LD-Hutspotrit 1961 hutspot van puzzels II 'mm ^2 r Tijdcontroleur was tijd ver vooruit Niet alleen de Sint heeft een baard en margarine is geen boter u Zoekplaatjes Drie maanden puzzelen Prijswinnaars Meisje aangereden Opgericht 1 maart I860 Maandag 9 oktober 1961 Tweede blad no. 30472 Het op het oog zo authentieke bordje met de naam Hoeve Helena, evenwel gespeld met één hen dat laatste ontging tientallen auto mobilisten Het moeilijk te vinden „stop" op het gebouwtje van het zwembad in Waddinxveen. De achter het menierode hek niet zo opvallende menierode brieven bus. Vele hutspotrijders zagen hem dan ook niet, maar het oudste zoontje van de winnaar, de heer Groenen uit Leiden, keek beter uit zijn ogen. Advertentie. Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f 30.— en f 40.— of het allerbeste van f200.- en f300.- v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. De ijscoman heeft toch gelijk gekregen. In de Roosevelt- straat te Leiden stond hij zaterdagmiddag met zijn zomerse karretje in de oktoherregen een beetje verloren tussen al die auto's van de meer dan tweehonderd deelnemers aan de Hutspotrit 1961 van het Leidsch Dagblad in de hoop dat het weer èn de zaken beter zouden worden. Van zijn zaken hebben we geen weetmaar in ieder geval werd het weer beternadat donkere wolken de automobilisten op het ergste hadden voorbereid. De ruim 90 km. lange rit over voornamelijk buitenweggetjes in de Rijnstreek had voor de gemotoriseerde puzzelaars dan ook een zonnig en zorgeloos uitstapje kunnen wordenindien zij zich niet door een huts pot van problemen hadden moeten worstelen. Zonnig was de vierde LD-Huts- potrit wel, zorgeloos allerminst. De puzzel-hutspot bleek stevige kost en reeds bij de eerste happen ver slikte zich menigeen. Zo moesten de equipes, nog voordat zij Leiden uitreden, uitkijken naar een baard. Wie op zoek ging naar een sinter klaasachtige figuur, kwam echter bedrogen uit. Bedoeld werd een groot bord, waarop een sleutel stond afgebeeld. En aan die sleu tel zat een baardEen mop met een baard dus, al kenden vele automobilisten hem nog niet. Wie meedoet aan een Hutspotrit van het LD, heeft geen tijd om zich te ver gapen aan het landelijk schoon, dat in de Rijnstreek in ruime mate voorhanden is. Hij moet voortdurend uitkijken naar allerlei aanwijzingen, tellen hoeveel bochten naar links of rechts hij heeft genomen en bedacht zijn op valstrikken. En de organisatoren hadden heel wat listige valletjes opgezet. Zo moest men in Benthuizen een pakje boter in botervloot zien te vin den. Tientallen automobilisten stop ten voor een kruidenierszaak en be keken de etalage met argusogen, zo dat de brave middenstander zich verbaasd afvroeg waaraan hij al die belangstelling had te danken. „Is hier het pakje boter te vinden?" werd er gevraagd. Een inwoner van Benthuizen meende de puzzelaars op de goede weg te moeten helpen: „Op het dorp moet je wezen". Inderdaad verderop hing een reclameplaat met een pakje margarine in een boter vloot. Maar wie op deze aanwijzing vertrouwde, maakte een fout. Mar garine is immers geen boter! Men moet als Hutspotrijder ook goed kunnen lezen. Op de routebeschrijving stond to:h heel duidelijk „Dorpstraat" met één „s" „Kouderkerk" met een „r" en „A. v. Rooyen" in plaats van „A. van Rooyen". Maar dat waren van die klei nigheden" waarop menigeen niet lette.. Vooral bij het ANWB-bord dat in de richting Koudekerk (zonder „r") wees, werden tal van fouten gemaakt. „Er komen weinig mensen langs, iedereen is de kluts kwijt", vertelde de controleur die even verderop de goede rijders op ving. „Vuil punt Als Hutspotrijder moet men zijn ogen heel goed gebruiken. Want het waren maar heel weinig automobilisten die het woordje „stop" ontdekten, dat onder de dakgoot van