ALLES WAS GEREED VOOR PUTSCH Van SPRANKELENDE UITVOERING VAN „THE COUNTRY WIFE" TAPTOE VAN ZEVEN LEIDSE 889 EERSTEJAARS KORPSEN BIJ PIETERSKERK Zeer modieus Dr. N. Beets buitengewoon Leids hoogleraar psychodiagnostiek Seftte. uit DCenhii Goud en zilver voor J. Beekman Opgericht 1 maart 1S60 Vrijdag 6 oktober 1961 Tweede blad no. 30470 Zoekt U moderne of klassieke modellen goiiden verlovingsringen v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten. Engelse amateurs in „De Lakenhal Het Leids Academisch Kunstcentrum heeft gisteravond in samenwerking met de afdeling Leiden van het Genootschap NederlandEngeland in de „Grote Pers" van de Lakenhal voor een zeer geslaagde opening van het nieuwe seizoen gezorgd. De amateurvereniging „The Comedy Club" uit Londen bracht „The Country Wife" van William Wycherley, een Engelse toneelschrijver uit de zogenaamde Restoratie- periode, ten tonele. Deze periode, welke haar naam ont leent aan het herstel van de monarchie in Engeland met de kroning van Karei II, luidde tevens een nieuw tijdperk in voor het toneelleven, dat onder het ge zag van de Puriteinen geheel verdwe nen was. Tijdgenoten van Wycherley f16401716) waren onder meer Pope, met wie hij later goed bevriend raakte, zijn collega-toneelschrijver Congreve, de door zijn dagboek beroemd geworden Samuel Pepys, John Dryden en de filo soof John Locke. Hij genoot zijn opvoe ding gedeeltelijk in Frankrijk, bracht enige jaren door in Oxford, maar ver liet de universiteit zonder zijn studie te voltooien. Aan het succes van zijn eerste toneelstuk „Love in a Wood" dankte hij de belangstelling van de Hertogin van Cleveland, die he maan het hof introdu ceerde, waardoor hij in de gelegenheid kwam de later door hem zo gehekelde kringen goed te observeren. Hierna volg den „The Gentleman Dancing Master", „The Country Wife" en „The Plain Dealer". Werd dit laatste stuk geïnspi reerd door Molière's „Le Misanthrope", „The Country Wife" vertoont sterk de invloed van „L'Ecole des femmes". Het stuk laat ons in niets verbloemende be woordingen, welke de 19-e eeuwse histo ricus en essayist Macauly verontwaar digd deden uitroepen: „Dit gedeelte van onze litteratuur is een schande voor onze taal en ons nationaal karakter", zien, waartoe te grote jaloezie of te grote goedgelovigheid met betrekking tot de liefde kunnen leiden. Zijn naam als grootste toneelschrijver van zijn tijd naast William Congreve en het succes, dat hij bij zijn tijdgenoten had, dankt Wycherley voornamelijk aan zijn gena deloze satires. „The Country Wife" (1672) wordt over het algemeen als zijn beste stuk be schouwd, mede doordat het een doorlo pend thema heeft, nl. de schijnheilig heid van de uiterlijk zo eerbare dames typerend is. Horner, een jonge libertijn laat een vals gerucht verspreiden, waar door hij hoopt onbelemmerd toegang te kunnen krijgen tot de gehuwde vrouwen van zijn keuze. Een kennis van hem, Pinchwife, komt naar Londen ter ge legenheid van het huwelijk van zijn zus ter Alithea met Sparkish. Hij brengt zijn „Country Wife" mee, een buiten gewoon onschuldig en volkomen onbe dorven schepsel, voor wie hij vrijwel ieder contact met de buitenwereld on mogelijk maakt. De enige keer, d at Pinchwife zijn vrouw meeneemt naar het theater, wordt zij „ontdekt" door Horner, die tussen zijn andere affaires door haar het hof maakt, wanneer zij op bevel van haar voor amoureuze ver wikkelingen beduchte echtgenoot als jongen verkleed, hem toevallig ontmoet. Onder invloed van wat zij om zich heen ziet, besluit zij haar man te verlaten en in navolging van haar nieuwe kennissen met haar amant, in dit geval Horner, verder te leven. Uitzinnig van jaloezie tracht Pinchwife, dit te verhinderen, hierbij geholpen door Horner zelf, die zijn vrijheid te lief heeft om zich te binden. De toekomstige echtgenoot Sparkish is echter juist zo goedgelovig en vol zelfvertrouwen dat hij zijn Alithea ver liest aan Horners vriend Harcourt. Van de situatie, dat Horner, gelijktijdig di verse liefdesverhoudingen heeft, van welk feit de objecten van zijn genegen