„Ik ben hier en ik blijf hierVRIJ" CRISIS OM BERLIJN NOG ONVERMINDERD Praten met ambassade? Eerst mijn vrouw terug Amerika zendt 10.000 man meer naar Europa Zelfverzekerde Rus Alexei Goloeb: Wel brieven geen brieven schilder zelf met WEERBERICHT I W aarom geen f uitwijzing? Ponomarenko naar Moskou PERSCONFERENTIE KENNED V Onderhoud Rusk dr. Soebandrio (§ud teuivss No 30475 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: G A E van Dishoedt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte L Leiden - Giro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f750 per kwartaal: f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amsterdamse correspondent) „Ik heb reeds enige jaren geleden de beslissing genomen om bij een gunstige gelegenheid in een westelijk land te blijvenIk ben hier uit vrije wil. Er is van welke kant dan ook geen enkele druk op mij uitgeoefend Rustig, zelfverzekerd en vrijmoedig heeft de 35-jarige Russische chemicus, ir. Alexei Goloeb, gisteravond in de kantine van het Amster damse hoofdbureau van politie alle vragen beantwoord, die hem uit een kring van ruim 50 persvertegenwoordigers zijn voorgelegd. De persconferentie was op verzoek van de minister van Justitie, mr. Beerman, belegd „om misverstanden uit de weg te ruimen, die zijn ontstaan door de beschuldigingen, die in het Russische memorandum zijn geuit". Het was een onthullende bijeenkomst, waar in 40 minuten tijd de brutale argumentatie, die de Russische ambassade enkele uren tevoren tijdens een persconferentie in Den Haag had opgebouwd, als een kaartenhuis instortte. hebben gehad, verklaarde zij eveneens de brieven te hebben geschreven. Vraag van de vertegenwoordiger van het communisitische dagblad ..De Waar heid": „Was het niet vreemd, dat de heer Goloeb het paspoort van zijn vrouw in zijn zak had, toen hij bij de politie kwam?" Maar de heer Goloeb had een lakoniek antwoord klaar: „Ach. heren- costuums hebben nu een maal gemak kelijke zakken. Daarom droeg ik beide passen bij me (Men zie ook elders in d!t bladl Over de wens van de Sowj et-am bassadeur, Ponomarenko, met Goloeb te spreken, zei Goloeb: „Ik ben be reid in principe onder bepaalde om standigheden een gesprek te voeren, maar op één conditie: dat de am bassadeur mijn vrouw zal toestaan naar Nederland te komen". Of hij de indruk heeft, dat zijn vrouw onder pressie naar Rusland is teruggekeerd? „Ik heb gisteren toe vallig enkele Engelse kranten gele zen. Ik wil daar niets aan toevoe gen Russische vragen Een gesprek in een democratisch land. Vanzelfsprekend had de vertegen woordiger van het Russische persbu reau Tass, de heer Oleg Pipavalow, ook het volste recht zijn landgenoot te vra gen, wat hij wilde. Een poging om een vraaggesprek in het Russisch te hou den, werd door zijn Nederlandse colle ga's verijdeld. Mevrouw Baak, beëdigd tolk van de Amsterdamse rechtbank, vertaalde dan ook vraag zowel als ant woord in het Nederlands. De Russische Journalist wilde weten of Goloeb de brief had ontvangen, die zijn vrouw hem heeft geschreven en of hij op de hoogte was van de brief, die mevrouw Goloeba aan minister Luns heeft ge schreven. Goloeb verklaarde: „Toen ik maan dagavond met myn vrouw in het kan toor van Aeroflot op Schiphol heb ge sproken, vertelde ze mij te hebben ge schreven. Ik heb echter nooit een brief gezien. Ook heeft ze mij gezegd de mi nister van Buitenlandse Zaken schrif telijk te hebben verzocht alles te doen dat ik mij in Nederland zou thuisvoe- len en om mij te helpen naar Rusland terug te keren Jhr. D. van der Brandeler, directeur voorlichting van het ministerie van Buitenlande Zaken riep daarop ver baasd uit: .Vanavond om 6 uur was er bij ons ministerie nog geen brief binnengekomen Gemakkelijker Het mysterie van de brieven is nog onopgelost. Tijdens het gesprek, dat wij maandagmiddag met mevrouw Goloeba DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST EEN PROOUKT VAN DE SIKKENS-GR0EP PLAATSELIJK MIST