Spannende herfstzitting van de V.N.-Assemblee Koerden leven verdeekl over *n vijftal landen Herstel merkbaar na Hammarskjölds dood Magnetiseur: „Ik heb een goddelijke gave Kantonrechter gelooft er niet in Bij het scheiden van... „Portugal* vijanden zijn erop uit onze natie te vernietigen" Zijn er drie of dertien miljoen Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 5 oktober 1961 Vierde blad no. 30469 Sfeer niet fataal, maar anderzijds toch ook niet opgewekt f (Van onze correspondent in Washington) Over Berlijn en over Hammar skjölds opvolging is een compro mis mogelijk, doch daarom niet met zekerheid te voorspellen; het aantal landen dat communis- tisch-China tot de organisatie wil toelaten is groter dan men verwachtte; Nederlands initiatief om de ont- kolonisering van Nieuw-Guinea aan de V.N. over te dragen, vond belangstelling, doch succes is daarom nog niet verzekerd. Na twee weken begint er tekening te komen in de politieke sfeer te New York, waar thans de zestiende Assemblee van de Verenigde Naties wordt gehouden. De dood van Hammarskjöld heeft het begin van deze Assemblee heel somber gemaakt. Sommigen vroegen zich af. of dit het begin van het einde zou zijn voor de V.N., maar na twee weken is de toestand weer wat normaler geworden, dat wil zeggen: niet zo fataal als enke len aanvankelijk meenden, maar daar om allerminst bemoedigend. De crisis om Berlijn staat niet op de agenda. Wordt de toestand daar nog dreigender, dan kan men de zaak altijd nog in V.N.-milieu aanhangig maken, maar tot nu toe houdt men vast aan de stelling, die sedert de oorlog opgang heeft gemaakt: Duitsland en Berlijn zijn toevertrouwd aan de zorgen van de Grote Vier. Er wordt wel degelijk over Berlijn gesproken, ook en juist door ver tegenwoordigers van de Grote Vier. Men kan het hoopgevend noemen, dat Kennedy en Gromiko zich met ma tiging over Berlijn hebben uitgelaten. In het gezelschap van honderd ver schillende staten willen zowel de Sow- jet-Unie als Amerika kennelijk een schappelijke indruk maken. Daarom geen scheldpartij, doch een toon, die de indruk moet wekken, dat geen der twee grote rivalen van plan is de zaken op de spits te drijven. Compromis mogelijk Dit alles wil niet zeggen, dat Rusland of Amerika concrete concessies hebben toegezegd in de V.N. Daar is de Assem blee het forum niet voor. Maar wel blijkt duidelijk, dat men zich beider zijds inspant de sympathie en daarme de de pressie mee te krijgen in de Assemblee. Dat duidt erop, dat men althans op het ogenblik allereerst aan een diplomatieke oplossing denkt. Een compromis lijkt, gezien de sfeer, niet uitgesloten. Ook wat de waarschijnlijk tijde lijke opvolging van Hammarskjöld betreft, gaat het nog niet hard tegen hard. Ook hier streeft men naar een vergelijk. Voor Amerika is het bemoe digend, dat vele landen zich tegen de plannen van de Sow jet-Unie verklaren. Tegen een tijdelijke oplossing schij nen de Russen niet al te zeer gekant, maar zij proberen om een tijdelijk drie span of vierspan aangenomen te krij gen. Dat zal hun niet gemakkelijk val len, doch enige kansen op een compro mis zijn er wel voor hen. Bijvoorbeeld: één tijdelijke secretaris-generaal en een tijdelijk driespan onder hem. Maar een veto voor de leden van dat driespan zullen de Russen er niet gemakkelijk doorkrijgen. Gecompliceerde zaak Zoals men weet, komt er dit najaar voor het eerst een officieel debat in de Assemblee over een eventuele vertegen woordiging van communistisch-China in de V.N. Zij die voorstanders zijn van de universaliteit aer Verenigde Naties, vinden het reeds lang absurd, dat een staat met 600.000.000 inwoners niet ver tegenwoordigd is. De Chinese kwestie is heel gecompli ceerd. Lang niet alle staten, die Peking- China willen toelaten, zouden daarom Formosa-China (van Tsjang Kai sjek) uit de V.N. willen stoten. Het aanvaar den van twee China's lijkt een logi sche oplossing, maar is in de praktijk erg moeilijk. Volgens de communisten is dit slechts een kwestie van geloofs brieven. Met een eenvoudige meerder heid zou de Assemblee volgens hen kun nen besluiten, dat China voortaan ver tegenwoordigd zou worden door afge vaardigden uit Peking. Maar