GESPREK KENNEDY -GROMIKO WAS NOGAL TELEURSTELLEND Engelse Dakota stort in bergen neer: 34 doden Bij overstromingen in India duizend doden Meer glans en bescherming voor uw auto! Russen boden een appelmaar vroegen een hele boomgaard".... Weer contact groep Rijkens WEERBERICHT TIEN JAAR TV NIEUWS VOPO'S KIDNAPPEN WESTBERLIJNERS (Sue/ Ql/euwsi Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 9 OKTOBER 1961 No. 30472 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington) *U bent bereid om ons een appel te bieden en ge vraagt zelf een hele boomgaard". Dit moet de Amerikaanse president John F. Kennedy hebben gezegd tot de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko, nadat deze hem vrijdagavond voorstellen had gedaan, die Washington beslist hebben teleurgesteld. Na drie gesprekken tussen Rusk en Gromiko was men aan Amerikaanse kant voorzichtig optimis tisch geworden. Sommigen in Amerika hadden een keerpunt ten goede verwacht tijdens de ontmoeting tussen Kennedy en Gromiko. Dat keerpunt is niet gekomen. Het was Rusk en Gromiko bij het afscheid voor het Witte Huis aan te zien, dat hun relatie ietwat stroef was geworden. sche minister Gromiko ruim een etmaal in Londen zal vertoeven op doorreis van de Verenigde Staten naar Moskou. Mi nister Gromiko komt morgenochtend om kwart over acht te Londen aan en vertrekt woensdagochtend om elf uur naar Moskou. Het ministerie kon niet meedelen wat de reden van Gromiko's verblijf in Londen is. Geen grondslag voor onderhandelingen Gromiko heeft opnieuw de wens te kennen gegeven, dat er Russische troe pen in West-Berljjn worden gelegerd, indien de Westelijke troepen daar bleven. Bovendien zou hü, volgens de New York Times, de indruk hebben gegeven dat een nieuwe tijdelijke regeling in de plaats zou moeten komen van de huidige, vol gens welke de troepen in Berlijn verblij ven krachtens het bezettingsrecht. Dit zou de basis om troepen in Berlijn te handhaven minder solide maken. Verder zou Gromiko West-Berlijn geheel los willen zien van West-Duitsland en zelfs de Westduitse mark zou daar niet gang baar mogen blijven! Amerika had gehoopt in de gesprekken met Gromiko een basis te vinden voor een Oost-Westconferentie. Op dit mo ment is Washington van oordeel, dat nog geen grondslag bestaat, waarop onder handelingen zouden kunnen beginnen. Voor de naaste toekomst kan men op zyn best verwachten, dat het Ameri kaans-Russisch contact op ambassa deursniveau zal worden voortgezet. Tot zover onze correspondent in Wash ington. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de Russi- Dr. Paul Rijkens en dr. E. van Konijnenburg hebben tijdens hun verblijf in New York opnieuw contact gehad met vertegenwoor digers van de Indonesische rege ring. Dit ondanks het feit, dat de groep-Rijkens indertijd heeft toe gezegd, zich van verdere activitei ten in het Nederland-Indonesische geschil te onthouden. Dit bericht, dat van de zijde van de heer Rijkens niet wordt ontkend heeft in regeringskringen te Den Haag verbazing en verwondering gewekt. Fel protest In een brief, gericht aan de minister-president, zegt de Fede ratie van Nederlandse oud-strij ders organisatie met grote veront waardiging kennis te hebben genomen van bovenstaand bericht. De heren Rijkens en Van Konij nenburg zouden geadviseerd heb ben het voorstel van Nederland met betrekking tot Nieuw-Guinea in de V.N. af te wijzen, omdat het geen aanknopingspunten vormt voor overdracht van NieuwGui- nea ongeacht de wil van de bevolking aan Indonesië na een periode van één jaar". In felle bewoordingen wraakt de Federatie in deze brief het gedrag van de heren Rijkens en Van Konijnenburg. „Daar een zichzelf respecterende na tie in geen enkel opzicht kan tolereren, dat het door de volksvertegenwoordiging gesteunde en onderschreven beleid in het buitenland door onderdanen die geen enkel mandaat hebben wordt ondergraven, dringen wij bij H.M.'s re- Bering aan op een onverwijld onderzoek naar een mogelijk overtreden van de Nederlandse wetten, waarbij wij ver trouwen, dat de Staat der Nederlanden niet zal aarzelen krachtig in te grij pen", zo wordt verder o.m. gezegd. Van de brief is een afschrift gezon den aan de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer. OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Nu en dan opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Matige tot krachtige zuidwestelijke windt. Zacht weer. (Opgemaakt te 11.15 uur) 10 oktober Zon op: 6.55 uur: onder: 17.58 uur. Maan op: 7.19 uur; onder: 18.