ONDERZOEKGEDRAG LUCHTMACHTKAPEL DE GAULLE PRAAT MET PARTIJLEIDERS Koningin en Prins op bezoek vierde divisie DE BRANDARIS IN LIQUIDATIE Na swing-afmarsin Delft CAL Mogelijkheid van aftreden geopperd Roemeense over de grens gezet Zwemmend naar de vrijheid Assurantiebedrijf waardeert de geste jegens de kleine posten Opgericht 1 maart 1S60 Woensdag 27 september 1961 Derde blad no. 30463 Minister ir. Visser acht het in overeenstemming met taak en waardigheid van het comité ver enigde chefs van staven, als dit rich in algemene zin bemoeit met het repertoire van de luchtmacht kapel. De minister acht zichzelf of enig militair orgaan competent om langs hiërarchieke weg leiding te geven aan de ontwikkeling van een muzikaal repertoire, in het bijzonder waar het betreft de hedendaagse muziek. Uiter aard wordt in daarvoor in aanmerking komende gevallen deskundig advies in gewonnen. Dit wordt medegedeeld in het ant woord van de minister van Defensie op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Kranenburg. Richtlijnen taptoe Het comité verenigde chefs van staven heeft, mede naar aanleiding van diverse opmerkingen, op 15 augustus met in stemming van de minister een interser vice-werkgroep ingesteld, ten einde van advies te dienen inzake vast te stellen richtlijnen omtrent: a. de wyze van organisatie en uitvoe ring van „taptoes"; b. de controle op en de verantwoorde lijkheid voor de organisatie en uitvoe ring van „taptoes"; c. de muzikale en militaire normen waaraan een militaire muzikale mani festatie moet voldoen om als taptoe te kunnen worden aangemerkt. In deze commissie is als deskundig adviseur opgfnomen de inspecteur der militaire muziek, dr. C. L. Walther Boer. Incident De instelling van deze commissie heeft plaatsgehad voor het bij de uit voering van de Taptoe Delft op 2 sep tember jJ. voorgevallene. A fl verten tïc De algemene en militaire leiding van deze taptoe was, zoals reeds jaren gebruikelijk, in handen van een daartoe aangewezen hoofdofficier der Konink lijke Landmacht. Deze hoofdofficier rapporteerde dat op 2 september 1961 de slotavond van de Delftse taptoe de kapel der Koninklijke Luchtmacht met negatie van nadrukkelijk door hem aan de directeur van de genoemde kapel gegeven aanwijzingen, is afgemarcheerd onder het spelen van muziek, welke tot het z.g. „swing-genre" wordt gerekend. (Volgens de kapel was dit een verjaars geschenk voor de dirigent, kapitein Diepenbeek Red. LD.). De minister heeft, na raadpleging van het comité verenigde chefs van staven, een interservice-commissie ingesteld, welke thans onderzoek doet naar de feitelijke gang van zaken bij en de ach tergronden van dit indisciplinair optre den. De bevindingen van deze commissie zullen in handen worden gesteld van de betrokken bevelhebber, ten einde de gedragingen van de betrokken militairen zo nodig aan de krijgstucht te toetsen. Kon. Wilhelmina- fonds-puzzelrit De afdeling Den Haag van het Ko ningin Wilhelmina Fonds voor de kan kerbestrijding, die tien jaar bestaat, gaat proberen op andere manier dan adeen door een collecte geld voor dit goede doel bijeen te brengen. Zaterdag wordt in drie plaatsen in Zuid-Holland het startsein gegeven voor een puzzelrit voor automobilisten en wel te Den Haag in de Landrestraat, in Rotterdam op het vliegveld Zestienho ven en in Leiden op het Schuttersveld. Na een route van ongeveer 120 km te hebben afgelegd, eindigen de deelnemers op het zelfde punt, van waar zij zijn vertrokken. Er zijn drie klassen: geroutineerde rij ders, minder bedreven rijders en