ARTSVE LT 2. Héél veel merken zijn er HARTEVELT IS FIJNER WIM SONNEVELD maakt vrolijke keuken van „Grand Gala du Disque" Vim NELLE ;yis/e KAPSTERS magazijnmeester LIKDOORNS Boze artiesten en verdwenen Edison-beeld jes 95 Dc échte zware shag uit het bekende blauwe pakje van de Weduwe Wegens uitbreiding van ons personeel vragen wij le KAPSTER 2e KAPSTER en vergevorderde LEERLINGEN. HET KAPPERSHUIS J. RIJNBENDE Hogewoerd 21 - TeL 20560 GROOTHANDEL zoekt per ELEKTROTECHNISCHE omgaande die in staat is magazijnadministratie bij te houden en op de juiste wijze goederen te beheren en te assisteren in de showroom. Bekendheid met installatie-materiaal, radio, tele visie en elektrisch huishoudelijke artikelen 6trekken tot aanbeveling. Schriftelijke sollicitaties te richten aan ROOD KAHLE N.V., Oude Singel 56 - Leiden. verwijderd met WONDEROLIE Weg met onhandige likdoorn- ringen en gevaarlijke scheer mesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de pUn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde won derolie. Jodium en het pijn stillende benzocalne. Een flesje NOXACORN Antisep tisch Likdoornmiddel van f. 1.60 bespaart U veel ellende. MAANDAG 2 OKTOBER 1961 Acht Edisons en één Edizoontje Wim Kan krijgt vocale" prijs 99 Wim Sonneveld heeft zaterdag avond onder de ogen van honderd duizenden televisiekijkers thuis en honderden in avondkleding gestoken toeschouwers in de Kurzaal te Sche- veningen voor een heel ongebruike lijk slot van het officiële gedeelte van het Grand Gala du Disque gezorgd. Sonneveld, die zich waarschijnlijk eens een avond helemaal opgelucht voelde door niet precies de sporen van professor Higgins te moeten druk ken, trad de winnaars van de onder scheidingen met zo'n onstuimige woordenstroom tegemoet, dat die helemaal beduusd met de fraaie on derscheiding uit het beeld verdwe nen of heel argeloos Sonnevelds grapjes serieus namen, zoals de Amerikaan, die precies ging vertellen waarom Harry Bélafonte niet zelf zijn Edison in ontvangst kon nemen. De Gala van dit jaar mag zonder twij fel geslaagd genoemd worden in tegen stelling tot die van het vorig jaar, die tot een grote chaos uitgroeide. Ook dit jaar leek het er even op. dat er kinken in de kabel zouden komen. Karei Prior zakte vrijdag bij de camerarepetities door een voetbalknie en Caterina Va- lente liet haar muziek in Duitsland liggen. Het bleek echter allemaal te verhelpen en het galafeest der lichte muze kon volgens plan verlopen met acht scheppingen en een klein schep- pin'kje van Pieter d'Hont ..acht transpirators en één inspiratortje" geduldig wachtend op de apotheose van het feest. „Nou moe. Wim Kan kreeg zeer verrassend een Edison in de afdeling vocaal Neder lands. „Nou moevond Sonneveld daarvan, toen hij dat las „wat moeten ze een beroerd seizoen hebben gehad". Kan dankte de jury voor haar vrien delijkheid en informeerde of „mevrouw Jo Vincent soms in de jury had geze ten". In de afdeling internationaal vocaal ging de prijs naar de langspeler „Bela- fonte in Carnegy Hall" van Harry Bela- fonte. De vertegenwoordiger van de Amerikaanse vocalist stelde, dat Béla fonte geld maar ook vriendschap waar deert en zich dan ook eens in Neder land zou laten horen. Andere buitenlanders konden even min aanwezig zijn. Deze onderscheide- men waren John Coltrane (jazz inter nationaal) en Jack Marshall ('instru mentaal internationaal). Ko van Dijk, Ontsnapte psychopaat gearresteerd Een 24-jarige psychopaat, die donder dagavond kans zag op het Centraal Sta tion te Amsterdam aan zyn bewaker te ontsnappen, is zaterdagmiddag toen hij bjj de Utrechtse brug in de hoofdstad op een lift stond te wachten, door twee wachtmeesters der Rijkspolitie gearres teerd. Nog dezelfde middag is de man op transport gesteld naar het huis van bewaring te Leeuwarden. Eerst gaf de man, die als zeer gevaar lijk bekend staat, een valse naam op, doch na ondervraging viel hij spoedig door de mand. die in de afdeling gesproken woord zijn grote rede