Bollen bespuiten met vliegtuigen voordelig BLOEMBOLLEN vrrn/rnrr tfinfiOOOr Britse socialisten konden moeilijk anders: resolutie voor tie Euromarkt Congres in Moslcou zal circa acht dagen duren Al dit jaar in de „streek"? Zie eens andere mensen! REVOLUTIONAIR NIEUWE VOORTBEWEGINGSMOTOR Partijleider Gaitskell waagde zich aan sterk pro-Amerikaanse redemaar links reageerde niet Chroesjtsjows nieuwe programma geldt voor termijn van 20 jaar UITSLAG FUSIE FEEST PRIJSVRAAG Oranjeboom"' VRIJDAG 6 OKTOBER 1961 V (Van een bijzondere medewerker) Er bestaat een grote kans, dat in het aanstaande voorjaar een vlieg tuig zal worden ingeschakeld bij het spuiten van bestrijdingsmidde len op bloembollen. De eerste con tacten tussen het vliegbedrijf „Ne derland" en de grootste bloembol lenkwekers zijn van dien aard. dat men in ieder geval proeven wil gaan nemen. Temeer, daar men de kleinste hoeveelheid honderd hecta ren) om rendabel te vliegen in de bloembollenstreek al bij elkaar heeft Iti december zal waarschijnlijk een de monstratie worden gegeven met het spuiten van een onkruidbestrijdingsmid del. Het vliegbedrijf is bijzonder gepor teerd voor het welslagen van dit plan, omdat de bloembollengewassen moeten worden bespoten in een periode, waar in niets te doen is in de landbouw. Het eigenaardige van het gehele geval is, dat deze methode is over gewaaid uit Denemarken, waar een groot bloembollenbedrijf de gewas sen al twee jaar vanuit de lucht laat bespuiten. De cultuurtechnische voorlichter van de veiling Holland's Bloembollenhuis, die tevens een rubriek in de uitgave van deze veiling „DE HOBAHO" verzorgt, is dit jaar op verzoek naar het bedrijf van Konijnenburg en Mark in Dene marken geweest. Hij heeft daar vrij re volutionaire methoden gezien. Een daar van was het bespuiten van de gewas sen door een helikopter. Van zijn be vindingen deed hij mededeling in dat bloembollenvakblad. Het trok de aan dacht van de bestrijdingsmiddelenfabri- kanten Vondelingenplaat in Rotterdam en Verdugt in Tiel, die zich geasso cieerd hebben met dat vliegbedrijf „Ne derland". Wat in Denemarken kan mopt ook in Nederland mogelijk zijn. Na oriënterende besprekingen riep men een tiental zeer grote bloembollen- kwekers bij elkaar, onder wie de eige naar van het Deense bedrijf, die in Ne derland ook vijfentwintig hectaren tul pen teelt. Hij had het werk zelf nog niet zien uitvoeren, want telkens als nij zou gaan kijken was het al gebeurd. Zijn bedrijfsleider daar is echter erg enthou siast over de kwaliteit van het werk. Die bedrijfsleider is een typisch voor beeld van de nauwgezette Nederlandse bloembollenkweker, dus moet het werk wel goed zijn. Zes in één Er kunnen in één vlucht zes hectaren worden bespoten. Als de percelen gunstig liggen kan men in één dag hon derdzestig hectaren bespuiten. Maar die oppervlakte zal men in de bloembollen streek vermoedelijk niet halen. Daar de gewassen hoofdzakelijk in het voorjaar worden bespoten zal het mogelijk zijn in de omgeving van de bloembollenvelden het vliegtuig te sta tioneren, zodat het onmiddellijk ter be schikking staat als het weer goed is of een of andere ziekte de kop dreigt op te steken. Er is over talloze technische kwesties gesproken, onder meer over de noeveel- heid vloeistof /an het onkruidbestrij dingsmiddel, die bij een bespuiting per vliegtuig minder is dan bij het spuiten met de laag bij de grondse „ouderwetse" machines. De diverse deskundigen zijn van mening, dat men een wel wat nogere concentratie kan spuiten Het blees na melijk, dat deze onkruidbestrijding het kernpunt van het hele probleem is. Als het niet met het vliegtuig kan dan voelt men er weinig voor om de ziekte bestrijdingsmiddelen op deze wijze te laten verspuiten, omdat die niet steeds in een arbeidspiek vallen. De heer v. d. Mark vertelde, dat de loonspuiter op zijn Deense bedrijf twee jaar geleden met het idee aankwam om dit werk voortaan per vliegtuig te doen. De heer v. d. Mark had er geen be zwaar tegen, als het maar niet duurder werd. Het werd niet duurder, werd hem beloofd. De andere bollenkwekers wilden natuurlijk ook