PANTER MONUMENTALE GLASKUNST SAMEN MET ARCHITECTUUR SENORITAS Met glas alle kanten uit Correspondentie per zeepost voor kerstmis en nieuwjaar Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 12 oktober 1961 Vijfde blad no. 30475 NIEUWE TECHNIEKEN Onbetwist de popvlairsfe in deze prijsklasse... al jaren langt Exposities in een Amsterdams bedrijf (Van een speciale medewerker) Wij glazeniers zijn van gisteren. Misschien ook van morgen. De redelijkheid eist, dat we die mogelijkheid open laten, al voelen we er niet voor. Wel voelen we, dat de techniek van het gebrandschil derde glas niet voor de kunst van heden is. Zij heeft een glorieuze tijd gehad. Wat ons daar uit rest wordt met reden gekoesterd: er kan niet meer bij komen. Wel zijn er nog vakmensen, die als Joep Nicolas het ambacht verstaan. De techniek is niet verloren, maar zij beantwoordt niet aan wat thans de kunst behoeft. In de gebrandschilderde glazen, die Chagal nog onlangs ontwierp, is een licht opgegaan dat nu terug vloeit over héél zijn geschilderde oeuvre, maar dat oeuvre zelf is van gisteren, met de glazen als nagekomen vervulling. De monumentale glaskunst van onze tijd schildert niet. ..DENKEN IN GLAS" Zij heeft zich nieuwe technieken ge schapen, meer dan de grisaille-schil dering ontwikkeld uit de eigen aard van het materiaal. Die technieken bie den mogelijkheden, waar Jan Veth nog niet van dromen kon toen hij in 1904 richtlijnen gaf voor een herleving van de glasschilderkunst. Anders had hij reeds toen, naar onze stellige overtui ging, niet meer gesproken van schilde ren. Een indruk van de nieuwe moge lijkheden geven wisselende tentoon stellingen in het bedrijf van de glas industrie van Tetterode aan de Anto- nie Heinsiusstraat in Amsterdam-west. Wij geloven, dat architecten en beel dende kunstenaars, die voor monu mentale taken staan, hier waardevolle ideeën kunnen opdoen. Tetterode begon 35 jaar geleden glas-in-lood ramen te maken en Kwam door opdrachten van Lion Cachet in het artistieke werk. Het pionierswerk in de nieuwe mo numentale glaskunst neemt een steeds groter aandeel. Dat is nu vooral de af deling van de „huisontwerper" van van Tetterode, de 33-jarige Amster dammer Johan van den Broek (Wil link van Collemprijs)Hij maakt thans een glaswand van 37 bij 3Vi me ter voor het nieuwe Hilton-hotel, dat het architectenbureau Maaskant in Rotterdam bouwt. Een dergelijk kar wei heeft hij ook voor de Hiltonhotels in Berlijn, Londen en Teheran. In een zwemhal in Wuppertal maakte liu een glasmuur van 34 meter. METERS EN TONNEN Het formaat van zijn ruim 15 ton wegende raam voor Maaskants nieuwe Tornado-kantoor ip Dordrecht (8 bij 6 meter) is in verge lijking daarmee bescheiden. Het be staat uit glas van 22 tot 40 cm dikte, in met glas bekleed metaal. Dat me taalskelet is op zichzelf een plastiek, met 'n maximale dikte van ca. IVz me ter. Het raam is op 8 meter boven de grond voor de wit porceleinen muur van het gebouw aangebracht. Op die hoogte is in het gebouw een verga derzaal. Van buitenaf gezien, zijn de kleuren van het raam zilver, goud en zwart. Deze kleuren zijn met dunne lagen goud, zilver en lood tussen transparante glaslagen gebrand. Van binnenuit gezien levert dit groen, blauwgrijs en grauw op. Van den Broek begon zijn loopbaan met het beschilderen van Amsterdamse