„ZOUTPIJLERS" BEHEERSEN DE ONDERGROND VAN n.w.-EUROPA Toenemende vraag naar slinkende grondstoffen Huishoudelijke voorlichting wordt van zeer groot belang geacht Diep in de schoot der aarde Zij dringen als de lava bij een vulkaan door de aardkorst heen Onuitputtelijke energiebronnen in de vorm van atoom en zon Begroting Maatschappelijk Werk Subsidies voor probleemgebieden Bisschop kwam ZATERDAG 7 OKTOBER 1961 (Van een speciale medewerker) x Als in een groot deel van n.w.-Duitsland en het aangrenzende Noordnederlandse gebied de bodem tot op zekere diepte laag voor laag zou worden „afgepeld", dan zouden we aanvankelijk onze ogen niet geloven. Dit uitgestrekte gebied, honderden kilometers lang en breed, zou zich dan presenteren als een spiegelgladde vloer, bestaande uit zout met misschien hier en daar een pekelmeertje (van al de regen, die dan ongetwijfeld inmiddels zou zijn gevallen) en met het vreemdste van al: zoutbergen van vele honderden en zelfs duizenden meters hoogte, die als exotische „bobbels" dit ongetwijfeld merkwaardige beeld zouden completeren. Maar zoiets zal ons nooit beschoren zijn, al zijn we van dat zout- voorkomen in de ondergrond behoorlijk op de hoogte. Dat wonderlijke zoutberglandschap ligt onder een dik pakket van klei-, zand-, kalksteen en mergellagen, die in bonte mengeling en zonder enige regelmaat op de zoutmassa's zijn afgezet. „UITLOGEN" Soms, héél soms, zien we iets van die merkwaardige ondergrond, als een bo ring diep in de aardkorst is doorgedron gen en heldere zoutkristallen aan de oppervlakte brengt. Soms ook merken we op een andere manier, dat er zout in de ondergrond zit, of althans heeft gezeten. Dan vallen plotseling gaten in de oppervlakte, of storten huizen in, of zakken straten langzaam weg héél langzaam soms, maar onweerstaanbaar en onherroepelijk. Dan heeft het grond water, van huis uit „zoet", het zout op gelost, „uitgeloogd" zoals het heet, en naar elders afgevoerd, en heeft de daar door ontstane holte de druk van de daar boven liggende aardlagen niet kunnen weerstaan, zodat een verzakking het ge volg moest zijn. In Twente, waar ook, zoals bekend, zout in aanmerkelijke hoe veelheden in de bodem voorkomt en zelfs door uitloging (langs kunstmatige weg) wordt geëxploiteerd, behoeven we voor zoiets niet bang te zijn. De „brug" van de boven de roetzoutlagen voorkomende klei- zand- en kalksteenafzettingen is sterk genoeg om ons allen, onze wonin gen, fabrieken, kantoorgebouwen en spoorlijnen te dragen zij is enkele honderden meters dik. En onderaardse zoutbobbels, zoals in Noord-Nederland en Noord-Duitsland, hebben we hier maar één, bij Weerselo een zeldzaamheid in deze streek. Het eigenlijke „zouthorstengebied" begint veel verder naar het noorden, ongeveer bij de lijn, die van Coevorden naar het Duitse stadje Meppen en verder oost waarts kan worden getrokken daar zitten die puisten bij tientallen in de grond, en meestal ook op behoorlijke diepte, onder Schoonlo en onder Win schoten en elders in Groningen en Drente. Hoe al dat zout en vooral die zoutber gen zijn ontstaan, is een onderwerp waarover al veel dikke geleerde boeken zijn volgeschreven. Kristallisatie Men stelt zich voor, dat in deze gebie den, die heel, heel lang geleden (ruw geschat verscheidene tientallen miljoe nen jaren) door de zee bedekt zijn ge weest, omstandigheden hebben geheerst als bij voorbeeld thans nog het geval is met de Karabugas, een binnenzee, die door een smalle opening in een land tong met de Kaspische Zee in verbin ding staat. Bij de monding ligt de zee bodem als een drempel dicht onder de waterspiegel. Over deze drempel wordt steeds zouthoudend water in dc binnen zee gevoerd. Het bekken heeft geen toe voer van zoet water of neerslag. Warme droge winden veroorzaken sterke ver damping en verlaging van de waterspie gel, zodat nieuw zeewater binnenstroomt. Het