„NIEMAND beinvloedde mijn stap naar vrijheid" DE SJAH EN KEIZERIN FARAH VOOR VIER DAGEN IN PARIJS „Apartheid is in belang van klanken enRantoes" Snelle en afdoende reactie op de felle Russische beschuldigingen Geen gesprek over toekomst DAF-TRUCKS GEBR. VAN ULDEN {Meer hulde HEROPENING OP ZATERDAG 14 OKTOBER Belangrijker rol van Frankrijk na uiteenvallen van de V.A.R. Negers in Zuid-Afrika hebben het veel beter dan elders Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 12 oktober 1961 Derde blad no. 30475 Vervolg van pag. 1 Goloeb antwoordt vlot en uitgebreid De persconferentie, die gisteravond op aanraden van minister mr. Beerman van Justitie door de Rus Alexei Goloeb in Amsterdam werd gehouden, was een even snel als afdoende antwoord op de Russische aide-memoire, die eerder op de dag in het ministerie van Buitenlandse Zaken was bezorgd. In deze wonderlijke aide-memoire wordt gesteld, dat Goloeb in een „toestand van uiterst nerveuze spanning" was verdwenen. Hij zou bij zijn verdwijning in een toestand van „geestelijke depressie" hebben verkeerd en later zouden de ambassade andere feiten bekend geworden zijn, die de afwijkingen in de geestelijke toestand van Goloeb bevesti gen. De echtgenote van de heer Goloeb zou dat nadrukkelijk onder streept hebben. selyk jammer, dat zij het niet heeft ge daan. Ik heb haar nog gezegd, dat thans de kans groot was politiek asiel te kun nen krijgen en dat dit later wellicht voor haar niet meer mogelijk zou zijn". Mr. De Zaaüer, die by dat gesprek aanwezig was, voegde hieraan toe: „Ik heb niet alleen tegen de vrouw gezegd, dat zij hier kon blijven, maar ook de heer Goloeb 's avonds op Schiphol nog in de gelegenheid gesteld met zijn echt genote mee naar Rusland te reizen". Goloeb: „Dat is inderdaad zo". Gids wees weg Volgens de aide-memoire heeft hij tij dens het dramatische onderhoud met zijn vrouw op Schiphol gezegd: „Kijk, Ira, in welke situatie ik ben. Men heeft mü de das en de schoenveters ontno men, opdat ik mü niet kon ophangen". En werkelijk was aldus de Russische nota Goloeb voor het onderhoud door de Veiligheidsdienst gebracht zonder das en schoenveters aan. En men had op gemerkt, hoe de politie en de Veilig heidsdienst met Goloeb omgingen. Hij werd gebracht bü de armen en terug werd hij letterlijk gesjouwd. Al deze om standigheden laten volgens le aide-me moire geen twüfel bestaan, dat gebruik makend van de ontredderde psychiscne toestand van Goloeb, de politie of de B.V.D. hem geweld hebben aangedaan. De met de perszaken belaste ambas sadesecretaris, de heer Popow, deed er tijdens de persconferentie, die naar aanleiding van deze aide-memoire in Den Haag werd gehouden, nog een schepje bovenop. „Na het theater op Schiphol is het duidelijk, dat de heer Goloeb nu gevan gene is van de Nederlandse politie" „Het aangewende geweld tegen de ambassadeur is van zeer grote betekenis en zonder precedent in de internationale betrekkingen van deze tijd". „De ambassade beschikt over gege vens, dat het werkelijke standpunt van de heer Goloeb tegengesteld is aan, wat hij volgens de mededelingen van de politie heeft gezegd „natuurlijk on der de zwaarste druk". Wij zien het gebeurde op Schiphol niet als een vechtpartij, maar als ge welddadige handelingen van de Kon. Marechaussee tegen het diplomatiek personeel en de ambassadeur van de sow jet-Unie". Rechtstreeks antwoord De persconferentie gisteravond laat in het hoofdbureau van politie te Amster dam was een rechtstreeks antwoord op deze felle Russische beschuldigingen. Ir. Alexei Goloeb trad om tien minuten over half elf het zaaltje binnen om plaats te nemen achter de vijf micro foons in het verblindende schynwer- perslicht van film en televisie. Hij was vergezeld van de procureur- generaal, mr. H. R. de Zaaijer, commis saris Y. Taconis van de Rijksrecherche, commissaris mr. L. van Haaren van de vreemdelingenpolitie, commissaris H. J. van der Molen, commissaris J. Moll van de