wel weten hoeveel dal be spuiten per vliegtuig zou kosten. De heren noemden een bedrag tus sen de twintig en dertig gulden per hectare. Er werd snel gerekend: drie tot vier cent per ry'nlandse roede met de handspuit is eenentwintig tot achten twintig gulden per hectare. Dat kon dus wel zo'n beetje kloppen. Daar zat het bezwaar dus niet in. Het vliegtuig ronkt met ee>n vaartje van om en nabij de honderd kilometer op een tot anderhalve meter boven de grond en dus moeten obstakels zoveel mogelijk worden weggelaten om zo ren dabel mogelijk te kunnen werken. De bloembollenkwekers zullen er wel iets voor voelen, neemt men aan en wellicht zullen ze er zelfs door samenwerking in slagen zo weinig mogelijk verbrok kelde percelen te maken. Voordelen De voordelen van deze methode zy'n tamelijk groot. In de eerste plaats kan Zweden wil zich bij EEG aansluiten Zweden zal zo snel mogelijk, doch op zijn vroegst eind van deze maand, een verzoek om associatie indienen bij de Europese Economische Gemeenschap (EEG), zo heeft de Zweedse minister van Handel Gunnar Lange ln Stock holm verklaard. Lange zei dit op een conferentie van de regering met topfiguren uit het Zweedse economische en bedrijfsleven. Premier Tage Erlander verklaarde op deze bijeenkomst, dat de onderhande lingen met de EEG gericht moeten zijn op afbraak van de douanetarieven tus sen Zweden en de EEG voor zo mo gelijk alle economische sectoren, ook de land- en bosbouw. Lange deelde voorts mee, dat een gemeenschappelijke Zweeds-Zwitsers-Oostenrijkse associa tie-aanvraag mogelijk is, als Oosten rijk en Zwitserland, de beide andere neutrale landen van de Europese Vrij handelsassociatie (EVA), spoedig met hun voqrbereidingen gereed komen. De volgende week zullen functionarissen uit de drie landen in Genève bijeenkomen om de zaak te bestuderen. Engels vacuum-horloge In Groot-Brittannië is een vacuumhor- loge ontwikkeld, dat de beweging van het mechanisme beschermt door in de kast een permanent vacuum te hand haven. Door de lucht, die zelfs in een volledig waterdicht horloge aanwezig is. buiten de sluiten worden de fijne delen tegen corrosie beschermd en de olie vervuilt niet en wordt niet dik. Het vacuum zorgt er ook voor dat er geen verandering van temperatuur of atmos ferische druk optreedt, twee factoren die de juiste loop van het horloge be ïnvloeden. Dit horloge kan men bij wij ze van spreken bevriezen en koken. Hor logemakers weten dat vocht in een hor loge niet alleen de metalen delen aantast, maar ook maakt dat de olie van de juwelen loopt. In de vacuumhorloges be vindt zich. geen vocht. Zij zyn 100 pro cent waterdicht en vocht en stofdeeltjes kunnen niet binnendringen. Het horloge is verkrijgbaar in een stalen of gouden uitvoeren. Het windt zich automatisch op. Kerk kreeg gestolen geluidsinstallatie Bloeiende export geroofde goederen op Ned. Antillen Bij een winkel in huishoudelijke ar tikelen in Willemstad zijn diefstallen aan het licht gekomen, die varieerden van strijkijzers tot geluidsinstallaties, gaskachels en ijskasten. Negentien per sonen werden aangehouden. De recher che zet het onderzoek voort, maar reeds staat vast, dat de goederen niet alleen op de Antillen werden omgezet, maar zelfs werden „geëxporteerd" naar de Britse eilanden. Vooral St. Kitts was een goede afnemer. Kleinere voorwerpen werden ingezet als prijzen van verbo den loterijen. Eén van de de employe's presteerde het zelfs eer geluidsinstalla tie te ontvreemden, die hij weggaf aan een kerk op een eiland, ergens in het Caraibische gebied. Veel van het ge stolen goed is door de politie achter haald. Goedkoper er bijzonder snel worden gewerkt, wor den de soms zo nodige arbeidskrachten niet aan ander werk onttrokken en de gewassen lopen geen kans op beschadi ging. Dit laatste argument leek niet zo sterk, want die schade schijnt wel mee te vallen. Dit is hoogstens duizend gul den bij een opbrengst van twintigdui zend gulden per hectare! Onzes inziens is vijf procent schade toch altijd nog wel zoveel, dat men er een beetje reke ning mee houdt. Een kweker, die vijf procent beschadigde bollen in