Geen vuurwerk C. WALENKAMP Ds. D.J. Vossers: bijbelse boodschap kent geen kerkgrenzen Lord Home zegt precies waar liet op aankomt Ongelukje oorzaak van water in vliegtuigtank 11.25 Kerk geroepen het evangelie gestalte te geven DAMES DUSTERS Groep staten poogt levenswijze van anderen te vernietigen NEDO-MEX $?ey'e *3rinkó Sigarenhandel Indonesië uit Wereldbank? DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1961 Classis Leiden N.H. kerk bijeen Advertentie De laatste woensdag in september vergaderen veel Classes van de Ned. Herv. Kerk. Ook de Classis Leiden kwam gisteren als grote kerkeraadsvergaderinng by een In het zendingshuis te Oegstgeest. Na samenzang van psalm 87 1, 3 en 4, gebed en schriftlezing uit Jesaja 19 18- 25, sprak de praeses ds. D. J. Vossers zyn openingswoord uit. „Er wordt", zo zei hy, j,de laatste jaren erg veel over de zondagse prediking gesproken. Men spreekt zelfs over „de nood der prediking". D kritiek is vaak formeel; de preek duurt te lang of te kort, is te politiek of staat te weinig in het leven, enz. Maar als we by de bijbelse boodschap blijven, dan gaan we weg uit ons eigen kringetje en zien rond naar alle delen van de wereld. Kinderen op de zondagsscholen trek ken met Abram en Mozes mee, met Paulus en de andere apostelen: wij moe ten een blik slaan in alle tijden en op alle volken. In de vergaderingen van kerkeraad en classis en ook in die van de Synode moeten de ramen wijd open staan. Vandaar, dat de middagvergade ring gewijd is aan de activiteiten van „Kerk en Wereld". In de komende maanden zal men in iedere gemeente de deuren en ramen open moeten zptten als we met elkaar luisteren naar de Assemblee van de Wereldraad van Ker ken, die vergaderen zal in New Dehli. Het apostolaat, het diaconaat en de oecumeniciteit zullen daar aan de orde gesteld worden onder het thema: „Je zus Christus, het Licht der wereld". Daar komen ook de Russen. En als de kreet „De Russen kornen" in de wereld angst en schrik veroorzaakt, dan geeft diezelfde tijding, aldus ds. Vossers, in de kerk reden tot vreugde. Ook a.s. zon dag zullen de deuren van de kerk wyd open staan als het Israël-zondag Is. Velen willen in de kerk niets van de wereldpolitiek horen, maar wel over de bekering. Hoe zal het met ons zyn als we de volgende maand met New-Dehll bezig zUn? Zullen er dan heirbanen gaan lopen van Amerika naar Rusland of van het Vaticaaa naar Geneve of van Indonesië naar Nederland? Zullen er in onze kerk heirbanen gaan lopen van de gereformeerde bond naar de vrijzinnigheid? Of is dit alles idealisme? Neen, maar daarvoor is nodig ons aller bekering". Een bijzonder woord van welsom werd toegeroepen aan vier predikanten, die kort geleden binnen de Classis Lei den kwamen wonen, n.l. ds. Van den Berg in Leiden; ds. zyistra in Leid- schendam; ds. Irik ui Oegstgeest en ds. Boogert in Aarlanderveesi. Medegedeeld werd, dat de Classis Lei den ook in het afgelopen jaar geen en kele predikant voor de militaire dienst had afgestaan. ..Kerk en Krijgsmacht" zei, dat er in augustus 14 gereformeerde en 2 hervormde legerpredikanten zich hadden aangemeld. Zal de Classis Lei den in april 1962 weer niemand geven voor deze noodzakelijke arbeid? En dat, terwijl de Classis, aidus de praeses zo weinig vacatures telt en bijna altijd volledig bezet is? De heer J. H. Mulder van Oegstgeest bracht voor 't laatst een verslag uit van de vergaderingen van de Generale Sy node. Hij moet n.l. per 1 januari als zo danig aftreden. De praeses bracht hem dank voor de wijze waarop hij dit „ker- kewerk" had