A.V.R.O.-VRIENDEN CONTRA jhr. RÖELL Indonesië zou sleepboot in beslag willen nemen CETAFLE „Programma's in - dagbladen is niet zonder meer mogelijk DAF-TRUCKS GEBR. VAN ULDEN „NOORD-HOLLAND" NIET TERUG? VAN NELLE's Gaat heen in de gehele wereld NIEUWE MISSIONAIRE TAAK VOOR HERVORMDE ZENDING Kerkelijk Leven Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 5 oktober 1961 Tweede blad no. 30469 (Van onze correspondent) Na maanden van rust is de activiteit van het actie-comité van AVRO- vrienden gisteravond weer begonnen. Het begin van de campagne had in Utrecht plaats tijdens een contactavond, die de AVRO in hotel Smits had belegd voor de leden van het geroest Utrecht. De heer N. Verlaan uit Amsterdam heeft tijdens deze bijeenkomst medegedeeld, dat zowel het actie-comité als de oppositiegewesten van de AVRO, die zich destijds verzetten tegen zijn benoeming thans vertrouwen stellen in het AVRO- bestuurslid mr. E. M. Stutterheim. Het comité eist, dat de huidige voor zitter van de AVRO, jhr. Th. Roëll aftreedt ten behoeve van mr. Stutter heim. Wanneer dit gebeurt, zal het comité zijn oppositie staken tot de eerstvolgende jaarvergadering. Het tweede hoofdpunt blijft: democratise ring van statuten en huishoudelijke reglementen van de AVRO. De heer Stutterheim voorzitter? „Men steunt de heer Stutterheim, om dat men hem kent als een man van de mocratische gedachten, die de sportieve instelling heeft om alles zo eerlijk mo gelijk te doen", zo zei de heer Verlaan ons na de vergadering. Wanneer de heer Stutterheim voorzitter wordt, zal men eisen tot het aftreden ten opzichte van andere bestuursleden (zowel de heren Repko en Wassenbergh) laten vallen. Tijdens de vergadering in Utrecht kreeg de heer Verlaan het woord als lid van de AVRO. „Maar niet als afgevaardigde van het actie-comité, want dat bestaat voor ons niet", zo zei jhr. Röell. „De heer Stutterheim kreeg bij zijn benoeming tot bestuurslid de bestemming op korte termijn de voorzittersplaats van de heer Röell over te nemen", zo zei de heer Verlaan. Dit is nog steeds niet gebeurd. Wanneer de voorzitter op 1 januari nog zal weigeren, zal het actie-comité zijn bijna 10.000 adhesiebetuigers waar schijnlijk verzoeken het lidmaatschap tijdelijk op te zeggen uit protest. Besprekingen Dit betekent, dat zij de Radiobode niet meer krijgen. Maar dat zal niet noodzakelijk zijn, aldus de vertegen woordiger van het actie-comité, omdat enkele dagbladen wekelijks gratis een alle programma's omvattend bijvoegsel zullen uitgeven bij hun normale edities. Hiervoor zijn zij al ruim een jaar bezig met de voorbereidingen. Deze mogelijk heid vloeit voort uit het feit, dat de Ne derlandse dagbladpers de overeenkomst inzake de publikatie voor radio en t.v. programma's per 1 januari heeft opge zegd. Jhr. Röell zei dat de AVRO ervan overtuigd is, dat de publikatie van pro gramma's in bladen niet zonder meer mogelijk is. Dit baseerde hij op de be staande jurisprudentie. Nu de overeenkomst, die in zijn oudste vorm dateert uit de jaren '30, is opge zegd door de NDP, worden voorberei dingen getroffen tot besprekingen tussen de dagbladen en de omroeporganisaties. „Als een blad overgaat tot volledige pu blikatie van programma's zullen wjj stappen ondernemen om dit te laten op houden", zo zei jhr. Röell. VANDECAPELLE-PRIJS VOOR DE