geleidelijk verzadigde water daalt naar de bodem en de kristallisatie van verschillende in het zeewater opgeloste zouten begint. Ondanks het feit dat zout een voortreffelijk conserveringsmiddel is, zal men er geen resten van levende wezens als vissen in aantreffen in zo'n sterke zoutoplossing kunnen zy niet leven. Het is duidelijk, dat zulke omstan digheden voor het ontstaan van de machtige zoutlagen in noordwest-Europa lang moeten hebben aangehouden. Ze hebben zich zelfs in verschillende geo logische tijdvakken meer dan eens her haald het zijn dan ook typische „woestijnformaties", waarin het onder aardse zout kan worden aangetroffen. Steenzout in de ondergrond heeft de merkwaardige eigenschap zich buitenge woon plastisch te gedragen, als het on der zware druk van boven dergelijke vormingen afgezette lagen (daklagen) komt te staan. Dan „vloeit" het als het ware naar plaatsen, waar zulke dekla gen minder sterk of dik zijn, en als gevolg van druk elders wordt het naar boven geperst. Zo ontstaan zoutpijlers als die van Winschoten: ze dringen als lava bij een vulkaan door de aardkorst en doen daar bij soms ingewikkelde bodemstructuren van omhooggeplooide en zelfs omgewip- te lagen ontstaan. „Zoutpijlers' En daar zitten we nu met die merk waardige zouthorsten, „zoutpijlers", zo als ze ook wel eens genoemd worden. „Saltdomes" zeggen ze in de V.S. „Salzstöcke" (zoutstokken) in Duitsland, en de geleerden hebben er een héél mooi woord voor bedacht: „Diapyren". Ze zijn in de loop van de vorige eeuw Zouthorsten in het noordelijk deel van Nederland en het aan grenzende Duitse gebied (ontleend aan „Geologische geschiedenis van Nederland' in het middelpunt van de belangstelling komen te staan, toen men in het gebied ten noorden van Hannover op de plan ken van enkele onderaardse zoutbergen aardolie in exploitabele hoeveelheden heeft aangetroffen. Het gevolg daarvan is geweest, dat er bijna geen zoutbobbel meer is, waar niet is geboord. In sommige gevallen zijn daarbij nieuwe olievoorkomens ontslo ten of heeft het onderzoek geleid tot de stichting van een kalizoutmijn. Nog steeds houden de zouthorsten de aan dacht van de winningmaatschappijen gaande en worden er boringen verricht, waarmee de geheimen van die merk waardige massa's verder worden ontslui erd. Een kaart, waarop al die onderaardse zoutbergen zijn geprojecteerd, biedt het wonderlijkste beeld, dat we ons kunnen oorstellen en dat we in de aanhef van dit artikel hebben getracht weer te ge ven. Maar, zoals ook opgemerkt, we zien of merken er doorgaans heel weinig van, en dat is in de meeste gevallen maar goed ook. Economisch nut hebben ze echter wel afgeworpen, ook in ons land. Een jonge spruit van de „Koninklijke Zout" te Hengelo, de Kon. Ned. Soda Industrie te Delfzijl, betrekt namelijk haar grondstoffen uit de zoutkorst van Winschoten, een van die genoemde bob bels. Ook anderszins hebben ze van zich doen spreken, maar dan geldt het wel eens zeer grote problemen. Prijs voor Joop Stokkermans te Genève Onze stadgenoot, de pianist Joop Stokkermans heeft gisteren op het con cours te Genève (78 buitenlandse deel nemers) met zijn vertolking van een pianoconcert van Liszt, de derde prijs behaald. Z.U1D WINSCHOTEN NOOR» 30 km £0 km fOkm iooo m JooOi» OEGSTGEEST Mcdagaskar-week De bewoners van Madagaskar hebben nog steeds te lijden van de natuurramp van enkele jaren geleden, die de hele samenleving op dit mooie eiland ont wrichtte. Armoede en werkloosheid zijn er nu nog steeds de gevolgen van. Om deze eilandbewoners te helpen heeft de Wereldraad van Kerken een Madagas- kar-project ontworpen. Nederland wil hier ook aan meehelpen. De Oecumeni sche Raad wil gelden bijeen brengen om hiermee een modelboerderij helemaal te inventariseren. Een groepje jongeren uit Oegstgeest wil de week van 2128 oktober f 300 voor deze inventaris bijeen brengen. Men heeft enkele activiteiten ontwikkeld. Bij de voorbereidingen zijn ze reeds tot pret tige samenwerking gekomen tussen de jongeren van de Hervormde, Gerefor meerde en Rooms-Katholieke Kerk. Het programma ziet er als volgt uit: 21 oktober: Grote autorally, samenge steld door ervaren rallyryders. Start om 2 uur; Rosarium, Oegstgeest. Iedere deelnemer krijgt een blijvende herinne ring. Opgave vóór 12 oktober door stor ting van f12,50 op giro 3012, Rotterdam- sche Bank, 's Gravenhage t.g.v. P. J. Verhaar, met vermelding: Actie Mada gaskar, Oegstgeest. 