begin nelingen. De eerste twee rijden met een gemiddelde snelheid van 30 km/uur, de laatste met een gemiddelde van 25 km uur. Voor alle drie klassen is or een hoofdprijs. Bij het volgen van de route komt géén kaartlezen te pas, ieder ont vangt een route-beschrijving. Precies om 12 uur zal aan de start punten het sein voor vertrek worden ge geven. Er hebben zich reeds 250 deel nemers opgegeven, er kunnen er maxi mum 600 zijn. De inschrijving is moge lijk tot de laatste minuut vóór de start. Men kan zich opgeven bij het Kon. Wilhelmina Fonds, De Eerensplein 35, Den Haag. Des avonds is de feestelijke prijsuit reiking in de Dierentuin. (Van onze Parijse correspondent) Tijdens de gedachtenwisselingen tussen de Franse president en verschillende partijdeputaties, die maandag en dinsdag op het Elysée gehouden zijn, moet generaal De Gaulle gisteren de mogelijkheid geopperd hebben, dat hij zich genoodzaakt zou kunnen zien in de naaste toekomst zijn hoge functie neer te leggen. HAARDEN VAN BECKING BONGERS ULFT De Gaulle onderstreepte tegenover al- j Ie partijleiders met kracht de noodzaak van nationale eensgezindheid, die hy een absolute voorwaarde noemde voor de vervulling van zijn tweeledige op dracht: de vrede in Algerije te herstel len en de republiek te beschermen. Op voorzichtige vragen in die rich ting of hij de wenselijkheid niet inzag de regering uit te breiden of zelfs pre mier Michel Debré te vervangen, was het antwoord een kort en bondig „neen". Wanneer het parlement de regering omver wil werpen, dan is het daartoe vrij, maar dan zal het ook zelf worden ontbonden, zo herhaalde het staats hoofd zijn vroegere waarschuwingen. Ontbinding van het parlement zou, vol gens de president, momenteel echter de grootste gevaren behelzen, omdat bij nieuwe verkiezingen vooral de extremis ten van links en rechts, de OAS en de communisten, stemmenwinst zouden dreigen te boeken. En als er dan een onbestuurbare volksvertegenwoordiging uit de bus mocht komen, dan zou hem, (Van onze Haagse correspondent) Het zoeken naar getuigen, in verband met het ongeval dat een vrouw enige tijd geleden in een HTM-bus overkwam en waar voor zij de HTM aansprakelijk stelde, kan gestaakt worden: de vrouw is namelijk door de vreem delingenpolitie bij Roosendaal over de grens gezet. Het betreft hier een 41-jarige Roemeense juriste, die in ons land een jaar lang van een studietoe lage van het ministerie van O., K. en W. leefde en voor tiendui zenden guldens bij anderen leen de. De vrouw is in het bezit van een Frans vreemdelingenpas poort en is dus naar Frankrijk gebracht. Reeds geruime tijd was de vreemde lingenpolitie op de hoogte van haar le venswandel. Eerst de laatste dagen bleek dat de door haar geleende bedragen exorbitant hoog waren. Haar schuld eisers hebben overigens geen aangifte gedaan Tweemaal een beurs van O., K. en W. De Roemeense was uit Boedapest waar haar man en kind nog wonen gevlucht. Zij en een tweede dochtertje kwamen in Parijs terecht, waar de vrouw ging studeren aan het „Institut des Hau- tes Etudes". Met een fraai getuigsenrift van een Franse hoogleraar kwam zij begin vorig jaar naar ons land. Het ministerie van O. K en W verleende haar bij hoge uitzondering een studie beurs. waardoor zij dagelijks in de bi bliotheek van het Vredespaleis te Den Haag kon studeren. Nadat de eerste ter mijn van de beurs 6 maanden was verlopen, kreeg zij van het ministerie nog een beurs voor zes maanden. Val in HTM.bus Daarna kwam zij zonder middelen van bestaan. De laatste maanden leefde zy van geleend