heid uiteraard onkundig zijn, maakt Wycherley goed gebruik om ons door de toenmalige fa?ade van vrouwelijk fat soen en eerbaarheid heen te laten zien. Merkwaardig is, dat het uiteindelijk im moreel gedrag van Horner wel als vol komen juist en normaal wprdt voorge steld, wat de satire als geheel aan kracht doet inboeten. Het geheel op elkaar ingespeelde ge zelschap gaf van dit lastig speelbare stuk een ideale opvoering. Zeer wijselijk had men de speeltijd van vier op twee uur teruggebracht door coupures aan te brengen zonder dat dit de intrige be- invloedde. Pamela Withers en Harold Hersee gaven als mr. en mrs. Pinchwife een vertolking, die in humor en vaardig heid door beroepsspelers moeilijk te overtreffen zou zijn. Wij geloven dat John Appleton door een wat speelsere interpretatie van de rol van Horner meer aan de bedoeling van Wycherley zou hebben beantwoord. Alithea, Spar kish en Harcourt, gespeeld door Dallas Richardson, Brian Orton en Darrol Bla ke' de figuren uit de tweede driehoeks verhouding, kwamen allen bijzonder goed uit de verf. Wij genoten speciaal van Harcourt in zijn optreden als zijn tweelingbroer Ned, een priester. Voor een hoogtepunt in het louter kluchtige zorgden de zelfverzekerde Sir Jasper Fidget (Geoffrey Benn) en het hypo criete damestrio, gespeeld door Challice Reed, Eve Evans en Stella Lewis, die zich op perfecte wijze van de waaier- taal bedienden. Van de bijrollen willen wij nog met veel waardering de uitste kende typering van Denys Edwards als de „Quack" vermelden. De voorzitter van het L.A.L., prof. dr. R. F. Beerling opende deze avond, waar bij hij onder meer dank bracht aan de heer Van Wessem voor het ter beschik king stellen van deze bij uitstek zo pas sende speelruimte en prof. dr. A. G. H. Bachrach, die het contact met de groep tot stand had gebracht. Na een ovatio neel applaus dankte de voorzitter van de afdeling Leiden van het Genoot schap Nederland-Engeland, prof. dr. A. A. Prins, de spelers en sprak de hoop uit, dat wij hen nog vele malen in Lei den zouden mogen ontvangen. France Soir: Uit de verhoren van de twintig leden van de OAS die het afgelopen week einde in Algiers en voorsteden zijn ge arresteerd is komen vast te staan dat alles gereed was voor een nieuwe putsch, aldus meldt „France Soir". De arrest-anten behoorden voor het grootste deel tot een „stoottroep" die zich op dag „J" de datum van de putsch moesten meester maken van het hoofdbureau van politie van Al giers. Allen hadden reeds hun sporen in de OAS verdiend door het plegen van aanslagen en het plaatsen van kneedbommen. Hun waren, naar de be langrijkheid van de opdrachten die zij moesten uitvoeren, aanzienlijke geld sommen beloofd. Voorts zijn drie politiefunctionaris sen gearresteerd die verbonden waren aan het bureau van de algemeen gede legeerde. Zij stelden de leiding van de OAS geheime mededelingen van Al giers aan Parijs en v.v ter hand. Volgens „France Soir" zijn deze ar restaties de zwaarste slag die de OAS tot nu toe neeft moeten incasseren. De politie heeft echter nog niet kunnen ontdekken op welke datum dag „J" valt. De arrestanten zouden eerst) twee da gen van te voren op de hoogte wor den gesteld. In afwachting werden zij op hun taak voorbereid door hen foto's te laten bestuderen van mensen die moesten worden vermoord, zonder dat hen overigens de namen van de slacht- offers-in-spé werd gezegd. Het ministerie van Binnenlandse Za ken heeft meegedeeld dat generaal Jean-Marie Boucher de Crevecoeur, oud-commandant van het district Zuid- Ccnstantine, en kapitein Baille, bevel hebber van een regiment infanterie, zijn vrijgelaten zonder dat zij in staat van beschuldiging zijn gesteld. Zij wer den onlangs gearresteerd, verdacht van activiteit ten gunste van de OAS. Raadseltje voor politie Even heeft de Leidse politie gister avond voor een klein raadseltje gestaan. Het werd haar opgegeven door een 20- jarige bijrijder uit Den Haag, die met een bromfiets omstreeks negen uur op de Breestraat kwam te vallen. Hij zou echter niet de bestuurder van de brom fiets geweest zijn, maar hij zou achterop gezeten hebben. De bestuurder had vol gens de Hagenaar het hazepad ge kozen. Waar was de bestuurder? Na enig speurwerk bleek, dat de Hagenaar en de bestuurder van de bromfiets identiek waren. Hij had de bromfiets die dag in Den Haag gestolen. FORUM-AVOND OECUMENISCHE RAAD De Oecumenische Raad houdt maan dag een forum-avond in de Doopsgezin de Kerk. Het forum wordt gevormd door vijf predikanten en een pastoor en staat onder leiding van dr. J. van der Grient. Als woordvoerder van de E.H.B.O.