P.K P.K Dienen van het algemeen welzijn richtsnoer bij resocialisatie OiiderliaiidelingenEEG- Engeland in Brussel Verkeer en Waterstaat komt boven miljard uit Tekort outillage inrichtingen voor de psychisch gestoorden Maar voorbesprekingen op 10 en 11 oktober in Parijs De Kapitein van een zeesleper en Symbool van Kwaliteit Honderd miljoen voor wegennet Verwijten aan minister Beerman WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1961 li. (Van een speciale medewerker) Sedert de oudste reclasseringsvereniging in ons land haar werk in 1823 - begon heeft het particulier initiatief in dit uiterst belang rijke werk een grote rol gespeeld. Op het ogenblik zijn er vijf grote verenigingen onder de 27 instellingen, die zich met de reclasserings- arbeid bezig houden ten behoeve van ongeveer 17.500 mensen. Men zou kunnen zeggen: reclassering is ingeburgerd, het is iets waar de hele bevolking zich achter heeft geplaatst, werk doen. Maar prof. dr. R. Rijksen, buitegewoon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit van Utrecht, meent niettemin, dat onder de bevolking de vraag leeft of wij met de huidige strafrechtprocedure wel op de juiste weg zijn. En daar mee wordt dan gedoeld op de z.g. ,,open gevangenissen" en de voor waardelijke straffen, en in vrijheidstellingen. De ongerustheid onder de bevolking komt voor een deel (maar niet uitslui tend. zegt prof. Rijksen) voort uit de ongelukken die er zijn gebeurd met proef verloven of voorwaardelijke ontslagen. Zij zouden bij een ideale toestand niet mogen voorkomen. Maar, de beoorde ling van een mens is moeilijk. Al weet je nog zo goed hoe hij zich binnen een gesticht gedraagt, het blijft een on zekerheid hoe het daarbuiten, in de maatschappij zal gaan. Meestal gaat het goed en dan hoort men er nooit iets van. Soms loop het mis dan wordt het, terecht, wèl gesignaleerd. Bij dit alles mag men echter niet uit het oog verliezen, dat Nederland kampt met een tekort in de outillage van de inrichtingen waar psychisch ge stoorden verblijven. Dat zijn materiële tekorten en een gebrek aan personeel, zoals zich dat ook in andere verpleeg inrichtingen manifesteert. De gevolgen daarvan zijn uiterst on plezierig: patiënten kunnen niet met een worden opgenomen en moeten dus als passanten verblijven in een huis van bewaring, dat niet op hun aan wezigheid is ingericht. Al deze factoren maken de behan deling moeilijker, maar het kan in ons land nu eenmaal niet anders. Zijn zij beter af? „Is het niet zo", zegt men wel eens, dat voor veroordeelden beter wordt ge zorgd dan voor mensen die nooit iets gedaan hebben? En bij een aantal men sen leeft de angst dat daardoor de cri minaliteit niet bestreden, maar veeleer gestimuleerd wordt. „Deze opvattingen", aldus prof. Rijk sen, berusten op een verkeerd begrip van de achtergronden van het reclas- seringswerk. Dikwijls toch, zijn on danks de schijn van het tegendeel, de belangen van de samenleving en die van de delinquent gelijk gericht. Allang geleden werden de wrede straf fen geleidelijk aan vervangen door vrij heidsstraffen. „Alleen in een cel tot berouw en inkeer komen", noemde prof. Ryksen dat. Maar hij voegde er meteen aan toe dat ook die gedachte alweer verlaten is, want „eenzame opsluiting" maakt gevangenen ongeschikt voor de maat schappij, waarin hij moet terugkeren. Dus begon men met het beïnvloeden van de lelinquent tijdens de straf. En deze vorm van resocialisatie is tevens beveiliging van de samenleving. Iemand immers, die geleerd heeft zich als aange past mens te gedragen, hoeft voor de samenleving geen gevaar meer op te le veren". Straf juist, maar hoe „Gevangenisstraf", zegt prof. Rijksen, „is een merkwaardig ding. Dege nen, die een misdrijf begaan tonen zich niet te willen of te kunnen houden aan de normen van de samenleving. Het is juist daarop te reageren met een straf. Maar hoe? Een gevangenis draagt het kenmerk, dat de veroordeelde