Laatste nieuws Ds. Klamer op actie-kernavond: Isolement wordt vaak obsessie Leiderdorp krijgt kleuterschool cadeau, de muziekschool groeit Einde opstand BEURS VAN AMSTERDAM Lichthonk in Leiderdorp, een nieuw evangelisatiegebouwtje DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1961 „Actie- T nee weekin Voorschoten Gisteren was dan de „kern"avond in de actie-tweeweek, georganiseerd door de Gereformeerde Kerk en de Hervorm de gemeente. Doel van de actie is. wy schreven dit reeds eerder, de bevolking van Voorschoten in nauwer contact te brengen met de Kerk. van Jezus Chris tus en degenen, die in contact met de Kerk hebben gestaan, dan wel dit con tact willen zoeken of hernieuwen, daar toe een gelegenheid te bieden. Begrijpelijk dan ook was de teleurstel ling. dat zo weinigen die daartoe een speciale uitnodiging hadden ontvangen deze avond in het Cultureel Centrum aanwezig waren. De zaal was niettemin goed bezet door gemeenteleden vanWH de „beide kerken. En het moge hier terstond worden gezegd: het was zeker geen vergeefse avond. Jules de Corte zong enige van zijn ontroerend eenvoudige, soms ook gees tige liedjes. De Eenzamen Op een van deze liedjes, de hopelozen tot onderwerp hebben, haakte ds.Kla- mer in. Zo sprak hij over de enza- men in deze wereld, die er zo erg veel zijn. Tot die groep rekende hij ook de homo-sexuelen, mensen die veelal geen hoop meer hebben. Verstoten als zij zijn, gemeden door hen die anders zijn, le ven zij in een isolement, dat hun vaak tot een obsessie wordt. Ds. Klamer zei, dat hem gevallen bekend zijn, waarin aan deze lieden het aanzitten aan het Heilig Avondmaal is ontzegd, de Doop is geweigerd e.d. Toch is er ook voor hen hoop, omdat God Zich, in Christus ook met hèn wil bemoeien, aldus ds .Kla mer. Dat dit onderwerp de aanwezigen had aangesproken, bleek na de pauze, toen ds. Klamer overging tot zijn gesprek met de „zaal". Er werden over dit pro bleem vragen gesteld en meningen ver kondigd. Ook andere kwesties gaven aanleiding tot levendige discussies. Ervaringen Ds. Klamer maakte daarbij de aan wezigen deelgenoot van een aantal door hem o.m. als radiopastor opgedane er varingen. Zo vertelde hij, dat een met Kerstmis gehouden radiopraatje van 5 minuten tot gevolg had, dat hy door meer dan honderd mensen werd opge beld. Mensen, eenzamen, die op een of an dere wijze door die paar woorden ge troffen bleken te zijn. Merkwaardig ove rigens, dat dit voor het merendeel man nen zijn. Zij zijn, aldus spreker, blijk baar eerder vleugellam dan de vrouwen. Nog veel meer gevallen van zijn con tact met mensen behandelde ds. Kla mer. Het zou ons te ver voeren deze alle aan te halen. Er is met intense belang- LEIDERDORP Schaakclub „Leiderdorp" De uitslagen van de tweede ronde van de competitie luiden: Groep A: A. P. HelmusJ. H. v. d. Velden afgebr., C. BoonJoh. de Jong 0—1. W. v. d. Leek—W. Goedhart 0—1, J. NagtegaalP. C. v. d. Leek afgebr. Groep B: T. RasserC. v. Garderen 1—0, J.M.v. d. MaatM. Splinter R. MarbusCh. Sterk afgebr., A. M. Kleiss—C. van Tol 0—1, A. W. F. Geer- lingsF. Teleng 01. Boerenleenbanken, onderwerp van gesprek bij jonge boeren De heer M. Verboon, kassier van de plaatselijke Raffeisenbank sprak gis teravond voor de Chr. Jonge Boeren en Tuindersbond over boerenleenbanken en het kredietwezen. Hij wees op de verschillen tussen de commerciële en de boerenleenbanken. In de eerste plaats is er verschil in organi satie: bij de commerciële banken treft men een hoofdbank en filialen aan; de boerenleenbanken daarentegen zijn geen filialen van de Centrale Bank, maar zelfstandige coöperatieve