zo simpel wenst Amerika deze zaak niet te zien. In Washington wenst men deze kwestie behandeld te krijgen als een „zaak van gewicht", dat wil zeggen, als een kwes tie, die beslist moet worden met een meerderheid van twee derden. Door het zo te stellen, hopen de Amerikanen com munistisch-China te kunnen weren. Maar zal zelfs deze methode vuurvast blijken? In Washington voelde men zich vrij zeker van de steun der Latynsameri- kaanse landen in deze kwestie. Doch Brazilië, Mexico en zelfs Argentinië hebben over China geluiden doen ho ren, die voor de Verenigde Staten be paald verontrustend zijn. De Chinese kwestie lijkt een van de felomstreden onderwerpen te worden in deze Assem blee. Ongewenste ontwikkeling Het verrassende initiatief van Neder land, om de ontkolonisering van Nieuw- Guinea aan de V.N. over te dragen zij het gefinancierd door Nederland en met medewerking van Nederlandse ambtenaren heeft de aandacht ge trokken, zelfs al sprak minister Luns op dezelfde dag waarop ook Gromiko zyn grote rede hield. Indonesië maakt echter zonder meer aanspraak op het gebied, dat volgens Nederland nog de kans moet krijgen om over eigen lot te beslissen. Het zal moeilijk zijn voor vele Afro- Aziatische landen om het Nederlandse voorstel te steunen en aldus in te gaan tegen de uitdrukkelijke wens van een belangrijke staat uit hun eigen groepe ring. In zulk een geval zoeken de Afro- Aziaten vaak naar een „verzoenende" resolutie. Gewoonlijk raadt men dan beide par tijen in een geschil aan, gezamenlijk naar een oplossing te zoeken of men stelt een commissie van goede diensten voor. Of het ook in dit geval zo zal gaan laat zich nu nog niet voorspellen, maar wel kan men zeggen, dat dit nu precies niet de gang van zaken zon zijn, die Nederland beoogt. Vice-president van India naar ons land De vice-president van India, de heer Sarvepalli Radhakrishnan, brengt van 17 tot 20 oktober een bezoek aan ons land waar hij op 19 oktober in de Rol zaal in Den Haag een lezing zal hou den ter gelegenheid van het feit dat 100 jaar geleden de Indische dichter Sir Rabindranath Tagore (1861—1941) werd geboren. Voor zijn bezoek aan Nederland brengt de vice-president een bezoek aan Hongarije terwijl hij na afloop naar West-Duitsland zal gaan, waar hij even eens lezingen over Tagore zal houden. Advertentie Kindje te Kwintsheul door druif gestikt Het m Jaar oude kindje van de familie Witsenburg in Kwintsheul (gem. Monster) as gisteren door verstikking om het leven gekomen. Het kind had een druif ingeslikt en hoewel het onmid dellijk naar een ziekenhuis in Delft werd overgebracht, mochten pogingen de levensgeesten weer op te wekken niet meer baten. (Van onze Haarlemse correspondent) 15 jaar lang heeft een 52-jarige Haar lemse magnetiseur ongestoord zijn gang kunnen gaan, voordat hij wegens het on bevoegd uitoefenen van de geneeskunde in aanraking kwam met de Justitie. Gisteren stond hij echter voor de kan tonrechter te Haarlem terecht en werd hy veroordeeld tot betaling van twee maal f 500 boete subsidiair tweemaal 50 dagen hechtenis, waarvan de helft voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Dit conform de eis van de officier van Justitie. De kantonrechter sprak van „een ern stige waarschuwing". Hij vond het onbegrijpelijk, dat de magnetiseur 15 jaar lang zijn praktijken heeft kunnen uitoefenen, praktijken die hij met wortel en tak uitgeroeid zou willen zien. „Het gevaar van dergelijke kwakzal verij", zo meende hy „is, dat patiënten wachten met het zich stellen onder dok tersbehandeling, waardoor hun leven in ernstig gevaar kan komen". Huiduitslag Eind vorig jaar en begin van dit jaar behandelde de magnetiseur een 23-jarige vrouwelijke kantoorbediende uit Hille- gom, die last van uitslag had. Zij was al bij haar huisarts geweest die haar verwees naar een specialist. Niets had echter geholpen. Achttien keer bezocht zy de Haarlem se magnetiseur, die haar met zijn vinge- toppen bestreek en haar kruiden voor schreef. Een behandeling kostte f 5. een zak met kruiden f 4.50. De vrouw verklaarde nu verlost te zijn van de uit slag. Jarenlang ook behandelde de magne tiseur een vrouw, die last had van haar benen. Een behandeling kwam haar op f 10.