Chroesjtsjows cadeau: spoedig vredesverdrag DDR bestaat twaalf jaar j QEMMENIE Met een enkel woord RADIO TELEVISIE Agenda ZATERDAG 7 OKTOBER 1961 MET verbazing en verontwaardiging heeft het Nederlandse volk ken nis genomen van het zware von nis tegen onze landgenoten Reydon en De Jager, die in Kiew „wegens spiona ge" tot dertien jaar gevangensstraf ver oordeeld zijn. En dat geschiedt dan in een land, waar spioneren een erkend en zelfs gewaardeerd onderdeel is van de „zendingsactie" tot verbreiding van het communistisch „geloof". Een land, waar niet alleen spionageschólen bestaan, maar zelfs een spionage-hogeschool, wel ke haar leerlingen opleidt tot letterlijk volmaakte „Amerikanen", die uiterlijk in geen opzicht van de echte te onderschei den zijn, doch in hun perfide innerlijk het luguber geheim van verraad mee dragen. Elke Rus buiten zijn landsgren zen is een spion, tenzij hij met het systeem gebroken heeft. En dat is dan nog maar een deel van de gigantische speurarbeid naar buitenlandse geheimen. In een kortgeleden ook in Nederlandse vertaling verschenen boek („Oost minus West Nul") heeft dr. Werner Keller onthuld, hoe een „informatie-instituut" in Moskou met 50.000 medewerkers dag en nacht bezig is alle vakkennis van de gehele vrije wereld na te pluizen op „nieuws", waardoor Jaarlijks miljarden worden bespaard aan eigen onderzoek. Ook op wetenschappelijk en industrieel gebied bedrijft de Sowjet-Unie dus spio nage in een omvang, waarvan men in het Westen geen flauw begrip heeft. Vandaar de titel van dit boek, dat aan toont, dat vrijwel alle kennis en tech nische ontwikkeling van achter het ijze ren gordijn berust op diefstal ten na dele van het Westen. DE Zweden maken een geestig on derscheid tussen vroegere en te genwoordige spionagemethoden voorheen was het „sex", nu is het „sax", d.w.z. de diensten van aantrekkelijke meisjes zijn goeddeels vervangen door het gebruik van de schaar („sax" in het Zweeds). De Russen zijn bepaald niet de laatsten, die deze nieuwe „knip-spiona- ge" hebben toegepast. Nergens wordt het aanstrepen-uitknippen-opplakken met zoveel ijver beoefend als in de Sowjet- russische ambassades. En da&r gaat het natuurlijk in tegenstelling tot de technische spionage in het hierboven be doelde instituut in Moskou in de eer ste plaats om militaire gegevens. Tege lijkertijd zijn de eigen grenzen herme tisch gesloten voor een ieder, die de communisten met gelijke munt zou wil len betalen. Het Kremlin en zijn tra wanten lijden nu eenmaal aan een waar lijk maniakale „xenofobie" (angst voor vreemdelingen). Vrijheid van reizen is in de Sowjet-Unie dan ook volstrekt denkbeeldig, omdat „Intourist" als volg zaam verlengstuk van de rode geheime dienst overal zijn agenten heeft om de vreemdeling „wegwijs" te maken Geen wonder, dat kennelijke amateurs als Reydon en De Jager hun kruimel werk nog nauwelijks begonnen waren of zij werden al in de kraag gepakt. Zij hadden kunnen weten, dat de ziekelijke vrees voor buitenlanders alleen uiterst bekwame spionnen een kans laat door de mazen te glippen. SPIONEREN schijnt ons, Neder landers, niet erg te liggen en wij hebben als volk dan ook geen spionnen van waarlijk groot formaat voortgebracht. Misschien zou men Mata Hari moeten uitzonderen, al viel zij ove rigens vrii spoedig onder Franse verden king om haar leven Juist vierenveer tig jaar geleden te eindigen voor een vuurpeloton in de slotgracht van Vin- cennes. Het is intussen de vraag, of haar internationale bekendheid niet eerder toegeschreven moet worden aan het ro mantisch waas om haar persoon en haar op z'n zachtst gezegd „merkwaardige" carrière dan aan haar bekwaamheid als spionne. Ook de onlangs in Londen overleden overste Pinto genoot interna tionale vermaardheid in kringen van de geheime diensten, maar hU vestigde zijn naam toch vooral in de tweede wereld oorlog door de meesterlijke verhoren van lieden, die van het vasteland kwamen, maar van pro-Duitse sympathieën ver dacht werden. Dat is dan, voorzover in wijdere kring bekend, de oogst van twee wereldoorlogen. De namen van Reydon en De Jager kunnen daar moeilijk aan toegevoegd