HEER ZIJLSTRA Tijdens het in Florence gehouden simposion van de „Union scientifique continentale du verre" is aan de heer A. L. Zijlstra, medewerker van het Phi lips glas-ontwikkelings centrum te Eind hoven, de Henri Vandecapelle-prijs uit gereikt. De heer Zijlstra kreeg de prijs „wegens voortreffelijk werk op het ter rein van het onderzoek van glas". De Henri Vandecapelle-prijs, die dit jaar voor de eerste maal werd uitgereikt, is in 1960 ingesteld, ten gelegenheid van het tienjarig bestaan van de „Union". Wijlen Henri Vandercapelle was een van de oprichters van deze Union. Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOKEN Geertruida Maria, dr van J. F. v. d. Klij en A. Willebrands; Johannes Gerhardus, zn van K. G. Westerbeek en H. A. Teu- nissen; Gerrit Jan, zn van A. Dokter en S. Kagenaar; Petronella Mathilda, dr van N. van Duuren en C. M. Witlox; Willibror- dus Hendrlcus Wilhelmus, zn van W. Mensen en F. J. M. van Dam; Johannes Petrus Maria, zn van N. A. A. van Nie- kerk en W. J. M. Steeman; Karin Alida, dr van P. Springer en A. M. Heijmans; Leonardus, zn van J. C. H. Bentvelzen en K. de Vrueh; Gijsbert Dirk, zn van G. J. Meljvogel en J. C. Guijt; Jack Evert, zn van D. Pattiapon en M. M. Kroon; Robert, zn van A. F. C. Vervloet en M. van Aarem; Hendrica Marianne, dr van C. Schreuder en P. van Poelgeest; Wilhelmus Johannes Petrus Maria, zn van P. C. War merdam en M. J. T. v. d. Voort; Cornelia Metje, dr van P. Koenen en C. Merbis; Monique Helena Catharina, dr van H. W. T. Close en S. H. de Pagter; Jacob, zn van J. van Beelen en N. v. d. Bent; Monica Maria, dr A. M. v. d. Lee en M. C. Roze- meijer; Tjerk, zn van Y. de Jong en C. de Wit; Pleter Frans, zn van P. A. Steen- hauer en A. van Humbeeck; Birgitte Do- rien, dr van F. W. Olthof en J. Broek huizen; Johannes Cornells Antonius, zn van N. W. van Tol en J. W. Vljlbrief; Jan, zn van N. Noort en L. C. Zijistra; Caro line Helene Jeannette, dr van A. J. Bit- terling en J. H. M. Engels; Emma Mag- dalena, dr van A. J. van Weeren en A. T. in 't Veen; Pieter Arlan Jacob, zn van J. C. J. Lodder en N. A. M. de Vries; Eric, zn van M. J. Helfensteyn en J. Kruijk; Silvia, dr van H. B. van Ginkel en E. Wassenaar; György Albert, zn van J. Schuitemaker en E. Jansen; Cornells, zn van M. Bakker en F. C. Lezwijn: Vera, dr van N. Eradus en S. M. van Ginneken; Frank Maarten, zn van C. Z. Salomé en S. S. T. v. d. Kasteelen; Helena Johanna, dr van W. J. Helfensteijn en J. H. Arke- veld. OVERLEDEN J. J. Dingjan, 88 jr, man; C. Kwakken- bos, 69 jr, man; O. Bakkenes. 76 jr, man; A. A. C. van der Wilde, 2 weken, dochter; P. A. Kutscheid, 79 jr, man; W. H. Brui nes, 68 Jr, w.v. F. A. J. Roovers; H. van Aken, 79 jr, man; C. M. de Boer, 72 Jr. man; W. Onvlee, 63 jr, man; C. H. den Boer, 1 Jr, dochter; K. van Eijgen, 80 Jr, w.v. J. Tijn; A. Bakker, 4 jr, zoon; D. A. Vletter, 87 Jr, w.v. W. den Heeten; A. Erades, 74 Jr, e.v. I. Privé; A. C. M. van der Boog, 6 dagen, dochter; C. R. J. Staal, 46 Jr, man; G. van Essen, 65 jr, manj H. Vogelenzang, 59 Jr, man. De prijs bestaat uit een diploma en een glazen plaquette met inscriptie. Met de instelling van deze prijs, die wordt uitgereikt aan onderzoekers jonger dan 35 jaar, wordt beoogd de onderzoekings activiteit van de jongeren te stimuleren. Nederlands miljoenenkrediet