Laatsle nieuws Hevige strijd met Russen om vrouw op Schiphol Bouwpastoor N. J. Commandeur met de nodige luister geïnstalleerd Marechaussees delven onderspit Alkmaar vierde 3 dagen feest P.ÏAANF* n orrnrop.ER 1961 Intocht in de regen Antoniusparocliie-Boshuizerlaan zelfstandig Bouwpastoor N. J. Commandeur D.F.M. van de nieuw gecreëerde parochie van H. Antonius van Padua rond de houten noodkerk aan de Boshuizerlaan is gister avond met de nodige luister ge ïnstalleerd. Helaas werd de feestelijke intocht, die aan de kerkelijke plechtigheid voor af ging, nogal rijkelijk gezegend met een overvloed aan hemelwater. Een fikse regenbui ontlaadde zich boven de stoet, waarvan de lopende R.-K. Harmonie en de groepen van de jeugdbeweging met de hoofdpersonen in het open rij tuig het meeste last hadden. De kerk meesters van de Antonius- en Leonar- dusparochie, die met hun dames in de gesloten volgkoetsen zaten, kwamen er beter af. Maar onverdroten volgde de stoet de vastgestelde route door de nieu we wijk. Bij het kerkje werd hij opge wacht door een grote schare bruidjes, die deken Haring en pastoor Comman deur naar binnen begeleidden, waar vele parochianen van hun belangstelling blijk gaven. Voor deken Haring tot de installatie overging hield hij in een korte predika tie een beschouwing over het pastorale ambt en las hij nog eens gedeelten voor uit de benoemingsbrief van de bis schop van Rotterdam, die overigens tij dens de kerkdiensten 's ochtends al aan de parochianen was voorgelezen. Daar na werd pastoor Commandeur onder toepasselijke bewoordingen in het bezit gesteld van de witte stola, de kerksleu- tels, de kelk en pateen, missaal, kasuifel en de sleutel van het tabernakel. Ver volgens leidde de deken de pastoor naar de preekstoel, biechtstoel en doopvont en daarna naar de kerkmeesters. Steeds werd hierbij gewezen op een onderdeel van de taak van de pastoor. Terug bij het altaar sprak de deken de officiële installatieformule uit, waardoor de pa stoor in het bezit gesteld werd van de volledige en vrije uitoefening van zijn pastoorsambt. Na deze kerkelykp plechtigheid had in de nabij gelegen Antoniusschool een re ceptie plaats, waarbij velen pastoor Commandeur en zijn beide benoemde kerkmeesters, de heren P. W. B. Bran denburg en J. J. Klein kwamen geluk wensen. De parochianen waren dus 's ochtends bij het voorlezen van de be noemingsbrief van de kansel in kennis gesteld met de benoeming van deze Hutspotwandeltocht steeds populairder Dat de traditionele Leidse Hutspot wandeltochten, die zaterdag en nondag vanuit de Romanuszaal aan de Mare gehouden werden, zich in een nog steeds groeiende populariteit mogen verheugen, bleek ook nu weer overduidelijk uit het feit, dat de records van het vorig jaar werden overtroffen. Ditmaal zijn ruim 1100 wandelaars op pad geweest (vorig jaar ruim 1050) en werd naast de ruim 500 individuelen (vorig Jaar ruim 400) ingeschreven door niet minder dan 26 wandelsportvereni- gingen, die met het record aantal van 41 groepen over de afstanden van 10 en 15 km aan de tochten deelnamen. Ook het feit, dat de oude garde ditmaal was vertegenwoordigd door „opa" Oost veen (74 jaar) en de heren De Wekker (72 jaar), De Ruiter (69 jaar) en Van der Fluit (68 jaar), die gezamenlijk op hun gemak de 15 km-tocht aflegden, was reeds een record op zichzelf. Daar ditmaal ook een aantal wan delsportliefhebbers uit Gelderland, Bra bant en Limburg en Friesland aan de start verschenen, behoeft het geen be toog, dat de Leidse Hutspottocht overal in den lande de aandacht gaat trek ken. Mochten de deelnemers twee jaar ge leden een met de hand vervaardigd hutspotje en vorig jaar een weesjongen in ontvangst nemen, ditmaal ontvingen allen een fraai stenen JLammenschans- Je" en de deelnemende groepen een wandbordje met deze schans als .hoofd motief. Ook ditmaal werd het doel van deze tochten een batig saldo voor de kas van de Wandelkring Leiden ze ker weer bereikt en verdient de WSV „Zwieten" uit Zoeterwoude met secre taris J. W. Hoogervorst aan het hoofd weer een welverdiend compliment voor de vlotte organisatie van deze record- hutspottochten. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd: voor het kand.ex. Ned. recht mej. M. L. Bijkerk te Den Haag. mej. W. Deneberg te Rotterdam en de heren C. J. A. Tonmaer te Den Haag, P. J. G. Bongers te Leiderdorp, R. M. R. v. d. Heide te Breda, W. A. J. Wevers te Leiden, J. M. G. v. Lens te Weert, C. W. A. Timmermans te Leiden, W. L. Man A. Hing te Leiden, G. J. Sannen' te Voorburg, L. Velleman te Sneek, H. Verbunt te Grave, B. Th. M. de Bont te Amsterdam, J. E. Blamkhart te Lei den, H. F. A. J. L. J. Broekx te Til burg, L. J. Verschoor te Den Haag, A. C. H. van Dulfceren te Amsterdam en F. Philips te Eindhoven; voor het kand. ex. paedagogiek de heer G. H. Steffens te Den Haag; voor het kand.ex. psycho logie mej. A. Th. Jansen te Den Haag; voor het kand.ex. geneeskunde II mei. E. Renes te Den Haag en de heren H. Hoencamp te Leidschendam, Ph. F. J. Hoyng te Den Haag, A. Joshua te Den Haag, X. H. Krauss te Den Haag, E. J. Roelants te Hilversum, J. van Rossum te Den Haag, C. A. M. G. v. d. Rijt te Eindhoven, J. Thomée te Delft, R. E. J. Tubbergen te Rotterdam, B. M. van Ulden te Leiden en J. A. de Weerd te Nunspeet; voor het doet. ex. geneeskun de I de heren H. A. Lammers te Alphen a. d. Rijn en P. Luning te Den Haag; voor het semi-artsex. mej. C. J. E. Melchior te Rotterdam en W. G. J. Iemhoff te Inigen; voor het artsex. de heren B. I. J. Beentjes te Leiden, L. D. Hoff te Boskoop en I. J. W. Schonen berg te Katwijk; voor het doct.ex. Ned. recht de heren C. A. Rosheuvel te Lei den en F. A. Bibo te Voorburg. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 10 oktober. Veemarkt. Totale aanvoer 1913. Vette koeien en os sen 1072. Varkens 801. Schapen of lamme ren 40. Prijzen: vette koelen per kg le kw. f3.10 —3.40, 2e kw. f 2.80-3.00, 3e kW. f 2.60-2.70 varkens (levend gew.) per kg. f 1.66 f 1.64 f 1.60, schapen per stuk f120 f 100 f90, lammeren per stuk f 110 f 90 f 80. Aanvoer: vette koelen wat korter; han del: redelijk; prijzen: prijshoudend, prima vleeskoeien boven de koelen, varkens Iets ruimer, tameiyk, ais vorige week; schapen kerkmeesters. In deze brief werden ook de officiële grenzen van de nieuwe pa rochie vastgesteld. Deze grens loopt over het midden en het verlengde van de Willem Kloos- laan tot aan de spoorlijn LeidenWoer den. Hij volgt dan deze spoorlijn tot aan de Trekvliet. Via het midden van Trek- vliet, Vliet, Korte Vliet, Boshuizer Wa tering en water langs de Brandts Buys- kade sluit hij dan weer aan op het mid den van de Willem Klooslaan. In verband met het ontstaan van deze nieuwe parochie moesten de grenzen van de parochies H. Leonardus a Portu Mauritio aan de Haagweg te Leiden, van de H. Laurentius te Voorschoten, van de H. Kruisverheffing te Zoeterwoude. en enige andere aangrenzende parochies ook iets worden gewijzigd. COLLECTE DIERENBESCHERMING De zaterdag in Leiden gehouden col lecte voor de Dierenbescherming heeft f. 910,54 opgebracht. Tweede ronde parencompetitie Leidse bridgeclub „D.D.S." Na de tweede ronde is de stand in de Paren-competitie Groep Zwart: 1. Hr. en mevr. Eich- horn 131,5; 2. LeenhoutsKuilman 118,0; 3. Van der MeerVerboog 116,5; 4. da mes v. d. ValkSchneider 100,0; 5. Hr. en mevr. Krul 97,5; 6. Dames van Zyp Verboog 94,5; 7. Plouvier sr.