lekker en Zendelingen pionieren in het donkere hart van Nieuw-Guinea Kerkelijk Leven Modehuis Van Strien bracht herfst- en wintermode NZH gaat dienstregeling aan vijfdaagse werkweek aanpassen N.Z.H. keert 5 procent dividend uit van haar (fiscaal) verlies nSoster Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 27 september 1961 Tweede blad no. 30463 Oegstgeestin spanning Papoea's bieden hulp in ruil voor ijze ren gereedschappen Toen ds. F. J. S. Rumainum, de voorzitter van de Algemene Synode der Ev. Chr. Kerk op Nieuw-Guinea, verleden jaar in Nederland was, heeft hij contact opgenomen met de leiding van de Rijnse Zending te Wuppertal en haar de vraag voorgelegd of zij bereid was tezamen met de Kerk van Nieuw-Guinea en de Ned. Herv. Kerk nieuw zendingswerk aan te vatten in een onbekend gedeelte van het centrale Bergland van Nieuw-Guinea. Als gevolg van de toen gehouden besprekingen vertrokken verleden jaar de Nederlandse zendingsarts W. H. Vriend en de Duitse zendingspredikanten S. Zöllner en I. Ahring naar Hollandia. Na een tijd van voorbereiding in de Baliem vallei vertrokken een Papoese predikant, enkkele Papoese evangelisten, dokter Vriend en ds. Zöllner op 20 maart j.l. naar de Jalimovallei waar men zich voor stelde het nieuwe werk aan te vatten. De tocht was niet zonder gevaar. Een 3500 m. hoge bergrug moest worden overgetrokken. De afdaling langs een 1000 m. hoge en bijna loodrechte bergwand kon slechts met grote moeite en met behulp van inheemsen worden volbracht. Tenslotte wist niemand of deze eerste vreemdelingen die het Jalimodal binnengingen niet zouden worden gedood en opgegeten. verstrekt. Toen men merkte dat de Ja- limo's zelf stokjes vervaardigden werden op verzoek van dokter Vriend vanuit Hollandia kroonkurken van limo- nadeflessen gedropt om als betalings bewijs te worden uitgegeven. Ook liet men kruiwagens en schoppen aan para chutes naar beneden komen om daar mee het werk te bespoedigen. Kroonkurken als betaalmiddel Gedurende de tocht werd de verbin ding met de buitenwereld onderhouden doormiddel van een draagbare radio, terwijl ds. Ahring vanuit de Baliemval- lei met behulp van de piloten van de zendingsluchtvaartmaatschappij zorgde voor de nodige voedseldroppings. Met grote moeite werd tenslotte het gebied bereikt waar voldoende mensen woonden om het stichten van een uitgebreide zendingspost te rechtvaardigen. Het ging er om, daar zo spoedig mo gelijk een eenvoudig vliegveld aan te leggen, opdat de vliegtuigjes van de zendingsluchtvaartmaatschappij zou den kunnen landen. Met medewerking van de piloten, die vanuit de lucht a&n- wijzigingen gaven, werd in het zeer bergachtige terrein een stuk grond ge vonden, dat geëgaliseerd kon worden. Dokter Vriend en ds. Zöllner wisten zich van de medewerking van de bevolking te verzekeren op voorwaarde dat men als beloning te zijner tijd ijzeren bijien zou ontvangen. Daartoe werd aan deze arbeiders dagelijks een stokje als beta ling gegeven. Voor een aantal van deze stokjes zou dan later een bijl worden Eenvoudig en chic V. en D. toont modecollectie (Van een bijzondere medewerkster) Vroeger was een vrouw alleen maar chic gekleed wanneer er extravagante dingen aan te pas kwamen, zoals b.v. veel bont of volants. In onze tijd voelt men zich het best in eenvoudige, dik wijls sportieve, kleding mits deze zijn ontworpen in de nieuwe stijl en uit goe de stoffen