geld, zeer hoge bedragen naar nu blijkt. Zy werd in het zieken huis opgenomen wegens rugklachten. Naar haar zeggen had zij, door een valpartij in een HTM bus als gevolg van te woest rijden van de chauffeur deze rugblessure opgelopen. Zij stelde de HTM aansprakelijk en met medewer king van de politie werd een oproep voor getuigen gedaan. Tot op heden had zich echter nog niemand gemeld. Men voel de haar nog eens goed aan de tand en toen zij, ondanks vele verhalen, geen le gale middelen van bestaan kon aanto nen. besloot men haar over de grens te zetten. Verklikkers wordt lof toegezwaaid Twee vrouwen en twee mannen uit de Oostduitse grensplaats Linde- werra in Thüringen zijn maandag naar de Westduitse Bondsrepu bliek uitgeweken door de rivier de Werra over te zwemmen. Toen zij aan de overkant waren, trokken zij met touwen hun bagage naar zich toe. De Oostduitse volkspolitie had niets van de goed voorbereide vlucht gemerkt. Een Oostberlijnse politieman heeft maandag met een machinepistool ge schoten op drie vrouwen die met een baby van negen maanden naar West- Berlijn trachtten uit te wijken. De vluchtelingen slaagden er in over een prikkeldraadversperring te klimmen en ongedeerd Westberlijns gebied te berei ken. De Oostduitse politie heeft gisteren geschoten op vijf Oostberlijners, die van de tweede verdieping van een huis aan de sectorgrens naar beneden sprongen. Niemand werd gewond. Het huis lag aan de grens van de Amerikaanse sec tor. Hierdoor is het aantal mensen, dat gisteren uit Oost-Duitsland is gevlucht tot 15 gestegen. In het te Halle verschijnende com munistische blad „Freiheit" wordt lof toegezwaaid aan de 20-jarige Oostduit se grenswacht Günther Liesegang. om dat deze een 57-jarige bewoner van Bal- lenstedt die naar West-Duitsland wilde uitwijken, heeft aangehouden. De as pirant-vluchteling had zich tot Uene- gang gewend om steun bij zijn vlucht. Deze had gedaan of hij op het verzoek inging en een grote som geld aange nomen. Toen de man zich op 13 septem ber op een afgesproken plaats vervoeg de vanwaar hij over de grens zou kun nen komen,viel nij in handen van drie leden van de grenswacht die Liesegang had gewaarschuwd. Onlangs werd in de Oostduitse pers melding gemaakt van het optreden van vier Oostduitse grenswachten, die ten noorden van Berlijn tien mensefi in een hinderlaag hadden gelokt, nadat zij van hen ruim 4.000 mark hadden aan genomen om hen over de grens te hel pen. Twee Oostduitse politiemannen in uniform zijn gisterochtend met hun machinepistolen naar West-Berlijn ge vlucht. Eerder op de dag slaagde een Oostduitse politieman erin bij de Bran denburger Poort naar West-Berlijn te ontsnappen, aldus de Westberlijnse po litie. Ook zijn twee Oostberlijners erin geslaagd de Amerikaanse sector te be reiken. Een van hen sprong in een door brandweerlieden opgehouden vangzeil, de andere klom over het prikkeldraad. De Gaulle, geen andere weg openblij ven dan die, welke terugleidt naar zijn persoonlijke buitenresidentie in Colom- bey-les-deux-Eglises. Na de socialisten onder leiding van oud-premier Guy Mollet, hebben de ra dicalen gisteren de rij van parlemen tariërs op het Elysée gesloten. Balans opmaken Op 2 oktober aanstaande, aan de vooravond van de parlementaire ren tree, zal de president tijdens een toe spraak voor radio en televisie de balans opmaken van zijn gesprekken met de partijleiders. Dat die balans er bijzon der fleurig uit zal zien, wordt in poli tieke kringen echter nauwelijks geloofd. We hebben de president onder ogen ge bracht, zo verklaarde