- te staan. De kruiden kostten haar f 3. Toen er geen verbetering intrad, haal de men haar over zich te laten onder zoeken door een specialist. Zij werd in de Maria-Stichting opge nomen waar bleek, dat zij een tumor had in haar hoofd. Daaraan is zy met goed gevolg geope reerd. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Hoe loidt ook weer het spreek woord over de kooplui en de markt? Juist! En nu heeft deze. „koopman" daar de hele avond zo keurig gezeten. Wat doet hij j niettemin? Hard weglopen aan het eind van de voorstelling om de garderobe te halen! Distels I mengen tussen de rozen voor de artisten! Niet fijn. Niet aardig. Ook bepaald niet volgens de n[ goede toon, die wil dat men zijn hulde en respect betuigt aan J elkeen die het verdient. Daarna stapt men rustig op. En komt men nog wat vrienden tegen: wel, presenteer ze een Gladstone - met of zonder filter j - de sigaret die iedereen voldoening geeft. Aan het lijntje De kantonrechter noemde vooral dit laatste geval een zeer ernstige zaak. „Als u haar niet zo lang aan het lijn tje had gehouden was haar toestand niet zo gevaarlijk geworden," zei de kan tonrechter. De magnetiseur verklaarde dat dit geval niet kenmerkend is voor zyn werk wijze. „Ik heb een goddelijke gave", zei hij, „En ik werk op een uitsluitend magne tisch veld, niet op medisch terrein". Hij zei voorts bijzonder zware patiënten te hebben gehad, vaak naar hem verwezen door artsen. „Men denkt altijd: baat het niet dan schaadt het ook niet", aldus de kanton rechter. Hij kondigde aan, dat als de magneti seur in de toekomst doorgaat met zijn praktijken, hij niet zal verzuimen hem vrijheidsstraf op te leggen. Zij kreeg de schrik van haar leven (Van onze Haagse correspondent) Gisternacht kreeg een bewoonster van een hoekhuis aan de Koningin Wilhel- minalaan te Voorburg de schrik van haar leven, toen zy omstreeks 5 uur 's morgens wakker schrok van een ge luid, dat zy in haar kamer hoorde. Zy maakte licht en zag een man gebogen staan naast haar schrijfbureau. De man schrok en nam de benen. De politie werd gewaarschuwd. Na een onderzoek bleek, dat de man voor enkele duizenden guldens aan sieraden en een klein bedrag aan geld had mee genomen. De dader is binnengekomen door het forceren van een keukendeur. De politie heeft de man nog niet kun nen achterhalen. Twee straatrovers te Den Haag gepakt (Van onze Haagse correspondent) De Haagse politie is er eindelijk in geslaagd twee daders te arresteren van de lange reeks van al of niet geslaag de straatroven sedert de zomer van 1959 in de stad Den Haag en de rand gemeenten gepleegd. Een schilder van 22 jaar. heeft bekend de hoofddader te zijn. Als zijn medeplichtige, is een 24- jarige machinebankwerker aangehou den. Er zijn in totaal de laatste twee jaar circa 160 van dit soort diefstallen gemeld, waarbij onveranderlijk tassen van damesfietsen werden gerukt, of po gingen daartoe bij de politie werden ge rapporteerd. De politie geeft officieel op, dat de schilder „talloze" gevallen heeft bekend. Huldiging van vier luchtvaartpioniers Ter gelegenheid van de door de K.N.V.V.L. georganiseerde huldiging van de Nederlandse luchtvaart-pioniers: luit. gen. vlieger b.d. H. ter Poorten, generaal majoor-vlieger b.d. W. C. J. Versteegh en de heren H. Wijnmalen en J. van Dussel, die 50 jaar geleden hun vlieg brevet verwierven, zullen deze pioniers op 6 oktober a.s. de gast zijn van de Kon. Luchtmacht. Op deze dag zullen zij door de chef van de Luchtmachtstaf, luitenant-gene raal vlieger H. Schaper, worden ont vangen, waarna zij zich naar de vlieg basis Soesterberg zullen begeven waar de pioniers een halve eeuw geleden vele voetstappen hebben gezet. Zij zullen daar een lunch gebruiken waarna een bezichtiging van de basis op het pro gramma staat. VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F t-1 Scherpe uitval van minister Nogueira „Over genadeloze oorlog van India tegen de Naga-stammen iverd gezwegen Bedoeling is Westen verder te verzwakken Memorandum bleef zonder resultaat De onrust onder de Koerden in Irak vestigt weer eens de aandacht op een oud probleem. De Koerden wonen ver spreid over grondgebied