Soebandrio beschuldigt Legkaart en mozaiek van kempen Waarschuwing Halt! Mr. Schuurman: Bij volksstemming zal gezindheid Papoea's blijken 4 REDENEN Van Geelen's grote inruil-actie TELEVISIE: Met een enkel woord Agenda h DINSDAG 10 OKTOBER 1961 (Van onze t.v.-medewerker) De man, die 3 miljoen van ons aller belastinggeld wist te besparen, kwam wat onwennig op het scherm. WU heb ben van zyn waardevolle manipulaties niet veel gesnapt, maar het deed ons in ieder geval deugd, dat een idee-met-een- hoed-op eerst altijd getoetst wordt op patentmogelijkheden. Eerst als die er niet in bitten, wordt toekenning van een premie overwogen. In het andere geval is de baat voor de vinder afhankelijk van commerciële exploitatie. „Zing met ons mee", de Jaren door een vast radioprogramma werd overgeplant op t.v. Voor luisteraars is het prettig om de gezichten bij vertrouwde stemmen te zien, maar de rest van het publiek zal toch maar geringe bekoring hebben on dergaan. Een eerste J aarscommentaar luidde: „onvoldoende voor de novieten- re vue en dat was raak en juist (we lazen de tekst van de alleraardigste revue met veel plezier). Advertentie. VUURVAST JENA-" GLAS Wie het eenmaal heeft, wil geen ander meer. Het ideaal van duizenden huisvrouwen! Schaal en deksel vanaf f4.95 (deksel ook al VL schaal te V2=—- gebruiken; er zit géén knop op!). I BREESTRAAT WAT zich gisteren op Schiphol heeft afgespeeld, geeft ern stig te denken. Dat in ons land aanwezige Russen menen hier het .recht" in eigen hand te kunnen nemen, gaat alle perken te buiten. Hoe zij een mens in hun eigen land willen behandelen, moeten zij zelf weten, doch op Schiphol heb ben zij gelukkig niets te zeggen. In ons land heerst nog vrijheid: wanneer de Russen zich daaraan niet willen storen, heeft de Neder landse marechaussee volkomen het recht zich daartegen teweer te stellen. Het wordt te gek, wanneer vreemdelingen menen ons de wet voor te kunnen schrijven. Wij kun nen onze eigen boontjes wel dop pen en hebben een Russische „knokploeg" niet nodig. Het optreden der Russen zij een waarschuwing temeer voor wat ons te wachten staat, wanneer zij het heft in handen jnochten krijgen. Dat zelfs een ambassadeur zich in het gevecht gemengd heeft, duidt er wel op welk een mentali teit lieden als deze bezielt. Het zal zaak zijn houding en handelingen van Russen, aan wie in ons land gastvrijheid wordt verleend, streng in het oog te hou den, opdat incidenten als zich gisteren hebben voorgedaan, zich onder geen beding herhalen. DE controverse Nederland-In- donesië spitst zich toe. Dr. Soebandrio's felle beschuldigingen inzake ons beheer over Nieuw- Guinea, kunnen ons koud laten, omdat wij met een gerust geweten mogen verklaren, dat zij op on waarheid berusten. Wie daar ge loof aan hecht, moet wel ziende blind zijn. Het is daarom zo betreu renswaardig, dat er nog altijd Nederlanders zijn, die al mogen dan ook wellicht hun bedoelingen goed zijn menen, in dit kritieke ogenblik, het contact met vooraan staande Indonesiërs te moeten onderhouden en niet begrijpen, dat zij daarmee de positie der Neder landse regering ondermijnen. Iedereen zal begrijpen, dat wij hiermee de leden der Groep Rijkens" op het oog hebben. Al hun ontkenningen ten spijt is blijk baar het bovengenoemde contact blijven bestaan. Het moet niet aan genaam om geen ander woord te gebruiken voor onze regering zijn, dergelijke mannen op de ach tergrond te weten. De Indonesiërs zullen hun woorden tot op het merg uitbuiten en onze positie in de V.N. Assemblee ermee willen verzwakken. Het is niet prettig een bedreiging in de rug te weten. Hoe eerder de „Groep Rijkens" een halt wordt toegeroepen, hoe beter. Democratie kan ook tè ver gaan De legkaart, die Durbridge ontworpen had en die dé vorige keer na veel ge zwoeg tenslotte weer door elkaar werd gesmeten, moest