PANTER HALVE EEUW GELEDEN STIERF IDEALIST LODEWUK PINCOFFS Raadselachtige figuur biologeerde Maasstad ZWAARDEMAKER N.C.R. V.-voorzitter onderschrijft kritiek op de structuur van N.T.S. Van weldoener tot bankroetier. SENORITAS PRINS KAREL VAN BELGIE /IET AF VAN EEN DOTATIE sterk... prachtig Herstel van de grafkelder van Prins Filips Willem van Oranje Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 28 september 1961 Vierde blad no. 30464 (Van een speciale medewerker) T 7IJFTIG jaar geleden: 28 september 1911 stierf op hoge leeftijd in V Amerika een man die in het begin van zijn loopbaan te Rotterdam buitensporig is bewierookt en verafgood, doch na zijn val van alle kanten is verguisd en met smaad overladen: Lodewijk Pincoffs. De man van wie men later meende dat hij Rotterdam tot grootheid had gebracht, de grote idealist die, toen hij door het noodlot werd vervolgd, teneinde zijn plannen in het belang van Rotterdam te doen slagen, zijn toevlucht nam tot onregelmatigheden. De man die, wanneer hij wat meer geluk had gehad inplaats van de weggelopen bankroetier, in de geschie denis van Rotterdam de grote weldoener zou zijn gebleven. Fejjenoord, spande hjj zich er onmiddel lijk voor en het duurde niet lang of hy had de leiding in handen en richtte de op grootse schaal opgezette Rotterdam' sche Handelsvereeniging op. Zaken lopen mis Immigrant die succes had In 1800 vestigde zich te Rotterdam een uit Marksch Friedland in West- Pruisen afkomstige immigrant. Pincoffs geheten. Hij richtte er een loterijkan toor en tevens een manufacturenzaak op. In deze zaken schijnt hij succes te hebben gehad, want reeds in 1839 woon de hij in een pand aan de Zuidblaak en hield er drie dienstboden op na. Zijn zoon Lodewijk kreeg een gpede opvoe ding en ging geruime tijd in de leer bij grote handelszaken te Londen en te Ant werpen. In 1849 vestigde hij zich te Rotterdam, waar hy een Afrikaanse zaak begon. In 1857 begon de firma op bescheiden schaal een handel aan de mond van de Kongo, welke handel zich langza merhand ontwikkelde. Deze zaak, die met een groot kapitaal werkte, ontwik kelde zich gedurende de tien jaren van haar bestaan tot een voor die dagen zeer belangrijke onderneming. Handelsman-politicus Pincoffs was een groot man in de ha venstad aan de Maas. Een jaar na de oprichting van de Rotterdamsche Bank in 1863 werd Pincoffs daarvan commis saris. By de oprichting van de Ned. Amerikaansche Stoomvaartmaatschap pij in 1873 werd Pincoffs ook daar com missaris. Ter gelegenheid van het 25- jarig regeringsjubileum van Koning Willem III in 1874 overhandigde deze persoonlijk aan de voorzitter van het feestcomité, Pincoffs, het Comman deurskruis van de Eikenkroon. Op ve lerlei cultureel en filantropisch ge bied verleende Pincoffs zyn modewer king. Groot was Pincoffs' invloed in Rotterdam. De toen zeer populaire Rotterdamse burgemeester Van Vollenhoven was ge woon 's morgens op weg naar het stad huis eerst even by Pincoffs aan te lo pen, die daardoor invloed kon uitoefe nen op allerlei belangrijke zaken. Nadat Pincoffs' belangstelling was gewekt voor de plannen die zyn vriend mr. M. Mees had ten aanzien van de stadsuitbreiding in de richting van Personeelsgebrek bij Horecabedrijven In kasteel Oud Wassenaar heeft de directeur-generaal voor de middenstand en het toerisme van het ministerie van Economische Zaken, de heer J. F. H. Wysen, gisteravond een ontvangst ge geven ter gelegenheid van het 12 e con gres van deze organisatie, die de kleine en middenbedrijven In het hotel en res taurantbedrijf vertegenwoordigt, heeft gisteren In Amsterdam zijn driedaagse besprekingen beëindigd. Een der belangrykste onderwerpen, die ter discussie stonden, was het grote personeelsgebrek. In dit verband werden de ernstige moeliykheden in het licht gesteld, waarvoor het veld winnen van de vyfdaagse werkweek de kleinere be- dryven in deze branche stelt. De toe nemende vrye tyd eist meer van de ze bedryven, waarvan de overgrote meerderheid zonder