Duitse edelen binden zich een schort voor Laatste Berichten KASTELEN WORDEN HOTELS Poging tot vergiftiging Bloedplasma in Milaan besmet Spoedig stunt van de Russen in de ruimte? DONDERDAG 5 OKTOBER 1961 De nazaten der middeleeuwse roof ridders innen nog steeds geld van vreedzame reizigers die door hun streken gaan, zoals in de minder rustige Middeleeuwen gebeurde. Het moderne toerisme heeft de kastelen in sommige streken in West-Duitsland tot goudmijnen ge maakt. STADSNIEUWS Kwart eeuw in dienst van Electrolasch Mij Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Seller in dienst van de Neder- landsche Electrolasch Maatschappij trad. Onder grote belangstelling werd dit feit herdacht. De heren ir. J. Schreuders Leupe, Van Nes en Rietman roemden 't vakmanschap van de jubilerende las sersbaas. Namens het hele personeel kreeg de heer Selier 'n radiotoestel aan geboden. De jubilaris dankte na afloop voor de vriendelijke woorden en de ge schenken die hy in ontvangst had mo gen nemen. Twee nieuwe tienerclubs in Leidse Volkshuis De invloed van de nieuwe directeur van het Leidse Volkshuis, de heer In 't Hout, Is reeds in vele clubs verbonden aan het Volkshuis merkbaar. Zo zullen naast de rock 'n roll-groep nog twee andere tiener-groepen opgericht worden voor jongens en meisjes van 13, 14 en 15 jaar. Op deze clubs wordt alles gedaan wat de tieners zelf leuk vinden: plaatjes- draaien, dansen en spelletjes van aller lei aard. Misschien wordt er in de zomer zelfs wel een kamp gehouden. Zondagavond wordt de dansavond voor de jongelui boven 15 jaar. De avonden worden gehouden in het Volkshuis. De heer In 't Hout zal er zyn persoonlijke medewerking aan verlenen. Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen is geslaagd voor het inge nieursexamen cultuurtechniek de heer M. A. Hoogerwerf te Leiden. Lezers schrijven.. Prijzen hoger, pensioenen stationair In een onzer dagbladen lazen wij deze week het volgende: „de prijs van be schuit dertig cent per rol zal wor den verhoogd". Dit zei een president commissaris van een bekende firma in deze branche. En hij voegde daaraan tos ..de prijs van beschuit is sinds 1961 praktisch onveranderd gebleven", de lonen en prijzen van grondstoffen zijn evenwel hoger geworden en de rationa lisatie heeft haar grenzen bereikt. Nu gaat het hier niet althans niet voor ons om het bovengenoemde ar tikel, maar de prijzen van het levens middelenpakket worden steeds verhoogd en dat extra ten koste van ons. gepen sioneerden. En als men dan weet dat de pensioenen sinds 1957 geen stijging hebben kunnen boeken .dan vragen wij ons af: waar moet dat heen? Volgens sommige statistieken stijgt het levensonderhoud niet of zeer weinig, maar bijna wekelijks kunnen wij uit spraken als hierboven in de pers lezen. Hier één cent. daar twee centen maar van 1 januari 1957 af zijn dat al heel wat centen bij elkaar. Eén en ander bemerken wij maar al te goed, alleen de regering schijnt dat niet te zien of niet te willen zien, getuige haar laks heid ten opzichte van onze positiever betering. Wanneer zal hierin eens verandering komen? Een voorlopige toeslag op onze pen sioenen zou hier uitkomst kunnen bren gen tot deze definitief herzien zullen worden. Dat dit niet lang op zich late wachten! Dit kan o.a. door het wetsont werp 1664 spoedig in behandeling te ne- men en de pensioenen waardevast te maken. J. BLOKKER. Haarlem. Marsstraat 80. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 5 oktober. Coöp. groente- en fruitveiling. Per 100 kg.: appelen 4570. Ïeren 3254, andijvie 712, pronkbonen 150 .snijbonen 85128. stambonen 60 102 .kroten, gekookt 35. boerenkool 13, rodekool 715. groenekool 713, prei 15 24, spinazie 2963, spruiten A 1569, komkommers 37. tomaten AA 2590, uien Picklers 18.30, drielingen 17.30, middelfijn 12.10, mlddelgTof 11.20, witlof 86—128. Per 100 stuks: bloemkool A 1641, kom kommers A 10—30. sla A 5—15.70. GOUDA. 5 oktober. Op de kaasmarkt te Gouda zijn vandaag 146 partijen aan gevoerd. Ie kwal. noteerde f 2.22-2.28, 2e kwal. f 2.10-2.21 en extra kwal. f 2.29-2.60, alles per kg. De handel was kalm. KATWIJK AAN DEN RIJN, 4 oktober. Groenteveiling: waspeen per kist Al 2.50-4.30, A2 2.00-5.80, BI 3.90-4.90, B2 1.40, Cl 2.30-2.60, C2 2.10, bloemkool per 100 st. Al 27.— tot 53.—. A2 11.— tot 27.— BI 21.— tot 29.—, B2 11.— tot 22.andijvie 7.tot 11.bospeen per 100 bos 20.tot 37.prlnsessenbonen 33.tot 80.rodekool 6.tot 13. gelekool 11.groenekool 8.tot 11. kroten per kist 80-2.90, komkommers per 100 st. 10.tot 21.knolselderie per 100 st. 18.tot 19.prei 16.tot 25. slla per 100 st. 4.tot 10.spinazie 4.— tot 32.tomaten 22.tot 27. uien per kist 2.30-2.80. peterselie per 100 bos 3.10-4.10, krulpeterselle per 100 bos 3.50-4.00, selderie per 100 bos 6.40. Aanvoeren: waspeen 57.000 kg, waarvan 27.000 kg voor export en 5000 kg voor de Industrie werd verkocht; bloemkool 6500 stuks, waarvan 550 stuks voor export wer den verkocht. RIJNSBURG, 4 oktober. Bloemen veiling Flora Troschrysanten: Shirley wit 45-48. Horwood 85-90, Chatworth 40. Shirley crème 50-55, Suzy 30-38, Wendy geel Tilly 38-42. White Hope 40-45, Fresia: White Swan 90-100. Golden Yellow 28-36. alles per bos, Halfgrote Chrysanten: Mlgo- 11e 12-18, Breltner 10-14. Evelvn Bush 14- 20. Medaillon 14-20, Bill Speat 14-22, Re galia 8-14 per stuk, Am. Anjers: Sim roze 14.— tot 16.—. Sim wit 10.— tot 12.—, Sim rood 8.tot 11.Tangerlna 14. tot 15.Mac Arthur 12.tot 14. Fanfare 9.— tot 11.—. Elisabeth 10.— per 100. RIJNSBURG. 4 oktober. Groentevei ling. bloemkool 11.tot 26.sla 3.50- 7.60 per 100 stuks, andijvie 7.00-7.10. was peen 10.— tot 24.50. B 20.— tot 20.50. groenekool 8.30-9 90. uien 8.— tot 11. r*r 100 kg, selderij 3.00-6.60. peterselie 10-6.10, bospeen 12.tot 35.per 100 bos. WOERDEN. 4 oktober. Kaasmarkt, aanvoer 86 partijen. Noteringen: le kwal. f 2.21-2.27, 2e kwal. f 2.13-2.20, extra kwal. tot f2.40. Handel matig. Dit jaar zijn er weer meer dan 75 kastelen bijgekomen bij het grote aantal historische en schilderachtige plaatsen waar de toerist in Duits land welkom is. Evenals hun Britse neven hebben de Duitse edellieden thans de middelen ge vonden om de onverzadigbare fiscus te bevredigen. Terwijl de Britse adel haar landhuizen en kastelen openstelde voor bezichtiging, hebben Duitse baronessen een schort voorgebonden en de graven hun mouwen opgestroopt om hun gasten te bedienen in hun tot hotels gedegra deerde kastelen. Overal ln Duitsland trekken deze hotel-kastelen grote aantallen gasten. Baron Diedrich Truchsess von Wetz- hausen van het beroemde kasteel Bet- tenburg zal nooit de dag vergeten dat hij voor het eerst kamers in het kasteel verhuurde aan buitenlandse gasten. In een oogwenk waren 600 worstjes uitver kocht, de koffie raakte op en er was te weinig koek ingeslagen, aldus de adel lijke hotelhouder. Bijna alle zeven kinderen van het adellijke gezin waren aan het werk gezet. Zy moesten taarten versieren, sigaretten verkopen en bier serveren. Het aldus verdiende geld werd be steed aan de restauratie en het sanitair van oude gebouwen opdat er meer gas ten geborgen konden worden. Oude meubelstukken en roestige wapenrustingen werden