DE WETGEVER, DE MAGISTRAAT EN DE SCHOOL ROND 1600 Groeiende industriële trek naar Noord Ierland Tsjombe zal ontmoeting hebben met VN-expert NIEUW NIEUW NIEUW modehuis L GRANT Pen bloemlezing uit de Leidse Gerechts-dagboeken door A. Hallema Fabrieken staan - nieuw en leeg - gereed voor de liefhebbers Had Hammerskjöld een voorgevoel? Nederlands schip neemt vluchtelingen aan boord Importkleding duur..?. Regering van Katanga gebelgd over misdaden van Ver. Naties Spoedig gesprek met premier Adoela? Rook waar U ook bent permanent Werd Napoleon door arsenicimi vermoord? Uiteenlopend oordeel Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 12 oktober 1961 Zesde blad no. 30475 ONZE huidige leerboeken en overzichten omtrent de geschiedenis van het lager onderwijs in Nederland missen m.I. nog immer een een der belangrijkste hoofdstukken. Wat er bijv. gedoopt is met opschriften als „het onderwijs of iets dergelijks in de 17de en 18de eeuw" en andere overeenkomstige titels, geeft weinig meer dan algemeenheden, gedistilleerd uit het fameuze geschrift van Dirk Adriaansz. Valcoogh met soort gelijke min-authentieke bronnen. Zonder nu de betekenis van „Een Nut ende Profijtelijck Boecx- ken" en andere „Regels voor Duytsche school meesters" te onderschatten, meen ik toch op goede gronden te mogen beweren, dat we in deze mate rie heus wel eens wat dieper mochten tasten en dat er meer plaatselijk uit de archieven onderzocht moet worden. Want ten onzent zijn het grotendeels de stede lijke archiefbronnen, welke voor de plaatselijke Menige stedelijke overheid heeft In de loop der tjjden, vooral In de 18de en ook ln de eerste helft der 119de eeuw, door cijfers en letters de stand van zaken betreffende het onderwijs binnen haar veste op papier doen brengen. Dat gold nu eens de onderwijstoestanden in hun volle omvang, dan weer die uitsluitend het lager onderwijs betreffende. Niet zelden werden zulke rapporten opgesteld op Instigatie van de een of andere maatschappij, zoals de tweede helft der 18de eeuw er meerdere binnen gewestelijke perkljjnen zag ontstaan, maar die vooral op het stuk der radicale verbetering en herleving van het vaderlandse onderwijs en dito opvoeding werden overvleugeld door de schepping van Jan Nieuwen- huizen. Een hiervan is het Leidse rapport, waarvan, mij bekend, nog ln het geheel geen gebruik is gemaakt bij de aanbieding van het stukje wetenschap, dat men bijv. in het kader der speciale onderwijs- en pedagogiekstudie pleegt samen te vatten onder het hoedje van „eenige kennis van de geschiedenis van het onder wijs en de opvoeding, inzonderheid in Nederland". Het bedoelde rapport bijv. Is een uitvoerig verslag over de lagere scholen en haar toestand op het einde der Republiek, voornamelijk te Leiden en van de hand ener daartoe in 1715 ingestelde commissie. Het be> vindt zich thans in de Bibliotheek van het Archief 1) der Gemeente Lei den. Ik hoop later nog eens dc ge legenheid te krijgen van de Redactie van dit blad, om de inhoud van dit merkwaardige document onzer lager' onderwijsgeschiedenis aan een meer uitvoerige beschouwing te onderwer pen, mede ter vergelijking van wat we dezerzijds van elders uit officiële en authentieke onuitgegeven bronnen no teerden. Thans zouden we gaarne Uw aandacht vragen voor een speciaal on derwerp daaruit, n.L de wijze, waarop de onderwijzer, en niet zo zelden als men gemeenlijk aanneemt, ook de on derwijzeres zijn (haar) aanstelling be kwam en welke middelen daartoe alzo werden aangewend. Geheel buiten het bewuste rapport om kwamen we tot het vastleggen der hierna vermelde feiten door een spe ciale studie in de Leidse Gerechtsdag boeken ten Gemeente-archieve aldaar, welke bronnen het prachtigst denkba re illustratie-materiaal opleverden voor de algemene tekening van de toestan den in het verslag aer commissie. Onze beschrijving gaat voorlopig slechts over een tiental jaren ul. van 15961610, waarvan die