haast-je-rep-je weer in goede staat gebracht worden. Dat wil dan zeggen, dat de moordenaar ontdekt moest worden. Het was een warrige ge schiedenis, die slordig tot een slecht eind werd gebracht. Ongetwijfeld het belangrijkste onder deel van het programma was Duys in zijn Muziekmozaiek. Het was ook verre weg het beste. Met veel smaak en intelli gentie in elkaar gezet en uitgevoerd, was het bijzonder instructief en belangrijk genoeg om e<r nog iets meer over te zeg gen. De directeur van het gebouw voor K. en W. in Den Haag is vanzelfspre kend een deftig heer, die bijzonder voor concertbezoek is geporteerd. Niettemin sloeg hij de waarde van de zwarte schij ven hoog aan om iets te beluisteren wat hij niet geven kan in zijn etablissement, te weten de grootste solisten ter wereld, die leven en niet meer leven. Erna Spoo- renberg deed het wel bijzonder goed, ze ker en oprecht op de man af. De plaat schonk haar de mogelijkheid van een een beeld van de evolutie van een kun stenaar. De componisten Ketting en De Leeuw meenden, dat de plaat van we zenlijke betekenis voor de moderne com ponisten is, voor de elektronisch wer kende zelfs van levensbelang. Ketting vergeleek het gebeuren in de concertzaal met het plechtig ter aarde bestellen van het kunstwerk in presentie van een dommelend publiek, maar gaf toch ook graag toe, dat de meest wezenlijke uit voering uit de zaal stamt. Drs. Van der Vosse, repertoiresamen steller, bezag de techniek, de commercie en de artisticiteit van de platenindustrie, een zaak ook van belang voor de muzi kale opvoeding. En Duys vulde aan met opmerkingen over de kansen voor nieuw talent. Tot slot een beeld, dat ons zeer trof. Herhaaldelijk was er sprake van. dat het zinloos was van een werk veel uitvoeringen te hebben. Toen viel het onthullende woord, dat Van Gogh toch veel zelfportretten had gemaakt, en dat ze juist in hun opeenvolgingen onthul lend zijn voor mens en kunstenaar. Dat Vervolg van pag Soebandrio beschuldigde Nederland van terreur in Nieuw-Guinea. Duizenden mannen en vrouwen zouden gevangen zijn gezet, het concentratiekamp te Bovendigoel was heropend, vrees en onrust had den onzekerheid geschapen, zodat reeds 13.000 Nederlanders het gebied hadden verlaten, terwijl verscheidene inheemsen waren gevlucht. Hij sprak met waardering over de groep-Rijkens, die volgens hem voor overdracht van het gezag over Nieuw-Guinea aan Indonesië is. Indonesië is bereid daaraan mee te werken, zonder dat een der partijen aan gezichtsverlies leed. Volgens Soebandrio zou de Neder landse regering echter niet het Neder lands belang in het oog houden, even min het Nederlands prestige. „Het emo tioneel anti-Indonesisch sentiment van sommige leiders in Nederland is het ir rationele, leidende principe geworden van de Nederlandse regering", aldus de Indonesische minister. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns had de kwestie voorgesteld als een probleem van louter dekolonisatie en had het conflict met Indonesië verdonkeremaand. Deze op merking van Soebandrio werd prompt door mr. Schuurman beantwoord. Opzettelijk had Nederland vermeden de geschillen naar voren te brengen in de uiteenzetting. Minister Luns had er alleen op gewezen, dat Indonesië zjjn territoriale aanspraak op het ge bied had gehandhaafd. De kwestie Nieuw-Guinea zal niet worden behandeld in een der commissies doch ineens in de Algemene Vergade ring. Het zal nog geruime tijd duren voordat de kwestie daar zal worden aan gesneden. Eerst moeten de algemene be schouwingen voorbij zijn, daarna zal de Algemene Vergadering zich stelling bemoeien met het lidmaatschap van was ook dit programmaonderdeel hoge mate. En daarvoor ziin we de kers Duys en Timp dankbaar. zjjn er om gebruik te maken van 1. U ontvangt straks vlot het 2e programma. 