SPIONNEN MOETEN SOMS HUICHELEN" Stuntwerk Vluchtelingen in Palestina steeds grote probleem Labours politiek inzake kernwapens goedgekeurd Bent U op weg? Liever thuis? Wij komen! Proces te Kiew Geheime zitting op verzoek van aanklager noodzakelijk geacht Met een enkel woord Voor wondergoed ondergoed PRONONCE Agenda li DONDERDAG 5 OKTOBER 1961 (Van onze t.v.-medewerker) Het televisie-programma van gisteren viel uiteen in vier delen, waarvan twee voor rekening van de VARA kwamen (d.w.z. waren gebleven) en de rest was overgenomen door de NTS. Het is wel interessant eens te zien wat die splitsing uitwerkte. De NTS claimde de delen, waarmee men geen kwaad kon en dat was dan het muzikale part van de koek. De (begrip goed: VARA-) talentenjacht schijnt heel wat te hebben opgeleverd, want er komt een hele serie. Gisteren werden er 5 vangsten gedemonstreerd. We willen niet in détails treden, maar alleen het totaal even uit t.v.-oogpunt bezien. Dan moet gezegd worden, dat aan een gezond idee een acceptabele vorm werd gegeven. Vooral voor Bram van Erkel is deze gelegenheid goed be steed geweest, want anders zou deze on derwijzer, tevens cabaretier-in-de-dop niet gemakkelijk aan bod zijn gekomen. Over de show van Harry Belafonte past maar één woord. Het was machtig. Amusement op zo*n peil te brengen, ar tistiek en met geestelijke achtergrond, dat is wat. Wat er blijkt te zitten in een liedje als „Als de emmer dan lek is" mits het met fantasie en kunde wordt gebracht, is verbluffend. Nu het VARA-deel. Dat is heel wat moeilijker te beoordelen. In „Achter het nieuws" werd de kans gemist om ruiter lijk de eerdere blunder inzake de kwestie van het walkaken toe te geven. Werd er eerst alarmerend aan de bel getrokken, nu leek in het huidig jaargetij alles on schuldig en tijd voor een studie aange broken. Daartoe zou een commissie van belanghebbenden worden ingesteld, waarvoor we luisterden goed „zo nodig wetenschapsmensen zouden wor den uitgenodigd." Om het zachtjes te zeggen: dat is toch wel een 6lordige af werking van een ondoordachte stunt. Een vlieger, die niet opging, was het voorgenomen telefoongesprek met een Nederlands journalist in Kiew over het proces tegen de Nederlanders. Een com pliment voor de doortastendheid past echter hier wel. Hetzelfde geldt voor de ontsnapte zeelleden, waar de deugd een treffende beloning kreeg. Dat was prach tig vakwerk uit journalistiek oogpunt. Hulde. Hier verstond de rubriekredac tie haar taak en plicht! De documentaire over de woningnood steeg ver boven het stuntwerk uit, in be tekenis, maar ook in opzet en uitwer king. Een moeilijke materie om te visuali seren (indien men tenminste zich niet beperkt tot droeve gezichten, van men sen, die op een huis wachten of in een krot wonen). De punten, die voor ons het meest Vervolg van pag. 1 Morgen ontmoeting Kennedy - Gromiko Russische voorstellen President Kennedy zal morgen een ontmoeting hebben met de Sowjetrussische minister van Bui tenlandse Zaken Gromiko. Waar nemers menen dat dit gesprek van beslissend belang kan zijn voor het eventuele verdere verloop van de Amerikaans-Russische onderhan delingen over Duitsland. Gromiko en zijn Amerikanse ambtgenoot Dean Rusk hebben de afgelopen twee weken gesproken over een ba sis voor onderhandelingen over Duitsland en Berlijn. Rusk en de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Thompson, zullen bij het ge sprek Kennedy-Gromiko aanwezig zijn. Het laatste onderhoud Rusk-Gromiko is volgens Amerikaanse kringen „bemoedi gend" verlopen. De Sowjetrussische re gering zou er thans van doordrongen zijn dat de westelijke mogendheden zo nodig oorlog zullen voeren. Zoals bekend zyn de Westelijke mogendheden over een gekomen slechts dan met een con ferentie van ministers van Buitenlandse Zaken over Duitsland en Berlijn in te stemmen wanneer ook de Sowjet-Unie bereid is