uit de kelders tevoorschyn gehaald en vonden een plaats in de zalen en spoedig was het kasteel Bettenburg een drukbezochte toeristische attractie. Zelfrespect Een andere adeliyke familie die zich eveneens in zaken heeft geworpen, is die van barones Magda von Etzendorf. Aanvankeiyk stond zy er zeer kritisch tegenover en vond het ongepast voor de nazaten van een eeuwenoud geslacht om betalende gasten ln hun kasteel te be dienen. „Myn voorouders zouden zich zeker in hun graf hebben omgedraaid," zei ze, „maar de bloelende zaak heeft my een nieuw gevoel van zelfrespect gegeven". Barones Von Etzdorf heeft het meest op met Amerikaanse toeristen „zy zyn zo aardig tegen my. Amerikanen aan bidden titels en soms vind ik my zelf de gast ln myn eigen kasteel." „De Amerikaanse toeristen vinden dat er meer wapenrustingen en wapenschil den moeten staan, anders Rjkt het kasteel niet echt" zei zy „maar ik kan nauwelijks iets doen om meer tevoor schyn te brengen. Er is nog maar één harnasmaker in Duitsland overgebleven en hy heeft al voor jaren bestellingen uit te voeren." De heer Burger biedt excuses aan (Van onze Haagse correspondent) By het begin van de vergadering der Tweede Kamer heeft vanmiddag de fractieleider van de PvdA, mr. Burger, een verklaring afgelegd over het gisteren tussen hem en minister Cals ontstane incident. Mr. Burger achtte zyn woor den over steunpunten van belangengroe pen in het kabinet om meer dan een reden onjuist. Men zou er de suggestie aan kunnen ontlenen, als zou minister Cals ten aanzien van het kabinetsbeleid niet loyaal zyn. Die indruk wilde de heer Burger wegnemen. Hy bood ver ontschuldigingen aan. „Het tempo, waar in de replieken moesten worden gehou den, was de oorzaak", aldus mr. Burger, van het gebruiken van de betwiste woor den. De voorzitter, dr. Kortenhorst, ver klaarde hiermee de „Calse"-Burgeroor- log voor gesloten. De minister-president zei mede namens minister Cals (die niet aanwezig kon zyn) de heer Burger dank voor diens verklaring. Werkloosheid weer afgenomen De geregistreerde arbeidsreserve was eind september 21.573 tegen 27.097 op eind september van het vorig jaar. Ver geleken by de stand op eind augustus j.l. heeft de arbeidsreserve enige daling te zien gegeven: eind augustus bedroeg deze 22.641 tegen een geregistreerde re serve van 21.573 op einde september. Het aantal werkloze vrouwen bedroeg einde september 5.274 (v. j. 5.235) tegen 4.923 op eind augustus (v. J. 4.914). Aan het einde van de vorige maand was het aantal openstaande aanvragen als volgt: mannen 86.735 (v. j. 66.473) en vrouwen 41.414 (v. j. 37.688). Prof. dr. Peters overleden Vannacht is in het „St. Radboud Zie kenhuis" in Nijmegen na een langdu rige ziekte prof. dr. J. A. J. Peters CSSR overleden. Prof. Peters was sinds 1946 aan de r.-k. universiteit in Nyme- gen verbonden. Hy had als leerop dracht: „inleiding tot de wysbegeerte en metafysiek met Inbegrip van de na- tuuriyke godsleer". Prof. Peters is 52 Jaar geworden. LEIDERDORP Onze plaatsgenoot, d heer J. H. de Groot is te rekenen van 1 september af benoemd tot leraar in vaste dienst aan de Rijks h.b.s. te Lochem OEGSTGEEST Burgerlijke Stand Geboren: Petronella C., dr van M. H. J. Compeer en M. C. Heemskerk; Jan, zn van J. de Koning en A. van Egmond; Maria H., dr van A. Vletter en G. W. van der Gugten; Anneloes, dr van G. de Greef en V. Dekker; Barbara T. M.. dr van F. J. M. de Jong en C. T. M. Willems; Gerrit, zn van J. W. Filippo en P. van Tol. Ondertrouwd: P. B. Domhof, 27 Jr en A. M. Baldal, 22 jr; T. van Delft, 25 Jr en P. H. Schipper 18 