2. U bespaart de extra kosten van vervanging van de beeldbuis. 3. U krijgt vol-automatische werking voor beide programma's; bovendien een rustig en helder beeld. 4. Inruiling nü levert U een fiks bedrag op (bij de komst van het 2e programma heeft Uw toestel praktisch geen inruilwaarde meer) Vooral als U het plan hebt op een groter beeldscherm over te gaan, wegen deze 4 punten dubbel zwaar! Bel eens op of loop eens binnen om te informeren, welke inruil waarde Uw toestfel heeft. geeft nog steeds het hoogste inruilbedrag HAARLEMMERSTRAAT 55 TEL. 20593 - LEIDEN t o. REX communistisch China en misschien met de opvolging van Hammarskjöld. De Algemene Vergadering kan niet steeds bijeenkomen en vergadert in de regel niet wanneer de eerste commissie bijeenkomsten houdt. De eerste commis sie begint met het debat over de kern proeven, dat lang kan duren. Ambassa deur Schuurman was in zijn repjliek wederom bijzonder helder, nuchter en overtuigend. Dat is men seder jaren zo van hem gewoon. Soebandrio had beweerd dat Nieuw- Guinea in 1945 onafhankelijk was ge worden, toen Indonesië zich onafhan kelijk had verklaard. Mr. Schuurman zeide: „De Papoea's zijn nooit geconsulteerd omtrent die verklaring en wanneer Indonesië nu zegt dat de bevolking van Nieuw-Guinea sedert 1945 het recht van zelfbeschik king heeft uitgeoefend, dan betekent dit in feite, dat Indonesië dit voor haar deed zonder daar ooit een mandaat voor te hebben ontvangen", en hij vervolgde, „Indien de Indonesische overtuigingLL juist is en indien de inwoners van Nieuw-Guinea zich inderdaad als Indo nesiërs beschouwen, dan zal dat duidelijk blijken wanneer door de V.N. een volksstemming wordt gehouden". „Nederland", aldus mr. Schuurman, „zal zulk een beslissing tenvolle aan vaarden". Mevrouw Golda Meir, de minister van Buitenlandse Zaken van Israel, heeft gisteren in een rede verklaard dat haar land het Nederlandse voorstel zal steu nen. In dit stadium is het volgens haar aan de orde om een V.N.-commissie naar Nieuw-Guinea te zenden, die rap port moet uitbrengen.Mevrouw Meir ziet in het Nederlandse plan een nieuwe, ver reikende methode voor dekolonisatie. Mr. Luns „Weinig constructief" De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gisteravond bij aankomst op Cu racao gezegd dat de verklaring van zijn Indonesiche ambtgenoot, Soebandrio, in de algemene vergadering van de V.N. een weinig contructieve benadering van het probleem-Nieuw-Guinea inhoudt. De Nederlandse bewindsman zei ee- hoopt te hebben op een constructievere benadering. Soebandrio's reactie is in overeenstemming met uitlatingen die president Soekarno en Soebandrio zelf al in Indonesië hadden gedaan. Over de Nederlandse ontwerp-resolutie over Nieuw-Guinea zei minister Luns dat het thans nog te vroeg is om te zeggen op welke wijze en op welke da tum het Nederlandse voorstel voor Nieuw Guinea zal worden behandeld. Het voor stel zelf heeft Nederland veel goodwill gegeven, hetgeen niet wil zeggen dat landen die ermee eens zijn, zullen voor stemmen. „In de volkerenorganisatie spelen immers politieke overwegingen een rol naast principiële", aldus de Ne derlandse minister. Minister Luns reist morgen naar Su riname voor de conferentie van Neder landse ambassadeur op het westelijk halfrond. BINNENLAND De grote Fans Halstentoonstelling, die van 16 juni tot 30 september 1962 ln Haarlem gehouden zal worden, ter gelegen heid van het eeuwfeest van het Haarlem se Gemeentemuseum, zal onder bescherm vrouwschap staan van Koningin Juliana. Het Nederlandse vrachtschip „Castor" (1.850 brt.) is gisteravond met het Liba nese schip „Lastarti" op sleeptouw bij Bi- zerta aangekomen. In de machinekamer van de „Lastarl" hadden zich twee ont ploffingen voorgedaan, waardoor twee op varenden gewond werden. Het Libanese schip was met een lading bauxiet op weg naar Rotterdam. Gistermiddag werd Vlagtwedde (Gr.) opgeschrikt door een op hol geslagen paard Het dier trok in wilde vaart een land- bouwwagen voort en de daarop gezeten voerman, de 76-jarige landbouwer A. Kui per, slaagde er niet ln het angstige dier tot staan te brengen. Vlak bij zijn woning werd de landbouwer van de wagen geslin gerd en zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later in het R.