lantaarnpalen in dienst van het G.E.B. Hij lakte daarna op een meubelfa briek ontelbare salontafels, voordat hij als „werkstudent" op 16-jarige leeftijd op de Rijksacademie kwam. Bij Van Tetterode vond hij een baantje als schalenschilder en nu wordt zijn kunst voor reizigers in de Hilton-klasse bij na onvermijdelijk. Uit dat baantje is wel iets gegroeid! Hij hoopt hele gevels to gaan maken, van 40 bi) 50 meter. a telierpraat over monumenta- zf le kunst raakt vanzelf in de kwantitatieve sfeer. Glas kunst op dit gebied is bovendien ten nauwste verbonden met bouw kundige eisen, zodat de ontwerper ook sommige aannemersbesognes heeft. Maar het wezen van de zaak is, als bij alle beeldende kunst, de creatieve omgang met het mate riaal. Waarschijnlijk heeft geen ander in ons land zó de mogelijk heid om in glas te denken aange grepen als Van den Broek. Dat was al zichtbaar aan de krabbels, die hij ons lang geleden als soldaat in Batavia liet zien met de verzeke ring: „Dit is uit me lijf gescheurd" Hij ziet er uit als een melancho lieke straatartiest uit de jaren twintig, compleet met hangsnor. Hij aanvaardt opdrachten die menig talent niet aan zou durven. In haar afdeling voor decoratief glas voert de firma Van Tetterode opdrach ten uit van binnen- en buitenlandse kunstenaars. Sommigen, zoals Karei Appel, volstaan met het indienen van hun ontwerp. Anderen komen zich in het bedrijf verdiepen in de mogelijk heden. Zij vinden er zelfs logiesgele- genheid. VERTROUWDE METHODES Bekend zijn de middelen voor het aanbrengen van decoraties in vlak glas: zandstralen, etsen en slijpen (graveren. Het opsmelten van kleuren en het opplakken van een de coratie uit stukken gekleurd glas (ap plicatie) zijn ook vertrouwde metho den. Het beginsel van de Sgraffito-me- thode was barokkunstenaars al be kend, die glaslagen van verschillende kleur op elkaar brachten en de voor stelling lieten ontstaan door één laag ten dele weg te etsen. Architectonische toepassing van glas in beton kan men aan verscheidene gebouwen ook in ons land bewonderen. Minder bekend zijn de tegels in tri- plumglas voor decoratieve gevelbekle dingen. De kleur wordt gesmolten tus sen twee lagen gewoon- of draadglas. Daarbij kan men de kleurspfjs grillig verdelen, zodat de tegel door verdik kingen reliëf krijgt. Door snelle afkoe ling in het water kan men het glas la ten craqueleren. Zulke tegels worden aan elkaar gesmolten en op de te ver sieren vlakken aangebracht. Ze zijn ook voor buitenmuren geschikt. Een detail van hetzelfde raam. voorbeeld van gekapt glas. Sierraam van J. van den Broek in het niuwe gebouw N.V. Baten burg te Rotterdam. RIJKE EFFECTEN Fraaie effecten worden verkregen met decoraties in sectielglas tus sen twee lagen vlak glas. De lucht tussen de glaslagen wordt gedehy- dreerd als het raam in hermetische sponningen wordt gezet. Dergelijke ra men sieren het station van Eindhoven. In samengestelde technieken gedeco reerd glas kan in alle gewenste vor men worden gebogen. Het rijkste effect wordt bereikt met gekapt gekleurd glas Dit heeft een fors en ruig aspect. Door grillige COMMANDO-OVERDRACHT OP YPENBURG (Van onze Haagse correspondent) Op de vliegbasis Ypenburg heeft kolonel-vlieger J. N. Mulder het com mando overgedragen aan luitennant- kolonel H. J. Doornbos, de eerste officier. De plechtigheid