tussen 1603 1608 uitvallen wegens het niet kunnen raadplegen van het desbetreffende deel der gerechtsdagboeken. Deze ontbre ken namelijk. Wie mocht onderwijs geven? In de eerste plaats stelden we dan voorop, dat het verzoek, om onder wijs te mogen geven buiten de of ficiële stads- of „Groote" school, (spoe dig scholen), tegen het einde der 16de eeuw en ook later, te Leiden moest ge schieden aan het adres van het col- legie van den gerechte", gelijk in meer Hollandse steden. De leden hiervan waren de voornaamsie stedelijke rege ringspersonen. Aan hen stond buiten de handhaving der stadskeuren, dus de „correctie" van alle „contraventien ofte frauden" ook de jaarlijkse keuze van bepaalde stadsambtenaren, het waar nemen van dagelijkse zaken der „po- litycque regeeringe", de uitvoering der stadswerken, het maken van nieuwe keuren, het ontvangen van requesten met de beschikking daarop, het be hartigen der wezenbelangen en ande re zaken van civielrechterlijke en ad ministratieve aard 2) Zonder voorafgaande kennisgeving aan de overheid een school te openen, was dus in Leiden een gevaarlijke on derneming. Dit had de Magistraat reeds als strafbaar feit aangemerkt bij een keur van 27 september 1578. Tevens werden daarbij geweerd de schoolmeesters ,die van andere gelove ende gevoelen zijn dan alhier opelicken in der kerkcken geleert wert", waardoor de „kinderkenswangelovige sproi- cken ende gebedenens" ingeprent wer den, leidende tot ..superstitiën" en „be derf" van de .tedere verstandekens". De school en het onderwijs zouden te zeer aan de tucht en het toezicht van Kerk en Magistraat ontgroeien, dat men, om consequent te blijven, wel gedwongen was, ten aanzien van de toelating der onderwijskrachten de strengste controle in acht te nemen. En daar Leiden met zijn snelle aan was der bevolking volgens Biok in 1622 plm. 44745 zielen, 21/4 maal het aantal tijdens het beleg, 3 2/3 maal zoveel als er in 1581 binnen de stad woonden 3) veel schoolmeesters be hoefde, daar een enkele publieke on derwijsinrichting aan de overgrote be hoefte niet voldoen kon, spreekt het vanzelf, dat het aantal requesten, om school te mogen houden, groot was. Over de genoemde jaren zullen wij nu eens deze oude vormen van scbool- meesterssollicitatien, welke er bij het Leidse Gerecht inkwamen, aan een na der onderzoek onderwerpen. Het is ons daarbij vooral te doen, om de oorzaken op te sporen, die b\jv. aanleiding gaven tot het indienen van een dergelijk ver zoek, om de middelen te leren kennen, welke zulk een request moesten steu nen en om te doen blijken, op welke wijze de verzoeken doorgaans weiden ontvangen, behandeld en ingewilligd, waardoor het voor die tijd bijzonder onderwijs, uitgaande van het parti culier initiatief, het spoedig in kwan titeit en ook niet zelden in kwaliteit wot van het officiële, van stadswege verstrekte openbaar onderwijs, zodat in deze de Magistraat geen zorgvolle voedsterheer bleek voor het publieke belang van goede scholen, opgericht en onderhouden door de overheid. Op welke wijze een „particuliere scoelmeester" rdch nu „aandiende" om toegelaten te worden tot de exploita tie van zijn school, leert een volgend voorbeeld. „Opte requeste daer by hy (nl. Jacob gerrits soon schoolmeester) verzocht te hebben toelatinge om binnen deser openbaere schole te mogen houden om zulex de Jonge Juecht te leeren scrijven ende le- sen, stont geapostoeert (sic!) 4): Die vande Gerechte hébben den thoonder tot zijn Jegenwoordige versouc toegelaten mits hem gedra gende naer de keuren ende or donnantiën opte scholen gemaeckt 5) off noch te maecken". 