Jr. Getrouwd: T. H. Gerritsen, 25 Jr en M. S. M. Llnschooten, 21 Jr. Overleden: W. Hogewonlng. VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Geboren: Petrus J. M., zn van M. G. J. van der Hoeven en L. G. J. van der Wielen; Lilian C. A., dr van E. Lange en A. C. H. Ostendorf; Georglus C. W.. zn van M. Pieterse en P. J. M. van Gaaien; Margrltha, dr van D. J. Meyer en W. Westerbrink: Petronella M„ dr van W. G. J. Vosmeer en S. E. Vergeer; Adrlana, dr van A. van Leeuwen en C. Segaar; Ber- nadette M.. dr van W. A. Westgeest en J. Kamphues. Ondertrouwd: J. W. J. van der Hel en E. Dotlnga; G. A. de Beer en I. B. J. de Beer. Getrouwd: J. N. M. Vermeulen en A. G. M. van der Heyden; M. H. van Brink en E. Roelofsen; P. H. Frljlink en E. E. Chwierley. Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen is geslaagd voor het inge nieursexamen zuivelbereiding W. L. Haas uit deze gemeente. WARMOND Burgerlijke Stand GeborenLlsette, dr van P. Lagas en Th. J. Jordens. Ondertrouwd; L. A. Heemskerk, 27 Jr en A. C. van der Voort, 27 Jr. WASSENAAR Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen is geslaagd voor het kandi daatsexamen landbouwtechnologle A. J. Nos uit deze gemeente. Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen zyn geslaagd voor het pro- paedeutisch examen A. Tempelman en P. de Willigen, belden uit deze gemeente. De Amsterdamse politie heeft gisteravond laat een 47-jarige sto ker in zijn woning aan de Veer- straat in Amsterdam onder ver denking van poging tot moord c.q. zware mishandeling van zijn 20-jari- ge pleegdochter Annie de Vries ge arresteerd. De man heeft gepro beerd het meisje met rattenvergif te doden. Hij heeft de politie ver klaard. dat hij naar een middel heeft gezocht om „vrij" te komen van de vrouw, met wie hij sinds zes jaar samenwoonde. Deze vrouw was de moeder van Annie de Vries. Het meisje is buiten levensgevaar, doch al haar haren zyn uitgevallen en er zyn verlammingsverschijnselen opge treden. Het. toegediende rattenvergif kan volgens prof. Froentjes van het Ge rechtelijk laboratorium in Den Haag be halve de dood zware blindheid en op den duur algehele verlamming tot ge volg hebben. Gebleken is dat de stoker zyn pleeg dochter het vei^if op 9 of 16 september j.l. heeft toegediend. Op 24 september j.l. werd zy in een ziekenhuis te Baarn voor een blindedarmoperatie opgenomen. Dinsdag j.l. heeft de man zyn daad toegegeven in een brief aan de behan delende geneesheer. Wilt u alstublieft Annie van zaal zes nieuw bloed geven, want ze heeft ca. 4 weken geleden zwaar vergif gedronken. Nu dat ik zie dat Annie zo lijden moet en haar haar kwyt is, kan ik het niet meer uithouden. Myn geweten knaagt steeds. Dokter, hopende dat u haar redt, schreef de man aan de dokter. Hy on dertekende met de volledige naam en het telefoonnummer van zijn werkgever. De Baarnse arts stelde onmiddellyk de Amsterdamse politie op de hoogte, om dat het hem erom te doen was, zo spoe dig mogeiyk de aard van het vergif te kennen. Pas dan zouden effectieve maat regelen genomen kunnen worden. Tegen de avond had men het adres van de sto ker gevonden. Hy kon tegen midder nacht worden gearresteerd. Tijdens het verhoor vertelde hy, op zaterdag 9 sep tember by een drogist op de Haarlem merdijk een busje rattengif te hebben ge kocht. De volgende dag mengde hy on geveer de helft van de inhoud met wa ter aangemengd in de thee van zyn pleegdochter. Het meisje noch haar moe der merkte er iets van, zodat men geen verklaring kon vinden voor de hevige pijnen en de krampen in de benen die daarna optraden. Ook