Verwerping P.v.d.A.-marinemotie aan slot algemene beschouwingen Oost-Duitslands leger omvat zes divisies UGA Hedzjas-spoorweg over twee jaren hersteld Motie inzake A.O.W. uitgesteld Propaganda voor de volkszang Bovendien 20 Russische divisies 't is een Liga-kindje Damascus ivordt iveer de grote verzamelplaats van pelgrims Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 6 oktober 1961 Zesde blad no. 30470 DE BEWAPENING VAN OOST-DUITSLAMDISehenmisehe saorslellina) 150 Oorlogsschepen 3 MEKKA Bestaande lijn \j Spoorbaan buiten\ dienst TWEEDE KAMER WAS ER TEGEN De algemene beschouwingen over de regeringspolitiek zijn gistermid dag in de Tweede Kamer beëin digd, nadat een motie van de P. v. d. A. die was gericht tegen de „verwapening" van de kruiser „De Zeven Provinciën" met 41 tegen 65 stemmen was verworpen. De motie kreeg slechts de stemmen van de socialisten. De motie-Bur ger (P. v. d. A.) over verhoging van de A.O.W.-uitkering met 50 procent komt pas in behandeling als de begroting van Sociale Zaken aan de orde is. Mede namens minister Cals, die deze middag niet aanwezig kon zijn, dankte de minister-president, prof. De Quay, mr. Burger voor diens excuses betreffende het incident dat woensdag zo veel stof deed opwaaien. Zoals wij gisteren nog in een gedeelte van onze oplage nebben kunnen melden had mr. Burger ver klaarde zijn woorden over „steunpunten" van belangengroepen in het kabinet om meer dan één reden onjuist te acnten. Men zou er de suggestie aan kunnen ontlenen, als zou minister Cals ten aan zien van het kabinetsbeleid niet Icyaal zijn. Die indruk wilde mr. Burger weg nemen. Hij bood verontschuldigingen aan. „Het tempo, waarin de replieken moesten worden gehouden was de oor zaak", aldus mr. Burger „van het ge bruiken van de betwiste woordenDe voorzitter, dr. Kortenhorst, verklaarde hiermee de „Calse'-Burgeroorlog voor gesloten. De minister-president zei mede namens minister Cals (die niet aanwezig kon zijn) de heer Burger dank voor diens verklaring. Wetsontwerpen Verder heeft de minister-president nog de indiening van een aantal wetsont werpen aangekondigd (bestuursvoorzie- ning Rijnmond, fiscale voorzieningen voor de gehuwde werkende vrouw, een visserijwet, een wijziging van de AWW, een regeling voor bejaardenoorden en een huurwet). Over Nieuw-Guinea merkte prof. De Quay nog op, dat hij het „genuan ceerde" oordeel van mr. Burger over deze kwestie aanvaardde. Mr. Burger had de vorige dag te kennen gegeven, dat het niet zo was, dat hij in alle opzicnten de regering op dit punt volgde. De premier legde er nog eens de na druk op, dat de regering afstand heeft genomen van de activiteiten van de groep-Rijkens. Het was hem onbekend of deze groep wellicht de Indonesische president Soekarno opwekt tot een „har- MARGRIET DE GROOT ENIGE DAGEN VAKANTIE Margriet de Groot, hoofdrolspeelster in de musical „my fair lady", die woens dagavond tijdens de voorstelling in de Nijmeegse schouwburg onwel is gewor den, zal enige dagen vakantie nemen. Haar dubbelspeelster Dorien Mijksenaar zal tot dinsdag a.s. wanneer de musi cal naar Tilburg verhuist, haar rol van Eliza Doolittle overnemen. Onder vallend heiblok gedood Omstreeks kwart over vier is gister middag de ongehuwde 58-jarige J. C. van Stee uit Amsterdam bij heiwerk zaamheden an de Cruquiusweg te Am sterdam onder een vallend heiblok te recht gekomen. De arbeider werd ern stig gewond naar het Onze Lieve Vrou- we-gasthuis overgebracht en overleed in de loop van de nacht aan zijn ver wondingen. De arbeidsinspectie stelt een onderzoe kin naar de oorzaak van dit ongeval. Brug te laag voor