—Lange- meyer 93.5; 8. Parmentierde Pree 92,5; 9. Dames Verstraatenden Holder 91,5; 10. dames van Berghe H.Peterzen 89,0. Groep Groen; 1. mevr. Beeker Baggen 111,0; 2. mevr. Cleveringa^dr. Borlefs 110,5; 3. Vellenga—Brouwer 110,0: 4. dames Seis—van Alphen 104,0; 5. dames Visservan der Meer 103,5; 6. van Leeuwenv. d. Voort 100,0; 7. Mej. NagelG. Scholvinck 98,5; 8. Dames KuilmanZandvliet 92,5; 9. dames Gul- demondAalbersberg 89,0; 10. dames Brouwer 81,5. VERLICHTING PESTHUISLAAN De Pesthuislaan naar het Legermu seum heeft verlichting gekregen. Hier mee is een lang gekoesterde wens van die bewoners van dit wat achteraf ge legen stadsdeeltje in vervulling gegaan. Zij zijn het gemeentebestuur dankbaar voor deze belangrijke voorziening. Ook heeft de directeur van het museum, de heer A. C. Paardekooper. zich voor deze verlichting beijverd. (Van onze Amsterdamse correspondent) Om precies half twee vanmiddag is mevrouw Golub uit Swerlow (Rusland) door leden van de Russische handelsmissie te Amsterdam naar Schiphol gebracht. Op de vlieghaven stond het Toepoelev lijn-toestel SU 042, dat om kwart voor twaalf had moeten vertrekken, nog steeds te wachten. Het Russische reisgezelschap, dat vanmorgen het Schiller-hotel te Amsterdam had verlaten om naar Schiphol te gaan wachtte eveneens. Het vertrek van het toestel werd eerst driekwartier uitgesteld en toen nogmaals drie kwartier verschoven. Precies half twee kwamen ongeveer 15 leden van de Russische ambassadestaf en de Russische handelsmissie de vertrek hal binnen. Zij dienden de posten van de Kon. Marechaussee te passeren. De dis trictscommandant van Amsterdam, de heer E. de Wael, was aanwezig. Hij had het paspoort van mevrouw Golub bij zich. Haar man, die zich, zoals elders ge meld, bij de Amsterdamse politie asiel heeft gevraagd, had namelijk het pas poort van zijn vrouw bij zich gehouden. Mevrouw Golub kan ons land echter niet verlaten zonder in het bezit te zijn van haar paspoort. In het kantoortje van de marechaus see wilde de commandant van de mare chaussee mevrouw Gojub onder vier ogen vragen of zij vrijwillig ons land wenste te verlaten. Men had namelijk de indruk, dat de vrouw bij haar man wilde blijven. Op het moment dat zij dus heel vrien delijk door de heer De Wael werd uitge nodigd het kamertje te betreden, stort ten zich ongeveer 5 a 6 Russen op de deuropening. Zij hielden de vrouw vast en drongen met haar het kamertje bin nen. Op de drempel en in het kamertje is stevig gevochten. Petten van mare chaussees vlogen door de lucht. De heer De Wael nam actief deel aan het hand gemeen en deelde opstoppers uit en ook een grote zware adjudant sloeg er deer lijk op los. De Russen lieten zich niet onbetuigd en trapten en sloegen naar alles wat los en vast zat. Tenslotte heb ben de Russen gewonnen, want zij heb ben de vrouw het kamertje uit weten te slepen. De vrouw was gekleed in een groen-grijze mantel, droeg een bril, die tijdens het spektakel was afgevallen, en aan haar arm bengelde een grijze tas. Zij moet ongeveer 50 jaar zijn en heeft grij zend haar. Zij werd dus meer naar buiten getrok ken en het enige woord, dat wij van een der Russen konden verstaan, was: „You don't understand". (U begrijpt het. niet) Zo stond men dan weer buiten het kantoortje, maar het was niet moge lijk door de marechaussee-balie te ko men, want er was inmiddels versterking gearriveerd. De vrouw werd toen bij de arm genomen en naar het begin van de vertrekhal geleid, waar het kantoortje van Aeroflot is gevestigd. Daar zaten de Russen tegen twee uur vanmiddag nog, zwaar sigaretten rokend en overleggend wat te doen. Nu en dan verscheen om de deur een woedend Russisch gezicht. Op het platform bleef het Russische toestel wachten. Om kwart over twee was de toestand nog onveranderd. In het kantoortje van Aeroflot, achter de gele deur nummer 162 in de vertrekhal, werd druk gecon fereerd door de leden van de Russische ambassade. Enkele malen werd de deur op een kier geopend om een nerveuze Rus naar buiten te laten komen. Binnen zat mevrouw Gulob achter een tafeltje. Haar gelaat was lijkbleek. Om haar heen de mannen, met als gevolg van de vecht partij verwarde haardossen en druk de blauwe plekken wrijvend. Voor zover wij hebben kunnen constateren heeft de persattaché Popoff, een van de mannen die met mevrouw Golub bij de passen- controle in het kamertje van de mare chaussee