zijn par tij laat zitten, hoort er heus wel wat van! Maar als men de zaken groot aan pakt moet men natuurlijk niet over klei nigheden vallen. De oorzaak van de lage kosten van bespuiting door het vliegtuig is tenslot te ook nog uit de doeken gekomen. Men zal alleen de bestrijdingsmiddelen van beide fabrieken verspuiten. Een soort van koppelverkoop dus, maar in deze tijd, waarin men in het bedrijfsleven liever spreekt over de wijzigingen in de verkoopmethoden, die van prijsconcur rentie naar service-concurrentie om zwenken, vindt ieder ae mensen, die op deze gedachte kwamen toch wel handige jongens. En zodoende zullen de bezoekers van de bollenvelden dit voorjaar misschien een nieuwe attractie kun nen aanschouwen. Tenminste als ze vroeg uit de veren zijn, want men wil vroeg in de morgen of vrij laat tegen de avond gaan spuiten. Het zal wel een spectaculair gezicht zijn om dit uiterst wendbare vliegtuigje over de velden te zien spuiten. Net zoals in Hitchcocks „De man die verdwijnen moest". Advertentie mooifi soorten en niet duur. Nu planten, vroeg in het voorjaar een tuin vol met bloemen. Komt U eens uitzoeken in VLIELAND S ZELFBEDIENING NIEUWE RIJN 50 Uitvinding van Engelsman (Van onze Londense correspondent) De Daily Mail heeft vanochtend ont huld, dat er in Engeland een geheel nieuw systeem van voortbeweging wordt ontwikkeld, dat een ommekeer teweeg zal brengen in de uiterlyke vorm van voertuigen en schepen. Het wordt in Britse regeringskringen nog met een zekere reserve, maar in elk geval in grote ernst beschouwd als de belang rijkste uitvindig sinds de straalmotor van Frank Whittle. De man, die het nieuwe systeem heeft bedacht, is de 42-jarige geleerde Donald Firth, die aan een regeringslaborato rium is verbonden. Zijn uitvinding kan worden aangebracht in auto's en andere voertuigen. De Britse admiraliteit is reeds bezig de wondertel toe te passen op marineschepen. Het apparaat bezit slechts eenzevende van de omvang van de bestaande voort bewegingsmechanismen, is veiliger, doel matiger en beter manoeuvreerbaar en kan gemakkelijk door een robot worden bediend. De Britse regering heeft vijftig paten ten opgenomen, gebaseerd op de nieuwe uitvinding. Minstens veertien Britse fir ma's hebben zich aangemeld om met het nieuwe apparatuur te gaan werken en ook uit de Verenigde Staten is er enor me belangstelling voor. Soekarno op legerdag: „Met alle middelen Nieuw-Guinea terug" Soekarno heeft gisteren verklaard, dat Indonesië „met alle daartoe nodige middelen" Westelijk Nieuw-Guinea by het grondgebied der Republiek zal voe gen. HU zei dit op de „Dag der strijd krachten" na een militair schouwspel, dat ook een luchtaanval en- landing op een luchtvaartbasis liaby Djakarta omvatte. „De strijdkrachten", aldus Soe karno, „moeten zorgen dat zij sterk zijn om ertoe bij te dragen, dat Nieuw- Guinea eventueel zal „terugkeren" tot de Republiek. Behalve 1000 parachutisten en com mandotroepen met valschermen en hef- schroefvliegtulgen, namen ook Russische Joesjin-28 bommenwerpers voor mid delbare afstand, Mig-7 gevechtsvlieg tuigen en Toe-16 lange afstand bommen werpers aan de militaire demonstratie deel. Deze werd o.a. bijgewoond door presi dent Alexander Zawaaski van Polen, admiraal S. G. Gorskjow, opperbevel hebber van de Russische Zeemacht en brigade-generaal Alfredo Santo, chef staf van het Philippijnse leger. advertentie I I Om weer eens wat te horen. Om een gezellig babbeltje te maken. Om eens onbezorgd tussen gezellig geroezemoes een glaasje te drinken of een lekker kopje koffie geserveerd te krijgen. Heus. U hebt het nodig. Heus. Het is wel eens goed voor ul Luister ntuir de fa milie Doorsnee vla Radio Luxemburg (208 en 49.26 m) op saterdag 7 oktober om 12 uur of zon dag 8 oktober om 13.30 uur of via Radio Veronica (192 m) op maandag 9 oktober 's avonds om 6.30 uur. Deze uitzendingen wor den u aangeboden doorde Nederlandse Horeca-bedrljven. Ook pers ten gunste van toetreding (Van onze Londense correspondent) De Labourpartij heeft zich altijd schichtig afzijdig gehouden van de Europese eenwordingsgedachte en de