boot van de Sint Intocht in Amsterdam op 18 november Sint Nicolaas zal op 18 november zijn feestelijke intocht in Amsterdam hou den. De commissie van het initiatief comité Amsterdam, die deze aankomst voorbereidt, kampt met grote moeilijk heden. De brug tegenover de Schrei- erstoren wordt namelijk afgebroken en de noodbrug is te laag om het stoom schip Spanje door te laten. Getracht wordt een andere aankomstplaats te vinden. Ook speurt men naarstig het hele land af naar een stoomschip dat laag genoeg is om onder de noodbrug door te varen. de" politiek jegens ons land. Mr. Burger had hiernaar geïnformeerd. De regering hoopt, dat dr. Bruins Slot (A.R.) door zijn nadere verklaring elk misverstand over het Nieuw-Guintabe- leid heeft- weggenomen Zij blijft van mening, dat een zogenaamd „open ge sprek" met Indonesië niet mogelijk is. De regering is bereid, een eventuele verlaging van de leeftijd waarop men Kamerlid kan worden, in studie te ne men. Prof. De Quay maakte nog een grapje tegen Ir. Van Dis (S.G.P.) over de be zwaren van een aantal boeren tegen het Landbouwschap. „Zii moeten voor het uiten van hun grieven een betere weg kiezen dan de Zuiderzeestraatweg", zo kreeg ir Van Dis te horen. O.E.S.O.-verdrag Na de algemene beschouwingen heeft de Kamer onder meer nog aangenomen het ontwerp van rijkswet tot goedkeu ring van het in december vorig jaar te Parijs tot stand gekomen verdrag tot instelling van een Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikke ling (O.E.S.O.). De K.V.P.'er Blaisse en de socialist Vondeling waren teleurgesteld over de trage gang van zaken bij de Ne derlandse goedkeuring van dit verdrag. Staatssecretaris Van Houten meende, dat de Raad van State de tijd moest heb ben om zich over het ontwerp te bera den, zonder blijkbaar te willen zeggen, dat dit hoge college van Staat een ver tragende factor was geweest. „Dus is de traagheid te wijten aan het departe ment van Buitenlandse Zaken", zo meen de dr. Vondeling. Een teer punt was verder de vraag, wat het oordeel \an de regering is over de mogelijke toelating van Spanjaarden en Portugezen tot het parlementaire orgaan vandeO.E.S.O Immers: er bestaat veel twijfel over het democratisch karakter van de staats vorm in deze landen. De staatssecretaris gaf geen duidelijk antwoord. In de Tweede Kamer werd gis teren de motie-Burger betreffende de nieuwe wapening van „De Ze ven Provinciën" verworpen. Mi nister Visser van Defensie werd na de stemming door velen geluk gewenst. Prijsbederf in de uitgeverij De gemengde commissie, gevormd door de Kon. Ned. Uitgeversbond en de Ver eniging van Letterkundigen, die jaren lang heeft gesluimerd, is de laatste tyd weer actief. De gedachtenwisseling tus sen schrijvers en uitgevers gaat binnen kort mogelijk eind van dit jaar, vruch ten afwerpen. Zoals er tussen uitgevers onderling een ongeschreven code van fatsoensregels bestaat, zo wordt beoogd, te komen tot een geschreven code van fatsoenregels tussen auteurs en uitgevers De commissie doet hierin baanbrekend werk. Dit heeft de voorzitter van de Kon. Ned. Uitgeversbond, mr. F. B. Bakels, gisteren meegedeeld in zijn openingsrede op de algemene vergadering van de Bond, die in Den Haag werd gehou den. In deze rede heeft mr. Bakels voorts aandacht geschonken aan de prijs van boeken. Hij meende, dat deze te laag is. De uitgevers zijn te lang op het traditionele niveau gebleven, aldus spre ker, en dat wreekt zich nu. Het publiek vindt trouwens de toch al te lage prij zen nog te hoog. Dit komt in hoofdzaak door de vloed van pocketuitgaven, waar van spreker de prijzen verbijsterend laag