het zwembadgebouw in Waddinxveen was geschreven; de mees ten reden dan ook te ver. „Een vuil punt", meende de controleur daar. Nog „vuiler" was de opgave om in Bos koop een hefbrug te vinden. Natuurlijk, vrijwel iedereen verkeek zich op de grote hefbrug die voor hen opdoemde. Maar in Boskoop bestaat een winkeliers vereniging die een hefbrug als embleem heeft. En in een van de etalages vóór de echte hefbrug stond een plaatje met zo'n brug tegen het raam; slechts vijf pro cent van de rijders ontdekte dat plaatje. Maar goed, Zoeterwoude, Hazerswoude, Benthuizen, Boskoop, Zwammerdam en Bodegraven kwamen de meeste equipes wel door zonder al te veel strafpunten. Het venijn zat echter in de staart van het traject. Zodra men de gemeentegrens van Alphen was gepasseerd, stapelden de moeilijkheden zich op. Het begon er mee, dat men op de Kortsteekterweg moest uitkijken naar de „Hoeve Helena". Een hoeve van die naam zal men er normaal vergeefs zoeken. Maar zaterdag be stond die wel. Een vriendelijke boer had het goedgevonden, dat de orga nisatoren boven zijn deur een bordje met deze naam, gespeld evenwel met één ,fH" men zie elders een foto daarvan), hadden opgehangen. De equipes die abusievelijk meen den dat het bordje klopte met de aanduiding op de routebeschrijving, gingen op de splitsing naar Wou- brugge linksaf, de anderen recht door.. Tientallen auto's bleven echter op het kruispunt stilstaan en in voertuigen met meer dan twee inzittenden werden hef tige discussies gevoerd. Minutenlange debatten en het zien van concurrenten die linksaf of rechtdoor gingen maakten de verwarring alleen maar groter. En toen by voorbeeld op een gegeven mo ment één equipe de knoop doorhakte en de richting Woubrugge koos, volgden geen twee of drie, maar byna een dozyn wagens dit foute spoor. En wie merkte het onopvallende, me nierode brie venbus je achter het menie- rode hek op? Het zoontje van de A- rjjder die de Hutspotrit 1961 zou win nen, maar de meeste automobilisten wa ren al blü, toen zij een rode PTT-brie- venbus ontdekten, met het gevolg dat zjj een straat te ver rechtsaf sloegen. In de nauwe en anders zo stille Con- cordiastraat kwamen de bewoners naar Wat de grootste puzzel van de LD-Hutspotrit 1961 was? Nee, niet de hefbrug of het duikertje aan de lantaarnpaal, maar het uitzetten van de ruim 90 km lange route, het uitdenken van alle puzzeltjes en het organiseren van alles wat aan zo'n monsterrit te pas komt. Als vanouds is dit gedaan door de drie heren F. G. van Leeuwen, J. Th. Wurzer en N. Steehouwer. Drie maanden lang is deze Huts potrit voorbereid. Drie maanden lang hebben zij elke zondagochtend de laatste weken heel wat middagen en de vorige week elke avond ge puzzeld. Minstens vijftien keer heb ben zy het traject gereden, telkens weer moesten zy veranderingen in de route aanbrengen, omdat nu eens een straat werd opengebroken en dan weer rioleringswerkzaamheden werden uitgevoerd. „Je moet met z'n drieën slimmer zyn dan zoveel honderd mensen", vertelde de heer J. Steehouwer. „Voor ons was het werkelijk een spel: hoe lokken we hen in de val?" Een geslaagd spelletje, want met z'n drieën zyn zy ruim tweehon derd equipes meermalen te slim af geweest. buiten om te kjjken, wat die rydende optocht te betekenen had. Eerder in het traject hadden de orga nisatoren als aanduiding een duiker in de betekenis van een watergang onder de weg opgegeven. In Alphen moesten de equipes weer uitkyken naar een dui ker, maar ditmaal werd een groen fo tootje van een menselyke duiker bedoeld dat aan een lantaarnpaal was geplakt. Misleidend was ook de fopcontroleur er vlak by, die er alleen maar stond om te zorgen dat het fotootje op zijn plaats bleef hangen. Overal auto's De verwarring in Alphen was groot. Tus sen vier en zes