de huisarts stond voor een raad sel en hetzelfde gold voor wel drie of vier artsen, die daarna op initiatief van de stoker werden geraadpleegd. Een vyfde arts meende, dat het een blindedarmontsteking moest zyn, waar na tot operatie werd besloten. Daar in de Amsterdamse ziekenhuizen geen plaats was, werd de patiente naar Baarn gebracht. Op 24 september werd zy ge opereerd zonder dat dit enige verbete ring in haar toestand bracht. Sousafoons voor de Luchtmachtkapel Vanmorgen heeft de burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. M. J. H. Hustinx, ln het stadhuis aan de kapel van de Koninklijke Luchtmacht de sousafoons (blaasinstrumenten) overgedragen, die het nationale geschenk zyn by het 10- jarig bestaan van de kapel, dat in het begin van dit jaar werd gevierd. By de overdracht van dit geschenk, is burge meester Hustinx nader ingegaan op de moeilykheden die zich de laatste tyd hebben voorgedaan rond de Lucht machtkapel. „Het is nu zo geworden, dat ledereen in het land mete meer dan muzikal belangstelling het wel en wee van de Luchtmachtkapel volgt". „Deze belangstelling, aldus de burge meester, „is niet voor 100% hartverwar mend. Zy spruit ten dele voort uit sen satiezucht". Mr. Hustinx twyfelde er overigens niet aan, dat zodra de hoge zeeën van het ogenblik tot kalmte zyn gekomen er een bevredigende oplossing zal worden gevonden. Na de overdrachtsplechtigheid maakte de kapel met de nieuwe aanwinsten een korte mars door de stad. Voor f 2000 aari ruiten vernield (Van onze correspondent) Van woonblokken die in aanbouw zyn in Lombardyen te Rotterdam hebben jongens 40 ruiten vernield. De schade bedraagt ongeveer f 2000.-. De politie stelt een onderzoek in naar de daders. Prof. De Quay antwoordt Kanier In de Tweede Kamer heeft de minis ter-president vanmiddag de sprekers be antwoord, die gisteren bij de replieken het woord hadden gevoerd. Een grond wetsherziening achtte de minister-pre sident alleen verantwoord, indien de noodzaak daartoe biykt. Hij was het eens met prof. Oud over een verlaging van de kiesgerechtigde leeftyd. Ten aan zien van het passief kiesrecht zou de re gering de zaak in studie nemen. Over de verkeersveiligheid ontstond een korte discussie tussen de premier en de heer Bommer (P.v.d.A.) die zei, dat minister Korthals vorig jaar reeds een nota had toegezegd. Prof. De Quay herinnerde zich dit niet en zou de zaak onderzoeken. Geen open gesprek over N.-Guinea Inzake Nieuw-Guinea heeft prof. De Qauy herhaald, dat de regering een open gesprek zoals dr. Bruins Slot (AR) had gevraagd, niet mogelijk acht. Prof. De Quay was verheugd over de nadere verklaring v^n de heer Bruins Slot be treffende de waardering voor het Neder landse plan en hoopte dat dr. Bruins Slot hiermee elk misverstand uit de weg heeft geruimd. „Het beleid van het kabinet is ten aanzien van Nieuw-Guinea hetzelfde gebleven, maar de uitvoering is aange past aan de gewyzigde omstandigheden", zo zei prof. i/e Quay tot mr. Burger. Het was hem niet bekend, of de groep- Rijkens Soekarno tegen Nederland aan moedigt. Dode bij steekpartij te Utrecht (Van onze correspondent) De verkoop van een horloge is vanmiddag in Utrecht aanleiding geworden van een steekpartij, waar bij de 31-jarige C. A. van Ingen uit de Stroomkade 5 in Utrecht dode lijk werd getroffen. De dader is reeds aangehouden en in arrest ge steld, verdacht van doodslag, sub sidiair zware mishandeling de dood ten gevolge hebbende. Omstreeks kwart over twaalf kwam een man mevrouw Van Ingen een hor loge ten verkoop aan te bieden. Zy ver telde, dat zy geen horloge