DE SLEEPBOOT „ZWARTE ZEE" MAAKT MOEILIJKE UREN DOOR K^?Dampo VAKBOND WIL STEM IN KLM-BESLUITEN ANGSTIG dorpje zoekt naar verdwenen jongen Van Qeef SLEEP VERLOREN EN TROS IN SCHROEF Snelle hulp voorkomt catastrofe In de griep-greep bent U lusteloos maar beslist niet machteloosneem direct Rheumin Kerkelijk L even ONGERUST OVER ONTWIKKELING Concentratie burgerluchtvaart nu dringende noodzakelijkheid Soevaima Plioema premier van Laos „De weg vrij" voor Britse aansluiting bij de Euromarkt Saoedi-Arabië en Sowjet-Unie erkennen Syrische regering Russische raket in Stille Oceaan Twee dagen en twee nachten Gevonden voor bakkerswinkel Minister Cals naar de West vertrokken Onrust in Algerije 2 Algerijnen vragen politiek asiel Van Rotterdam naar Oostvoome Grapjassen fingeren overval op (laatste) stoomtram met Britten Belangstelling uit binnen- en buitenland MAANDAG 9 OKTOBER 1961 (Van onze Rotterdamse correspondent) De mannen van de sleepboot „Zwarte Zee" en de runners op zijn sleep, een zogenaamde „mid- hody", hebben een spannend weekeinde doorgemaakt. Door het slechte weer brak vrij dagnacht even buiten de ingang van het Kanaal de sleep was op weg van Kopenhagen naar Bal- timore de sleeptros. De onhandelbare sleep sloeg in de stormachtige westenwind snel op drift en was korte tijd later in de donkere nacht verdwenen. Bij het inhalen van de gebroken sleeptros raakte de nylon-rekker tot overmaat van ramp in de schroef van de „Zwarte Zee", zodat de sleepboot volkomen hul peloos werd. Noodseinen werden uitgezonden. Een Engelse sleepboot vertrok van Falmouth om de op drift geslagen sleep op te sporen en van Cardiff vertrok de sleep boot „Loire" om de „Zwarte Zee" te gaan helpen. Alles is dankzij de snelle hulp in de loop van gisteren in orde gekomen. In Falmouth kon de nylon- rekker uit de schroef van de „Zwarte Zee" worden verwijderd en gisteravond vond de sleepboot „Englishman", na meer dan een etmaal zoeken, de rond drijvende sleep, die intussen vele tien tallen mijlen in de richting van de Franse kust was teruggedreven. Later heeft de inmiddels weer uitgevaren „Zwarte Zee' 'de sleep van de Engelse sleepboot overgenomen en opnieuw koers gezet naar de Atlantische Oceaan. Alarmerend De eerste berichten, die in de loop van de nacht van vrijdag op zaterdag binnenkwamen, waren tamelijk alarme rend. De „Zwarte Zee" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst was dezer dagen van Kopenhagen vertrok ken met een zogenaamde „midbody" op sleeptouw naar Baltimore. Zo'n „mid body" is een nieuw gebouwd midden gedeelte bestemd voor vergroting van een reeds bestaande tanker. Er zijn reeds verscheidene van deze tamelijk lompe en onhandelbare slepen de oce aan overgestoken en wist men dus, dat zij niet gemakkelijk te hanteren zijn. Die onhandelbaarheid zal mede oor zaak zijn geweest van wat in de nacht van vrijdag op zaterdag gebeurde op 40 mijl ten westen van Landsend. Het was stormachtig weer, toen de sleeptros die de „Zwate Zee" met de sleep verbond, brak. Direct werd op de sleepboot begonnen de gebroken tros in te hieuwen en toen gebeurde het twee de ongeluk. De nylon-rekker, die zich in de tros bevindt, raakte in de schroef, waar door de machine van de sleepboot stop te. De „Zwarte Zee" was zelf vleugel lam geworden. De losgeslagen sleep raakte spoedig uit het zicht in de don kere nacht. Aan boord van de sleep bevonden zich de runners J. Brinkman, C. van Beelen, H. van Beek, K. Wijn steker, A. Rompelaar en J. Taal. Maatregelen Op het noodtelegram van de „Zwar te Zee" werden direct