uur zag je overal auto's met blauwe deelnemerskaarten straten in- en uitrijden. Bij het herhaaldelijk zoveelste weg rechtsaf of linksaf slaan raakte menigeen de tel kwyt. Verschei dene automobilisten zetten hun wagen aan de kant om de routebeschrijving nog eens uitvoerig te bestuderen of met andere wanhopigen overleg te plegen. En dan ving je opmerkingen op als „Het duikertje had ik, maar nu kan ik er niet meer uit wjjs worden" en „Ik ben hele maal de kluts kwyt". Byzonder lastig bleken ook de laatste vyf opdrachten. Drie mogelykheden waren er om via de aanwyzingen de fi nish te bereiken. Twee ervan brachten de deelnemers heel vlot naar Avifauna. Maar alleen de derde mogelijkheid, waarby de automobilisten zo consequent voortdurend rechts moesten houden dat zy ook het pleintje voor het zwembad gebouw „namen", was de juiste. In Avifauna tenslotte vonden alle deelnemers tussen vyf en zeven uur el kaar weer. Niemand wist toen nog, of hy de puzzels wel of niet goed had op gelost en dus ging het gesprek maar over één onderwerp: de Hutspotrit. Iedereen wilde praten, de mening van een ander horen, zyn eigen zienswyze geven. En zo vloog de tyd om die hen nog scheidde van het uur U, het uur waarop de organisatie zou laten zien hoe men deze puzzel-hutspot had behoren te consumeren. Tegen acht uur liep de benedenzaal in het park langzaam vol, een kwartier later waren alle stoelen bezet en toen de directeur van onze krant, de heer E. A. E. van Dishoeck, de Hutspotry- ders verwelkomde, moesten velen genoe gen nemen met een staanplaats. In zyn openingswoord zei de heer Van Dishoeck onder meer: „De organi satoren hebben menige vrolijke avond gehad met het idee uerin te laten lo pen. En zy hebben dan ook de voldoe ning gehad, dat u in groten getale erin bent gelopen". Byzonder verneugend vond hy, dat met zoveel auto's op de weg zo weinig ongelukken waren ge beurd; een beetje blikschade was de nadelige post geweest die niet had kun nen opwegen tegen het vele plezier dat de deelnemers aan de Hutspotrit 1961 hadden beleefd. Voordat men overging tot de prysuit- reiking ditmaal wisten de organisa toren reeds om half acht de uitslagen, dank zy de rekenkamer die een bijzon dere methode had uitgedacht om de re sultaten snel te berekenen! werden dia's vertoond van de moeilyke punten waarop menige automobilist was gevan gen. De uitleg die daarby werd gegeven bracht de zaal meermalen tot spontane reacties: herhaaldelyk werd de spreker onderbroken door oooh-geroep, gelach en applaus. En toen was het grote moment daar: de bekendmaking van de prijswinnaars. In de B-klasse wer den 38 en in de A-klasse 10 prijzen uitgedeeld. Met het uitreiken van de grote trofeeën, waaronder een aantal gewone en draagbare radio's, werd tot het laatste mo ment gewacht. Toen de spanning ten top was ge stegen werden zij naar voren ge haald: het winnen equipe in de B- klasse het echtpaar Heslinga uit Noordwijk (162 strafpunten) en de toprijder van de Hutspotrit 1961, de A-klasser R. Groenen, die met vrouw en kinderen de hoofdprijs kwam halen en heel trots vertelde, dat hij zijn lage aantal strafpunten (97) ook te danken had aan zijn oudste zoontje. Want die had die onopvallende, menierode brieven bus gezien A-klasse: 1. R. Groenen-Mevr. Groenen 97 pnt; 2. J. Reyneveld-v. Deuren 111, 3. v. Amstel-mevr. v. Amstel 112, 4. Jeerling- Groenendyk 112, 5. R. Bergman-P. Bergman 120, 6. Hildenboer-Pqldervaart 133, 7. Verbree-Zijlstra 163, 8. Beek- man-Mej. Beekman 164, 9. Kruyff- Tack 177, 10. v. Pypen-Larense 186. B-klasse: 1. Heslinga-mevr. Heslinga 162 pnt; 2. Mulckhuyze-mej. Heemskerk 191, 3. Heemskerk-Heemskerk 196, 4. Jesse-v. d. Meer 220, 5. R. de Jong-mevr. De Jong 228, 6. Punt-mej. Punt 250, 7. Ophuvzen- De Koet 2557, 8. v. d. Meer-mevr. v. d. Meer 