concessies te doen. Van gezaghebbende zijde in Washing ton wordt vernomen dat Gromiko Rusk de volgende voorstellen heeft gedaan: de communistische staten sluiten met Oost-Duitsland een vredesverdrag, de Westelijke landen met West-Duitsland. Vanaf dat tijdstip ressorteert het pro bleem van een eventuele hereniging niet langer onder de vroegere vier bezet tingsmachten, maar is het een zaak die alleen de twee Duitse staten aangaat; het Westen erkent de territoriale soe vereiniteit van de „Duitse Democratische republiek" binnen haar huidige gren zen, die van Berlijn inbegrepen. Hier door zouden de oostgrens (de Oder- Neisse grens met Polen) en de west grens met West-Duitsland) definitief worden. Deze regeling houdt geen er kenning de facto of de jure van Oost- Duitsland in. De status van Berlijn zou door de vier bezettingsmachten moeten worden gewaarborgd: de Westelijke toegangsrechten tot Berlijn zouden moeten worden vastge legd in, ten eerste, een aanvullend ver drag tussen Oost-Duitsland en de Sow jet-Unie (eventueel in het vredesver drag) en, ten tweede, in een akkoord tussen de Sowjet-Unie en de Westelijke mogendheden. Het Westen zou de Oost- duitse autoriteiten dan kunnen beschou wen als „agenten van de Sowjet-Unie" (de theorie van Dulles), een rol die hun overigens op bepaalde punten thans reeds is toebedeeld. Oost- noch Westduitsers krijgen de beschikking over atoomwapens. Onze correspondent in Bonn telefo neerde hedenochtend: Bondskanselier Adenauer zou vandaag de Amerikaanse Senator Humphrey ont vangen. Humphrey heeft van zich doen spreken door te zeggen, dat hij verschei dene concessies aan de communisten in de Duitse kwestie onvermijdelijk acht. Volgens Adenauers perschef, Von Eckardt, waren de uitlatingen van Humphrey echter volkomen persoonlijk. Er is geen sprake van, dat de Ame rikaanse regering aan concessies denkt, aldus zei Von Eckardt gisteren. De Bondsregering is uitvoerig op de hoogte gebracht van de besprekingen tussen minister Rusk en de Rus Gromiko en daaruit is gebleken, dat Rusk de Rassen geen concessies heeft aangeboden, die wezenlijke elementen van de Duitse po litiek betreffer. verhelderend waren, betroffen in de eerste plaats de voortschrijdende ver krotting van het huizenbestand. Vervol gens de achterstand bij de economisering van de woningbouw, waarin alle deskun digen het eens bleken te zijn. In de der de, maar misschien wel de belangrijkste plaats de onmacht van de regering, waarbij terechtgesteld werd, dat het niet ging om de tegenwoordige alleen, maar feitelijk over alle na-oorlogse bestuurde- ren. Deze veralgemenisering mag ons niet de ogen en oren doen sluiten voor de uitermate krampachtige verdediging die de tegenwoordige minister ten beste gaf. Hij maakte de indruk naar huis te zullen gaan met de gedachte, dat hy het de mensheid nu eens goed duideiyk had gemaakt hoe scherp zyn politiek wel was afgesteld op het algemeen belang en de bereikbare mogelykheden. Maar voor het geval hy door dit gevoel be sprongen mocht zijn, moeten wy van onze kant met klem vaststellen, dat hier een levensgroot misverstand in het spel zou zyn. De koppigheid, waarmee hy zich teweer stelde tegen een meerjaren plan door alle deskundigen (en heus geen stuurlui aan de wal) met zelfbe heersing te berde gebracht, deed weinig overtuigend aan. We zitten er maar mee, te weten met een bende krotten, te wei nig woningen en een overheid en een bouwapparaat, die niet by machte bly- ken het monster op korte termyn doel treffend te lyf te gaan. Het is triest, maar het lykt ons de waarheid. Dat deze ons werd ingescherpt door een schare toegewyde t.v.