Felle kritiek op landen die import saboteren VELPON SCHRIJVER COOLEN VALT UIT DE TREIN Vierde divisie is blij op de Lünenburger hei Tiende vakexpositie Rijnshurg anders en ook origineler Anjers (1200) voor vluchtelingen S^ei/e ^Brinkó Gromiko: begrip is groeiende Van Qeef VARA-televisie begint met artiestenopleiding EERSTE NANSEN-PRIJS VOOR PROF. OLAF HOLTEDAHL Dr. Verhage doet op vergadering bloemisterij beroep op regering Met vaart van 110 kilometer Onverwachte oefenmogelijkheid Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 12 oktober 1961 Vierde blad no. 30475 De zaakgelastigde van de DBR, mej. Platzmann zal woensdag 25 oktober op originele wijze de tiende bloemenvaktentoonstelling in Rijns burg openen. Zij zal de laatste hand leggen aan de mechanische ver pakking van 1200 eerste kwaliteit anjers, die vervolgens in allerijl naar Schiphol zullen worden ge bracht en bestemd zijn voor het vluchtelingenkamp Marienburg. Advertentie GERO ZILVIUM Edelsteenkundige F.G.A. Breestraat 114c Kwestie-Eerlijn De Sowjetrussische minister van Bui tenlandse Zaken Gromiko heeft giste ren in Londen, voor zijn vertrek per vliegtuig naar Moskou, verklaard dat er „definitieve tekenen zijn, dat het begrip met betrekking tot het vraagstuk-Ber- lijn groeiende is". Gromiko is gisteren aangekomen in Moskou, waar hy bij premier Chroesjtsjow verslag zou uit brengen over de besprekingen die hij met Kennedy en Macmillan heeft ge voerd. De Amerikaanse senator Hubert Humphrey heeft gisteren tijdens een persconferentie verklaard, dat de reis die hij door verscheidene Westeuropese lan den heeft gemaakt, hem het volle ver trouwen heeft gegeven in de verdedi ging van de geallieerden. Hij heeft zich ervan kunnen overtuigen dat deze lan den een formidabele macht bezitten. Humphrey zei voorstander te zijn van een Westelijk initiatief bij onderhande lingen inzake Berlijn op voorwaarde dat Rusland dit ook wil Deze onderhan delingen moeten echter niet door een groep van drie machten worden gevoerd, maar door alle leden van de NAVO. „De VS zullen er niet alleen de verantwoor delijkheid voor dragen". De Westduitse Bondspresident Lübke heeft in Hamburg verklaard, dat het Westen in Berlijn niet mag toegeven, omdat anders „morgen" de Bondsrepu bliek en vervolgens haar westelijke buur landen aan de beurt zouden komen. „Elk gebiedsverlies en vermindering van prestige kan in het Westen een ver trouwenscrisis veroorzaken, die het zelf bewustzijn van alle VTije volkeren aan zienlijk kan verzwakken". Brazzavillegroep steunt plan Luns De afgevaardigde van Niger, Issoufou Saiduo Djermakoye, heeft in de Algemene Vergadering der V.N. het Nederlandse plan voor Nieuw-Guinea gesteund. Hij zei: „Wij geloven dat de bevolking van Nieuw-Guinea zoals alle vol ken van Afrika, recht heeft op zelfbeschikking. Daarom hechten wij goedkeuring aan het Neder landse plan om het bestuur en de ontwikkeling van het gebied onder V.N.-toezicht te plaatsen teneinde de bevolking in staat te stellen zich voor te bereiden op zelfbeschik king. Nederland moet echter zijn goodwill-inspanningen uitbreiden en intensiveren omdat het een groot vacuum in Nieuw-Guinea zou achterlaten dat moeilijk op te vullen zou zijn". Djermakoye zei, dat de 12 Afrikaanse staatshoofden van de Malagasy-Unie de zgn. Brazzaville-groep op hun conferentie in Tananarive vorig jaar hadden verklaard dat het zelfbeschik kingsrecht van alle landen „moet wor den toegepast ongeacht ras, geografische ligging of geschiedenis". In kringen in de omgeving van de Brazzaville-groep werd gezegd dat de landen van deze groep over het alge meen een gezamenlijk standpunt in V.N.