verenigingen. De toevertrouwde gelden worden bij de eerste banken over het gehele land ge plaatst, maar by de laatstgenoemden gewoonlijk ter plaatse uitgezet. Nog een belangrijk verschil is: de winst. Hebben commerciële banken gro te winsten nog voor de uitkering van tantièmes, risico- en onkostendekking, bij de boerenleenbanken is het zo, dat zij ten doel hebben de verbetering en in standhouding van de bedrijven en de bevordering van de financiële belangen van haar leden, in het bijzonder van die in het landbouwbedrijf. Kredieten worden alleen aan de le den verstrekt. Men kan een lening slui ten als een krediet in lopende rekening of een voorschot. Een voorschot mag tweederde gedeelte van getaxeerde waar den niet te boven gaan; indien het ge bouwde eigendommen betreft mag het te verlenen krediet niet boven de 60 pet van de getaxeerde waarde gaan. De heer Verboon sprak ook nog over garanties, het borgstellingsfonds en het tuindersbedryf. Agenda raad De gemeenteraad vergadert vrijdag avond om kwart vóór acht. O.m. zullen de volgende agendapunten behandeld worden Het voorstel tot verhuur van lokalitei ten van het gebouw van de openbare la gere school aan de Muziekschool Leider dorp; tot aanvaarding van een schen king van de Vereniging voor Neutraal Kleuteronderwijs; tot aanschaffing van een houten keet ten behoeve van ge meentewerken: tot het huren van een ruimte ten behoeve van het bergen van tuingereedschappen; tot onbewoonbaar verklaring van de woningen Achthove- nerweg 56 en 58, Hoofdstraat 182 en Jaagpad 71 en 72; tot overneming van grond van enige mede-eigenaren van de Doeslaan; inzake het verlenen van me dewerking aan de Ver. voor Chr. Lager, Mulo en bewaarschool en chr. u.l.o. voor het aanschaffen van diverse leer- en hulpmiddelen en meubilair; tot het be noemen van enkele leden van het Bu reau Sociale Zorg. Burgerlijke Stand Geboren: Cornells J., zn van C. J. Zaal en J. J. Brussee. Eddy W. P., zn van C. W. Demmenie en M. Borreman. Bob, zn van B. Ophoff en E. Top, Jacob, zn van A. Verbeek en J. L. Weesjes. Emilie B., dr v. M Duiker en A. W. C. MIJs, Johanna C., dr. van W. van Tongeren en J. Ketel. Ondertrouwd: W. Fllippo, 21 Jr en M. de Ridder, 20 Jr. Getrouwd: G. Regterschot, 56 Jr en W. Versteegt, 42 Jr, J. de Lange, 26 Jr en G. A. Dozij, 25 Jr. stelling geluisterd en ondanks de om standigheid. dat zovele van hen op wie de actie-tweeweek in het byzonder is gericht, afwezig waren, kan van een zeer geslaagde avonden worden gesproken. Jules de Corte speelde en zong tot slot nog enige van zijn liedjes, waar voor hij met een spontaan applaus werd beloond. OEGSTGEEST Burgerlijke Stand Geboren: Ingrid, dr van J B. Smit en A. E. Hoekstra: Johanna S. E dr van J. Zijlstra en N. S. E. van der Meij; Paul. zn van C. Otter en M. J. E. Roest; Ilona C., dr van W. Slra en P. Knetsch, Willem A.. zn van A. P. Jonk en A. D. van Houten. Ondertrouwd: W. Th. Daems, 31 Jr en M. E. M. Elshof. 24 Jr. Overleden: C. de Roode, w.v. C. Groen- hart. VOORSCHOTEN R.-K. Vrouwengilde De leden van het R.-K. Vrouwengilde zijn gisteren het nieuwe verenigingsjaar begonnen met een verdiepingsmorgen. Na de gezongen H. Mis in de parochie kerk St-.