ging gepaard met een défilé van het basis-personeel en enige formaties van de op de basis gestationeerde vliegtuigen. Hoge mili tairen, zowel van de Kon. Luchtmacht als van de Kon. Landmacht, waren bij de commando-overdracht aanwezig. Kolonel Mulder, die de gehele oorlog vanuit Engeland heeft gevlogen, gaat naar Nieuw-Guinea waar hij het com mando krijgt over de luchtverdediging en tevens commandant wordt van de basis Mokmer op Biak. In zijn toespraak zei hij het te betreuren de basis Ypen burg al na negen maanden te moeten verlaten. H\j vroeg het personeel zijn opvolger hetzelfde vertrouwen te schen ken als hijzelf had ondervonden. Grond voor Europese woningen bij Brussel De Belgische regering heeft besloten aan de Europese gemeenschappen een bouwterrein van 120 ha aan de zuidoost kant van Brussel te verhuren voor een symbolische prijs van f. 1.50 per vier kante meter. Dit heeft de Belgische on derminister van Financiën, Thielemans, gisteren in de Senaatscommissie voor Financiën verklaard. De EEG-commissie had aanvankelijk een terrein van 240 ha gevraagd voor de bouw van woningen voor 10.000 Euro- I pese ambtenaren, maar zij is hiervan I teruggekomen, aldus de minister. Men heeft er zich rekenschap van gegeven dat men functionarissen die de gehele dag al met elkaar werken, beter niet allemaal ook bi) elkaar kan laten wo nen. Huldiging Magda Janssens te Amsterdam Ter gelegenheid van haar 60-jarig to neel-jubileum zal de actrice Magda Janssens zaterdag 28 oktober in de Am sterdamse Stadsschouwburg worden ge huldigd na afloop van de voorstelling van „Een vrije dag"', van de Deense schrijver Otto Leek Fischer. Zaterdag 21 oktober wordt mevrouw Magda Janssen in de stadsschouwburg te Tilburg gehuldigd, waar het toneel gezelschap „Ensemble" de premiere van dit toneelstuk geeft. breukvlakken praalt het materiaal als sprookjesachtig zuivere en grote brok ken edelsteen. Het- wordt gevat in baksteen, beton of metaal dat een constructieve func tie in het gebouw kan hebben of een compositorische functie in het sier raam. En ook dergelijke brokken kan men tussen vlak glas aanbrengen, bijv. om het schoonhouden te vergemhakke- lijken. GLAS MOET GLAS BLIJVEN envoud is ook in de glaskunst H kenmerk van het ware. Alleen al met de enkele basistech- nieken die wij hier noemden, kan men door velerlei combinaties alle kanten uit. De beste monumentale resultaten zijn echter niet de tech nisch meest gecompliceerde. In de regel komt men het verst, als men bij alles wat men ermee doet er voor zorgt, dat het glas als „glas" blijft spreken. Dai is een sterk punt in het werk, dat Van den Broek op de expositie laat zien. Op deze manier gehanteerd, heeft glas sterke argumenten in het debat over architectuur en beeldende kunst, dat momenteel nogvolop gaande is. Kerstpaketten besi Zeepostcorrespondentie voor de hier na genoemde buiten-Europese bestem mingen, waarvan het gewenst is, dat zü de geadresseerden voor 25 december 1961 c.q. voor 1 januari 1962 bereikt, moet onvoorziene omstandigheden voorbehouden uiterlijk op de hierna achter de landen vermelde data worden terpost bezorgd. Algerije (Algiers) 11 december. Ame rika, Verenigde Staten van (New Vork) 22 november, Argentinië (Buenos Aires) 21 november, Australische Statenbond (Fremantle, Adelaide, Melbourne, Syd ney) 31 