zijn vervaardigd. Dat men ook bij V. en D. voor zulke kleding terecht kan, bewees de show, welke gistermorgen en tweemaal 's mid dags door vier mannequins werd ge bracht. Allereerst toonde men enkele mooie Helanca pantalons, waarbij pullovers in een handweefdessin in mooie con trasterende kleuren werden gedragen. In deze show waren er vele modellen voor de niet meer volslanke rijpere vrouw. Een eenvoudig mantelkostuum met bontkraag, waarvan het jasje vaag was getailleerd, stond heel jeugdig. Zeer gedistingeerd was een deux-pièce van zwarte jacquardzijde. Een multicolour groene japon, gegarneerd met grote kno pen, had een slankmakend effect. De lijn van de getoonde japonnen is zeer gevarieerd. Men is zowel modieus met een model in de prinsesselijn als met een model waar de taille verlaagd is. De rok valt meestal geplooid. Jleel apart was een bruine jurk in dit model, waar het accent viel op de garnering van bont. Bijzonder gedistingeerd von den wij de zwarte namiddagjapon, af gebiesd met satijn. Hierbij werd een witte maraboehoed gedragen. Ensembles zijn een geliefkoosde dracht, waar veel variatie in is. Men kon deze bewonderen in jersey, kamgaren en wol met lurex. Voor een jong meisje was er een leuk pakje bestaande uit een flanellen rok met geruite blou son. Er waren prachtige mantels, meestal met 7/8 mouwlengte, teveel om op te noemen. Beslist vermel denswaard is evenwel de wel zeer aparte reversible mantel naar een model van Nina Ricci. Aan de voorkant was deze voorzien van een aangeknipt pand, dat klokkend naar beneden viel en met een grote knoop werd gesloten. Zeer flatteus was de sportieve rode mantel met als garnering 4 schuine zakjes en de be roemde kleine Kennedykraag. Een zeer mooie combinatie vonden wij een rode mantel, waaronder een zwarte chemi- sierjapon met rood leder gegarneerd, werd gedragen. De cocktailjaponnen, die met het kor te kanten bruidstoilet werden gebracht, oogstten veel succes. Heel chic was een frambozenrode satijnen japon met sto la. Bijzonder gracieus een op Spanje geinspireerde wit-zwart genopte jurk met fluwelen avondcape. De bij deze toiletten gekozen hoeden waren bijzonder elegant. Het materiaal was satijn, soms geheel bewerkt met tule. Advertentie Zoekt O een GOUDEN ARMBAND voor f 70.- en 1100.— Of f 300.— en f 400.— v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207. heeft het. Grote keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Lissette, dr van P. Lagas en T. J. Jor- dens, Eduardus Cornells Dominicus, zn v. T J. Kortekaas en J. E. van Dam, Anton, zn van N Spierenburg en M. Havinga, Jannetje Petronella, dr van C. Schaap en M Ouwehand; Hubertlne Jeannette, dr van T. A. WJjmstra en F. A. J. Span, Peter zn van H. v. d. Does en P. W. van Groe ningen. GETROUWD J. J. Janssen en J. C. van der Linden. OVERLEDEN W. M. Bartels. 1 jaar, dochter. E. A van der Wereld, 37 jaar, echtgen. van H. C. J. van Hameren, R. A. Pieplenbosch, 43 Jaar man. Verleden week was men op het zen dingsbureau te Oegstgeest. aldus vertelt ds. P. J. Mackaay ons, enigszins in zorg omdat uit Hollandia bericht was ont vangen dat de radio was uitgevallen en daarmee de verbindingen waren verbro ken. Later kwam er een bericht dat dok ter Vriend, die aanvankelijk gezegd had dit dal slechts via de lucht .te zullen verlaten, zozeer zag hij tegen de uiterst moeilijke terugtocht op, na een tocht van zeven