-mensen, deed ons deugd. Het was het enige lichtpunt by al dit verdriet. We moeten het hierby tot onze spyt laten. De organisatie van de Verenigde Naties voor hulpverlening aan Pa lestijnse vluchtelingen staat door het steeds groter wordende vluch telingenprobleem voor een finan ciële crisis. De directeur van de or ganisatie, John Davis, heeft giste ren bij de Algemene Vergadering een rapport ingediend, waarin hij zegt, dat de Arabische vluchtelin- genbevolking aan de grens van Pa lestine jaarlijks met meer dan der tigduizend personen toeneemt. Hierdoor zijn de financiën van de organisatie in het afgelopen jaar sterk geslonken. In het rapport wordt om een aanvullende toewij zing van 9.800.000 dollar (ca. 35 miljoen gulden) verzocht. By schrifteiyke stemming is op de jaariykse conferentie van de Britse so cialistische partij de officiële partypo- litlek inzake .kernwapens goedgekeurd met 4.526.000 tegen 1.756.000 stemmen. Het partijbestuur van Labour staat op het standpunt dat het Westen de kern wapens als afschrikwekkend middel moet handhaven zolang de Russen ze ook hebben. Op twee punten moest de partijleiding het onderspit delven: de Amerikaanse bases voor onderzeeërs met kernraket ten in Engeland werden afgekeurd met 3.611.000 tegen 2.739.000 stemmen en het opleiden van Duitse troepen in Engeland werd veroordeeld met 3.591.000 tegen 2.733.000 stemmen. Harold Wilson, de voornaamste econo mische woordvoerder van Labour (hy is minister van Financiën in het „scha duwkabinet" der socialisten) heeft ver klaard, dat Ëngelands economie ver achter is by die van byna elk ander industrieel vergevorderd land. Volgens hem leven zeven- tot achtmiljoen men sen in de buurt van de armoedegrens. De werkelyke besluiten werden niet in het parlement genomen maar door ano nieme mensen in de hoge financiële kringen of commissarissenkamers van grote monopolies, die bedreven zijn, niet in de produktie, maar in manipulaties met geld. Het aantal afgestudeerden van Engelse universiteiten en technische hogescholen is slechts een tiende van dat van de universiteiten van de Sowjet- Unie of Japan. Op weg naar aanschaffing van een PHILIPS-t.v. Ga dan eens by VAN GEELEN kyken. In onze toonzaal ziet U de complete serie 1962 in werking. Fantastisch die klank, fenomenaal dat beeld! Ja, bekyk PHILIPS-t.v. in actie. Als U liever thuis keurt en kiest, in Uw eigen kamer., wel, ook dat kan! Dan komen wy by U thuis. Niet met één toestel, maar met ver. scheidene. En dat is nog maar het begin van onze service. f Bel eens voor een afspraak. Of loop even by ons binnen. U verbindt zich tot niets. wy komen - met een serie toestel len en.... met een service die U nergens elders vindt ie Eigen, zeer voordelige financiering. ie Betaling in drie maanden zonder kosten. ie Radio- en tv-service óók voor niet-klanten. Haarlemmerstraat 55 to. REX Tel. 20593 's avonds 20231 Communistisch protest De communistische landen hebben gisteren de byeenkomst van de V.N.-as- semblee verlaten toen een afgevaardig de van nationalistisch-China zich naar het spreekgestoelte begaf. GENERAAL NASOETION: Het volgend jaar N.-Guinea herwinnen De Indonesische minister van de fensie, generaal Nasoetion, heeft in een speciale boodschap aan het In donesische volk verklaard, dat Nieuw-Guinea in het komende jaar tot de Republiek Indonesië moet worden teruggebracht. Sprekend ter gelegenheid van de strijdkrach tendag zei hij: „Wij beminnen de vrede, maar wij beminnen de vrij heid meer. Daarom volgen wij met oprechtheid en ernst een vreedzame weg zover mogelijk is. Maar deze zaak mag zich niet voor onbepaal de tijd voortslepen zonder resultaat. Dus moeten wij gereed zijn een an dere koers te aanvaarden, de koers van 1945". Generaal Nasoetion vervolgde: ..De beroering in het gebied zelf is toegenomen, er zijn slachtoffers ge vallen. Nieuw-Guinea moet aan het gezag van de Republiek Indonesië worden teruggegeven door welke middelen ook." „Het volgend Jaar moet het jaar van het herwinnen van Nieuw-Gui nea zijn", aldus Nasoetion. De Indonesische luchtmacht-stafchef hichtmaarschalk Soeriadarma, heeft ook