22 oktober: Poppenkast in het patro- raatsgebouw. Aanvang 2.30 uur. 25 oktober: Poppenkast in de gymzaal van de Leidse Hout ULO. Aanvang 2.45 uur. 25 oktober; Schaken in het zendings- huis. Er zullen simultaanwedstryden ge speeld kunnen worden tegen sterke spe lers van het Leidsch Schaaak Genoot schap. Opgave bü H. v. d. Schrier, Ter- weeweg 3 6of 's avonds aan de zaal. Aan vang 8 uur. De gehele week wordt er een tentoon stelling van dia's en films gehouden in het pand Prinses Beatrixlaan 35. Voor di+ doel kan men ook de hele week le peltjes kopen. WASSENAAR „Bouwt mee" Een nieuwbenoemde propaganaa-com- missie van de R.-K. Sportvereniging Blauw Zwart heeft een „Bouwt Mee"- actie aangekondigd, die tot doel heeft gelden bijeen te brengen voor het bou wen van nieuwe kleedkamers, waaraan bij de vereniging een zeer grote behoefte bestaat. Een eerste initiatief is het or ganiseren van een inzamelingsactie van oud-papier, dat op het Blauw Zwart-ter- rein kan worden ingeleverd elke maan dagavond en zaterdagmiddag. Ernstige problemen niet onoplosbaar „Of vjj het prettig vinden of niet, de mensheid is op een punt gekomen, waarvan geen terugkeer mogelijk is. Wij zijn voor ons persoonlijk en maat schappelijk bestaan volkomen afhanke lijk geworden van wetenschap en tech niek". Met deze woorden wijdt dr. Harri son S. Brown, professor in de geo-che- mie aan het California Institute of Technology, in een der laatste nummers van het Johns Hopkins Magazine ge wezen op een feit dat niet alleen voor Amerika maar voor de gehele wereld geldigheid bezit, namelijk dat onze aar de in snel tempo van haar natuurlijke hulpbronnen ontdaan wordt. „Toen de mensheid in de achttiende eeuw de mechanische energie van de machine ging gebruiken, ving een fan tastische omwenteling, een enorme cul turele verandering aan", aldus dr. Brown. In het eerste miljoen jaren van zijn bestaan was de mens een voedsel verzamelaar. Toen zesduizend jaar ge ledein op nog schuchtere wijze de land bouw tot ontplooiing kwam, leerde de mens op doeltreffender wijze voor zich en zijn naasten te zorgen. Thans heeft de verbijsterende vooruitgang op tech nisch gebied zijn wereld grotendeels tot een. economische samenleving gevormd. „Wij zijn echter veel dichter bij het begin van deze tweede (industriële) om wenteling dan oy het eind", zegt dr. Brown. Lang geleden kon de mens klompen zuiver koper dat hy voor zyn werktui gen nodig had zo maar van de grond oprapen. Nu heeft hy al het zu:vere koper reeds lang van het aardopper vlak en uit de bodem, die hy met zijn boren en mynschachten kan bereiken, weggehaald. Hy is gedwongen keper- erts te verwerken, dat niet meer dan een half procent koper bevat en hy constateert dat yzererts, kolen, aard olie en zelfs water op even snelle wyze verminderen. De schrRver merkt op, dat de voor uitzichten ernstig zyn, omdat de men sen nu harder moeten werken en meer geld en meer machines moeten gebrui ken om dezelfde hoeveelheid grondstof fen voor de industrie te verkrijgen. Daarby komt dat de vraag naar at de ze in hoeveelheid slinkende stoffen voortdurend toeneemt. „Ik twRfel er geen ogenblik aan", al dus dr. Brown, „dat de wereld, om een algemene catastrofe te vermRden, te eniger tyd geheel en al geïndustriali seerd zal moeten zyn. En in geval de wereld haar levensstandaard