verricht. De verkiezingen vormden dit keer een heel klein agendapunt. In de Classicale Commissie voor Opzien t en Tucht kwam een opschuiving: ds. N. J. Cupedo te Noordwijk aan Zee werd primus; ds. H. Bouter te Leiden secundus en ds. P. A. Lefeber uit Alphen a. d. Rijn tertius. Het godsdienstonderwijs Ds. D. Lekkerkerker uit Valkenburg gaf een overzicht >'an de resultaten van een enquete, die het breed ministerie van de ring Katwijk had gehouden over de situatie van het godsdienston derwijs op Ulo, Middelbare Scholen en Nijverheidsscholen. HU kwam tot de vol gende conclusies en voorstellen: 1. Voor de jongere leeftydsgroepen is het gevaar voor doublures het grootst. Zowel op de school als op de catechisatie hoort hy hetzelfde verhaal en dat veroorzaakt dan een zekere overlading en ongeïn teresseerdheid. Bij de oudere groepen is dit gevaar voor doublures veel geringer. 2. Met zorg heeft de commissie ver nomen, dat het godsdienstonderwys op Mulo en Middelbare Scholen in Leiden zeer onvoldoende is. Hier ligt een groot terrein nog geheel braak. 3. Het is zeer gewenst, dat een brede commissie bin nen de Classis Leiden zich gaat bezig houden met de vraagstukken rondom de catechese. 4. Het godsdienstonderwys op de openbare scholen zal veel inten siever en uitgebreider gegeven moeten worden. Bij de bespreking bleek duidelyk hoe groot de verscheidenheid is van de boe ken, die by het catechetisch onderwys gebruikt worden. Kerkgeschiedenis en zending zyn daarby stief moederlyk be deeld. De heer J. H. Mulder deed namens de Verariging ..Kinderzorg" een drin gend beroep op de diaconieën deze ar beid grotere financiële steun te geven. Volgens hem komt het maar al te vaak voor, dat gemeenten, die geen kinderen onder toezicht van „Kinderzorg" hebben het dan ook niet nodig achten dit werk te steunen. In 1962 geen kerkdag Ds. P. Kloek te Leiden deed enige me dedelingen over de voorbereidende be sprekingen over de Kerkdag 1962. Spre ker betwyfelde of het begrip „Kerkdag" wel voldoende 'eeft in de gemeenten. Is dat nu een verklaring van hun ar moede? Na dit sombere geluid wist de praeses ook niets anders te doen dan voor te stellen in 1962 in de Classis Leiden geen kerkdag te houden. Een algemeen stilzwijgen was het antwoord op dit voorstel. Kerk en Wereld In de middagvergadering sprak de heer H. d'Olivat uit Driebergen over de arbeid van „Kerk en Wereld". Hoofdstuk VIII van de Kerkorde is getiteld: „Van het apostolaat". De Kerk is geroepen het Evangelie gestalte te geven in het leven van ons volk, zowel in dat van de enkeling als in de ver banden, waaruit onze maatschappy be staat. Wanneer nu voor artikel 8 een programma moet worden opgesteld, voor Kerk en Wereld als werkplaats, een la boratorium voor het apostolaat, dan kan het niet anders of het wordt een uitgebreid programma. Drie kernpimten noemde spreker vervolgens: 1. Het bU- staan van gemeenten, kerkeraden, le den bU de uitvoering van hun roeping het Evangelie uit te breiden in eigen omgeving. 2. Het voeden en opvoeden van allen, die in de verbreiding van het Evangelie, al dan niet beroepsmatig metterdaad betrokken zyn. 3. Steeds weer zoeken naar de wyzen, de vormen en de gelegenheden ten opzichte van de evangelisatie. Vanuit deze kernpun ten komt „Kerk en Wereld" tot bepaal de werkzaamheden. Alen heeft daarbU geen bepaalde doelstelling. Allereerst heeft men de opleiding van Wika's voor kerkelyk werk en wereldlijk leven. Er zijn thans ongeveer 170 Wika's aan de arbeid in jeugdwerk, vormingswerk, per soneelswerk. godsdienstonderwys, evan