Halve bijslag voor twee kinderen kleine zelfstandigen (tot f 3500) REBELLEN IN SYRIË WINNEN GEVECHT MET PARACHUTISTEN Premiebetaling door werkgevers WEERBERICHT Minister Veldkamp komt Tweede Kamer tegemoet Bijslag van derde kind af voor zelfstandigen tot 12.000 gulden Verzet tegen de tirannie van de president van de VARNasser Palace Hotel (fW ?)ïïeuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1961 No. 30465 Hoogstraat - Leiden De regering heeft een aantal wijzigingen aan gebracht in het zo omstreden wetsontwerp alge mene kinderbijslagverzekering, waarover het debat in de Tweede Kamer begin juli j.l. werd geschorst. Van de voorgestelde veranderingen zijn de be langrijkste: Een inkomengrens (f. 12.000) voor zelfstan- digen, Kinderbijslag voor het eerste en tweede kind van (zeer) kleine zelfstandigen (inkomens be- Behoudens de tegemoetkoming aan de kleine zelfstandigen, die dus uit de algemene middelen zal worden gefinancierd, blijft de regering in het algemeen betaling uit de rijksmiddelen onaanvaardbaar achten. Deze af wijzing berust niet op het karakter van de sociale verzekering zoals minister Van Rooy indertijd stelde maar op min of meer feitelijke gronden. De loontrekkenden zullen in het algemeen geen premie hoeven te be talen. Deze wordt geheven van de werkgever. Alleen wegens andere inkomsten kan de loontrekkende een aanslag krijgen, waarbij rekening wordt gehouden met het bedrag, dat de werkgever al heeft betaald. (Van onze Haagse correspondent) neden f. 3500). Deze bijslagen, welke de helft bedragen van de kinderbijslagen voor eerste en tweede kinderen van loontrekkenden, zul len tenlaste komen van het Rijk. Mogelijkheid tot vrijstelling van premiebetaling door ongehuwde vrouwen boven 45 jaar, Verplaatsing van de premiebetaling naar de werkgever, Nadere bepalingen over het waardevast maken van kinderbijslagen. Aan de grens? In het wetsontwerp is nu een be paling ingelast, waardoor de kinderbij slagen bij algemene maatregel van be stuur kunnen worden herzien, teneinde ze aan te passen aan de kosten van het levensonderhoud. Voor niet-loontrekkenden (in het al gemeen de zelfstandigen) zal voor recht op kinderbijslag een inkomensgrens van f. 12.000.- gelden. Het fiscale inkomen dient hierbij als uitgangspunt. Beneden deze grens krijgen zelfstan digen bijslag van het derde kind af. Is het inkomen over het voorafgaan de kalenderjaar groter dan f. 12.000.-, dan krijgt men pas bijslag voor bijv. het vierde kind enz. Er vind dan dus een soort „terugrekening tot aan de grens" plaats. Hoe hoger het inkomen boven de f. 12.000.- des te later gaat het recht op kinderbijslag in. Zeven miljoen Kleine zelfstandigen krijgen recht op kinderbijslag voor hun eerste en twee kind als hun inkomen over het vooraf gaande kalenderjaar niet meer bedraagt dan f.3500. De bijslag bedraagt dus de helft van die van loontrekkenden Tussen f. 3500.- en f. 3700.- begint de uitkering bij het tweede kind. Het betreft hier een wijziging van de be staande noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen. De kosten bedragen hier voor circa f. 7 miljoen. De regering meent, dat er geen spra ke is van discriminatie tussen zelfstan digen en loontrekkenden. Ziet men de kinderbijslag als correctie op de inko mensvorming (die bij deze twee groepen NOODWEER IN LEIDEN Gisteravond moest de brandweer ver scheidene malen assistentie verlenen bij het uitpompen van kelders, die ten ge volge van het noodweer onder water wa ren komen te staan. In de Boerhaave- laan viel een gat van anderhalve meter doorsnee in het voetpad, doordat het zand door de regen onder de bestrating werd weggespoeld. Een krantenbezorger, die over het voetpad fietste, maakte een tuimeling, toen hij in het gat reed. Advertentie Treslong, Hillegom (Tel 0 2520—5347) Rest, a la carte. Dag diner dansant. ONBEPERKT KIP-ETEN f6.—. 