ïydon en De Jager tot 13 jaar gevangenisstraf veroordeeld Treinramp bij Hamburg: drieëndertig doden oger beroep wordt toegestaan Avondklok voor Parijse moslims Zeer krachtige atoomexplosie OE THANT (VAN BIRMA) ZOU HAMMARSKJÖLD OPVOLGEN BRIXON VERBAZING OVER ZWAAR VONNIS d verliezer" en moedige verdediging „Veiligheidsraad is teveel gebonden" Zware ijzeren balken schoven in overvol personenrijtuig Seinwachter zou onschuldig zijn TSJOMBE BESCHULDIGT VN VAN ALLES EN NOG WAT icht 1 maart 1860 VRIJDAG 6 OKTOBER 1961 No. 30470 a beide Nederlanders Reydon en De Jager zijn gisteren ie Krijgsraad te Kiew veroordeeld tot een gevangenis van 13 jaar, waarvan zij er 6 in de gevangenis en 7 in treng opvoedingskamp moeten doorbrengen, zydon en De Jager hoorden het vonnis vrijwel onbe- n aan. De Jager scheen even geschokt te zijn want hij rg zijn gelaat een ogenblik in zijn handen. Beide man- lebben het recht binnen 7 dagen in hoger beroep te De rechters hadden zich drie uur teruggetrokken voor onnis viel. lydon las zijn slotwoord voor. De Jager sprak voor de weg. Hij hield een korte, ietwat uitdagende rede, n duidelijk tot uiting kwam dat hij als christen tegen- er van het communisme was. Was muisstil in de rechtszaal» toen De Jager een tengere man >rt donker haar verklaarde dat hij het spel slecht gespeeld en tn had. „Maar met Gods hulp zal ik mij in elk geval een goede er tonen". De Jager verklaarde zich schuldig te achten en de van de Sowjet-Unie overtreden te hebben. „Ik heb berouw k moet hier nog iets aan toevoegen". „Als een soldaat vecht voor ak", aldus De Jager, „en men neemt hem gevangen en vraagt f hij berouw heeft, moet hij „neen" antwoorden. „Mijn antwoord ok zo". Het spijt mij dat ik in een dergelijke situatie ben en ik zou rer in Holland zijn. Maar ik acht spionage oneerlijk en een ver- strijdmethode." vraagt mij waarom ik hier ben", zo vervolgde De Jager, „ik moet als volgt antwoorden: „in de eerste plaats werd ik aangetrokken iet avontuur. Maar dit was het niet alleen. Er speelde nog een factor een rol, namelijk mijn christelijke opvoeding en mijn ijk geloof. Ik beschouw de communistische ideologie als sch en als zodanig tegengesteld aan die van het christendom. van het militaire tribunaal te Kiew en de gebruikelijke parketbewaking. Onderhoud met de heer Polak ninisterie van Buitenlandse Za- en Haag heeft bericht ontvan- de tweede secretaris van de dse ambassade te Moskou, de J. Polak, gisteren na het pro- onderhoud heeft gehad van een Reydon en De Jager. Dit ge- nd plaats in het byzjjn van de het proces, twee vertegenwoor- an het ministerie van Buiten aken van Oekraïne, de griffier ENKELE BUIEN ilt verwacht van heden- tot mor- d: Veranderlijke bewolking met iljjk enkele buien, mogelijk met Over het algemeen iets lagere ^temperaturen. Matige tot krach- lidelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 7 OKTOBER op: 6.50 uur; oneer: 18.05 uur; n op: 4.02 uur; onder: 17.34 uur. jwater te Katwijk te 1.59 en 14.19 laagwater ie 10.01 en 2214 uur. blad bestaat alt 24 pagina's. De heer Polak had vanochtend om 10 uur een onderhoud met de aan de twee Nederlandse zeelieden toegewezen advo caten. Kopieën van de aanklacht en het vonnis zullen naar Moskou worden ge zonden om daar aan het Hoog Gerechts hof te worden voorgelegd. Daarna zul len deze stukken via het ministerie van Buitenlandse Zaken de Nederlandse am bassade worden toegezonden. Uit de me- Staande in de beklaagdenbank legt Evert Reydon na het aanhoren van het vonnis van dertien jaar vrij- heidsstraf een verklaring af. Rechts zittende de tweede Nederlandse beklaagde in het proces in Kiew, L. de Jager, die eveneens door de Rus sen wegens spionage tot dertien jaar werd veroordeeld dedelingen van de twee veroordeelde Nederlanders is gebleken dat zij in de grensplaats (Oezjgorod) werden aan gehouden en daar m hun eigen hotelka mer onder bewaking werden gesteld. Ook nadat zij naar Kiew waren over gebracht stonden zij in him hotelka mer onder bewaking totdat zij op 24 augustus officieel in hechtenis werden genomen, aldus heb in Den Haag ont vangen bericht. „Misdadig optreden" De openbare aanklager Klimow had voor het uitspreken van de eis, aldus Tass, het „misdadige optreden" van de beklaagden geanalyseerd. Hij legde er de nadruk op, dat Reydon en De Jager niet alleen voor de Nederlandse gehei me dienst „de kastanjes uit het vuur" moesten halen. De geheime