maatregelen ge nomen. De sleepboot „Loire" van L. Smit en Co, die op dat moment in Car diff lag, kreeg order direct uit te va ren om de „Zwarte Zee" te helpen. De Rheumln-tabletten helpen enel, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 et Een Brocades - product, dus: vertrouw er op I NED. HERV. KERK Beroepen te Kootwijkerbroek P. J. Bos te Sprang. Aangenomen naar Ootmarsum J. H. ten Broecke, vicaris te Uithoorn. Benoemd tot vicaris te Bloemendaal W. M. Weenlnk, kand. te Amsterdam. GEREF. KERKEN Bedankt voor de benoeming tot lector aan het Calvin College te Grand-Rapids dr. F. H. von Meyenfeldt te Hilversum. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt Aangenomen naar Veenendaal J. D. Wie- lenga, kand. te Rotterdam. Bestuursverkiezingen Bond Inwendige Zending Op de algemene ledenvergadering van de Centrale Bond voor Inwendige Zen ding en Christelijk Maatschappe lijk Werk, gisberen in Utrecht gehou den, is mr. dr. A. A. van Rhjjn, die negen jaar voorzitter is geweest, afge treden. In zijn plaats werd tot voorzit ter benoemd prof. mr. dr. I. A. Diepen horst, voordien vice-voorzitter. In diens plaats werd benoemd dr. G. van Leeu wen en voorts tot bestuurslid jhr. J. E. de Ranitz, kinderrechter te Assen. De heer M. Ruppert, lid van de Raad van State en bestuurslid van de Centrale Bond, zal optreden als algemeen advi seur. „Loire" moest de hulpeloze sleepboot aan de tros nemen en in Falmouth binnenbrengen. De sleepboot „English man" kreeg order van Falmouth te ver trekken om te trachten de losgeslagen sleep te vinden en voorlopig aan de tros te nemen en koers te zetten naar Falmouth. Bovendien kreeg de Engelse sleepboot „Marinia", die op weg was van Engeland naar Quebec in Canada en zich op 350 mijl ten wensten van de ingang van het Kanaal bevond, order terug te keren teneinde eveneens te gaan zoeken naar de losgeslagen sleep. Sleep gevonden Er is lang naar de sleep gezocht. Za terdagavond om 8 uur kreeg men een eerste aanwijzing van een Zweeds schip, dat meldde de ronddrijvende sleep te zijn gepasseerd. De runners seinden geen hulp nodig te hebben en dat alles wel was aan boord. Met deze gege vens over de plaats, waar de Zweed de sleep had waargenomen, kon de zoe kende „Englishman" zijn koers corrige ren. Het zou echter tot zondagavond duren voor deze sleepboot de sleep had gevonden en kon vastmaken. Met de harde westenwind was het gevaarte met een snelheid van 6 mijl per uur in oostelijke richting teruggedreven. Op 17 mijl ten westen van het Ka naaleiland Jersey vond de sleepboot gisteravond om 19.10 uur de „midbody" en nam deze aan de tros. De „Loire" had de „Zwarte Zee" veel eerder be reikt. Maar deze sleepboot stond dan ook in regelmatig radiocontact met de „Zwarte Zee" en kon, als dat nodig was, telkens haar koers corrigeren. Za terdagnacht om half één bereikte de „Loire" de „Zwarte Zee" en nam deze aan de tros. Gistermiddag om één uur kwam de sleep te Falmouth binnen. Daar werd direct een aanvang gemaakt met het verwijderen van de rekker uit de schroef, een karwei, dat in enkele uren geklaard was. Een duiker ging te water om te onderzoeken of het in cident schade had veroorzaakt. Er werd echter niets alarmerends gecon stateerd. Gisteravond om 8 uur was de „Zwarte Zee" al weer op weg naar de sleep, die inmiddels door de „English man" was gevonden. Advertentie. Koningin Fabiola van België heeft een bezoek gebracht aan het instituut voor doofstomme kinderen in Brussel. De Koningin dankt het meisje dat haar bij haar aankomst bloemen had aangeboden. De bedrijfsgroep burgerlucht vaart van de Nederlandse katho lieke bond van vervoerspersoneel „Sint Raphael" maakt zich onge rust over de gang van zaken bij de KLM, vooral over het personeels beleid. De groep meent, dat het door de directie aangekondigde „stimuleren van ontslag" nadere toelichting behoeft. „Uitgaande van de verantwoordelijk heid van de vakbeweging voor de be langen van het personeel is het nood zakelijk, dat er tussen de K.L.M.