conservatieve leiders, die daar reeds vlak na de oorlog warm voor liepen, van partij-politieke bedoe lingen verdacht. Men construeerde in Labourkringen de propagandis tische mythe van een socialistisch Engeland, dat door een conserva tief Europa dreigde te worden be laagd. Vandaar dat men zich verre hield van de EEG en Labourvoor- mannen zich thans voordoen als de patriotten bij uitnemendheid, die gereed staan Engeland en het Britse Gemenebest te behoeden voor Macmillans Europese intriges. Maar de Labourleiding, welke eens misschien tot regeren wordt geroe^ pen, kan zich niet veroorloven Britse aansluiting bij de EEG bij Een aantal Nederlandse lucht vaartpioniers, die vijftig jaar ge leden reeds hun brevet bezaten, is gisteren de gast geweest van de K.N.V.v.L. Op Schiphol bekeken zij o.m. een linktrainer. Deze foto toont vier houders van het gouden vliegbrevet, v.l.n.r. generaal-majoor W. C. J. Versteegh, luitenant-ge neraal H. ter Poorten. Henri Wijn malen en J. van Brussel. voorbaat te verwerpen omdat men zich dan politiek, nationaal en internationaal volkomen zou isole- Bovendien ls de gehele socialistische en vooruitstrevende pers voor toetreding tot het Europa van de Zes. Op het con gres in Blackpool kwam de scherpste oppositie tegen een Brits lidmaatschap van de Euromarkt van de linkervleugel, welke aanvoerde dat de conservatieven de EEG gebruiken als dekmantel voor eigen economisch falen. Bovendien zou de EEG volgens links de koude oorlog en de verdeling van Europa in een Oostelijk en een Westelijk blok willen bestendigen. Dit bekiompen nationalis me werd door de voorstanders van een aansluiting by de Euromarkt scherp aangevallen en als een nieuwe hinder paal voor een stembusoverwinning van Labour beschouwd op een moment dat het congres met een zeker succes ge tracht heeft andere hinderpalen uit de weg te ruimen. Het partijbestuur hield zich op de vlakte. Zonder hoofdelijke stemming aan vaardde het congres de uit tactische overwegingen negatief gestelde officiële resolutie, welke zich uitspreekt tegen aansluiting van Engeland bij de Euro markt zonder voldoende waarborgen voor het Gemenebest, de zeven EVA- landen en de Engelse landbouw. Dit zyn trouwens de drie voorwaar den, welke de regering heeft gesteld voor toetreding. De oppositie stelt zich dus precies op net regeringsstandpunt, maar weigert, begrijpelijk, verder te gaan dan de regering, zolang er geen nadere bijzonderheden over het plan bekend zyn. Maar wat meer geestdrift voor Europa zou geen kwaad hebben gekund. Gedurfde verklaring De linker-vleugel, welke het tegen Gaitskell on de zijnen moest afleggen op het gebied van de economische, de fensie- en buitenlandse politiek, grijpt de Euromarktkwestie aan als eert ach terhoede-gevecht tegen de partij-lei ding. Een resolutie, welke zich vierkant tegen aansluiting bij do Euromarkt uit sprak, werd niet in stemming gebracht, terwijl een andere resolutie, welke op riep tot onvoorwaardelijke toetreding tot de EEG, met overweldigende meer derheid werd verworpen. Vandaag is het congres geëindigd ln een atmosfeer, welke veel beter was dan Het communistische congres, dat op 17 oktober in Moskou begint en dat door Chroesjtsjow „het congres voor de bouwers van het communisme" is gedoopt zal worden bijgewoond door rond 6.000 communisten uit de Sowjet-Unle en andere landen. Het congres het 22ste van de Sowjetrusstsche communistische partij belooft een van de belangrijkste te worden uit de 44-jarige geschiedenis van het communistische bewind in Rusland. Het moet het nieuwe program van de communistische partij, dat op 30 juli in Moskou werd gepubliceerd en de nieuwe partüvoorschritten goedkeuren en voorts een nieuw centraal comité kiezen. Men verwacht, dat het congres circa acht dagen zal duren. Na 1980 zal behoefte de doorslag geven Chroesjtsjow zelf zal voorstellen het nieuwe partijprogram te aanvaarden. Frol Kozlow, de man die tot zijn opvol ger is aangewezen, zal de gedelegeerden vragen de nieuwe partij voorschriften te aanvaarden. Deze zullen de onder Stalin opgestelde reglementen moeten vervangen. Chroesjtsjows nieuwe partij program komt in de plaats van het door Lenin Ingediende. Het is het derde pro gram van de Russische communistische partij. Het eerste werd in 1903 ln Lon den door Lenin aanvaard, het tweede in 1919. Het nieuwe program van Chroesjtsjow houdt rekening met een termijn van 20 jaar. Na afloop hiervan zal volgens hem een begin kunnen worden gemaakt met de verwerkelijking van het volledige communisme. Aan het einde van die termijn zal de Sowjet-Unie, althans vol gens de beweringen van Chroesjtsjow, 250 miljoen ton staal produceren en de' V«S.