- ploeg sprak vervolgens de heer Altink, die eveneens woorden van lof had voor de activiteit van de jubilaris op het ter rein van de E.H.B.O. Namens deze ploeg bood hij een E.H.B.O.-trommel aan. Als laatst espreker sprak de heer C. Stokkermans namens de afdeling vellen- druk. Spreker prees de goede kwaliteiten en omdat „Piet" een man was die bij de tijd wilde blijven, bood hij hem heel toepasselijk een polshorloge aan. De jubilaris dankte tenslotte voor de vele goede woorden en prachtige ge schenken die hij had ontvangen. Hij hoopte nog vele jaren zijn beste krach ten aan het bedrijf te kunnen geven. Hulde aan 3 October-Vereeniging Vijftig jaar bij Van Wijk en Heringa Op 6 oktober 1911, twaalf jaar oud was hij toen, trad de heer J. Beekman In dienst van Van Wijk en Heringa NV. Nu, vijftig jaar later, bekleedt hij een leidende functie in de twijnerij van j de fabriek. De vader van de heer Beek man is zelfs meer dan vijftig jaar bij Van Wijk en Heringa werkzaam ge weest. Vanochtend werd de jubilaris in het kantoor aan de Vliet gehuldigd. I.oco- i burgemeester J. C. van Schaik speldde hem de zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op. Jubilea als deze worden steeds zeldza mer, aldus de loco-burgemeester, want wie houdt het vijftig jaar achtereen bij een zelfde bedrijf vol. De heer Beek man heeft zich door zijn toewijding, ijver en trouw opgewerkt en mag trots op deze prestatie zijn. De directeur, de heer J. W. Heringa, sprak zijn bewondering uit over de vasthoudendheid en de grote rust in moeilijke omstandigneden, die de heer Beekman altijd aan de dag gelegd heeft. KONINGIN NAAR DE „MAASSTADSPELERS" Koningin Juliana heeft het voorne men om op 22 november in Rotterdam de uitvoering van de amateur toneel groep „De Maasstadspelers" bij te wo nen. „De Maasstadspelers" is een ama teurgezelschap, dat voor de Nederland se Amateur Toneel Unie als het beste Nederlandse amateurgezelschap werd afgevaardigd naar het tweede interna tionale festival van het amateurtoneel in Monaco. Het gezelschap zal op 22 november de „Warenar" van P. C. Hooft opvoeren. Totdusver hebben zich 889 eerstejaars voor studie aan de Leidse Universiteit ingeschreven, namelijk 13 in de theolo gie, 170 in de juridische faculteit, 175 voor geneeskunde, 289 voor de faculteit der wis- en natuurkunde, 145 voor de literaire faculteit, 43 voor de verenigde faculteiten van rechten en letteren en 54 voor de verenigde faculteiten van wis- en natuurkunde, letteren en medicijnen. De na-inschrijving zal 23, 24, en 26 ok tober plaats vinden. Aanbesteding van rioleringswerken Wethouder J. C. van Schaik speldt de koninklijke onderschei ding op. (Foto L.D./Holvast) Namens de directie bood hij de jubi laris een enveloppe met inhoud aan. Een gouden medaille en een vererend getuigschrift ontving de heer Beekman van de Ned. Maatschappij van Nijver- hid en Handel. Ook waren er bloemen en geschenken namens het personeel van de twijnerij en van de personeels vereniging De Spil. Alle sprekers roem den de capaciteiten van de heer Beek man. Tot slot- van de plechtigheid dank te de jubilaris voor de hartelijke woor- den en voor de vele geschenken. Advertentie SCHEERAPPARATEN vana f f 34.50 Braun - Philips - Remington - Siemens event, reparaties in één dag gereed. BOTERMARKT 25 TEL. 22669 LEIDEN Voor dienstbetoon en vakmanschap. Thans wetenschappelijk ambtenaar in Utrecht Bij K.b. is dr. N. Beets benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de toege paste psychologie met als leer opdracht algemene