centrale recherche en de heer Ooster- veld van de Haagse vreemdelin gendienst. Kalm, ietwat gedecideerd nam hij plaats onder het portret van de Konin gin tussen de prijzenkasten van de po- litie-sportvereniging. Een man, die zich volkomen op zijn gemak scheen te voelen en vlot en uitgebreid de vragen beantwoordde. Allerminst iemand die in een toestand van geestelijke depressie verkeert, zo als de Russische ambassade enkele uren tevoren wilde aoen geloven. Hij is lang voor een Rus, deze Alexei Go loeb. Zijn kleine grys-groene ogen kij ken intelligent en hü is gekleed vol gens de Russische smaak: bruine schoenen, grijs-blauwe pantalon, hardblauw jasje, groene pullover, paarsgeblokte stropdas „Ziet u goed, dat hü veters en strop das heeft?", merkte mr. De Zaaijer op. Wij hadden het reeds bü zün binnen komst gezien, wane had ambassade- secretaris Popow 's middags niet ver klaard, dat men Goloeb 's maandags van das en schoenveters had ontdaan om te voorkomen, dat hü zelfmoord zou plegen? En zou Goloeb volgens hem tijdens de confrontatie met zün viouw niet nebben gezegd: „Kük eens Ira in welke situatie ik ben. Men heeft mij de das en de schoenveters ontnomen, op dat ik mij niet kon ophangen"? Was dat niet een bewüs, dat Goloeb een ge vangene van de Neaerlandse politie was? Geen zelfmoordplan Commissaris Van Haaren merkte op, dat het huishoudelük reglement van de politie voorschrüft, dat in bewaring zijnde personen van deze voorwerpen worden ontdaan. Omdat de heer Goloeb maandag overüld naar Schiphol was ge bracht, was er geen tüd geweest om zün kleding te completeren. Maar Goloeb stond erop hierover zelf iets te zeggen. „Het feit, dat ik mijn vrouw zou ontmoeten, hadmü danig aan gegrepen. Ik heb gezegd, dat menigeen fn mün plaats en in nhjn zielstoestand eraan gedacht zou hebben zich van kant te maken". En glimlachend: „Maar dat ben ik niet van plan geweest. Ook vandaag .liet. Ik vermoed, dat de am bassade bewust die indruk wil wekken en zelfs v wachtte, dat ik dat zou doen. Maar als ze van me af willen, 2Ullen ze dat op een andere manier moeten proberenJa, ik heb mün vrouw inderdaad gewezen op de afwezigheid van das en veters om haar duidelijk te maken, dat onze scheiding mij zo van streek had gemaakt, dat de politie deze maatregel had genomen". Over dit moeilüke laatste gesprek met zijn vrouw zei Goloeb voorts: „Ik heb baar gevraagd te blijven en bet is vre- Alexei Goloeb heeft ons precies ver teld van zün vlucht naar de vrüheid, waarbü hij nogmaals verzekerde door niemand te zijn beinvloed. „De enige in vloed, die tot mijn besluit heeft geleid, is gekomen, toen ik in de gelegenheid Advertentie 4 O V 1 Dealer VERDAMSTRAAT 6 - TEL. 23041 De hoofdartikelen in enkele Amerikaanse kranten waren gis teren gewijd aan de vuist, die neerkwam op de neus van de Russische ambassadeur (tijdens „De slag ap Schiphol") „World-telegram and Sun" schreef: „Het kon niet aan een groter herrieschopper zijn over komen. Wij hébben die Hollan ders altijd graag gemogen". De „Journal-American" zei: „Niet alleen de Russische am- 1 bassadeur kreeg een stomp op de neus maar het gehele inter nationale communisme. Het was inderdaad het soort van opvoe ring van de medogenloze Russi sche tactiek, voor het oog van de wereld, dat de Russen de grootste schade berokkentEn wij dragen de onbekende politie agent, die zijn vuist op de neus van de ambassadeur deed lan den, voor een onderscheiding voor". was kennis te nemen van de wetenschap in het buitenland en toen ik tussen de regels van de Russische wetenschappe lijke literatuur leerde lezen". En toen, opgebouwd uit vragen, volgde het relaas van de vlucht: ,Ik wilde mij in Amster dam tot de politie of tot een consulaat van een Westers land wenden voor poli tiek asiel. Toen wij hier echter aanxwa- men, bleek een van onze koffers in Rus land te zün achtergebleven. Mijn vrouw en ik zün toen met het reisgezelschap naar België en Luxemburg geweest en toen