worden. Aangenomen dat zij zich met het verkrijgen van inlichtingen hebben beziggehouden, zoals zij voor de rechtbank verklaarden, dan kan men hun prestaties alleen als „gelegenheids- spionage" bestempelen, die b.v. totaal in het niet verzinkt bij de taak, welke aan de Amerikaanse U2-piloot Powers was opgedragen. Toch kreeg deze „maar tien jaar, terwijl Reydon en De Jager tot dertien jaar veroordeeld werden. De zwaarte van het vonnis tegen de Neder landers vindt haar oorzaak zonneklaar in politieke motieven. WIE de afbeelding van de foto apparatuur men zie ons nummer van gisteren wat nader heeft bekeken, zal ontdekt heb ben, dat het grootste deel van hun ma teriaal weinig indrukwekkend was. Met de meeste van deze toestellen lo pen tienduizenden Nederlanders rond en een vergevorderde amateur haalt er zijn neus voor op. De betaling was navenant: twaalfhonderd gulden in vijf jaar tijd, een salaris, dat zU als zeelieden ten- naastenbij elke maand toucheerden. Het toppunt van belachelijkheid was de Rus sische mededeling, dat de Nederlanders strategische geheimen in hun zwem broek verborgen hadden. Nu heeft de echtgenote van een dezer landgenoten als wij ons goed herinneren mevr. Rey don aan een Nederlandse journalist medegedeeld, dat zijzelf dat zwembroek je nog gekocht heeft, kort voordat haar man op reis ging. Het was een driehoek je' van enkele vierkante decimeters op pervlakte. En daar zaten dan, in gehei me vakken, de gegevens in, die de mach tige Sowjet-Unie dermate in haar be staan schokten, dat een rechtbank in het rode paradijs het nodig vond de spionnen tot dertien jaar celstraf te ver oordelen. Men zou er smalend om moe ten lachen, indien het lot, dat deze bei de jongemannen heeft getroffen, niet zo tragisch was. DE stijl of juister: de stijlloos heid waarin deze affaire van Sowjetrussische zijde is behan deld, is typerend voor het volstrekt ge mis aan goede manieren en wat veel erger is voor het ontbreken van alle rechtszekerheid in de communistische heilstaat. Een mededeling aan onze rege ring kon er niet op overschieten en pas uit de dagbladen vernam het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat het proces deze week zou beginnen. Duidelijker be wijs voor de algehele minachting van het Kremlin voor kleine landen en voor het recht op verdediging van de burger is nauwelijks denkbaar. Maar waarom zouden de „gezellige" Chroesjtsjow en zijn geestverwanten zich daar trouwens druk om maken? Het doel heiligt weer eens de middelen en dat doel is niet anders dan het aanwakkeren van de vrees voor de boze buitenlanders, die de heilstaat bedreigen. En waarom die xe nofobie Juist nu verstem mm wwdw? Ook dat is duidelijk- er iDn natuurlijk Russen, die via bultenlendee z«*wJeri ge hoord hebben waarover bet Kremlin zelf het diepste stilzwijgen bewaart, ni. het laten ontploffen van een lange serie toombcmmen in het NoordPQQlieüed* Presentatie-probleem (Van onze t.v.-medewerker) Als de voortekenen niet bedriegen zal de Amsterdamse journalist Joep Büt- tinghausen voor lange tijd maandelijks een graag geziene gast in de huiskamers zijn. Er leek geen enkele reden om gesteund door een deskundige en actieve redactie en met de persoonlijkheid, die hij zelf meebracht nerveus te zijn. Volkomen begrijpelijk was hij dat in dit nieuwe werk toch wel enigermate, doch slechts weinig merkbaar. Dat zal echter wel slijten. Wat niet mag slijten, is zijn toegewijde, beschaafde presentatie, zijn gemak in woord en menselijke benade ring. Zijn voorganger Nico van Vliet maakte de indruk soms met fluwelen handschoenen te beginnen, maar al vlug kon dan soms blijken, dat ze van haaie- leer vervaardigd waren. Daarvoor hoeft men tij Büttinghausen niet bang te zijn. De bydrage over falcivicatiemogelyk- heden met legitimatiebewijzen leek ons bepaald schokkend -onthullend. Er zal stellig op gereageerd moeten worden, want rechtszekerheid is een groot goed in onze samenleving. Of het aan de grote Advertentie SCHRIJFMACHINES VOOR HET MODERNE GEZIN KOLIBIRS, reispor+able in kunstlederen tas f 245.— SWISSA koffermachine, Zwitsers fabrikaat f 295.