De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Droog weer met in de nacht en och tend op vele plaateen mist of laaghan gende bewolking, maar overdag hier en daar ook zonnige perioden. Weinig wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 13 OKTOBER Zon op: 7.00 uur; onder: 17.52 uur. Maan op: 10.44 uur; onder: 20.07 uur. Hoogwater tc Katwijk te 5.11 en 17.26 uur; laagwater te 1.07 en 13.14 uur. Het lid van de Tweede Kamer, de heer F. J. Goedhart (P.v.d.A.) heeft minister--president prof. i dr. J. E. de Quay enkele schrif- J telijke vragen gesteld. ï- Kan medegedeeld worden, g waarom niet tijdig tevoren af- l g doende maatregelen op het i ï- vliegveld Schiphol zijn genomen, g opdat voorkomen had kunnen l g worden, dat de Nederlandse ma- rechaussee bij de aankomst van g mevrouw Goloeba op 9 oktober jl. I g in de rechtmatige uitoefening l van haar functie door Sowjet- - g agenten gehinderd zou worden? i Waarom hebben Nederland- se justitie-autoriteiten, die zich - ervan wilden vergewissen of me- j vrouw Goboela uit vrije wil of h onder dwang naar de Sowjet- Unie terugkeerde, het gesprek met ir. Goloeb en zijn vrouw doen plaatshebben in aanwezig- - heid van de Sowjet-ambassa- deur, waardoor een werkelijk vrij <- gesprek onmogelijk iverd? Waarom heeft de regering, nu alle feiten over het optreden c( van leden der Sowj et-ambassade op Schiphol volledig bekend zijn, nog geen maatregelen genomen b tegen de betrokkenen en hun uitwijzing uit het land nog niet gelast? b Naar de Russische ambassade in Den Haag mededeelt is de Sowjet- ambassadeur in Den Haag, de heer P. K. Ponomarenko, vandaag naar Moskou vertrokken. Volgens de zegsman van de ambassade gaat hij daar het 22ste congres van de Russische communistische partij bijwonen. De mededeling over het vertrek werd gedaan door de tweede secretaris van de ambassade, de 'teer A. D. Popow. Hij deelde voorts mede, dat de ambassade raad N. P. Gaenko tijdens de afwezig heid van de ambassadeur zal optreden als zaagelastigde ad interim. Naar het ministerie van Buitenlandse Zaken desgevraagd meedeelde is de brief van mevrouw Goloeba aan minister Luns, waarover gisteren tijdens de pers conferentie met ir. Goloeb te Amsterdam werd gesproken, vandaag in dit minis terie in ontvangst genomen. De brief is ongeopend onmiddellijk aan ir. Goloeb ter hand gesteld. Koningin Juliana stelt na haar toespraak met een druk op de knop de zender van de wereldomroep in werking bij de officiële ingebruik neming van het nieuwe studio- en kantoorgebouw van de Wereldom roep in Hilversum. Met het oog op Berlijnse crisis Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft gisteren bekendgemaakt, dat nog ongeveer 10.000 Amerikaanse militairen naar Europa zullen worden gezonden. Met de overbrenging is reeds begonnen. Het Amerikaanse vliegdek- Dit blad bestaat uit 24 pagina's. (Van onze correspondent in Washington) Er is nog geen land in zicht waar het de oplossing betreft van het Ber lijnse vraagstuk. Dat was Kennedy's samenvattende antwoord op vragen, die hem op zijn persconferentie wer den gesteld over de crisis, die ieder bezighoudt. Generaal Taylor, Kennedy's mili taire adviseur, gaat naar Thailand om te onderzoeken, hoe Amerika deze staat het best kan bijstaan in zijn strijd om onafhankelijk te blijven. Een belastingverlaging voor de Ame rikanen is niet meer mogelijk, nu de Berlijnse crisis zoveel extra uitgaven eist De president hoopt de begroting in evenwicht te houden, doch aarzelt kennelijk, daartoe de belastingen te verhogen. Voor het eerst in zes weken heeft Kennedy weer een persconferentie ge houden De president zag er enigszins gespannen uit. Hij is zich de gevaren van deze periode terdege bewust. De bouw van schuilkelders tegen radio actieve neerslag noemde hij zeer ge wenst. Hij noemde het heel natuurlijk indien de Amerikanen bezorgd zijn over de mo gelijkheid van een oorlog. „Deze tijd is de gevaarlijkste in de geschiedenis der mensheid", zei hij. De botsing