psychodiag nostiek. Dit is een nieuwe leerstoel. Dr. Beets, die in 1915 te Arnhem is geboren, is psycholoog en medicus. Hij studeerde aanvankelijk medicijnen. Het doctoraal examen legde hij in 1941 in het toenmalige Batavia af. Na zijn te rugkeer in Nederland in 1946 legde de Als sluitstuk van de jubileumviering van de 3 October Vereeniging biedt de Bond van Leidse Harmonie- en Fan fareverenigingen aan mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt en zijn medebestuurs leden morgenavond een grote taptoe aan. Dit evenement, waarvoor ook het college van B. en W. is uitgenodigd, vindt plaats op het Picterskerkpleiu. Het begint om negen uur. De zeven muziekkorpsen, die bij de bond zijn aangesloten, stellen zien van deze taptoe veel voor, want er is druk gerepeteerd. Wanneer deze demonstra tie van muzikaal kunnen slaagt gaat men er ernstig ovei denken van dit klank- en kleurrijke schouwspel een tra ditie te maken. Trekken de openlucht- concerten van de afzonderlijke muziek korpsen in de zomermaanden heel wei nig publiek, het lijdt geen twijfel of de belangstelling voor dit massale optre den zal groot zijn. Het bestuur van de Leidse bond ziet er dan ook een mach tig stuk propaganda in. Het feest wordt gegeven in de geest van de Taptoe Delft, nieuwbenoemde hoogleraar zich toe op de psychologie. In 1950 deed hij het doctoraalexamen, in 1954 promoveerde hy cum laude in Utrecht op een proef schrift over: „De jongen in de puerale periode". Van zijn hand verschenen daarna nog verschillende andere publi- katies, die zich eveneens in hoofdzaak bewegen op het gebied van de jeugd- psychologie, zoals zijn studie „Over li chaamsbeleving en sexualitiet in de pu berteit", van 1958 en „Volwassen worden een probleemanalyse in de puberteit" van 1960. Sinds 1948 is hij werkzaam bij de Utrechtse hoogleraar in de peda gogiek, algemene didactiek en ontwik- kelings-psychologie, prof. dr. M. J. Lan- geveld, sedert 1959 als wetenschappe lijk hoofdambtenaar A. uiteraard op kleinere schaal. Het pro gramma vermeldt een groot aantal pit tige marsen en speciaal voor de jeugd een mars in swingtempo, n.l. de Semper Dixielandmars. Na de pauze geeft K. en G. een muzikale show van ongeveer een kwartier. Koperblazers, die op één van de torentransen van de Pieterskerk staan, brengen tussen de verschillende marsen door koralen ten gehore, terwijl een signaaltrompetist de Taptoe blaast. De volgende korpsen nemen aan de taptoe, waarvan de heer P. Baart bij verhindering van Herman Stenz de lei ding heeft, deel: Trouw en Durf, Con cordia, Nieuw Leven, Kunst en Genoe gen, de Postharmonie, de R.-K. Harmo niekapel en het Leids Politie Muziek gezelschap. Zij tot slot nog vermeld, dat het voor deze gelegenheid helverlich te Pieterskerkplein van af het Rapen burg niet is te bereiken via de Klok- steeg en dat het voor een vlotte gang van zaken noodzakelijk is. dat het pu bliek achter de touwen blijft. is onze najaarscollectie KOSTUUMS. Moderne tinten als blauw en brons, vele nieuwe dessins. Eersteklas coupe en afwerking, reeds vanaf f 109.—. EERST KIJKEN BIJ: Het Modehuis Jo van Eyken HAARLEMMERSTR. 87, LEIDEN Falcon regenjassen in poplin en terlenka, v.a. f 39.50 B. en W. hebben heden aanbesteed het uitvoeren van rioleringswerken t.b.v. de centrale riolering in de Hoge Rijndijk, Burgravenlaan en de Rijnstroomstraat met bijkomende werken. Er werd als volgt ingeschreven: Fr. Gebr. Van Heer uit Utrecht A f 620.000 (met levering materiaal) B f 600.000 (ge deeltelijk levering van materiaal)Gebr. Gals uit Leiden A f552.000, B f524.000; i Haanap NV uit Valkenburg (Z.