Claerp Sjah van Perzië geeft een half miljard weg Europa's grootste brug wordt twaalf km lang Egypte tiranniseerde de Syrische burgers Reeds eerder gaf hij grootste deel van zijn grondbezit aan de Perzische landbouwers a/s t ,jor>3e" moet zjft/ een servies van klasse? van kempen Australië komt crisis te boven Nog geen Nederlandse inzending voor wereldtentoonstelling in VS Slauerhoff als dichter geëerd Producent ..Kanonnen Navarone" woont Nederlandse première bij Nasser geeft breuk toe Record voorlopig voor Portugal Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 6 oktober 1961 Derde blad no. 30470 De Sjah van Perzië heeft gisteren roerende en onroerende bezittingen ter waarde van ongeveer een half miljard gulden aan het land ge schonken. Zijn besluit werd bekendgemaakt tijdens een persconferentie van premier Amini en de oud-minister van Binnenlandse Zaken Alam, die kortgeleden tot beheerder van de „Pahlevi-stichting" is benoemd. De door de Sjah overgedragen bezittingen bestaan uit tankschepen, fabrieken, hotels, weeshuizen, ziekenhuizen en onroerende goederen. Palilevi-stichting exploiteert bezit Er is een commissie gevormd, onder voorzitterschap van oud-minister Alam, die de volle beschikking over al deze roerende en onroerende goederen zal krijgen. Tot dusver voerde de „Pahlevi- stichting' 'alleen maar het beheer over deze bezittingen. Tot de leden van de nieuwe commissie behoren o.m. de pre mier. de minister voor hofzaken, de voorzitters van de beide Kamers van het Advertentie Kerkelijk L even NED. HERV. KERK Beroepen door de Prov. Kerkvergadering van Zuid-Holland te Krimpen a.d. IJssel (nevenpastoraat) (toez.) W. van Tuyl te Rljssen te Wltmarsum (toez.) W. Ph. E. Koster, vlc. te Amstelveen te Olde- broek A. van Brummelen te Schoonre- •woerd, die bedankte voor Bergambacht. Bedankt voor Giessendam-Nederhardlnx- veld J. van Wier te Putten. Benoemd tot vicaris te Groningen Drs. H. R. Smid, kand. aldaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Monnikendam M. van der Heiden, kand. te Sassenheim. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Rotterdam-Pendrecht A. Hofman te Zeist. parlement en de president van het hof van cassatie. De Perzische vorst heeft alle aanspraken verloren op zijn vroe gere eigendommen, die nu door de com missie ten behoeve van het land zullen worden geëxploiteerd, geheel in de geest van de bedoelingen van de Sjah, die reeds eerder het grootste deel van zijn grondbezit aan Perzische landbouwers had geschonken. Zaterdag vertrekt de Sjah naar Ramsar om opnieuw gronden onder de bevolking te verdelen. Om de nieuwe grondbezitters wegwijs te maken, werd destijds de „Pahlevi- stichting" opgericht, die tezamen met een bankinstelling de landbouwers ver dere hulp en leiding verleent. Kom eens kijken naar „La Perla", mooi chique - sterk en toch zo elegant. 12 persoons, 46-delig Ook los verkrijgbaar f 248- (verder keuze uit 127 andere modellen!) BREESTRAAT - LEIDEN Hervatting Immigratie De Australische regering hoopt het volgend jaar de normale toelating van ongeschoolde immigranten te hervatten, zo heeft de minister voor de Immigratie Downer, in de volksvertegenwoordiging medegedeeld. Naar hij zei wordt de verbetering van de economische toestand in Australië duidelijk en zijn er aanwijzingen, dat de toevloed van immigranten ondanks de Europese Economische Gemeenschap en de toegenomen welvaart in Europa zal aanhouden. De minister voegde hieraan toe, dat het streefgetal voor de toelating van immigranten voor het komende jaar gehandhaafd zal worden op 125.000.