-kwesties innemen en dat er reden is om aan te nemen dat dit ook het geval is inzake het Nederlandse plan voor Nieuw-Guinea. Waarnemers zeiden dat de Neder landse resolutie waarin gevraagd werd om het instellen van een V.N.-commissie voor Nieuw-Guinea, dus verzekerd schijnt te zijn van de steun van dit be langrijke deel van de A A-groep. De expositie beslaat een oppervlakte van 2200 m2, die in tegenstelling tot voorgaande jaren, toen er ook een me chanische stand was, geheel door bloe- menarrangementen in beslag zullen worden genomen. Er zullen 32 deelnemers zijn. De vaste keuringscommissie van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde zal de inzendingen van de expor teurs en handelaren op arrangement en kwaliteit beoordelen er die van de kwe kersleden van de veilingvereniging „Flo ra" alleen op kwaliteit. Voor de tweede keer Enkele dagen voorafgaande aan de expositie zal voor de tweede keer in RUnsburg het examen voor het diploma „Bloemsierkunstenaar" worden afge nomen. Aan dit examen, dat in 1959 eveneens in het kwekersdorp werd ge houden, nemen negen van de beste vak mensen in ons land deel. Twee jaar ge leden slaagden zeven van de negen kan didaten. Het diploma is het hoogste wat er in ons land op het gebied van de bloemsierkunst te behalen valt. De heer Cock Veldhuis uit Hillegom, een naam op het gebied van bloemen- arrangementen, zal ter gelegenheid van het tweede lustrum voor een buitenge woon originele opzet van de tentoon stelling zorgen. Een 2'a meter brede en 40 meter lange sloot zal de expositieruimte doorsnijden. Voorts wordt er een 12 meter lange brug geslagen, waarop men volgens het ten toonstellingscomité een uitstekend over zicht cp de tentoonstelling heeft. Een enorme in bloemen uitgevoerde wereldbol symboliseert de betekenis van Rijnsburg als exportcentrum. Naast de duizenden anjers, fresia's, chrysanten en rozen, die de boventoon zullen voeren, wordt de expositie flink in het „groen" gezet, onder andere met behulp van 75 dennebomen. Voor de expositie heeft men ook f20.000 aan artistiek aardewerk aan la ten rukken. De tentoonstelling zal van 25 tot en met 28 oktober voor het publiek geopend zijn. De bekende Nederlandse letterkundige, de 64-jarige Antoon Coolen is gistermiddag omstreeks een uur tussen Geldermalsen en Waarden burg, zonder dat iemand het gemerkt heeft, uit de trein gevallen. De trein heeft op dit traject een snelheid van ruim 110 km. De schrijver moet van de spoorweghelling gevallen zijn, en is in de berm terecht gekomen, waar hij het bewustzijn verloor. Omstreeks vier uur gister middag is hij weer tot bewustzijn gekomen en heeft kans gezien strom pelend de boerderij van de landbouwer van Steenis in Waardenburg te bereiken. De landbouwer riep onmiddellijk de hulp in van de Waardenburgse arts dr. H. J. F. Zijlkei, die onder meer een lichte hersenschudding en een schouder fractuur bij Het slachtoffer constateerde. In de woning van dr. Zijlker werd de heer Coolen verbonden, waarna hij later per auto naar zijn woning in Waalre werd vervoerd. Uit een voorlopige reconstructie van het ongeval blijkt, dat de heer Coolen op weg was van Amsterdam naar zijn woonplaats. Hij reed in de trein van Amsterdam naar Eindhoven. Volgens zijn ietwat verwarde verklaring begaf hij zich omstreeks een uur naar het toilet. Hij voelde toen tocht op het balkon, maar kon niet meer met zeker heid zeggen, of het portier of het raampje van het portier openstond. Het enige, wat hij zich kan herinneren