-direc- tie en de vertegenwoordigers van de vakbeweging overleg komt, voordat er definitieve besluiten genomen worden", aldus het bestuur van de bedrijfsgroep in een communiqué, dat zaterdag werd uitgegeven na een in Amsterdam ge houden vergadering. Het bestuur verklaart daarin ver der, dat het ook geen maatregelen, die gevolgen hebben voor de positie van het personeel, wenst te zien, toegepast voor er met de vakbonden overleg is gepleegd. Ook ten aanzien van vliegend per soneel zullen mogelijk maatregelen moe ten worden getroffen in verband met de moeilijke omstandigheden, waarin de K.L.M., zich evenals de meeste an dere luchtvaartmaatschappijen op het ogenblik bevindt. De nieuwe voorzitter van de bedrijfs groep, de heer P. H. van Zeil, heeft medegedeeld, dat over de positie van het vliegend personeel donderdag in hoofd kantoor Van de K.L.M. in Den Haag het overleg wordt geopend. Oorzaken Maar niet alleen met de gevolgen voor het personeelsbeleid, maar ook met de oorzaken van de moeilijkheden, waarin de K.L.M. zien bevindt, heeft „Sint Raphaël" zich bezig gehouden. „Concentratie van burgerluchtvaart- maatschappijen is een gebiedende eis" zegt het communiqué. „Het kaai zijn, dat het niet eenvoudig is geschikte part ners voor de K.L.M. te vinden. In de gegeven omstandigheden kan men ech ter niet te kieskeurig zijn". De aftredende voorzitter, de heer P. J. J. van Hout noemde de oorzaken van de moeilijkheden waarmee de burgerlucht vaart te kampen heeft, slechts ten dele het gevolg van incidentele feiten (het wegblijven van Amerikaanse toeristen wegens de kwestie-Berlijn en Kenne dy's raad de vakantie in eigen land door te brengen). Veel meer weet hij de moeilijkheden aan struetuele oorzaken. Ook de nieuwe voorzitter deelde die mening. „Er zijn veel te veel naast el kaar bestaande en elkaar fel beconcur rerende luchtvaartmaatschappijen. Ze dwingen elkaar straalvliegtuigen te ge bruiken en met de aanschaffing van die grote machines is de vervoerscapa citeit veel te groot gen orden", aldus de heer Van Zeil. Met klem wordt dan ook aangedrongen op concentratie van de luchtvaartmaatschappijen, dus op samenwerking met andere maatschap pijen. Sint Raphaël zal daaraan graag me dewerken, doch op voorwaarde, dat by zo'n concentratie rekening zal worden gehouden met de belangen van het per soneel. Bovendien wenst de bedryfs- groep als vakorganisatie betrokken te worden by de uitvoering van maatre gelen, die met zo'n concentratie ver band houden. De drie Laotiaanse prinsen hebben zondag in Hin Heup, in Laos, besloten dat de neutralistische leider Prins Soe- vanna Phoema premier van de toekom stige Laotiaanse voorlopige regering dient te zijn. Soevanna Phoema deelde dit mee op een persconferentie die ook werd bijge woond door zyn linksgezinde halfbroer Prins Soevannoephong en. de nuidige rechtse premier Prins Boen Oem. De laatste zal Koning Savang Watthana verslag uitbrengen van het overleg. Daarna zou Soevanna Phoema zelf naai de koninkiyke noofdstad Loeang Pra- bang gaan om officieel te worden be noemd tot kabinetsformateur. De nieu we