nodig had, doch de man bleef aanhouden. De heer Van Ingen zag dat zyn vrouw werd las tig gevallen en ging er op af. Hy maan de de man weg te gaan en er ontstond een woordenwisseling, die tot resultaat had, dat de verkoper een pot verf pakte en die leegde op het hoofd van de heer Van Ingen. Deze ging naar binnen om de verf uit zijn ogen te wassen en liep daarna weer naar buiten. Met een buur man ging hij de man achterna. In de Valkstraat zagen ze hem naar een auto stappen, waar nog twee mannen in za ten. Die beide mannen stapten uit en er ontstond een handgemeen, waarbij o.m. een autocrick werd gebruikt en later ook het mes. Een van de mannen, die in de auto had gezeten, stak met het mes naar de heer Van Ingen, die daarop dodelijk ge troffen ineenzakte. De mannen vlucht ten in de auto weg achtervolgd door de politie. Even later konden zij worden aangehouden. De heer Van Ingen laat vrouw en twee kinderen na. SLACHTOFFER VAN BRAND TE WOERDEN Een bedry fsongeval heeft gistermor gen het leven gekost aan de 40-jarige timmerman, A. Beukers uit Zegveld by Woerden. Deze was met enkele van zyn arbeiders bezig met het stellen van kap- spanten op een in aanbouw zijnde land- bouwschuur. Op een gegeven moment begon een van de muren te scheuren en ondanks het geroep van de anderen kon hij niet tydig meer wegkomen. Hij kreeg een gedeelte van een kap- spant en een stuk van de muur op zich. Nadat eerste hulp was verleend, Het een dokter het slachtoffer, dat o.m. een sohedelbasisfractuur had opgelopen, naar het Algemeen Ziekenhuis in Woer den vervoeren. By aankomst daar bleek de heer Beu kers reeds te zijn overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van 5 jonge kinderen. POGING TOT DOODSLAG Drie jaar m.a. geëist Een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek voor voorarrest, wegens po ging tot doodslag, heeft de officier van Justitie by de rechtbank in Den Haag. vanmorgen geëist tegen een 32-jarige elektrisch lasser uit 's-Hertogenbosch. De man heeft op de avond van 5 april zyn echtgenote, die na huwelyks- moeilykheden by hem was weggelopen, voor de woning van haar moeder met een bikhamer op het hoofd geslagen. De vrouw kreeg een breuk in het schedel dak, hetgeen echter geen ernstige ge volgen heeft gehad. De rechtbank zal op 19 oktober uit spraak doen. Nieuw Eerste Kamerlid De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de vacature-W. F. Lichtenauer te Rotterdam, die benoemd is tot lid van de Raad van State, be noemd verklaard tot lid der Eerste Kamer de heer H. C. Kranenburg (CH) te Rotterdam. Honderden zieken in Milanese zieken huizen hebben enkele maanden geleden het gevaar gelopen te overiyden tenge volge van bloedtransfusie met onzuiver bloedplasma. Dit plasma bleek microben te bevatten die in een laboratorium zijn gekweekt, aldus meldt het orgaan van de Italiaanse vereniging van bloeddo nors. De aanwezigheid van deze micro ben waarvan thans voor het eerst mel ding is gemaakt, wordt toegeschreven aan onbekende misdadigers. De voorzitter van de vereniging van donors in Milaan, dr. Formentano, en de directeur van het instituut voor de bloedtransfusie, dr. Molla, hebben een klacht ingediend by het parket in Mi laan. De microben werlen ontdekt by een steriliteitsproef van bloedplasma in het instituut dat ter beschikking van de ziekenhuizen zou worden gesteld. De luchtdichte sluitingen van de flessen bloedplasma bleken te zyn vervangen. De Russische hoogleraar Do- bronravov heeft in een uitzending van radio Moskou voorspeld dat de wereld „in de nabije toekomst nieu we en buitengewoon