— "TfötMPH model GABRIELE 315. Model Gabriele E f 335. met tabulator KOFFERS, onbreekbaar f30.- Kantoormachinebedrijf klok hangen van de mazen in de regle menten menselijk is, is een andere kwes tie. De foto's van de Worldpressfoto-ex- positie waren bijzonder boeiend en het gesprek met de maker van de bekroonde foto merkwaardig. Het programma ging verder met een herhaling van een telerecording van Spaanse dansen van uitnemende klasse, de moeite van het herzien volkomen waard. Dit was dus hetzelfde als we eer der zagen. Wat daarna kwam was juist „De andere", vijfde deel van de thriller van Durbrigde, waarover we liever zwij gen, behoudens dan de vermelding van het lichtpunt, dat de vermoorde, waar voor alles overhoop gehaald is, blijkbaar nog leeft. Sluitstuk van de uitzending was Pierre Janssens' museumbezoek samen met Leen Timp. De Schiedamse conservator bleef wel in de buurt, want hij had het Rotterdamse Historische Museum vol pracht en praal, maar ook in anekdotische curiosa rijk gesorteerd, uitverkoren. Het was alweer een boei ende uitzending, maar wie zou anders hebben verwacht? Volkswagen door trein verpletterd (Van onze correspondent) De heer M. Heeren uit Eindhoven is er gisteravond getuige van geweest, dat de trein zyn volkswagen op de onbe waakte overweg by Lage-Zegge lussen Roosendaal en Breda totaal heeft ver nield. Zelf kon hy tijdig uit het voertuig springen. Het ongeluk gebeurde doordat de volkswagen op de onbewaakte overweg door onverklaarbare oorzaak klem kwam te zitten. Er was geen beweging meer in de auto te krygen. Kort nadat de wagen in de spoorrails was vastgelopen, naderde de trein van 21.15 uur uit Roosendaal. Met een vaart van 110 km per uur dreunde de trein op de personenauto. Het voertuig kwam toen wèl los en werd ongeveer 250 me ter meegesleurd. Het wrak van de wagen werd door de locomotief totaal vernield. Een uur na het ongeluk werd de trein teruggesleept naar Roosendaal. Tn de afgelopen nacht werd de verwrongen massa staal, die de auto onder de loco motief vormde, verwijderd. Toen kon ook de locomotief naar het station wor den teruggebracht. Het treinverkeer werd over één spoor voortgezet, maar was totaal ontwricht. Premier Chroesjtsjow en president Brezünew van de Sowjet-Unie hebben de communistische leiders in Oost- Duitsland laten weten dat zy er vast van overtuigd zyn, dat er spoedig een Duits vredesverdrag zal worden geslo ten. Dit zeiden zy in een telegram ter ge legenheid van het 12-jarig bestaan van de republiek Oost-Duitsland (D.D.R.) De Russische leiders noemden de con trolemaatregelen aan de Oostduitse grens „een aanzienlijke bijdrage tot het beveiligen van de vrede". Zy vormden „een ernstige waarschuwing aan de mi litaristische en revanchistische kringen die aanvalsplannen tegen de socialis tische staten uitbroeden". De twaalfde verjaardag van de stich- Haarlemmerstraat 167171 MILITAIRE BESPREKINGEN TE BRUSSEL (Van onze Brusselse correspondent) De Nederlandse minister van Defen sie zal maandag te Brussel besprekingen voeren met zijn Belgische collega Segers. De besprekingen zijn voorbereid tijdens de marine-dagen van enige weken ge leden te Antwerpen. Het onderhoud van maandag is een gevolg van de in juli j.l. genomen be slissing, waarbij werd overeengekomen dat om de drie maanden balans wordt opgemaakt van de samenwerking der strijdkrachten in beide landen. Incident bij Internationaal Atoombureau Boos weglopen van Rus „louter persoonlijke demonstratie" Professor Emeljanow, hoofd van de Russische delegatie by het Internatio nale Atoombureau in Wenen, is gisteren, kort voor de Zweed Eklund werd beëdigd als directeur-generaal van het bureau, weggelopen uit de vergaderzaal. De ove rige leden van de Russische delegatie en de leden van de andere communis tische afvaardigingen bleven echter. Emeljanow zei later tegen journalisten, dat men zyn optreden moest zien als een „louter persoonlijke demonstratie", gericht tegen Eklund. In de zaal had Emeljanow al ver klaard, dat de Sowjet-Unie de gepaste conclusies zou trekken uit de jongste ontwikkelingen by het bureau". Hy vroeg het woord toen de voorzitter de beëdigingsceremonie