voor Israël De directeur-generaal van het Israëli sche ministerie van Financiën dr. Y Ar- non, heeft bekendgemaakt, dat Neder landse particuliere belangen toegestemd hebben in de verstrekking van een kre diet van 10 a 15 miljoen dollar met een looptijd van 10 jaar aan Israël voor 4e bouw van een aantal kustvaartuigen van 3.000 ton op Nederlandse scheeps werven. Dr. Arnon is juist tex-uggekeerd van een bezoek aan Eui'opa. Hij voorspelde, dat Nederland in de komende jaren de voornaamste leverancier van koopvaar dijschepen aan Israël zal worden. Advertentie i O 1 Dealer VERDAMSTRAAT 6 - TEL. 23041 Rumoer bij Hoogovens Italianen ontevreden over de spaghetti (Van onze correspondent) De op de „Arosa Sun" te IJmui- den gehuisveste Italiaanse hoog oven-arbeiders zijn vannacht niet naar hun werk gegaan. Ze waren ontevreden over de spaghetti, die op de „Arosa Sun" voor hen was bereid en wensten eerst een maal tijd naar hun smaak te nuttigen al vorens naar de Hoogovens te ver trekken. De Italianen maakten een dusdanig rumoer, dat de bewa kingsdienst assistentie van de Vel- sense gemeentepolitie inriep. Van een burger, die foto's maakte van de samenscholing der Italianen op het plein voor de „Arosa Sun", werd de film door de bewakingsdienst in beslag ge nomen. Van half elf tot twee uur heb ben Hoogovenfunctionarissen en de hoofdinspecteur van politie, F. Asbeck Brusse, van de Velsense politie met de aanvoerders van de Italianen gesproken. Enig positief resultaat kon men na af loop van de besprekingen echter niet melden. Vanmoi-gen gingen twee Italia nen aan het werk, de anderen werden door posters tegengehouden. WORDT UW LEVEN BESTUURD? In de Stadsgehoorzaal ingang Aal markt wordt zondagmorgen een ge- gespreksbijeenkomst gehouden uitgaande van het Bijzonder kerkewerk van de Leidse hervormde gemeente. Dr. A. E. Franken-Duparc en dr. P. L. Schoonheim zullen spreken over „Wordt uw leven bestuux-d?" Bemoeit God zich met de wereldgeschiedenis? Heeft Hij de Hand in mijn leven? Is er toeval? Zijn wij niet overgeleverd aan een hard, wil lekeurig en meedogenloos lot? Beide in leiders zullen trachten op deze vragen een antwoord te geven. OPEN DEURDIENST Zondagavond wordt in de Pieterskerk een Open Deur-dienst gehouden. Voor gangers zijn; ds. W. J. H. Hubeek en dr. P. L. Schoonheim. In de prediking zal ds. W. J. H. Hubeek de vraag stellen: „Kunnen wij zonder God?" Ter gelengeheid van Dierendag had het Jack Londonverbond gisteren een stand ingericht, waar propagandisten het doel van dit Verbond uiteenzetten en waarschuwden tegen dierenmishan deling. De opbrengst van deze stand be droeg ruim f 210. Advertentie Lijm koud alle kout met van Ceta-Bever Bestuur Atoombureau vau 23 op 25 man Nadat de algemene conferentie van het i«i Wenen gevestigde Internationale Atoombureau met algemene stemmen had besloten het aantal zetels in de raad van bestuurders van 23 op 25 te brengen, teneinde ruimere vertegenwoor diging van Afrika en het Midden-Oos ten mogelijk te maken, werd het woord gevoerd door de Sowjetrussische verte genwoordiger, de 71-iarige oud-minister van Buitenlandse Zaken Molotow. Molotow verklaarde: „De SowjetyUnie beschouwt dit als de eerste stap in de richting van een juiste vertegenwoordi ging der aangesloten landen in de raad van de bestuurders". Molotow. die voor