-Laurentius was er een geza menlijk ontbijt in het Eondsgebouw. De geestelijk adviseur, pastoor J. van Bem- melen sprak over het onderwerp „God temidden van ons leven". Uitvoerig be handelde spreker de doelstelling van het vrouwengilde, de zedelijke en gods dienstige verheffing van de vrouw en daarbij de vraag welke plaats God in ons leven bekleedt. MET DOCHTERTJE HET SLECHTE PAD OP Alles kwam uit, toen de politie een 45-jarige vrouw uit Voorschoten aan hield, die uit een winkel een streng kra len gestolen had. De mand, die ze by zich had. be vatte een hoeveelheid artikelen die ze uit het gebouw van V. en D. ontvreemd had. Toen in haar woning een onder zoek ingesteld werd, bleken ook daar gestolen textielwaren en levensmiddelen te zijn. Geregeld ging zij er met haar dertienjarig dochtertje op uit op zoek naar buit. Burgerlijke Stand Geboren: Elisabeth C., dr van W. Wie- lenga en Z. Staal. Constance, dr van A. Ch. Noordervliet en M Blans. Henrlcus J.. zn van J. F. Wichers en A. Josso. Willem P. J. zn van M. J. Rietbroek en H. A. van der Wal. Ondertrouwd: A. Verdoorn en M. Wieg man; J. G. Bik en H A. Sanders. Getrouwd: J. A. van Beek en Th. C. J. Karremans; J. Booii en M. Westerhuis. Overleden: J. Duindam. 68 jaar. e v M. W. van der Hoeven. A. B. Wesselo, 77 jaar e.v. van H. J. W. Broer. De lijstcollecte ten bate van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding heeft f. 2141.53 opge bracht. OPSTANDELINGENLEIDER DJAMBEK GESNEUVELD Volgens een bericht van Radio Indo nesia is overste Dachlan Djambek ge dood in een gevecht naby Pasaman, in West-Sumatra. Djambek was een van de twee laatst overgebleven belangrijke op standelingenleiders. De andere is overste Ventje Soemoeal in Noord Celebes. De overigen hebben zich overgegeven of werden gedood. STADSNIEUWS Pauzeconcert van Theo ten Hooven Af en toe verzorgt Theo ten Hooven in de Waalse kerk, waarvan hij orga nist is, een „lunch-pauze concert". Hij weet daarbij door heel aantrekkelijke programma-samenstelling het bestaans recht ervan te verdedigen. Muzikale pro blematiek past niet in dit kader en die was er gisteren dan ook niet. Wel was er een moderne noot door het geheel gestrooid, maar geen agressief-modeme. Met een onderhoudend Engels drietal uit Handel's dagen stak de organist van wal. Te weten met Praeludium en Fuga van Boyce, met Adagio van eeti ons on bekende John Bennet en met een Alle gro van Maurice Greene, die men ook soms promoveert tot dr. Greene met het „geleerdheidspredikaat", omdat hy muziekdocent werd in Cambridge. Der gelijke werken kermerken zich door een algemeen gemiddelde, dat alle vooraan staande vaklieden, toenmaals beheers ten. Vooral Greene gaf een idee van de orgelcapaciteiten: de klank is gezond, ruim en goed aansprekend. Bach-koraalbewerkingen op een pro gramma fungeren vaak als een muzi kaal credo. „Christ gewisslich" had mis schien bij geringer klankkracht een soe peler indruk nagelaten. „Wer nur den lieben Gott" beviel ons meer door de charme van de uitkomende stem. We denken, dat de drie volgende koraal voorspelen van de nog lerende kerkmu sicus Ernst Pepping eveneens een credo betekenden voor de concertgever, die ze behoorlijk onder de knie had. Ze zijn knap in hun bondige zegging en juwelen als belichaming van de grondidee van een tekst. Het orgel gaf hier ook wat hun toekomt. Een verrassing bezorgde een Fantasie van de Hamburger Micheelsen, ook een der hedendaagse vernieuwers van de protestantse kerkmuziek Laat Pepping toe van neo-barok te spreken, daar hij steunt op meesters van vóór Bach, Micheelsen laat dat niet toe. Hij lijkt eerder een spel te drijven met ele menten. die hy van Hindemith kent, schuwt geen hardmetalen klanken en zijn werk verdraagt heel felle, expres sionistische kleuring. Een kans die Ten Hooven niet verontachtzaamde. Micheel- sen's artistieke temperament strookte klaarblijkelijk met het gevoelstempera- ment van de organist. In de Waalse kerk heet de organist „L'organiste". En dat is letterlijk de ti