was, dat hij in de berm naast de spoorbaan tot bewustzijn kwam en dat hy een lange weg had afgelegd naar de boer derij van de heer Van Steenis. SCHEERAPPARATEN vanaf f 34.50 traun - Philips - Remington - Siemens event, reparaties in één dag gereed. BOTERMARKT 25 TEL 2266» IEIDEM Voor dienstbetoon en vakmanschap. Een aantal leden van de minis terraad heeft gisteren een tocht met de „Karei Doorman" gemaakt op de Noordzee. Minister dr. M. A. M. Klompé wordt bij haar aan komst op het schip begroet door commandeur A. van Es. Staat van beleg in Coliunbië President Lleras van Columbië heeft per radio meegedeeld dat met het oog op activiteit van opstandelingen in het gehele land de staat van beleg is afge kondigd. Lleras zei dat de staat van be leg niet langer gehandhaafd zal blijven dan beslist noodzakelijk is. Hij beschul digde linkse en rechtse groepen van on dermijnende activiteit. De eerste krijgen steun van het internationale communis me, de andere van dictators in balling schap, zei hij. Het hoofd van de VARA-televisie- dienst, Piet te Nuyl, stapt vandaag op Schiphol in het vliegtuig naar Londen stappen. Hij zet daarmee tevens de eer ste stap in de richting van een opleiding van artiesten, die geregeld in het VARA- programma en in het NTS-programma voor de camera zullen optreden. Piet te Nuyl zal, met de nu reeds toegezegde medewerking van de BBC, vooral speu ren naar een geschikte coach, die met regelmatige tussenpozen een week naar Bussum zal komen om de Nederlandse kleinkunstenaars van zijn ervaring te laten profiteren. Het moet een man zijn, die met name op het terrein van Aan de Noorse geleerde professor Olaf Holtedahl is de „Nansen-prijs" toegekend, voor zijn buitengewone verrichtingen op het gebied van het onderzoek in Noord- en Zuidpool. Prof. Holtedahl is de eerste die deze onderscheidingwaaraan een bedrag van 10.000 Noorse kronen verbonden is, ontvangt. Zij werd clit jaar ingesteld ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van het „Fram"-museum in Oslo, waar Nan- sens verkenningsvaartuig „Fram" is ondergebracht. Ieder jaar, op Nansens geboortedag, zal de prijs worden toegekend aan een Noorse geleerde, die een belangrijke bij drage heeft geleverd voor het onderzoek in de Poolgebieden. Voorts heeft gisteren de hoge commis saris van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen, Felix Schnyder, in Oslo aan Koning Olaf van Noorwegen de Nansen-medaille overhandigd. De over handiging geschiedde in het kader van de viering van de honderdste geboorte dag van Fridtjof Nansen. Reeds eerder was aangekondigd dat Koning Olaf hiermee is onderscheiden. Schnyder zei dat de onderscheiding ver leend was wegens de hulp van Koning Olaf bij de voorbereiding van het we- reldvluchtelingenjaar, zijn „inspirerend leiderschap" bij deze campagne in Noor wegen en omdat Noorwegen meer dan zijn deel aan de internationale vluchte lingenhulp heeft bijgedragen. De voormalige Duitse ambassadeur bij het Vaticaan Wolfgang Janicke heeft gisteren voor zijn verdiensten als de eerste vluchtelingencommissaris na de oorlog in Beieren de Fridtjof-Nansen- ring ontvangen. Gisteravond ls op de weg van Ekamp naar Flnsterwolde (Gr de 54-Jarlge mo torrijder B. Bisschop uit Oude Pekela uit een flauwe bocht gevlogen en tegen een boom gereden. Hij werd daarbij op slag gedood. De aiotor werd totaal vermeld. Tijdens de vergadering van de Vereniging De Nederlandse Bloe misterij, die donderdagmiddag in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Utrecht werd gehouden, heeft de voorzitter, dr. A. J. Verhage, een