270, 9. Kreft-v. d. Berg 273, 10. v. d. Broek-mevr. v. d. Broek 279, 11. Stark-Gaillard 289, 12. Veldkamp-mevr. Veldkamp 301, 13. De Feye-Kolk 309, 14. v. Itterson Jr-Dys 310, 15. De Jong- Het oudste zoontje van de win naar van de LD-Hutspotrit 1961, de heer R. Groenen uit Leiden, neemt de eerste prijs in ontvangst. De jongen ontdekte namelijk de brievenbus achter het hek, waar door hij zijn vader 30 strafpunten bespaarde. Geheel rechts de direc teur van onze krant, de heer E. A. E. van Dishoeck, die zaterdagavond in Avifauna 48 prijzen uitreikte. In Benthuizen stopten vele auto- daarin een pakje boter in botervloot mobilisten voor de etalage van een konden ontdekken, kruidenierszaak om te kijken of zij Zelfs aan de meest perfecte orga nisatie kleven schoonheidsfoutjes. Daar weten de controleurs over mee te praten. Een van hen stond zater dagavond om acht uur nog op zijn De Jong 314, 16. ir. Brummel-Houtman 314, 17 Schot-Leenheer 314, 18. Kuiper- mevr. Stark 314, 19. Sels-Rietbergen 317, 20. Bik-De Lijster 327, 21. ir. Meyer-ir. Elsma 330, 22. De Jong-De Jong 331, 23. v. d. Heden-mej. Segaar 331, 24. De Jong-Heemskerk 340, 25. Abrahams-mevr. Abiahams 342, 26. Guppen-Guppen 351, 27. mej. Steen- beek-mevr. Horsink 353, 28. v. Rooyen- Binnenkamp 354, 29. A. v. Leeuwen- mevr. v. Leeuwen 356, 30 v. d. Gaag- mevr. v. d. Gaag 357, 31. Vlaardinger- broek-De Wolf 358, 32. De Raad-Kruit- bosch 363, 33. v. d. Tuuk-mevr. v. d. Tuuk 365, 34. Bouthan-mevr. Bouthan 366, 35. De Graaf-v. Marwyk 368, 36. De Meyier-Dekker 370, 37. Kooreman-ir. Reinders 374, 38. Boeters-Tuithof 378. Op dit kruispunt hielden vete auto's minutenlang stil. Tientallen deelnemers aan de Hutspotrit kon den het er maar niet over eens worden, of zij hier linksaf of recht door moestenUiteindelijk gingen de meesten toch verkeerd en kozen zij richting Woubrugge eenzame post, omdat men in de drukte vergeten was hem op te halen Een collega van hem, tijdcontro leur nota bene, had de pech, dat zijn horloge, dat hem jarenlang stipt had gediend, uitgerekend op deze zater dag eerst te langzaam liep om ver volgens compleet op hol te slaan! Daar kwamen moeilijkheden van. Zaterdagavond werd tenminste ver teld, dat sommige automobilisten zo boos op de controleur waren gewor den, dat de man overstuur was weg gewandeld. De controleurs moesten wel op hun hoede zijn. De man op de laatste controlepost, die het niet zo verba zend druk had omdat de meeste deelnemers te snel naar Avifauna koersten, vertelden het volgende: „Er zijn hier ook automobilisten voorbijgekomen die zwaaiden alsof ze wilden zeggen: mij krijg je niet te pakken. En even later zag je ze weer terugracen. Er ivas één slimmerd bij die vroeg: „Is dit een goede of slech te controle?" Ik vertelde hem, dat ik het niet wist. „Ik heb m'n kaart al ingeleverd", zei hij toen, vertel het dus maar". Ik zei: „Ik geloof dat het een slechte is". „Nou", zei hij toen, „dan gaan we nog even bij de finish kijken". Wat zeg je daarvan?" Niet alle controleurs hebben het moeilijk gehad. Zo ook niet de con troleur op de kruising Oranje Nas- sausingel-Delftzichtweg (de kwes tie-Koudekerk) die maar weinig te doen had en zich had verschanst onder een kleurige parasol. „Het heeft hier geregend, dat het niet mooi meer was", vertelde hij, „maar ik zat hier droog" Uit Bodegraven vernemen we nog, dat zaterdagmiddag omstreeks vier uur een zevenjarig meisje op de Ryksstraatweg is aangereden door een deelnemer aan de Hutspotrit buiten diens schuld. Het meisje stak onverwacht de weg over en werd enkele meters door de auto, die niet har der reed dan ongeveer 50 km, meege sleurd. Het kind moest met inwendige kneuzingen in het r.-k. ziekenhuis te Woerden worden opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3