Prof. De Quay verbaasd over de houding van A.R. Ongerustheid over reeks Russische kernproeven Regering staat achter nota over reclame-tv Uw Qeef Staatsgreep in Syrië een jaar voorbereid Commandant Parijs vraagt zijn ontslag Zonnige schippertjesdag (Kaag) DUET-NYLONS 1.75 Dankbaar voor steun plan-Nieuw-Guinea .VAN UAL EN Heffingenstelsel in EEG ernstig gevaar voor landbouwindustrie De heer Worms staakt actie Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 5 oktober 1961 Derde blad no. 30469 De minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, heeft gistermiddag in de Tweede Kamer het rege ringsbeleid verdedigd bij de alge mene politieke beschouwingen over de Rijksbegroting. Over Nederlands Nieuw-Guinea zei prof. De Quay, dat de regering erkentelijk is voor de instemming, die van vele zijden is geuit met het thans in de V.N. ingediende plan. Oppositieleider mr. Burger, die overigens niet mild was in zijn oor deel over het kabinet, heeft deze delicate zaak op een wijze bena derd, waarvan de regering met voldoening heeft kennis genomen. De minister-president zei, dat dins dag gebleken is, dat de regering in deze op brede steun mag rekenen en na de indruk die zonder twijfel heeft bestaan dat hier te lande over dit probleem een zekere verdeeldheid be staat, kan het kabinet zich er over ver heugen, dat het oordeel van de volksver tegenwoordiging opnieuw zo duidelijk is uitgesproken. Dit zal ook in het buiten land bepaald niet onopgemerkt blijven. Prof. De Quay zag hierbij niet over het hoofd dat dr. Bruins Slot afwijkende inzichten heeft vertolkt. In de afgelopen maanden zijn in vele landen besprekingen gevoerd over de mogelijkheid de Verenigde Naties te betrekken bij de ontwikkeling en de toekomst van Nieuw-Guinea. De rege ring heeft meermalen gezegd, dat by de toekomst van het gebied geen Nederlands belang in het geding is. De Nederlandse soevereiniteit is slechts een tydeiyk mid del om de bevolking tot eigen keuze be paling in staat te stellen. Iedere kolo niale dryfveer is ons land vreemd. Beginselpunten De inhoud van het voorstel is een vorm van een internationaal beheer van een gebied, dat nog bijstand voor zijn ontwikkeling nodig heeft. In dit stadium is volstaan met de uiteenzetting van een aantal beginselpunten en met de verklaring, dat Nederland bereid is tot het nemen van een aantal principiële beslissingen. Onvoorwaardelijk zijn deze bereidverklaringen niet. Het enige vaste punt is een duidelyke waarborg voor het recht tot zelfbeschikking.De uiteen gezette denkbeelden hebben betrekking op een beheersvorm van eigen aard. Een parallelvoorbeeld is er niet. Dat wordt aangeboden de soevereiniteit aan de bevolking van het gebied af te staan, is geïnspireerd op het geval van Soma- liland. In de trustschapsovereenkomst daartoe werd bedongen, dat de soeve reiniteit bij de bevolking berustte. Dit behoeft echter niet te betekenen, dat die bevolking terstond alle attributen van de soevereiniteit zelfstandig uitoefent. Ze spoedig mogelijk Van de reacties op de rede van mi nister Luns zal afhangen op welk tijd stip en op welke wijze een beslissing van de Algemene Vergadering zal wor den uitgelokt. De keuze van tijdstip en methode heeft de regering in eerste in stantie uiteraard overgelaten aan de mi nister van Buitenlandse Zaken, die hier over in New York het beste kan oorde len. Wel streeft de regering naar een spoedige uitspraak, met name over het zenden van een commissie van onder zoek naar Nieuw-Guinea. De regering is niet tot dit initiatief overgegaan om een situatie te creëren, waardoor