-. Nationale herdenkingsavond te Haarlem Gisteravond is in Haarlem een nationale herdenking gehouden van de dichter J. Slauerhoff, die 25 jaar geleden op 38-jarige leeftijd in Hilversum is overleden. In de Hildebrandtzaal van restaurant Brinkmann is een bijeenkomst gehouden die voorbereid was door het „Herdenkingscomité J. Slauerhoff" onder voorzitter schap van A. Roland Holst. Deze verwelkomde de gasten en vertelde over per soonlijke herinneringen aan zijn vroegere vriend Slauerhoff. ling te hebben van werken van Slauer hoff en een grote bewondering voor de dichter. Dat de bewondering in staat bleef zich uit te dragen in toewijding is later gebleken toen de heer Lekker- kerker in het comité zitting kreeg en de verzorging van het boek op zich nam. Daarvoor bracht de heer Roland Holst hem dank. Hij besloot het „In memo- riam' 'voor te lezen dat hij kort na de dood van Slauerhoff heeft geschre- van. Voorts deelde hij mee dat toen zich een herdenkingscomité had gevormd dat o.m. tot taak had een uitgave van de verzamelde werken te verzorgen zich de heer A. Lekkerkerker tot het comité wendde. Deze verklaarde een verzame- Nederland ontbreekt nog op de lijst van 31 landen die deelnemen aan de wereldtentoonstelling, die op 21 april van het volgend jaar door president Kennedy in Seattle (V.S.) zal worden geopend. Toch is er nog een mogelijkheid, dat er ook een officiële Nederlandse inzen ding zal zijn, zo vertelde gisteren de Amerikaan Cederwall, vice-president van de tentoonstelling, toen hij uit Vancou ver op Schiphol arriveerde. HU was vergezeld van de voorzitter van de Kamer van Koophandel uit Seat tle, John Cartano. Beiden zullen gedu rende een verblyf van 3 dagen in ons land contacten pogen te leggen ter sti mulering van de belangstelling voor de komende tentoonstelling. Nog overleg „Er wordt over eventuele Nederlandse deelneming nog overleg gepleegd", zo vulde de heer Cartano aan. De ten toonstelling zal „Century 21", dus „De 21e eeuw" heten en zal dan speciaal „de mens in het ruimtetijdperk" belich ten. Er zullen vijf afdelingen zyn, „De vyf werelden van de 21e eeuw", die Gewonden bij namaakstomien in de studio en de 47-jarige producent Carl Fo reman, die gistermiddag uit Zurich op Schiphol aankwam, heejt dit lij vige produkt van zijn vakmanschap nu al 400 maal gezien. In totaal heejt hij thans 17 maal een première van de film bijgewoond, waarvan vier in Europese hoofdsteden. Amsterdam za Europese hoofdsteden. Amsterdam zal de vijfde zijn, toant vanavond be leeft de film in het City Theater zijn Nederlandse première. Ettelijke van de Europese premières hadden recht op het predikaat „Ko ninklijk". Zo ook die van vanavond in Amsterdam, want daarbij zal Prins Bernhard tegenwoordig zyn. Ook een der hoofdrolspelers, nl. David Niven, zal de première bijwonen. HU arriveerde gisteravond met zün echtgenote op Schiphol. Enorme kanonnen „De kanonnen var. Navarone" behelst een gedurfde aanval tydens de laatste wereldoorlog op een Duitse artilleriepo sitie in de Griekse archipel. De twee enorme ka-nonnen op Navarone moesten tot zwygen worden gebracht, wilde de Britse marine oen kans hebben 2000 man uit hun onhoudbare positie op het eiland Kheros te redden. Daartoe wer den zes saboteurs gebruikt. „De Dikke Bertha's uit de eerste wereldoorlog zijn niets vergeleken by de kanonnen van Navarone, die wy in deze film gebruik ten", vertelde Foreman, die het scenario voor de film heeft geschreven. Een groot deel is op Rhodos verfilmd, de rest in twee enorme Shepperton Studio's in Engeland. Storm in studio Daar werd een storm op zee zo na tuurgetrouw nagebootst (met vliegtuig motoren en windmachines voor het ver oorzaken van de orkaan), dat diverse hoofdrolspelers er verwondingen by op liepen: Gregory Peck werd in het water tegen het schip opgesmeten en lieo een gapende wond vlak naast zyn oog op, David Niven kreeg weer last van oude oorlogsblessures en Anthony Quinn be zeerde zyn rug zo erg, dat hU geduren de de rest van de opnamen in een soort ijzeren korset moest rondlopen. „En dan was er nog een van de ac teurs, die op het nippertje van de ver drinkingsdood is gered," vervolgde Fore man, „Maar dat kwam minder door de storm, dan wel door het feit, dat ny niet kon zwemmen." Carl Foreman heeft met vele andere films reeds grote naam gemaakt. HU was de produktieleider en scenario- schryver van „High Noon", „Stel la's Sleutel": naar het boek van Jan de Hartog, en „De muis, die brulde". Twee nieuwe films staan nu op zijn programma: voor Columbia „The Vic tors" naar een boek van Alexander Ba ron met een oorlogsachtergrond en voor M.G.M. „De 