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.36 en 15.53 uur, laagwater te 11.46 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's Stap terug De Westduitse ambassadeur in Wash ington, Wilhelm Grewe, heeft gisteren in een vraaggesprek voor de Ameri kaanse televisie verklaard, dat het resul taat van het gesprek tussen president Kennedy en de Russische minister van Buitenlandse Zaken zijns inziens gezien moet worden als een „stap terug" wan neer men dit gesprek vergelijkt met het daarvoor gehouden oriënterend overleg over Berlijn tussen de V.S. en de Sovjet- Unie. Grewe vond het verontrustend, dat deze gesprekken negatiever zijn geëin digd dan zij begonnen zijn. Hij had ech ter uit artikelen in de pers opgemaakt dat men niet bepaald optimistisch was over de uitslag van dit gesprek, En hij had dezelfde mening. Grewe legde er de nadruk op, dat de verkennende besprekingen met de Sow- jet-Unie tot nu toe geen enkele basis hadden opgeleverd voor zinvolle onder handelingen. Mikojan over Duitsland De Russische eerste vice-premier, Mi kojan, zei gisteren in een redevoering te Karl-Marxstadt in Oost-Duitsland, dat Adenauer hem in 1958 in Bonn verze kerd had, dat West-Duitsland slechts vreedzame grenswijzigingen wenst. „Maar de Tsjechoslowaken noch de Polen aanvaarden dit", zo had hij eraan toegevoegd. Mikojan zei verder, dat Ade nauer in zijn tegenwoordigheid zijn mi nister van Buitenlandse Zaken opdracht had gegeven een begin te maken met pogingen om diplomatieke betrekkingen met Polen en Tsjecho-Slowakije aan te knopen. Maar de Bondskanselier was hiermee niet verder gegaan omdat het erkenning zou hebben betekend van de I huidige grenzen. Mikojan ^ei verder, dat de regering van Bonn door de feiten en door de wer kelijkheid genoodzaakt zal zijn zich met Oost-Duitsland te verstaan. Hij herhaal de, dat de Sowjet-Unie een vredesver drag met Oost-Duitsland wil sluiten. „Wij hebben gewacht. Wij willen niets overhaasten, maar wij willen het sluiten van het vredesverdrag niet langer ver tragen". Mikojan vroeg zich af of de jaarlijkse vernieuwing van het handels verdrag tussen West-Duitsland en Oost- Duitsland voor een bedrag van 300 mil joen dollar niet reeds een erkenning van Oost-Duitsland inhield. Slot pag 2 Leitlse Taptoe, begin van traditie Een manifestatie door louter Leid- se muziekkorpsen in het kader der 3 oktoberfeesten en in een ruimte begrensd door de eeuwenoude Pie terskerk, het nóg oudere Graven steen en een der pronkjuwelen van de Leidse hofjes, het Jean Pesijns- hofje; kunt U zich het nóg Leidser indenken? Dit bepeinsden we zaterdagavond toen we daar op dat anders zo stille plein zaten en dieD onder de indruk kwamen van het ons omringende bouwkundig schoon. Dit moet een traditie worden, dachten we. Een waardevolle aan winst van het traditierijke 3 okto- ber-programma; een stroom van welluidende noten in het feestcon- cert van Leidens Ontzet; een de monstratie van de eenheid in het stedelijk muziekleven. De regie en de techniek zijn stel lig voor perfectionering vatbaar; er kan nog van alles verbeterd worden, maar het begin is gemaakt en dat begin is veelbelovend. Het décor is uniek, het materiaal is voorhanden en gehoord en ge zien het resultaat na luttele oefe ning tot goede prestaties in staat. Alle factoren om een Leidse tap toe tot een jaarlijks succes te ma ken zijn aanwezig. Waarschijnlijk minder groots en minder indrukwekkend