van Turkije, Sy rië, Irak en Perzië. Volgens eigen op gave bedraagt hun aantal resp. zes mil joen in Turkije, vier miljoen in Perzië, twee miljoen in Irak en een halfmiljoen in Syrië. Verder nog 220.000 in de Sow- jet-Unie. In totaal dus bijna dertien mil joen. Dit cijfer wijkt nogal sterk af van dat, waartoe de Volkenbond in 1930 kwam,, namelijk drie miljoen! De Koerden zijn geen Arabieren, maar spreken een Indo-Europese taal, welke verwant is aan het Perzisch. Zij belijden de mohammedaanse godsdienst en be horen tot de Sunnieten, terwijl de Per zen en vele inwoners van Irak tot de Sjiieten behoren. Na de eerste wereldoorlog beoogde het verdrag van Sèvres een autonoom Koer- distan, maar het verdrag van Lausanne van 1923 liet dat ontwerp vallen. Na de tweede wereldoorlog had het streven naar een eigen natie evenmin veel suc ces. Vertegenwoordigers van de Koerden van alle landen wendden zich tot de conferentie van San Francisco met een gezamenlijk memorandum, maar zonder resultaat. Wel bestond onmiddellijk na de tweede wereldoorlog gedurende korte tijd in het noordwesten van Perzië een Koerdistaanse republiek, onder de be scherming van de Sowjet-Unie. Maar nadat het Perzische leger het gehele grondgebied had heroverd, verdween de republiek en haar president werd opge knoopt. Toen in 1947 een opstand van de Koerden in Irak werd onderdrukt, slaag de de leider van de opstand, Moellah Moestafa, erin de Sowjet-Unie te berei ken, waar hem de zender Bakoe ter be schikking werd gesteld voor propaganda onder de Koerden. Nu het badseizoen is geëindigd, gaat de politie in de badplaatsen de talloze gevonden voorwerpen sor teren, welke in de afgelopen maan den op de stranden zijn geoogst Een kleine collectie uit de te Zan- voort gevonden voorwerpen. Drie mannen roven in Bretla etalage leeg Drie onbekende mannen hebben gis ternacht een overval gepleegd op een horlogerie in het centrum van Breda. Een van hen vernielde met een wiel- sleutel van de gestolen auto, waal-mee zy reden, de winkelruit, waarna de twee anderen drie plateaus weggristen met in totaal 120 horloges, ter waarde van on geveer 10.000 gulden. De mannen verdwenen weer met de auto en reden op de Haagweg in Breda waarschijnlijk als gevolg van de mist tegen een daar geparkeerde auto. Zij zyn hun auto uitgesprongen met mede neming van de gestolen horloges. De po litie heeft er slechts twaalf in de auto gevonden. De daders zijn spoorloos. De gestolen auto was eigendom van een inwoner van Breda. De overval werd gezien door een buur man aan de overkant. Hij heeft de po litie gewaarschuwd, maar deze was niet meer in staat om de mannen ter plaatse aan te houden. De Portugese minister van Buiten landse Zaken, Alberto Franco Nogueira, heeft in een rede voor radio en t.v. ver klaard dat de vijanden van Portugal „erop uit zyn de Portugese natie te ver nietigen". Nogueira zei voorts dat Por tugal voorbereid dient te zyn op een nieuwe reeks aanvallen in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Volgens Nogueira wordt de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties „to taal gedomineerd" door de Russische en Afro-Aziatische blokken. Terwyl Portu gal ernaar streeft in Angola de openbare orde te herstellen en de terroristen te Commandant N.-Guinea luchtverdediging Op 10 oktober zal het commando over de vliegbasis Ypenburg van de Kon. Luchtmacht door kolonel-vlieger J. N. Mulder, worden overgedragen aan luite nant-kolonel H. J. Doornbos, thans eer ste officier op deze basis. Kolonel Mul der zal zich binnenkort naar Ned. Nieuw-Guinea begeven, waar hij zal op treden als commandant luchtverdediging en als commandant van de vliegbasis Mokmer op Biak. Moeilijkheden in kerkelijk Afrika In de (kleine) Nederduits Hervormde Kerk van Afrika, die het scherpst de apartheid propageerd en daarom uit de IVereldraad van Kerken is getreden is een aanklacht ingediend tegen prof. dr. A. van Selms te Pretoria, van wie be kend is, dat hij zich tegen het Deleid van de Synode van genoemde kerk ver zet. Zijn zaak zal 24 oktober door het mo- deramen van de Synode worden be handeld. Een andere hoogleraar van de Nederduits Hervormde Kerk van Afrika te