personeel moet wer ken. In Nederland bijv. bestaat deze be- dryfstak voor 72 uit een eenmans- bedryven. De Amerikaanne vertegen woordiger wees erop, dat het aantal eenmansbedryven daar zelfs 78 be draagt. De eisen die aan de zonder personeel werkende houders van Horeca bedryven worden gesteld, worden door de invoering van de vrye zaterdag en door de uitbreiding van het toerisme in het algemeen steeds groter. Vertegen woordigers van diverse landen klaagden erover, dat het door personeelsgebrek onmogelyk is de gevolgen van deze ont wikkeling op te vangen. Het congres be steedde in dit verband ook veel aan dacht aan de beroepsopleiding. Voorts werden ervaringen uitgewisseld op het gebied van de rationalisatie en de in voering van meer efficiency in de be drijven. Ook de kwestie van de toene mende sociale lasten werd behandeld. Het congres beperkte zich tot een be spreking van de over deze vraagstuk ken uitgebrachte rapporten en men heeft ervan afgezien bepaalde besluiten te formuleren. De buitenlandse deelne mers aan het congres maken vandaag nog een toer door ons land. Vóór Kerstmis meer wintersport-treinen In de dagen vóór Kerstmis zullen er zes Bergland-expres-treinen van Den Haag S.S. naar de wintersportgebieden van Zwitserland en Oostenryk vertrek ken. Dit hoge aantal van deze speciale toeristentreinen wordt ingezet om te voldoen aan de steeds toenemende vraag naar goedkoop vervoer, die zich om streeks deze tyd doet gelden. Deze treinen zullen méér ligwagens- (couchettes) en ook meer slaapwagens omvatten dan vorige jaren, maar toch zal het niet mogelijk zyn aan alle aanvragen voor slaapaccommodatie te voldoen. Vandaar dat in deze Bergland- treinen ook vier ry tuigen met uitschuif- bare „zit-ligstoelen" (de z.g. toeristen- klasserytuigen) zullen meerijden. In handelskringen binnen en buiten Rotterdam begon men te twyfelen aan de soliditeit van Pincoffs' zaken, met name de „Afrikaanse" vertrouwde men niet. De commissarissen drongen er op aan de zaken in te krimpen, maar de directie wist hen met een kluitje in het riet te sturen. Grote zorg baarde aan de commissarissen het enorme bedrag dat aan kredietbrieven in omloop was. In augustus 1877 werd het kapitaal uit gebreid, bovendien wist men Prins Hen drik der Nederlanden over te halen het erevoorzitterschap der maatschappij te aanvaarden. Een circulaire, verspreid om deelne ming in het vergrote aandelen-kapitaal aan te bevelen was door de prins zelf ondertekend. In weerwil van dit alles stond de maatschappy er slecht voor. De catastrofe Op 10 mei 1879 kwam de catastrofe. Na de vergadering van de Rotterdam sche Handelsvereeniging op 10 mei 1879 verklaarde Pincoffs dat het. kapitaal der AHV verloren was en dat dit gedekt was door valse boekingen en balansen. 14 mei 1879 werd een „zwarte dag" in Rotterdams geschiedenis- In de middaguren was Pincoffs, die waarschyniyk de grond onder zyn voe ten te heet voelde worden, met zyn gezin verdwenen. Juist toen de trein naar België zou vertrekken kwam Pin- coffs met zyn gezin het perron op en de stationschef hield de trein N even op voor de grote zakenman en Eerste Ka merlid, groette hem eerbiedigen Pin coffs had de plaat gepoetst De kracht van Pincoffs had voor ve len in de stad aan de Maas onaange name gevolgen. De gevolgen van zjjn val bleken véél groter dan men had durven vermoeden. Rotterdam had in eens zyn commercieel vertrouwen ver loren. Tal van brochures en krante-artike- len, vele karikaturen en spotliederen die naar aanleiding van het gebeurde ver schenen, bewezen hoezeer Pincoffs' da den het volk in brede lagen in beroering hadden gebracht. Door de Hoge Raad werd een strafvervolging ingesteld tegen Pincoffs wegens valsheid in geschriften van koophandel 54 maal gepleegd en wegens bedriegelijke bankbreuk. Pincoffs werd by verstek tot 8 Jaar veroordeeld. Het bleef en biyft een raadsel hoe een man als Pincoffs ge heel Rotterdam door zyn persoonlyk- heid wist te biologeren. De politieke te genstanders van