de eerste maal in een bijeenkomst van het Atoombureau het woord nam, mocht hiervoor applaus in ontvangst nemen. Van de 77 bij het Atoombureau aan gesloten landen hebben 76 gisteren vrij willig bijdragen toegezegd voor het alge mene fonds van het bureau tot een to- taalbedrag van 1.066.906 dollar. De Indiase vertegenwoordiger ver klaarde dat zijn regering „in verband met bepaalde ontwikkelingen van de laatste tijd" haar standpunt in deze nog overwoog. In Djakarta wachten sleepboot kapitein Oene Edelenbosch en eerste stuurman Meyer op hun voorgelei ding, beschuldigd van „het schen den van Indonesisch territoriaal wa ter in oorlogstijd" Deze laatste toevoeging schijnt er op te wijzen, dat mede, omdat de bemanning naar huis zal worden ge zonden Indonesië van plan is de „Noord-Holland" te confisceren. In IJmuiden gaat het gerucht, dat de sleepboot al door Indonesië in ge bruik zou zijn genomen, maar de enige betrouwbare bron in deze kwestie, de Londense verzekerings maatschappij Lloyd's waar de sleepboot is verzekerd heeft nog niets laten horen. Evenmin heeft Bureau Wijsmuller iets hiervan ver nomen. Directeur Arthur Wijsmuller heeft gis teren in Arnhem bij de aankomst van de zeven ontvluchte bemanningsleden gezegd, dat de directie na de terugkeer van de overige bemanningsleden het ontslag van de zeven opnieuw zal bekij ken. En dat is een indicatie, dat het ontslag zal worden ingetrokken of her roepen, want volgens de verklaringen van de zeven hebben zij gehandeld met medeweten van hun collega's. „Wij hebben vertrouwen in de direc tie" hebben de zeven avontuurlijke op varenden geantwoord. Dat is nog een aanwijzing, dat de kwestie al min of meer in der minne is geregeld en Bu reau Wijsmuller hen alleen maar heeft ontslagen, om zich van de ontvluchting te distantiëren, hetgeen bij de onderhan delingen over teruggave van schip en terugzending van de gehele bemanning van belang kon zijn. Avontuur Het zevental is dus thuis en alle familieleden hebben hun verhaal aange hoord. Een van hen, de 19-jarige ma troos J. C. M. Handgraaf uit IJmuiden, geeft een betrouwbaar verhaal van zijn ontsnapping met Willem Middelkoop de 28-jarige matroos uit IJmuiden en de Haarlemse matroos R. Versteeg (19), in de rubberboot, die men eens ergens op de Oceaan had gevonden. Het ding was lek en dus niet zo best geschikt voor de ontsnapping. Tijdens het urenlange peddelen van 's avonds kwart voor elf tot de andere morgen kwart voor tien moesten zij voortdurend de lek ken met vloeibare rubber trachten te dichten. Dit drietal is het eerst vertrokken. De andere bemanningsleden wisten er alles van. Op een gegeven ogenblik is zelfs tegen hen gezegd, dat zij het zelf moesten weten. Het gezag aan boord dat bij afwezigheid van de officieren berustte bij bootsman Edicus was in middels min of meer overgenomen door kok Geen Zegus. Niets gezien Zonder enige papieren (die waren afgenomen door de Indonesiërs) lieten zij in het nachtelijk duister het vlot overboord. Niemand van de wacht op de twee Indonesische korvetten, die op een halve mijl afstand op de rede van twee eilandjes waartussen de „Noord-Hol land" aan de ketting was gelegd la gen gemeerd, heeft iets van de ont snapping gemerkt. Toen zij waren ver trokken, zou de rest van de bemanning in de sloep stappen en hen volgen. Maar toen