-K. Ziekenhuis te Win schoten is overleden. Gisteren heeft de minister van Ver keer en Waterstaat geïnstalleerd de com missie belast met het adviseren inzake maatregelen ter voorkoming en bestrijding van geluidshinder door vliegtuigen bulten luchtvaartterreinen. Tot voorzitter werd benoemd prof. dr. Ir. C. W. Kosten, hoog leraar aan de Technische Hogeschool in Delft. De gemeenteraad van Den Haag heeft zich ln zijn gisteren gehouden vergade ring met algemene stemmen uitgesproken voor het voorstel van B. en W. om aan de Stichting Het Nederlands Danstheater, ge vestigd in Den Haag, voor het speelseizoen 1961-1962 een subsidie toe te kennen voor ten hoogste f 130.000. De Amsterdamse politie heeft vorige week. zoals gemeld, aangehouden een 28- Jarige administrateur uit de hoofdstad, die eind september te Apeldoorn een woning was binnengedrongen en daar een paar kistjes met effecten zou hebben gestolen. Aanvankelijk werd gedacht, dat de waarde van deze effecten een bedrag van onge veer f 11.000.- vertegenwoordigden. Thans is gebleken, dat het hier ging om een bedrag van rond f30.000.-. Het gemeentebestuur van Frankfort heeft besloten 20.000 DM te schenken voor het Inrichten van het internationaal Jeugdcentrum dat ln het Anne Frankhuis te Amsterdam is gevestigd. De stad Frank fort had reeds een bijdrage geschonken voor de restauratie van het pand. De 60-Jarige glazenwasser P. W. van den Linden uit Amsterdam is gisteroch tend in de Ter Haarstraat van een ladder op straat gevallen en in de loop van de ochtend aan de opgelopen ernstige ver wondingen in het Wilhelminagasthuls overleden. De man was ter hoogte van de tweede etage van een woning aan het werk. Hij wilde van de ladder op een bal kon stappen, doch het balkonhek waaraan hij zich vastklampte, knapte af. Gisteren ls de tweede Nederlandse baby-vakbeurs in de „Expo-hal" ln Hil versum geopend. De eerste werd gehouden ln april van dit Jaar. zaamheden verrichtte op het landbouw bedrijf van de heer H. J. Meyer te Mld- denmeer, met de tractor een sloot inge reden. De politie heeft het stoffelijk over schot van de heer Bork, die gehuwd en vader van drie kinderen was, opgedregd. Drs. G. C. Stubenrouch. staatssecre taris van O. K. en W., heeft vanmorgen het nieuwe gebouwencomplex van de Ge reformeerde school voor Maatschappelijk Werk „De Nijenburgh" en van de Gerefor meerde School voor de opleiding van lei ders op het terrein van jeugd vorming en volksontwikkeling „De Jelburg" te Baarn officieel geopend. BUITENLAND De Britse troepen ln West-Dults- land zijn gisteren met omvangrijke ma noeuvres begonnen, de grootste sinds 1954 De manoeuvres, waaraan 40.000 Britse mi litairen deelnemen, worden onder de naam „Operatie Speerpunt" gehouden tussen Hamburg en Lippstadt. De Iraakse premier, generaal Kassem heeft meegedeeld, dat de Iraakse troepen hun actie tegen de opstandige Koerden in het Noordiraakse gebied Barazan hebben voltooid. Het Iraakse leger beheerst nu het gebied volkomen. De Chinese Academie voor Weten schappen ln Peking heeft het volgende recept opgesteld om oud te worden: niet roken, niets anders drinken dan melk en thee met room, runder- en schapenvlees eten, veel fruit en melk, vroeg opstaan en vroeg naar bed. landarbeid zo mogelijk tot het negenstigste jaar en ook daarna nog geregeld lichamelijke arbeid. De Academie kwam tot dit recept na een onderzoek onder 55 mannen in de provincie Slnkiang wier leeftijd tussen