Pretoria, prof. dr. A. S. Geijser, die op hetzelfde standpunt staat als prof. Van Selms, werd verzocht zijn ambt neer te leggen. Toen hy dit weigerde, hebben drie studenten een aanklacht tegen hem ingediend wegens dwaalleer o.a. op grond van colleges over de We reldraad. Het schijnt, dat hij in ver band met deze aanklacht is geschorst. Protesttelegram van anti-vivisectionisten Tijdens een door ruim 400 personen bijgewoonde protestvergadering tegen de vivisectie, die de Nederlandse bond tot Bestrijding der Vivisectie en de Neder- landsse anti-vivisectie Stichting in het Minervapaviljoen gisteravond te Am sterdam hadden belegd, is met algemene instemming van de aanwezigen besicten een telegram te sturen aan de minister president, waarin verontrusting en ver ontwaardiging wordt uitgesproken over het steeds toenemen van de vivisectie, ook in Nederland. In het telegram wordt de minister president verzocht met de grootst mo gelijke drang te bevorderen dat ons land spoedig een wettelijke regeling krijgt ter administratie, regeling, controlering en beteugeling van de vivisectie en moge lijkheden tot research en onderwijs op het gebied van vivisectie-vrye methoden worden gestimuleerd en zo nodig door de regering worden gesubsidieerd. bestrijden, beschrijven deze blokken de Portugese pogingen als „koloniale onder drukking en een bedreiging voor de we reldvrede", zo zei hij. De wereldvrede heeft echter gezwegen over India's „oorlog zonder genade" te gen de Naga-stammen en de „onderwer ping van de Hongaren door middel van Russische tanks is gemaakt tot een wet telijke maatregel die door een bevriende regering werd genomen om een ander land te hulp te komen", aldus de minis ter. Op Portugal is kritiek geleverd voor het niet eerbiedigen van resoluties die door de V.N. zijn uitgebracht, zo ver volgde hy. Andere landen echter, waar onder de Sowjet-Unie, India en Guinee, hebben gedaan of verkondigd dat zij de resoluties niet zouden eerbiedigen, zei hij. Nogueira zei voorts dat de aanvallen op Portugal zyn bedoeld „om de over zeese gebieden te annexeren" en „het Westen nog meer te verzwakken". Volgens de minister vallen al deze aan vallen op Portugal in het kader van een algemeen plan „om het terrorisme in noord-AngoIa politieke kracht te ver lenen en gelijksoortige uitbarstingen in andere gebieden voor te bereiden". „Het uiteindelijk doel is om de zenu wen van de Portugese natie op de proef te stellen en afbreuk te doen aan het morele weerstandsvermogen van het volk", aldus de minister. Nogueira zal binnenkort naar New York reizen om de zittingen van de al gemene vergadering der Verenigde Na ties bij te wonen. Hij zal aan het hoofd staan van de Portugese delegatie. Denen vergroten buitenlandse hulp De Deense premier Kampmann heeft in zijn rede ter gelegenheid vaji de opening van de nieuwe zitting van het parlement medegedeeld, dat Denemar ken dit jaar zijn bijdrage in de hulp aan onderontwikkelde landen van 13 miljoen kronen (ongeveer 6.730.000 gul den) zal verhogen tot 21 miljoen kro nen (ongeveer 10.880.000), nu grotere bedragen nodig zijn door het toenemen van de praktische mogelijkheden voor gebruikmaking van het hulpfonds. Voorts kondigde de premier aan, dat Denemarken voor de Faroereilanden en Groenland een visserij grens van twaalf zeemijlen zal invoeren. REGERING GAAT DAG UIT MET „KAREL DOORMAN" (Van onze Haagse correspondent) Volgende week woensdag zullen enige ministers en staatssecretarissen de gast zyn van minister ir. S. H. Visser aan boord van Hr. Ms. „Karei Doorman". Het vllegkampschip waarop de vliegtuigen zullen ontbreken maakt dan een dagtochtje op de Noordzee, met Rotterdam als vertrek- en aankomstha ven. Wie de gasten van minister Visser zullen zyn, is nog met precies bekend. De behandeling van de algemene kin derbijslagwet in de Tweede Kamser zal mogelijk enige ministers binden, waar door zij niet aanwezig zullen zijn. Het tochtje wordt gemaakt aan de vooravond van de grote geallieerde vlootoefening „Sharp Squall", waaraan Nederland deelneemt met de „Karei Doorman" en de „Groningen". Deze oefening zal tot eind oktober duren.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13