juist uit de samenleving wordt verwijderd. De vele, gedifferentieerde betrekkingen tussen mensen worden bij gevangenen zeer beperkt. En wij verwachten toch dat dit verblijf in de gevangenis de de linquent straks in staat zal stellen, die gedifferentieerde betrekkingen weer op te nemen. Door hem iets te ont nemen verwachten wij, dat hij daar la ter een beter gebruik van zal maken. Er is weinig fantasie voor nodig om te beseffen, dat het meestal niet zal luk ken, ook al niet omdat veel mensen ontslagen gevangenen bekijken met an dere ogen: „Hij neeft gezeten „De in vrijheid gestelde gevangene", zo zegt prof. Rijksen, „verkeert in een verzwakte positie. Hij is ontwend aan Weer Italiaanse arbeiders op komst Ook Grieken, leren en Antillianen (Van onze Haagse correspondent) Binnenkort kunnen in ons land weer meer Italiaanse arbeiders worden ver wacht. Er zullen ook Grieken komen en vermoedelijk ook Ieren en Antillia nen. De aanwerving van Italiaanse arbei ders heeft enige tyd stil gestaan, om dat het aanbod kwalitatief weinig be vredigend was. De laatste tjjd zjjn echter berichten ontvangen, waaruit mag worden opge maakt dat nieuwe arbeidskrachten voor de Nederlandse indrustrie uit Zuid-Ita- lië tegemoet kunnen worden gezien. Hoewel er geen officieel contact is ge weest met de Griekse regering is van werkgeverszijde onderzocht of ook in Griekenland werkkrachten voor Neder land te vinden zijn. Naar mag worden aangenomen zullen de eersten binnen niet al te lange tijd aankomen. Het gaat hier om gedeeltelijk gehuwde en gedeel telijk ongetrouwde fabrieksarbeiders. Al geruime tijd zyn er plannen om ook in de Antillen arbeiders voor Ne derland te zoeken. Na veel wikken en wegen is nu een plan opgesteld om on- gehuwden hier voor twee jaar te laten werken. Het ziet er naar uit dat dit plan kans van slagen heeft, hoewel in het begin slechts een zeer bescheiden aantal Antillianen, bij wijze van 'expe riment, naar ons land zal komen. Bij Fokker in Amsterdam en by Ve- rolme werken al sedert enige tijd Ierse arbeiders. Ook Ierland biedt vermoede lijk in de toekomst wat de arbeidskrach ten betreft mogelijkneden voor de Ne derlandse industrieën. het gewone leven, aan het dragen van een eigen verantwoordelijkheid, maar hij moet niettemin proberen om zich staande te houden, Het is daaraan, dat al het mogelijke moet worden gedaan, om ons heen". Vallen en opstaan Prof. Rijksen sprak over de voor waardelijke invrijheidstellingen, waar tegen nogal eens verzet is gerezen, naar aanleiding van nieuwe aberraties, die de linquenten beginnen. „De voorwaardelij ke invrijheidstelling", aldus de noogle- raar is echter geen instelling om ae ge vangene een plezier te doen, maar zij is een reclasseringsmaatregel en een stuk toegepast strafrecht dat het alge meen welzijn dient. En het dienen van algemeen welzijn, is de richtsnoer die voor de reclassering geldt. Er is echter één ding dat men bU het reclasseringswerk wel moet besef fen: het heeft met „mensen" te maken en gaat dus met vallen en opstaan ge paard. Het resultaat van de reclassering is in sterke mate afhankelijk van de welwillendheid bij de bevolking. Als de bevolking er tegen zou zijn, dan is elke reclasseringspoging gedoemd te mislukken. „Reclassering", vindt prof. Ryksen is nodig, niet omdat men moet zeggen „die zielige stakkers kunnen het niet helpen" want zij kunnen het wèl helpen maar als algemene ver antwoordelijkheid voor de samenleving Frankrijk laat eisen vallen (Van onze Brusselse correspondent) De extra-verdieping in zijn kantoorgebouw, die de Nederlandse per manente vertegenwoordiger bij de Europese Economische Gemeen schap maar al vast had gehuurd om de vele delegatieleden onder te brengen die uit Den Haag zouden komen voor het bijwonen van de besprekingen over de toetreding van Engeland tot de E.E.G., zal niet, zoals een ogenblik werd gevreesd, leeg behoeven te blijven staan. Gisteren heeft de