een samengaan van Neder lands Nieuw-Guinea met Indonesië in enigerlei vorm zal zijn uitgesloten. Er is in de door Nederland voorge stelde regeling zelfs niets, dat een uit oefening van het zelfbeschikkingsrecht voor de bevolking van Nederlands Nieuw- Guinea ten gunste van Indonesië in de weg zou staan. Verbazing Nederland vraagt slechts waarborgen, dat de bevolking zich naar alle zyden onbelemmerd zou kunnen oriënteren. Het moest prof. De Quay van het hart, dat hij met enige verbazing had geluisterd naar dr. Bruins Slot, de regering kan deze afgevaardigde niet volgen, wanneer hy het beginsel van zelfbeschikking biykt te relativeren. Wanneer de heer Bruins Slot als zijn mening geeft, dat Indonesië positief by een V.N.-oplossing zou moeten worden betrokken, dan is dat een kwestie, die niet binnen het beleidsbereik van Ne derland ligt, maar die een onderdeel van het beleid van Indonesië zou be horen te zyn. Onze voorstellen hebben niet tot strek king de Verenigde Naties als tegenstan der van Indonesië in de plaats te stel len van Nederland. Zy hebben tot strek kin een eigen toekomst van het Papoea- volk te waarborgen. Naar bekend heeft Indonesië zich consequent aan het standpunt gehouden, dat het de soeve reiniteit over dit gebiedsdeel bezit. Dit is op 17 augustus j.l. nog herhaald door president Soekarno. Dat de toon van diens toespraak minder fel was, kan de betekenis van zyn woorden niet veran deren. Indien de regering zou verklaren be reid te zyn tot wat dr. Bruins Slot noemt, „een open gesprek met Djakarta" zou dit tot niets anders kunnen leiden dan tot een erkennen van Indonesische aanspraken ten koste van het zelfbe schikkingsrecht van de bevolking. Dit zou een schending betekenen van de internationale verplichtingen, die Neder land als beherende mogendheid bly- kens het Handvest van de Verenigde Naties op zich heeft genomen. Aange zien dr. Bruins Slot zich met het fun damentele uitgangspunt van het kabi net kan verenigen, meende prof. De Quay, dat hU op diens nadere beschou wingen en vragen na deze uiteenzetting niet behoefde in te gaan. Enkele punten Behalve over de zaak-Nieuw-Guinea zei de minister-president gistermiddag ondermeer nog het volgende ■fr Een bespreking van de spy toptanten- kwestie hoort thuis by de begroting van Justitie. Overigens is er thans sprake van een ruimere toelating, ■ftr De nieuwe staatssecretaris drs. Gy- zels, is bereid de nota over reclame- televisie mede te verdedigen. De re gering staat geheel achter hetgeen in deze nota gesteld is. Het gaat hier om een particuliere mening, ■ftr Minister Toxopeus hoopt dit jaar de indiening van een nieuwe pen sioenwet te bevorderen. •Ar Over de zaak-Van der Putten kan de regering zich nog niet uitlaten, daar deze nog by de rechter aanhangig is. De desbetreffende stukken zullen te zijner tijd aan de vaste commissie voor defensie worden overgelegd, •ftr Over de kinderzegels, door ir. Van Dis ter sprake gebracht, zei prof. De Quay, dat het hier folkloristische voorstellingen van het kind betreft. Religieuze elementen spelen hier geen overwegende rol. ■ftr Het woningbouwprogramma heeft slechts het karakter van een prog nose. Soms zal later moeten worden ingegrepen als de ontwikkeling an ders loopt. De beschuldiging van mr. Burger, dat de regering het overleg met de vakorganisaties ondermijnt, wijst de regering af. Overigens kunnen er wel eens meningsverschillen zijn, daar het bedrijfsleven een eigen verantwoordelijkheid heeft. De regering is verheugd over de ontvangst van de wyzigingsvoorstel- len inzake de kinderbijslag. Over