regering zal een coalitie zyn. De Britse onderminister van Buitenlandse Zaken Edward Heath heeft zondag in Londen, na bespre kingen in Parijs, Bonn en Brussel verklaard, dat „de weg nu vrij is voor ernstige onderhandelingen met de gemeenschap van de Zes (Euromarkt)", Heath zal de leiding van de Britse delegatie die morgen, dins dag, in Parijs de inleidende be sprekingen met de Zes over toetreding van Engeland tot de gemeenschap zal voeren. Waarnemers geloven, dat Heath' reis tot doel had de Zes te verzekeren, dat Engeland er niet op uit is de gemeen schap van binnen uit uit te hollen en dat hy voorts nadere inlichtingen heeft ingewonnen over het standpunt van de zes t.a.v. de drie grote problemen waar voor Engeland by toetreding tot de EEG staat, n.l. de Britse landbouw, het Gemenebest en de betrekkingen met de landen van de Europese vryhandels- associatie (EVA, de Zeven). Minister Heath zal morgen in Parys een uiteenzetting van deze drie proble men geven. Men acht het mogelyk dat hij daarby zal vragen om aanwezigheid van waarnemers uit het Gemenebest by de onderhandelingen. Vreemde stranding Bij het Deense eiland Bornholm is zondagochtend vroeg een Russische trei- ler gestrand. De bemanning van twin tig koppen bleef tot zondagavond aan boord en klom daarna op een rots. De kapitein, die al twee maal hulp had ge weigerd van Deense kotters, sloeg zon dagavond ook het aanbod tot hulpver lening van de Deense autoriteiten af, hoewel het Deense ministerie van Bui tenlandse Zaken de reddingsmaatschap pij van Christiansö, een eilandje voor de kust van Bomholm, gevraagd had tussenbeide te komen. Het ministerie Drie landen hebben dit weekeinde het nieuwe bewind in Syrië erkend: Saoedi-Arabië, de Sowjet-Unie en Bulgarije. Saoedi-Arabië is na Jor danië de tweede Arabische staat die dit heeft gedaan. Radio-Damascus heeft omgeroepen, dat de Russische regering zaterdag heeft besloten de nieuwe regering van Syrië te erken nen en diplomatieke betrekkingen met het land te onderhouden op am bassade-niveau. De Syrische ministers, die deel hebben uitgemaakt van de regering der Ver enigde Arabische Republiek, hebben, bly- kens een bericht van Radio-Cairo, pre sident Nasser hun ontslag aangeboden. Rusland heeft opnieuw een nieuw type meertrapsraket naar de Paacific gelan ceerd. Volgens Radio-Moskou is de meertrapsraket naar de Pacific gelan- doelgebied in het midden van de Grote Ocean. De lancering was geheel naar wens verlopen. Een nieuw geleidestelsel maakte dat de raket met zeer grote nauwkeurigheid op de vooraf bepaalde plaats in het doelgebied op meer dan 12.000 km van de lanceerplaats neer kwam, aldus Radio-Moskou. In het doelgebied bevonden zich met verschillende meetinstrumenten uitge ruste speciale schepen. De proeven zul len worden voortgezet. Radio-Moskou had 10 september j.l. omgeroepen dat tussen dertien septem ber en vyftien oktober een aantal meer- trapsraketten zou worden afgevuurd, die in een doelgebied, dat zich ongeveer duizend myl ten zuid-westen van Ha waii bevond, zouden neerkomen. Er zyn tot nu toe vier van deze raketten gelan ceerd. de Russische autoriteiten. In de buurt van het gestrande schip bevinden zich had een verzoek daartoe ontvangen van I nog twee Russische treilers. (Van onze Limburgse correspondent) Twee dagen lang heeft de 12-jarige Joke Gossen uit het kleine Zuidlimburgse Lauerdorp by Waubach de hechte ge meenschap van dit gehucht in een angst- wekkende ongerustheid gehouden. De jongen was sinds donderdagmiddag spoorloos verdwenen. Ook de politieposten