aankondigde. De Rus zei dat door de verkiezing van Ek lund de belangen van twee grote groe pen van de organisatie met voeten wa ren getreden. De communistische en het grootste deel van de met-gebonden lan den waren zich er nu van bewust Jat de V.S. en hun bondgenoten de baas wil den spelen in het bureau en niet wilden samenwerken. Eklund, aldus Emeljanow, is bereid het werktuig van de Westelijke mogend heden te worden. Maar een directeur- generaal kan zyn taak alleen met suc ces vervullen als hy de steun heeft van alle landen-leden. En die heeft Eklund niet, zei de Rus. Na zyn beëdiging verklaarde Eklund dat hy graag wil samenwerken met alle landen-leden. Hy was zich ervan bewust dat bepaalde landen geen steun had den verleend aan zyn kandidatuur. Hy had de benoeming echter toch aange nomen en wel omdat de verkiezing was geschied in overeenstemming met het statuut van het bureau en omdat hy met grote meerderheid van stemmen was gekozen. Met 44 tegen 12 stemmen by 8 ont houdingen werd vervolgens een rapport over Hongarije goedgekeurd, ingediend door een speciale commissie. Hierin wordt gezegd, dat de conferentie, gezien de resoluties van de Assemblee der V.N. over Hongarije, geen besluit neemt inza ke de geloofsbrieven, ingediend namens de vertegenwoordiger van Hongarije. Deze conclusie zal de Hongaarse dele gatie niet kunnen beletten de confe rentie bij te wonen. De delegatie heeft stemrecht en een vertegen woordiger van Hongarije zal zifting kunnen nemen in de raad van gouver neurs, het bestuursorgaan van het bu reau. BINNENLAND Op de Amersfoortsestraat (Ryksweg Amersfoort-Utrecht) is gisteravond een militair uit Gouda in volle vaart met een motor tegen een rechts van de weg ge parkeerde trekker met oplegger gereden. De militair is kort daarop aan zijn ver wondingen overleden. Gistermiddag heeft het Haagse ge meentebestuur in het oude stadhuis aan de Groenmarkt de deelnemers aan het congres van de Europese Liga voor hulp betoon aan geestelijk gehandicapten ont vangen. Dit congres is van 2 tot 4 ok tober in Londen en van 5 tot 6 oktober in Den Haag gehouden. De deelnemers hebben in ons land verscheidene inrich tingen voor zwakzinnigenzorg bezocht. Het 500 ton metende Nederlandse m.s. „Thea" is gisteren in de binnen haven van Brunsbüttelkoog (D.) in aan varing gekomen met het ruim 11.500 ton metende Britse schip „Joya Mccance". De en midden-Azië. Mocht er ontevreden heid ontstaan zyn over die Russische proeven, dan draagt een opgeblazen pro ces als dit ertoe by de Russen duidelijk te maken, hoe gevaariyk die buitenlan ders wel zyn. De regering moet op haar hoede zijnStraks is de serie vol tooid en is Moskou wel zo vriendelijk een nieuwe „wapenstilstand" voor kernproe ven aan te bieden, terwyl intussen hard gewerkt wordt aan een nieuwe reeks proefnemingen Maar daar staat de Russische burger niet by stil. Die her innert zich alleen het proces tegen de jpjgjjerende vreemdelingen „Thea", op weg met lading kali van Wis- mar naar Londen, is gezonken. BUITENLAND President Kennedy heeft spoedige maatregelen bepleit om de gehele bevol king van de Verenigde Staten te be schermen tegen radio-actieve neerslag en meent dat dergelijke maatregelen ook te verwezenlijken zijn. Staats- en gemeente besturen moeten voor schuilplaatsen in openbare gebouwen zorgen. Ook huiseige naars en particuliere bedrijven kunnen voorzieningen treffen om hun huurders en werknemers tegen radio-actieve neer slag te beschermen. In Pretoria hebben drie mannen, van wie er een met een revolver gewapend was, gisteren drie bankemployés aange houden en beroofd van zakken met geld tot een bedrag van 827.500 gulden. Dit was de grootste gewapende roofoverval in de geschiedenis van Zuid-Afrika. De dieven zagen zes zakken met in totaal 700.000 gulden over het hoofd. Nabij Maidenhead, ten westen van Londen, heeft een bende van zeven met ijzeren staven gewapende mannen zich gisteren meester gemaakt van een vracht wagen, geladen met tabak en sigaretten ter waarde van ongeveer 300.000 gulden. ZU knevelden de bestuurder en bege leidende bewaker, die hun rit even had den onderbroken om