drong, de hevigste klappen gehad. Overigens kregen de leden van de ma rechaussee ook vele rake stompen en schoppen. Het is wel duidelijk dat de buitenlandse Sowjet-vertegenwoordigers niet uitsluitend administratief zijn ge schoold Van wapens is geen gebruik gemaakt, zelfs niet van gummistokken. Het was een minutenlang gevecht op de blote vuist. De marechaussee heeft kennelijk niet willen riskeren dat mevrouw Golub zou worden geraakt en toen de Russen haar halverwege over de drempel van de deur hadden gesleurd, volstond men met het ontruimen van het vertrek. De Rus sische ambassadeur was bij de vecht partij aanwezig, maar het viel niet uit te maken of hij er ook aan heeft deel genomen. Terwijl de Russen in het kantoortje van de Aeroflot aan het beraadslagen waren wat zij zouden doen, besliste de marechaussee dait mevrouw Golub alleen vergunning zou krijgen om van het vliegveld te vertrekken, wanneer haar landgenoten zouden toestaan dat de marechaussee haar ongehinderd en al leen zou kunnen spreken. Om kwart over twee was in de situatie nog geen wijziging gekomen. In de vertrekhal zat een gezelschap van ongeveer 40 Russen verveeld en on gedurig te wachten op het vertreksein van het toestel, dat nog steeds niet had geklonken. Nog steeds stond dat toestel bewegingloos op het platform Nader wordtgemeld: Duidelijk is dus dat de heer Golub het paspoort van zijn vrouw bij zich had. Zij was zaterdagavond met hem naar de po litie gegaan, doch onderweg heeft zij zich bedacht. Haar echtgenoot heeft zich ter beschikking van de politie gesteld om asiel te vragen. Hier in Nederland kan de vrouw zich dus vrij bewegen, maar zo dra zij ons land wil verlaten, heeft de 'marechaussee het recht en de plicht haar paspoort te vragen. Indien zij dat niet kan tonen, kan zij waarschijnlijk van de ambassade wel een duplicaat krijgen. Maar de vraag is ech ter; „wil zij vrijwillig terug?" Is dat niet het geval, dan heeft zij dus het recht asiel aan te vragen, en daar zit de moei lijkheid De Russen willen haar klaarblij kelijk niet in de gelegenheid stellen, on der vier ogen met een autoriteit der Ne derlandse marechaussee te spreken. Het is namelijk zeer wel mogelijk dat mevrouw Golub helemaal niet naar haar vaderland wil terugkeren. Anders was er namelijk niets aan de hand geweest, kruebi,. LEIDERDORP Burgerlijke Stand Geboren: Alexander C., zn van W. L. de Kluizenaar en L. M. Groenewegen, Cor nelia A., dr van A. A. de Haas en A. H. Moraal. Ondertrouwd: A. A. Schogt 22 Jr en Chr. G. A. Lepelaar, 22 jr W. Spek 41 Ir en J. van Hoven, 36 Ir A. Cuvelier, 22 jr en M. Teuniesen, 22 jr. Getrouwd: W. Filippo, 21 Jr en M. de Ridder, 20 Jr. OEGSTCEEST Op het plaatselijk kantoor van de Rijkspostspaarbank werd nn de maand september ingelegd f 12.0566,38 en uitbe taald f85526,20. De heer P. Blommers slaagde voor het kandidaatsexamen werktuigkundig ingenieur aan de T.H. te Delft. VOORSCHOTEN Heropening gidsenverblijf Zaterdagmiddag vond de officiële her opening plaats van het geheel gerestau reerde gidsenverblijf van de Ned. Kath. Gidsenbeweging afdeling Voorschoten. De gidsen vinden hun onderdak al ge durende acht jaren in de vroegere gym nastiekzaal van de school aan de Veur- seweg. Het gebouw was jaren geleden al enigszins bouwvallig, het werd echter bewoonbaar gemaakt. Weer en wind maakten dat de toestand echter vorig jaar hopeloos werd. Het oudercomité van de Katholieke Jeugdbeweging werd in geschakeld. Na vele voorbereidingen en een schenking van het kerkbestuur van de St.-Laurentiusparochie werd het oude verblyf herschapen in een keurig en praktisch verblyf voor gidsen en kabou ters. De groepsleidster, commissaresse H. van der Werf, beschreef in het kort de geschiedenis van het gidsenverblijf aan de genodigden; pastoor J. van Bemmelen van de St.-Laurentius en het ouderco mité. De kabouters zongen een danklied terwijl de gidsen in korte schetsjes vro lijk en puntig hun dank brachten. Afscheid jeugdleidsters De leiding van het georganiseerde mannelijke en vrouwelijke jeugdwerk van de St.