dan de na tionale Taptoe in Delft, maar daar entegen door-en-door-Leids! Door Leidenaren, voor Leidenaren en in een milieu, waar iedere steen spreekt van Leidens historie. Wat is dit stukje Leiden mooi!!! Voor de Bond van Leidse Harmo nie- en Fanfarekorpsen is hier een schone en dankbare taak weggelegd. Jammer, héél jammer, dat een van de oudste muziekkorpsen zater dagavond op het appèl ontbrak, juist bij déze gelegenheid, waar de waarde van een dergelijke manifes tatie rechtstreeks afhangt van de eenheid, waarmede zij wordt gepre senteerd. Bij een zó unieke demonstratie mogen in wezen onbelangrijke me ningsverschillen en prestigekwestie- tjes geen rol spelen Tijdens zwaar noodiveer boven Frankrijk (Van onze Parijse correspondent) Alle 34 inzittenden van het Engelse Dakota-toestel van de lijn Londen-Toulouse, dat zaterdag werd vermist, zijn omgekomen bij de ramp, die dit vliegtuig trof. De resten van het toestel werden zaterdag middag gevonden tussen de besneeuwde toppen van de Pyreneeën in de buurt van het stadje Prades, een gebied dat zo onherbergzaam is, dat zelfs de eerste hefschroefvliegtuigen, die naar de plaats des onheils waren gedirigeerd, van een daling moesten afzien. Gevreesd wordt dat ongeveer dui zend personen om het leven zijn gekomen bij de ergste overstro mingen die de Indiase staat Bihar bij mensenheugenis heb ben geteisterd. Dit is vandaag te Patna, in noord-India, van offi ciële zijde verklaard. Onder de doden bevinden zich honderd schoolkinderen, die een toevlucht had den gezocht op het dak van hun school, toen het water van de buiten hun oevers getreden rivieren de klas selokalen binnendrong. Het water bleef echter stijgen en hulp kwam voor deze kinderen te laat. Volgens nog onvolledige berichten zün omstreeks 130.000 huizen vernield; 650 dorpen zjjn overstroomd en een twin tigduizend stuks vee is verdronken. Er is voor ongeveer tachtig miljoen gul den schade aangericht. Bijna alle rivieren in de staat Bihar traden buiten hun oevers, nadat er in de afgelopen week in twee dagen tijds 63.5 centimeter regen was gevallen. Het water begint nu in de meeste ge troffen gebieden te zakken. De catastrofe, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, moet om vijf minuten over twee in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn gebeurd. Dat was het tijd stip, dat het horloge aanwees van de stewardess wier lichaam tussen de tak ken van een sparreboom is teruggevon den. Het vliegtuig vervoerde een gezel schap Engelsen, dat in Spanje met vakantie wilde gaan en na de eerste etappe in Perpignan bij de Frans- Spaanse grens zou overnachten. Nadat men op de laatste controleposten van de Franse luchthavens op de route van de Dakota vrijdagnacht geen enkel sein van het toestel meer had opgevangen, werd zaterdagochtend bij het krieken van de dag het opsporingswerk al ingezet. Pas om twee uur in de middag werd tussen de rotsen, de sparren en de sneeuw van het oostelijke Pyreneeënbekken het wrak ontdekt. Tegen de avond slaagde men met groot gevaar er pas in dicht bij de plaats van de ramp met een hef- schroefvliegtuig te landen. De Dakota, die mogelijk geen benzine meer had, moet tegen een rots te plet ter zijn gevlogen. Er heerste die nacht juist een zwaar noodweer in het gebied en volgens de Franse inspecteur van de civiele luchtvaart, was de Engele Dakota tegen die beproeving niet opgewassen. De negentiende.... De Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie heeft zondag meegedeeld dat de Sowjet-Unie zondagochtend voor de negentiende maal een kernwapen heeft doen ontploffen sedert de her vatting van de proeven. Het wapen ont plofte in de dampkring in de omge ving van Nova Zembla. De explosie was niet bijzonder krachtig. Zaterdag heeft de jubilerende Pionier Automobielclub voor het Paleis Soestdijk voor Prins Bern hard gedefileerd. De stoet bestond rit van Utrecht naar het circuit in uit 185 wagens, waarvan het bouw jaar varieerde van 1897 