zou op trekken tot die der Verenigde Staten, zouden alle ter wereld bestaande mR- nen en fabrieken een eeuw lang op vol le kracht moeten werken om dit won der tot stand te brengen". Het probleem is echter niet onoplos baar. De schryver vestigt er de aan dacht op dat de mensheid onuitputte lijke energiebronnen (in het byzonder het atoom en de zon) ten dienste staan, voldoende om een sterk geïndustrialiseer de maatschappy miljoenen jaren lang alle benodigde energie te leveren. Het is niet onmogeiyk, aldus dr. Brown, dat de mens eens voor zyn energievoorziening de bergen op aarde zal slopen. By onderzoekingen is vast gesteld dat een gewocn brok graniet op één miljoen delen ongeveeer vier de len uranium en 15 tot 20 delen thori um bevat. Dit zyn weliswaar Kleine hoeveelheden, maar het uranium en het thorium in een ton graniet bezitten evenveel energie als ongeveer 50 ton steenkool. Om deze stoffen uit het graniet te verkrygen is betrekkelyk weinig energie nodig. „Wanneer wij de hoeveelheid energie die equivalent is met 15 ton steenkool verkrijgen ten koste van één ton kolen dan is dat een enorme winst. Bovendien kunnen ook andere waar devolle metalen tydens de bewerking van het graniet gewonnen worden. Een wereld met een tienvoudige be volking van de huidige en met een le vensstandaard geiyk die der Amei'ka nen, zou volgens dr. Brown per eeuw slechts een millimeter van de aardkorst voor zyn energievoorziening afknabbe len en het zou lang duren voord t sich ernstige moeiiykheden zouden voordoen. Doorsnede van de zouthorst bij Winschoten, een der „grondpijlers" van de soda industrie te Delfzijl. Ruim negen miljoen voor Ambonezenzorg Maatschappelijk Werk zal volgend jaar op de Gewone Dienst ruim ééén miljoen gulden meer vergen dan over 1961, t.w. 136.462.000 gulden. Naast enkele kleine posten vergen subsidies buitengewone pensioenen o.m. de algemene oorlogsongevallenregeling weliswaar tezamen rond f. 7 miljoen méér, doch de uitgaven ten behoeve van de gerepatrieerden uit Indonesië konden bijna f. 8 miljoen lager worden geraamd. Het geeft minister Klompé voldoening, dat zowel in de krin gen van de gemeentebesturen als van het particuliere initiatief een groeiende belangstelling bestaat voor het maatschappelijk opbouwwerk. Aandacht wordt gevraagd voor het be lang van een goede huishoudelijke voor lichting, omdat door suggestieve recla mes en de massa van aanlokkelijke arti kelen het beheer van het huishouden moeiiyker is geworden en de kans op sociale moeilijkheden voor de gezinnen daarmede groter. Anderzyds kan een juist gebruik van nieuwe huishoudelyke machines en an dere produkten de arbeid van de huis vrouw verlichten. Deze ontwikkeling met zyn goede mogelijkheden naast kwade kansen vraagt om intensieve aandacht. Voor 1962 is daarom een miljoen gul den uitgetrokken (f235.000 '61) in ver band met een in te voeren nieuwe sub sidieregeling voor de verschillende acti viteiten van o.a. de Stichting Huishou delyke en Gezinsvoorlichting. Tot nu toe wordt 70 procent van het cursuswerk van deze stichting gesubsidieerd via het nyverheidsonderwys. Zelfwerkzaamheid aanmoedigen! Een van de centrale doelstellingen van haar beleid acht minister Klompé de subsidiering, welke er op gericht is de zelfwerkzaamheid van de bevolking aan te moedigen. Het ligt in haar bedoeling de subsidie regelingen voor het algemeen maat- schappelyk werk en voor de samenwer kingsorganen op levensbeschouwelyke en algemene grondslag per 1 januari 1962 te herzien, waarby het subsidieplafond verhoogd zal worden van 70 tot 80 pet en de Rykssubsidie zal worden opge trokken van 30 tot 40 pet. Overleg hier over met de lagere overheid en het par ticulier initiatief is gaande. In verband hiermede is voor het algemeen maat schappelijk werk uitgetrokken f3.823 000 if2.539.000) en voor de samenwerkings organen f 1.900.000 (f592.000). Subsidies Voor 1962 staan de volgende subsidies genoteerd voor de ontwikkelings- en pro bleemgebieden: Ontwikkelings- Probleem gebieden gebieden Sportvelden/ Overige zwembaden projecten Groningen f 141.300 f 164.572 f deskundigheid voor subsidiering van cursussen" en voor bejaardenhelpsters en bejaardenverzorgsters, voor zover niet vallend onder het nyverheidsonderwys. Voor uitgaven met betrekking tot maatschappelijke bemoeiingen ten be hoeve van bejaarden is f200.000 uitge trokken. Onaangepasten en gehandicapten Voor bijzonder gezins- en wykwerk is f 4.5 miljoen uitgetrokken en voor de bouw van wijkhuizen f 200.000, Voor het maatschappelyk werk ten behoeve van gehandicapten is f 1.136.000 uitgetrokken. Tenslotte merkt minister Klompé op, dat het van belang is dat het maat- 30500 30500 30500 Friesland Drente Overyssel Nrd-Holl. Zeeland Nrd-Brab. Limburg „177.000 „111.000 70.575 50.175 „148.500 51.450 134.143 134.357 54.214 57.643 151.928 53.143 560.000 700.000 560.000 280.000 175.000 315.000 630.000 280.000 f750.000 f750.000 f3.500 000 De onder probleemgebieden vermelde bedragen, welke voorlopig zyn vastge steld, zyn voor de helft bestemd voor sportvelden en zwembaden. Toezicht op bejaardentehuizen In verband met de veelal sterk uiteen lopende adviezen van belanghebbende organisaties, de Ver. van Ned. Gemeen ten en de provincies over het vooront werp van wet op het toezicht van be jaardentehuizen, is een nieuw concept ontworpen, dat onderwerp van gesprek in de ministerraad zal uitmaken. In het belang van een goede verzor ging der bejaarden is ruim f200.000, uitgetrokken op de post „Bevordering Medische Dienst Leiderdorp Dokter H. A. Blau- wendraad, Hogewaard 4, Koudekerk, tel. 01714-208. Oegstgeest Dokter J. B. Hugen- holtz, tel 20390. Voorschoten Dokter van Schalk, Jul. van Stolberglaan 62. tel. 3344. Wijk verpleging Gezondheidscentrum, tel. 2177. Dokter Abarbanel, Chopinlaan 32, tel. 3857, voor eigen patiënten. Wassenaar Dokter J. A. Romer Lange Kerkdam 56, tel 2501. En dokter J. C. de Neef, Wilhelminaplein 1, tel. 8303. Apotheek Siderius, Langstraat 86, cel. 2141. N Warmond Ned. Herv. Kerk. Zondag 10 uur v.m. ds. A. H. Smits uit Noord- wykerhout. 7 uur nam. ds. H. L. Boon stra. Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 NOORDWlfKERHOUT Aan de vooravond van de inzegening en officiële ingebruikneming" van het klein-seminarie van het bisdom Rotter dam is Mgr. Janssen, zonder dat hy daarvan tevoren in kennis was gesteld, een feesteiyke ontvangst in Noordwy- kerhout bereid. Op de hoek 's-Gravendamseweg-Lan- gelaan werd de bisschop niet alleen op gewacht door regent, leraren en stu denten van het seminarie maar ook door burgemeester P. M. M. van der Weyden, een hele stoet gidsen, verken ners. kabouters en welpen en door de R.-K. harmonie St. Jeanne d'Arc en de Boekhorstruiters. Na de officiële begroeting door de burgemeester, waarby deze de bisschop de verzekering gaf. dat het seminarie en zyn inwoners in Noordwykerhout met sympathie zyn begroet en het wel en wee van het seminarie de bevolking zeker ter harte zal gaan, werd de bis schop, die vergezeld was van de vicaris mgr. Schaper, in feestelyke optocht met wapperende vlaggen en vroiyke muziek over de Langelaan naar het seminarie geleid. De inzegening van de gebouwen heeft vandaag in tegenwoordigheid van vele geestelijke autoriteiten ook van buiten het bisdom plaats gehad. Maandagmiddag zal het aan het se minarie verbonden gymnasium officieel in gebruik worden genomen in tegen woordigheid van de staatssecretaris van Onderwijs. schappeiyk werk zich niet alleen in de studeerkamer, maar vooral ook door ex perimentele arbeid oriënteert omtrent de bydrage, die het kan geven in het ge heel van de revalidatie. Voor de maatschappeiyke en geeste- lyke verzorging van gerepatrieerden is f 1.470.000 uitgetrokken, voor verzorging