van in zichten over Berlijn beschouwde Kenne dy als „een zeer ernstige zaak", daar West-Europa hierbij in het geding is, een uiterst vitaal gebied met een groot potentieel. De gesprekken met Gromyko. de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, hebben Kennedy niet onmiddellijk de hoop gegeven, dat de Berlijnse kwestie gemakkelijk zal worden geregeld. De Amerikaanse ambassadeur in Mos kou zal thans het contact met de Rus sen voortzetten. Na verkennende ge sprekken met Gromyko zullen de Weste lijke bondgenoten zich thans beter kun nen beraden over de vraag welke de vol gende stap moet zijn. Fundamenteel zijn de Westelijken het wel eens, doch pas wanneer de nieuwe Duitse regering zal zijn samengesteld, zal Duitsland met meer kracht aan de discussies kunnen deelnemen. Kennedy verklaarde dat tot dusverre geen wezenlijke verandering is gekomen in de standpunten van Oost en West. Alleen was het verlangen gebleken over deze zaken besprekingen te voeren. De president verzekerde nogmaals, dat Amerika zijn verplichtingen zou na komen. Vervolg op pag. 2 De Russische chemicus Alexei Goloeb, die in Nederland asiel heeft gevraagd en wiens echtgenote na een opzienbarend gevecht op Schiphol naar Rusland terugkeerde, tijdens de persconferentie van gis teravond in het Amsterdamse hoofdbureau van politie. Rechts de procureur-generaal mr. De Zaayer. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soeban drio, heeft gisteren een onderhoud van 40 minuten gehad met zijn Amerikaanse ambtgenoot, Dean Rusk. Dit gesprek, dat in het departement van Buitenlandse Za ken werd gehouden, was volgens dr. Soebandrio gewijd aan de kwestie-Nieuw-Guinea. Op een persconferentie na dit onder houd zei Soebandrio dat zijn regering zoekt naar „wegen en middelen" om het vraagstuk van Westelijk Nieuw-Guinea op te lossen en de betrekkingen met Nederland te normaliseren. In antwoord op vragen zei hij: „Met de mogelijkheid dat Nederland nu de soevereiniteit over West-Irian opgeeft, zouden de betrek kingen tussen Indonesië en Nederland genormaliseerd kunnen worden mits West-Nieuw-Guinea „tenslotte" deel van het Indonesische grondgebied zou uit maken". schip „Buckner" heeft gisteren in de Westfranse haven Cherbourg de eerste vierhonderd militairen aan wal gezet van de versterkingen, die de Ameri kaanse troepen in Europa, met het oog op de Berlijnse crisis, zullen ontvam gen. Onder meer zullen het derde regi ment cavalerie en elf squadrons jacht vliegtuigen, alsmede tactische controle groepen worden gezonden. Ook zullen voertuigen en zwaar materieel voor pantser- en infanteriedivisies worden overgebracht, opdat, als in geval van nood meer divisies naar Europa zullen worden gestuurd, al het benodigde ma terieel ter plaatse is. Het Amerikaanse departement van Defensie heeft verklaard dat de 10.000 man een aanvulling zijn op de 40.000 man die al eerder door de regering be stemd zijn om diverse eenheden op volle sterkte te brengen en de gevechtskracht van het zevende leger te vergroten. Het derde regiment cavalerie zal „op korte termijn" naar Europa worden ge stuurd. De elf squadrons jagers en bij behorende onderdelen zullen op 1 no vember beginnen naar Europa te ver trekken. Strijd in Tibet gaat nog voort Bij gevechten bü Pamer in het wes ten van Tibet zijn in de laatste week van september ongeveer veertig Tiöeta- nen van de Chamba-stam en twintig Chinese soldaten omgekomen, zo .s uit betrouwbare bron in noord-India ver nomen. Volgens dezelfde berichten vech ten nog steeds ongeveer 2.000 Chambas in west-Tibet tegen de Chinezen. Chico Marx (70) in Hollywood overleden Chico Marx, de oudste van de beroem de Marx Brothers., is gisteren in Holly wood gestorven. Hij is 70 jaar geworden. Chico, wiens eigenlijke naam Leonard was, werd geboren als zoon van de El- zassische kleermaker Samuel Marx en de Duitse Nina Schönberg, die zich in de V.S. hadden gevestigd. AI spoedig bleek Chico een begaafd pianist te zijn. Hij verliet