40 dagen van Musa Dagh", een verhaal uit de eerste wereldoorlog, dat zich deels in Turkye afspeelt. Vijfmiljoen dollar en zelfs voor Amerikaanse ideeën opmerkelijk grote technische inspanningen zijn besteed aan de twee uur en 37 mi nuten durende nieuwste Columbia- film „De kanonnen van Navarone", naar de roman van Alistair Maclean, het dagelijks leven in het jaar 2000 uit beelden en wel op het gebied van ont spanning, industrie en handel, transport wetenschap en kunst. Tot de grote attracties van ..Century 21" behoort een draaiend restaurant bo ven op de 200 meter hoge „ruimtenaald". Aan de voorbereiding van deze tentoon stelling zijn reeds ettelijke jaren be steed. De Amerikaanse regering heeft er een bedrag van 11 miljoen dollar voor uitgegeven. Vliegend eskader De beide Amerikanen, die ons land bezoeken maken deel uit van een 14- man sterk „vliegend eskader" dat tot taak heeft in de hele wereld voorlich ting te geven over de tentoonstelling. Woensdag zijn ze uit Vancouver in alle windrichtingen vertrokken. Cartano en Cederwall hebben de opdracht Amster dam, ParUs en Londen te bezoeken. Van daag zouden zü in de American Businessmen's Club te Amsterdam de leden tijdens een lunch toespreken. Al is er nog geen officiële Nederlandse deelneming zoals in Brussel, toch zal een aantal Nederlandse bedrijven zeker op de tentoonstelling met hun produkten vertegenwoordigd zyn. Daarna in Rusland „Century 21" zal van 21 april tot 21 oktober 1962, dus 180 dagen geopend zijn. Van het centrum van Saettle uit bereikt men het tentoonstellingsterrein in ruim 1 minuut door middel van een uiterst snelle monorail-verbinding. Reeds heeft de Sowjet-Unie by het internationale lichaam, dat de vergun ning voor de wereldtentoonstelling ver leent, een aanvraag ingediend voor 1968. Nadat in 1964 de Olympische Spelen in Japan zullen zijn gehouden bestaat er een kans, dat de organisatie van de daarop volgende Spelen aan de Sowjet- Unie zal worden toevertrouwd. De Rus sische regering hoopt in dat geval de Olympische Spelen te laten samenval len met een wereldtentoonstelling. De heer Th. Arthur Lehning sprak een herdenkingsrede uit waarin hy vele persoonlijke herinneringen ophaalde uit het leven van Slauerhoff. Deze zou een bijeenkomst niet gewenst hebben maar toch is het een goede zaak doden te herdenken en wel speciaal Slauerhoff om hem te erkennen als een der groot ste dichters van zyn tijd. Spr. noemde het werk autobiografisch omdat het ten nauwste aan zijn leven verbonden is. De heer Lehning beschreef het werk en het leven van Slauerhoff en schetste hem als iemand die in hoge mate menselijk was, zelfs zeer sociaal. Dat bleek uit zijn arbeid als scheepsarts in verre landen onder moeilijke omstandigheden. De heer E. W. P. van Dam van Isselt, directeur van de uitgevery Nygh en Van Ditmar overhandigde aan de heer Roland Holst het eerste exemplaar van de herdenkingsuitgaven. Deze avond verleende de voordrachtskunste naar Albert Vogel medewerking door poëzie en proza van Slauerhoff voor te dragen. Tenslotte voerde dr. J. Hulsker als voorzitter van het Nederlands Letter kundig Museum en Documentatie Cen trum het woord. Onder leiding van dit museum is in het Huis van Looy een tentoonstelling ingericht onder de titel „Logboek van Slauerhoff". Tenslotte be gaven de genodigden zich naar het tentoonstellingsgebouw. De president-directeur van de KLM, drs. E. H. v. d. Beugel reikte gisteren vliegurenpenningen uit aan personeelsleden, die tezamen J.225.000 uren in de lucht zijn ge weest, d.w.z140 jaar. Ook de 41- jarige stewardess Rie Kremer ont ving een penning voor 15.000 diensturen in de lucht, een aantal dat nog niet eerder door een KLM- stewardess is bereikt Advertentie Generaal Zahreddin in toespraak: De Syrische opperbevelhebber, generaal Abdel Karim Zahreddin, heeft in een toespraak tot leger eenheden aan de Israëlische grens gezegd dat binnenkort een zwart boek zal worden* gepubliceerd over de onderdrukking en de mishande ling van Syrische burgers ten tijde van de Vereniqde Arabische Repu bliek. Volgens Zahreddin hadden de Egyp tische