de 100 en 120 Jaar ligt; 18 van hen verrichten nog dagelijks huls- en tulnarbeid. De Sowjet-Unie wil van nu tot 1980 haar kanalennet verdubbelen om alle be langrijke rivieren ln het Europese deel van het land met elkaar te verbinden. Als het project klaar is, zullen tussen de Zwarte Zee enerzijds en de Oostzee en de Witte Zee anderzijds directe verbindingen bestaan. Door de uitvoering van dit plan, dat volgens het persbureau Tass reeds door Lenin werd opgesteld, zal het kana lennet een lengte krijgen van in totaal 23.000 kilometer. De secretaris-generaal van de Navo, mr. D. U. Stikker, en de Italiaanse minis ter van Buitenlandse Zaken. Segni, heb ben gisteren ln Farnesina besprekingen gevoerd waarbij vooral over de werking van de NAVO en de vraagstukken van de hui dige internationale toestand ls gesproken. De heer Stikker werd ook door de Italiaan se minister-president, Fanfanl, ontvangen. Frankrijk en de V.S. hebben gisteren stukken getekend, waardoor de eind juli gesloten overeenkomst inzake de opleiding en uitrusting van Franse troepen met Amerikaanse kernwapens van kracht is geworden. Dit is meegedeeld door de Ame rikaanse ambassade ln ParijB. Oeganda, een Brits protectoraat in Oost-Afrika, zal in maart zijn eigen bin nenlandse Zaken gaan behartigen en' in oktober 1962 volledig onafhankelijk wor den, zo ls gisteravond officieel ln Londen meegedeeld. De bekendmaking geschiedde aan het slot van een conferentie oyer de grondwet van Oeganda, die op 18 septem ber in Londen begon. Oeganda heeft 6 mil joen inwoners. De wervelstorm Violet die Japan be dreigde, heeft op het laatste ogenblik een zwenking naar het oosten gemaakt en be weegt zich nu in noord-noordoostelijke- richting over de Stille Oceaan. Het weer kundige bureau in Tokio deelde mee, dat de wervelstorm nu waarschijnlijk niet het gebied van de hoofdstad zal treffen. Wel kunnen windstoten ln het randgebied van de storm schade aanrichten. Vannacht bevond Violet zich op 160 km, ten zuidoosten van het eiland Hasjijo DJ1- ma. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren de overeen stemming over een premierschap van de neutrallstlsche prins Soevanna Phoema ln Laos „bemoedigend" genoemd. Het resul taat zou echter afhangen van de vorming van een coalitieregering en de eenheid van de verschillende militaire groeperin gen, waaronder de eenheden van de com munistische Pathet Lao. Voor een oplos sing van de kwestie-Laos is de totstand koming van een verenigd Laotiaans leger onmisbaar, zo meende de woordvoerder: Het Amerikaanse Hooggerechtshof leeft zijn uitspraak van 5 juni, volgens welke de communistische partij in de Ver enigde Staten zich moet laten registre ren als „een Instrument van de Sowlet- ünle". bevestigd. De partij was tegen aeze uitspraak in beroep gegaan, omdat zij meent dat zij in strijd is met het eerste amendement van de grondwet, waarin godsdienst- en persvrijheid, vrijheid van spreken en het recht van petitionement worden gegarandeerd. Zondagavond ls uit een museum in Bazel een lindehouten paneel van Lukas Cranach gestolen. Het is een 20.5 bij 14.5 centimeter grote afbeelding van keurvorst Johan Frederik de Grootmoedige van Sak sen. De schilder leefde van 1472 tot 1553. De waarde van het schilderij wordt ge schat op 200.000 Zwitserse franken. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. Een 56-jarige Australische vrouw, wier auto was geslipt en vervolgens een val maakte in een vijfenveertig meter diep ravijn, heeft vijf dagen en nachten lang in het wrak van de wagen gelegen voordat zij werd ontdekt. Het gebeurde in het Barrengarry-gebergte, in Nieuw Zuld- Wales. Zondag werd zij door enige plck- nlckers gevonden. Afgezien van een ge wonde linkerarm en enige hoofdwonden maakt zij het uitstekend. De 87-Jarige schrijver Somerset Mau gham zal na zijn dood een groot deel van zijn vermogen vermaken aan behoeftige schrijvers, Maugham, die als een der rijk ste schrijvers wordt beschouwd die de we reld ooit heeft gekend en thans in Frank rijk woont, ls voornemens zich in Enge- I land te vestigen. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Radiovolksuniversiteit: Latijns Amerika in de wereld van vandaag - II, lezing d. dr. H. Riemens. 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Inleiding tot muziek begrip. muzik. lezing. 19.25 Planorecital. 20.00 Nws. 20.05 Licht progr. 21.00 Gram. 22.00 Zangrecital. 22.30 Nws. en meded. 22.45 Journ. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 V. d. jeugd. 18.20 Kaarten op tafel, gespr. 18.30 Lichte muz. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Cosi fan tutte, opera. I. d. pauze (20.45-21.15): muzlekcursus. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.55 Cabaretprogr. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. 20.20 Rep. uitreiking TV-prijs 1961. 20.30 Documentaire over het NTS-Journ. 21.00-22.55 Speelfilm. VOOR WOENSDAG 11 OKTOBER. Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Toespr. Min. Pres.: Een woord van bezinning op de verkeersonvei ligheid. 7.05 Nws. 7.15 Gym. 7.25 Gram. 8.00 Toespr. Min. Pres.: Een woord van bezinning op de verkeersonveiligheid. 8.05 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Kookpraatje. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.10 Orgelspel. 12.30 Advertentie TUSSEN NEUS EN LIPPEN BO X KWALITEIT VOOR P 1.' Vijf mannen zaten een maand op Tobi geïsoleerd Een woordvoerder van de Amerikaan se Marine heeft gisteravond in Was hington meegedeeld, dat de Amerikaan se torpedobootjager „Brister" één Ne derlander en vier Duitsers d ie een maand lang op het eilandje Tobi ten noorden van Nieuw-Guinea geïsoleerd hebben gezeten, heeft gered en naar Guam heeft gebracht. De vijf mannen waren op het eiland gestrand nadat de motor van het bootje waarmee zij van Singapore naar Australië wilden varen, defect geworden was. De mannen wer den op 28 september gered en vorige week vrijdag te Guam aan land gezet. De naam van de Nederlander is vol gens de Amerikaanse woordvoerder H. van der Voort. DINSDAG Gebouw Prediker: Stichting Volle Evan gelie Zending. Spreker I. Roose uit Amers foort. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing prof. dr. L. van den Berghe over „Het cultureel leven onder de Sassanieden in Iran". 8 uur n.m. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 1-1.25 uur n.m. DONDERDAG Casino-theater: K. en O. „Als de kraan vogels overvliegen". 7 en 9.15 uur n.m. DoelenkazerneOpvoering „Vorstelijke emigranten". 8 uur n.m. Gulden Vlies: Ledenverg. Ver. voor Fa- cutatieve Crematie. 8 uur n.m. Plantljnstraat 2: Excursie K. en O. naar Drukkerij Brill. 2.30 uur n.m. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Mij. voor Toonkunst. Pianoconcert Daniël Wayen- berg. 8 uur n.m. VRIJDAG Boerhaavezalen: Opening expositie Kees Buurman en Kees de Jager. 8 uur n.m. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur vm. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Inspectie- vergadering Rijksschool toezicht L.O. Al phen a/d RfJn. 9.30 uur v.m. ZONDAG Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: ten toonstelling boeken en prenten van K. Okamura. Werkd 10-5 uur, zondags 1-5 uur (tot 1 november). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werf park 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen (Steenstraat la): Tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit". (Werkd. 1016 uur; 's zondags 1316 uur) tot en met 29 ok tober). BIOSCOPEN Trianon: „Zaterdagavond zondag morgen". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: Een snippernacht". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het web van de spin". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Messalina". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „De woeste hoogte". 14 Jr. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Het geheim van Monte Chrlsto". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus Michael Strogoff. Astra-Theater - Wassenaar: Vrijdag 8 uur en zaterdag 7 en 9.15 uur „Vijf poorten naar de Hel". 18 Jr. Zondag 7 en 9.15 uur, maandag en woensdag 8 uur „Te rugkeer naar het dorp der zonde" (Re turn to Peyton Place). 14 Jr. Donderdag 3 uur „Zonen en Minnaars". 18 jr. Zon dagmiddag en woensdagmiddag 2.30 uur „Hoe langer hoe zotter". A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden ls geopend voor spoedeisende gevallen de Zuider apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. By geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. plat teland. 12.38 Gram. 13.00 Toespr. Min. Pres.: Een woord van bezinning op de verkeersonveiligheid. 13.05 Nws. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Jeugdconcert. 14.45 volksliedjes en -dan sen. 15.00 Hoe worden we geregeerd?, le zing. 15.10 V. d. Jeugd. 17.00 Hammondtrio. 17.20 Politiekapel. 17.50 Regerlngsultz.: Het Nieuw-Guinea Instituut te Rotterdam, lezing d. C. P. Thurmer. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lich te muz. 18.55 VARA-Varla. 19.00 V. d. kind. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Zes tig Jaar levenservaring, lezing. 20.50 Een kleine oorzaak, hoorsp. 21.40 Gram. 21.50 Radlofilharm. ork., met koor en solist. (I. d. pauze: 22.30-22.40 Nws. 22.40-22.55 Hart op de tong, pollt. rubriek). 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 De Minister-President spreekt een woord van bezinning op ae verkeersonveiligheid. 7.05 Nws. en S.O.S.- ber. 7.15 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.50 Meditatie. 8.00 De Minister-President spreekt een woord van bezinning op de verkeersonveiligheid. 8.05 Nws. 8.20 Radio- krant. 8.40 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 10.55 Pio nier van het leven, hoorsp. (4). 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Saxofoonkwart. 12.50 Off. opening nieuwe gebouw v. Radio Nederland Wereldom roep. 13.00 De Minister-President spreekt een woord van bezinning op de verkeers onveiligheid. 13.05 Nws. 13.20 Politieka pel. 13.50 Gram. 14.00 en 14.15 Idem. 15.00 Wie luister mee?, muziekles (1). 15.30 Sopr. en piano. 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.10 Koorzang. 18.30 Het Spektrum, lezingen. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weer- ber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Ik zou wel eens willen weten gevar. progr. 21.20 Kamerork 21.40 Verweer schrift tegen Rome en het anabaptisme, lezing. 22.00 Kon. mil. kapel. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Platennws. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e l()n van 18-20 uur) An der schónen blauen Donau (Strauss), Weens Phllharmonlsch Orkest o.l.v. Josef Krlps; Sel. „Saison in Salzburg" (Ray mond). Herta Talmar. Renate Holm, Peter Alexander, Franz Fehrlnger. Ralf Paulsen, Koor en Orkest o.l.v. Franz Marszalek; What a price (Maddux). Fats Domino; My girl Josephine (Domino), Id; Softly as ln a morning sunrise (Romberg), Or kest Edmundo Ros; Ma (he's making eyes at. me) (Conrad), id.; Theme for a dream (Garson), Cliff Richard; Man of mystery (Carr), The shadows; F.B.I. (Gornley), Id.; I love you (Welch) Cliff Richard; 's Wonderful (Gershwin), Orkest Edmundo Ros; Yes! we have no bananes (Silver), id.; Lucille (Pennlman). Everly Brothers; Ebony eyes (Loudermllk)id.; Delicado (Azavedo), Orkest Ray Martin; Vaya con Dlos (Russell). Pedro Infante; Tu amor y ml amor (Fuentes), Id.; Aunque me cueste la vlda (Kalaff), id.; Portugese washer women PoppOrkest Ray Martin; I'm beginning to see the light (Ellington), Connie Francis; Tzena, tzena, tzena (Pa rish), id.; Tenderly (Gross), Orkest Ed mundo Ros; On the sunny side of the street (McHugh), id.; Moil Dieu (Vau- caire), Edith Piaf; Non, Je ne regrette rien (Vaucaire, id.; Pick up sticks (Bru- beck, Dave Brubeck Quartet; Blue Rondo it. la Turk (Brubeck) id.; Strange meadow lark (Brubeck), id.; Take five (Desmond), Id. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00 Intern. JeugdJourn. VPRO: 17.10-17.40 V. d. Jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Dansmuz. NTS: 21.00 The old maid and the thief. TV-spel. KRO: 22.00 Epiloog. 22.10 Avondcollege Nederlands. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m.— 12.00 Volksdansen. 12.30 V. d. landb. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Quiz. 13.40 Recital. 14.00 Schoolradio. 15.00 Hoorsp. 16.00 Vespers. 16.45 Lezing. 17.00 V. d. jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Kamermuz. 19.30 Round Britain Quiz. 20.00 Recital. 22.00 Nws. 22.30 Gram. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. en weerber. 230.6-23.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 11.31 Gevar. muz. 12.31 Popul. muz. 13.31 Gram. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Uitsl. races. 16.34 Gram. 17.00 Gram. 17.31 Amus. muz. 18.00 Gram. 18.40 Sport- nws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19.31 Gevar. progr. 20.00 Hoor spel .20.31 Moderne volksdansen. 21.31 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.15 Kamermuz. 14.40 Kamermuz. 16.00 Zangrecital. 17.00 Nws. 17.45 Opera- en balletmuz. 19.00 Nws. 19.45 Filmmuz. 20.15 Hoorsp. 21.10 Planorecital. 21.45 Nws. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.25 Piano recital. 14.15 Kamermuz. 15.05 Nabucco, opera. 18.30 Gram. 19.00 Nws. 22.30 Gram. 23.10 Kamermuz. 23.53-24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m.: 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Festival v. Bergen (Noorwe gen) Ork. conc. 16.00 Beursber. 16.06 En gelse les. 16.21 Ork. conc. (verv.). 16.55 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Dubbel gemengd vocaal kwart. 17.40 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Lekenmoraal en filoso fie 18.30 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Vlaamse liederen. 19.45 Lezing. 20.00 Verz. progr. 22.00 Nws. 22.15 Kunnen wij u helpen? praatje. 22—5 Gram. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m.: 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 14 03 Kamermuz. 15.03 Gram. 16.08 Idem. 17 00 Nws. 17.15 Gram. 18.30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 20.00 Chansons. 21.45 Gram. 22.00 Wereldnws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlisslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo KopenhageD Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio MadTid Mallorca Lissabon bó g 1 es wind m/B. giste min. max i Orjt Cc* half bew. z 6 18 12 0 licht bew. z 8 17 13 0 zwaar bew z 5 18 14 0 licht bew. z 7 18 14 0 licht bew. Z 5 18 11 0 licht bew. ZZW 2 18 10 0 licht bew. z 4 18 12 0 licht bew. zzo 2 19 11 0 zwaar bew z 6 18 12 0 zwaar bew. ZZW 4 12 10 2 geh. bew. z 5 14 10 2 geh. bew. z 5 15 11 11 inalf bew. zzw 6 16 13 0 zwaar bew. zw 10 13 11 0.1 zwaar bew. zzw 6 20 16 0 onbewolkt z 4 19 12 0 half bew. w.stil 17 7 0 onbewolkt o 2 20 9 0 onbewolkt ozo 4 24 13 0 onbewolkt w.stil 21 6 0 onbewolkt n 6 23 14 0 mist ZZW 2 19 8 0 mist no 1 18 5 0 mist ozo 2 20 4 0 mist w.stil 18 5 0 mist w .stil 19 4 0 onbewolkt w.stil 21 4 0 onbewolkt w.stil 20 4 0 onbewolkt w.stil 19 1 0 onbewolkt W-Stil 8 0 zwaar bew nno 7 25 18 0 onbewolkt w.stil 26 11 0 onbewolkt o no 3 24 11 0 onbewolkt n 2 25 13 0 zwaar bew. w.stil 26 16 0 onbewolkt nno 2 27 15 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2