de school om in café's in Manhattan piano te spelen, afgewisseld door praatjes in het Jid disch. Met drie van zijn broers vormde hij een groep. Eén van de broers die de to neelnaam Zeppo droeg, verliet de groep voordat de anderen hun grote triomfen vierden op het gebied van de muzikale humor. Met Groucho en Harpo schiep hij een komedie van een geheel nieuwe stijl, die voor een deel was ontleend aan de traditionele Jiddische komedie. Hun stijl is wel eens surrealistisch genoemd. Zij maakten van 1926 tot 1946 een aantal films, waarvan vooral „A night at the opera". „Room service" and „A day at the circus" een succes werden. Vijftig gewonden door botsing op Rijksweg 4 Vijftig personen zijn op Rijks weg 4 vanochtend min of meer ernstig gewond bij een massale botsing nabij het viaduct over de Kruisweg. De botsing ontstond in een zware mistbank. Er waren bij betrokken drie autobussen van de N.Z.H. V.M., 14 a 15 automobielen en een scooterrijder. De politie van Haarlemmermeer kreeg voor de afzetting van de weg assistentie van de Amsterdamse politie, ambulances werden opge roepen uit Haarlemmermeer, Am sterdam, Haarlem en van de lucht haven Schiphol. Tientallen gewon den werden zo snel mogelijk naar diverse ziekenhuizen in de omge ving gebracht. In een van de bussen van de N.Z.H.V.M. zaten de passagiers bekneld. De chauffeur van een N.Z.H. V.M.-bus moest uitgezaagd worden. Het verkeer op deze drukke Rijksweg tussen Amster dam en Den Haag ondervond zeer veel vertraging, die pas bijna drie uur later was opgeheven. De politie van Haarlemmermeer kreeg omstreeks 8 uur zoveel meldingen van aanrijdingen, dat zij de assistentie inriep van de verkeersgroep Leiden, de ge meentepolitie van Amsterdam en de Wegenwacht. Ongeveer gelijkertijd deden zich op vijf plaatsen botsingen voor waarbij in totaal drie autobussen, twee vrachtauto's, 30 personenauto's, 1 scoo terberijder en een bromfietser betrokken waren. De ernstigste aanrijding geschiedde op de Kruisweg, toen een vrachtauto plot seling afremde voor de mistbank en de 38-jarige scooterberijder M. van der Zorg uit Amsterdam tegen hem opreed. Ver volgens reed een bus van de lijndienst Amsterdam—Den Haag van de N.Z.H. V.M. tegen de vrachtauto, daarna drie personenauto's en weer een vrachtauto. De ernstige klap kwam toen wederom een bus van de N.Z.H.V.M. met grote snelheid op de wrakken inreed, de chauffeur van deze bus, de 29-jarige heer F. Vonk, raakte bekneld en moest door de brandweer van Haarlemmermeer uitgezaagd worden. Alle 40 inzittenden van deze bus liepen verwondingen op. De meesten van hen werden door een bus van Maarse en Kroon naar het Wil- helmina Gasthuis in Amsterdam ver voerd vanwaar zij na behandeling naar huis konden gaan. Door ambulances uit Haarlemmermeer, Amsterdam, Aalsmeer, Haarlem en de luchthaven Schiphol werden de ernstiger gewonden naar zie kenhuizen in Amsterdam en Haarlem overgebracht. Minister Soebandrio herhaalde dat het Nederlandse voorstel aan de V.N. voor Indonesië onaanvaardbaar is en zei, dat een andere oplossing zou moeten wor den gevonden. Op de vraag of Indonesië van plan ls in de V.N. een tegenvoorstel te doen, antwoordde hij: „Ik weet het niet". Ook verklaarde hy tijdens zijn onder houd met minister Rusk niet gevraagd te hebben m steun van de V.S. bij het oplossen van het vraagstuk. Volgens A.F.P. verklaarde dr. Soeban drio met nadruk dat Washington zeer verlangend scheen het geschil geregeld te zien. Hoogterecord X-15: 67.056 meter Een Amerikaans rakelvliegtuig van het type X-15 heeft gisteren een nieuw hoogterekord gevestigd, namelijk <?'i.056 meter. Uit het Leidsch Dagblad van 1 12 October 1861: In 's Hage loopt een gerucht, dat er een misrekening heeft plaats gehad ten aanzien van de 1 koloniale bate over 1861 door een 1 f verkeerde plaatsing van cijfers. f ten gevolge waarvan het te kort j van 6 millioen op de begrooting f voor 1862 niet zou bestaan

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1