tel van een verzameling instructieve stukken van César Franck, waaraan Ten Hooven het briljante „Sortie" had ont leend. V. Juridische voordrachten De faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Leidse Universiteit heeft 't voorne men in het cursusjaar 1961-1962 weder om een reeks voordrachten te doen hou den, bestemd voor afgestudeerde juris ten van de Nederlandse universiteiten en mede toegankelijk voor notarissen, kandidaat-notarissen, bestuurambtena- ren, ambtenaren van de belastingdienst en verdere belangstellenden. De voor drachten beogen de behandeling van ac tuele juridische onderwerpen en zullen de juristen van de praktijk wijzen op nieuwe ontwikkelingen in het rechtsle ven en enkele zich daarbij voordoende problemen. De voordrachten worden gehouden in het Juridisch Studiecentrum „Graven steen" (ingang Gerecht). Het program ma van deze voordrachten is als volgt samengesteld: 15 november prof. G. E. Langemeijer over „Juridische dagma- tiek", 13 december prof. mr. J. C. von Oven over „Een eerste indruk van het ontwerp 6 e boek van het nieuw B.W.", 31 januari prof. mr. F. M. baron van Asbeck „De Europese Conventie voor mensenrechten in de rechtspraak", 7 maart prof. mr. A. Mulder over De ontwikkeling van het begrip „dader" in het- strafrecht" en april prof. mr. J. Drion over een noe nader te bepalen on derwerp. Raadsvoorstellen Vanaf december 1960 huurde de „Mu ziekschool Leiderdorp" één leslokaal en het noordoostelijk deel van de zolder van de openbare lagere school aan de Kom van Aaiweg tegen een huurprijs van f116 per jaar. Het aantal leerlingen van de muziek school groeit en om dit te kunnen op vangen heeft het bestuur B. en W. ver zocht, om in plaats van tweemaal één uur, tweemaal 2% uur per week beschik baar te stellen. Het college stelt de raad voor het ver zoek in te willigen en de huurprijs vast te stellen op f290 per jaar. Schenking Het bestuur van de Vereniging voor Neutraal Kleuteronderwijs deelde op 15 september mee, dat de ledenvergade ring besloten heeft de vereniging met in gang van 1 januari 1962 op te heffen. De ledenvergadering heeft het bestuur gemachtigd om het aan de vereniging toebehorende kleuterschoolgebouwtje met inventaris, gevestigd aan de Willem Vronkenlaan, met ingang van 1 januari 1962 te schenken aan de gemeente. Het bestuur stelt aan deze schenking de volgende voorwaarden: a. de gemeente benoemt de op 31 de cember 1961 aan de school verbonden leidsters in gelyke functie aan de hier onder te brengen openbare kleuterschool; b. de gemeente beijvert zich om te komen tot stichting van een modern schoolgebouwtje; c. de gemeente neemt de kosten van de schenkingsakte voor haar rekening. Voorts ligt het in de bedoeling '-an het schoolbestuur een eventueel aan wezig batig kassaldo op de datum van opheffing, alsmede de op die datum nog bestaande vorderingen, eveneens aan de gemeente te schenken. Het college meent, dat de door het schoolbestuur gestelde schenkingsvoor- waarden alleszins acceptabel zijn, en stelt de raad voor de schenking te aan vaarden. Houten keet De heer J. A. Strokappe te Leiden is benoemd tot hoofdopzichter in algemene dienst. Het ligt in de bedoeling hem te belasten met de directe leiding van en het toezicht op de gemeentewerklieden. Van de werkzaamheden waarmee deze personele eden belast zijn noemt het voorstel: plantsoen-, reinigings-,grond- riolerings- en bestratingswerkzaamhe den. B. en W. achten het gewenst wan neer voor de nieuwbenoemde hoofdop zichter aan de Hoofdstraat een houten keet wordt gebouwd. Aanschaffingskosten van een verwar mingsapparaat