raad van ministers van de E.E.G. namelijk definitief besloten dat die besprekingen in Brussel zullen plaatsvinden. Tsjombe bereid om delegatie te zenden naar Leopoldstad De afgevaardigde van de Verenigde Naties in Elisabethstad, O'Brien, heeft gisteren meegedeeld dat president Tsjombe van Katanga bereid is een de legatie naar Leopoldstad te zenden om onderhandelingen met de centrale Kon golese regering te voeren. O'Brien zei niet te weten hoe het con tact tussen Leopoldstad en Elisabeth stad tot stand is gekomen. Maar van doorgaans betrouwbare zijde in de Ka- tangese hoofdstad is vernomen dat Tsjombe en de premier van de centrale regering, Adoela, via Brazzaville bood schappen hebben uitgewisseld. De wapenstilstandscommissie is gis teravond v<jor de eerste maal bijeen ge weest. Volgens Mahmoed Khiari zijn slechts „formele verklaringen" afgelegd, maar de Katangese minister van Bui tenlandse Zaken Kimba heeft meege deeld volledige terugtrekking van de V.N.-troepen uit Katanga te hebben ge vraagd. Voordat deze vraag is beant woord zijn verdere besprekingen zinloos, aldus Kimba. Sinds vrijdag zijn byna 700 Euro peanen, voornamelijk Belgen, uit Ka- tanga in Noord-Rhodesië aangekomen, aldus heeft een woordvoerder van de federale regering gisteren meegedeeld. De regering van de federatie van Rhodesië en Njassaland heeft maatre gelen genomen om in geval van een massale uittocht uit Katanga vluchte lingen over te brengen naar Salisbury en Zuid-Rhodesië, om een opeenhoping in de zgn. Copperbelt te vermijden. De vertegenwoordiger van de VN in Katanga, de Ier O'Brien, heeft gezegd, dat zich op het ogenblik 9.000 militairen van de VN in Katanga bevinden, onder wie 3.500 Indiërs, 1.100 Ethiopiërs, 800 Zweden, 800 Ieren en enkele honderden militairen uit de Maleise federatie. O'Brien deelde mee, dat vier Ethiopi sche straaljagers de VN-strijdkrachten komen versterken. In totaal worden veertien straalvliegtuigen en zes extra transporttoestellen ter beschikking van de VN gesteld. De versterking is nodig na de moeilijkheden die de VN tijdens de jongste gevechten in Katanga onder vonden by de bevoorrading van hun strijdkrachten. Frankrijk heeft zyn verzet tegen de Belgische hoofdstad als plaats van sa menkomst opgegeven en het heeft een tegenprestatie ontvangen die zijn pres tige zal strelen: de eerste vergadering van de ministerraad zal op 10 en 11 oktober aanstaande in Parys worden ge houden. Daar zal Engeland gelegenheid krygen een toelichting te geven op de brief waarin Macmillan onderhande lingen over de mogelijkheid van het toelaten van Engeland tot de E.E.G. heeft verzocht. De regeringen van de zes landen zijn namelijk van mening dat het nodig is dat zij nog nader worden ingelicht over de Britse wensen die vooral betrekking hebben op de landbouw, het Gemene best en de EVA. Frankrijk heeft aanvankelijk steeds op het standpunt gestaan dat Engeland zijn verlangens schriftelijk moest pre ciseren. Die eis heeft het gisterochtend laten vallen en het is een reden temeer ge weest de eerste vergadering begin okto ber in Parijs te doen plaatsvinden. Diutsland wilde niet achter blijven en het heeft van de andere vijf regerin gen de toezegging weten los te peuteren dat te zijner tijd het definitieve akkoord tussen Engeland en de Zes in Bonn plechtig zal worden ondertekend. Begin november De eigenlijke besprekingen in Brussel zullen in de eerste dagen van november beginnen. Er zal nog heel veel organi satorisch werk moeten worden verricht voordat het zover zal kunnen zyn. Er zal een gebouw voor de vergade ringen moeten worden ingericht, er moet onderdak en kantoorruimte worden ge vonden voor de honderden delegatiele den (Engeland alleen al denkt met tus sen de 80 en 100 te komen), er zal een agenda moeten worden opgesteld, enz. Gistermiddag heeft de raad van mi nisters lang gedelibereerd over de taak van de Europese commissie, de zoge naamde