een speciale boodschap uitgegeven. Hy zei dat er „grotere nationale bereidheid moet zyn in afwachting van een even tueel bevel van de opperbevelhebber van de strydkrachten (president Soekarno) in een huidige confrontatie op alle ge bieden met de Nederlanders inzake de kwestie Nieuw-Guinea. V.N. in Katanga repatriëren Europese militairen De Verenigde Naties in Katanga gaan voort met het repatriëren van niet-Kon- golese militairen en para-militairen en hun gezinsleden. Gisteren kwamen twee Belgen met hun gezinnen uit Albert- stad per vliegtuig in Leopoldstad aan. Twee andere Belgen, die als politieke adviseurs werden beschouwd, worden in Albertstad vastgehouden in afwachting van hun vervoer naar Leopoldstad. Intussen worden 22 andere Europea nen die by de gevechten in Katanga waren gearresteerd, in Leopoldstad ver hoord. Acht andere Belgen, die tydens de gevechten waren gevangen genomen, zyn thans vrygelaten nadat uit het on derzoek was gebleken dat zy niet be trokken waren by de gevechten, zy werden naar Elisabethstad terug ge bracht. W Vervolg van pag. 1 Desgevraagd verklaarde Reydon dat hij zichzelf niet als een „beroeps spion" beschouwde. Hij geloofde dat de Amerikaan, die hij in een café in Amsterdam had ontmoet, de belangrijkste rol had gespeeld. Over de episode in Liverpool merkte Reydon nog op, dat de bewuste Brit hem gezegd had: „Versailles zal blij zijn met deze foto's". In de vijf jaar, dat hij gespioneerd had, had hij in totaal ongeveer f. 1.200 gekregen voor zijn werk. Hij had nog f. 5.100 extra gekregen om de kosten van zijn reis door Rusland te dekken. De openbare aanklager vroeg De Ja ger naar het doel van zyn bezoek aan de Sowjet-Unie. De Jager antwoordde dat hij persoonlijk graag wat meer wilde weten van de Sowjet-Unie, maar dat zyn chef wilde dat hij spioneerde. Hy zou hieraan beslist niet begonnen zyn als hij geweten had, dat Reydon dit onder druk moest opknappen. Roze rijbewijs Toen beiden tien dagen op de Krim uitrustten, had hy intussen vergeefs ge- BINNENLAND De commissaris der Koningin ln de grovincle Zeeland Jhr. mr. A. F. C. de asembroot heeft gistermiddag de nieuwe Provinciale weg van Goes naar Noord- Beveland ln gebruik gesteld. Deze nieuwe weg, die negen kilometer lang ls loopt over de dam ln de zandkreek en sluit aan op de nieuwe veerhaven bij Kats, die ln mei van dit Jaar ln gebruik is geno men. Gistermiddag heeft de ReederlJ v/h Gebr. Goedkoop de Jongste aanwinst van baar vloot getoond: de motorsleepboot „Henrlëtte S. M. Goedkoop", die een ge lijknamige stoomsleper, welke niet minder dan 80 Jaar dienst heeft gedaan, opvolgt. Daarmee omvat deze, voornamelijk op het Noordzeekanaal en het westelijke haven- febied van Amsterdam opererende vloot 2 motor- en 11 stoomsleepboten met een gezamenlijk vermogen van ruim 16.000 pk. De op een Arnhemse werf gebouwde „Henrlëtte S. M. Goedkoop" ls met haar 1125 pk. thans de krachtigste van deze slepersbrlgade. Twee zusterschepen zijn reeds ln aanbouw, evenals twee kleinere motor6leepboten van 450 pk. De staking van ruim 250 stakers bij de N.V. H. P. Gelderman en Zonen te Oldenzaal ls gisteravond geëindigd, 's Mid dags werd ln het St.-Jozefgebouw een vergadering gehouden onder leiding van de drie vakbondsbestuurders. Op deze ver gadering is besloten om het werk te her vatten. Vandaag ls er een bespreking tus sen een delegatie van de stakers en de vakbondsbestuurders, waar de grieven van de 6takers zullen worden besproken. Gistermorgen ls als gevolg van een botsing tussen twee auto s de 14-jarige Jan Schimmel uit Apeldoorn om het leven gekomen. Een 34-Jarige grossier uit Amsterdam, die twee of drie financieringsmaatschap pijen ln Amsterdam en Arnhem voor een bedrag van ongeveer f 23.300 heeft opge licht, is naar Egypte uitgeweken. Gistermorgen ls op de Rijksweg Apeldoorn-Dieren langs het kanaal een ongeval gebeurd, waarby