en enig meubilair, als mede de kosten van aansluiting op de riolering, de waterleiding, het elektrici teitsnet en het huistelefoonnet van de gemeente, worden geraamd op f5.000. Sociale zorg In verband met het overlijden van de heer A. van Winkel, dient te worden voorzien in de vacature van het Bureau Sociale Zorg. Het voorstel geeft het vol gende dubbeltal: 1. de heer J. Rietveld, Hoofdstraat 163; 2. de heer A. S. Schal- kers, Hoofdstraat 280. Het aantal leden zal worden uitgebreid van 7 tot 9 leden. De gen eentesecretaris de heer C. Hobo, zal als lid aftreden, en verder alleen een adviserende stem heb ben. Ter benoeming van 3 nieuwe leden van het bureau geeft het college de volgende dubbeltallen De heren: J. J. Boon en S. Cuiper. De heren; C. J. J. v. d. Meer en W. P. J. Helversteyn. De heren: C. Gordijn en G. Filippo. Voor duizenden aan sieraden gestolen (Van onze Haagse correspondent) In de nacht van dinsdag op woensdag werd de etalageruit vernield van een juwelierswinkel aan de Willem de Zwy- gerlaan in Den Haag. Men maakte zich meester van een plateau met 94 gladde gouden ringen, een plateau met 24 gou den damesringen met stenen en 5 gou den armbanden ter waarde van 14 a 15 duizend gulden. De eigenares van de zaak slaapt op de tweede verdieping bo ven haar bedryf. In de bewuste nacht heeft zy wèl glasgerinkel gehoord, maar zich niet gerealiseerd, dat dit afkomstig was van de brekende ruit van haar win kel. Door de politie (die de waarde van de gestolen sieraden opgeeft als tussen de 7 en 8 duizend gulden) werd zy later verwittigd van de toedracht van de zaak. De etalageruit was beschermd door een stalen rolluik, maar men heeft kans gezien dit op te lichten. Daarna is met een steen de ruit verbrijzeld en heeft men de plateaus uit de etalage ge grist. De schade wordt door de verzekering gedekt. Haringvisserij was wat minder Zeventien vaartuigen zorgden woens dag in IJmuiden voor een aanvoer van 6.735 kisten vis, 215 stuks styve kabel jauwen en 6.000 kilo tong. Er waren 300 kisten schelvis, 180 kisten wyting, 115 kisten gul en kabeljauw. 25 kisten koolvis, 2.900 kisten haring, 100 kl. kistjes haring, 2.870 kisten makreel, 110 kisten schol en 110 kisten diversen. Van 54 tot 57 graden noorderbreedte werd goed weer gemeld. De haringvis serij was wat minder. Voor twintig pro cent van de vloot varieerden de dag vangsten van 50 tot 300 manden. De Senior en de Beatrice deden ieder een trek van 100 manden. De Delft had een dagvangst van 200 manden, de Onder neming 1 een dagvangst van 250 man den. Op 57.30 graden noorderbreedte vingen de schepen 150 tot 350 manden makreel, haring en schelvis. De Post boy deed een trek van 60 manden, de Toronto en de Jacoba Gezina hadden ieder een trek van 90 manden en de Deining een van 100 manden hoops. De kustvissers gaven dagvangsten door van 100 tot 175 kilo tong met 8 tot 12 man den byvis. Voor de donderdagmarkt stond o.a. de Beatrice IJM 72 genoteerd met een vangst van 700 kisten. Lezers schrijven Kwestie Bluming In de afgelopen week verscheen er in diverse dagbladen in Nederland een stuk waarin wordt gesproken over een mogelijke Nederlandse kandidaat voor de wereldtitel judo en wel de Amster damse judoka Johnny Bluming. Deze Bluming mag niet aan de wereldkam pioenschappen deel nemen omdat hij door de N.J.J.B. is geschorst, reden als zou hij ook nog lid zijn van de N.A.J.A. even ter verduidelijking, Nederlands Ju do en Jiu Jitsu Bond en Nederlandse Amateur Judo Associatie. Genoemde Bluming is echter naar Japan vertrokken en heeft daar na een moeilijke periode kennis gemaakt met Don