uit de gehele om trek zyn 40 uur lang in touw geweest om te pogen de mysterieuze verdwyning op te lossen. Tot een Inspecteur van politie uit Heerlen de jongen zaterdagmorgen op merkte, toen hij voor een etalage van een bakkerswinkel stond te kyken Joke vertelde naderhand aan de poli tie, dat hy donderdagmiddag van school had gespybeld en uit angst voor mogeiy- ke straf was hij niet meer naar huis teruggegaan. Hy liep in de richting van de Brunssummerheide en daar was hy dan ook het laatst gezien door een Advertentie SCHEERAPPARATEN vanaf f 34.50 Braun - Philips - Remington - Siemens event, reparaties in één dag gereed. BOTERMARKT 25 TEL 22669IEIDEM Voor dienstbetoon en vakmanschap. De minister van O.K. en W., mr. J. M. L. T. Cals, is zaterdagavond voor zRn eerste bezoek aan de Ned. Antillen en Suriname van Schiphol vertrokken. ZRn reis gaat via New York, omdat hy in de V.S. eerst een week lang een aantal uni versiteiten en musea wil bezoeken. Van 16 tot 28 oktober zal de minister in de Antillen deelnemen aan de eerste vergadering van de adviesraad voor de culturele samenwerking tussen de lan den van het Koninkryk sinds de ope- ningsbyeenkomst in februari van dit jaar. Totnutoe is minister Cals van deze raad nog voorzitter, doch hy draagt thans de hamer over aan zyn Antillaan- se ambtgenoot minister I. C. Debrot. Vastgelegd is namely k, dat het voorzit terschap ten deel valt aan de minister van O.K. en W. van het land, waarin de vergadering wordt gehouden, in dit geval dus van de Antillen. Intussen verblyft minister Debrot op het ogenblik nog in Nederland. Hy zal op 10 oktober naar Willemstad terugkeren. Na zyn verblyf in de V.S. zal minister Cals op 15 oktober van New York naar cura?ao reizen, waarop maandagmid dag 16 oktober de vergadering van de adviesraad plechtig zal worden geopend en wel in het paviljoen van de Piscadera basi club. Zaterdag 21 oktober vertrekt het gezel schap naar Bonaire waar men het weekeinde zal doorbrengen. Voor dins dag 24 tot vrydag 27 oktober staat een bezoek aan de Bovenwindse eilanden op het programma en zaterdag 28 oktober denkt minister Cals, die door de direc teur-generaal voor de Kunsten en de buitenlandse culturele betrekkingen van zijn ministerie, mr. H. Reinink zal wor den vergezeld, naar Suriname te ver trekken. Voor ny naar Nederland zal terugkeren hoopt de minister enkele da gen in Paramaribo door te brengen. Mr. Reinink was zaterdagavond niet op Schiphol. Hy vertoefde op dat mo ment in Canada en zal vandaar naar New York reizen waar hy de mipister zal ontmoeten. schoolkameraadje. Te voet, per fiets en per bromfiets hebben de bewoners van de omstreken de gehele uitgestrekte hei de uitgekamd, doch noch donderdag nacht noch in de loop van vrydag werd enig spoor van de vermiste knaap ge vonden. Nadat de politie het eerste vry- dagavond nodig had geoordeeld om de vermissing middels een oproep in de streekbladen grotere bekendheid te ge ven, meldde zich zaterdagmorgen al direct een vyftiental tipgevers. Uit al deze tips, die, naar later bleek, allemaal juist waren, kon de politie enigszins de route opmaken van de zwerftocht, die de voor straf beduchte schooljongen had gevolgd. Een chauffeur vertelde o.a. dat hy de knaap mee had genomen naar Bunde by Maastricht, toen hij om een lift had gevraagd. Een inwoner van Heerlerheide had de jongen des nachts om kwart voor één doelloos door de straten van Heerlerheide zien slen- ren. Tegen een inwoonster van Heerlen, die hem zaterdagmorgen in alle vroegte door de stad zag wandelen, vertelde