gisteravond sub tiel de radicale oud-minister-president Felix Gaillard, dat we in de gang van zaken in de Vijfde Republiek de letter van de nieuwe grondwet niet altijd ver mochten te herkennen. Het staatshoofd heeft intussen alle partijen verzocht en bezworen vertrou wen te hebben in zün Algerijnse poli tiek en in de betrouwbaarheid en de toekomst van de Vijfde Republiek, zon der, naar het lijkt .echter zijn verdere bedoelingen nader toe te lichten. Voor de zorgen en politieke proble men van de dagelijkse sociale of agrari sche orde verwees De Gaulle naar de premier, die trouwens binnenkort de vertegenwoordigers der partijen even eens wil ontvangen. Die dagelijkse zor gen staken niettemin gisteren hun hoofd weer op in de vorm van stakin gen, die door de mijnwerkers en de spoorwegarbeiders voor 24 uur werden uitgeroepen. Somber vooruitzicht voor kolenproduktie „De huidige vooruitzichten voor de ko lenproduktie zün inderdaad zeer som ber". Dit is de persoonlijke mening van de heer F. Vinck, directeur-generaal by de Hoge Autoriteit voor Kolen en Staal, zoals hij die gistermiddag gaf in een rede ter gelegenheid van een vergadering van de Nederlandse R.-K. Mijnwerkersbond in Heerlen. De heer Vinck behandelde het vraagstuk van „De kolen in het ener giebedrijf". Uitvoerig behandelde de heer Vinck de relatieve teruggang van de steen kool in het kader van het energiege bruik: „In 1929 zorgden de kolen nog voor 94.5 van de energie, in 1960 was dit teruggelopen tot 59,5%. Vooral de olie heeft- gewonnen. Na 1954 is er geen spectaculaire ontwikkeling meer bij de opwekking van hydro-elektrische éner gie". De heer Vinck legde daarom de nadruk op een spoedige rationalisatie van de kolenindustrie. omdat die door een stijgende mededinging van andere energiebronnen wordt geeist. Tevens zal men de concurrentie van de kolen uit derde landen moeten kunnen weren. Tot slot gaf de heer Vinck drie voor waarden die moeten worden vervuld als de kolen nog een zeer grote rol willen spelen: Negatieve en positieve rationa lisatie der mijnontginning door concen tratie van de nodige arbeidskrachten en kapitalen in de zetels met grote pro- duktivitiet, om ildus de veiligheid van de mynwerker te verhogen en een gro tere bestendigheid in zijn tewerkstel ling te waarborgen; valorisatie van de kolen in de ondernemingen, die secun daire energie of scheikundige produk- ten voortbrengen en gestadige verbete ring van de kwaliteit en ontplooiing van commerciële aard op de markt, maar met veel meer dynamisme dan in het verleden. Gistermiddag heeft Prinses Bea trix het ziekenhuis en verpleeghuis „De Plantage" te Brielle officieel geopend. De Prinses in gesprek met enkele verpleegden. NEDERLAND als voorbeeld gesteld „Dag van Europa" In Nederland is dit jaar bewezen dat men zonder topzware organisa ties of reclamecampagnes een „Dag van Europa" kan vieren. Een simpele circulaire met suggesties, verspreid door de Nederlandse Vereniging van Gemeenten, heeft tot gevolg gehad dat op scholen in 126 Nederlandse gemeenten, die met elkaar een derde van de Nederlandse bevolking om vatten, een Europese dag is gevierd, waarop de jeugd over de Europese gedachte werd voorgelicht. Dit voorbeeld is de afgevaardigden van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa gisteren voor ogen gehouden bij een bespreking van de mogelijkheid om een jaarlijkse „Dag van Europa" in te stellen als stimu lans voor de Europese saamhorigheid, en zoals de bevolking van de Verenig de Staten elk jaar haar „America Day" viert. De Nederlandse A.R.