dagen in de Baliemvallei was aangekomen om de verbindingen te her stellen. Voor het eerst sinds maart was hy weer in de .bewoonde" wereld. Zaterdag ontving de Raad voor de Zending, zoals in het kort gemeld, een telegram van het Moderamen van de Synode der Ev. Chr. Kerk te Hollandia met de volgende inhoud: „Eerste lan ding met zendingsluchtvaart in Jalimo uitstekend verlopen op 23 september 9 uur plaatselijke tijd stop verheugd en Gode dankbaar. EINDELIJK In het zendingshuis te Oegstgeest heerste grote vreugde na dit bericht. Thans is de eerste fase van het werk voltooid en kan de eigenlijke arbeid be ginnen. De aluminiumhuizen, die uit el kaar genomen al enige maanden klaar staan, kunnen nu worden aangevoerd en opgezet. Dan zullen ook de vrouwen en kinderen van de genoemde zendings arbeiders ,die allen reeds in Nieuw-Gui nea aanwezig zijn, daar hun intrek ne men. Een ziekenhuisje zal worden ge bouwd, medicijnen en voedsel zal wor den aangevoerd en de boodschap van het Evangelie zal klinken in dit deel van de wereld dat. nog nooit eerder door kustbewoners van Nieuw-Guinea, laat staan door blanken, was aanschouwd. NED. HERV. KERK Beroepen te Alkmaar (toez.) P. C. de Bruyn te Nieuw-Loosdrecht te wyckel A. van de Bovenkamp te Engwlerum. Aan genomen naar Babylonienbroek (toez.) C. van Wingerden, kand. te Harderwijk. Aan- Surhuizum. Bedankt voor Lunteren (nood- gemeente) H. P. Swets te Rijk (Haarlem mermeer) voor Elspeet (standplaats Uddel) (toez.) B. Haverkamp te Blauw- kapel-Groenekan voor Rtlland-Bath en voor Tienhoven (U.) C. D. Kousemaker te Westmaas. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zeist (vac. J. Wilschut) H. J. van Duinen te Zwljndrecht. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Almelo W. van 't Spijker te Drogeham. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Alphen aan den Rijn M. Cohen te Elkhart (U.S.A.), thans vertoe vend te Breukelen. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Zeist D. W. Veldkamp te Hilversum. GEREF. GEMEENTEN gunst te Rotterdam-Centi Tweedstoffen in velerlei nuances (Van een byzondere medewerkster) De nieuwe mode is jeugdig, eenvoudig en toch chic. Deze aspecten waren te bewonderen tijdens de show, welke het modehuis van Strien te Oegstgeest gister avond in hotel „Het Witte Huis" hield. Het was niet moeilyk een keuze te doen uit de collectie mantels, pakjes en japonnen, die 4 mannequins in vlot tempo brachten. De modekleuren zyn dit seizoen zeer donker. Bruin en groen of combinaties hiervan zijn toonaangevend. Zwart wordt vooral gebracht voor namiddagjurken. Toch is men modieus met een knalrode of zeer lichtbeige mantel, kleuren die de vroiyke noot aan deze show brachten. De stoffen van de mantels waren vooral tweed In herfstachtige kleuren combinaties, wollen mohair en velours. De modellen zyn rechtvallend met een cape-achtig effect. De meeste man tels zijn voorzien van een colliervor- mige bontkraag. Bijzonder mooi was een groene veloursmantel met een bont kraag van toscaans lam. Er waren ook veel jassen met een bondrand aan de mouwen. Sommige mouwen waren voorzien van een manchet aan de bin nenkant hetgeen een goede bescherming tegen de koude geeft. Exclusief vonden wy een wollen mohair mantel, met, zo als Parijs dit brengt, twee rijen kno pen en geheel met leder afgebiesd. Een uit Italië geimporteerde rode mantel met gérende rok, had