-H.) A 550.500, B f525.000; Joh. Visser en Zn. uit Leiden A f548.000, B f520.000; C. A. Langeveld uit Alphen a. d. Rijn A f543.000, B f513.000; NV De Vries en Loeve uit Delft A f540.500, B f514.000; Instan uit Voorschoten A f538.000, B f515.000; NV v/h. Kilian uit Gorinchem A f538.000, B f511.000; J. de Vries en Zn. uit Delft A f536.000, B f508.000; H. Compeer uit Oegstgeest A f 532.750, B f504.750;Velthuis en Van Haften uit Haarlem A f528.400, B f502.000; J.Mens uit Lisse A f527.000, B f499.000; Fa. Koster en Visser uit Waddinxveen A f526.000, B f499.000; NV Huizebosch uit Bloehendaal A f519.000, B f493.000; Fa. Stuifzand uit Leiden f 516.000, B f 489.000 A. Hogeboom uit Rijpwetering A f 498.000 B f472.000; C. M. Derenberg en Gebr. Van Wijk uit Alphen a/d. Rijn A f 492.750 B f468.750; L. P. van de Geer en Zn., uit Leiden A f404.000, B f381.000. Botsing in de vroegte Op het kruispunt Groenoordstraat- Hansenstraat deed zich gisterochtend omstreeks zeven uur een botsing voor tussen een bromfiets en een motor. De bestuurder van de motor, de 24-jarige metselaar J. Hoppenbrouwer uit Leiden liep bij de botsing een diepe vleeswond boven het oog op. De bromfietser was er ernstiger aan toe. Hij raakte bewusteloos en moest met een zware hersenschud ding, mogelijk met een schedelbasisfrac- tuur, naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd worden. De bromfietser is een 61- jarige plantcoenwerker uit Voorhout. LEIDSCHE SPAARBANK In de maand september werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd 1.961.781,43 gulden en terugbetaald 1.712.512,75 gld. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 429 en het aantal afbetaalde boekjes 223. Op 6.367 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f160.016 bijgeschre ven. Er werden 990 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke in houd van f32.021,50. Het tegoed der 49.181 inleggers be droeg aan het einde der maand I 44.121.316,66. Dezer dagen legde de heer J. v. d. Oever, 5 Meilaan 65 bij de Coö peratieve Raiffeisenbank Leiden en Oegstgeest een bedrag in, waar door het totaal aan spaargelden bij deze bank de tien miljoen gulden bereikte. Gistermiddag werd de heer Van den Oever ter gelegenheid van dit heugelijke feit in het spaarbankge bouw aan het Rapenburg gehuldigd Voorzitter R. j. Kolderman sprak namens het bestuur van de Raiffei- senbank zijn dank uit voor het ver trouwen, dat met name de heer Van den Oever, die regelmatig in legde in de bank stelt. Hij bood de gelukkige spaarder een enveloppe met inhoud aan. Vijf jaar geleden werd bij de Raiffeisenbank de vijf miljoen be reikt. Dat betekent dus, dat dit be« drag in vijf jaar verdubbeld werd. De voorzitter van de Raad van Toezicht, de heer A. P. van Eg- mond liet mevr. Van den Oever in de hulde delen door haar een fruit mand aan te bieden. Op de foto v.l.n.r. de heer A. P. van Egmond de heer en mevr. Van den Oever en de heer R. J. Kolderman. (Foto LD./Holvast) &CLLL (1 &CLLL (Le. -v Gecreëerd in 1792, wordt "4711" Echte Eau de Cologne nog steeds gemaakt naar het originele geheime recept. Beroemd over de gehele wereld om haar frisheid, haar zuiverheid, haar geur en haar verfrissende eigenschappen. tot 23.25 JUBILEUM P. VERBIEST Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer P. Verbiest als leerling drukker by de N.V. Ned. Rotogravure My. in dienst trad. Als eerste spreker voerde in de kan tine de directeur, de heer J. C. Stafleu, 't woord, die de jubilaris schetste als een plichtsgetrouw en yverig werknemer, een man die zijn trouw aan de onderneming had bewezen. De heer Verbiest is iemand aldus spreker, die altijd met een glim lach door het leven gaat en al laat een glimlach soms veel te raden, spreker wist uit ervaring dat het in dit geval de zon nige kijk op het' leven en de dingen was die „Piet" zyn spreekwoordelijke glim lach verleenden. De heer Stafleu sprak de wens uit, dat de jubilaris „hij is nog jong" nog vele jaren by de N.V. werkzaam zou mogen zijn en bood na mens de directie een enveloppe met in houd aan. Namens de Ned. Mij. voor Ny verheid en Handel overhandigde spre ker het vererend getuigschrift. Mevrouw Verbiest werd verrast met een boeket bloemen.. Hierna sprak namens het personeel de heer J. Smit, die naast de collegialiteit, ook de vele verdiensten van de jubilaris memoreerde vooral op sportgebied en dan wel in het bijzonder voor de ver eniging V.V.S. Namens het personeel bood ook hij een couvert aan.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3