de jongen dat hy op weg naar familie was in de Akerstraat te Heerlen. De jongen was ook nog in Valkenburg en Bruns- sum gezien. Tot de inspecteur van po litie hem herkende als de knaap, waar naar een groot gedeelte van de oude mynstreek al 40 uur met spanning naar zocht. De jongen werd onmiddellyk naar Lauradorp gebracht, waar de groepscom mandant van de rijkspolitie hem met een opgelucht hart naar zyn ouders kon terugbrengen. De jongen had, naar zyn zeggen, de nachten doorgebracht in een weiland en gedurende de twee dagen lange zwerftocht slechts twee appels gegeten. zy hebben dit volgens het radioverslag gedaan na het beroep, dat president Nasser donderdag j.l. op de Arabieren heeft gedaan. Men verwacht dat vice-president Noe- reddin Koehala, en de veertien andere ministers en hoge functionarissen, de nieuwe Syrische premier Koezbari hun diensten zullen aanbieden. Een woordvoerder van het Syrische re volutionaire comité heeft zondag in Damascus gezegd, dat geen enkele acti viteit op partybasis zal worden toege staan. De nieuwe óyrische premier, dr Koezbari, heeft vorige week maandag verklaard, dat binnen vier maanden ver kiezing en worden gehouden. De directeur-generaal van de Voor lichting, dr. Barkawi, heeft meegedeeld dat men zich persooniyk en niet als lid van een party kandidaat kan stellen voor de algemene verkiezingen. Het aldus ge kozen parlement zal een regering aan- wyzen die dan zal moeten bepalen of de partyen him politieke activiteit al of niet mogen hervatten. Mohammedaanse verzetsstryders heb ben zondag in Oran een Europeaan van zijn fiets gesleurd, daarna doodgescho ten en zyn lichaam in brand gestoken na het met benzine overgoten te hebben. Door 21 explosies in Algiers en 10 in Oran is in de loop van het weekeinde voorts zware schade toegebracht aan huizen, winkels en auto's. Volgens de politie hebben Europese ex tremisten in Algerye in de laatste veer tien dagen van september gemiddeld 28 aanslagen en overvallen per dag ge pleegd. Hierby kwamen acht mensen om het leven en werden er 90 gewond. Algerijnse terroristen hebben zaterdag avond schoten gelost in een overvol ca fé in de Noordfranse stad Tourcoing, hetgeen vRf hunner landgenoten het le ven kostte. Vrydag en zaterdag zyn in Algiers zeven leden van het rechts-extremis tische „geheime leger", de O.A.S., ge arresteerd, aldus is officieel meegedeeld. Vier wordt het plaatsen van kneedbom- men ten laste gelegd en één desertie uit de Franse strijdkrachten. Twee zouden als verbindingsman zyn opgetreden. (Van onze correspondent) Twee jonge Algerijnen die vorige maand uit Frankrijk naar Nederland zijn gekomen en thans te Nijmegen vertoe ven, hebben om politiek asiel gevraagd. Zy zyn bang, dat zjj. wanneer zij naar Frankrijk teruggaan, gearresteerd zullen worden en in Algerye ter dood zullen worden gebracht. Het tweetal is nameiyk in de Algeryn- se vryheidsoorlog werkzaam geweest by de activering van de publieke opinie. Het is niet waarschyniyk, dat de mi nister van Justitie hun verzoek zal in willigen, maar dan is er natuurlyk altyd nog de mogeiykheid een normale ver blyf vergunning aan te vragen. Een dezer dagen kan de beslissing af komen nu de Nijmeegse vreemdelingen dienst rapporten over de twee Algerynen heeft ingezonden. Mocht de beslissing negatief zyn, dan blRven er nog zeven dagen speling over om verdere stappen te nemen. Mr. G. P. J. Cammelbeek uit Eind hoven, lid van de Tweede Kamer is hun rechtskundig adviseur. Slachtoffer van kolendamp (Van onze correspondent) In Heemstede is de 