-Laurentiusparochie kwam bijeen in het jeugdbuitencentrum „Korte Vliet" voor de eerste vormingsavond in het nieuwe seizoen. Na een eenvoudig diner kwam het officiële afscheid van een drie tal leidsters, de welpenleidsters A. Pee- ters en N. Meister en de gidsenleidster B. Zonneveld, die het jeugdwerk verla ten. De afdelingsleider, oubaas J. P. Peeters, dankte de leidsters voor het vele werk vaak onder moeilijke omstandig heden verrich', en bood aan de schei- TWEEHONDERD inbraken opgelost In de afgelopen twee weken heeft de Utrechtse recherche in samenwerking met de recherche-organen van omlig gende gemeenten niet minder dan circa 200 inbraken opgelost. Inbraken, die in de maanden augustus en september in Utrecht en in de provincie werden ge pleegd. Vijf jongemannen, allen uit Utrecht, in de leeftijd van 20 tot 29 jaar, waren de daders. Zij hebben de inbraken vol ledig bekend. Over het algemeen ging de bende ge raffineerd te werk. De buit bestond uit voorwerpen van allerlei aard alsook kleine geldsbedragen. Eenmaal werd een brandkast gekraakt en bedroeg de buit meer dan duizend gulden. In totaal be droeg de waarde van het gestolene rond f 4500. ERNSTIGE DROOGTE IN INDONESIË In de afgelopen vijf maanden is in Indonesië bijna geen regen gevallen. De ernstige droogte heeft aanzienlijke scha de veroorzaakt aan' de landbouw, alleen al op West-Java aan 74.000 hectaren rijstvelden. In enkele gebieden op Mid den-Java dreigt hongersnood, daar alle oogsten zijn mislukt. In Djakarta en enkele andere grote steden zijn op grote schaal beperkingen in de elektricitelts- en watervoorziening ingesteld. Op Bor neo hebben hevige bosbranden gewoed. Bedrijfsleidster in arrest (Van onze correspondent) De bedrijfsleidster van de Hilversumse coöperatieve keuken is door de politie te Leersum in de Gelderse vallei waar naar zü de wijk had genomen, verdacht van malversaties aangehouden. Zij werd in overspannen toestand aan getroffen en wordt ervan verdacht f 12.000.aan de kas van de keuken te hebben onttrokken. Zeiljacht „Zilverkruis" had moeilijkheden Het zeiljacht „Zilverkruis" van dc Kon. Marine-Jachtclub in Den Helder is gistermiddag op de Noordzee in moei lijkheden geraakt. Met gescheurde zei len is het op sleeptouw genomen door de marine sleepboot „Hercules". Beide schepen zijn vanmorgen omstreeks half negen in Den Helder aangekomen. Het jacht „Zilverkruis" Is morgen met acht andere jachten uit Den Helder vertrokken om op de Noord zee aan de door de Kon. Marine Jacht club uitgeschreven najaarswedstrijden deel te nemen. Gistermiddag kreeg het schip dwars voor Terschelling tijdens slecht weer moeilijkheden met de zeilen. Wervelwind op weg naar Japanse kust De bewoners van de dichtbevolkte Ja panse kustgebieden langs de Grote Oceaan zijn gewaarschuwd voor de wer velstorm „Violet", die in de richting van deze streken trekt. In het centrum van de storm komen windstoten voor met een snelheid tot 240 kilometer per uur. Men verwacht, dat de wervelstorm maandag te middernacht ongeveer 145 kilometer ten zuiden van Tokio voorbij zal trekken. De bevolking ls gewaarschuwd noodvoor raden levensmiddelen en drinkwater aan te leggen. De negenduizend ton metende Ameri kaanse vrachtboot „Pioneer Muse" is hedenochtend vroeg in de wervelstorm verzeild geraakt. Het schip is, driehon derd kilometer ten oosten van de ten zuiden van Japan gelegen Rioe Kioe- eilanden, op de klippen gelopen. De vrachtvaarder, die een bemanning van vijftig koppen heeft, heeft noodseinen uitgezonden. Tweehonderd vrachtsche pen, die in de havens van Tokio en Jo- kohama lagen, hebben opdracht gekre gen de ankers te lichten. WASSENAAR Malthezer helpsters De afdeling Wassenaar van de Katho lieke Nationale Bond voor EHBO heeft het initiatief genomen tot het houden van een eerste cursus voor