deze eenmaal was gestreken trokken de mannen zich stuk voor stuk terug, totdat er vier waren overgebleven. En die hebben zonder enige moeite Sin gapore bereikt, waarvan de lichten op ongeveer 9 mijl zichtbaar waren. Evenals het vlot, werden zij opgepikt door de Nederlandse KPM-boot „Batavia" en in Singapore aan land gezet. Angst De behandeling door de Indonesiërs was steeds goed geweest. Iedere dag werd verse groente gebracht. Maar op een van de tochten om vers water te halen, onder leiding van een loods, ver telde deze Indonesiër hen, dat hxj op dracht zou krijgen hen en de sleepboot naar Djakarta te brengen. En uit angst voor een langdurig verblijf aldaar be gonnen de ontsnappingsplannen te groei en. Vaxi enig contact met de officieren was geen sprake. Want toen de „Noord- Holland" assistentie verleende aan het. Griekse schip Tsavliris (er waren al drie pogingen bij hoog water gedaan om het vlot te trekken) verscheen een In donesisch patx-ouillevaartuig, dat hen on der bedreiging van het geschut aanhield. Kapitein Oene Edelenbosch werd van boord gehaald om enkele papieren voor de berging in orde te maken, zo dacht de bemanning. Maar toen hij 's nachts om twee uur nog niet terug was, begon men te vermoeden wat er aan de hand was. De eerste stuurman heeft toen de „Noord-Holland" onder bewaking van het patrouillevaartuig en de leiding van een loods de sleepboot naar Poele Samboe gebracht. Daarna werden de overige offxeieren van boord gehaald en in oen hotel ondergebracht. Zij zijn echter gescheiden gebleven van kapitein Edelenbosch, die een aparte ka mer had. Na hun aankomst in Singapore heb ben de zeven ontsnapte bemanningsle den volop de gelegenheid gehad, hun familie en bekenden op de hoogte te stellen, maar zij hebben het op één uitzondering na niet gedaan. Aan boord van de „Roma" die hen naar Genua bracht, hadden zij daartoe ook voldoende gelegenheid. Pas in Genua werd hun een zwijggebod opgelegd. Hoe de situatie van het ontslag zich ook mag ontwikkelen, matroos Hand- graaf zal er weinig aan hebben, want per half november gaat hij naar de zeevaartschool in Amsterdam. En het vooruitzicht op het mislopen van zjjn studie en een half jaar te moeten wach ten was één van de redenen voor hem om te ontsnappen. Aan de noordzijde van het Noord zeekanaal tegenover de Coenhaven is men druk bezig met het graven van het bouwdok voor de caissons voor de Coentunnel. Ook de cais sons voor de IJ-tunnel zullen hier waarschijnlijk worden vervaardigd. Advertentie. Afternoon theebuiltjes „Oegstgeest" zendt predikanten, artsen en specialisten naar Kameroen, Dakar, Ghana Voor „Oegstgeest" in internationale zendingskringen een begrip is nog steeds het zendingsbevel „Gaat heen in de gehele wereld en verkondigt het evan gelie" een opdracht waarmede men ook in deze tijd ernstig rekening houdt. Al mogen de omstandigheden zich door de politieke ontwikkeling in Indonesië hebben gewijzigd de hervormde zending heeft nog een sterke binding met de in dat land zelfstandig geworden kerken „Oegstgeest" is zich bewust, dat in tal van landen nog een nieuwe missionaire verantwoordelijkheid ligt. Een sprekend voorbeeld daarvan zijn de ervaringen welke onlangs de algemeen secretaris van de Raad voor de Zending der Ned. Herv. Kerk mr. S. C. Graaf van Randwijck en dr. F. C. van der