de 62-Jarlge heer W. Kerseboom uit Eerbeek verongelukt ls. Omstreeks negen uur stak de heer Kerse boom met zyn bromfiets by de Kolden- hovensebrug de Rijksweg langs het ka naal over. Op het kruispunt werd hy ge grepen door een werkbusje van een aan nemer uit Beekbergen. Hij was op slag dood, BUITENLAND In de Sowjet-Unie wonen thans 1,5 miljoen personen die de Duitse nationa liteit hebben, aldus heeft de ambassade raad van de Sowjetrussische ambassade ln Wenen, Popow, tijdens een lezing over de nationaliteiten in de Sowjet-Unie ver klaard. Dit was gebleken na de laatste volkstelling. De z.g. Wolga-Duitsers waren tijdens de oorlog naar mldden-Azlë en Siberië geëvacueerd en hebben thans de zelfde rechten als de andere burgers. Een schilderij dat enkele Jaren ge leden ln Frankrijk voor een koopje werd gekocht en thans ln het bezit is van een Zweedse verzamelaar, blijkt volgens des kundigen een echte Goya te zyn. Het doek van 75 by 62 cm stelt een meisje voor ln gele blouse en met een rode mof. De waarde wordt geschat op tussen 425.000 en 600.000 gulden. De strafkamer van het gerechtshof van Karlsruhe heeft de 31-jarige Hon gaarse smid Miklós Vasas Bisteren veroor deeld tot 2 jaren tuchthuisstraf, met af trek van 14 maanden voorarrest, wegens het verraden van militaire geheimen en het onderhouden van verraderlijke betrekkin gen met de Hongaarse staatsveiligheids dienst. Vasas was dubbelspion, hij werkte zowel voor Amerika als voor Hongarye. De Amerikaanse ambassadeur ln de 8owJet-Unie. Thompson, ls naar Washing ton ontboden voor overleg over de kwes- tle-Beriyn en andere hangende geschillen tussen Oost en West. Hy verwacht op zijn post terug te zijn voor de opening van het 22ste congres der Russische commu nistische partij op 17 oktober. tracht een paar tochtjes te maken, die niet op het program stonden. Eens had hij een politieman zyn roze rijbewijs laten zien, voorgevend dat dit een lid maatschapskaart was van de Nederlandse communistische party. Weer werd er gelachen toen De Ja ger hieraan toevoegde: „Spionnen moe ten soms wel eens huichelachtig zyn". De Jager verklaarde nadrukkelijk dat hy hetzelfde wat hy in Rusland gedaan had, niet in de VS zou doen omdat hy meende dat daar meer vrijheid was. Tot deze opvatting was hy gekomen door bet lezen van kranten. Hy verklaarde zich schuldig te achten en nooit meer te zullen spioneren als hy weer thuis zou zyn. Ook in Tsjecho-Slowakije Volgens Tass hadden Reydon en De Jager op hun weg naar de Sowjet-Unie ook in Tsjecho-Slowakye geheime ge gevens verzameld, zy waren daarby vaak van de voorgeschreven toeristen route afgeweken en hadden foto's ge maakt van defensiewerken. De Jager had gezegd, dat Reydon en hy 30 film rollen hadden met gemaakte foto's. Op de meeste stonden afbeeldingen van militaire installaties en industriële complexen. De Jager heeft volgens Tass nog ver geefs getracht een „Ideologische" recht vaardiging te vinden voor zyn misda den. Hij zinspeelde daarby op zyn haat tegen het Sowjetregime en zyn trouw aan het kapitalisme. „Maar", aldus Tass, „uit de antwoorden die hy by het kruis verhoor gaf, bleek duldelyk dat deze „doorgewinterde spion" helemaal niet geleid wordt door „ideologische" overwe gingen. Hy werd aan de kaak gesteld als een doodgewone „duitendief", die aan niets anders denkt dan aan zyn bankrekening. Geheime zitting De kry'gsraad ging later in geheime zitting op verzoek van de openbare aan klager. Deze had gesteld dat het karak ter van een deel van het bewysmaterlaal in te dienen door zes getuigen en vier deskundigen, een geheime zitting nood- zakeiyk maakte. De rechter een generaal-majoor in uniform ging hiermee akkoord. Vóór de rechtszaal ontruimd werd, deelde de rechter nog mee, dat vanmorgen de volgende openbare zitting geiouden zou worden. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.30 Sportpraatje. 