openingsrede gesproken. Hij wees op het grote belang om de Nederlandse bloe misterij op een verantwoorde wijze zo veel mogelijk uit te breiden, zo dat het bedrijf ondernemer en werknemer behoorlijke bestaans mogelijkheden biedt. Het is volgens spr. moeilijk te doorgronden hoe dit bereikt kan worden, omdat het moeilijk is te voorspellen wat onze plaats in een wat verdere toekomst van de wereld zal zijn, wanneer wij alleen al de sociaal-economische ontwikkeling trachten te doorgron den. De plannen om wanorde In de Euro pese gemeenschap in het bijzonder ten aanzien van de afzetverhoudingen van onze produkten, te voorkomen, beteke nen, dat de veelsoortige constellatie binnen de bloemisterij in de Europese landen zal groeien tot een geheel, waar in een gemeenschappelijk beleid regelen zal moeten geven om storingen zo veel mogelijk te beperken. Begrip nodig Dit betekent heel wat als men be denkt, dat ons land een vrR ver door gevoerd stelsel van marktordenings maatregelen heeft, terwijl andere lan den op dit gebied geen maatregelen kennen. Een compromis zal in dit op zicht noodzakelijk Zijn. Men zal begrip moeten krijgen voor de gemeenschappe lijke belangen. Dr. Verhage wees erop, dat de geor ganiseerde producenten en handelaren voorstanders zijn van het opbouwen van een gemeenschappelijke markorde ning. Het betekent, dat alle betrokken landen, en niet rlleen die landen, die reeds een marktordening hebben, be paalde noodzakelijk geachte maatrege len zullen moeten doorvoeren. Beroep niet mogelijk „Ik wil hiermee heel duidelijk stellen, dat geen enkel land zich kan beroepen op het ontbreken van een apparaat op dit moment om zich aan deze verant woordelijkheid te onttrekken, om zo doende in een wat verdere toekomst chaotische toestanden in de Europese bloemisterij te veroorzaken". De vraag of Nederland zelf, vanuit het eigen belang gezien, toch bepaalde maatregelen zou moeten handhaven, die Europees gezien niet denkbaar zijn, kan pas beoordeeld worden wanneer wij een duidelijk inzicht hebben in de hele ontwikkeling. Hoewel dr. Verhage het toejuicht, dat bijvoorbeeld Engeland en Denemarken zich bereid hebben verklaard tot de EEG toe te treden, wees hij erop, dat de vergroting van de Europese Gemeen schap de vraagstukken nog ingewikkel der zal maken. Maatregelen, waarover bij de organi saties van de zes EEG-landen reeds eenstemmigheid bestaat, zoals bijvoor beeld de gemeenschappelijke financie ring van de reclame en het voorkomen van commissiehandel moeten bij toetre ding van nog meer landen, nogmaals bekeken worden. Ook zij! Het gevaar dreigt, aldus dr. Verhage, dat de besprekingen over dergelijke pro blemen alleen nog gevoerd worden door een kleine kring van deskundigen op economisch gebied. Vertegenwoordigers van de vakgenoten, die door hun eigen bedrijf midden in de dagelijkse proble men staan, zullen echter ook hun woordje moeten zeggen. Dr. Verhage wees erop, dat een zo hoog mogelijke opvoering van de kwa liteit van onze produkten en een zo laag mogelijke kostprijs onder alle om standigheden onze positie zeer sterk zal maken. In dit opzicht biedt ons land grote voordelen. Er ls hier een groot vakman schap, een uitstekende voorlichting en een produktie in bepaalde centra. Dit laatste is voor onze afzetmogelijkheden naar het buitenland uitermate belang rijk. Voor een versterking van onze posi tie zal opvoering van het wetenschap pelijk onderzoek niet alleen in tech nisch, maar vooral ook op bedrijfseco nomisch gebied noodzakelijk zijn. Dr. Verhage dacht hierbij aan verdere ra