noemde. De gewenning van het publiek aan deze lage prijzen heeft tot gevolg, dat de koper de tegenwoordige prijzen van gewone boeken nog hoger gaat vinden dan hij ze al vond. Deze houding van het publiek kan het gevaarlijke gevolg hebben, dat de uitge vers geen cultureel waardevolle en voor weinigen bestemde uitgaven meer aan durven, met alle cultuurverarmende ge volgen van dien. „In de uitgeverij be staat prijsbederf", aldus mr. Bakels. Het moet zi. mogelijk zijn dit ongezonde be leid te verlaten en, ook in het belang van de auteurs, redelijke prijzen vast te stellen. Nederlandse ambassadeur in Korea Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de heer N. A. J. de Voogd, Nederlands ambassadeur te Tokio, te vens tot ambassadeur in de Republiek Korea. In toekomst komen talrijke activiteiten Al sinds 1960 bestaat in ons land de Nederlandse Vereniging voor de Volkszang. In al die jaren van haar bestaan is de vereniging er nog steeds niet in geslaagd de Nederlander de schoonheid van de volkszang onder het oog te brengen. Maar nu is het bestuur van de vereniging plotseling ontwaakt: radio, televisie en de directies van kweekscholen hebben beloofd hun medewerking te verlenen aan een nieuwe poging de Nederlander voor de volkszang te interesseren. De vereniging heeft o.m. het plan om tijdens het testbeeld op de televisie vrolijke volksliederen te laten klinken. Bovendien wil men ook trachten grammofoonplatenmaatschap pijen voor het volkslied te interesseren. Donderdag vertelde de heer J. P. M. Meuwese, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor de Volkszang, dat in het kader van deze actie op zaterdag 28 oktober in Esplanade te Utrecht een congres zal worden gehouden, waarvan het thema is: „Volkszang in deze tijd". Wouter Paap zal over dit onderwerp spreken en Jules de Corte zal actuele liedjes zingen. Een forum bestaande uit: A. W. Herckenrath uit Hilversum, Wim ter Burg uit Tilburg, Paul Niessi-ng uit Wassenaar, Pi Scheffer uit Naarden en W. Tillmans uit Eindhoven, zal de invloed op de lichte muziek op de volks zangkunst bespreken. Voorts zal Joop Schouten enkele liederen zingen onder het motto: „Het congres zingt". De ver eniging heeft het plan een week van de Nederlandse volkszang in te stellen, die wellicht ieder jaar zal terugkeren. Dit jaar wordt deze van 23 tot en met 28 oktober gehouden. De Nederlandse beiaardiers zullen in die week volkslie deren in hun programma opnemen en ook radio en t.v. schijnen medewerking te zullen verlenen. De kweekscholen zul len in die tijd veel aandacht schenken aan de volkszang en op de scholen zal een deel van de lesuren aan volkszang worden gewijd. Men wil als er voldoen de geestdrift is, jaarlijks een „volkszang- dag" houden, waarop leerlingen van alle scholen in één gemeente een soort wed strijd in het zingen van volksliederen zullen houden. Om het volkslied ook in de huizen te brengen, zoals de voorzitter van de vereniging het uitdrukte, woiden er drie zangbundels uitgegeven: een voor de middelbare scholen, een voor het kleuteronderwijs en een die een meer algemeen karakter heeft. De bundel voor de middelbare school is al klaar. Merk waardig is alleen dat hij verscheidene liederen bevat, die niet van Nederlandse oorsprong zijn, zoals bijv.: „Joden, zo lang in ons harte", dat de melodie heeft van het Israëlische nationale lied. De vereniging wil de propaganda van het volkslied voortzetten in volkszangcur sussen. In Amsterdam is men daar al met succes aan begonnen. Weinig vertrouwen in Oostduitsers Onder het toeziend oog van de Sow- jet-Unie is in Oost-Duitsland een niet weg te