van gerepatrieerden in contractpensions f 8.860.000 en voor uitkeringen aan ge repatrieerden f 15.155.000. Voor Ambonezenzorg is in totaal een bedrag van f 9.141.000 bestemd. AANDACHT VOOR DE MOSSEL Het voorlichtingbureau voor de voe ding meldt. Begin september Js weer het oester- en mosselenseizoen geopend, onder Ko- ninklyke belangstelling en met veler lei festiviteiten. Vooral de mossel ver dient het om eens flink in het zonnetje en op veel vuren en tafels gezet te worden. Het is wel typisch, dat m di verse landen om ons heen de mossel in hoog aanzien staat en in ons eigen land weinig gegeten wordt. Vroeger zag men misschien vooral tegen het schoonmaken op tegenwoordig zyn de mosselen schoon en wel in plastic zakjes te koop. Gemakkelyker kan het niet. Ook het koken levert geen moeiiykheden en is in een ommezien gebeurd. Probeert u ze weer eens u zult er geen spyt van hebben. Mosse len zyn niet alleen lekker, maar ook ryk aan voedingsstoffen. fcECEPTEN VOOR 4 PERSONEN MOSSELEN KOKEN 2 A 3 kg schoongemaakte mosselen nakyken openstaande exemplaren een tik geven. Wanneer zy niet dicht- biyven de mosselen wegdoen. De mos selen wassen en zor.der of met een bodempje water in een grote pan op zetten met een paar plakken ui. wat peterselie- en selderygroen en peper korrels). De mosselen vlug aan de kook brengen en onder af en toe om schudden gaarkoken in ongeveer 10 minuten. Zy zyn gaar wanneer de schelpen openstaan. De mosselen in de schelp opdienen of voor het opdienen uit de schelp wippen. Het kooknat ze ven en vermengen met azyn en zout naar smaak. De mosselen met gehakte peterselie bestrooien en geven met het sausje van het kooknat of opdienen met een tomaten-, pinda- of peterse liesaus. Ryst of gekookte of gebakken aardappelen en een sla erby geven. GEBAKKEN MOSSELEN De gekookte mosselen uit de schel pen nemen en laten uitlekken. De mos selen door paneermeel wentelen en in hete boter of margarine vlug bruin en croquant bakken. De mosselen met zout (en peper of een weinig kerrie) bestrooien. MOSSELEN MET TOMATEN 2 kg schoongemaakte mosselen, 500 g tomaten, 2 uien, beter of margarine, zout (peper). De mosselen nakyken 'en wassen. De tomaten en de uien schillen en kleinsnyöen. De boter of margarine smelten en de uien licht bruin fruiten. De tomaten ermee ver mengen. De mosselen toevoegen en het geheel op een heet vuur. onder af en toe omschudden, gaarkoken. Kooktyd plm. 10 minuten. Zout en peper naar smaak toevoegen en de mosselen heet opdienen. RIJST MET MOSSELEN (EN PAPRIKA) 2 kg mosselen, 400 g droogkokende ryst. 2 eetlepels olie. 6 dl (4 kopjes) water met een vlees- of kippebouillon- blokje (1 paprika), 1 ui. zout. boler of margarine (citroensap, tomatenket chup). In een braadpan de olie heet laten worden. De ryst toevoegen en, onder roeren, verwarmen totdat de korrels lichtgeel van kleur zijn. Het water met het bouillonblokje toevoegen. Het geheel vlug aan de k^ok brengen en de ryst zachtjes gaarkoken in ongeveer 25 minuten. Inmiddels de paprika wassen en doorsnyden en het zaad en de zaad- ïysten verwyderen. De paprika in stukken snyden en deze de laatste 5 minuten met de ryst meekoken. De mosselen nakyken, wassen en in een grote pan met. wat ui en peterselie vlug gaarkoken. Kooktyd ongeveer 10 minuten. De mosselen uit dc schelpen nemen en met de ryst en de paprika vermen gen. Zout, boter of margarine en aes- gewenst wat citroensap of tomaten ketchup naar smaak toevoegen. Van gemarineerde mosselen, :e koop in plastic doosje of potjes, zyn sma kelijke hapjes te maken: slaatjes (al of niet met aardappel of Diet), „toostjes" (met wat mayonaise, ket chup of een stukje gebakken bacon) of „cocktails" (mosselen in een glas leggen, naar verkiezing vermengen met b.v. garnalen en bedekken met een ravigotesaus ol tomatenmayonai- se).

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9