tionalisering en mechanisering en het toepassen van moderne werkmetho den. Voorts zal in het belang van onze af zetmogelijkheden een betere marktver kenning en marktanalyse nodig zijn. Vooral in het laatste opzicht staan wjj achter bij andere bedrijfstakken. Over de afzet in het binneland was dr. Verhage zeer tevreden, over die in het buitenland ietwat bezorgd. In de eerste negen maanden van dit jaar bedroeg de export van snijbloe men f 45.440.270 en van bloe misterij planten f 11.541.695, teza men f56.981.965. In de overeenkomstige periode van het vorige jaar was de export van bloemisterij produkten f 49.460.610, zo dat de export weer met f7.521.355 is gestegen. Deze cijfers lijken gunstiger dan ze in wezen zijn. De achteruitgang van onze afzet naar bepaalde afzetgebieden, zoals België, Luxemburg en Engeland, moet ons echter met zorg vervullen. Het hogere exportcijfer is te danken aan de grotere rol, die Oostenrijk, Noor wegen en Finland hierin spelen. Felle kritiek De Franse tactiek om door het con- tingentsbeheer een volledige nakoming van de verplichtingen, die voortvloeien uit het EEG-verdrag te verhinderen en die van Denemarken om categorisch de import van snijbloemen te weigeren he kelde spr. fel. Ter gelegenheid van deze vergadering wilde hij de aandacht van de regering en met name de minister van Land bouw en Visserij op deze twee onze ex port belemmerende factoren vestigen. Dr. Verhage pleitte voorts voor vak bekwaamheidseisen voor groot- en exporthandel, omdat zelfs de geringste beunhazerij op dit gebied aan deze be drijfstak grote schade kan toebrengen. Een uitbreiding van de produktie vond dr. Verhage de welvaartsstijging in Europa in aanmerking enomen gewet tigd. Het bestuur van de vereniging heeft er volgens dr. Verhage naar gestreefd om een niet al te onvoorzichtig beleid aan te bevelen, een beleid, dat in de ontwikkeling in ons land en in Europa verantwoord is door een te grote strak heid te laten varen. Advertentie Iets gebroken? van Ceta-Bever de showbusiness zijn sporen verdiend heeft en die bovendien de specifieke eisen, die de televisie in dit genre stelt, In de praktijk heeft leren kennen en vervullen. Nederland kent deze show business nauwelijks en het ligt vol gens de VARA dus voor de hand. dat de gevraagde assistentie slechts met be hulp van buitenlandse experts kan wor den verkregen. De VARA heeft het vaste voornemen om deze winter nog met de opleiding of beter gezegd misschien met de begeleiding van de artiesten te be ginnen. Medewerkers, die van dit initia tief zullen kunnen profiteren zijn onder meer de Nederlandse deelnemers aan het komende songfestival, de veelbelo vende talenten, die in de zeef vin de NTS-rubriek „Onbekend talent" zicht baar werden en zeker ook Rudi Carrell, de bekwame jonge cabaretier, die in dit seizoen de bepaald niet lichte last van een hele serie VARA-televisieproduktiea torst. NIEUWE CHEF DER LUCHTMACHTSTAF Met ingang van 1 november 1961 ia benoemd en aangesteld bij de Kon. Luchtmacht tot luitenant-generaal ge- neraal-majoor H. P. Zielstra. Met in gang van 1 december is benoemd tot chef Luchtmachtstaf .tevens bevelheb ber der luchtstrijdkrachten, luitenant- generaal H. P. Zielstra. Met ingang van 1 december is eervol ontheven van de functie van chef van de Luchtmachtstaf, tevens bevelhebber der luchtstrijdkrachten .luitenant-gene raal H. Schaper, tevens sous-chef van het Militaire Huis van H.M. de Konin gin. TULPEN VOOR HELSINKI De burgemeester van Helsinki, Laurl Aho, en de Nederlandse ambassadeur, jhr. H. Th. A. M. van Rijckevorsel. heb