-afgevaardigde J. Tjalma, die het resultaat van het in maart gehouden Nederlandse experi ment onthulde, voerde het aan als be wijs voor de opvatting, dat de tijd voor viering van een „Dag van Europa" rijp is. Tevens trok hy uit deze ervaring de les, dat men de gemeenten vrij moet laten om eigen initiatieven op dit ge bied te ontplooien. Het Nederlandse experiment heeft voorlopig reeds tot gevolg gehad, dat een resolutie van de raadgevende vergade ring over deze Kwestie is aangevuld. De eenstemmig aangenomen resolutie ver zoekt het ministerscomité van de Raad van Europa namelijk een rondetafel conferentie te organiseren om het denk beeld van een Dag van Europa te de finiëren en een dag ervoor te bepalen (men denkt aan 5 mei, de verjaardag van de Raad van Europa). Aan die con ferentie zouden afgevaardigden van de regeringen, de raadgevende vergadering, de Europese conferentie van gemeenten, culturele deskundigen en regeringsdes kundigen voor jeugdzaken moeten deel nemen. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteren een bezoek aan de vier de divisie te velde op de noord Veluwe gebracht. Zij hebben daarmee een oude belofte ingelost. Koningin en Prins zou den namelijk de vierde divisie bezoeken in La Courtine. Dat kon toen niet door gaan. omdat wegens de internationale gespannen toestand de troepen terug geroepen werden. De vandaag 53 jaar oud geworden commandant van de vierde divisie ge- neraal-majoor F. van der Veen uitte in een toespraak de verknochtheid van de vierde divisie aan het Koninklijk Huis. Hij zei, dat de oarate vierde divisie, zo als die nu te velde oefent haar ware gezicht toont. Hij meende dat Koningin juist in deze tijd van internationale spanningen wel de oefeningen wilde bijwonen, maar de landsvrouwe ant woordde hem: ..Ons bezoek heeft niets te maken met de internationale span ningen. We lossen nu alleen maar een oude belofte in, ook al waren er hele maal geen spanningen in de wereld ge weest dan waren we toch gekomen". Paraatheid. Het onafhankelijke Deense blad „Information" heeft gisteren ge schreven dat het Deense leger ieder jaar drie weken „lam ligt". Dene marken ligt dan open voor iedereen die een invasie wil plegen. „Wie Denemarken wil binnenval len moet tijdens de suikerbietenoogst komen, wanneer de soldaten zijn uit geleend voor het werk op het land", aldus het blad. „Ieder jaar worden alle regelingen met betrekking tot het handhaven van verdedigings strijdkrachten opzij gezet, de leger plaatsen worden slechts door enige speciale eenheden bevolkt, die be staan uit officieren en manschappen die niet eens een bietenmes kunnen hanteren". „De paraatheid van het leger is zodanig, dat ongeveer drie tot acht uur nodig zijn om de troepen te ver zamelen en voor de strijd uit te rus ten - ongeveer de tijd die een inva siemacht nodig heeft om aan land te komen en er zich te nestelen (Van onze speciale verslaggevers) De Amsterdamse rechtbank heeft gis termiddag aan de verzekeringsmaat schappij de „Brandaris" surséance van betaling verleend. Het ontwerp-akkoord waarop dat geschiedde heeft op het as surantiebedrijf een betere indruk ge maakt dan het communiqué, waarin de Brandaris zün moeilijkheden bevestig de. De assuradeuren toonden zich op twee punten voldaan. In de eerste plaats heeft de Brandaris door de ontbinding van alle contacten per 15 oktober in derdaad de kortste weg tot liquidatie gekozen, welke de makelaars ontheft van een omslachtige procedure, waarby zij per deurwaardersexploot de verze keringsmaatschappij van haar