MaLthezer helpsters. Ongeveer 20 meisjes en dames hebben zich voor deze cursus aangemeld. De cursus zal op donderdagavond 19 ok tober in het wijkgebouw van het Wit Gele Kruis beginnen onder leiding van dokter J. A. J. Paulides en zuster J. M. A. Reijers en dezelfde stof omvatten als een cursus voor Rode Kruis helpster 3e klasse. Na het volgen van de cursus zijn de deelneemsters in staat in tijd van nood zich in ziekenhuizen e.d. beschik baar te stellen als verpleeghulpen. Op een dezer dagen gehouden samen komst heeft de chef van het bonds- bureau van de Kath. Nationale Bond, de heer A. A. Bouwman nadere mede delingen gedaan over de cursus. De mogelijkheid bestaat dat de cux-sisten na hun cursus enige tijd te werk gesteld worden in een ziekenhuis of verpleeg inrichting voor het opdoen van praktijk. In tijd van nood kunnen de helpsters ter beschikking gesteld worden van het Rode Kruis. Zij worden dan als het ware ingedeeld in het Rode Kruiskorps en dragen dan ook de Rode Kruis-uniform. In de nacht van zaterdag op zon dag is een auto, die op de Storm van 's Gravesandeweg geparkeerd stond, bij een aam-ij ding ernstig beschadigd. Over de aanrijding ontbreekt echter elk ge geven. De verkeerspolitie (tel. 3333) ver zoekt daarom eventuele getuigen zich met haar in vei-binding te stellen. De heer G. R. Platerink is aan de T.H. te Delft geslaagd voor het propae- deutisch examen voor natuurkundig in genieur. Burgerlijke Stand Geboren: Yvon M., dr van K. L. M. Hoo- geweegen en H. J. P. van der Toch, Hen- drina M., dr van M. den Os en M. Rieze- bos. Ondertrouwd: M. J. Heikens en M. J. J. Kessler, T. H. M. van Deursen en V. J Hakkeling. Getrouwd: P. A. Bloys van Treslong en J. M. van Evert, Jhr. H. J. M. van Nispen tot Sevenaer en B. M. M. P. Gravin de Lonyay (Monrovia, Liberia) P. C. Liebelt en A. C. G. van Donk. dende leidsters een herinnering aan. De avond werd besloten met het vertonen van dia's en het instuderen van een aan tal nieuwe volksliedjes. Uiteenzetting van dr. P. Rij kens Naar aanleiding van een bericht over een onderhoud, dat dr. P. Rijkens te New York zou hebben gehad met minis ter Soebandrio, heeft dr. Rjjkens mee gedeeld, dat wat in dit bericht stond volkomen uit de lucht is gegrepen en op geen enkele feitelijke omstandigneid steunt. „Dit geldt", zei hij, „ook de in dit bericht vermelde bewering, dat de aanvankelijke voornemens van minister Soebandrio ten aanzien van de Neder landse voorstellen in de VN gewijzigd zouden zijn als gevolg van dit beweerde onderhoud. „Het ging", aldus dr. Rijkers „uitslui tend over de mogelijkheid, dat by de openbare behandeling van de Nieuw- Guinea-kwestie in de Assemblee der VN, van Indonesische zijde een standpunt zou worden ingenomen dat de mogelijk heid zou openlaten om op een voor bei de partijen aanvaardbare wijze te ko men tot een gesprek tussen Indonesië en Nederland, eventueel onder auspi ciën van de VN. Het gesprek met minister Soebandrio was niet alleen vriendschappelijk, hij toonde zijnerzijds een ruim begrip voor de delicate situatie, waarin niet alleen de Indonesische-, maar ook de Neder landse regering zich in dit stadium be vindt. Het onderhoud noemde dr. Rijkens bevredigend. „Het daadwerkelijke resul taat ervan zal," aldus de heer Rijkens, „eerst kunnen worden beoordeeld nadat dr. Soebandrio vanavond in de Assemblée van antwoord zal hebben gediend op de voorstellen van minister Luns. Tenslotte legde dr. Rijkens er nog maals duidelijk de nadruk op dat zijn recente bemoeiingen alleen ten doel heb ben gehad het scheppen van voorwaar den voor een verbetering der betrek kingen tussen Nederland en Indonesië, en zich dus niet hebben bewogen op het terrein van enigerlei onderhande lingen in de kwestie-Nieuw-Guinea. De heer Rykens bracht in dit ver band in herinnering ae toezegging, die de „groep Rykens" indertyd heeft ge daan aan de Nederlandse regering, nl. dat zij zich zou onthouden van