gegevens, die zij verzameld hadden, moesten worden doorgezonden naar het NAVO-hoofd- kwartier, waar „Amerikaanse generaals de scepter zwaaien". Zij zijn het, die „mensen met een zwakke wil op on zinnige wijze aanzetten tot monster achtige misdaden" en oorlogsvoorberei dingen treffen tegen de Sowjet-Unie en andere socialistische landen. Zij zijn het, die het normale menselijke be staan vergiftigen", aldus Klimow vol gens Tass. Verdediger vroeg mildere straf Reydons verdediger Lito Wtsjenko had verklaard dat Reydons schuld vol ledig bewezen was en dat beklaagde zelf zijn schuld had toegegeven. „Maar gezien zijn leeftijd en zijn juiste waar dering van zijn misdaad, vraag ik om een veel mildere straf dan de open bare aanklager heeft geëist", aldus Lito Wtsjenko. 9 Slot pag. 2 (Van onze Parijse correspondent) De Parijse prefect van politie heeft gisteren bekendgemaakt dat voor de tienduizenden moslims, die in de Fran se hoofdstad wonen, praktisch de avond klok zal worden ingesteld. Om zeven uur 's avonds moeten alle café's en an dere openbare gelegenheden, die door Algerijnen worden gedreven of in het bijzonder worden bezocht, de deuren sluiten. Bovendien wordt Algerijnen „afgeraden" zich tussen half negen 's avonds en vijf uur 's ochtends in Pa rijs of in de buitenwijken op straat te bevinden. Moslima die zich voor hun werk be zwaarlijk aan deze richtlijnen kunnen houden, mogen eeti attest aanvragen bij de Franse autoritieten. Tenslotte wordt de moslims aangeraden, zich be ter niet meer groepsgewijs op straat te vertonen. Al deze maatregelen, waarvan het discriminerende karakter moeilijk kan worden ontkend, zijn er op gericht een einde te maken aan de moordaansla gen en andere daden van terreur, waar voor de FLN verantwoordelijk wordt gesteld en waarvan vooral de Parijse politie de laatste weken het mikpunt is. Men herinnert zich dat de Franse minister van Binnenlandse Zaken en kele weken eerder al had aangekondigd, dat alle Algerijnen die niet over een vaste werkkring of middelen van be staan bschikken, na hun aanhouding door de politie zonder pardon naar hun land zouden worden teruggestuurd. IN AUGUSTUS 6298 NIEUWE WONINGEN Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in augustus 6298 nieuwe woningen opge leverd (in augustus 1960 werden 7412 nieuwe woningen voltooid). In de periode januari t/m. augustus van dit jaar zijn in totaal 51.302 wo ningen gereed gekomen tegen 51.552 wo ningen in de overeenkomstige periode van 1960. Nieuwe partij in Hollandia Zaterdagavond zal in Hollandia een nieuwe party worden opgericht. Deze zal de naam „Partai Papua Merdeka" (Partij vrije Papoea's) dragen en onder voorzitterschap staan van Moses Famai- num, voormalig bestuursambtenaar. Tij dens de bijeenkomst zal de voorzitter een uiteenzetting geven van de partij politiek. Het doel is in 1963 zelfbestuur te eisen en de Republiek Nieuw-Gui- nea uit te roepen, waarna er een unie met Nederland moet komen. Van gezaghebbende Franse zijde te Parijs is vernomen, dat heden ochtend om 06.21 een zeer krach tige atoomontploffing in de Sow jet-Unie is geregistreerd. Deze ontploffing was krachtiger dan alia voorgaande. Volgens het Franse Commissariaat voor atoomenergie was de nieuwe ont ploffing anderhalf tot tweemaal zo krachtig als de thans voorlaatste in do huidige reeks iroeven. De vorige ont ploffing, die van 4 oktober, had een kracht gelijk aan die van verscheidené miljoenen tonnen T.N.T. De explosie van hedenochtend was de achttiende in de huidige reeks. Ook dit maal werd de proef in het gebied van Nova Zembla .nomen. Siamese a fgevaardigde bepleit instelling vanwaakhondcommissie voor wereldvrede Amerika en de Sowjet-Unie zouden bijna overeenstemming heb ben bereikt over de benoeming van een waarnemend secretaris-gene raal van de Ver. Naties. Deze zou tot april 1963, de datum waarop Hammarskjölds tweede ambtster mijn zou eindigen, in functie blij ven. De keuze zou gevallen zijn op Oe Thant, permanent Birmees af gevaardigde bij de V.N. Zowel Amerikanen als Russen achten zijn persoon aanvaardbaar. Een hoge communistische functiona ris verklaarde tegenover „Reuter" dat het enige punt, dat nog door Amerika en Rusland moet worden geregeld het (Van onze correspondent in Bonn) Weer heeft een ernstig spoorwegongeluk Duitsland opgeschrikt. Bij het Hamburgse station Berliner Tor is gisteravond even na half twaalf een ondergrondse personentrein