de eis tot verhoging van de AOW zei prof. De Quay, dat deze zaak meer by de begroting van So ciale Zaken thuis hoort. Bespreking thans leek hem niet juist. Het ka binet wil duurzaam bezit by brede lagen der bevolking bevorderen. Advertentie SCHEERAPPARATEN vanaf f 34.50 Braun - Philips - Remington - Siemens event, reparaties in één dag gereed. W. BOTERMARKT 25 TEL 22669*^ LEIDEN Voor dienstbetoon en vakmanschap. Schroothanclelaar veroordeeld Wegens zwendel jegens de schrootver- eveninigskas van de K.S.G. (Kolen- en Staalgemeenschap) is in Dusseldorf de schroothandelaar Kotac uit Münohen tot 100.000 mark boete en negen maan den gevangenisstraf veroordeeld. Van de negen maanden komen de vier maanden voorarrest in mindering. De overige vijf maanden zijn voorwaardelijk opgelegd. Het vonnis is twee weken geleden al ge veld. maar pas nu bekend geworden. Korac is uit Joego-Slavië geboortig. Twee brigade-generaals van het Sy- risch leger hebben op 'n persconferentie meegedeeld, dat er by de jongste re volutie 25 mensen het leven hebben ver loren. Zij zeiden dat ongeveer een jaar geleden tot de militaire staatsgreep was besloten. Het geschil tussen Nasser en kolonel Serradj gewezen vice-presi dent van de VAR stond los van de revolutie. Kolonel Serradj had geen tyd gehad de revolutie in zyn voordeel te doen verlopen. Hij is op de eerste dag van de opstand gearresteerd. De beide generaals wilden aan de pers hun naam niet noemen. Zij zeiden nog dat het totale aantal slachtoffers aan weerszijden aan doden en gewonden de honderd niet te boven is gegaan. Een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Arabische Liga meegedeeld dat de Verenigde Arabische Republiek niet kan ingaan op hét Tunesische verzoek tot uitschrijving van een bijeenkomst van de Liga ter bespreking van het onder werp Syrië. Algerijnse generaal bevorderd (Van onze Paryse correspondent) Na ettelyke andere generaals en hoofdofficieren heeft nu ook de com mandant van het eerste militaire ge west, waarin Parijs is gelegen, gene raal Vezinet, de Franse regering ver- Begunstigd door een heerlijk schijnen de oktoberzon startten op Schipperdag in Kaagdorp 50 deelnemers in de A en B. klasse. Wind was er niet overdadig, doch een genot alleen al om op de plas te zyn en de alledaagse zorgen te verge ten. De melkboer, de bakker, de kruidenier, allen waren present cm hun kunnen te tonen, niet in hun '-ak maar in het zei len op deze ene dag, schippertjesdag, de dag van de Kagers. Na drie series, waarin de spanning en de humor niet ontbraken, kon de wedstrijdcommissie aan het werk gaan. Ook de jeugd was met zestien deel nemers van de partij. Het was een lieve lust om te zien hoe de jongelui elkaar in twee series strijd gaven. De voorzitter van de V.V.V. de heer D. Montgomery noemt Mao „groot man" Veldmaarschalk graaf Montgomery heeft tegenover verslaggevers op het vliegveld Malton in Canada ernstige kri tiek geoefend op de berichtgeving over communistisch-China. Persberichten als zouden op het Chinese vasteland de mensen van honger sterven en volko men apathisch zyn noemde hij volko men onwaar. Hy had daar op zyn drie weekse rondreis niets gezien van on dervoeding, doch „ik zag wel zeer veel ondervoeding in Hongkong", de Britse kroonkolonie. Verder noemde hy de Chi nese communistische leider Mao Tse- Toeng een „groot man". Nederzetting gevonden uit de tijd van Koning David Aan de oostelijke oever van het meer van Galilea heeft een expeditie van archeologen de overblijfselen gevonden van een Israëlische nederzetting uit de tiende eeuw