uit „Danton's Dood" be kroond zag, speelde zaterdag in Gro ningen en werd door Sonneveld via de televisie toegesproken. Rita Reys en het trio Pim Jacobs verwierven een Edison voor hun plaat ..Marriage in modern jazz" Kapitein Diepenbeek van de Luchtmachtkapel ontving er een voor de opname van ..Marching Together". Een bewijs dat deze vorm van miltaire muziek elders meer weerklank vindt dan bij de generale staven. Sonneveld trachtte de kapitein te verleiden iets over de strubbelingen met „The Saints" te laten zeggen .maar de kapelmeester hield zich diplomatiek op de vlakte. Een gratis beleggingsadvies viel de ver bouwereerde Blue Diamonds ten deel. dde na een even muzikale als mierzoete interpretatie van „Little Ship" eerder op de avond, nu verbouwereerd een gra tis beleggingsadvies van Sonneveld kregen. De kleine Edison ging tenslotte naar de plaat „Aid Baba en de veertig rovers", waarvan Henk Bakker de geestelijke vader is. Charles Aznavour Als een Mount Everest tussen Lim burgse heuveltjes, zo stak Charles Aznavour in het bonte internationale voorprogramma af bij de overige ar tiesten, al moet er onmiddelijk bij ver teld worden, dat de totaal onbekende Argentijnen „Los Fronterisos" met een veel te kort optreden het publiek voor zich in wisten te nemen, dat Peter Kreuder met zijn nog immer parelende muzikaliteit een zeer geestig aandeel in de avond had, dat. ook de Denen Svend Asmussen en Ulrik Neumann op basis van hun grote muzikaliteit pittige hu mor verschaften en dat Caterine Valen- Zelfs de Israëlische Rika Zarai wilde wel een handtekening hebben van Charles Aznavour. te sinds haar laatste bezoek aan Neder land haar expressie aanzienlijk heeft verbeterd. Zij moet het niet in de eer ste plaats hebben van haar metallieke, schelle stem. de als „Europese" aange kondigde charmante zangeres. Een zicht baar optreden betekent met haar elek triserend optreden louter winst, vooral als zij haar teksten en melodieën goed kiest en daar wil het nog wel eens aan schorten met haar zo nadrukkelijk als internationaal gepropageerde repertoire, ofschoon zij tot lang niet alle talen een passende affiniteit bezit. Het banale Nederlandse liedje, dat zij zong liet gemengde indrukken achter, in een Spaans liedje daarentegen kon zij haar geestig, expressieve voordracht tot volle ontplooiing brengen. Adrem Het Metropole Orkest opende de avond met een Becaud-chanson en Dolf van der Linden liet horen hoe adrem reagerend ziin ensemble een fraaie transparante klank kan opbrengen. Het was slechts jammer, dat het orkest soms in de begeleiding de vocalisten overstemde. Ingeleid door de stralend charmante Teddy Scholten kwamen achtereenvol gens behalve de reeds genoemden Siw Malmquist, de mooie ex-tandarts- assistente Margot Eskens, de lakonieke Amerikaanse soldaat Gus Backus, die in Duitsland is blijven hangen. Rita Reys (perfect in haar manier van zin gen, die echter teveel een maniertje blijft zonder sterk persoonlijk te wor den), een tegenvallende Lys Assia met „Bleib Treu-dramatiek". een ijverig blazende „Toots" Thielemans een snel In theaterallure winnende Valerie Mas ters en een wat al te gemakkelijk op internationale successen drijvende Rika Zarai op het podium voor hun aandeel m het galafeest. Maar de onomstotelijk boeiendste ver schijning was Charles Aznavour. die even uit de opnamen van een moderne Oorneille-fihn was weggelopen voor dit optreden in Soheveningen. Het was de kleine schriele man met zijn vogelach tige hoofdje tussen brede schouders wel aan te zien. Rood omrande ogen bewe zen, dat het verenigen van het beroep filmacteur en dat van chansonnier geen sinecure is. Parijs zal hem dan ook meer dan een jaar niet horen. Aznavour, een man met een onontkoombare ner vositeit. die in heel ziin verlegen dédain doortrilt. Bij hem ziet men wat „pré- sence" is. Hij heeft geen driftig ge zwaai met armen en benen nodig om boeiend te zijn. Het scherpe verwijt, ge richt tot zijn vrouw: „Tu te laisses