de liberalen wierWW vertegenwoordiger Pincoffs was, namen de gelegenheid te baat om de slag die de liberalen trof, uit te buiten. Van België vertrok Pincoffs per schip naar Liverpool. Een poging hem in En geland te arresteren faalde. Voor zich zelf, zyn vrouw en drie zoons kocht hy onder zyn eigen naam drie passagebil jetten aan het kantoor van de White Star Line. Detectives die, naar men be weerde, omgekocht waren, hadden hem op Engelse bodem nog kunnen arreste ren, maar de vogel was gevlogen voor dat zij handelend konden optreden. Pincoffs ging naar Amerika, met welk land Nederland geen uitleveringstrac- taat had, zodat hy ongehinderd kon ontsnappen. 28 september 1911 blies Pincoffs op hoge leeftyd in zyn nieuwe vaderland zyn laatste adem uit. Na zyn val bezochten hem verschei dene Rotterdammers te New York, zijn vereerders correspondeerden met hem, zelfs boden zy hem zyn wandelstok die by de verkoping van zijn boedel onder de hamer was gekomen, als geschenk aan en zonden hem geregeld op zyn verjaardag een gelukwens, vergezeld van vele naamkaartjes van andere Rotter dammers. Zelfs was er sprake van het oprichten van een standbeeld voor deze grote" man. Advertentie. neemt vaker OUD-PREMIER MOH- NATSIR GEEFT ZICH OVER Oud-premier Mohammed Natsir, die „minister van Binnenlandse Zaken en godsdienst" was in de opstandelingenre gering op Sumatra, heeft zich „onvoor- waardelyk" aan de Indonesische auto- ritieten overgegeven, zo meldt radio- Djakarta. Natsir, die leider is geweest van de Masjoemi-party, had zich begin 1958 by de opstandelingen gevoegd. Nader hand leidde hy de guerillastryd tegen het wettig gezag. De Iraakse regering heeft be sloten de Toren van Babel weer op te bouwen. Het departement voor oudheidkunde, dat belast is met het werk, zegt dat over enige weken een aanvang met de werkzaam heden zal worden gemaakt. De Toren van Babel verhief zich nabij de stad Hileh, 130 km ten zuiden van Bagdad en werd in 479 voor Clir. gedeeltelijk door Xerxes ver nield. Het nieuwe bouwwerk zal 100 meter hoog worden. Van de toren af zullen de toeristen een groots uitzicht hebben op wat eens Babylonië is geweest. De penteke ning geeft een indruk hoe de oude Toren van Babel waarschijnlijk geweest is. 'n bekende ro*®^ Onbetwist de populairste in deze prijsklasse... al jaren lang I Mr. A. B. Roosjen betreurt ontwikkeling Spoedig contact over meer samenwerking België-Nederland De K.R.O.-voorzitter, mr. H. W. van Doorn staat niet alleen in zijn kritiek op de structuur van de Nederlandse Televisie Stichting. Ook mr. A. B. Roosjen, voorzitter van de N.C.R.V. is er niet geluk kig mee, dat de omroeporganisaties in de N.T.S. „minder mondig" zijn dan in de Nederlandse Radio Unie. Hij wilde er zich gisteren tijdens de persconferentie van zjjn omroepvereni ging niet over uitlaten, waarom in 1956 de samenwerking in NTS-verband die tot dan toe gelyk was geweest aan die in de NRU ineens werd veran derd, maar de heer Roosjen betreurde deze ontwikkeling wel. Voor de omroep verenigingen betekende het beslist geen verbetering, integendeel een „onaange name verslechtering". Een van de vragen, welke de commis sie-Scholten, die de staatssecretaris moet adviseren voor de nieuwe omroep- i wet, heeft voorgelegd gekregen is: „Moet de structuur van de Nederlandse Radio j Unie veranderen in de geest van de I NTS?" Mr. Roosjen liet over zjjn ant woord op deze vraag geen twijfel be staan: „Moge ons dat bespaard blij ven. Herverdeling Mr. Roosjen sprak ook over de her verdeling van de radiozendtyd. In byna alle omroepverenigingen leven wensen. De NCRV zou b.v. meer op zondag in de ether willen zyn en de wisseldag met de KRO van Vrydag naar zaterdag ver schoven willen zien. Maar men acht het beter met het gewenste gesprek over deze materie te wachten tot de com missie-Scholten gereed is gekomen. En daarom hoopt mr. Roosjen ook, dat staatssecretaris mr. Y. Scholten niet zal ingaan op een zonder overleg gedaan verzoek van de VPRO, die om verdrie