wü in Amsterdam terugkeerden, bleek de koffer inmiddels te zün nage zonden. Wü konden de koffer afhalen bij de Russische handelsmissie op het Museumplein. Wij wisten geen weg in Amsterdam. Onze gids ging met ons mee en toen wü in het gebouw waren, zei hij toevallig: ,.Kük, hiernaast is het- Ameri kaanse consulaat". Mijn besluit stond toen onmiddellijk vast. Ik heb die piaats onthouden en toen wü naar het hotel terugkeerden, heb ik de route op een plattegrond van de stad gevolgd, om de weg weer te kunnen terugvinden." Vrouw ingelicht Zaterdagavond jl. stelde Alexei Goloeb zijn vrouw voor een wandelingetje door de stad te maken. „Onderweg heb ik mijn vrouw ingelicht over mün plan. Dat was voor het eerst dat ik haar ver telde, dat ik in het westen wilde olüven. Het was toen half negen of negen uur. Toen wij echter bij het consulaat aan kwamen, bleek dit 's middags om vü'f uur reeds te zün gesloten. Aan die mo gelijkheid had ik niet gedacht. Ik be sloot toen mij bij de politie te melden. Zo kwamen wü in de straat, waar ik tenslotte bij een hotel heb gevraagd de politie op te bellen". Toen de heer Goloeb zaterdagavond op de vestibuledeur van hotel „Bim" in Ex-koning van Kasai procedeert tegen Parijs' weekblad (Van onze Parijse correspondent) Tienmiljoen oude Franse franken, d.i. ongeveer 80.000 gulden is de schade loosstelling, die gisteren uit naam van ex-Koning Albert Kalondji van de Kon golese provincie Zuid-Kasai voor een rechtbank in de Franse hoofdstad werd geëist van het Parijse weekblad L'Ex- press. Albert Kalondji. die zichzelf in dertijd tot de koninklüke waardigheid verhief, doch nu weer met de beschei dener titel van president genoegen neemt acht zich door het weekblad in zijn goede naam en eer gekwetst, omdat hü van de zomer in de kolommen van dit periodiek van niet minder dan kan nibalisme werd beticht. L'Express schreef in een reportage over de Kongo toen, dat züne majesteit in februari van dit jaar aan een feestmaaltüd had aange zeten en deelgenomen, die 13-uren duur de en waarbij zes politieke tegenstan ders .onder wie een loemoembistische staatssecretaris tot hoofdschotel had den gediend. Een sinister dojail in ver band met deze toch al macabere beschul diging is nog dat ex-Koning zijn verdedi ging heeft opgedragen aan een Parüse advocaat, die de naam draagt van Cro- quez (oppeuzelen) en die bovendien de vaste raadsman is van de vereniging van Franse gastronomen (smulpapen) Ambtenaren naar een staatsboerderij Het Sowjetrussische ministerie van Landbouw zal van Moskou naar een staatsboerderü op ongeveer zestig km van Moskou worden overgebracht, aldus meldde het Sowjetrussische blad „Land- bouwleven" gisteren. De ambtenaren en hun gezinnen zullen in deze boerderü wonen en op het land meewerken. De verhuizing zal tegen het eind van het jaar voltooid zijn. De staatsboerderij, gelegen in het district Dimitrow ten noorden van Moskou, moet een moael- boerderü worden. Advertentie VAN ELEKTRO TECHNISCH INGENIEURSBUREAU Door de uitbreiding van onze zaak zijn wij in staat U een grotere sortering te bieden in RADIO- en TELEVISIETOESTELLEN, waarnaast wij een afdeling voor elektrische huishoudelijke apparaten hebben geopend. Onze modern ingerichte werkplaats met de nieuwste technische apparatuur voor het repareren van uw radio of t.v.-toestel stelt ons in staat U een nog betere PERSOONLIJKE SERVICE te bieden. Lange Mare 66 - Leiden Radio - televisie - versterkerinstallaties - koelkasten Elektrische huishoudelijke apparaten. •^0§cKS0S0H^0§OH3i0§<S<§0§Ö?