11-7-1596 Grechtsdagboek D, jol. XXIIIJ ro. op het oog de reeds aangehaalde keur van 27 september 1578, waarover later breder, die verscherpt werd door de ordonnantie van 30 October deszelven onderwijstoestanden van voorheen onschatbare bronnen herbergen, die thans nog grotendeels onaangeroerd liggen, althans weinig verwerkt in de boven aangeduide handboeken. Het „Groot Placaat" of de schoolregeling van Prins Willem van Oranje, de gewestelijke „Schoolreglementen" en last not least de stedelijke keuren ei ordonnanties, verdienen alle meer belangstelling en grondiger behandeling dan tot heden geschied de. De bijzondere scholen, belichaamd in de exploitatie van kamerschool of privaatonderwijs, ondernomen en gegeven door de meester of maitres, die daartoe dikwijls langs de deuren de „kinderkens tot hare schole afbedelde" en waarin niet zelden het „labaratorium" werd geïnstalleerd tot het nemen van de meest horribele onpedagogi sche experimenten, zij zijn ons nog te oppervlakkig en slechts in omtreklijnen getekend* Jaars. In 1625 werd er een nieuwe „Schoolorde" vanwege de Staten uit gevaardigd, welke echter meer bijzon der,,,het Groote of Latijnsche Scnoole" te Leiden raakte, terwijl een geheel nieuwe keur van 1658 later nauwkeurig omschreef als geldende voor alle Leid se scholen voor lager onderwijs, dat enkel gereformeerde schoolmeesters zouden worden geadmitteerd. Wilde Jacob Gerrits slechts twee vakken van het elementair on derricht onderwijzen, waarvan dan nog schrijven op no. 1 kwam de gewone volgorde was trouwens ge durende de 17de en een groot deel der 18de eeuw steeds als in de trits: schrij ver. (lezen) „spellen", (rekenen)„cijfe ren" een tweede requestrant nam meer hooi op de vork. Hij was een ze kere „Jan du mortier, schoolmr.", die verzocht had „om geadmitteert te wor den tot het schoolmr.-ampt als schrij ven, lesen, duyts 6), en franchoys", hetgeen die van de gerechte als voren even welwillend toelieten als thans in de vorm van een admissie „om open baere schrijfschole te mogen houden", met het bekende voorbehoud, dat im mers, als boven aangestipt werd, dien de beschouwd te worden als een condi tio sine qua non. 14-4-1596 Gerechtsdagb. D, fol. LXXVJ ro. 't Was eveneens omtrent deze tijd, dat een derde adsp. schoolmeester om toelating vroeg. Maar deze had wel een zeer bijzonder gebrek op te geven, hetgeen zijn kansen tot het gewenste doel moest verhogen. Het betrof hier n.l. „tversouc van Jan van Neue om school te moge houden". „Opte requeste daer byden voors. Suppliant versocht, als zijnde crepel ende lam, onbequaem om zijn broot met arbeyden te verdie nen, te werden geadmitteert tot het schoolhouden in(van) eenige goede luyder kinderen". Als voren toegestaan. Gerechtsdagboek D, fol. Ill o xly. Om zijn inkomsten, de schoolgelden, zo hoog mogelijk op te voeren, moest deze invalide huisonderwijzer zijn toe- vlucnt wel nemen tot- een „standen en rijkeluis"-schooltje, waarop trou wens meerdere onzer kandidaten mik ten. (Van onze correspondent) Hoe gedecideerd Noord-Ierland het probleem van de aantrekking van buitenlandse industrieën aanpakt, blijkt uit de bouw van fabrieken in Ulster, nog voordat er een gegadigde voor gevonden is. Een gereed- schappen fabriek uit Texas, die zich in Noord-Ierland wilde vestigen, vond een nieuwe fabriek gereed staan, betaalde de huur en draaide binnen acht maanden, inplaats van de verwachte 18 maanden. De heer P. A. Macrory, secretaris van Unilever Ltd en lid van de Northern Ireland Development Council, verklaar de dit tijdens een lezing in het gebouw van Unilveer te Rotterdam, voor leden en genodigden van het Genootschap Ne derlandNoord-Ierland. Ingeleid door ir. A. P. H. Blaauw, lid van de Raad van Bestuur van Unilever NV, wist de heer Macrory op overtui gende wyze een aantal misvattingen over Noord-Ierland uit de weg te rui men, hoewel hij geen pogingen deed de nadelen van een industriële vestiging in dit gebied te verdoezelen. Door de geografische ligging is Noord- Ierland gescheiden van de voornaamste afzetmarkten voor haar industriële pro- dukten en bovendien moeten vele ruwe materialen worden ingevoerd, want het land zelf heeft geen kolen, geen staal en geen ijzer. Dit alles maakt Noord- Ierland voor de ene