aller" betekende het hoogtepunt in een kwar tet chansons, waarmee hij veel succes oogstte. Na de prijsuitreiking werd in een feestelijke sfeer een bal gehouden in vele zalen van het Kurhaus. Pas zeer laat vertrokken de laatste galagangers. Gala-incidenten (Van onze Haagse correspondent) Tussen vertegenwoordigers van de lichte muze en de organisatoren van het tweede „Grand Gala du Disque" zijn zaterdagavond-laat, tijdens het „platenbal" in het Kurhaus te Sche- veningen, verscheidene wanklanken te horen geweest. In het bijzonder Caterina Valente was beledigd, dat haar geen Edison is toegekend. Ook de chansonnier Charles Azna vour voelde zich tekort gedaan. Aan beiden zou min of meer toe gezegd zijn, dat er voor hen een Edison te halen viel, indien zij op het Grand Gala zouden optreden. Hun grammofoanplatenmaatschappij zou deze toezegging op instigatie van het organiserende comité uit de geza menlijke Nederlandse grammofoon platen industrie hebben gedaan. Een en ander leidde tot een ern stige twist tussen de echtgenoot van Caterina Valente, Eric von Aro, met organisator Willem O. Duys, Jaap Stamer van Phonogram en jurylid Ger Lugtenburg. Von Aro zou daarbij verklaard hebben, dat zijn vrouw nooit meer aan het Grand Gala du Disque zal deelnemen. Een tweede merkwaardig feit deed zich voor, toen bleek dat er twee Edison-beeldjes zoek waren, die door de eerste secretaris van de Ameri kaanse ambassade, William Rusch, in ontvangst waren genomen, voor John Coltrane en Jack Marshall. De heer Rusch had de Edisons in de drukte na de uitreiking per ongeluk op het podium laten staan. Eén van de bronzen Edisons kwam zondagochtend terecht. Pianist Peter Kreuder die niet tot de prijswin naars behoort gaf het bij zijn ver trek uit het Kursaushotel af aan de portier, met het verzoek het voor hem te willen bewaren. Hij had het beeldje tijdens het „platenbal" ge kocht voor drie gulden, zo verklaarde Peter Kreuder. Hij wist niet van wie, maar hij had wel een kwitantie ont vangen. Hij kon de bronzen Edison echter niet meenemen, omdat hij per vliegtuig vertrok en het beeld te zwaar was Wedstrijd machineschrijven Trix Weevers weer kampioene In de Houtrustrotonde te Den Haag zün zaterdagmiddag de uitslagen bekend gemaakt van de daar op zaterdag 23 september gehouden elfde nationale wedstrijd in machineschrijven. 64 dames en een heer bogen zich daar toen over hun schrijfmachines om zo snel moge lijk een gedeelte uit een toespraak, ge houden door prof. dr. G. Stuiveling op een congres van het genootschap „Onze Taal" over „De taak van de overheid inzake de Nederlandse taal", uit te ty pen". Voor de vierde maal in successie werd kampioene van Nederland mej. Trix Weevers. Zij bereikte in een half uur tijds 16.133 aanslagen, maakte daarbij 43 fouten (aftrek 430 aanslagen) dus netto 15.703 aanslagen, of gemiddeld 523 aanslagen netto per minuut. Hiermede heeft zij het Nederlands record, dat zij in 1960 op 515 aanslagen per minuut bracht, opnieuw verbeterd. Nadat zij ver leden jaar de Babylon-wisselbeker defi nitief in haar bezit had gekregen, ont ving zij thans de nieuwe uitgeloofde be ker, terwijl zij tevens een schrijf machine 1 rDubbel-ribsteek bretelbroekje Wol versterkt met P"1"", Vilt-en pluisvnj volgens M TJ K.-patent. Keuze uit 8 icleuren-Makkelijk te was sen-moeilijk te slijten. 1-6 jaarV&naf LET 0P HET DELANA ETIKET I aangeboden kreeg. Tot de super-snellen, die boven de 500 APM-grens kwamen, behoorden ook de winnares van de twee de prijs, mej. E. A. van Frankenhuyzen uit Voorburg, en die van de derde, mej. M. Janssen uit Vaesrade. Beneden het vereiste minimum van 300 aanslagen per minuut bleven vier deelnemers moest het werk terzijde wor den gelegd, omdat het toegelaten aantal fouten was overschreden. Accura- tesse-prijzen werden toegekend aan me vrouw E. Polman-Dessauvagie, Den Haag en aan mevr. M. J. de Hoog-Bulderman. Rotterdam. -T VAN i NELLE J kwaliteit!

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7