leiders een tiranniek bewind in Syrië ingevoerd. Het beginsel van ge lijke rechten voor alle burgers werd ter- zyde gesteld. Niet alleen kregen Egypte- naren de hoogste posten in het leger, maar ook op andere terreinen werden de Syrische Arabieren naar het tweede plan geschoven. Driekwart van de leer krachten in Syrië waren Egyptenaren en de schoolboeken werden in Egypte ge drukt. In deze boeken werd de tyd van de farao's verheerlykt ten koste van de Arabische geschiedenis, aldus generaal Zahreddin. Hy zei voorts dat de Egyptische offi cieren over enorme bankrekeningen be schikken. Eén van hen had 1,7 miljoen Syrische ponden op de bank, een andere Kosten: half miljard Portugal gaat de langste brug van Europa bouwen en dat wil toch wel iets zeggen, gezien de technische meester werken die ons werelddeel op dat ge bied reeds bezit. In 1965 moet de brug geheel gereed zijn. De brug zal de rivier de Taag, by Lissabon, overspannen en het gehele bouwwerk wordt ruim 12 km lang, de langste van Europa, totdat de Denen hun brug over de Grote Belt gaan bouwen. Die brug krijgt een lengte van 18 km. Voorlopig echter krygen de Portugezen het record in hun be zit en zij kunnen er trots op zyn. Vier gescheiden rijbanen zal de brug bezit ten en op verschillende plaatsen komen er langs deze rybanen telefooncellen, op dat men in geval van nood een politie post kan bellen. Over de hele lengste van 12 km zal geregeld een inspectie auto toezicht houden. De brugpijlers zul len ca. 28 meter diep in het water van de Taag komen te staan. Het bouwwerk is berekend op een capaciteit van ca. 2500 auto's per uur. De kosten van het project worden geschat op ca. 500 mil joen gulden. Het werk zal worden uit gevoerd door de United States Steel Export Cy. Russisch geharrewar in Int. Atoombureau (Van onze Weense correspondent) Gistermiddag verklaarde prof. Jemel- janoiv, de Russische gedelegeerde in het Internationale Atoombureau te Wenen, dat hij de atoomconferentie onmiddel lijk zou verlaten, wanneer de nieuw benoemde directeur-generaal, de Zweed prof. Eklund, op de conferentie zou ver schijnen. Deze sensationele verklaring had de Russische gedelegeerde 's mid dags afgelegd, daarna weer gedemen teerd en tenslotte 's avonds opnieuw be vestigd! Jemeljanow zei letterlyk: „Ik verlaat de conferentie onmiddellyk wanneer Eklund binnenkomt. Ik spreek niet met hem en ik beantwoord geen enkele brief. De Zweed begrijpt niets, niets, hele maal niets". De Russische geleerde liet er op vol gen, dat hy aan zyn regering in Mos kou het voorstel zou doen om haar po litiek ten opzichte van het Internationa le Atoombureau te veranderen. In diplomatieke kringen in Wenen geeft men een dubbele verklaring aan deze woorden. Sommigen zien het als het saboteren van het Internationale Atoombureau, een spel. dat Moskou ook rechtstreeks ten opzichte van de Ver enigde Naties zal voortzetten. Men neemt daarbij aan dat een groot aantal Toog Coördinatie in ziekenliuisbouw De Dr. Wiardi Beekman Stichting heeft een rapport doen verschijnen, ge titeld „Ziekenhuisbouw in Nederland". Het rapport beperkt zich tot het vraag stuk van de coördinatie in de zieken huisbouw en gaat daarom grotendeels voorbij aan andere aspecten van de ontwikkeling van het ziekenhuiswezen, hoezeer die ook met het bouwen van ziekenhuizen verweven zyn. Na het geven van enkele overzichten vermeldt het rapport, dat, terwyl de kosten per bed voor de tweede wereld oorlog plm. f 5.000 bedroegen, daarmee thans in 1961 een bedrag van f45.000 tot f 60.000 is gemoeid. Het complex van medische, economische en maatschappe lijke factoren brengt de commissie die bureau zal verlaten, wanneer de Sow jet-Unie haar dreiging inderdaad uit voert. Neutrale diplomaten zien echter in dit optreden ook de mogelykheid van bluf. waarmee Jemeljanow alleen wil bereiken dat Eklund zijn benoeming niet zal aannemen, rfschoon hy twee derde van de stemmen heeft gekregen. De algemene stemming is echter in het Oostelyke en mischien ook enkele neu- Atoombureau dat Eklund in elk geval trale staten het Internationale Atoom- I zyn benoeming