commissie-Hallstein, bij de aan staande besprekingen. Mr. H. C. van Houten, de Nederlandse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, die de afwe zige minister Luns verving, heeft direct gesteld dat een dergelijk gesprek alleen in tegenwoordigheid van de commissie zou kunnen plaatsvinden. De raad is tenslotte tot overeenstemming gekomen en de Europese commissie zal bij de komende besprekingen worden ingescha keld. De staten van de gemeenschap zul len als dit enigszins mogelijk is aan Engeland gemeenschappelijke voorstel len doen. De regeringen van de zes lan den, die de wens hebben geuit bij de In Brussel zijn gisteren de Raad van de Europese Economische Ge meenschap en Euratom bijeen ge komen. Minister De Pous links zittend) in gesprek met enige col lega's voor de aanvang van de zitting. onderhandelingen met de Britse rege ring zich van de medewerking van de Europese commissie te verzekeren, zijn overeengekomen dat die commissie aan de conferentie zal deelnemen als raad geefster van de Zes en dat zij het recht zal hebben het woord te voeren. De commissie zal volledig deelnemen aan de coördinerende besprekingen van de Zes (dat zijn dus die, waar het gemeen schappelijke standpunt tegenover Enge land van geval tot geval zal worden be paald). Geen overeenstemming is er gisteren nog bereikt over het voorzitterschap van de conferentie met de Engelsen. Ne derland stelt zich op het standpunt dat er een zogenaamde „overall-president" zal moeten zijn, dus een die boven de zeven deelnemers staat. Andee stem men wensen een woordvoerder van de Zes die de leiding van de bespreking zal hebben. Het één sluit het ander overi gens niet uit en men hoopt dat de kwestie vóór de conferentie van Parijs zal kunnen worden geregeld. ROEANDA STEMT TEGEN HERSTEL VAN MONARCHIE De uitslag van de volkstemming en algemene verkiezing in ruim de helft van de gemeenten van Roeanda is nu bekend. Hieruit blijkt dat de grote meerderheid der bevolking tegen herstel van de monarchie en de terugkeer van Koning Kigeri de Vijfde is. De partij van de Bahoetoe, die ruim 80 percent van de bevolking uitmaken, kreeg ook ruim 80 percent van het aantal stem men. Slechts negen van de 115 gemeen ten, waarvan de uitslagen bekend zijn, spraken zich uit voor de partij der Wa- toetsi, de „adel" van het land die altijd de Bahoetoe heeft overheerst. In Oeroendi, dat met Roeanda het onder Belgisch beheer staande gebied Roeanda-Oeroendi, dat 4Vi miljoen in- rige week verkiezingen gehouden. Daar behaalde de anti-Belgische Oeprona- partij de meerderheid. Er werd geen volksstemming gehouden over de mo- verantwoordelijk werk vereist concentratie De sleepvaart bij hoge zee - Hollands Glorie - dat is zijn werk. Hij is verant woordelijk voor sleep, schip en beman ning! Verantwoordelijk werk vereist concentratie! De kapitein weet uit er varing dat P.K. chewing-gum hem in zijn taak helpt, omdat kauwen een aan genaam en natuurlijk middel tot con centratie is! Hij heeft altijd een pakje P.K. bij zich omdat dit de beste chewing gum is die hij kan kiezen! Probeer het zelf! Neem óók P.K.,! Verdere beveiligde spoorovergangen Minister drs. H. A. Korthals van Verkeer en Waterstaat denkt in het volgend jaar volgens de thans ingediende begroting bijna tachtig miljoen gulden méér nodig te hebben dan in het lopen de jaar. De gehele dienst komt voor 1962 derhalve boven de financiële mijlpaal van één miljard. Om precies te zijn f. 1.023.415.000 tegen voor 1961 een bedrag van 943.914.000 gulden. Nieuwbouw, aanbouw en verbouw naast aankoop van gronden en opstal len ten behoeve van het ministerie vergen ruim 20 miljoen gulden, welk bedrag echter ten laste komt van Volks huisvesting en Bouwnijverheid. Onder meer is rekening gehouden met de bouw van een kantoorgebouw voor Rjjxswa- terstaat in Den Haag, uitbreiding van het Laboratorium voor Grondmecha nica en de bouw van een nieuw pand voor het Rijkswegenbouwlaboratorium, beide