ieder contact met de Indonesische autoritei ten over de problematiek van het ge schil inzake Nieuw-Guinea. In Algiers weer „piraten-uitzending" Het programma van Radio-Algiers werd hedenochtend wederom onderbro ken door een „piratenuitzending" van de geheime organisatie OAS. Terwijl de Franse omroeper van Ra dio-Algiers het weerbericht voorlas, werd de uitzending onderbroken door de zender van de OAS, waarop na een serie gongslagen op de maat van het Alge- rie Fran?aise" en het spelen van de „mars der Afrikanen", een toespraak volgde van ex-generaal Salan, de leider der OAS, die een felle aanval deed op de Algerijnse politiek van president De Gaulle. Na de rede van Salan zei de omroeper der OAS: Dit is Radio-Frankrijk", de stem van Frans Algerije. Vanmorgen zult u Radio-Frankrijk horen in plaats van het gaullistische radionieuws lijdens de nieuwsuitzendingen" Franse activisten naar de Balearen De zeventien Franse activisten, onder wie Ortiz en Lagaillarde, die in het weekeinde in Spanje zijn gearresteerd, zullen binnenkort naar Ibiza (Balearen) worden overgebracht voor een verplicht verblijf, zo is uit welingelichte bron ver nomen. Zij bevonden zich in de afge lopen 356 uur in, de politie-academie in Madrid. Met een driedaags feest heeft Alk maar dit weekeinde het ontzet van Alk maar in 1573 herdacht. De feestelijkhe den waren reeds vrijdagavond begon nen met een lampionoptocht voor de jeugd, een taptoe en een receptie ten stadhuize van het bestuur van de 8-ok- tobervereniging „Alkmaar Ontzet", die haar honderdjarig bestaan vierde. Zaterdag vormden een gekostumeerde jeugdoptocht en een drumbandfestival de hoofdschotel van de feestelijkheden, 's Avonds werd in de grote kerk door de Alkmaarse oratoriumvereniging het oratorium „Judas Maccabaus" van Handel uitgevoerd, welk concert door 3.000 belangstellenden werd bijgewoond. Nadat zondag het ontzet in alle ker ken was herdacht, volgde vandaag de officiële herdenking in het „victoria- park". De burgemeester van Alkmaar, mr. H. J. Wijtema, hield een herden kingsrede, waarin hij aan de hand van historische beschouwingen de strijd van Alkmaar tegen de troepen van Alva schetste als een strijd van een kleine groep onverzoenlijken voor de staatkun dige vrijheid, een noodzakelijke voor waarde voor de geestelijke vrijheid, al werd deze niet aanstonds werkelijkheid voor allen. In die bevrijdingskryg was Alkmaars ontzet een keerpunt in de krijgskansen. Zonder Haarlems vruchte loze tegenstand zou echter geen victorie voor Alkmaar gekomen zijn. Zonder Alk maars victorie geen Leidens ontzet, geen bevrijding van Holland van de Spaanse troepen in het najaar van 1574, geen vredesonderhandelingen in 1575, geen Vrije Republiek der Verenigde Neder landen. Het succes van Alkmaar was mogelijk door de eendrachtige verdedi ging door burgers en soldaten. Vanmiddag trok een grote historische optocht door Alkmaars straten. Deze gaf een aanschouwelijk beeld van de veran deringen in de laatste honderd jaar. Jeugdgroepen uit Bath, Darmstadt en Troys, waarmee Alkmaar jumelage-ban- den heeft, besloten deze optocht. BEURSOVERZICHT UNILEVER WILLIG; HOOGOVENS FLAUW Amsterdam, 9 oktober De stemming is vanmiddag op het Damrak voor de hoofdfondsen bij de opening licht verdeeld geweest. Alle in ternationale waarden gaven hogere koer sen te zien ten opzichte van het vorige slotniveau. Certificaten hoogovens vorm den hierop echter een uitzondering. Deze stukken lagen aangeboden in de markt. Wall Street sloot vrijdag voor Unile ver en Kon. Olie aan de vaste kant. De beurs zette voor Unilever in op 801. De koers steeg snel tot. 814. De vorige slotkoers was 792. Philips liep op van 996 tot 1000 en boekte op deze prijs een koerswinst van 6 punten. Aku's verbe terden op 404%, na een opening op 401%, 5 punten. Kon. Olies avanceerden van f115.30 tot f 115.80, tegen f 115.10 als slotkoers van vrijdag. Deze aandelen lagen een paar dubbeltjes