voudiging van haar zendtyd heeft ge vraagd. „Het departement kan dat toch niet regelen over ons, maar zonder ons". Herverdeling van de zendtyd, mis schien mogeiyk door een derde net, is echter geen alternatief voor een nacht uitzending. Dat is nooit zo gesteld. NCRV-bestuurder, mr. J. van Veen, yvert nog steeds voor zo'n programma na twaalf uur 's avonds. Hy vind het „burgeriyk", dat dan de knop wordt om gedraaid. En hy meent, dat er grote groepen mensen mee gebaat zouden zyn, omdat zy 's nachts werken. Maar hy realiseert zich ook, dat er veel kosten mee gemoeid zouden zyn, terwyi bo vendien de personeelsbezetting by de PTT een rol speelt. BelgiëNederland De Belgisch-Nederlandse week in de televisie heeft onderwerp van gesprek uitgemaakt tussen de NCRV-bestuurders en de journalisten. Deze onderneming heeft nogal wat pennen in beweging gebracht. „Begrypelyk", vond de heer Roosjen „Want de manifestatie beant woordde stellig niet aan de verwach tingen. Wat slordige voorbereiding, wel licht mede door de korte toegemeten tyd". Maar de Vlaamse televisie wil toch doorgaan. „En wy mogen niet onver schillig staan tegen de dreiging van overspoelen van het Vlaams door het Frans, vyf miljoen Vlamen hebben het moeiiyker dan vier miljoen Walen, die vaak steunen op Frankryk. Geen won der, dat men in de Vlaamse televisie graag tegen ons wil aanleunen. Daar moeten we begrip voor hebben en wy moeten de „toegestoken broederhand uit Vlaanderen grypen". De heer J. Simons, hoofd van de tv- sectie van de NCRV deelde in aanslui ting daarop mede, dat er volgende maand in Brussel een uitgebreid over leg zal plaats hebben tussen radio- en televisiemensen uit Nederland en Bel gië om tot een vruchtbaarder samen werking te komen, maar dan verspreid over het gehele jaar en niet samenge perst in één week. Hij beschikt over een persoonlijk fortuin Premier reageerde op een indiscretie van Brussels weekblad (Van onze Brusselse correspondent) Prins Karei van België, oom van Ko ning Boudewljn, die in oktober a.s. 58 jaar oud wordt heeft geheel vrijwillig afstand gedaan van een jaarlijkse dota tie van 4 miljoen Belgische franken, welke de Belgische regering hem 10 jaar geleden, toen hij aftrad als regent, had toegekend. Dit is bekend geworden door een indiscretie van een Brussels week- Artvertentle Koning Boudewijn stelde zich met minister van Openbare Werken in verbinding Geen nota van het Nederlandse hof (Van onze Brusselse correspondent) Het wordt een schande geacht dat de grafkelder van Prins Filips-Wlllem van Oranje, een zoon van Willem de ZwU- ger, onder het hoogkoor van de Sint Sulpitiuskerk te Dlcst en de kist, waar in het stoffelijk overschot rust, in ver val z(jn geraakt. By de regering zjjn protestbrieven binnengekomen, aldus een artikel in „De Gids", het dagblad van de rk. vakbonden (oplage 200.000), dat er aan toevoegt, dat „zelfs een nota van het Nederlandse hof afkomstig is". De grafkelder van deze in 1618 over leden zoon van Willem van Oranje be vindt zich inderdaad in de uit het be gin van de 15de eeuw daterende kerk. De prins is heer van Diest geweest en van 1602 tot by zyn dood in 1618 heeft hij er veel gewoond. Na zyn overiyden bleek dat hij de wens te kennen had gegeven in Diest te worden begraven. De grafkelder is na de Franse Revolutie slechts drie keer geopend: in 1829 by gelegenheid van het bezoek van Koning Willem I. Daarna in 1851, omdat de vloer van het hoogkoor moest worden ver bouwd en tenslotte kort na de jongste wereldoorlog. Toen is ook een foto ge maakt van de blnnenzyde van de graf kelder. De zwarte gedenksteen boven de kelder bevat de beeltenis van het Gul den Vlies, waarvan de prins ridder was en een Latynse tekst. De kist zelf is van lood, omgeven door ebbehout. Er naast staat een loden bus, waarin de ingewanden zyn bygezet. In 1946 heb ben ook twee leden van de Nederlandse hofhouding een bezoek aan de Sint Sul pitiuskerk gebracht. De toenmalige bur gemeester van de stad stelde voor, enige veranderingen