in Delft. Spoorwegovergangen In het komende jaar zullen op onge veer vyftig overwegen automatische halve overwegbomen de bestaande be veiliging gaan vervangen. Eind 1962 zal het totaal aantal daarvan ruim twee honderd bedragen. Van de nog ongeveer 500 openbare onbewaakte overwegen in verharde wegen komen er nog rond 450 in aanmerking voor beveiliging door middel van een automatische knipper- lichtinstallatie. Deze installaties zullen in ongeveer tien jaar kunnen worden geplaatst. De snelheid van de plaatsing is beperkt door de technische capaciteit en de beschikbare middelen. Maar eind 1962 zullen er ruim 350 Installaties in gebruik zyn. De activiteiten op het gebied van de aanleg van wegen, bruggen en tunnels worden zoveel mogelijk vergroot. De be perkingen, die om financiële redenen in 1958 aan de opstelling van het rijks wegenplan moesten worden opgelegd, heeft men nu laten varen. Er is een ontwerp van een volledig herzien rijks wegenplan ter hand genomen, dat thans in een vergevorderd stadium van voor bereiding verkeert. Dit wegenplan zal een reëler beeld kunnen geven van de omvangrijke taak, welke op dit gebied nog te vervullen is. De provincies zullen zich met dit rijkswegenplan als basis op nieuw moeten beraden over hetgeen hun nog te doen staat. Ook tertiaire- wegenplannen zullen aan deze gewijzig de opzet moeten worden aangepast. Wegennet Voor de aanleg van wegen, voorko mende op het rijkswegenplan, wordt een bedrag van 100 miljoen gulden uitge trokken. Daarvan zal f 58 miljoen wor den besteed aan wegen, welke tevens behoren tot het Europese wegennet, dat in de Conventie van Genève is vast gesteld. Op de lange lijst van uit te voe ren werken komen wij voor onze omgeving tegen: twee miljoen voor een omlegging van het gedeelte Den Haag-Sas- senheim van Rijksweg 4 bewesten het Haagsche Schouw en de bouw van een dubbele basculebrug over de Oude Rijn, narchie, die daar vast verankerd ls. Roeanda-Oeroendi, dat 4 ^miljoen in woners heeft, zal het volgend jaar on afhankelijk worden. omlegging om Hillegom van Rijksweg 8 (Sassenheim-Bodegra- ven), wegverbetering van Rijksweg 11 Leiden-Bodegraven verbetering viaduct over Kruis weg en van verbindingswegen met viaduct in Rijksweg 4, gedeelte Amsterdam-Sassenheim. Voor waterwegen wordt voor 1962 aangevraagd op de gewone dienst een bedrag van ruim 50 miljoen gulden en op de butiengewone dienst 109 miljoen gulden. Van het totaal bedrag is bijna een der de deel bestemd voor werken, verband houdend met de ontwikkeling van de zeehavens Amsterdam en Rotterdam. Nieuw aardappelras Twee oogsten per jaar De heer J. Poos uit Veghel heeft een nieuw aardappelras gekweekt dat twee normale oogsten per jaar levert. Een in juli en een in oktober. Tot dus ver bestonden er geen aardappelrassen die twee oogsten konden opleveren. Het nieuwe ras blykt bovendien virus ziekten te doorstaan zodat de verbouwers met pootgoed uit eigen oogst kunnen volstaan. De leden van de Ned. Kwe- kersbond, die morgen in Boekei een kwekersdag houden, zullen bij die gele genheid een bezoek aan een aantal proef velden van dit ras die in Oost-Brabant gelegen zijn, brengen. Herman Rutters vermaakt bibliotheek aan Maastricht (Van onze correspondent) De in april van dit jaar te Maastricht overleden bekende Nederlandse musi coloog, Herman Rutters, heeft zyn waar devolle bibliotheek van ruim 1100 mu ziekwerken en studieboeken aan de gemeente Maastricht vermaakt en wel voor de biliotheek van het Maastrichtse conservatorium. Nagenoeg alle werken van enig formaat over vooraanstaande componisten van heden en verleden zijn in deze collectie opgenomen. Het Maastrichts gemeentebestuur zal de schenking van deze muziekbibliotheek van de heer Rutters voor het Maastrichts conservatorium in dank aanvaarden. Korte vergadering der Eerste Kamer De Eerste Kamer is gistermiddag korte tyd byeen geweest voor de behandeling van enige