<®0§0(<9©§C^ de Marnixstraat klopte, was het reeds tegen middernacht. Wat had hü tussen negen en twaalf uur gedaan? „Ik heb met mijn vrouw rondgelopen en we heb ben gepraat, steeds maar gepraat". Bij de aanvang van de persconferen tie had mr. De Zaaijer er zeer nadrukke lijk op gewezen, dat men zich diende te bepalen tot vragen, die betrekking had den op de beschuldigingen van Russi sche zijde. Maar onvermijdelijk klonk de vraag: „Kan de heer Goloeb ook zeggen bij welk instituut of bij welke industrie hü in Rusland werkte?" Maar de steller van de vraag was nauwelijks uitgesproken, of jhr. Van der Brandeler van Buitenlandse Zaken sprong overeind: „Die vraag kan niet worden beantwoord". „Wil de heer Goloeb zich blüvend in Nederland vestigen?" Mr. De Zaaüer: „Dat weet hij nog niet. Wil iemand nog iets vragen?" „Welke verwachtingen heeft de heer Goloeb ten aanzien van zün weten schappelijke werk in de toekomst?" Mr. De Zaaijer: „Die vraag kan ik niet toestaan". Het gesprek kwam weer op gang, toen de woorden tersprake kwamen, die het Russische ambassadelid Popow deze dag had gesproken: ..De Sowjet-burger Go loeb is met geweld door de Nederlandse politie ontvoerd". Glimlachend zei de heer Goloeb: „De politie is zeer voorkomend, heeft mü goed behandelde en heeft veel voor me gedaan. Ik vind het heel prettig hier te worden vastgehouden. Ik zou nu niet graag op vrije voeten zün. Maar denkt u niet dat ik aan vervolgingswaanzin lüd: vandaag heb ik de halve dag voor het open raam gezeten..." Keizerin was in liet begin wat nerveus (Van onze Parijse correspondent) De Sjah van Perzië en zijn lief tallige 22-jarige echtgenote Keize rin Farah zijn gisteren om even elf uur op de Parijse vlieghaven Orly geland, waar het Franse staats hoofd en mevr. De Gaulle hen per soonlijk verwelkomden. Het staat- De Sjah van Perzië en zijn ge malin Farah brengen een vierdaags officieel bezoek aan Frankrijk. Keizerin Farah tijdens een bezoek aan een kinderspeelplaats in ge sprek met een negermeisje. siebezoek van de Perzische soeve reinen duurt vier dagen, waarna ze nog een week incognito aan de Franse Rivièra hopen door te brem gen. Indien men in het algemeen met be trekking tot bezoeken van vorstelijke personen van de Fransen kan zeggen, dat het royalistische bloed hen door de republikeinse aderen kruipt omdat het niet gaan kan, thans mag de Perzische keizerin zich verheugen in een zeer spe ciale belangstelling van de züde der Pa- rüzenaars. Voor Parüs en voor Farah Diba is dit bezoek veel meer dan een protocolaire aangelegenheid. Het is na- melük een hernieuwing van banden, die al bestonden voor de keizerin twee jaren geleden de troon van Perzië besteeg. Het was in Parijs dat de monarch op een receptie van de Iraanse ambassade voor het eerst Farah ontmoette, die hier toen architectuur studeerde. Samen met twee andere meisjes die gisteren in Orly echter vergeefs poogden het poli- tiekordon te doorbreken om haar vroe gere vriendin even de hand te kunnen drukken bewoonde Farah toen een kamer van het Nederlandse pavil joen van de Cité Universitaire, de Pa rüse studentenstad. Farah, gekleed in een wijde roze wol len mantel met een zwarte mink toque op de gitzwarte haren .scheen zich in Orly intussen nog wat onwennig te ge voelen in de rol, die zü als ex-Parisienne hier nu spelen moest. Een beetje verle gen wist ze nog niet zo goed, hoe ze al die bossen prachtige rozen, die haar werden aangeboden, moest hanteren en haar stem klonk onhoorbaar, toen ze even later een paar woorden had te spreken door de microfoon van de fran se radio-reporter. Voel beter voelde ze zich echter al op haar gemak toen ze 's middags, samen met mevr. De Gaulle, een kükje mocht gaan nemen in een Parijs kinderhuis, waar ze haar hart als jonge moeder aan al die roze zui gelingen kon ophalen. De Sjah tegde te zelfder tijd een rituele krans op het Graf van de onbekende soldaat, alvo- ren des avonds het banket te preside ren, waarvoor op het Elysée duizend gasten waren uitgenodigd. In een toost heeft de Sjah in bijzonder warme be woordingen zün bewondering uitgespro,- ken voor de president der republiek, die hü vüftien jaar geleden in Teheran voor het eerst ontmoeten mocht. Uw no bele voorbeeld is voor mü steeds een bron van inspiratie geweest, zo verze kerde hü zün gastheer. Diplomatieke waarnemers zien in het bezoek van de