ieders bewonde ring. De mantelpakken waren vervaar-WW digd uit tweed, flanel en mohair in schaduwruiten of streepdessins. De mees te jasjes zijn vaag getailleerd. De rok ken rechtvallend of soms voorzien van laag aangebracht plooien, wat een be weeglijk effect geeft. Heel apart was een mohair mantelkostuum met een asym metrisch aangebrachte occlot bontkraag. Een marineblauw pakje met een bont collier van white coat, waarby een wyn- rode hoed werd getoond, had veel suc ces. In deux-pièces was er een enorme keuze. Deze waren gemaakt uit jersey soms met lurex verwerkt, alpacca en wollen stoffen. Ruiten en strepen do mineerden. Sommige strepen waren schuin verwerkt, hetgeen een leuk effect geeft. De modellen van de japonnen waren vaak nauwsluitend en voorzien van klei ne kragen of alleen maar aan de hals afgebiesd met een contrasterende kleur. Andere modellen hadden een bloesende rug of het accent viel op de laag aan gebrachte taille. De geklede japonnen van jersey, vaak in jacquardpatroon, wollen crepe of fluweel waren meest voorzien van een draperie in het voor pand of rok. Heel chic was een japon in aubergine met zwart, voorzien van een bolero. Er vielen verschillende terlenka rok ken in effen en ruitdessins te bewon deren. Hierop toonde men pullovers in mooie contrasterende kleuren. Een kanten bruidsjapon met een que- vormig pand van 5 geplisseerde stro ken en enkele cocktailjaponnen, waar van een citroengele nylon jurk met ge fronste rok heel mooi was, werden tot besluit gebracht. De bijpassende hoeden van velours en vooral bont waren afkomstig van Messcher's Modehuis, Breestraat. De sie raden van de fa. Suringar, Breestraat. Hedenavond en vrydag wordt deze show herhaald. Met ingang van 30 september: Zaterdagdiensten „op z'n zondags Tanker ontploft in Amerikaanse haven De Amerikaanse stad Morehead in Noord-Carolina is gisteravond opge schrikt door een reeks hevige ontplof fingen. Een tankboot van de marine, de 16.500 ton metende „Potomac", waar uit vaten benzine werden geladen, was in brand gevlogen. Het aantal slacht offers is nog onbekend. Toen de „Potomac" in brand vloog, bevonden zich aan boord 18 man. Zeven van hen, die overboord waren gespron gen, werden gered door een visser die zyn boot door een muur van vlammen stuurde naar de plaats waar de dren kelingen lagen. Men vreesde het ergst voor het lot van de elf andere opva renden. Brandende benzine dreef in de ha ven en bereikte een spoorbrug in de omgeving die in brand vloog. Vanochtend nog vochten honderden brandweerlieden en havenarbeiders wanhopig om te voorkomen dat de by de stad opgeslagen tanks met in totaal twintig miljoen gallons vliegtuigbenzine zouden ontploffen. De „Potomac" is in tussen gezonken. Communistische druk in Zuid-Vietnam en Laos wordt groter Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren de com munisten ervan beschuldigd, dat zy hun militaire druk in Laos en Zuid-Vietnam vergroten. Volgens een verklaring van het State Department heeft communis- tisch-China al een „bedenkelijke voor spelling" gedaan, dat de stryd in Laos spoedig zal worden hervat. In Zuid-Vietnam zouden communis tische strijdgroepen, tezamen ter sterkte van twee bataljons, hun aanvallen uit breiden. waarby zy Laos gebruiken als „corridor" voor hun bewegingen. In Laos blijven de Russen de commu nistische strijdkrachten door de lucht bevoorraden, aldus de Amerikaanse