oktober. Birma (Rangoon) 1 november, Bolivië (La Paz) 31 oktober, Brazilië (Rio de Janeiro, Santos) 24 no vember, Brits-Guyana (Georgetown) 20 november, Brits-Oost-Afrika (Momba sa, Dar-es-Salaam) 7 november, Britse Postkantoren aan de Perzische Golf (Bahrein) 20, november, Canada, (Que bec) 24 november, Ceylon (Colombo) 9 november, Chili (Valparaiso) 31 okto ber, China (Nationalistisch Gedeelte) (Hongkong) 26 oktober, China (Volks republiek) (Peking) 17 november, Co- lumbië (Barranquilla) 2 november, Cos ta Rica (San José) 21 november, Cuba (Havanna) 15 november, Dominicaan se Republiek (Ciudad Trujillo) 16 novem ber, Ecuador (Quito) 8 november, Egyp te (Cairo, Alexandrië, Port Said) 23 november, El Salvador (San Salvador) 1 2 november, Ghana (Takoradi) 13 no vember, Guatemala (Guatemala) 2 no vember, Haiti (Port au Prince) 22 no vember, Honduras (Republiek) (Puerto Cortez) 16 november, Hongkong 8 no vember, India (Bombay) 22 november. emmingen overzee Indonesië (Djakarta) 8 november, Irak (Bagdad) 27 november, Iran (Teheran) 20 november, Israël (Haifa, Tel Aviv- Yafo) 22 november, Jamaica (King ston) 16 november, Japan (Yokohama) 26 oktober, Koewait 20 november, Kon go (Republiek) (Leopoldstad) 6 no vember, Libanon (Beiroet) 28 november, Liberia (Monrovia) 6 november, Maleise Federatie (Kuala Lumpur) 8 november, Marokko (Casablanca) 5 december, Me xico (Mexico City) 23 november, Neder landse Antillen (Willemstad. Oranje stad) 16 november, Nederlands-Nieuw- Guinea (Sorong) 16 oktober, Nieuw- Zeeland (Wellington) 9 november, Ni- gerië (Lagos) 14 november, Pakistan (Karachi) 22 november, Panama (Re publiek) (Cristobal) 20 november, Pa raguay (Asuncion) 15 november, Peru (Lima) 7 november, Philippijnen (Ma nilla 26 oktober, Portugees-Oost-Afri- ka (Lourenco Marques) 13 november, Rhodesië (Bulawayo) 13 november, Sa- oedi, Arabisch Koninkrijk (Djeddah) 16 november, Senegal (Republiek) Dakar) 22 november, Sierra Leone (Freetown) 16 november, Singapore 8 november, Soedan (Khartoem) 16 november, Su riname (Paramaribo) 20 november, Sy rië (Damascus) 27 november, Thailand (Bangkok) 8 november, Trinidad (Port of Spain) 20 november, Tunesië (Tunis) 29 november, Uruguay (Montevideo) 15 november, Venezuela (La Guaira) 20 november, Zuid-Afrika (Republiek) (Kaapstad) 20 november. De overtochtsduur is in het algemeen berekend tot de plaatsen achter de lan den vermeld. Voor andere bestemmin- igen in bedoelde landen is in sommige gevallen een vroegere verzending no dig. Met het oog op een tijdige verzending van zg. kerstpakketten zijn hieronder voor enige overzeese bestemmingen (hoofdzakelijk emigratielanden) de data opgegeven waarop deze pakketten bij rechtstreekse zeepostverzending uiter lijk ter post moeten zijn bezorg, ten einde onvoorziene omstandigheden voorbehouden voor Kerstmis te kun nen worden besteld: Amerika, Verenigde Staten van 15 november, Australië 24 oktober, Cana da 14 november, Ned. Antillen 9 novem ber, Ned. Nieuw-Guinea 12 oktober, Nieuw-Zeeland 23 oktober, Rhodesië 2 november, Suriname 16 november, Zuid- Afrika 9 november. Omtrent de data van verzending met niet rechtstreekse zeepostverbindingen kunnen i.v.m. de tijd van verwerking in de transitlanden geen inlichtingen wor den verstrekt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15