gelisatie, recreatie. Zy zyn werkzaam in grote steden, sommige delen van het platteland en sinds kort ook in zending en Wereldraad. Er zijn te weinig kandi daten voor de vele inogelykheden. Veel zorg en moeite heeft- men door span ningen. die er kunnen ontstaan tussen Wika's en besturen. Dan zijn er aan de ene kant zwakke Wika's, maar aan de andere kant ook besturen, die geen dui- delyke leiding geven. Soms zijn er ook zorgen voor het persoonlyk godsdienstig leven. In de tweede plaats zyn er de cur sussen en conferenties, die jaarlyks on geveer 4.000 deelnemers trekken. Deze arbeid is in hoofdzaak gericht op de ge meenteleden. Men wil de mensen laten zien aan welke verleidingen zij bloot staan in hun beroep, welke diepere vra gen van mens-zijn er in te voorschyn komen en welke middelen gegeven ku- en worden om staande en gaande te blijven, zy willen de ontmoeting tussen christenen en niet-chrietenen bevorde ren en leiden; zo ook de ontmoeting tus sen de leden der verschillende kerken. In de derde Dlaats noemde spreker het Open-Deurwerk; het werk in uit breidende grote j.teden, secularisatie en de verhouding tussen Oegstgeest als Zendingshogeschool en Driebergen als instituut „Kerk en Wereld". Het doel is: de gemeenten op te wekken te leven als evangeliserende gemeenten. In de zeer uitvoerige bespreking ging de heer d'Olivat nog in op de selectie bU de kandidaten voor de opleiding in Kerk en Wereld"; op de misverstanden tussen Wika's en byv. besturen van dorpshulzen; op de moeilijke vraag naar de „roeping" van de Wika; op de nood- zakelykheid van deskundigheid, die op het gespecialiseerde terrein van de Wika wordt vereist. De praeses was dankbaar, dat er op de middagvergadering een venster was opengestoten, waardoor de blik van de kerk op de wereld verruimd kan zUn. Advertentie Zo juist ontvangen Leuke gebloemde Alle maten HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA (Van onze correspondent in Washington) Lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren tijdens de algemene beschouwingen in de Assemblee (Algemene Vergadering) der Verenigde Naties de communisten precies gezegd waar het op stond. Zij die verwachtten, dat Engeland olie op de golven zou gieten, kwamen bedrogen uit. Lord Home beschuldigde de Russen van oneerlijkheid bij de onderhandelingen over het staken van de kernproeven en noemde het beeld dat Gromiko, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, van West-Duitsland heeft geschetst, tot tweemaal toe grotesk ((fantastisch, lachwekkend). Bedriegerspraktijken brengen de wereld in Transparante kleurlak van Ceta-Bever Russisch-Chinese handel achteruit Blykens een door Economische commissie voor Europa uitgegeven rap port over de buitenlandse handel der Europese landen is de handel tussen de Sowjet-Unie en communistisch-Chma in 1960 sterk achteruitgegaan. In 1959 was de uit-voer van de Sowjet-Unie naar China nog met 50% toegenomen, ter wijl de invoer uit China met 25 steeg. In 1960 daalde de handel tussen deze landen echter met 19 Amerikaanse straaljagers voor training naar Europa Acht Amerikaanse squadrons straal jagers twee bestaande uit F-104 Star- fighters, zes uit F-100 Super Sabres zyn tydelyk naar West-Europa gezon den voor „overzeese operationele trai ning", aldus heeft het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht in Heidel- ber meegedeeld. De toestellen zyn toegevoegd aan de 17-de luchtmacht, en zullen worden ge stationeerd op de basis Ramstein, in het zuidwestelyke deel van WestrDuits- land. FEMINA TROK RUIM 100.000 BEZOEKERS (Van onze correspondent) De beurs voor mode en huishouding Femina, die gisteravond te Rotterdam is gesloten, heeft 100.902 bezoekers ge trokken, ongeveer 14.000 minder dan in het topjaar 1960. Vooral de voor septem ber ongekend grote hitte was debet aan deze teruggang. Op het testpodium in het Rotterdamse Ahoy'-complex werd gisteravond tot Femina-huisvrouw 1961 uitgeroepen mevrouw R. W. Augustijn- Nieuwenhuis uit Barendrecht, moeder van een dochter en zes zonen. Het onderzoek naar de hoeveelheid water werd aangetroffen, kan men om- GERO ZILVIUM Edelsteenkundige F.G.A. Breestraat 114c water, die met de brandstof op 31 juli aan een KLM-vIlegtuig op Blak zou zyn afgeleverd en de eventuele oorzaak daarvan is thans afgesloten. De In het vliegtuig aanwezige hoeveel heid water bleek volgens de uitkomst van een gezamenlyk op Biak gehouden onderzoek door de Shell, KLM en de plaatselyke luchtvaartautoriteiten onge veer 80 liter te zijn geweest op een totale brandstof van ongeveer 39.000 liter. Omdat in het bevoorradingssysteem op het vliegveld van Biak geen spoor De drang was te sterk Moeder en zoon samen in de kwakzalverij (Van onze correspondent- Wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst is proces-verbaal opgemaakt tegen een 55-jarige vrouw te Rotterdam. Toen de rechercheurs op bezoek kwamen was zy juist bezig met het bestrijken van het been van een patiënte. In een andere kamer verricht te haar 27-jarige zoon, een soortgelyke handeling. De moeder was reeds eerder met de politie in aanraking geweest in verband met kwakzalvery. Zy beweert een mag netische gave tot genezing te nebben ontvangen, waartegen zy zich niet kan verzetten. Het behandelen van haar pa- tienten levert haar van f2.50 tot f3. per keer op, zodat zy een heel benoor- lyk inkomen genoot. Haar zoon, die aanvankelijk in de autobranche werk zaam was, voelde enige tyd geleden ook de gave van de genezing in zien tot openbaring komen. Evenals zyn moe der, zo verklaarde hy, zou hy er zich tegen hebben verzet, maar de drang werd te sterk, reden waarom hy zich zakelyk met zijn moeder associeerde. Hy placht s morgens per auto ae pa tiënten aan huis te bezoeken om 's mid dags zyn moeder tydens haar dage- lykse spreekuur te assisteren. GEVAARLIJKE TABLETTEN TE HAARLEM VERLOREN (Van onze correspondent) De Haarlemse oolitie zoekt sinds gis teravond naar een wit doosje met als opschrift „Centraal Apotheek", waarin 60 witte tabletjes zaten, die zeer scha- delyk voor de gezondheid zyn. Het doos je is tussen half zes en zes uur verlo ren door een meisje, dat door de Grote Houtstraat heeft gelopen, een bood schap heeft gedaan op de Gedempte Raamgracht en tenslotte naar de Wil- helminastraat is gelopen. Daar gebruik van de tabletten gevaarlyk is, verzoekt de Haarlemse politie de vinder of vin- deres zich met haar in verbinding te stellen. trent de oorzaak van de aanwezigheid van het water in de brandstof, aan de hand van verzamelde gegevens, slechts een gissing doen. Het bevoorradingssysteem is onlangs met een derde afleveringspunt uitge breid. Tydens d e constructie van de pypleiding, die dit nieuwe punt met de brandstofinstallatie verbindt, heeft een tropische regenbui gewoed, waardoor enig regenwater in de in aanbouw zyn- de leiding is gekomen. Men heeft dit geconstateerd, toen de nieuwe leiding na het gereedkomen met turbinebrandstof werd doorgespoeld. Het spoelen werd voortgezet totdat „droge" brandstof werd verkregen. Vermoed wordt nu, dat als gevolg van het doorspoelen een geringe hoeveelheid van dit water in een