interessante Russische prestaties" op het gebied van de interplanetaire ruimtevaart kan verwachten. De ruimtevaartdeskundige zei dat de huidige proefnemingen met meertrapsraketten boven de Stille Oceaan „zeer succesvol en met gro te nauwkeurigheid verlopen Hij verklaarde dat deze proefserie gericht was op „het lanceren van ruimtevaarutigen". In het congres van de Internationale Astronautische Federatie in Washington hebben twee Sowjetgeleerden, Gazenko en Yazdowski, mededelingen gedaan over de ..ruimteziekte" waaraan Titof heeft geleden. Deze „ruimteziekte" te vergelyken met zeeziekte is een gevolg van de invloed van de langdurige staat van ge wichtloosheid op de evenwichtsorganen. De verschijnselen van de ziekte werden heviger wanneer de ruimtevaarder plot seling het hoofd bewoog of naar snel bewegende voorwerpen keek, en vermin derden na enige uren slaap, zy ver dwenen geheel by terugkeer naar de aar de. Dagorder Soekarno President Soekarno heeft ter gelegen heid van de 16e verjaardag van de In donesische strydkrachtcn een dagorder uitgegeven. Daarin riep hij de stryd krachtcn op om „voortdurend gereed te zijn voor de eventualiteit van een stryd voor de herovering van West-Irian". Hy herinnerde eraan „dat het de poli tiek van zyn regering is op alle gebie den, met inbegrip van militaire stryd, het hoofd te kunnen bieden aan de Ne derlanders". Voorts verklaarde hy dat de stryd krachtcn de veiligheid van het land te gen de rebellen moeten verzekeren. By de viering van de strydkrachtendag zyn o.m. de president van Polen, Zawadski, en de Russische admiraal Gorskow aan wezig. Er werden militaire oefeningen gehouden. Deze „Turboflite"een gastur- binewagen van Chrysleris op weg van Amerika naar Frankrijk, waar de wagen te bewonderen zal zijn op de Parijse autotentoonstelling. De maximum-snelheid van deze wagen bedraagt 300 kilo meter per uur. Het model is zo laag, dat de kap omhoog gebracht moet worden bij het instappen en plaats nemen. Ontwerp en bouw van de wagen, die overigens niet in de handel komt. hebben enige hon derdduizenden guldens gekost. BEURSOVERZICHT KRACHTIG HERSTEL Certificaten Hoogovens hebben van middag een krachtig koersherstel te zien gegeven op de flauwe stemming van gis teren. Byna het gehele koersverlies van de vorige dag werd ingehaald. De vraag in dit fonds kwam in een lege markt, waardoor de koers steeg van 826 tot 830i=, tegen een vorige slotkoers van 809. Naast de vraag van het publiek vonden tevens dekkingsaankopen plaats in de Hoogovenwaarden. Ook de overige inter nationale waarden lagen gevraagd waar door een vaste tendentie ontstond. Het waren de olie-aandelen die daartoe de stoot hadden gegeven. Alle hoofdfondsen zetten de gunstige stemming van gisteren verder voort. Aandelen Kon. Olie sloten gisteren in Wall Street 3/4 dollar hoger. Het dage- Hjkse aanbod aldaar voor het Neder landse olie-aandeel bleef gisteren ach terwege. Mede hierdoor leidde de vraag voor aandelen Kon. Olie op de Newyorkse beurs tot hogere pryzen. De stemming in Amsterdam werd gesteund door de gunstige tendentie in Zwitserland en op de Westduitse beurzen. Londen was hoger op de verlaging van het officiële disconto aldaar van 7 tot 6%%. Aande len Kon. Olie noteerden op f. 112.80, circa f. 3.40 boven de vorige slotkoers. Philips tipte aan de 1000% f995). Uni levers ontmoetten wat buitenlandse vraag op 792, plus 8 punten, terwyl AKU byna 6 punten horer verhandeld werd op 3861::. De leidende cultures lagen verwaarloosd met iets lagere koersen. De scheepvaartwaarden konden zich zeer goed handhaven. In de Staatsfondsenhoek veranderde weinig, ten opzichte van het vorige slotniveau. WISSELKOERSEN Amsterdam. 