cijferen legermacht samenge steld. De kern hiervan wordt uiteraard ge vormd door het Russische leger. Niet minder dan 20 Russische divisies heb ben hun standplaats binnen de Oost- duitse grenzen. Bovendien hebben de schoeid, het is gemotoriseerd en beschikt over gespecialiseerde onderdelen voor de I chemische oorlogvoering. De luchtmacht en de marine werken uiteraard met Russisch materiaal. De volksmilitie is geheel gerekruteerd uit de arbeiders van de ondernemingen en fa brieken en dient tot bescherming van vitale bedrijven. Deze organisatie wijst ook op een Russisch wantrouwen ten opzichte van de Duitsers. Zoals in autoritaire staten gebruike lijk is de burgerpolitie militair georga niseerd. Jeugdverenigingen voor „sport en technologie" geven leden 450.000 5 Oost-Duitse divisies 350.000 man volksmilitie Raket-bases rond (00 vliegtuigen I -1 J' i 20 Russische divisies man grenswacht en veiligheidspolitie Russen in twee grote kringen rond Ber lijn een aantal raketbases aangelegd. Deze forse Russische macht is bepaald geen bewys van groot vertrouwen in de Oostduitse solidariteit. De meest be trouwbare Duitse militaire groepen zjjn de grenswacht en de Volkspolitie. Ten tyde van de Hongaarse opstand bleken deze formaties veel betrouwbaarder dan het leger. Het Oostduitse leger, dat zes divisies telt is geheel op Russische leest ge- jongens en meisjes een militaire ba sisopleiding en beoefenen zweefvliegen en parachutespringen. Op papier is het dus een hechte or ganisatie maar de grootste zorg voor de Russische machthebbers en hun Oost duitse vazallen is de mate van betrouw baarheid van leger en militante groe pen. De opstanden in Hongarije, Polen en Oost-Duitsland in het verleden heb ben aangetoond dat deze bezorgdheid geen fictie is. franse charme frans raffinement PARFUM interessant opwindend f2.25 f4.25 f6.75 RENE PASCAL Boulevard Malesherbes - Paris VIII Verlaging Britse disconto Het disconto van de Bank van Enge land is gisteren met onmiddellijke in gang verlaagd van zeven tot zeseneen half procent. Een woordvoerder van de Bank van Engeland deelde in zijn com mentaar op de discontoverlaging mee, dat het zeer hoge disconto van 7% indertijd is ingevoerd om de overige kre dietbeperkingen (die thans van kracht zullen blijven) te versterken en de druk op het pond sterling te helpen vermin deren. Krachtige Kost voor het Kind! De veelzijdige voeding. Voor baby, kleuter en schoolgaande jeugd. „Zolang ze in de groei zijn!" Koningin beschermvrouwe kweekschool vroedvrouwen In het Kon. Instituut voor de Tropen in Amsterdam is gistermiddag een her denkingsbijeenkomst gehouden ter ge legenheid van het 100-jarig bestaan van de kweekschool voor vroedvrouwen in de Campertstraat. In zijn openingswoord deelde de voorzitter van de Stichting, mr. W. Bakhuys Roozeboom, mee, dat het H.M. de Koningin had behaagd ter gelegenheid van dit jubileum bescherm vrouwe te worden van de vroedvrouwen school. Hij las tevens een van H.M. bin-' nengekomen telegram met gelukwensen voor. Anne Grimdalen in Oslo overleden De Noorse beeldhouwster Anne Grim dalen, die in Nederland vooral oekend is door haar Spelende Beertjes iix de Rotterdamse Lijnbaan, is op 3 oktober in Oslo overleden. Zij is 61 jaar gewor den. Op haar 60 ste verjaardag is Anne Grimdalen een grootse huldiging ten deel gevallen. Zij was één van de meest geliefde kunstenaars van haar land. In tal van steden is beeldhouwwerk van haar te zien. Het stadhuis van Oslo bevat verschillende van haar grotere werken. De beeldhouwster heeft zich van onvermogend boerenmeisje opge werkt. Met een sterke wil heeft zij al