ver klaring. De winterdienstregeling van de N.Z.H.V.M. zal, zoals wy reeds hebben gemeld, wegens de voorgenomen vervanging van de tramdiensten tussen Leiden en Den Haag door autobusdiensten op 12 november ingaan. In afwachting daarvan wordt de zomerdienst op 30 september vast gewijzigd wat betreft de aanpassing aan dev ijfdaagse werkweek voor een belangrijk deel van de bevolking en aan de winterdienst van de Nederlandse Spoorwegen. Wat de zaterdagen betreft zullen de diensten op de interlokale verbindingen \*001* JtxdllllllHl*SlvlÖlcl „zondags" karakter gaan dragen. J Nog geen opvolger van 's ochtends vroeg tot ongeveer negen uur een De belangrijkste wijzigingen laten wij hieronder volgen. DEN HAAG-VOORSCHOTEN-LEIDEN burg-Hyacinthenstraat en Leiden geldt Uit Den Haag van 6.25 tot 7.45 veertig- minutendienst. De ritten van 6.45 en 7.25 vervallen. Uit Leiden van 6.22 tot 7.42 veertig- minutendienst. De ritten van 6.42 en 7.22 vervallen. DEN HAAG-NOORDWIJK-HAARLEM De ritten van Noordwyk aan Zee naar Hillegom van 6.15 naar Haarlem via De Zilk van 6.20, van Katwijk aan den Rijn via de bollenstreek naar Haarlem van 6.22 ,van Wassenaar via De Zilk naar Haarlem van 6.50 vervallen, terwijl de dienst van 7.15 van Noordwyk naar Hil legom De Glip doorrydt naar Haarlem. Op het traject van Den Haag naar Noordwijk wordt van 7.00 tot 9.00 een half-uurdienst gereden. De diensten van 7.15, 7.45, 8.15 en 8.45 van lyn 21 ver vallen. In omgekeerde richting vervallen de ritten van 6.05, 6.35 en 7.05 van Noord wyk aan Zee naar Den Haag, voorts de pendeldienst van 6.05 van Noordwyker- hout naar Noordwijk aan Zee, de dienst van 6.56 van Hillegom naar Den Haag en de diensten van Haarlem tot Noord wyk van 6.00 via De Glip en 7.30 via De Zilk. Om 7.30 rydt op zaterdag, even als op zondag, wel een dienst om 7.30 van Haarlem via De Glip naar Noord wyk. LEIDEN-VALKENBURG- KATWIJK AAN ZEE Van Leiden uit tussen 6.02 en 8.02 een uurdienst. De ritten van 6.32 en 7.32 vervallen. In omgekeerde richting vervalt de dienst van 7.15 van Katwyk. LEIDEN-RIJNSBURG- KATWIJK AAN ZEE De dienst begint van Leiden uit om 6.00 in plaats van om 5.30. Vervolgens wordt tot 8.30 een half-uurdienst ge reden. De diensten van 6.15, 6.45, 7.15, 7.45 en 8.15 vervallen, evenals de dienst van 7.53 van Leiden naar Rynsburg- Hyacinthenstraat. Ook van Katwyk uit wordt een half uur later begonnen door het vervallen van de vroege dienst van 5.30. Daar de ritten van 6.45, 7.15, 7.45. 8.15 en 8.45 eveneens uitvallen ontstaat tussen 6.00 en 9.00 een half-uurdienst. Tussen Rijns- van 6.47 tot 8.47 een uurdienst door het opheffen van de ritten van 7.17 en 8.17. LEIDEN-VOORHOUT- NOORDWIJK AAN ZEE Tussen Leiden en Noordwijk aan Zee wordt van 5.38 tot 7.38 een veertig- minutendienst uitgevoerd. De ritten van 5.18, 5.58, 6.38 en 7.18 vervallen. Omgekeerd geldt de veertig-minuten- dienst van 6.15 tot 8.20 door het ver vallen van de ritten uit Noordwijk aan Zee vertrekkende om 5.55, 6.35, 7.15 en 7.55. LEIDEN-HILLEGOM-HAARLEM Op deze lyn wordt ongeveer kwart over acht een halfuur- twintig-minu- tendienst gereden. De volgende ritten vervallen: van Hillegom 5.45, van Lisse 6.01 en van Leiden 6.10, 6.45, 6.55, 7.15, 7.25, 7.45. 8.05 en voorts de ten behoeve van Sikkens en het Marine Elektronisch Bedrijf uitgevoerde ritten. Verder ryden er 's morgens geen bussen via het spoor wegstation Heemstede-Aerdenhout. Ui teraard vervallen langs het samenval lende traject tussen Sassenheim en Bennebroek ook de reeds genoemde ge schrapte diensten van lijn 21. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat de dienst van 7.15 van Noordwijk naar Hillegom op zaterdagen via De Glip doorrydt naar Haarlem. Van Haarlem naar Leiden vervallen de ritten van 6.10 (tot Lisse), 6.20, 6.40, 7.00, 7.20, 7.40, 8.00 en 8.20, voor zover het het traject Haarlem-Lisse betreft. Uiteraard vervallen ook de ritten ten behoeve van Sikkens en het Marine Elektronisch Bedrijf in omgekeerde rich ting, terwijl voor de ritten van lyn 21 naar de hiervoor genoemde opgave wordt verwezen. HILLEGOM-DE ZILK Deze dienst wordt voortaan op zater dag niet uitgevoerd. LEIDEN-NOORDWIJKERHOUT- SANCTA MARIA Van Leiden naar Noordwykerhout geldt van 6.10 tot 8.10 een uurdienst door het uitvallen van de ritten van 6.40 en 7.40. In omgekeerde richting vervalt slechts de dienst van 7.10 van Noordwykerhout. Op een bijeenkomst van vertegen woordigers van de V.S., Rusland, Frank rijk en Engeland, in V.N.-verband in New York gehouden, heeft Rusland gis teravond informeel voorgesteld de V.N. voorlopig bij wyze van tussentijdse op lossing te laten besturen door een secre taris-generaal met drie plaatsvervan gers. Dit is meegedeeld door de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Liberiaan Nathan Barnes, die de bijeenkomst had belegd. Barnes zei dat Engeland en Frankrijk het voorstel steunden van de Amerikaan Stevenson om slechts een secretaris-generaal te benoemen en geen plaatsvervangers. De Rus Zorin verklaar de na afloop van het overleg, dat dit tot niets geleid had. Barnes zal probe ren de grote vier nogmaals bijeen te krijgen voor overleg over dit probleem. DIRECTORAAT-GENERAAL NED. NIEUW-GUINEA By beschikking van de minister van Binnenlandse Zaken is bij dit ministerie ingesteld een directoraat-generaal voor Ned.-Nieuw-Guinea. Tot directeur-generaal is benoemd de heer A. M. Kottier, voorheen directeur voor financiële en economische zaken voor Nieuw-Guinea. Onder het directoraat-generaal voor Ned.-Nieuw-Guinea ressorteren de di rectie financiële- en economische zaken, de hoofdafdeling bestuurlijke, politieke en internationale zaken, de afdeling wetgeving en juridische zaken en de af deling algemene en personele zaken. PROF. VAN DEN BRINK PRESIDENT-COMMISSARIS VAN DE A.K.U. Commissarissen van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. hebben in de gis teren te Arnhem gehouden vergadering prof. dr. J. R. M. van den Brink be noemd tot voorzitter van de Raad van Commissarissen. Hy volgt in deze func tie prof. mr. P. W. Kamphuizen op, die in augustus van dit jaar is overleden. Prof. Van den Brink is sedert 1953 commissaris van de AKU en is ou mi nister van economische Zaken. Hij maakt thans deel uit van de directie van de Amsterdamsche Bank. Advertentie Toenemend verkeer staat economische exploitatie in de iveg De gang van zaken in 1960 heeft by de N.V. Noord-Zuidhollandsche Vervoer maatschappij een paradoxaal resultaat opgeleverd. De enige aandeelhoudster van de N.Z.H., de Ned. Spoorwegen, dankt namelyk aan het fiscale verlies dat de N.Z.H. leed, een dividenduitkering van f. 750.000. De verlies- en winstrekening van de NZH sluit weliswaar met een overschot van ruim f. 99.000,- <over 1959 door een samenloop van bijzondere bedrijfs resultaten f. 2.690.000.