's Maandags gesloten. geheel verschillend is), dan moet men tot deze conclusie komen. De regering is het in dit opzicht eens met de Sociaal- Economische Raad, die voor de zelfstan digen een regeling van het derde kind af heeft bepleit. De vraag of de schatkist al dan niet moet bijdragen in de financiering is zee belangrijk. Komt men niet aan de grens van onze sociale verzekering, als deze zichzelf niet meer kan bedrui pen? Zoals gemeld wijst de regering thans in het algemeen een rijksbijdrage af. Een der redenen is, dat anders ge durende lange tijd overheidsgelden zou den worden geblokkeerd, waardoor an dere taken in het gedrang zouden komen. Begrip De regering heeft begrip voor de be zwaren tegen premiebetaling door de ongehuwde vrouw boven 45 jaar. Bij algemene maatregel van bestuur kan nu worden bepaald, dat zij vrijstelling krijgt lllllll!!lllllllllllllllll!lllllillllllll!inill!llllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllll'!llllllllllllllll!li Zo wordt het Wanneer het parlement akkoord gaat met het ontwerp-kinderbijslag, zoals dat thans door de regering is gewijzigd, woidt de siuatie als vo'gt: Kinderbijslag voor alle kinderen van loontrekkenden en van kleine zelfstandigen, als deze laatsten minder dan f3500.- verdienen. Bijslag voor het tweeue kind en volgende van kleine zelfstan digen tussen f 3500.- en f 3700.- Uitkering voor het derde kind enz. van zelfstandigen met een inkomen tussen f 3700.- en f12.000.-. Iedereen is in principe premie plichtig, behalve eventueel de ongehuwde vrouw boven 45 jaar. Bij loontrekkenden betaalt de werkgever premie. Voor hen is de premie dus „versluierd". lllllllllllllllillliiiillllllllll De regering wacht overigens in dit ge val een advies van de SER af. Zij hoopt dat 'dit zal zijn uitgebracht tegen de tijd, dat de AKW in werking treedt. Tenslotte stelt de regering voor, dat kinderbijslag wordt verleend voor kin deren van 16-27 jaar, die voor meer dan de helft invalide zijn. Met de voorgestelde wijzigingen hoopt de regering de Kamer, althans een meerderheid, voor het ontwerp te win nen. Maar ook al wordt de regeling aanvaard, dan lijkt het zeer onwaar schijnlijk dat zij op 1 januari 1962 in werking treedt. Het is vrijwel zeker, dat dit later zal zijn. „Het Syrische leger is in opstand gekomen en heeft het land bevrijd van het despotische juk van president Nasser van de Verenigde Arabi sche Republiek", aldus meldde Radio-Damascus gisteravond over de rebellie van Syrische troepen, die gisterochtend vroeg was uitgebroken, in de loop van de dag haar einde scheen te naderen, maar gisteravond opnieuw oplaaide, nadat bestandsbesprekingen met de regering in Cairo waren mislukt. Uit andere uitzendingen bleek, dat de leiders van de revolte uittreding van Syrië uit de Ver. Arabische Republiek (Egypte- Syrië) wensen, omdat zij van de „tirannieke autocratie" van Nasser bevrijd willen zijn. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat deze opstand een „strijd van radiozenders" was, maar volgens Radio-Damascus is een groep van 200 parachutisten, die hedenochtend door president Nasser naar het gebied van Latakia (vroeger Laodicea waren gestuurd en daar het vuur open den, door de Syrische soldaten „vernietigd". ter, dat het gehele eerste Syrische leger, dat bevel had gekregen naar de hoofd stad van Syrië op te rukken en de op stand te onderdrukken, naar de rebellen was overgelopen. Intussen hebben de op standelingen dr. Maarnoen Koebari, een 47-jarige advocaat, die vroeger voorzit ter van het Syrische parlement is ge weest, gevraagd een nieuw kabinet te vormen. Hij vervulde vóór de unie met Egypte verschillende ministerposten. Volgens de laatste berichten is hij erin Radio-Damascus is zeer optimistisch In een radiorede had president Nasser gisteren aangekondigd, dat hij nooit be reid zou zijn met muiters te onderhan delen of een compromis te sluiten. Hü gaf daarom zijn strijdkrachten op dracht „hun plicht te doen tegen de rebellie". Radio-Damascus meldde ech- geslaagd inderdaad een regering te vor men. Hedenochtend meldde AFP uit Bei roet, dat het gehele land zich achter de opstandelingen had geschaard. Er is „niet noemenswaard gevochten". De enige mogelijkheid voor president Nasser om zijn gezag in Syrië te her stellen, ligt in het neerlaten van val schermtroepen of het zenden van troe pen per schip. Het eerste is zoals hier boven reeds gemeld vandaag bij het aanbreken van de dag gebeurd, maar deze soldaten zijn „onschadelijk ge maakt". Een aantal Egyptische functionarissen kreeg gisteren van de opstandelingen toestemming naar Cairo te vertrekken. Onder hen zijn maarschalk Amer en generaal Feisal. Deze zijn gisteravond in Cairo aangekomen, waar zij aan pre sident Nasser verslag hebben uitge bracht. Volgens Radio-Damascus was Amer teruggekomen van beloften, die htf de opstandelingen gisteren had gedaan. Dit was voor de rebellenleiders aanlei ding de revolte voort te zetten. De „hoge revolutionaire