vóór Christus. De nederzetting uit de tyd van Ko ning David ligt ca 150 meter van de waterkant en heeft een rijke schat aan godsdienstige voorwerpen en andere overblijfselen opgeleverd. De plek 's niet ver verwyderd van de Byzantijnse stad Sussita en ligt aan de oude karavaan route naar Damascus. Men gelooft dat de nederzetting in de achtste eeuw by de inval der Assyriërs is verwoest. van Nieuwkoop, reikte des avonds in „De Bonte Koe" de prijzen uit. Klasse A: 1. Piet Loogman 58 pnt. 2. Chris Zwetsloot Jzn 52 pnt, 3. Jan van Nieuw koop Dzn 51 pnt. 4. Paul Loogman 58 pnt. 5. Jan van Ees 46 pnt. 6. Theo Mollers 37 pnt. Klasse B: 1. Jan Biemond Pzn. 2. Dick v. d. Aar 67 pnt. 3. Annie Mollers 56 pnt. 4. Riet Pennings 49 pnt. 5. Aart v. Asselt 48 pnt. 6. Frans Vlugt 47 pnt. Piratenklasse eerste serie: 1. Andries Celie 2. Jan Hein van Gerven. 3. Kees van Lent. Tweede serie. 1. Dickij van Lent. 2. Martin Krul. 3. Karei van Asselt Jzn. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft meegedeeld, dat de Russen gisteren weer een kern bom ter sterkte van verscheidene megatonnen tot ontploffing hebben gebracht. Het was de 17de proef van deze reeks. Zij is genomen in de buurt van Nova Zembla. Intus sen neemt de algemene ongerust heid over de gevolgen van deze proeven toe. De Washington Post schrijft vandaag in een hoofdartikel, dat de passiviteit ten aanzien van de dieiging van radio actieve neerslag tengevolge van de Rus sische kernproeven verbazingwekkend is. „De 17de Russische bom van de huidige serie heeft nu zijn radio-actieve afval de lucht ingeslitigerd. Dit afval zal op die plaatsen op aarde neervallen waai de wind het naar toe blaast en daar de gezondheid van de gehele mensheid be dreigen. Het ijzingwekkende rapport aan de Verenigde Naties, waarin gemeld wordt dat de radio-actieve neerslag in Toronto, Canada, duizend maal zo groot geworden is, is slechts een begin". „De geleerden zyn het er niet over eens hoeveel schade er precies aan de gezondheid en de voortplanting door blootetelling aan radio-activiteit in be paalde graden wordt aangericht. Dat de mogelijkheid van schade aan de gezond heid bestaat geven zy allen toe". „De gelatenheid waarmee de landen van de wereld deze invasie van hun ge bied schijnen te aanvaarden is verba zingwekkend. Zouden ze ook niet pro testeren wanneer de Sowjet-Unie wol ken gifgas over hun grenzen liet dry- ven?", aldus de Washington Post. Haastwerk De New York Times schrijft in een hoofdartikel, dat de Sowjet-Unie on danks de protesten in de V.N. en de gehele wereld zijn kernproeven voortzet. „De proeven zullen waarschijnlijk niet eindigen voor de Sowjet-Unie het voor bereide programma voltooid heeft. De snelheid waarmee de proeven worden genomen gemiddeld een in de twee dagen doet vermoeden dat Chroesjtsjow dit zo spoedig mogelijk wil bereiken om de last van de wereld-ver- ontwaardiging van zyn schouders te lichten. Wanneer de serie voltooid is, zal Moskou ongetwijfeld aankondigen dat het met een nieuw moratorium op kernproeven akkoord zal gaan als wy dit ook doen, alleen om ons van de proe ven te weerhouden terwijl zij in stilte een nieuwe serie voorbereiden". De Indiase minister van Landsver dediging Menon heeft gisteren in de Al gemene Vergadering der V.N. verklaard dat het hervatten der kernwapenproe ven in India grote ongerustheid had veroorzaakt. „Mijn regering betreurt het Sowjet-Russische besluit tot hervatting van deze proefnemingen. Zij meent dat hierdoor afbreuk wordt gedaan aan de vrede", aldus Menon. De minister van Buitenlandse Zaken van Mali