industrie geschikter dan voor de andere. Het land leent zich bijv. zeer goed zoals een vestiging van Grundig bewijst voor de ver vaardiging van betrekkelijk kleine, dure produkten, die zeer arbeidsintensief zijn, zoals precisiewerktuigen, camera's opti sche instrumenten, elektrische appara tuur e.d. Voordelen De voordelen van Noord-Ierland voor buitenlandse vestigingen zijn de ruimte, de grote mate van autonomie, die elke paperassenwinkel overbodig maakt en de nieuwe ondernemer slechts met het Mi nisterie van Handel te maken doet krij gen en tenslotte het grote aantal ar beidskrachten. In tegenstelling tot een vrü algemeen verbreide mening zyn de Noordieren vriendelijk, gewillig, intel ligent en efficiënt. Spr. citeerde enkele bedrijfsleiders, die zich enthousiast toonden over de arbeidsprestaties van de Noordierse werknemer. Noord-Ierland kampt met een werklo- zenprobleem. dat met 40.000 man op een bevolking van anderhalf miljoen een vrij hoog percentage vormt. Sinds 1945 vestigden zich 162 ondernemingen in Ulster, met bedrijven als Dupont, en sinds in 1955 de Council startte, werden 15.000 nieuwe betrekkingen gevonden. Toch mindert het aantal werklozen niet omdat historische industrieën als scheepsbouw en linnen steeds meer in krimpen en de bevolking nog steeds toe neemt. De faciliteiten voor de nieuwe industrieën ln Noord-Ierland zijn veel omvattend. Er zyn standaard-fabrieken die door het Ministerie van Handel wor den gebouwd en verhuurd op door de industrie gekozen plaatsen. Er worden zelfs fabrieken vooruit gebouwd, waar zich later een industrie kan gaan vesti gen. De industrie kan zelf gaan bouwen, waarbij de regering belangrijke finan ciële steun verleent, met subsidies tot een derde van de bouwkosten en bij de aanschaffing van machinerieën. Er wordt ook financieel bijgesprongen waar het de opleiding van arbeidskrachten betreft en de hogere kosten voor kolen, gas en elektriciteit (vanwege de invoer) worden gecompenseerd door subsidies. Fiscaal kunnen de nieuwe ondernemin gen op vele faciliteiten rekenen. 44 nieuwe fabrieken Op het ogenblik zijn er 44 nieuwe fa brieken in Noord-Ierland in aanbouw, waarin 400 miljoen gulden is geinves- teerd. Unilever heeft er twee vestigin gen. Van Nederlandse zijde is er alleen de Aku. Aansluiting van het Verenigd Koninkrijk bij de EEG zou Noord-Ier land aantrekkelijker maken voor Ame rikaanse vestigingen, die daardoor bin nen de gemeenschappelijke markt zou den komen te liggen. Afwijzing van de aansluiting zou vele vestigingen van het continent bevallen, omdat men daerdoor tegelijkertijd zou profiteren van de voordelen van de commonwealth en van de tarieven van de Eftagroep. Op een vraag of het werklozenpro- bleem in Noord-Ierland niet kon worden opgelost door een massale tewerkstelling in bijv. Nederland welke vraag gein- spireerd werd door de tewerkstelling van 20 Ieren by Fokker antwoordde de heer Macrory dat de Noordier honk vast is en zijn land niet gemakkelijk verlaat. In kringen die nauwe betrekkingen onderhouden met de hoogste leiding van de Verenigde Naties te New York vraagt men zich af of de veronge lukte secretaris-generaal van de we reldorganisatie, Hammarskjöld, een voorgevoel had van zijn dood. Zeven dagen voor zijn dood trof Hammarskjöld een schikking voor zijn persoonlijke papieren voor het geval hij zou overlijden. Deze schik king hield in dat de bewuste papie ren ter beschikking dienden te wor den gesteld van Per Lind, een amb tenaar van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken. Lind, die zondag in New York aankwam, is van 1953 tot 1956 persoonlijk assis tent van Hammarskjöld geweest. Hammarskjöld had nooit eerder een dergelijke wilsbeschikking opgesteld. Het Nederlandse passagiersschip Tji- sadane is gisteren bi) het eiland Nach tegaal aangekomen en heeft een begin gemaakt met de Inscheping van de 300 bewoners van Tristan da Cunha, die dinsdag het laatstgenoemde