Arabische lei ding der strijdkrachten" heeft thans voor Damascus en de voornaamste an dere Syrische steden een uitgaansverbod afgekondigd, dat geldt van zonsonder gang tot zonsopgang. Het leger heeft opdracht gekregen erop toe te zie ndat het uitgaansverbod strikt wordt nage leefd. Alle openbare bijeenkomsten zijn verboden. „Eén grote gevangenis" De opstandelingeleiders verklaarden gisteren voor Radio-Damascus dat pre- NOORDWIJK AAN ZEE Telefoon 0 1719—2345 Het gehele jaar geopend. Iedere zaterdag en zondag DINER-DANSANT (Menu f 9.50) Iedere zondag vanaf 15.30 uur THE DANSANT (normale prijzen). Trio Herre Jager Anneke van Hoof chansonnière WEEKEIND-ARRANGEMENT, f 55.per persoon. Kamer m. bad en alle maaltijden. sident Nasser Syrië gemaakt had tot één grote gevangenis en een vesting voor terrorisme. Nasser had volgens hen niet het recht het Arabische volk te leiden. „Uw komediespel heeft het Arabische volk slechts tweedracht en verwoesting gebracht", aldus het radiostation, zich richtend tot Nasser persoonlijk. „Nasser wil de Arabische wereld over heersen en exploiteren. Ja, Nasser ,in Syrië, Libanon, Jordanië, Irak, Tunesië en de gehele Arabische wereld gelooft men in het Arabische nationalisme, maar in uw geest en in die van uw gehuurde volgelingen leeft dit geloof niet. Uw geloof in de Arabische eenheid is slechts een middel voor het verwe zenlijken van uw overheersing." dat hij via zijn gelieime dienst het recht op vry'e meningsvorming heeft onder drukt en dat hij grote bedragen aan De rebellenleiders verwijten Nasser, geld, die hij het Syrische volk had af geperst, had gebruikt om dit volk te vervolgen. Wij, aldus de rebellenleiders, willen een Arabisch socialisme, dat de armen meer van de rijken geeft dan totnutoe gegeven is. Volgens AFP is de revolte voor de be volking van Egypte als een volslagen verrassing gekomen. De pers en de ra dio hadden nooit melding gemaakt van toeneming van de ontevredenheid in het Syrische deel van de VAR. Uit persbe richten en een officiële bekendmaking had men in Egypte eerder de indruk gekregen, dat de vorming van de een heidsregering met voldoening in Damas cus is ontvangen. ZUIDELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond; Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien en vannacht hier en daar mist Zwakke tot matige, aan de kust later vrij krachtige zuidelijke wind. Hogere temperaturen overdag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 30 SEPTEMBER Zon op: 6.38 uur; onder: 18.21 uur. Maan op: 22.16 uur; onder: 13.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.05 en 19.25 uur; laagwater te 2.50 en 15.04 uur. Dit blad bestaat uit 24 pagina's. Op het nieuwe Stationsplein bij de Lammenschansweg is gister avond het huldeblijk van de Leidse burgerij aan de 75-jarige 3 October Vereeniging officieel overgedragen. Onmiddellijk na de onthulling van het beeld van Cornells Joppensz, de veesjongen, die de hutspot vond, verd deze stevige kost aan de me- \igte verstrekt. Op de joto ziet men 'we ook de burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot (geheel links) en de voorzitter van de jubilerende vereniging, mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt, va i de hutspot smulden. Cornelis Joppensz deelde de maal tijden zelf uit (Foto L.D./Holvast) Directeur: E. A. E. van Dlshoeclt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte smgel l' Lelden am> n0 6,064 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie: 21507 LEIDSCH DAGBLAD De uitkijktoren op de pier in Scheveningen nadert zijn voltooi ing. Dezer dagen worden de stei gers verwijderd en half oktober hoopt men de toren in gebruik te kunnen nemen. PRINS BERNHARD EN PRINSES BEATRIX IN TOULOUSE Prins Bernhard en Prinses Beatrix zijn gisteravond per vliegtuig in Tou louse aangekomen voor een kort bezoek. Zaterdag zullen zij deelnemen aan plech tigheden op de school voor Europees recht. Uit het Leidsch Dagblad van 30 Sept. 1861: Advertentie) Heeren-Loge- ment den Burg. De ondergetee- kende heeft de eer te berigten dat hij met den len Oct. zijn stalhouderij zal openen, zich aanbevelend tot verhuring van soliede rijtuigen, ook in het ver voer als omnibus van huis naar elke spoortrein, tegen 25 ct. per persoon. J. Kok. t Advertentie 1962 in nieuwe kleuren in nieuwe stijl. Anders, mooier. Brixon stijl. 134.. 184.-

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1