Perzische keizer een aan wijzing van de gewichtige rol, die Frankryk, na het uiteenvallen van de Verenigde Arabische Republiek, in de komende tijd weer zou kunnen spelen in het oosten, waarmee dit land voor de tweede wereldoorlog door zovele sterke economische, politieke en culturele ban den verbonden wa$- Zuidafrikaanse minister in V.N.: Nederland stemt tegen Zuid-Afrika Nederland is het enige Westelüke land, dat gisteren in de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties voor een motie heeft gestemd waarin een rede van de Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Louw, over de apartheidspolitiek werd afgekeurd. Vol gens deze motie, die met 67 stemmen vóór, één (Zuid-Afrika) tegen en twin tig onthoudingen werd aangenomen, was de rede „beledigend, onoprecht en on juist". Negen landen hebben niet aan de stemming deelgenomen, n.l. de Verenigde Staten, Groot Britannië, Frankrijk, Bel gië, Denemarken, Noorwegen, IJsland, Zweden en El Salvador. Voor de stemming hadden Afrikaanse leden van de Algemenen Vergadering felle kritiek geuit op Louws redevoering. Louw had de apartheidspolitiek verde digd en kritiek geuit op „de leiders van zekere Afrikaanse staten" die ondermij nende activiteit in zijn land aanmoedi gen om te pogen de leiding in Afrika in handen te krijgen. Louw verdedigde het recht de mening van Zuid-Afrika uit te spreken onge acht of andere landen het er al of niet mee eens zijn. In zün rede gebruikte hü herhaalde lijk het woord Bantoe", dat kennelijk vele Afrikaanse vertegenwoordigers on prettig in de oren klonk. De minister zei dat de Bantoes het in Zuid-Afrika materieel beter hebben dan de massa in andere delen van Afrika. De pogingen van ondermünende elementen in Lon den, New York, Accra en Cairo om on rust in Zuid-Afrika te veroorzaken heb ben geen succes gehad omdat de Ban toes de voorkeur geven aan hun huidige „bevredigende sociale omstandigheden en economische vooruitgang", aldus Louw. Vrede en welvaart Louw zei, dat apartheid in vele lan den „bü'na .een vloek" geworden is. Hü vroeg zich af hoevelen van hen die Zuid- Afrika aanvallen en met sancties be dreigen enig inzicht hebben wat deze politiek eigenhjk is. „Het is een politiek die zowel in het belang is van de blanken als van de Bantoe-bevolking". Apartheid moet veiligstellen wat door de blanken opgebouwd is en houdt tegelükertüd re kening met de politieke verlangens, de tradities, cultuur en materiële noden van de Bantoes. Ondanks pogingen van agitators in en buiten het land heerst er „vrede, welvaart en economische sta biliteit" in Zuid-Afrika, in tegenstelling tot de politieke onrust en economische verwarring" in de meeste Afrikaanse landen, aldus Louw. Het doel van de wet op de zelfregering van de Bantoes is de 'traditie en gewoonten van de Ban toes te bewaren en verder te ontwikke len Be grote vooruitgang in de op voeding van de Bantoes is die van de meeste andere Afrikaanse landen ver vooruit", aldus Louw. Boete van f.250.— voor de heer Worms De rechtbank in Den Haag heeft vanmorgen de schroothandelaar de heer L. Worms veroordeeld tot f. 250 boete, subs. 30 dagen hech tenis, wegens smaad, de heer D. P. Spierenburg, vice-voorzitter van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, aangedaan. Veertien dagen geleden werd tegen de heer Worms eenzelfde boete geëist, als mede 10 dagen voorwaardelüke hechte nis met een proeftüd van 3 jaar. Zoals men weet heeft de heer Worms in een telegram aan de directeur-gene raal van Economische Zaken beweerd, dat de heer Spierenburg in zün vroegere functie van directeur van het Rijks- w metalen een omkoopsom zou hebben aangenomen. De heer Worms Kon deze bewering niet bewüzen. De heer Worms verklaarde na deze uitspraak, dat hij niet overweegt appèl aan te tekenen. „Ik heb voor mezelf de overtuiging, dat ik gedaan heb wat ik als mijn plicht beschouwde en e~t is mü genoeg", zei hü- „Ik geloof dat het wonderlüke verloop van deze