82-jarige heer K. Ebink door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Samen met zyn vrouw had hy lang durige, maar vergeefse, pogingen ge daan hun nieuwe haard aan te maken. Mevrouw Ebink begaf zich daarop 's middags ter ruste, haar man bleef in de kamer achter. Een uur later werd hy door zyn vrouw bewusteloos aangetroffen. Hij werd naar het Grote Gasthuis te Haarlem overge bracht waar hy spoedig na aankomst overleed. De politie vond ln de schoorsteen een prop papier die er waarschyniyk de oorzaak van is geweest dat de kachel niet wilde branden. (Van onze speciale verslaggever) Machinist Teun Anderweg keek zaterdagmiddag meer verbaasd dan verbijsterd, toen op een overweg bij Rhoon plotseling iemand met een rode vlag zwaaide. Nauwelijks had hij zijn locomotief tot staan gekre gen of de trein werd door een aan tal potsierlijk uitgedoste lieden be sprongen. Veel haalde dat niet uit, want de wakkere wachtmeester Van der Giessen van de Rijkspolitie greep de overvallers in de kraag en voerde ze na enig handgemeen gevankelijk weg, terwijl de stoomtram voor de zoveelste keer amechtig optrok. De gesprekken der passagiers veran derden door dit door een achtenswaar dig burger van Rhoon georganiseerd grapje, waaraan ook de wachtmeester zijn medewerking verleende, nauweiyks van onderwerp. Voor de 70 leden van de Britse „Railway Enthusiasts Club" oftewel „Club van Spoorweggeestdrifte- lingen", zoals op de speciale kaartjes van de R.T.M. stond, was deze speciale stoomtramrit van Rotterdam naar Hel- levoetsluis en Oostvoome en weer terug een zeer ernstige aangelegenheid, waar door de helft van de deelnemers zelfs een vliegreis over had gehad. Mr. Peter Proud, een in vennootschap?;- en ver enigingsrecht gespecialiseerde Londense advocaat, zette tenminste onoewogen zyn onderzoekingen voort naar de her komst van de kolen in de locomotief, de werking der vacuumremmen en de kwaliteit der koppelingen. De rit trok natuurlyk tevens heel wat binnenlandse belangstelling. Naar mate men meer van de interlocale trams verlost raakt, wekken ze meer vertedering op. De winkelbellen en kas registers van de fotohandels hebben in elk geval van harte ingestemd met het sissen, hygen en fluiten van deze extra dienst, waarop duizenden meters cellu loid verschoten moeten zyn. Een paar automobilisten hebben het gehele tra ject langs de Groene Kruisweg vice versa al filmende afgelegd, zodat men niet behoeft te vrezen, dat de Rotter damse tram spoorloos de mist ingaat. Het staat overigens nog te bezien of de Rotterdammers zaterdagmiddag werke- lyk voor het laatste de sonore fluit van de stoomlocomotief hebben gehoord. Zo lang er bieten zyn is er hoop, want dit seizoen worden de bietentrams van Zuidland naar Hellevoetsluits nog met stoomkracht getrokken. En zo lang de R.T.M. nog een locomotief met bijpas sende beremde rytuigen in de stal heeft staan en vooral over personeel beschikt dat met het speelgoed kan omgaan, zul len stoomaanbidders nog wel eens zo'n bedevaart kunnen ondernemen. Wel moeten ze er dan aan denken de water toren te Hellevoetsluis tydig te vullen, want nu ontstond een fikse vertra ging omdat de .Joe" met een iel straal tje uit de waterleiding moest worden gedrenkt.Dat mocht het plezier van de Engelse spoorweggeestdriftelingen en hun Nederlandse gevoelsverwanten niet drukken. Integendeel. De bemanning ervoer aan het einde van de rit door een pet vol zilver, dat er zelden een dankbaarder publiek over haar spoor staven is vervoerd.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5