op een goederentrein gebotst. De goe derentrein had juist zware ijzeren leg>gersvan 14 meter lengte geladen en deze schoven bij de botsing in de personentrein, waardoor vele rei zigers in de stampvolle trein beklemd raakten. Er zijn 33 doden te be treuren en voorts werden 45 mensen gewond. De bele nacht waren politie, brandweer en ziekenverplegers bezig mensen uit de verwrongen staalmassa's te halen. Daartoe moesten verscheidene rijtuigen met snij branders worden geopend. Het was vanochtend nog steeds moei lijk het juiste aantal slachtoffers vast te stellen, omdat de bevrijding van de rei zigers maar langzaam in zijn werk gaat. De botsing vond namelijk plaats op een 8 meter hoge dam, hetgeen de werk zaamheden zeer bemoeilijkt. Toch zag men 's nachts kans bij het licht van enorme schijnwerpers door te werken. Bijzonder ongelukkig was het feit, dat de botsing zich juist voordeed op een tijdstip, dat vele theaterbezoekers op President Tsjombe van Katanga heeft gisteravond tijdens een persconferentie gezegd dat de Veremgde Naties voor deel trekken uit de wapenstilstand om zich in deze periode voor te bereiden op een hernieuwde aanval op Katan ga. De president beschuldigde de Ver enigde Naties voorts van inbreuk op de wapenstilstandsovereenkomst door troe penbewegingen in de buurt van het postkantoor van Elisabethstad. De VN doen alles om het nationale Kongolese leger te steunen Dij een invasie in Ka- tanga, zo verklaarde Tsjombe. Tsjombe beschuldigde de VN ook van het scheppen van een toestand die tot burgeroorlog zou kunnen leiden. Hij zei dat de VN het zenden van voedsel naar Albertstad in noord-Katanga tegenwer ken. Tsjombe herhaalde zijn vastbeslo tenheid zich tegen elke aanval te ver dedigen. De militaire subcommissie van de VN en Katanga maakt vorderingen en heeft zich naar Jadotstad begeven, waar 150 Ierse VN-soldaten in krijgsgevangen schap verblijven, aldus de president. aantal te benoemen plaatsvervangers of medewerkers van de nieuwe secretaris- jeneraal betreft en de wijze, waarop lij hen zal raadplegen bij het vervullen van zyn taak. De Siamese minister van Buitenlandse Zaken, Knomasi, riep op tot de vorming van een uit tien leden bestaande „waak hondcommissie voor de wereldvrede die in Berlijn „of in elke andere geschikte plaats ter wereld" bijeen zou moeten komen. Knoman stelde voor dat de commissie, in het raam van het V.N.-werk, het ge hele jaar door geregeld zou vergaderen. Hij meende, dat zij het best zou kun nen worden samengesteld uit vertegen woordigers van de vijf permanente le den van de Veiligheidsraad de V.S. de Sowjet-Unie, Engeland, Frankrijk en nationalistisch-Chlna, terwijl er ver der vijf of meer afgevaardigden van Europa, Amerika, Afrika en Azië 2itting in moeten hebben. De voornaamste taak van de „waak hondcommissie" zou moeten bestaan uit het wegnemen van de scherpste kanten van elk internationaal geschil of van welke, de vrede in gevaar brengen toe stand. Knoman meende dat de handen van de Veiligheidsraad op het ogenblik, als gevolg van zijn samenstelling en werk wijze, gebonden zijn,. Deze door Tass verspreide foto toont de apparatuur, waarvan de Nederlanders Reydon en De jager zich zouden hebben bediend bij hun spionage-activiteiten in Rusland Het et/n merendeels eenvoudige amateureameca' weg naar huis waren. Dat was de reden dat de trein op een betrekkelijk laat uu* zo vol was. Volgens de eerste mededelingen van de spoorwegen is de oorzaak van het ongeluk gelegen in een foute positie van een vari de wissels. De politie heeft een seinwachter gearresteerd, maar hü is in middels op vrye voeten gesteld. Dit is het derde ernstige spoorweg» ongeluk by de „Berliner Tor" sedert 1952, toen bijna op dezelfde plaats een sneltrein ontspoorde, waarbij acht men sen omkwamen en 35 deels ernstig ge wond werden. Verleden jaar botste een sneltrein op een andere trein, waarbij 7a passagiers werden gewond. Overjas me* internationale allure: Brixon. 118,-/168,- Verzorgd. komfortabeh ^ón stijl Exclusief verkrijgbaar bij Uit het Leidsch Dagblad van X 7 October: f Het aantal baden aan de i van 1 Mei tot 30 Sept. 17579. zwem- «n badinrigting Rhljn- zigt was gedurende het seizoen j* E A. E van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Lclden - Glro no 67055 acteur: J. Brouwer f 7^0 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 .EIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1