Horst, medisch se cretaris van deze Raad hebben op gedaan, tijdens een oriëntatiébezoek, dat zij brachten aan o.a. West- Afrika. Tal van contacten zijn ont staan, welke thans hebben geleid tot het uitzenden van circa 20 zendings arbeiders voor het pastorale en medische werk naar o.a. Kame roen, Dakar, Oost-Nigeria en Noord- Ghana. Tijdens een gisteren in het Zendings bureau te Oegstgeest gehouden perscon ferentie, hebben mr. Graaf van Rand- wyck, dr. Van der Horst en ds. P. J. Makaay ons verteld van de nieuwe mis sionaire verantwoordelijkheid welke „Oegstgeest" in deze streken binnen kort zal aanvaarden. Zo zullen naar voormalig Frans Kameroen worden uit gezonden dr. J. Ie Grand, reeds werk zaam in het tijdens de burgeroox-log ge heel leeggeplunderde ziekenhuis te Bangwa en de doktoren J. van Bergeijk, voormalig zendingsarts te Posso, A. van Hilten, voormalig zendxngsarts te Ma kassar en F. H. Weiss. Bovendien over weegt men nog een theoloog en twee zendingsartsen uit te zenden, terwijl zuster M. Kruyt weer naar Ndoungue is vertrokken. De secx'etaris-generaal van de Evan gelische Kerk in Kameroen, de Afri kaanse dominee Kotto zal eind van de ze maand een bezoek brengen aan Ne derland om het voornemen van zijn kerk om nog meer hervormde zendingsarbei ders voor Kameroen te vragen nader toe te lichten. Verder is het de bedoeling van „Oegst geest" in voormalig Frans-Kameroen een literatuur-centrum te stichten voor de produktie en het verspreiden van christelijke lectuur, dit in nauwe sa menwerking met ds. IJ. Schaaf, die al daar reeds enige jaren werkzaam is voor het Nederlands Bijbelgenootschap. Naar voormalig Brits Zuid-Kameroen zal wor den gezonden de toekomstige zendings predikant ds. A. de Looze Deze zal wer ken in dienst van de classis Amster dam in het kader der Bazelse Zending. Naar Dakar zal over enige maanden uitgaan ds. C. Petri, biologisch drs. Hij zal in Dakar als medewerkers ontmoe ten het daar gestationeerde team van de Cimade, de Franse Interkerkelijke Hulpverlening. Om uit te gaan naar Oost-Nigeria staan gereed dr. H. Middelknoop, tot voor kort werkzaam in Timor, en mej. J. P. de Schipper. Zij zullen in sa menwerking met de zending van de kerk in Schotland gaan arbeiden. Voorts ligt het in de bedoeling van de Raad voor de Zending om naar Noord-Ghana enige zendingspredikan ten te zenden. Ds. J. Schipper, tot voor kort zendingspredikant in Bandoeng, en ds. H. K. Jonkman zijn hiervoor be schikbaar. Ds. Jonkman is thans pre dikant-directeur van het Zendingshuis te Oegstgeest. Bij zijn aanstelling werd echter over eengekomen dat hij 2 jaar zou wer ken op het zendingsveld om daarna, beter toegerust, het predikant-directeur schap weer op zich te nemen. Tot zijn vervanger is aangewezen dr. I. H. Enk laar, tot voor kort hooglex-aar aan de theologische hogeschool te Djakarta. Te vens zijn besprekingen gaande om een Academische examens Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd: voor het doet. ex. geologie mevr. H. E. van der Heyde-Bakker te Noord- wijk; voor het doet. ex. scheikunde de heren S. C. A. Tan te Leiden, P. R. Avis te Leiden en R. J. Martens te Leiden; voor het doet. ex. natuurkunde de heren M. Knoester te Scheveningen en C. R. Traas te Leiden; voor het kand. ex. Al W. en N. de heer B. N. Swanenbux-g te Leiden; voor het