eiland heb ben verlaten in verband met een vulka nische uitbarsting. De kapitein van de Tsjisadane heeft geseind, dat hij verwacht dat de bewo ners van Tristan da Cunha op 17 okto ber in Kaapstad aan land kunnen gaan. Zij zullen daarna naar Engeland ge bracht worden, in afwachting van maatregelen aangaande hun toekomst. Met de stroom van Vlamingen en andere zuidelijke naburen kwamen omstreeks deze ttfd in Leiden ook meerdere onderwijskrachten. Een er van lieten we reeds de revue passeren, een andere was er tegen het einde van 1596 nog bijgekomen. Dit was een ze- kre Jan Latargie, die verzocht „om openbaer schoei te mogen houden Int fransche ende nederauytsche sprake, mitsgaders Lesen en schrijven". Het is wel merkwaardig, dat bij de buiten landse onderwijzers het onderwijs in taal voorafgaat aan het elementair onderwijs en dat hier als in meer an dere bewijsplaatsen het toen verafgode vak schrijven op nummerlaatst wordt gesteld. Van de voorgaande sollicitanten schijnt gevraagd te zijn, hun bewijzen van „goed zedelijk gedrag" of daarmee verwante attestatiën nevens hun ver zoek tot toelating over te leggen. In ieder geval bleek ons bij nader onder zoek in losse bescheiden betreffende het 16de en 17de eeuwse Leidse onder wijs daarvan niets. Niet altijd ging het evenwel zo eenvoudig en gemoe delijk toe. Of daartoe met de uitbrei ding van „losse" onderwijskrachten door voorgekomen fraude, malversaties of welke bedriegelijke ambtshandelin gen dan ook, aan de stedelijke over heid aanleiding werd gegeven? VAN STOF VAN MODEL VAN KLEUR Denkt U aan onze jumpers en vesten iets aparts. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli: maar niet bij MODEHUIS LUOIENNB. Uit de eerste modehuizen van Europa hebben wij met zorg onze herfst, en wintercollectie japonnen, pakjes, jumpers en vesten samengesteld. 9? BOTERMARKT 17 TEL. 32765 EXCLUSIEF - EXCLUSIEF - EXCLUSIEF - EXCLUSIEF - EXCLUSIEF Vertrouwenspost Want men onderschatte niet de be tekenis van het onderwyzersambt in steden als Leiden gedurende de 17de eeuw. Het was een vertrouwenspost, die van de functionaris veel verant woordelijkheidsgevoel en plichtsbesef eiste. Men denke slechts aan het twee slachtig karakter van het „profane" onderwijs: schrijven lezen cijfe ren en godsdienstige kennis. We zien dan ook meer en meer de approbatie vergezeld gaan van een meest kerkelijke attestatie, welke alsdan uit nanden kwam van de plaatselijke predikant met diens ker- keraad van stad of dorp, waar de toe gelaten onderwijzer het laatst ter kerke ging. Zonder een dergelijk ..brevet" was het sedert de scnoolordonnantie van 1658 te Leiden geheel ondenkbaar om onderwijs te mogen geven. Zo zien we dan ook tegen het einde der 16de eeuw en sedert dien hoe langer hoe meer de adspiranten met dit voor nen onmisbare „patent'' verschijnen. Voor buitenlanders, die zich hier in de kwaliteit van onder wijzer kwamen vestigen, had dit soms nogal enige voeten in de aarde. „Anthonie Court Cuisse natif du pais d'Artois, dus geboortig uit Artois, kwam in die tijd er „in" en er „door" met zulk een getuigenis. Mogelijk dat ook hier de invaliditeit weer een rol ge speeld heeft, immers als het adjectum „courtcuisse" als een samenstelling moet worden opgevat 7), mag men zich voorstellen, dat Anthonie aan een zijde mank ging of een overeenkom stig beengebrek had. Hoe dit zij, (want het is trouwens van onderge schikt belang). „Hij versouct om de goede luyder kinderen bij der huysen te mogen gaen leeren leesen en spellen", waarop de volgende beschikking „afkwam": „die vande Gerechte, gehoort het Rapport vande geene duer wien zy naer de gelegentheyt van den toonder hebben doen ver nemen ende de goede getuygenis- se, die van hem wert gegeven, heb ben de toonder tot syn Jegenwoor dige versouc toegelaten en zulx ge- oorlooft binnen deser stede bij de huysen te mogen gaen leeren, spel len, lessen en schriven", met de ge bruikelijke conditie. Zou de overal elders als tautologie opgevatte combinatie „spellen - lesen" of „leesen - spellen" op eenig inzicht ener voortschrijdende methode wijzen? 