kleine wetsontwerpen. Alle voorstellen werden zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Er ontstond echter tussen de socialistische mej. mr. Zeelenberg en minister Beerman een vry vinnig duel over het ontwerp tot wijziging van het Burgerlijk Wetboek betreffende boekenonderzoek, in verband met loonaanspraken van arbeiders. „By het toenemen van winstdelingsregelingen is het", aldus de regering, „niet wenselyk dat iedere controle op het bedrag van de winst kan worden uitgesloten. Beoordeling van dit bedrag moet voor de werknemer mogelijk zyn, maar hy zal zelf de desbetreffende bewijsstukken niet hoeven in te zien. Over het beperkte karakter van het ontwerp was niet alleen mej. Zeelen berg teleurgesteld, maar ook prof. De Gaay Fortman (A.R.) en mr. Witte- man (K.V.P.). Zij betreuren de verwerping van het amendement-Lemaire in de Tweede Ka mer, waarbij voor de werknemer waar borgen werden gevraagd in geval van inzage van de boeken door iemand bui ten de onderneming. De minister vrees de van een dergelijke verruiming een mindere bereidheid bij werkgevers om tot winstdelingsregelingen over te gaan. „Wie het kleine niet eert, is het grote niet weerd", zo wierp minister Beerman zijn critici in de Eerste Kamer giste ren tegen. Hy wees het verwyt van de hand, dat hy onvoldoende oog voor de arbeidsrechtelijke kant van de zaak zou hebben. De minister beriep zich er op, dat het ontwerp indertyd onder een socialistische bewindsman (prof. Van Oven) was ingediend. Deze verwijzing naar een ambtsvoor ganger werd hem kwalijk genomen door mej. Zeelenberg, die 's ministers argu mentatie weinig elegant vond. Zij had er eigenlijk spyt van, reeds eerder haar stem aan het ontwerp te hebben toege zegd, ondanks de bezwaren. Maar nu nam prof. De Gaay Fortman de minis ter min of meer in bescherming tegen 3Vi JAAR GEVANGENIS VOOR MOORDPOGING (Van onze correspondent) Drie jaar en zes maanden gevange nisstraf legde de Utrechtse rechtbank op aan een 34-jarige man uit Utrecht, die op 24 februari van dit jaar gepoogd heeft zijn vrouw en drie kinderen van het leven te beroven door met een blik opener een gat te steken in de gasbuis tussen hoofdkraan en gasmeter. Op deze straf wordt het voorarrest in midering gebracht. Verder werd de man voorwaardelijk ter beschikking ge steld met een proeftijd van 3 jaar, door te brengen onder toezicht van de dr. F. S. Metfersstichting. deze verwijten van de socialistische af gevaardigde. De Eerste Kamer heeft verder nog haar goedkeuring gehecht aan het in 1956 te New York gesloten verdrag in zake het verhaal in het buitenland van uitkeringen tot onderhoud. Een wijziging in het Burgerlijk Wetboek en in enige andere wetten betreffende het maken van uiterste willen in buitengewone om standigheden vond evenmin bestryding. Band van Kennedy's vliegtuig springt President Kennedy is gisteren van New York naar Newport op Rhode Is land gevlogen voor een werkvakantie van zes dagen in het huis van de fa milie van zijn vrouw. Toen het vliegtuig landde sprong een band, maar het toestel rolde zonder on gelukken uit, zodat vijf brandweerau to's die met het landende toestel mee reden, niet in actie behoefden te ko men. Kerk en kernwapens Het convent voor een nieuw politiek ethos, dat ongeveer 700 christenen uit allerlei protestantse kerken omvat, heeft in een open brief aan het moderamen van de generale synode der Ned. Herv. Kerk gevraagd zich uit te spreken over de hervatting van de proeven met kern wapens. Het convent is van mening, dat de kerk in deze haar stem moet doen horen en een beroep op de regeringen moet doen, zo nodig eenzijdig, de her vatting te staken. Het convent is van mening, dat een desnoods eenzijdig in trekken van de genomen besluiten meer bijdraagt tot herstel van vertrouwen in de wereld dan een vertrouwen op en dreigen met absoluut vernietigende ge welddadigheid.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5