18.35 Gesproken brief. 18.40 Lichte muz. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Liedjes en: Het Vogelkwartier, hoor spel. 20.00 Nws. 20.05 Noordhollands fll- harm. ork. en soliste. 22.10 Gram. 22.30 Nws. en meded. 22.45 Act. Sportact. 23.10 Dlscotarla. 23.58-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.15 Sportrubrlek. 18.30 Hulsmuz. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Tenor en plano. 23.30 Moderne evolutio nistische stromingen en hun religieuze achtergrond, lezing. 23.55-24.00 Nws. Advertentie ENvia onze klantenkaart 5% EXTRA VOORDEEL. LEIDEN - BREESTRAAT 65 GEVERSSTRAAT 41 - OEGSTGEEST KONINGIN BEZOEKT JOHANNA-STICHTING Koningin Juliana is voornemens in de ochtend van zaterdag 21 oktober te Arn hem een bezoek te brengen aan de Jo hanna Stichting en aan de geriatrische inrichting (inrichting ter verpleging van bejaarde zieken) „De Braambelg". Gelijk bekend zal de Koningin 's mid dags in de Eusebiuskerk de plechtige af sluiting van de restauratie-werkzaam heden by wonen. DONDERDAG Hogewoerd 175: Byeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur n.m. Lakenhal: Genootschap Nederland-En ge land. The Comedy Club geeft opvoering van 'The Country wife". 8 uur nam. VRIJDAG Gerecht 10: Soefi-avond. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst over „Het lnneriyke leven". 8 uur n.m. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur n.m. ZATERDAG Café Croneateyn (Zoeterwoude)Fiets tocht Ver. „Oud-Leiden" naar Leidschen- dam. 1.15 uur non. De Goede Herder (Oude Vest 13)Pro- paganda-middag herv. jeugdwerk „De MolenwUk". 3-4 uur Jeugd van 6-12 Jaar, 4.30-5.30 uur Jeugd van 12-17 Jaar. Halte Poethof H.T.M.: Wandeling Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. door Zuid- wyk. 1.56 uur n.m. ZONDAG Halte Posthof H.T.M.: Wandeling Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. door Zuid- wyk. 9.56 uur vjn. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur n.m. Stadsgehoorzaal. Byzonder Kerke werk. Sprekers dr. A. E. FrankenDuperc en dr. P. L Sohoonhelm over „Wordit Uw leven bestuurd? 10.30 uur v.m, Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur vm. MAANDAG Acad. Ziekenhuis (aula): Bloedtrans fusiedienst Ned. Roode Kruis. Uitreiking van Landstelner onderscheidingen. 8 uur nm. Oegstgeest (Hofdljckschool)Ouder bijeenkomst. Spr. prof. dr. G. Kuypers over „Communisme, moraal en religie1'. 8 uur n.m. DINSDAG Ryksmuseum van Oudheden: Lezing prof. dr. L. van den Berghe over „Het cultureel leven onder de Sassanleden in Iran". 8 uur nm. StadsgehoorzaalJaarvergadering Ver bond voor Veilig Verkeer. 2 uur n.m. V. en D. Leydens ontzet en de nieuwe mode. 10.30 uur v.m. en 2.30 en 4 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum voor Volkenkunde: ten toonstelling boeken en prenten van K. Okamura. Werkd. 10-6 uur, zondags 1-5 uur (tot 1 november). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 —12 en 2—4 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. Ryksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen (Steenstraat la): Tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit". (Werkd. 1016 uur; 's zondags 1316 uur) tot en met 29 ok tober) Rijksmuseum vaH Oudheden: Tentoon stelling „vierhonderd laar Romeinse be zetting". Werkd. van 105 uur, zondags van 15 uur (tot 1 oktober). Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Vang, die vlsl" (tot 1 ok tober). BIOSCOPEN Trianon: „Meneer de Gravin ls niet thuis". A.l. Dagelijks 2.30, 4.45, 7 en 9 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. 3 oktober 220, 4.45, 7 en 9 uur. Rex: Vrydag t/m zondag „Shane". 14 Jr. Dageiyks 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag ook 4.30 uur. Donderdagcyclus Loving You. A.l. Casino: Alias Jesse James. 14 Jaar. Dag.