boven pariteit New York. Met Hoogoven- was het to taal mis. Dit fonds lag verlaten in de markt en noteerde op 821 circa 17 pun ten lager. In de Scheepvaarthoek verliep de handel zeer rustig met een goed prijs houdende stemming. De leidendecultures waren eerder iets lager. De staatsfond sen gaven een goed prijshoudende tot iets betere tendentie te zien. WISSELKOERSEN Amsterdam, 9 okt. Londen 10.15— 10.15% New York 3.60s/8-3.607/8Montreal 3.50—3.50%; Parys 73.36%—73.41% Brussel 7.24%—7.25; Frankfort 90.29%— 90.34%; Stockholm 69.8469.89; Zurich 83.3883.43; Milaan 58.10%— 58.15%; Kopenhagen 52.36%—52.41%Oslo 50.68%—50.73%; Wenen 13.96—13.97; Lissabon 12.65—12.66%. BEURS VAN AMSTERDAM Maandag 9 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4%102 102A Ned'59 4%1017/8GB 102A Ned. '60-1 4% 102 102A Ned. '60 n 4% 101% 102A Ned. '59 4% 100% 100% Ned. '60 4% 100% 100% Ned. '61 4% 100% 100% Ned. '53 3% 98 97% Ned. Grtb. obi. 3% 84% L Ned. '47 3% 94 A 94A Ned. '51 3% 97% 97% Ned.'53 I-II 3% 96H 961» Ned. '56 3% 95% 96 Ned. '48 3% 91 91 Ned. bel. cert. 3% 89% Ned. '50 I-II 3% 90% 91 Ned. '54 I-II 3% 92% 92% Ned. '55 I 3% 92% 92% Ned. '55-11 3% 94% 94 Ned. *37 3 92% 92% Ned. Grtbk. obi. '46 3 93% 93% Ned. doll. In. '47 3 91% GL 91% GB Ned. Inv. cert. 3 99AGB 99%GB Ned. 62-64 3 991» 100 GB Indië '37 3 99% 99% Indië *37 A 3 95% 95% Ned. won. bJ. '57 6 1091» 109% Ned. won.bJ. '58 4% 101% 101% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 112 109% Ver. HVA-mU127% 126% A.K.U399 402 GB Deli My cert147.50 147 Hoogovens cert. 838 817 Philips gem. bez. 993 GB 1000 Unilever cert791 813 Dordtse Petr548 549% Kon. Petr. (50 f 20) 114.80 115.40GB Holl. Amer. Rjn 163 162%GB Java China Paket 159 160 KJjJVI63.10GB 64 Kon. Ned. Stoomb.207 GB 208% Kon. Paket Mi)159% 160 Stoomvaart My Ned. 173% 174% GB Nievelt Goudr. cert. 163% 164 %GL v. Ommeren cert. 332% 334% Kon. Rott. Lloyd.... 159% Ned. Scheepv. Unie 165% 166% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 96% 96% idem '48 (3%) %96 96% R'dam '52-1 (4%).. 100% 100 B id. id. "37 I-II (3%) 96% 96% Z.-HoUand '55 4% ..100 Bankwezen Bank N. Gem. '58 5% 104}» 104}» ld. N.WJ3. '52 (4%) 100% 100% BVG rspbr f.500 198 198% BVG rspbr. '52 144% 144% Industr. Obligaties Philips Dollar lug '51 95% 95% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 12%.. A'dam '56 I 2% A'dam '56 n 2% A'dam '56 m 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem H 2% R'dam *52 I 2% Idem n 2% Idem *57 2% Utrecht *52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Holland '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Vorige Slotkoers koers v. heden 103 104 90% 90 84 84% 90% 90 90% 90% 83% 83% 82% 92% 92% 90% 91% 94 91% 92% 97% 97% 95% 95% 94% 94% 103H 104 Cultuurbank Holl. Bank Unle cert. Ned. Handelmy Rott. Bank Twentsche Bank Senembah Industrie Ondernemln Albert Heyn Berkel's Patent (v.) Borsumy Calvé Delft cert. Electrolasmy Kon. Pap. v. Gelder Kon. Ned. Grofsm Holl. Constructie Ing. bur. v. Bouwnyv Internatio Int. Kunststoff Ind v. Kempen en Begeer Leidse Wolspinnerij Miiller en Co N3 Ned. Kabelfabr. Philips pref Rott. Droogdok My Sikkens Groep Ver. Touwfabrleken Walvisvaart Wernink's Betonmij Wilton Feyenoord Van Wyk en Heringa Zaalberg Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r494% 494% Kon. Petr. (f 20) 116 119.10 Amerik fondsen Canadian Pacific R 24% 24 A Intern Nickel 80% 81 Anaconda 51% 51% GB Bethlehem Steel.... 42% 42% Cities Service 52% 52% General Motors 50 50% Kennecott81% 81% Republic Steel 60 60% Shell Oil 37 36% Union Pacific 36% Un. States Steel 811» 81 246.50 247.50 364% 367% 30% 32% 212 214% 315% 315% 348 352 304 304 420 L 410 L ;en 648 653 310 311 39% 39% 764 775 337% 340 359% 360 175 177 440 442 245 245 180 72% 73% 125% 125 550 550 546 345 615 293 292% 568 564% 853 852 347 347 95% 96 195 200 302 302 92 93 131 130

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7