1) Onder nummer 5427. 2) Vgl. omtrent de uitgebreide in vloedssfeer van dit College nog Blok, Geschiedenis ener Holl. Stad, III, bl. 166, 170—173. 3) Zie Blok III, bladz 6. 4) Lees: geapostilleerd. 5) In de eerste plaats had men hier 6) Met „duyts" wordt in deze geval len bijna altijd „Nederduitsch" of „Hollandsch" bedoeld. 7) Court Cuisse voor courte cuisse (korte dij of schenkel)met de gram matische regels gooide men het hier, ais zo vaak maar op een akkoordje! (Wordt vervolgd) In Elisabethstad trachten de Verenig de Naties nog steeds een gesprek tussen de regeringen te Leopoldstad en Elisa bethstad te bevorderen, maar men schijnt nog niet veel vorderingen ge boekt te hebben, vooral ook door de af wezigheid van president Tsjombe, die een rondreis maakt door zijn provincie. De VN-deskundige Khiari beeft intus sen e enonderhoud gehad met de Ka- tangese minister van Buitenlandse Zaken, Kamba. Deze maakte later be> kend, dat Tsjombe weldra Khiari zon ontmoeten en dat de Katangese presi dent te kennen had gegeven premier Adoela te willen ontmoeten, maar zon der tussenkomst van de VN. In berichten uifc Kamina wordt in tussen gezegd, dat Tsjombe een beroep heeft gedaan op alle „blanke en zwarte" Katangezen zich voor de verdediging van hun land te verenigingen tegen de vijand. Volgens deze berichten, die niet bevestigd konden worden, had Tsjombe er bij de stammenleiders die daar waren samengekomen, op aangedrongen zich „niet te ontwapenen' 'aangezien de vij and ook zijn wapens niet had neerge legd. „Onze wapenstilstand met de Ver enigde Naties is slechts tijdelijk," zou hij gezegd hebben. De Katangese regering heeft gisteren in telegrammen aan alle staatshoofden die lekkere halfzware shag h» de handige platte doos 95 cent Spaar de plaatjes foor het mooie nieuwe Captain Grant Schepenalbum „Van Sloom tot Atoom". Volgens Ten Forshnfvud, een tandarts uit Gothenburg, is Napoleon vermoord. Forshufvud heeft een boek geschreven, getiteld: „Wie vermoordde Napoleon?", dat thans in Zweden, Frankrijk en De nemarken is uitgekomen. Hierin stelt de tandarts dat maarschalk Montholon, de uitvoerder van Napoleons laatste wilsbescnikking, waarschijnlijk de moor denaar is geweest. Op een persconferentie in Stockholm verklaarde Forshufvud, dat zijn onder zoek van de beschikbare documenten en zijn kennis van de vergiftenleer hem de overtuiging hadden geschonken dat men Napoleon langzaam vergiftigd heeft door hem kleine hoeveelheden arseni cum en bittere amandelen te geven. Na verder onderzoek was bij hem de ver denking gerezen dat maarschalk Mon tholon de moordenaar is geweest. Hij had enkele haren van Napoleon weten te bemachtigen en deze, óonder te onthullen van wie zij afkomstig wa ren, voor een analyse gezonden naar de afdeling gerechtelijke geneeskunde van de universiteit van Glasgow. Men had hem geantwoord dat de haren een hoe veelheid arsenicum bevatten, die slechts het gevolg kon zijn van toediening van een tamelijk grote doses van dit vergif. Dr. Lars Schrewelius, die pas een dis sertatie heeft geschreven over Napoleon; ziekten, heeft echter tegen een verslag gever van het Zweedse blad „Expre; sen" gezegd, dat niemand nog geloo in de theorie dat Napoleon vergifti; is. Napoleon, aldus dr. Schrewelm heeft zyn hele leven aan constipatie g leden en mogelijk zijn hem te gro hoeveelheden kwik gegeven, een gene<- middel dat destijds algemeen gebni' werd ter bestrijding van deze ziekte. de „misdaden* veroordeeld, „begaan door de Verenigde Naties ln de vluchte lingenkampen die tij In Katanga heb ben Ingericht". De staatshoofden werden verzocht tussenbeide te komen en „de slachting te veroordelen en bestraffing te eisen van hen die hiervoor verantwoordelijk wa ren als ook de beëindiging van de mi