ben gistermorgen tulpenbollen in de binnenstad van Helsinki geplant. De stad Utrecht heeft duizend tul- pebollen naar Helsinki gezonden uit dank voor de kerstboom die Helsinki Utrecht verleden jaar had geschonken. De bollen werden enkele weken gele den ontvangen. Zij zullen worden geplant in de vorm van een Hollandse molen op de helling van de Tahtitornm- maki-heuvel die uitziet op de oostelijke haven van Helsinki. Het zijn „Holland's Glorie" tulpen, een kruising tussen de Darwin- en Rode Keizer-tulp. (Van een speciale medewerker) „Wij zijn blij, dat we hier zitten". Deze mening is het merendeel van de jongens van de 41ste pantser infanterie brigade toegedaan. Deze zin heeft voorts generaal F. van der Veen, commandant van de 4de divisie, waartoe de 41ste brigade behoort, ons met nadruk gezegd, toen hij ons ontving in het NAVO- kamp te Hohne op de Lüneburgerheide. Het is deze divisie, die naar La Courtine had zullen gaan, doch voor wie deze trip in verband met de internationale toestand niet was weggelegd. gerheide. En dit brengt aan de ander® kant het grote nadeel mee, dat al dl® tijd de divisie gesplitst is. Tijd gaat snel! Voordelen Generaal Van der Veen heeft met zeer veel spUt de beslissing vernomen om trent het besluit om niet naar La Courtine te mogen. Deze beslissing zou de geoefendheid van de divisie zeer in gevaar hebben gebracht. Hier speelt het probleem van het gebrek aan oefenter reinen in Nederland een grote rol. „De metamorfose van een bataljon, dat uit La Courtine terugkomt is on voorstelbaar", zo zei de generaal. De mogelijkheid om in oktober het terrein bij Hohne voor oefeningen te gebrui ken, werd dan ook met belde handen aangegrepen. Dit oefenterrein heeft nog enkele voordelen boven dat in Frank rijk. namelijk dat er voor de tanks veel meer mogelijkheden zijn. Elf maanden van het Jaar wordt op dit terrein ge oefend door Britse, Amerikaanse en Duitse troepen. De maand oktober dient om de schiet schijven en dergelijke te repareren en het terrein weer in orde te brengen, hetgeen de infanterie-oefeningen niet stoort. Er kan hier met niet meer dan een brigade tegelijk worden geoefend. De ondersteunings- en verzorgingstroe pen en de artillerie, die bij de 41ste brigade behoren, moesten dan ook in Nederland blijven. De twee brigades, waaruit de vierde divisie bestaat, heb ben elk ïuim 14 dagen toegewezen ge kregen voor oefeningen op de Lünebur- Ook de soldaten vinden het mach tig in Hohne te bivakkeren. „De tijd In de kazerne kruipt voorbij", z<> zeiden ze ons. „doch hier vliegt de tijd voor bij". Natuurlijk hebben zij het geluk, dat het stralend weer is. Wanneer het geregend had, zou hun mening wellicht minder optimistisch zijn geweest. On geveer 1/8 deel van de manschappen van deze brigade moet 2 maanden lan ger dienen. Wij hebben enkele van deze soldaten en korporaals gesproken. En terwijl ze een diepe haal aan hun belastingvrije sigaretten deden, zeiden ze dat ze liever waren afgezwaaid, doch dat hun baan, die ze ondertussen al hadden verwor ven in het burgerleven, voor 1 en gere serveerd blijft. Ze vinden he daarom helemaal niet zo erg, om hier nog iets van dit echte soldatenleven mee te ge nieten. Er was nog iets dat de jongens bijzonder goed doet, t.ameiyk elke com pagnie heeft zyn eigen koks. In de ka zerne werken al d°ze koks samen in de grote keuken. Hier werken zij voor hun eigen compagnie en het is hun eer te na om niet een goed maal op te dienen. Er is dan ook niemand, die geen lof over het eten heeft,

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7