zei: „Wij zyn bevreesd voor de gevolgen van het hervatten der proefnemingen met kernwapens en wy veroordelen dit, ongeacht de motieven die ervoor worden aangevoerd". zocht van zijn functies te worden ont heven. Ofschoon de generaal, die tot de oudste strydmakkers van het staats hoofd, generaal De Gaulle, behoort, zyn aanvrage motiveert met een beroep op zijn slechte gezondheid, is het een pu bliek geheim dat ook in zijn geval de hoofdreden in de Algerijnse politiek van de regering moet worden gezocht. Directe aanleiding tot het verzoek moeten de maatregelen zijn geweest, die de regering onlangs tegen één der on dergeschikte hoofdofficieren van gene raal Vezinet heeft genomen, die aan sprakelijk werd gesteld voor de vlucht van twee veroordeelde muiter-officieren uit een militair hospitaal bij Parijs. Voor generaal Vezinet in juni jl. tot commandant van de stad Parijs werd benoemd, voerde hij het bevel over het legerkorps van Algiers. De regering, die over de ontslagaan vrage van Vezinet nog geen beslissing heeft genomen, bevorderde gisteren in haar wekelijkse zitting wel de enige ge neraal van Algerijnse bloede, die het Franse leger sinds enige weken ryk is, Ahmed Rafa, tot bevelvoerder van de infanterie in Algerije. Voor generaal Ahmed is deze belang rijke benoeming bovendien een stap naar nog verdere promoties, want hij wordt algemeen beschouwd als de toe komstige bevelvoerder van de Algerijn se veiligheidsmacht, die .uit 50.000 60.000 man zal bestaan .waarvan de oprichting in de jongste rede van de president officieel werd aangekondigd. Zoals we al eerder berichtten, is het de bedoeling dat dit exclusief Algerijnse legerkorps als speciale taak zal worden opgedragen de orde en de veiligheid te verzekeren tijdens de campagne en de stemming van het ieferendum inzake het zelfbeschikkingsrecht van Algerije. NATUURLIJK BIJ PRONONCE Een Liga-woordvoerder verklaarde te genover verslaggevers dat het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken van mening is dat de gebeurtenissen in Sy rië een „binnenlandse aangelegenheid van de Verenigde Arabische Republiek" zyn. Radio-Damascus deelde gisteravond mee dat alle burgervliegvelden in Syrië vandaag zouden worden heropend. De verboden Syrische communistische partij heeft zich achter de in Syrië uit gevoerde staatsgreep gesteld in een ver klaring die in het Libanese communis tische dagblad „An Nida" is gepubli ceerd. Hierin wordt de revolte een histo rische overwinning van volk en leger genoemd en aangedrongen op het hou den van vrije verkiezingen. Advertentie wtmmmm Voor Schoenen, mmmmmmmm Donkersteeg 21, Leiden Het wordt kouder in de wereld Maar in West-Europa blijven de temperaturen stijgen De afgelopen twintig jaar is de we reld kouder geworden, aldus hebben me teorologen vastgesteld. J. Murray Mit chell, verbonden aan het Amerikaanse meteorologisch bureau, heeft op een we tenschappelijk congres in Rome ver klaard dat de temperaturen van 1890 tot 1940 voortdurend zijn gestegen, maar sindsdien in 80 procent van het opper vlak van de aarde gemiddeld 0,28 gra den zijn gedaald. De daling was het grootst in de tro pen. In West-Europa, de Verenigde Sta ten en aan de Aziatische kusten van de Stille Zuidzee houdt daarentegen de temperatuursstyging nog steeds aan. De Britse meteoroloog H. H. Lamb verklaarde dat de geringe stijging sinds 1850 ingrijpende gevolgen heeft gehad. Bepaalde havens op het noordelijk half rond zijn thans drie in plaats van zes maanden ontoegankelijk, op IJsiand kan gerst worden verbouwd, de glets jers worden kleiner, in Scandinavië