-), maar door de toepassing van de investerings-aftrek en een post van 9 ton voor de verbetering van de weduwen-pensioenen, ontstond voor de fiscus een verlies. Dit fiscale verlies mag echter wor den gecompenseerd met de fiscale winst van het vorige boekjaar, toen 7 ton voor de vennootschapsbelasting werd ge reserveerd. Op deze wijze kan een zelfde bedrag worden uitgekeerd als over 1959 het geval was. Wel daalde het dividend- percentage van 8 tot 5, maar dat komt door de volstorting van het kapitaal van 9 tot 15 miljoen gulden. Kosten sterk gestegen Uit het heden in het personeels blad van de NZH verschenen jaarver slag blijkt wel, dat de grootste streek- vervoermaatschappij van ons land in 1960 maar nauwelijks met de wielen over de sloot kwam. Weliswaar stegen de ontvangsten met f. 561.000,- (4.3 procent) tot f. 13.762.000,- maar vooral ten gevolge van de per 1 april 1960 ingevoerde CAO voor vervoerspersoneel stegen de exploitatiekosten met niet min der dan 14,3 procent. Het voordelig ex ploitatie-resultaat liep daardoor met niet minder dan eenderde terug, namelyk van f. 3miljoen tot f. 2 miljoen. De voortgaande vervanging van tram lijnen door busdiensten en de daarmee gepaard gaande uitbreiding van het bus- senpark, dat per 31 december 302 wa gens sterk was, en de bouw van werk plaatsen en garages deden de afschrij vingen tot bijna f. 2 miljoen oplopen, waardoor het exploitatie-resultaat vrij wel teniet werd gedaan. Over de balans kan nog worden op gemerkt dat de kapitaals-aanvulling ten laste van de algemene reserve is ge bracht, welke f. 9.750.000,- bedroeg. De voorzienings-rekening van f. 8 miljoen is bestemd om de na de voltooiing van de reorganisatie nog uit het tram bedrijf voortvloeiende lasten te dekken. Hierdoor zal een zuiverder inzicht in de bus-exploitatie mogelijk worden. Het te goed bij de aandeelhoudster daalde van f. 17,6 miljoen tot f. 12,7 miljoen, alweer een gevolg van de genoemde aan schaffingen van bussen en de pieuw- bouw. De posten vaste activa en auto- materieel stegen dien overeenkomstig. Dure vertragingen Het jaarverslag weerspiegelt de zor gen der vervoerbedrijven in de aan het verkeer en het personeel gewyde passa ges. Het voortdurend toenemende ver keer veroorzaakt vertragingen, die een storende invloed hebben op de omloops tijd der bussen. In vele gevallen moet dan extra materieel worden ingezet, waardoor de exploitatielasten stygen. De directie verwacht slechts uitkomst van een versnelde uitvoering van nieuwe wegen met grote capaciteit. In afwach ting van de wegverbetering tussen Haar lem en Zandvoort zou een centraal ge leide verkeersregeling op drukke dagen kunnen bijdragen tot verbetering. Chauffeurstekort Ondanks alle inspanningen kon er door de krappe arbeidsmarkt niet in worden geslaagd over het aantal chauf feurs te beschikken dat na de volledige reorganisatie en de overneming van de HTM-lijn tussen Den Haag en Lei den. theoretisch noodzakelijk is. De woningnood in Haarlem en Leiden is nog steeds een sta-in-de-weg voor het aan trekken van personeel van buiten het rayon. OEGSTGEEST Wijziging busroute Ingaande maandag 25 september wordt de Lange Voort en de Schouten burgstraat in verband met bestratings- werkzaamheden voor het ryverkeer af gesloten. De NZH-bussen van lyn 1 ryden tot nader order als volgt: Rhyngeester straatweg, Torenveldstraat, Wijtten- bachweg