5 okt. Londen 10.14% 10.15*^ New York 3.60^—3.60H; Montreal 3.50ï%—3.50A; Parys 73.37— 73.42; Brussel 7.24%—7.25%; Frankfort 90.31%—90.36%; Stockholm 69.77%— 69.82%; Zürich 83.49—83.54; Milaan 58.13%58.18%; Kopenhagen 52.38% 52.43%; Oslo 50.69%—50.74%; Wenen 13.97%—13.98%; Lissabon 12.65%— 12.67 y4. BEURS VAN AMSTERDAM Donderdag 5 October ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *58 4% 102 GB 102J* Ned '59 4%102 GB 102 Ned. '60-1 4% 102IVGB 102 Ned. -60 II 4% 102,,.GB 102 Ned -59 4% 100% 100% Ned '60 4% 100% 100% Ned. '61 4% 100% 100% Ned. '53 3% 97% 98 Ned. Grtb. obi. 3% 84% L Ned '47 3% 94y4 94% Ned. '51 3% 97% 97% Ned. '53 I-II 3% 96i} 96f$ Ned. '56 3% 95% 95% Ned. '48 3% 50% 90% Ned. bel cert. 3% 88% 88% Ned. '50 I-n 3% 90% 91 Ned. *54 I-II 3% 91H 92 Ned. '55 I 3% 91% 92 Ned. '55-H 3% 94 94% Ned *37 3 92% 93 Ned Grtbk. obi. '46 3 93% 93% Ned dóll ln '47 3 91%GB 91%GB Ned Inv cert 3 99% 99% Ned 62-64 3 99% 100 G L Indië *37 3 99% Indië *37 A 3 9511 95fJ Ned. won bJ. *57 6 109% 109% Ned. won.bJ. '58 4% 101% 101% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 112 110% 1/er. HVA-my. 126% 124% AKÜ 381GB 387% Deli My cert148% 147.50 Hoogovens cert 809 833% Philips gem bez 994% 997% Unilever cert 783% 789% Dordtse Petr515% 534% Kon Petr (50 f 20) 190.40 113 Holl. Amer iyn 162GB 162% Java China Paket 62.50 159% K.L.M 62 6250 Kon. Ned. Stoomb.204 204% Kon. Paket My 158 159% Stoomvaart My Ned. 172% 173% Nievelt Goudr cert 163 163% v Ommeren cert 331 331 Kon. Rott. Lloyd159 159% Ned Scheepv Unie 164 165 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 96% 96% idem '48 (3%) 97% 97 R'dam '52-1 (4%) 100y8 id id *37 I-ri <3%) 96% 96% Z-Holland *55 4% 100 Bankwezen Bank N Gem -58 5% 104% 104% ld NWJ '52 (4%) 100% 100% BVG rspbr f 500 198 198 BVG rspbr *52 144% 144% (ndustr. Obligaties Philips Dollarlng *51 95% B 95% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 I 2% A'dam '66 I 2% A'dam '56 II 2% A'dam '56 III 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag *52 I 2% Idem n 2% R'dam *52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl 1957 2% Zuid-Holland '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 243.50 245 Amst. Bank363 365 Cultuurbank 31% 30% HoU. Bank Unle cert. 210 210 Ned Handelmy 315% 316% Rott Bank 350 350 Twentsche Bank 303 304 Senembah 425 425 L Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkel's Patent (v.) Vorige Slotkoers koers v. heden 105 105 L 90% 90% 83% 84 88% 89 88% 83% 83% 82% 92 L 90% 93% 94% 91% 91% 97% 97% 95 L 94% 94% 94% 103 tJ 103% Calvé Delft cert Electrolasmy Kon. Pap. v Gelder Kon. Ned. Grofsm. Holl Constructie Ing bur v. Bouwnyv Internatlo Int Kunststof! Ind v. Kempen en Begeer Leidse Wolspinnerij Müller en Co N_B Ned Kabelfabr. Philips pref Rott. Droogdok My. Sikkens Groep Ver. Touwfabrieken Walvisvaart Wernink's Betonmy. Wilton Feyenoord Van WHk en Heringa Zaalberg Münbouw en petroleum Biliton 2de r Kon Petr (f 20) 650 655 304 41 40 750 759 350 337% 353 355% 176% 177 440 243 246% 179 178 72% 72 125 552 548 539% 543 580 595 291 290% 540 B 560 848 852 342 343 95% 96% 186 190 300 301 91 B 91 B 132 132 479% 111.50 Amerik fondsen Canadian Pacific R Intern Nickei Anaconda Bethlehem Steei Cities Service General Motors 'pnnecott Republic Steel Shell OH Union Pacific Un. States Steel 24 A 24% 79% 80% 51% 50% 41% 41% 51% 51% 49 TV 49% 80% 81 57% 58% 36% 36% 35% 36,% 80 80%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7