Dreager die hem uitzocht voor de Kenshusei-klasse. Bluming was na zijn vertrek uit Hol land geen lid meer van de N.A.J.A.. al leen onderhield hij schriftelijk contact met de heer Schutte 5e Dan en secre taris der N.A.J.A. Deze brieven vertelden het wel en wee van het judo in Japan van Bluming en de heer Schutte heeft dit in het officiële orgaan van de N.A.J.A. gepubliceerd. Mocht dit de re den van de schorsing zijn is niet Blu ming maar de heer Schutte hier schul dig aan. Nu ontving de N.A.J.A. een brief van de heer Isao Inokuma de Japanse kam pioen van vorig jaar waarin hy Blu ming schetst als een formidabel tegen stander en waarin hij alle weldenkende judoka's in Nederland uitnodigt hun houding te herzien en onafhankelijk van organisatievorm, Bluming in Parijs op te stellen, een afschrift van deze brief ging naar Anton Geesink. De N.A.J.A. ontving een schryven waarin Bluming openiyk verzoekt als lid van de N.J.J.B. om de schorsing op te heffen omdat er geen redenen zyn die HEM aangaan en waarin hij een ver slag van zijn staat van dienst geeft. Een afschrift hiervan ging naar de heer Risei Kano, President van de Ko- dokan en van de Internationale Judo Unie, de N.S.F. en N.O.C. alsmede aan de voorzitter van de N.J.J.B. In het Japanse Judoblad, Kodokan- nieuws, in de Frans-Engelse vertaling met een verslag over Korea waarin de kampioenen die zich trainen voor Parys, met schrik aan Geesink en Blu ming denken en waarin de huidige kam pioen van Japan, de heer Kaminaga in een interview naar aanleiding van zijn wereldheis vertelt, dat hij slechts twee (2) niet Japanse Judoka's kent, die van betekenis kunnen zijn in Parys of op de Olympiade, n.l. Geesink en Bluming. De N.J.J.B. laat verstek gaan, doet of zijn neus bloedt en benoemt ZONDER selectiewedstrijden Geesink, Essink en van Ierland, drie judoërs van formaat, onder wie één van extraformaat, Gee sink. Waarom de tweede van extrafor maat, Bluming vergeten? H. v. d. Luit, lid van judoclub „Eendracht" (Leiden) aangesloten by de N.A.J.A. Wethouder J. C. van Schaik reikte hedenochtend de bronzen medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, uit aan de heer J. C. van der Werf, die vandaag het feit herdacht, dat hij voor veertig jaar in dienst trad bij de houtwerf van de firma Noordman aan de Haagweg. De wet houder s-peldt de jubilaris het ere metaal op de borst. Radio Damascus meldde heden in het begin van de middag, dat de revolte van een groep Syrische officieren is „afge lopen". PARATYFUS IN KAMPEN De directeur van het Kamperzieken huis heeft bekend gemaakt, dat er zich de laatste tyd zes gevallen van para- tyfus in Kampen hebben voorgedaan en dat het met het oog hierop gewenst is geen ongewassen groente en fruit, of ijs te eten. De patiënten zyn thans echter her stellende. Een 80-jarige inwoner van Kampen is aan de ziekte overleden. Van medische zijde wordt de ontwik keling nauwkeurig gevolgd, doch men ziet geen reden tot verontrusting. Toppunt van Schotse zuinigheid Over de bijna spreekwoordelijke zuinigheid van de Schotten, doen heel wat verhalen de ronde! Of ze op waarheid berusten is meestal niet te controleren. Als feit heeft de Amsterdamse politie in ieder geval geconstateerd, dat de Schotten op het terrein van de misdaad ook zuinig kunnen zijn. Dit werkelijke verhaal gaat over drie Schotse zee lieden, die samen op een damesfiets red entoen ze in Amsterdam-noord werden aangehouden. Het bleek dat ze de fiets in de Beethovenstraat hadden gestolen om naar hun schip dat in dok ligt, terug te keren. Een taxi vonden we te duur", verklaar den de zuinige