verplich tingen zouden moeten ontslaan dan wel haar zouden moeten sommeren deze gestand te doen. De tussenpersonen had den overigens reeds de juridische vorm gevonden om zo'n deurwaardersexploot collectief te laten uitbrengen. Preferentie In de tweede plaats wordt het ge waardeerd, dat f. 2 miljoen extra be schikbaar is gesteld voor de kleine verze kerden (vorderingen tot f. 100). Dat is eigenlijk de enige preferentie, waarvan in het ontwerp-akkoord sprake is. Zowel degenen, die na 15 oktober recht op premierestitutie kunnen laten gelden, als degenen die reeds een schadeclaim heb ben lopen, staan gelykelyk in 1e ry van krediteuren. De aanvankelijke ver onderstelling, welke in beurskringer vrij algemeen werd gedeeld, dat een scheiding zou worden gemaakt tussen in en buiten Nederland gevestigde ver zekerden, is geen werkelijkheid gewor den. Daar de Brandaris zelf die mo gelijkheid met zoveel woorden heeft aan geduid. ligt de gevolgtrekking voor de hand dat men op het laatste ogenblik overstag is gegaan. Niets steekhoudends Bij dat alles oeseft men in verzeke ringskringen zeer goed, dat er over de toekomstige uitkeringen aan krediteuren feitelijk niets steekhoudends valt te be weren, omdat de omvang van het te kort nog lang niet bekend is. Overigens is het ondenkbaar dat de krediteuren te zijner tijd het ontwerp-akkoord zouden verwerpen. Niet alleen zijn de aandeel houders dan tevens ontslagen van him toezegging f. 12 miljoen ter beschikKing te stellen, maar bovendien ontstaat dan een rechtskundige Gordiaanse knoop over de vraag of dan ook de premie-restitutie ongeldig is geworden, met alle bybeho- rende consequenties. In de komende dagen wordt nog wel een rush op de oversluitingsmogelijkheaen der Branda- ris-polissen verwacht. Door de feitelijke liquidatie van het bedrijf per 15 okto ber, hebben de in het begin vooral voor brandverzekeringen nogal veelvuldig ge sloten solvabiliteitsverzekeringen immers geen zin meer. Men kan moeilijk een solvabiliteitsverzekering aangaan voor een polis, waarvan reeds nu vaststaat, dat daarop geen uitkeringen meer zul len worden gedaan, omdat de polis door de voorgenomen premierestitutie heeft opgehouden te bestaan. Volgens onze Londense correspondent heeft de financiële ondergang van de „Brandaris" 60.000 Britse autobezitters in moeilykheden gebracht. Zij zullen hun wagens than< opnieuw moeten ver zekeren. aangezien alle autoverzekerin gen van .Brandaris" op 15 oktober a.s. ongeldig zullen worden, de datum waar op de a.tnsprakelykheid van de maat- schappy ophoudt. „Brandaris" is niet in staat 100 dekking te geven, maar waarschynlijk slechts tussen 60 en 80 vandaar dat men zich zal moeten her verzekeren. „Brandaris" heeft meer dan een miljoen pond sterling verloren in buitenlandse transacties, bijna uitslui tend in Londen en Frakfort. Hare Majesteit, die gekleed was in een zacht paarse japon met bijpassend hoedje en de Prins in het uniform van inspecteur-generaal van de Koninklyke Landmacht, werden 's morgens verwel komd op de Stakenbergweg bij Je El- speetseheide door de commandant van de vierde divisie en enige hoge officie ren en de commissaris van de Koningin in Gelderland mr. H. W. Bloemers. Na dat de muziekkapel Johan W. Friso het Wilhelmus had gespeeld, inspecteerden de hoge gasten de erewacht van 41 in fanterie bataljon (Stoottroepen), waar by het vaandel van het Regiment Stoottroepen is ingedeeld, en daarop werden de beste stoottroepers aan Hare Majesteit en de Prins voorgesteld. Na elke demonstratie werden steeds de bes te mannen van de afdeling voorgesteld. 