tijd haar zwakke gezondheid kunnen overwinnen. Grensverdrag tussen Rood-China en Nepal Het staatshoofd van communistisch - China, Lioe Sjao-tshi, en Koning Ma- hendra van Nepal hebben gisteren in Peking een grensverdrag ondertekend, aldus meldt het persbureau „Nieuw-Chi- na". Het verdrag dat het verloop van de 800 kilometer lange grens tussen Ti bet en Nepal vaststelt, is dadelijk na de ondertekening van kracht geworden. De burgemeester van Peking. Peng Tsjen, heeft later op een massabijeen komst van honderdduizend Chinezen ge zegd dat „tot voldoening van beide par tijen een redelijke regeling over de Chinees-Nepalese grens is tot stand ge bracht". De Himalaja zal voortaan een schakel van vriendschap meer zijn tus sen China en Nepal, aldus Peng. Stations verkeren nog in goede staat Na dertig jaar besprekingen tussen de regeringen van Syrië, Jordanië en Saoe- di-Arabië zal eindelijk tot het herstel van de Hedzjas-spoorweg worden over gegaan. Een plan van de Amerikaanse firma Intrafi voorziet in de heropening van deze spoorweg, die de steden Da mascus en Medina met elkaar verbindt, vóór het pelgrimsseizoen 1963. De kosten van dit indrukwekkend project worden geraamd op 80 miljoen gulden. De pelgrimsspoorweg, zoals de Hedzjas-spoorweg ook wordt genoemd, heeft een bewogen geschiedenis achter de rug. In het begin van deze eeuw werd deze lijn onder leiding van Duitse ingenieurs aangelegd (nog onder het Turkse regime dus) met het oog op het steeds groter wordende aantal pelgrims op weg naar Mekka. Nauwelijks was het gedeelte tussen Damascus en Medina in gebruik, of de eerste wereldoorlog brak uit en de lijn deed uitsluitend dienst voor het transport van Turkse troepen. In 1916 echter brak de Arabische op stand uit. Het was de vermaarde T. E. Lawrence met zijn Arabische troepen die, zoals hij het zelf beschrijft in zijn „Seven Pillars of Wisdom", van de eerste tot de 19-de mei 1917 meer dan 20 spoor wegbruggen in de lucht deed vliegen, waardoor het baanvak tussen Ma'an (in Jordanië) en Medina volledig onbruik baar werd gemaakt (zie de kaart). Dit betekende het einde van de lijn: na de oorlog werd alleen nog het baan vak tussen Damascus en Ma'an geëx ploiteerd, bijna uitsluitend voor goede ren evenwel en voor niet meer dan 200.000 ton per jaar. De onenigheid tus sen de vorstenhuizen van Jordanië en van Saoedi-Arabië bemoeilijkte de po gingen om de spoorlijn te herstellen. Tijdens de tweede wereldoorlog was er van hei-stel uiteraard geen sprake meer en het was pas in 1954 dat de drie ge noemde landen, zich in beginsel akkoord verklaarden om de kosten te verdelen. Het „Comité voor het herstel van SAOEDI Teboek ARABIË Al Ala EGYPTE Hedzjas-spoorweg", opgericht onder auspiciën van de regeringen van Syrië, Jordanië en Saoedi-Arabië, heeft ver scheidene aanbiedingen voor de uitvoe ring van dit werk ontvangen, o.m. van Duitse, Italiaanse en Japanse onderne mingen. De firma die de opdracht krijgt, zal ongeveer 870 km spoorbaan moeten hei-stellen, waarvan 115 km op Jordaans grondgebied. Wat de stations en andere bouwwerken betreft, deze verkeren nog in goede staat en daar de lijn een enkele baan heeft met smalspoor (1.05 m) kun nen de werken iets gemakkelijker uitge voerd worden. Men verwacht, dat het herstel van de lijn een sterke toeneming van het aan tal pelgrims met zich mee zal brengen en dat Damascus, zoals weleer, de grote verzamelplaats van de pelgrims zal wor den. De uitvoering van de werken zal twee jaar duren en men hoopt dat de lijn gereed zal zijn voor het pelgrims- seizoen 1963.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 17