Schotten, die een beetje „zuinig" keken toen ze te voet en ieder met een proces-verbaal op zak hun reis naar het schip konden vervolgen BEURSOVERZICHT ONGEANIMEERDE STEMMING Amsterdam, 28 sept. De Amsterdamse beurs heeft vanmid dag een ongeanimeerde stemming te zien gegeven voor de internationale waarden. Bij de opening noteerden Hoog ovens op 845, circa 10 punten beneden de vorige slotkoers. De overige interna tionals lagen gemakkelijker in de markt. De handel was uiterst kalm. Wie woens dagavond gedacht had dat de vaste slot- koersen waarmede het wispelturige Wall Street plotseling verraste, vandaag een goede stimulans voor het Damrak zou den betekenen, heeft verkeerd gedacht. De staatsgreep in de Syrische provincie van de V.A.R. heeft roet in de hausse tendentie voor de hoofdfondsen in Am sterdam gegooid. Daarnaast waren het de recente uitlatingen van premier Chroesjtsjow inzake Berlyn, waarop de Westduitse beurzen minder gunstig wa ren bestemd. Beide factoren waren voor het Damrak aanleiding om het vandaag dicht bij huis te zoeken. Er werd dan ook een afwachtende houding aangenomen. Hier en daar ging men tot wat winst nemingen over, waartegenover niet vol doende vraag aanwezig was. De koers verliezen bleven van geringe omvang. Aku's daalden van 379% tot 37812 en verloren op deze prijs circa 3 punten. Philips daarentegen steeg van 984 tot 987 waardoor het verhes werd beperkt tot 3 punten. Unilever, was op 778 slechts 2 punten in reactie. Kon. Olies werden 21 cent lager verhandeld op f 108.10. Hoogovens hadden van verkopen te lijden mede als gevolg van het bericht, dat de Dort mund Hörder besloten heeft de produk- tie te beperken in verband met een ver mindering van binnenkomende orders. Zoals bekend heeft Hoogovens een groot belang in Dortmund Hörder. De laagste koers van de niet officiële ochtendlian- del van vanmorgen voor Kon. Olies was f 107.70, voor Philips 986, Unilevers 776 en voor Hoogovens 853. In de Scheepvaartafdeling ging weinig om. De koersen brokkelden er wederom af. De verliezen bedroegen 1 tot 3 pun ten. Van de cultures werden certificaten Deli fl.lager op fl.45 geadviseerd. Amsterdam Rubber werd op 107%, bijna 1 punt hoger afgedaan. Staatsfondsen ongeanimeerd met weinig zaken. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 28 september Londen 10.16—10.16%, Montreal 3.50* 3.50H, Brussel 7.25%—7.26, Stockholm 69.92—69.97, Milaan 58.20%—58.25%, Oslo 50.7312—50.78%, Lissabon 12.67%—12.68% New York 3.61%—3.61%, Parys 73.43— 73.48, Frankfort 90.36%—90.41%, Zürich 90.36%—90.41%, Kopenhagen 52.41—52.46 Wenen 14.00—14.01. Gisteravond werd in de Geref. Kerk een byeenkomst gehouden ter gelegen heid van de opening van het nieuwe evangelisatiegebouwtje „Lichthonk". Ds. Fv Minnema leidde deze samen komst. Wethouder C. Meerburg en de ge meentesecretaris, de heer C. Hobo gaven van hun belangstelling blijk evenals de voorzitter van de commissie van beheer, de heer C. Sweris, en de afgevaardigde van de Ned. Herv. Kerk, de heer J. Swart. De heer Sweris vertelde dat de com missie het gebouwtje als hulpschool in Leiden heeft gekocht voor f 6000. De oppervlakte is 5% by 5 meter. Met toe stemming van de gemeente is dit honk voor de duur van ongeveer 5 jaar achter de Geref. Kerk opgebouwd. Onder des kundige leiding van de heer Kanbier is een en ander in orde gebracht. .Licht honk" voldoet aan alle eisen, die aan een modern verenigingsgebouwtje worden gesbeld: centrale verwarming, sanitair e.d. Namens het gemeentebestuur sprak de heer Meerburg. Hij feliciteerde de kerkeraad met de ijver en het enthou- siasmevan de