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 6.15 uur. 3 oktober 2, 4.15, 6.30 en 8.30 uur. Donderdagcyclua Sweet 6mell of succes. 14 Jr. Lido: Eddy kent geen pardon. 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag en 3 oktober 220, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Desire In the dust". (Verdacht van aanranding). 18 Jftar. Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag en 3 oktober: 2.30 4.45, 7 en 0.15 uur. Studio: „Op de drempel van het leven". 18 Jaar. Werkd.: 2.3(5, 7 en 9.15 uur. Zondag en 3 oktober 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. „Astra-theater - Wassenaar. Vrydag 8 u., zaterdag 7 en 9.15 uur „Aanval op het Goudtransport". Toegang 14 Jaar. Zon dag 7 en 0.15 uur, maandag, woensdag en donderdag 8 uur „Nachtleven ln een Wereldstad". Toegang 18 Jaar. Zondag middag en woensdagmiddag 2.30 uur „Hopla Conny". Alle leeft. Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge woerd 171. tel. 20502. BR geen gehoor van Uw huiaarts of specialist (or diens waarnemers), bel op uokteretelefoon 22222. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 Film- progr. 20.40 Kunstrubriek. 21.10 De vuur proef, toneelstuk. VOOR VRIJDAG 6 OKTOBER Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. J.00 Nws. 8.18 Gram. 9.Ó0 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Inzicht en uit zicht, lezing. 10.05 Morgenwyding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. kind. 11.15 Fluit en klavecimbel. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Trompet met ritmische be geleiding. 12.20 Regerlngsuitz.: Uitz. v. d. landb. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 1^.25 Beurs- ber. 13.30 Kinderkoor. 13.50 Voordr. 14.10 Klarlnet-ens. 14.35 Gevar. progr. VARA» 16.00 Grepen uit de muziekgeschiedenis, muzikale lezing. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. Jeugd. 17.50 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntje op de i. praatje. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Kin derkoor. VPRO: 19.30 De stad nu, klankb. 19.45 Boekbespr. 19.50 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Zo begon de toekomst klankb. 20.50 De wereld vergadert, lezing. VARA: 21.00 Spaanse zlgennermuz. 21.20 Slauerhoff-herdenking. 21.50 Lichte muz. 22.15 Bultenl. weekoverz. 22.30 Nws. ln Esperanto. 23.10 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Ge- wyde muz. 7.50 Meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken, .35 Gram. 9.40 V. d. hulsvr 1.0.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Pianorecital. 11.15 V. d. oudere luisteraars. 12.00 Amus, muz. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.38 Koorzang. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Metropole ork. en klein koor met solist. 13.55 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Aïda, opera(gr.). 15.40 15.50 Volksmuz. 16.15 Wenken v. d. tuin. 16.30 Planotrio. 17.00 Voordr. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Jeugdkoor. 18.20 De hang mat. 18.50 Regerlngsuitz.: Mensen helpen -III- klankb. over het buurtwerk. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant, 19.50 Gewijde muz. 20.20 Gevar. progr, 21.20 Lichte muz. 21.40 Tot ziens ln Je ruzalem, Bybelquiz. 22.00 Kerkorgelcono, 22.30 Nws. 22.40 Wild als de wereld. le« zingen. 23.00 Radlofilharm. ork. en sollet. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e ïyn van 18-20 uur) I: Giovanni Gastoldi 12 Ballettl. II Con- tento - II Premlato - 1 "Inamorato - H Pia- cere - La Bellezza - Glorie d'Amore - l'Ac- ceso - Caccia d'Amore - H Martellato - n Belhumore - Amor vlttorloso - Speme amorosa. Pro Muslca Antlqua olv. Safford Cape. II: Arcangelo Corelll. Sarabande, Glgue, Badlnerle. Solisten van Zagreb olv. Anto nio Janigro. Ill: Leonardo Vinei. Sarabande. Menuet, Gavotte. I Virtuosi dl Roma olv. Renato Fa sa no. IV: Giuseppe Tartini. Pastorale. Orches tra d'Archl du Mllano olv. Michelangelo Abbado. V: Baldassare Galuppl "11 Filosofe dl campagna". Anna Moffo. 