's Middags na de lunch, bood een de putatie van officieren, onder-officieren en manschappen, die niet aan de oefe ningen deelnamen, de Koningin een braadrooster aan en de Prins een zonne wijzer, afgesteld voor Zuid-Italië, waar de vorstelijke bungalow ligt. Daarna woonden de landsvrouwe en de Prins o.m. de bouw van een Bailey brug over het Apeldooms Kanaal, by. V oetganger sactie Veilig Verkeer Film met Bueno de Mesquita Het Verbond voor Veilig Verkeer zal op verzoek van de minister van Verkeer en Waterstaat en in samenwerking met de andere verkeersbonden met ingang van 1 oktober a.s. een grote landelijke actie beginnen om de voetgangers en weggebruikers voor te lichten inzake de op 1 november ingaande nieuwe voet gangersregeling. Zoals bekend zullen vanaf die datum voetgangers in zekere mate voorrang hebben op de zebrapaden. Tijdens een gistermiddag in Amster dam gehouden persconferentie werd me degedeeld, dat de Vereniging tot bescher ming van voetgangers, die het niet eens zou zijn geweest met het tijdstip waarop de actie begint, haar eigen weg is ge gaan. De actie is in twee delen gesplitst. In de maand oktober vestigt het ver bond via alle mogelijke publiciteitsmid- delen de aandacht van de weggebruiker, op de op handen zijnde verandering. Van 1 november zal het motto van de voorlichting zijn: „Voetganger en be stuurder, zo moet het nu". Ter verwezenlijking van de voorlich ting van het Verbond o.m. de beschik king gekregen over een voetgangersfilm, aangeboden door een grote fabriek. Hoofdrolspeler Bueno de Mesquita is de voetganger, die zich na zijn ontslag uit het ziekenhuis tevergeefs tracht aan te passen aan het verkeer. Hy krygt dan visioenen, waarin hy als een geharnas te voetganger de rollen omdraait: hy dwingt auto's tot de terugtocht en verplettert links en rechts wagens, die hem niet aanstaan. Maar als de droom voorby is belandt de voetganger na een achtervolging door automobie len weer in het ziekenhuis, ditmaal door toedoen van één zeepkist. Daar treft hij nu drie mede-slachtoffers. In hun periode van herstel ontwikkelt zich een gesprek, waarby zy instructie krijgen over alles wat voor de voetganger van belang is. DR. R. KORTEWEG TE VELP OVERLEDEN Bekend kankerbestrijder Te Velp is op 76-jarige leeftyd over leden dr. R. Korteweg, oud-hoofd van de biologische afdeling van het Neder lands Kankerinstituut tc Amsterdam en één van de bekendste kankerbestryders in ons land. In verband met zijn verdiensten op dit gebied verleende de Rijksuniversjt' r te Groningen hem in 1919 een eredocto raat in de geneeskunde. By deze p le genheid noemde de Groninger -erte magnificus he meen der grootste eau cerologen van de wereld. De uitkomsten van zyn werk, ziwel op het terrein van de tuberculose als op dat van de kanker, legde hy vast in talrijke binnen- en buitenlandse publi- katies. Vooral ook door zyn werk cier de erfeiykheid van kanker verwierf hy een gezaghebbende plaats onder de can- cerologen en ge genetici. DRIELING TE ARNHEM In het ..Elisabeths Gsthuis" in Arn hem is voor het eerst sedert hei 6j- jarig bestaan van deze instellim ,i drieling geboren. De moeder, mei, v M Neyenhuis-Roelofs, eentgenote n een tuinder in Huissen, en de k.nderen, die in couveuses zyn ondergebracht, ma ken het uitstekend. In 1958 kreeg het echtpaar Neyeihuis een tweeling. Voor Huissen is dit de eer ste drieling sinds mensenheugenis De kinderen, twee meisjes en een jongen wegen 3.2, 3.15 en 4.1 pond.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9