( in industrieel opzicht „ver vóór zijn". Zolang het communisme nog in wording is, zal het land worden gere geerd met de leuze: „Hij die niet werkt, zal ook niet eten". Na 1980 wanneer precies is echter niet bekend zal niet meer de bekwaamheid maar de behoef te de doorslag geven. In het program wordt in het vooruitzicht gesteld, dat de woningnood binnen tien Jaar tot het verleden zal behoren. Na de periode van 20 Jaar zal men geen huur met behoe ven te betalen en onder meer gratis vervoer en gratis medische hulp krijgen. Ook de werkweek zal korter worden. Als dit .Ingram zal zijn uitgevoerd, zal het communisme volgens Chroesjtsjow de strijd tegen het kapitalisme gewonnen hebben. die van vorig jaar, toen de partij een zelfmoordpoging deed. Gaitskell voelde zich sterk genoeg om de moedigste ver klaring, welke ooit van een Labourpo- dium is gehoord, af te leggen. „In vele opzichten", zo zei hy, „gelijkt de politiek, welke thans door de Ameri kaanse regering wordt gevolgd, op die van de Labourparty"! Wonderlijk ge noeg nam de linker-vleugel deze opzet telijke uitdaging kalm op. Om zyn vriendschap met de Amerikanen nog te onderstrepen, nodigde Gaitskell donder dag de Amerikaanse Senator Humphrey voor de lunch uit. Er zijn echter nog grote obstakels te overwinnen, voordat de Labourparty respectabel wordt in het oog van de gematigde kiezers. Frank Cousins, de aanvoerder van de Transportarbeidersbond, waarvan de financiële steun onmisbaar is voor de partij, blijft ondanks ue triomf van de oppositieleider Gaitskells gevaarlijkste vijand, die niet stil zal zitten om hem het leven zuur te maken en de party in opspraak te brengen. Thans areigt Cousins samen met de belangryke bond van gemeentepersoneel met politieke stakingen tegen het beleid van de re gering. Dergelijke stakingen zullen La bour geen goed doen zoals destijds ge bleken is met Cousins rampzalige Lon dense busstaking. Het is moeilijk te zian, hoe de kloof tussen Gaitskell en Cou sins ooit kan worden overbrugd. Gaits kell zal altijd op twee fronten moeten strijden: tegen de conservatieven tn te gen de onbekookten in eigen rijen. Het is gezien de inwendige situatie dan ook voorbarig om te beweren dat de Darty in Blackpool helemaal uit het moeras is gehaald. De toekomst voor de Engel se socialisten biyft volkomen onzeker. De "WIN I 1000.-" prijsvraag, de derde en laatste fase van d'Oran- jeboom's Fusie Feest actie, is rond. Uit het overweldigend aantal in zendingen heeft de jury de vol gende prijswinnaars aangewezen: f 1000.- J. H. Veltman, Hündelstraal 9 Vlaerdingen f 500.- A. Bakker, Jr., ^embrandtstraat 1 Spljkenisse f 250.- L. A. Kramers, Dr. Nolenlaan 5" Arnhem De prijzen (ook de 200 troost prijzen) worden één dezer dagen aan de gelukkige winnaars gezon den. Langs deze weg onze harte lijke dank aan allen, die aan deze prijsvraag hebben deelgenomen. Verenigde Nederlandse Brouwerijen Rotterdam - Den Haag - Groningen Regeringspartij in Ierlaiul is absolute meerderheid kwijt Vanmorgen vroeg was tweederde van de uitslagen der verkiezingen in Ierland bekend. Waarschijnlijk heeft de Fitnna Fail (de regeringsparty) de absolute meerderheid verloren. Van de 144 zetels zyn er 119 oekend. De Fianna Fail neeft hiervan 56 zetels tegen een gecombineerd totaal van 63 voor de andere party en De Sinn Fein, die bij de vorige ver kiezingen vier zetels had gewonnen, heeft deze alle vier verloren. De Labourparty heeR met 14 zetels er reeds twee meer dan in het vorige par lement.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9