gemeenteleden, die zelf de handen uit, de mouwen hebben gestoken. De overheid, zo zei hij, heeft veel waar dering voor deze vorm van evangelisa- zo zei hij, heeft veel waardering voor deze vorm van evangelisatiewerk. Namens de contactcommissie sprak de heer J. van Wyck. Deze vertelde met veel enthousiasme één en ander over dit jeugdwerk. Vervolgens begaven allen zich naar buiten, waar ds. Minnema een blokje hout moest doorzagen om de bel te laten luiden. Daarna kreeg men gelegenheid het interieur te bezichtigen. Het zal beslist prettig werken zyn in dit intieme gebouwtje. Holl. Bank Unie eert. Ned. Handelmy Twentsche Bank Senembah Albert Heyn Berkei's Patent (v.) Calvé Delft eert. Donderdag 28 september Premieleningen ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101% 101% Ned'59 4%101% 101% Ned. '60-1 4% 101% 101% Ned. '60 H 4% 101% 101% Ned. '59 4% 100A 100% Ned '60 4% 100* 100% Ned. *61 4% 100* 100* Ned. '53 3% 97% 97% Ned. Grtb. obi. 3% 85 L Ned. '47 3% 94%GB 94* Ned. '51 3% 97 97 B Ned. '53 I-II 3% 96H 96R Ned. '56 3% 95%GL 95%GL Ned. '48 3% 90% 90% Ned. bel. eert. 3% 87% Ned. *50 I-n 3% 90% 90% Ned. '54 I-II 3% 92% 92% Ned. '55 I 3% 92% 92 Ned. "55-11 3% 94L 93% Ned. "37 3 93 93% Ned. Grtbk. obi. '46 3 93% 93% Ned. doll In. '47 3 91% 91* Ned. Inv. eert. 3 99% 99*GB Ned. 62-64 3 100 100 Indië '37 3 99% Indië "37 A 3 95% 95% Ned. won. bJ. *57 6 109% 109% Ned. won.bJ. '58 4% 101 101 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 107% 108% ITer. HVA-my121% 122% A.K.U382% 376% Deli My eert146 143.50 Hoogovens eert855 838% Philips gem. bez. 990 987% Unilever cert779% 777 Dordtse Petr505 505 GL Kon. Petr. (50 A f 20) 108.25 108.30 Holl. Amer. iyn 161GB 159% Java China Paket 159% 158% KliM62.90 62 Kon. Ned. Stoomb.203% 200 GB Kon. Paket MiJ156% 156 Stoomvaart Mij Ned. 175GL 171 Nievelt Goudr eert. 168 GB 166% v. Ommeren eert. 331 324% Kon. Rott Lloyd.... 156% 153 Ned. Scheepv Unie 164 161 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 97 96% idem '48 (3%) 97% R'dara '52-1 (4%) 100% ld ld *37 I-n (3%) 97% 96% Z.-Holland "55 4% 100 Bankwezen Bank N Gem *58 5% 105 105% id. N WH '52 (4%) 199 100 BVG rspbr f.500 144%B 199 BVG rspbr '52 145 145 Industr. Obligaties Philips DoUarlng "51 93% 93?; A'dam '53 3 A'dam 'SI 12% A'dam '56 I 2% A'dam *56 n 2% A'dam '56 in 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem II 2% R'dam *52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Holland '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco Amst. Bank Vorige Slotkoers koers v. heden 104% 90% 90% 83% 83% 88% 88% 88% 88% 83% 84% 82% 82 B 92% 92% 92% 92% 93% 98% 92% 98 96% 95% 97 94% 94% 102% 102H Kon. Pap. v. Gelder Kon. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur. v. Bouwnyv. Internatio Int. Kunststoff. Ind. v. Kempen en Begeer Leidse Wolspinnery Müller en Co. NB, Ned. Kabelfabr Philips pref Rott. Droogdok My. Sikkens Groep Ver. Touwfabrieken Walvisvaart Wemink's Betonmy. Wilton Feyenoord Van Wyk en Heringa Zaalberg Miinbouw en petroleum Billton 2de r480% Kon. Petr. (f 20) 242 243 362 359 30 30 211 210% 315% 314 350 350 304 301 425 420 L ;en 624 629 309 308 L 40 40 744 744 337% 352 350 173 171 445 246% 178 177 72% 72% 125 125 536 540 527 526% 567 569 291 291 522 520 821 830 338 340 96% 96% 185 185 294% 291% 93 132 130% Amerik fondsen Canadian Pacific R. Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Stee) Shel) OU Union Pacific Un. States Steel 112 23% 81% 51% B 41% 50% 48 82% 91 y4 58% 20* 34% 23* 82% 50% 41% 50% 49% 82% 59 36% 34%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11