zytak van het systeem is gedreven en daarin is achter gebleven. Omdat via deze zytak de KLM-machine werd getankt, zou dit de verklaring kunnen zyn voor het mede inbrengen van enig water met de brand stof in het vliegtuig. De voorschriften van luchtvaart- en oliemaatschappyen betreffende de kwa liteitsbewaking van vliegtuigbrandstof fen en de controle daarop zijn evenwel van dien aard, dat de ontstane afwy king onmiddellyk aan het licht trad en het voorval beperkt bleef tot een ver traging van het vliegtuig ernstig in gevaar Het was zeer toepasselyk dat de En gelsman de wereld by het begin van de nieuwe Assemblee nog eens herinnerde aan de fundamentele principes, uie de internationale samenleving mogelyk makengeschillen moeten door onder handelingen worden geregeld, verdra gen moeten worden gerespecteerd en de vrede moet zonodig door collectieve actie gehandhaafd worden. Als hoofdoorzaak van alle moeilijk heden beschouwt Lord Home de ideo logische verdeeldheid in de wereld. Zo lang een groep staten tot doel heeft de levenswyze van andere volken te ver nietigen, kan men in de wereld geen oprechte samenwerking verwachten. In zulke omstandigheden kan de organisa tie der Verenigde Naties slechts een schaduw zyn van wat zy behoorde te wezen. Eerlijk vergelijk Het eerste punt van Lord Homes be toog had direct betrekking op het con- flict-Berlyn. Een regeling van de ge schillen moet door onderhandeling wor den bereikt. Maar, zo zei Lord Home met nadruk, onderhandelaars moeten geen overwinning zoeken, doch een eer- lyk vergelyk. Voor de onderhandelings methode, die de Russen aan de dag heb ben gelegd tydens de conferentie over het staken van de kernproeven, had Lord Home geen goed woord over. De wereld komt, volgens de Britse minister, door dergelyke bedriegerspraktijken in levensgevaar. Wat de onderhandelingen over de ontwapening in het algemeen betrof, hoopte de Brit dat de Russen zouden inzien dat het doel van inspectie niet spionage is, doch dat door inspectie het vertrouwen gewekt kon worden om verder te gaan. Toen Lord Home sprak over de nood zaak om verdragen te respecteren, had hy natuurlyk zyn kans om te wyzen op de bestaande verdragen ten aanzien van Duitsland. Indien over de toestand in Beriyn ono- derhandeld zal worden, dan moet de regeling een ononderbroken toegang tot de stad en een absolute garantie dat de vryheid van de bevolking zal worden gehandhaafd inhouden. Na deze passage weerklonk het enige tussentydse applaus dat Lord Home oogstte. Deze beschouwelyke, niet op effect be rekende, doch tot nadenken stemmende rede behoorde niet thuis in de categorie van oraties die een zaal in vuur bren gen. Lord Homes doel was echter niet de toehoorders op te winden. Bezinning was wat hy nastreefde. Exploitatie van onrust Zeer essentieel was wat hy zei over de noodzaak van een collectieve actie om de vrede te handhaven. Zulk een actie hebben de Verenigde Naties onderno men om Israël van Egypte gescneiden te houden en om in Kongo een inter ventie van buitenaf te voorkomen. Hoe wel deze acties werden ondernomen op grond van resoluties van de veiligneids- raad, weigeren de communistische sta ten hun aandeel in de kosten te dragen. Deze acties waren daarom maar oetrek- kelyk collectief. De communisten slagen erin de Vei ligheidsraad herhaaldelijk door een veto te verlammen en de Assemblee van haar kracht te beroven door geld te onthou den aan acties, waartoe de meerderheid 1 heeft besloten. De oorzaak van dit alles zag Lord Home in het feit, dat de we reld verdeeld is door een grote kloof