is de loof-en naaldbomengrens hoger komen te liggen en bij Groenland komt kabeljauw voor. De conferentie staat onder auspiciën van de Unesco, de wetenschappelijke, culturele en opvoedkundige organisatie van de Verenigde Naties en de Wereld Meteorologische Organisatie. Nota centrale industrieverbonden (Van onze Haagse correspondent) De voorstellen van de Europese commissie tot het invoeren van een stelsel van heffingen en het geleidelijk instellen van een gemeenschappelijke ordening der markten in de sectoren granen en varkensvlees zullen, zo zy niet op een aantal belangrijke punten worden gewijzigd, ernstige nadelen voor de landbouw- en voedingsmiddelenindustrie meebrengen. Dit blijkt uit een studie, die de land- bouwintegratiecommissie van de 3 cen trale industrieverbonden te Den Haag van deze voorstellen neeft gemaakt en heeft vastgelegd in een nota. Een stelsel van heffingen kan in principe worden aan vaard, zo wordt in de nota, gezegd, maar dan dienst dit te worden beschouwd als de minst slechte oplossing om te komen tot een gemeenschappelijk landbouwbe leid. De nota bepleit verder het vast leggen van een tijdschema voor de prijs aanpassing. Dit moet dan tegelijk ge schieden met de heffingsverordeningen. Het gemeenschappelijk prijsniveau mag volgens de nota niet te hoog zyn en dient afgestemd te zijn op het eco nomisch verantwoorde bedrijf in de voor de produktie geëigende gebieden. Hier bij dient een mogelykheid te zyn om in de gebieden, die minder geëigend zyn voor de produktie of waarvan de ligging een economische exploitatie ver hindert, aan de landbouw een directe steun te geven in het kader van de oplossing van structurele problemen. In de nota worden regionale richt prijzen en regionale interventieprijzen voor granen afgewezen. Naast de voor de gehele EEG vastgestelde richtprijs moet volgens de nota slechts één inter ventieprijs worden vastgesteld, die voor het gehele EEG-gebied gelijk is. Er zal voor moeten worden gezorgd, dat door het heffingensysteem geen moeilijkheden ontstaan voor die pro- dukten, die geen landbouwprodukten zijn in de zin van het EEG-verdrag, maar toch in hoofdzaak uit landbouwproduk ten worden vervaardigd. Evenzo, zo zegt de nota moet worden voorkomen, dat door het heffingensys teem moeilijkheden ontstaan voor be paalde uit landbouwprodukten gemaakte goederen, die concurrerend zijn met syn thetische fabrikaten. De nota besluit: „De agrarische sector moet als een geheel worden bezien en het heffingensysteem mag niet voor be paalde produkten worden ingevoerd, al vorens vaststaat hoe de regeling voor de andere produkten zal zyn". De Haagse schroothandelaar de heer L. Worms, die indertijd de schrootfraude in de E.G.K.S. aan het licht bracht, heeft zijn actie op dit gebied opgegeven. In een brief aan het „Comité schrootfraude", dat zich ook met de schrootaffaire bezig houdt, heeft hij verklaard „te- zeer geschokt" te zijn door zijn er varingen van de afgelopen jaren. Motieven van velerlei aard heb ben tot zijn besluit geleid. Hij is er van overtuigd dat de tijd die hij aan zijn actie heeft besteed, goed gebruikt is geweest, zo verklaarde hij. Het „Comité schrootfraude" zet de actie voort. Het heeft van de heer Worms de beschikking gekregen over alle dossiers die hy in de afgelopen ja ren verzameld heeft. De heer Worms verklaarde dat hij verontrust is over de ontwikkeling in Nederland op velerlei gebied en over de rechtsonzekerheid die de Europese inte gratie volgens hem voor Nederland met zich mee brengt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5