ters). Bewijsnummer f 0.10 extra. Toezending nummer- brieven f 0.20 meer. „Sleuteltjes" worden behou dens gebrek aan plaatsruimte dagelijks opgenomen. Plafond ornament Dlameter±45 cm. Zowel in smeed ijzeren als in wit laqué uitvoering. Kompleet met glas- schaal In lijndécor en 3 lamphouders Turngarnituur Zeer stevige verstelbare touwen. Bestaande uit: schommelplfnk, rekstok, 2 turn- ringen, 2 touwen en 2" zolderhaken. 9 75 Sportshop q 60 Breestraat 73 iTm ALLEEN GELDIG VRIJDAG 13 OKT. A.S. Zuiver wollen parka-coat met dubbele capuchon en twee royale opgestikte zakken. Aan beide zijden te sluiten. si- 18." 16 jaar 75 1e etage JU O Tafelpannen van 1e klas staal- emaille. Modern van model en modern van kleur (van binnen wit). Doorsnede 20 cm. 5>„" 22 cm. r 75 3e etage Va BH. van stevige witte eans. Met extra ange maagband en voor-of achter sluiting. Elastiek In de rug. Zeer geschikt voor de zwaardere figuren. Charmante duster van satin feutre. Behaaglijk warm. Ruim model met royale kraag en strik-garnering. In talloze prachtige dessins. Maten 3 8-50 1e etage LEIDEN Zuiver wollen herenpullover fijngebreid. Met V-hals. In effen of multi-kleuren en rultdessin. Ook geschikt om onder een colbert te dragen. 1e etage 17." Ruime stadstas van sisal, in verschil lende moderne kleuren uitgevoerd. Met lederen souflé, klep en handgreep. Een solide "tuck- tide" slot. Parterre Met deze wimper- krultang hebt U in een minuut prachtige gekrulde wimpers, die Uw charme aanmerkelijk ver hogen. Maak juwelen van Uw °f>en «f 65 Parterre I» ALPHEN VROOM DREESMANN

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9