en in het feit dat de communisten de in terne onrust in diverse landen willen exploiteren. De Sowjet-Unie heeft gisteravond by de Algemene Vergadering der V.N. een program van acht punten ingediend, ge richt op internationale ontspannine en versterking van het onderlinge vertrou- we tussen de landen. De Russen willen: Bevriezing van de begrotingen voor militaire doeleinden; stopzetting van de oorlogspropaganda; afzien van het ge bruik van kernwapens; sluiting van een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO- landen en de landen-leden van de ver dragsorganisatie van Warschau; terug trekking van de troepen, die zich op buitenlands grondgebied bevinden; maatregelen tegen verdere verspreiding van kernwapens; instelling van kern- wapenvrye zones; maatregelen om het gevaar van een onverwachte aanval te verminderen. Al deze voorstellen zyn a). eerder door de Sowjet-Unie ingediend. Men ver wacht dat de Russen later een ontwerp resolutie zullen indienen, waarin deze voorstellen zyn vervat. Chroesjtsjow dreigt De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Von Br-entano, heeft gis teren namens de Bondsregering een er kenning van de Oostdnltse regering met beslistheid van de hand gewezen. Cen dergelyke erkenning, zo betoogde hij op een bijeenkomst van de bondsdagfractie van de christendemocratische en de Christeiyke Sociale Unie, zou betekenen dat de zeventien miljoen Oostduitsers aan de slaverny worden overgegeven. Premier Chroesjtsjow heeft tegenover een vertegenwoordiger van de Ameri kaanse regering verklaard dat. wanneer de Sowjet-Unie een vredesverdrag met Oost-Duitsland. tekent, het \yesten zijn rechten in Berlijn en het recht op toe gang tot West-Berlyn verliest tot het een nieuw verdrag dienaangaande met Oost-Duitslaiud heeft getekend. Dit be richt de diplomatieke verslaggever van de „New York Times", James Reston. Reston spreekt over „een afgezant van Kennedy die persoonlyk met Chroesjtsjow heeft gesproken", maar noemt hem niet met name. Niet één vrachtauto, schip, trein of vliegtuig zou na het sluiten van een af- zonderlyk vredesverdrag uit West-Dui rs- land naar West-Berlyn gaan voordat met de Oostduitsers overeenstemming is bereikt over een nieuwe regeling", zou Chroesjtsjow hebben gedreigd. Advertentie Beroep op neutralen In de Londense Shepperton stu dio's worden opnamen gemaakt voor de film „De weg naar Hong kong". Dit wordt de zevende film in de bekende ,,weg"-serie, waarin de hoofdrollen worden vertolkt door v.l.n.rBob Hope, Dorothy Lamour en Bing Crosby. Na een onderbreking van negen jaar zijn de drie sterren nu weer tezamen in een film. Het is 21 jaar geleden, dat zij de eerste film in deze serie maakten. Franse vrouw ter dood veroordeeld In de Zuidfranse stad Cahors Is gis teren de 37-jarige mevr. Andrée Pebeyre ter dood veroordeeld, omdat zy haar dochtertje Frangoise van drie en een half jaar zodanig had mishandeld dat het kind aan de gevolgen overleed. Als president De Gaulle geen gratie ver leent, zal zy door middel van de guillo tine worden terechtgesteld. In 1949 werd het laatst in Frankryk een vrouw ge ëxecuteerd. De vader van het kind, Pierre Pe beyre, kraeg 20 jaar gevangenisstraf voor zy'n aandeel in de mishandelingen. De 14-jarige zoon van het echtpaar zal tot zyn 21 ste jaar in een tehuis worden opgenomen, omdat ook hy tot de üood van zyn zusje had bijgedragen. Het publiek applaudisseerde toen de vonnissen werden bekendgemaakt. Te voren had de openbare aanklager be toogd, dat het hier ging om het toppunt, van kindermishandeling. Hy