naar beginpunt. Vandaar Flo ralaan, Korenbloemlaan, linksaf Papa verlaan, linksaf Floralaan, linksaf Wijt- tenbachweg, Torenveldstraat. Rhijn- geesterstraatweg. De halte in de Schoutenburgstraat wordt verplaatst naar de Torenveld straat. De halte op de Lange Voort komt te vervallen, waarbij de passagiers wor den verwezen naar de halte in de Ko renbloemstraat. Pols gebroken bij val van vier meter Een gebroken pols en een verstuikte enkel hield de timmerman P. J. Habra- ken uit Sassenheim over van een val van 4'/2 meter. Het ongeval gebeurde gisterochtend omstreeks halfnegen bij het in aanbouw zijnde Zoölogisch labo ratorium aan de Kaiserstraat. Op een steiger van de eerste verdie ping was hij aan het werk. toen een collega van hem het evenwicht verloor. Om niet te vall».n greep deze zich vast aan de heer Habraken, die op zijn beurt uit balans geraakte en viel. Hij kwam terecht op een harde betonnen vloer. <=lOynen en (§ediótilleerd LEIDEN STEENITRAAT - TEL. 21341 V HERENSTRAAT 4 HAARLEMMERSTR. 204 li Zoete Spaanse wyn, p. fles f2.00 Frambozen Bessenwijn, p. ltr. f 2.55 Advocaat „Witte Kip", p. fles f 4.25 Costorico Vermouth, p. liter f4.55 2 EN 3 OKTOBER GEOPEND Officiële publikaties HET VERKEER IN DE BINNENSTAD De Commissaris van Politie maakt be kend, dat op 3 oktober a.s. krachtens be sluit van B. en W. de binnenstad van Lel den op de gebruikelijke wijze voor het verkeer met rijpaarden, door trekdieren voortbewogen voertuigen en motorrijtui gen op meer dan twee wielen zal worden afgesloten van 's morgens 7 00 uur tot 's nachts 1.00 uur. Onder verwijzing naar de desbetreffende publikaties wordt be kend gemaakt, dat een beperkt aantal be wijzen van toegang tot het door afsluit bomen afgesloten gedeelte der gemeente zal worden uitgereikt, indien kan worden aangetoond, dat tot het toelaten van de omschreven categorie vervoersmiddelen een dringende reden bestaat. Mondelinge aanvragen tot het verkrij gen van een bewijs van toelating kunnen uitsluitend gedaan worden op donderdag 28 september. vrUdag, 29 september en zaterdag. 30 september van 9.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur. aan het bureau van politie. Zonneveldstraat 10. Schriftelijke aanvragen worden alleen dan in behandeling genomen, indien daar in duidelijk vermeld staan: 1.naam en adres van de aanvrager; 2. voor welk soort vervoermiddel de aan vraag geldt; 3. bij motorrijtuigen het kenteken daar van; 4. reden van aanvrage. Aanvragen, welke niet volledig zijn of na 30 september binnenkomen, worden niet ln behandeling genomen Gezien het Jaarlijks steeds groeiende aantal aanvragen, waardoor de rij-beper king op de 3e oktober Illusoir dreigt te worden, zal ook ditmaal wederom alleen voor urgente gevallen een bewijs worden uitgereikt. MARKTEN Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de algemene dagmarkt. welke zal worden ge houden op 30 september a.s.. in verband met de te houden taptoe, zal eindigen te 16.00 uur. 6 ONTHEFFING SLUITINGSUUR WINKELS IN VERBAND MET DE 3-OKTOBER-VIERING Burgemeester en Wethouders van Lei uur en in de nacht van dinsdag 3 okto ber op woensdag 4 oktober 1961 tot 1 00 uur winkels voor het publiek geopend mogen zijn en in de uitoefening vnn markthandel. straathandel en handel te water waren te koop mogen worden aan geboden of mogen worden verkocht.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3