6opraan als Eu genia; Elena Rlzzlerl, sopraan als Lesblnaj Mario Petri, bas, als Don Tritemlo; Flo- rindo Andreolll. tenor, als Rinaldo; Ro lando Paneral, ba6, als Nardo. Instrumen tale Groep van het Collegium Muslcum Itallcum. Solisten: I Virtuosi dl Roma. Cembalo: Romeo Olivierl. Dirigent: Rena to Fasano. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVROf 20.20 TV-kron. NTS: 20.50 Ballet. AVRO| 21.25 De andere, detectivespel. 22.00 Do cumentaire film. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 830 m. 12.00 Praatje. 12.15 Brievenbeantw. 12.45 Meded. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoogtepunten uit de progr. v. d. afgelopen week. 14.00 Schoolradio. 15.00 Gevar. muz. 15.30 Klankb. 16.00 Ork. conc. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Kamermuz. 19.30 Ork. conc. (Om 20.30-20.45 Lezing). 21.30 Weten8ch. overz. 22.00 Nws. 22.45 Voordr, 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamer* muz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 11.31 Gevar. muz. 12.31 Gevar. progr. 13.31 Gram. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Ultsl. races. 16 34 Gram. 17.00 Gram. 17.32 Onbekend. 18.00 Gram. 18.30 Nws. 18.40 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.24 Sport. 19.31 Hoorsp. 20.00 Hoorsp. 20.31 Discussie. 21.15 Gevar. muz. 22.30 Nws. sport. 22.40 Ouderw. dansmuz. 23.31 Gram. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Planorecital. 13.00 Nws. 13.15 Bal- letmuz. 14.00 Ork. conc. 16.00 Orgelconc. 17.00 Nws. 17.45 Gram. 19.00 Nws. Amus. ork. 19.35 Die Ausfltlge des Hernn Brou- cek. opera. 21.45 Nws. 23.35 Kamermuz. v. Jazzinstrum. 24.00 Nws. 0.40 Lichte muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 14.00 Gram. 14.10 Kamermuz. 15.00 Festival van Salz burg: ork. conc. 18.30 Nieuwe gram, 19.00 Nws. 20.00 Das Leben für den Zaren, opera. 23.05 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 824 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.80 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kamermuz. 16.00 Beursber. 16.06 Operette- muz. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 17.45 Duitse les. 18.00 Vlaamse liederen. 18.10 Voordr. 18.20 V, d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws., corr. uit Nederl. en toneelkron. 19.45 Kron. v. d. Bond der grote Gezin nen. 20.00 Ork. conc. 21.45 Liederen. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.65-23.00 Nws. 484 m.ï 13.00 Nws. 14.03 Koorzang. 14.20 Gram. 15.03 Lichte muz. 16.08 Operamuz. 17 00 Nws. 17.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Pianorecital. 21.30 Gram. 22.15 Verz.« progr. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Sj! a&1§ Amsterdam mist zzo 2 18 14 Den Helder regen z 4 18 14 Ypenburg Vlisslngen half bew. zwaar bew zzw 5 Z 6 17 17 14 15 Eelde half bew. zo 2 16 9 De Bilt mist wsttl 16 13 Twente licht bew. z 2 17 12 Eindhoven licht bew. z 2 17 13 Z.-Limburg licht bew. ZZW 4 18 13 Helsinki geh. bew. 0 2 11 7 Stockholm zwaar bew. ozo 15 9 Oslo zwaar bew. n 2 12 11 Kopenhagen licht bew. ozo 9 18 13 Aberdeen regen zo 4 14 12 Londen onbewolkt z 2 19 12 Brusöel geh. bew. z 3 17 14 Luxemburg mist ZZW 2 18 11 Parijs Bordeaux zwaar bew. zo 2 19 13 zwaar bew. 0 l 21 11 Grenoble mist w.artil 23 12 Nice zwaar bew. n 4 25 18 Beriyn onbewolkt ozo 3 19 10 Frankfort geh. bew. w.stll 21 10 München zwaar bew. zw 2 20 11 Zürich mist o 1 20 11 Genève half bew. w.stll 21 12 Locarno geh. bew. no 1 19 14 Wenen onbewolkt zo 7 18 10 Innsbruck zwaar bew. w.stll 26 11 Athene licht bew. n 7 Rome licht bew. watil 22 14 AJacclo licht bew. lloht bew. ono 2 25 14 Madrid w^tll 23 10 Mallorca licht bew. w.atll 27 14 Lissabon zwaar bew. Z 6 20 15 0 0.1 0.1

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2