gaf een opsomming van de schanddaden, waar aan het drietal zich had schuldig ge maakt. De beklaagden verklaarden dat het kind niet zindelyk was. Volgens ge tuigen was het echter beslist geen las tig kind. De verdediger had gewezen op het a-sociale milieu van de beklaagden. De moeder is de dochter van een vrouw van verdachte zeden en de vader een slappe figuur, dieal eens eerder met de Justitie in aanraking is geweest. Het gezin woont de in een miserabele behuizing. De jury zag echter geen reden tot clementie. De Britse minister deed een beroep op de neutralen om werkelyk neutraal te zyn en niet een verschillende houding aan te nemen tegenover een bullebak die vrees aanjaagt en een democraat die voor rede en een compromis is te vinden. Men ziet, Lord Home nam geen blad voor de mond, maar een minister van Buitenlandse Zaken kan zoiets gemak- kelyker zeggen zonder aanstoot te wek ken dan bijvoorbeeld de president van de Verenigde Staten of de Britse minis ter-president. Volgens de Russen kan geen interna tionaal ambtenaar onpartijdig zyn. In dien dat zo is, antwoordde Lord Home, dan kunnen we beter onze koffers pak ken en naar huis gaan. Wat de wereld organisatie juist behoeft zijn onparty- dige functionarissen, werkend onder een secretaris-generaal die zelf onpartijdig is. Door een veto, door onthouding van geld en door het troika-plan trachten de Russen de Verenigde Naties krachteloos te maken. V.N.-ambtenaren die orders ontvangen van het land van herkomst zyn, aldus Lord Home, uit den boze. Tot zover onze correspondent. Onderhoud Rusk-Gromiko De Sowjetrussische minister van Bui tenlandse Zaken Gromiko heeft gisteren bijna vier uur lang besprekingen ge voerd met zijn Amerikaanse ambtge noot Dean Rusk. Beide staatslieden zul len elkaar zaterdagochtend opnieuw ontmoeten. Rusk verklaarde dat het on derhoud goed is verlopen, en dat voor namelijk is gesproken over Duitsland en Berlyn. Voorts heeft Gromiko een uiteenzet ting gegeven van het Russische plan, een secretaris-generaal en drie plaats vervangende secretarissen-generaal te benoemen. maar wel een pracht collectie KAREL I MISKLEUR. 50 st. ENORM van f 7.50 NU f5.25 50 st. DE LUXE v. f 7.— NU f 4.50 50 st. PERFECT v. f 6.— NU f 4.— 50 st. ROOD BLAUW. van f 4.75 NU f 3.50 100 st. CHARMANT. van f 5.NU f 4. ZIE ETALAGE Prinsessekade 1 De Indonesische minister van Indu- stire Chaercel Saleh heeft gisteravond te Washington verklaard dat hij er by zyn regering op zal aandringen dat zy haar zetel in de Wereldbank ter be schikking moet stellen nu de directie van deze organisatie heeft geweigerd om de Republiek Indonesië leningen te ver strekken zolang de financiële vorderin gen van Nederland nog niet zyn gere geld. Minister Saleh maakte zijn besluit be kend na afloop van een bespreking met de president van de wereldbank Eugène Black. Hy verklaarde dat hy de Indonesische regering tevens zou adviseren om zich niet aan te sluiten by de zusterorgani satie van de Wereldbank, de interna tionale ontwikkelingsorganisatie <IDA> volgens de Indonesische staatsman zal de republiek zich niet terugtrekken uit het internationale Monetaire Fonds „waarmee wy tot dusver zeer goede be trekkingen hebben onderhouden." Eugène Black had d e Indonesische minister meegedeeld dat „het onmoge- lUk is om Indonesië leningen te ver strekken, zolang zy haar schulden niet heeft voldaan". Minister Saleh verklaarde dat „het o deze wyze onmogelijk was om bevrcui gende betrekkingen met de Wereldbar.:. te onderhouden".

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9