tot 1930. Gisteren maakten de wagens een Zandvoort, waar enorme belang stelling bestond voor de „behendig- heidsproef" van deze pronkstukken uit vroeger jaren. Na de landing van de eerste helikop ter kon gisteren langs de weg een expe ditie van een vijftigtal vrijwilligers naar het rotsgebergte worden georganiseerd. Slechts een gedeelte van het traject kon met jeeps worden afgelegd en de stoffe lijke resten van de slachtoffers, die soms tien tot twaalf kilometer van de romp van het toestel gevonden werden, moes ten dan ook eerst op brancards over een afstand van anderhalf uur te voet stapje voor stapje naar de veel lager gelegen begaanbare bergweg worden gedragen. De bemanning van het verongelukte toestel bestond uit drie leden. President Kennedy in het Witte Huis in gesprek met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko. Afwijzend rapport in de zaak Adèle Paul Naar wij vernemen heeft de Raad voor de Kinderbescherming het nieuwe on derzoek in de zaak van de Oostenrijkse beby Adèle Paul afgesloten. De raad ad viseerde opnieuw afwijzend ten aanzien van de definitieve opneming van Adèle in het gezin De Leeuw te Oegstgeest. De heer S. de Leeuw deelde ons van morgen mede, dat hij bü de Haagse rechtbank een verzoek heeft ingediend om het besluit van de raad nietig te verklaren. „Tweeëndertig punten in het rapport kunnen ten dele gedocumenteerd worden weerlegd of bestaan uit verdachtma kingen- zonder enig houvast", aldus de heer De Leeuw. Volgens hem heeft de raad tegenover referenties verklaard deze zaak als een prestigekwestie te be- sohouwen. De heer De Leeuw zei verder nog, dat er voorlopig zestien getuigen zijn om de verklaringen van de Raad voor de Kinderbescherming te weerleg gen, althans aan te tasten. Op advies van een van de Kamerfraoties wordt de zaak verder behandeld door mej. mr. M. G. Bröcker uit Den Haag. HET GOED BEKIJKEN ARISTONA dinsdag 10 oktober Documentaire flmtoua De Oostduitse Volkspolitie is dit week einde begonnen met het kidnappen van Westberlijnse burgers. Vier jonge West berlijners die zondag nahij de grens met Oost-Duitsland in een bos liepen, wer den door leden van de Oostduitse politie geroepen. Dezen vroegen hen behulp zaam te zjjn bij het ontvluchten. Toen de Westberlijners bjj de grens waren, gingen de Vopo's tot de aanval over. Schietend zetten zij de vluchtende jon gemannen tot op twintig meter op West- berlijns gebied na; twee van hen werden gepakt en over de grens Oost-Duitsland binnengevoerd. Een blijkbaar aangeschoten Westber- lijner kwam zaterdagavond in de buurt van de prikkeldraadversperring tussen Oost- en West-Berlijn. Hij uitte, volgens ooggetuigen, enige verwensingen aan het adres van een op wacht staande Oostduitse politieman. Deze schoot hem daarop in de arm, waarna hij door ver scheidene Vopo's door het prikkeldraad werd getrokken. De Westberlijner kreeg handboeien om en werd in een vracht auto weggevoerd. Op een andere plaats langs de prikkel draadversperring dwongen Oostduitse politiemannen drie Westberlijners, die zich in de buurt van de versperring be vonden, onder bedreiging met revolvers zich op Oostduits gebied te begeven, waarna ook zij werden weggevoerd. De drie weggevoerde Westberlijners zijn later weer op vrije voeten gesteld. De Oostduitse grenspolitie heeft zon dag vier Westberlijnse jongemannen en vier Oostberlynse jonge meisjes aange houden, die probeerden van Oost-Berlyn uit West-Berlijn binnen te komen. Toen het achttal trachtte de sectorgrens te overschrijden, opende de Oostduitse politie het vuur. De Westberlijnse politie neemt aan dat de vier jongelieden zater dag naar Oost-Berlijn zijn gegaan om hun verloofden mee terug naar West- Berlijn te nemen. Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.90 Uit het Leidsch Dagblad van i 9 October 1861: Z. M. heeft aan den hoofd- J onderwijzer J. A. Kolpa te Har- dinxveld een pensioen van f 600 verleend.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1