litaire bezetting van Katanga". In Leopoldstad heeft vice-premier Ja son Sendwe, die tevens leider is van df Katangeze Baloeba, gisteren het parle ment verzocht aandacht te schenken aan het lot van de Baloeba ln de VN- vluchtelingenkampen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Rusk, gaf gisteravond te Miami te kennen, dat het overduide lijk is dat de Europese Economische Ge meenschap (Euromarkt), die waar schijnlijk spoedig zal worden uitgebreid met Groot-BriittaamiS en andere Euro pese landen, grote mogelijkheden biedt, voor de Amerikaanse uitvoer. De hui dige Amerikaanse wet op de handelspo litiek geeft de regering echter niet het gezag om op doeltreffende wfjzs onder handelingen met de EEG te voeren. Het is noodzakelijk, aldus Rusk, dat da Verenigde Staten een soepeler reglement krijgen voor onderhandelingen over ta rieven en handelsbetrekkingen met an dere landen. De Rus Lavritsjenko heeft gisteren op een bijeenkomst van da economische en financiële commissie van de VN verklaard dat de EEG de totstandko ming van internationale samenwerking op economisch gebied in de weg staat., Bepaalde Westeuropese landen willen de Afrikaanse landen aan de gemeen schappelijke Europese markt binden als leveranciers van grondstoffen, aldus de Rus. Volgens hem zijn de belang rijkste bronnen van grondstoffen in de minder ontwikkelde landen nog steeds in handen van buitenlandse monopolies. De economische organen van de VN moesten dan ook speciale maatregelen uitwerken om een einde to maken aan ..de plundering van Aziatische, Afri kaanse en Latijns-Amerikaanse landen'1, Lavritsjenko keerde zich ook tegen het uit vrijwilligers bestaande Ameri kaanse „vredeskorps" voor hulp aan minder ontwikkelde landen, dat volgens hem een instrument was om de poli tieke invloed van de VS te vergroten* Amerikaans onderzoek naar „geestelijke achterstand" President Kennedy heeft aangekon digd een commissie te zullen benoemen, die een diepgaand onderzoek zal moeten instellen naar het probleem van de gees telijke achterstand, waaraan vijfmiljoen Amerikanen zouden lijden. De commissie, die zal bestaan uit voor aanstaande deskundigen op het gebied van de geneeskunde, onderwijs, rechts wetenschappen, psychologie en maat schappelijk werk, zal uiterlijk 31 decem ber volgend Jaar haar rapport moeten uitbrengen. In een door het Witte Huls uitgege ven verklaring zegt de Amerikaanse pre sident, dat de gehele mensheid profijt zal kunnen trekken uit het Amerikaan se onderzoek naar de „geheimen van de geest". De president verklaart het de plicht der Verenigde Staten te achten de gehei men van de menselijke geest te door gronden en hun kennis ter beschikking van de gehele wereld te stellen. De Verenigd^ Staten beschikken over alle middeletï om dit ernstige probleem aan te pakken. James Hoffa in staat van beschuldiging gesteld De federale rechtbank van Orlando Florida, heeft de beruchte voorzitter van het Amerikaanse vakverbond van trans portarbeiders, James Hoffa, in staat van beschuldiging gesteld wegens verduiste ring van een halfmiljoen dollar uit de bondskas. Dit heeft de minister van Justitie, Robert Kennedy, meegedeeld, het bestuur van de massale vakbond AFL-CIO sprak zich dinsdag met 15 te gen 2 stemmen uit tegen hernieuwde toe lating van de „International Brother hood of teamsters". De bond werd vier jaar geleden uitgestoten. Ierse premier herkozen Het Ierse parlement heeft de demissio naire premier, Sean Lemass, met 72 eg en 68 stemmen herkozen. By de vorige week gehouden verkie- ngen behaalde de party van Sean Le- ass, de Fianna Fail, 70 van de 144 tels. Zij verloor hiermee de absolute eerderheid, by de stemming van gis- ren stemden twee onafhankeiijken tor Lemass, en drie onafhankelyken ithielden zich van stemming. Premier Lemass heeft inmiddels een ibinet gevormd, dat slechts weinig van *yn vorige verschilt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 17