moet aannemen. een miljoen en een derde achthonderd duizend. (Een Syrische pond is onge veer een gulcen). De generaal deelde mee dat alle in fanterie-, genie-, marine- en lucht- machtscholen in Syrië weer geopend zijn. De Syrische ministerraad heeft beslo ten dat de arbeiders voortaan bij de winstdeling in de bedrijven waar zij wer ken, 25 procent zullen krijgen in plaats van de tien procent die het vorige be wind hun had toegekend. Rede van Nasser President Nasser heeft in een radio rede verklaard dat. zijn regering zich niet zal verzetten tegen een Syrische aan vraag :ot lidmaatschap van de Verenigde Naties. Dj regering van de Verenigde Arabi sche Republiek zal echter geen diploma tieke betrekkingen met Damascus aan knopen tot het Syrische volk zich heeft uitgesproken en zelf de weg heeft ge kozen die het wil volgen. Tot op heden hebben slechts vyf lan den het nieuwe bewind in Syrië erkend. Nasser sprak over deze landen als ,een overblyfsel van de dynastie die de Ara bische geschiedenis in Amman heeft ver raden, de regering van Tsjang Kai-sjek die van het vasteland naar Formosa werd verdreven, de militaire fascistische regering van Turkije, de regering van de United Fruit in Guatemala, en de rege ring van de vrienden van Israël in,Te heran". President Nasser zei dat de gebeurte nissen in Syrië een bedreiging voor de Arabische natie vormen en haar krach ten versnipperen, zodat zij de werkelijke vijand, het imperialisme en de reactie, niet het hoofd kunnen bieden. Waarnemers in Cairo menen dat pre sident Nasser op waardige wijze heeft toegegeven cUt de banden tussen Svrië en Egypte in de Verenigde Arabische Re publiek zyn verbroken. Nasser verklaard* dat zyn regering zich evenmin zal verzetten tegen toe lating van Syrië tot de Arabische Liga. TWEE DODEN BIJ VLUCHTPOGING UIT O.-BERLIJN Twee Oostberlynse vluchtelingen zijn vannacht omgekomen bij een poging de rivier de Spree over te zwemmen. Het tweetal wilde naar West-Berlijn uit wijken toen het halverwege de daar 150 meter brede rivier werd gezien door leden van de Oostduitse volkspolitie. Vo po's vuurden eerst lichtkogels af en openden daarna van drie punten af het vuur. Ooggetuigen zagen hoe één van de vluchtelingen zijn armen omhoog stak en onder 'water verdween. De andere kwam tot op enkele meters afstand van de Westberlijnse oever maar zonk toen ook. Het lichaam van deze laatste werd geborgen, Men heeft geen schotwon den gevonden. Een Oostberlynse politieman hielp gis teravond twee meisjes onder het prik keldraad langs de grens door kruipen, en vroeg even later zelf ook asiel, aldus heeft de Westberlijnse politie meege deeld Drie Oostduitsers, twee vrouwen en een man, zyn gewond in een ziekenhuis opgenomen nadat zy over een muur met prikkeldraad waren gesprongen. In de nacht van woensdag op donder dag is een groep van minstens zeven doktoren, die werkzaam waren bij het Charité-ziekenhuis in Oost-Berlyn, door de Oostduitse politie gesnapt toen zij trachten via een spoorwegtunnel naar West-Berlijn te ontkomen. Deze tunnel van de ondergrondse spoorweg werd sinds de afsluiting van de grens tussen Oost- en West-Berlyn niet meer gebruikt. het rapport heeft uitgebracht, tot de uitspraak, dat research, toezicht c\) en coördinatie van ziekenhuisbouw drin gend nodig is. Zoals het nu gaat is niet gewaarborgd, dat een redelyke aanpas sing van het beschikbare ziekenhuispo- tentieel plaatsvindt. Voor een goede ge zondheidsvoorziening is o.m. een goede spreiding van ziekenhuisbedden naar aard en aantal gewenst. De Dr. Wiardi Beekman Stichting stelt voor nieuwbouw en uitbreiding van ziekenhuizen aan een vergunningstelsel te binden. Met het verstrekken van de vergunningen zou een ziekenhuisraad moeten worden belast. Wat de samen stelling van deze ziekenhuisraad betreft merkt de commissie op, dat deze voor de helft zou moeten bestaan uit vertegen woordigers van de ziekenhuisorganisa ties, waaronder tevens de verpleegtehui zen waren te rekenen, en voor de an dere helft uit representanten der be trokken belangen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5