kand. ex. FI Wis- en natuurkunde mej. W. E. Gerritsen te Leiden. arts en een psychiater voor Ghana be schikbaar te stellen. De Raad voor de Zending die binnenkoi't ook nog enkele zendingsarbeiders naar NieuwGuinea hoopt uit te zenden, besloot tenslotte drs. P. B. Dirksen, oud-testamenticus te Leiden, beschikbaar te stellen als docent aan het seminarie der Evangelisch Koptische Kerk in Cairo. Deze uitzen ding zal plaats vinden in samenwerking met de Zendingsraad van de Verenig de Presbyteriaanse Kerk in Amerika. Zes miljoen gulden wordt per jaar door reformatorische christenen in ons land opgebracht voor missionaire projecten. Niettemin: „Wij misteix uw extra gul den!" staat er in de fleurige folder, die bij het begin van de zendingsweek in november in 700.000-voud aan hervorm de kerkleden zal worden uitgereikt. Christendom niet alleen voor blanke Uit alle delen van het land waren afgevaardigden vap talrijke kerkelijke lichamen en vrouwenverenigingen woensdag in Utrecht samengekomen om de Vrouwen Zendingsdag bij te wonen. In het bijzonder heette de voorzitster van de commissie vrouwenwerk van de Raad voor de Zending, mevr. A. M. C. Gramberg-van der Hoeven, welkom de Dame du Palais van Prinses Wilhelmina en de echtgenote van de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht .gravin Van Lynden van San- denburg Labouchrère. Ds. J. H. Stelma, voorzitter van de Raad voor de Zending van de Hervorm de Kerk, noemde deze dag de levens uiting van het zendingswerk van de kerk en een ontmoeting van het thuis front met de zendelingen, die met ver lof in Nederland zijn. Het was diep te betreuren, aldus spreker, dat het werk van de zending in Indonesië ontijdig was afgebroken en dat de zendelingen niet meer mochten terugkeren naar dat land. Ds. Stelma was zeer dankbaar voor de nieuwe perspectieven en ontmoetingen op het zendingsgebied in Afrika. Dr. W. A. Bijlefeld ging op deze persspec- tieven uitvoeriger in. Hy achtte de ont moeting tussen islam en christendom beslissend voor de toekomst van Afrika. Hij zag het als een ernstige taak van de christenen deze ontmoetingen op ho ger niveau te brengen. Het aantal mos lims in Afrika is in de laatste dertig jaar gestegen van 26 naar 45 procent, hetgeen niet slechts is toe te wijzen aan de enorme bevolkingsaanwas onder de islamieten, maar vooral aan het feit, dat de islamieten het christendom als religie van de blanke zien. Het chris tendom in Afrika heeft zich te veel ge ïndividualiseerd en heeft te weinig aan dacht besteed aan de aard van de Afri kaan als individu en in groepsverband, aldus ds. Bijlefeld. NED. HERV. KERK. Beroepen tie Sint-Phllipslandi C. G. Baarb te Hetieren. Te Nes en Wierum toez.) J. Kronenburg, vicaris te Zeist. Aangenomen naar Oosterland (toez.) H. J. Groene wegen, kand. te 's-Gravenhage. GEREF. KERKEN. Beroepen te Scharendijke M. J. Vos. kandi. te Overveen. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Leeuwarden P. N. Ribbers te Noordscheschuti en R .Slofstra te Har derwijk. Beroepen te Amsterdam-Zuid H. W. Eer land te Amersfoort. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT). Aangenomen naar Schouwerzijl P. P. Goossens, kand. te Amersfoort EVANG. LUTH. KERK. Beroepen te Haarlem L. G. Chr. Gra- bandti te Dordrecht.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3