in de grafkelder te laten aanbrengen. Dit is echter nooit gebeurd. Dat er een nota van het Nederlandse hof over een mogeiyke restauratie zou bestaan is zoals ons bij informatie bleek uitgesloten. Wel heeft het Bel gische ministerie van Openbare Wer ken enige maanden geleden zich met het gemeentebestuur van Diest in ver binding gesteld, teneinde overleg te ple gen over het opknappen van het graf. Men meent te weten dat de desbe treffende minister over de kwestie was benaderd door koning Boudewyn zelf. Vandaar dat de opmerking van „Het Volk" dat „het Nederlandse hof het ge rust aan de stad Diest kan overlaten om voor het graf te zorgen" op z'n minst gezegd onhoffeiyk kan worden genoemd. Had het blad beter geïnfor meerd dan had het deze onbeleefdheid jegens het Nederlandse vorstenhuis kun nen vermyden. blad. Premier Lefèvre is daarop genood zaakt geweest terzake een officiële me dedeling te doen. Daaruit biykt, dat Prins Karei de pre mier een brief heeft gezonden, waarin hy schryft af te zien van de dotatie. Hy dankt de regering, het parlement en het Belgische volk voor die dotatie en hy onderstreept, dat de representatie van de koninklyke familie thans rust op de oudere tak van de dynastie. Hy zegt van oordeel te zyn, dat hy de laatste tien jaar geen openbare activi teit heeft gehad, aie de verlenging van de dotatie zou wettigen. Om die rede nen, zo besluit hy zyn brief, verzoek ik u om de schorsing van de civiele ïyst, die het parlement my had toege kend. Premier Lefèvre heeft de prins de er- kentelykheid van de regering en van het land betuigd voor de grote diensten, welke deze in moeilyke ogenblikken van de geschiedenis aan België heeft bewe zen. De regering neemt kennis van de wens van de prins af te zien van de civiele lyst, die, in uitvoering van ar tikel 77 van de Belgische Grondwet, by de wet van 24 juli 1951 werd vastge legd en die in een jaarlykse dotatie van 4 miljoen franken (circa f 280.000,-) voor Prins Karei voorziet. Hoewel de re gering dus ingaat op de wens van de prins, wenst de regering echter geen de finitief karakter aan deze beslissing te geven, zodat erop kan worden terugge komen indien de omstandigheden zulks zouden wensen. Geen contact met hof Deze laatste regel is een hoffeiyk ge baar van de regering. Mocht Prins Ka- rel dus ooit zyn bedanken voor de do tatie betreuren, dan kan hy die onmid- deliyk weer opnieuw toegewezen krijgen. Uiteraard geeft men zich in België over aan gissingen met betrekking tot deze brief van de Jongere broer van Koning Leopold. Het is algemeen bekend, dat hy met het hof nauweiyks nog betrek kingen onderhoudt, met uitzondering van die met de oude Koningin-grootmoe der Elisabeth, die hy af en toe nog een bezoek brengt. Hy leeft vry rustig in een appartement in de buurt van de Avenue Louise en hy bewoont het met zyn dochter. Hy is gescheiden van de moeder van deze dochter, over wie trou wens nooit wordt gesproken. Als liefheb- bery heeft hy de muziek. Hij schynt voor zyn genoegen te componeren, 's Zo mers verbiyft hy meestal in een kleine villa te De Panne en hy heeft daar omgang met lieden van velerlei, ook eenvoudige slag. Kritiek op Prins Albert? Sommige lngewyden zyn geneigd In het gebaar van de prins, die over een groot persooniyk fortuin beschikt, een aanmerking van hem te zien op de on langs goedgekeurde civiele lyst van Prins Albert van Luik (3^ miljoen fran ken), waarop nogal kritiek is geweest. Temeer, omdat zowel socialistische als katholieke politieke kringen van oordeel schynen, dat de broer van de Koning en Prinses Paola hun representatieve plich ten niet ernstig genoeg nemen. Het is ovarigens niet de eerste keer, dat Prins Karei afstand van materiële voor delen doet. Ook het domein Argenteull, dat de regering te zyner beschikking had gesteld, heeft hy teruggegeven aan de staat. Zelf heeft hy overigens vroe ger als broer van de koning, nooit over een civiele lyst kunnen beschikken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7