zaak uiteindelük meer hen zal treffen die gemeend hebben mij te tref fen. Ik zou vele vragen kunnen opwer pen, maar ik zal dat niet doen", zo voegde de heer Worms hieraan toe. „Onwaarheden" De Zuidafrikaanse minister had te voren de Ghanese afgevaardigde, minis ter van Buitenlandse Zaken Adjei, be schuldigd van het uiten van onwaar heden en verdachtmakingen over Zuid- Afrika. Deze had veertien dagen geleden de Algemene Vergadering verzocht Zuid- Afrika uit te sluiten omdat dit land een officieel geschrift van de VN had verboden. Het document was in feite een Gha- nees boekje dat een rede van president Nkroemah bevatte. Met het oog op aan vallen op Zuid-Afrika hierin was het geschrift door de Zuidafrikaanse doua neautoriteiten gerangschikt onder „Li teratuur waartegen bezwaar bestaat", aldus Louw. Het door Adjei genoemde nummer van een VN-document dat door Zuid-Afrika verboden zou zün is echter een totaal ander geschrift, dat nimmer voor publikatie in Zuid-Afrika verboden is, zei hü. Louw eiste van Adjei diens veront schuldigingen voor de gewraakte verkla ring. Alvorens de Ghanese afgevaardigde aan het woord kon komen, verzocht echter de gedelegeerde van Liberië de rede van Louw, die hij een belediging voor alle Afrikaanse leden noemde, uit de notulen te schrappen. Dit verzoek werd gesteund door Ethiopië en door de Ghanese afgevaardigde, die zei dat Louw had getracht de Assemblee „zand in de ogen te strooien". De afgevaardigde van Australië zei dat de Liberiaanse motie een precedent schept en een zeer ernstige stap zou betekenen. Hij verzocht Liberië de motie „voor het moment" aan te houden, doch dit werd door de Liberiaanse gedele geerde aanvankelyk geweigerd. Later werd de Liberiaanse motie ingetrokken en vervangen door die, welke in de aan hef is genoemd. Nederlandse motivering Een woordvoerder van de Nederlandse afvaardiging heeft verklaard, dat zün land de motie van af kerning jegens Zuid-Afrika heeft gesteund, omdat „de openlijke miskenning van de beginselen van het Handvest en van de mensen rechten" door Zuid-Afrika afkeuring verdient. „Voorts is de Nederlandse hou ding in overeenstemming met de poli tiek van het Koninklijk, dat dikwüls do apartheidspolitiek heeft gekritiseerd", aldus de woordvoerder. Hü wees er op dat de Nederlandse Antillen en Suri name. met hun overwegend gekleurde bevolking, deel van het koninkrük uit maken. Kaas-keurconcours in Woerden Bodegravers gehuldigd Tijdens de gisteren te Woerden ge houden agrarische dag, had ook het na tionale kaas-keurconcours plaats. Kaas handelaren uit alle delen van het land er waren ruim 100 deelnemers wer den getest op hun vakbekwaamheid. Zü hadden de opdracht om de kwali teit. soort, afkomst en de ouderdom van de voorgelegde sortering fabrieks- en boerenkaas te beoordelen. De heer L. Slippens uit Dongen (NB.) werd win naar met 179 punten. Hü kreeg de „Gouden Kaasboor", een wisselprüs, die hem werd uitgereikt door ir. 3. van Dam, voorzitter van het Produktschap voor Zuivel. Vooral met het oog op de Nederlandse positie op de internationale zuivelmarkt bepleitte de heer Van Dam de opvoe ring van de vakbekwaamheid van de handelaren. De voorzitter van het or ganisatie-comité, de heer J. J. Ruys, ontvouwde plannen voor een nationaal kaas-keurconcours voor detaillisten. Op de ter gelegenheid van deze agra rische dag genouden tentoonstelling werden twee „volmaakte" kazen aange voerd, respectievelijk door de heer A. Rijneveld uit Barwoudswaarder en door mevrouw G. G. ten Brummeler uit Ka- merik. De jury heeft aan deze kazen het maximaal aantal van honderd pun ten toegekend. Op een receptie van de Vereniging van kaashandelaren te Woerden wer den vier handelaren gehuldigd, die lan ger dan een halve eeuw de kaasmarkt te Woerden hebben bezocht. Het waren de heren W. Bongenaar, J. van der Gie- sen en C. Batelaan uit Bodegraven en A. Kasbergeti uit Oudewater,

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5