uit te rusten, en gingen er met de vrachtwagen van door. President Tubman van Liberie is gisteren per schip naar de Verenigde Staten vertrokken, waar hy op uitnodiging van president Kennedy een bezoek zal brengen van 16 tot 24 oktober. Het Amerikaanse leger heeft op Cape Canaveral een ,.Titan"-raket gelanceerd, die zyn doel, 8000 km verder in de At lantische Oceaan bereikt heeft. Het is de achtste geslaagde lancering van een „Ti tan" en de derde ln vyf dagen. ting van de D.D.R. is gisteravond ge vierd met een plechtigheid in het ge bouw van de Oostberlynse Opera. Hier bij waren aanwezig de Oostduitse com munistische leider Walter Ulbricht, Anastas Mikojan, de eerste vice-presi dent van de Sowjet-Unie, maarschalk Ho Loeng, vice-president van de raad van de Chinese Volksrepubliek en tal rijke vertegenwoordigers van politieke- economische en culturele organisaties van de D.D.R., diplomaten van de lan den die Oost-Duitsland erkend hebben en uit Irak, Guinee en Cuba. De viering zou vanmorgen worden voortgezet met een massa-manifestatie op het Marx-Engels plein, waarby Mi kojan het woord zou voeren. Triest record (Van onze Brusselse correspondent) Een 86-jarige Belg heeft een triest Belgisch record op zyn naam gebracht: hij is de oudste moordenaar geworden in de geschiedenis der Belgische crimi nologie. De grijsaard, die met een stok moet lopen, leeft reeds enige tyd gescheiden van zyn tien jaar jongere vrouw in Schaarbeek, een der Brusselse arrondis sementen. Vrijdagochtend liet de vrouw door een zoon van het echtpaar enige meubelen bij de man weghalen. Aanvan kelijk was deze daarbij behulpzaam, doch na een woordenwisseling over een be paald meubelstuk greep hy plotseling een keukenme sen stak zijn vrouw in de keel. Deze werd in allerijl naar het zie kenhuis vervoerd, doch stierf spoedig. De man. die geheel overstuur was, werd gearresteerd en opgesloten. ITALIANEN ONTSLAGEN BIJ DE HOOGOVENS Tot nu toe zijn 15 Italiaanse arbeiders bij de Hoogovens ontslagen, zulks als ge volg van hun staking in verband met het feit, dat de spaghetti niet aan de eisen zou voldoen. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.30 Lichte muz. 19.00 Artistieke Staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing. 19.40 Welkom, vreemdeling, toespr. 19.55 Deze week. praatje. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.50 Soc. comm. 22.05 Qulzprogr. 22.30 Nws. 22.40 De zwarte diamant, hoorsp. 23.10 Walsork. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 18.00 Kunstkron. 18.30 Strijkork. 18.50 U bent toch ook'van de partij?, praatje. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 19.45 Lichtbaken, lezing. 19.55 Omr. ork. en solist. 20.50 Van klanten en wanten we ten .vragenbeantw. 21.00 Gevar. progr. 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wy lulden de zondag ln. 23.00 Re ligieuze muz. met comm. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 14.00 Eurovisie: Concours hlppl- que: Horse of the Year Show te Londen. NCRV: 15.00 Fllmprogr. 15.25 Documen tair progr. 16.10 Amus. muz. 16.40 Do cumentair progr. 17.00-17.30 v. d. kind. 19.30 Fllmprogr. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Act. 20.30 Gram. 20.45 Ballet. 21.10 Tienjarig bestaan v. d. NTS. 21.55 Literair progr. 22.40 Voordr. VOOR ZONDAG 8 OKTOBER. Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.25 Ge var. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. VPRO: 10.00 V. d. jeugd. IKOR: 10.30 Doopsgez. kerkdnst. 11.30 Vragenbeantw. VPRO: 11.45 Ber. uit de kerken, lezing. AVRO: 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.07 De toestand ln de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Verz. progr. v. d. strydkrachten. 14.00 Zangrecital. 14.35 Boekbespr. 14.45 Volksliedjes. 15.10 Toneel beschouwing. 15.20 Kamerork. en soliste. 16.00 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 De verhouding kunstenaar en pu bliek (IV), lezing. 17.15 Oog om oog - mens om mens, lezing. VARA: 17.30 V. d. Jeugd. VARA: 17.50 Nws., sportuitsl. en sport- journ. 18.25 BIJ nader Inzien, discussie. 19.00 Lichte muz. 19.30 Zonder blinddoek, openbare zitting. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. en zang. 20.45 De vrouw ln het wit, hoorsp. 21.15 Zang en piano. 21.30 Gram. 21.45 Voordr. 22.00 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Journ. 22.55 Meded. en sportuitsl. 23.00 Nieuwe gram. 23.25 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 8.00 Nws. en weeroverz. 8.15 Gram. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Orgel- conc. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Plechtige hoogmis. 11.30 Gram. 11.50 Pia norecital. 12.15 Buitenl. comm. 12.25 Gram. 12.35 Lichte muz. 12.55 De hand aan de ploeg, lezing. 13.00 Nws. 13.05 Gevar. pro gr. 13.30 V. d. kind. 14.00 Open voor de jeugd, klankb. (1). 14.30 Klein koor en soliste. 14.55 De Vliegende Hollander, praatje. 15.05 Pianorecital 15.30 Gram. 16.00 Sport. 16.30 Bijbeloverdenking. IKOR: 17.00 Waar blyft het Wilde Ganzen-geld? .praatje. 17.15 Oecumenische zangdlenst. 17.45 Mensen, lezing. IKOR: 18.00 Het geladen Schip, kritie ken. 18.30 De Kerk aan het werk. lezing. 18.40 Zegt het voort, progr. over het Advertentie. 64/VGETat \l i IZ£7fl£A/-TEL.rm,b| ZATERDAG Beestenmarkt. Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur n.m. De Goede Herder (Oude Vest 13): Pro- paganda-mlddag herv. jeugdwerk „De Molenwyk". 3-4 uur jeugd van 6-12 Jaar, 4.30-5.30 uur Jeugd van 12-17 Jaar. Pieterskerkplein: Serenade Leldse mu ziekkorpsen aan 3 October Ver. 9 uur n.m. ZONDAG Halte Posthof H.T.M.: Wandeling Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. door Zuid- wyk. 9.56 uur v.m. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur n.m. Stadsgehoorzaal. Byzonder Kerkewerk. Sprekers dr. A. E. FrankenDu pare en dr. P. L Schoonhelm over „Wordt Uw leven bestuurd? 10.30 uur v.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur vin, MAANDAG Acad. Ziekenhuis (aula)Bloedtrans fusiedienst Ned. Roode Kruis. Uitreiking van Landstelner onderscheidingen. 8 uur n.m. Doopsgezinde Kerk: Forumavond Oecu menische Raad. 8.15 uur nm. Het Gulden Vlies: Ver. van Hulsvrouwen. Film Iglo-diepvries. 2 30 uur nm. Oegstgeest (Hofdijckschool)Ouder- bijeenkomst. Spr. prof. dr. G. Kuypers over „Communisme, moraal en religie". 8 uur n.m. DINSDAG Rijksmuseum van Oudheden: Lezing prof. dr. L. van den Berghe over „Het cultureel leven onder de Sassanleden in Iran". 8 uur n.m. StadsgehoorzaalJaarvergadering Ver bond voor Veilig Verkeer. 2 uur nm. V. en D. Leydens ontzet en de nieuwe mode. 10.30 uur v.m. en 2.30 en 4 ui^r n.m. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 1-1.25 uur n.m. DONDERDAG Casino-theater: K. en O. „Als de kraan vogels overvliegen". 7 en 9.15 uur n.m. DoelenkazerneOpvoering „Vorsteiyke emigranten". 8 uur n.m. Gulden Vlies: Ledenverg. Ver. voor Fa- cutatleve Crematie. 8 uur nm. Plantynstraat 2: Excursie K. en O. naar Drukkery Brlll. 2.30 uur n.m. Stadsgehoorzaal (grote zaal)MIJ. voor Toonkunst. Planoconcert Daniël Wayen- berg. 8 uur nm. VRIJDAG BoerhaavezalenOpening expositie Kees Buurman en Kees de Jager, 8 uur njy.. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur v.m. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Inspectie- vergadering Ryksschooltoezicht L.O. Al phen a/d Ryn. 9.30 uur v.m. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum voor Volkenkunde: ten toonstelling boeken en prenten van K. Okamura. Werkd. 10-5 uur, zondags 1-5 uur (tot 1 november). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 —12 en 24 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. Ryksmuseum voor de Geschiedenis aer Natuurwetenschappen (Steenstraat la): Tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit". (Werkd. 1016 uur; 's zondags 13—16 uur) tot en met 29 ok tober). BIOSCOPEN Trianon: „Zaterdagavond zondag morgen". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: Een snippernacht". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het web van de spin". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Messallna". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „De woeste hoogte". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Het geheim van Monte Christo". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus Michael Strogoff. Astra-Theater - Wassenaar: Vrijdag 8 uur en zaterdag 7 en 9.15 uur „Vijf poorten naar de Hel". 18 Jr. Zondag 7 en 9.15 uur, maandag en woensdag 8 uur „Te rugkeer naar het dorp der zonde" (Re turn to Peyton Place). 14 Jr. Donderdag 0 uur „Zonen en Minnaars". 18 jr. Zon dagmiddag en woensdagmiddag 2.30 uur „Hoe langer hoe zotter". A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden ls geopend voor spoedeisende gevallen de Zuider apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. De Oegstgeester apotheek, Wilhelmlna- park 8, tel. 26274 is 's zondags geopend van 12-13 uur. Weekeinde-dienst der Tandartsen Voor spoedgevallen neemt waar tandarts Ch. A. M. Kengen. tel. 24516. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Tege laar, tel. 34092; Smit, tel. 26866: Gaas beek, tel. 20266; Hartman, tel. 26371 en Schaefer, tel. 21481. Te Oegstgeest dokter J. B. Hugenholtz, tel. 20390. By geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (or diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. thema v. d. Nederl. Herv. Kerkdagen 1962. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Kinderkoor en sol. 19.30 Gemeenschap der Heiligen, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Testbemanning, hoorsp. (deel 2). 20.40 Nederl. lichte muz. 21.10 Kampvuren langs de evenaar, lezing. (11). 21.25 Gram. 22.00 Gevar. progr. 22.20 Aktie voor God. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. ^2.40 Merkt u iets van de welvaart?, gespr. 23.00 Avondge bed. 23.15 Gram. 23.55-24.00 Nws. Radio Bloemendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet te Bloemendaal; 11 uur ds. G. Toornvliet (dienst voor belangstellenden); 2.45 uur Kinderdienst; 3.30 uur ds. P. N. Kruyswyk te Bloemendaal. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 15.00 Intern, open Neder, tafel tennis kampioenschappen te Amsterdam. IKOR: 17.00-17.40 Progr. over het kerk lied. NTS: 19.30 Weekjourn. 20.00 Sport in beeld. VARA: 20.30 De wereld van vandaag, lezing. 20.40 De Sabynse Maag denroof, TV-spel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Vragenbeantw. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Ork. conc. (Om 15.28-15.42: Lezing). 16.15 Hersen- £ym. 17.00 Voordr. 17.15 Hoorsp. 17.45 ezing. 17.50 Praatje. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd. uitz. 20.25 Llefdadigh. oproep. 20.30 Quiz. 21.00 Ka- mermuz. 22.00 Nws. 22.10 Interview. 22.50 Epiloog. 23.00 Nws. en weerber. 23.06- 23.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Verz. progr. 13.30 Gevar. progr. 14.00 Hoorsp. 14.30 Hoorsp. 15.00 Fllm progr. 16.00 Gevar. muz. 17.00 Interviews en gram. 18.00 Popul. liedjes. 18.30 Ge var. progr. 19.30 Nws. 19.35 Gevar. progr. 20.30 Godsd. samenzang. 21.00 Verz. progr. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.30 Lichte muz. 23.50 Meditatie. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.10 Lichte muz. 14.30 Kamermuz. 15.00 Verz. progr. 16.45 Dansmuz. 18.15 Ork. conc. 18.40 Zangrecital. 19.00 Nws. 20.45 Operettemuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.40 Hoorsp. 15.55 La vie parisienne, operabuffa. 17.45 Ork. conc. 19.35 Lichte muz. 20.00 Heden daagse Franse musici. 22.45 Gram. 23.53- 24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Lichte muz. 15.30 Sportprogr. 17.00 Sportber. en nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Sportuitsl. 17.50 Man- doline-ork. 18.00 Gram. 18.30 Godsd. uitz. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05 Nieuwe gram. 23.55-24.00 Nws. 484 m.: 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. en sportber. 17.00 Nws. 17.45 Ork. conc. 18.35 Gram. 19.00 Kath. half uur. 19.30 Nws. 20.00 Klankb. 20.30 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Wereldnws. 22.15 Gram. v. d. jeugd. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 9 OKTOBER Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. oudere luisteraars. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwy- ding. 10.00 Gram. 11.00 Voordr. 11.15 Ra- diofllharm. ork. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platte land. 12.43 Zang en piano. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Nederl. koperork. 14.00 Kamermuz. 14.30 Dit was Fridtjof Nansen .ge sproken portret. 15.05 Gram. 16.30 Gram. 16.55 Voetballen in Canada, praatje. 17.00 V. d. padvinders. 17.15 Gram. 17.50 Millt. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Polit. lezing. 18.25 Lichte muz. 19.00 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Opening van de Kinderpostzegel actie. 20.10 Gevar. progr. 22.30 Nws. en meded. 22.45 Journ. 23.00 Jazzmuz. 23.30 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.20 Sportuitsl. 7.30 Gram. 7.50 Me ditatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9 00 V. d. zieken. 9.35 Gram. 9 40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.20 Theolo gische etherleergang. 11.05 Gram. 12.00 Musette-ork. en sol. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Gram. 15.35 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Pianorecital. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17..45 Regerings- uitz.: De economische commissie voor La tijns Amerika, door R. A. Ferrler. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 18.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 Nws, en weer ber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.20 Pionier van het leven, hoorsp. (deel 4). 21.25 Pianorecital. 22.00 Volk en staat, parlementair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boek bespr. 23.05 Muzikale begeleiding. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVROl 20.20 Televizier. 20.30 Oude en nieuwe liedjes. 20.55 De Andere, detectivespeL (slot). 21.30-22.15 Muziek Mozaïek. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Schoolradio. 15.00 Hoorsp. 16.30 Planorecital. 16.45 Progr. v. oudere luisteraars. 17.00 V. d. jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South- East. 19.30 Latijns-Amerikaanse muz. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.30 Pianorecital. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.31 Gevar. muz. 13.31 Gram. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. by het werk. 16.15 Mrs. Dale's Dagb. 16.31 Ultsl. races. 16.34 Gram. v. d. kind. 17.00 Gram. 17.31 Lichte muz. 18.00 Gram. 18.30 Nws. 18.40 Sportnws. 1845 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19.31 Hoorsp. 20.00 Gevar. progr. 20.31 Gevar. muz. 21.00 Gevar. progr. 21.31 Samen zang. 22.15 Pianospel. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Gevar. progr. 23.31 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.15 Ork. conc. 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17.45 Amus. muz. 19 00 Nws. 19.30 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.15 Jazz. 23.00 Gram. 23.30 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Operettemuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. - 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.50 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Gewijde muz. 15.00 Gram. 15.30 Muz. v. d. jeugd. 17.30 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.00 Nws. 20.00 Festi val v. Besangon: Ork. conc. 22.30 Gram. 23.10 Kamermuz. 23.28 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 ni. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landbouwers. 12.42 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14 00 Schoolradio. 15.45 Kamer muz. 16.00 Beursber. 16.06 V. d. z.eken. 17.00 Nws. 17.15 Alt en piano. 17.45 Franse les. 18.00 Koorzang. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Lichte muz. 19.50 Muzikale lezing. 20.00 Opera- en belcantoconc. 21.30 De zeven kunsten. 21.45 Pianorecital. 22.00 Nw"., 22.15 Lichte muz. 22.35 Jazzmuz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m.: 12.03 Chansons. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.18 Ork. conc. 15.03 Gram. 16.08 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.15 Moderne muz. 18.50 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 21.18 Gram. 22.00 Wereldnws. 22.15 Jazzmuz, 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2