Wedstrijd voor tipgevers Glaeryn „Mozaïek' vervangt steravond „MRS. WARREN" uit Dublin baarde in Den Haag geen opzien Zeven jaar lang royaal geleefd van oplichting Minister Gromiko trok schaapskleren aan N.C.R.V. streeft naar nog meer actualiteit Eithne Dunne aandoenlijk in titelrol Reacties op rede van mr. Luns Slachtoffers van verkeer Uitsluitend oude receptenen matiging tegenover Ver. Staten WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1961 (Van één onzer redacteuren) De radio past zich meer en meer aan bij de veranderde luistergewoon ten. Enkele omroepverenigingen, zoals de VARA en de KRO, hebben al la ten weten, dat zij zeer nadrukkelijk rekening zullen houden met de steeds toenemende vrije zaterdag. Ook de NCRV - die als vierde om roepvereniging vandaag haar kaar ten voor het winterseizoen op tafel heeft gelegd - gaat daar niet aan voorbij. Maar bovendien houdt men bij deze „zuil" de invloed in de gaten, die de televisie heeft op de radio luisteraars. Het aantal televisiekij kers groeit namelijk nog steeds erg hard. Daarom heeft de NCRV bijvoorbeeld op donderdag haar paradepaardje, de „Steravond", heeft laten vallen. Er zal een z.g. „Radio-mozaiek" komen, dat eigenlijk niet meer is dan een aaneen gesloten gevarieerd programma van vijf volkomen zelfstandige onderdelen mu ziek, quiz, een kort seriehoorspelletje die elk ongeveer een half uur duren. Men meent, dat daardoor zowel de ra dioluisteraars als de televisiekijkers naar gelang tyd en interesse kunnen kiezen, wat zjj graag willen horen of zien. Over die quiz moeten we iets meer zeggen, want de NCRV heeft met haar door Johan Bodegraven geleide spel letjes een zekere faam verworven. Dit maal heet het spel „Da's voor de kas". Ploegen van verenigingen uit verschil lende delen van het land zullen tegen elkaar uitkomen en kunnen volgens een competitie met afvalsysteem duizend gulden voor de kas van hun club verdie nen. Tweede, derde en vierde prijswin naars slepen altijd nog 500, 250 of 100 gulden voor hun verenigingen in de wacht. Actueel Ook op het andere gebied heeft de NCRV naam gemaakt n.l. in de actua liteit. Vooral de fijne neus van program maleider Gerard Hoek is bijna legen darisch wat betreft kabinetscrisis. Het verhaal doet al de ronde, dat wanneer Gerard Hoek met zijn mensen in de Tweede Kamer verschijnt „het kabinet moet vallen". Uiteraard is dit sterk over dreven, maar de activiteit van de NCRV op het gebied van de actualiteit is bij zonder groot. Dat heeft er toe geleid, dat men ongevraagd nu reeds veel medewer king krijgt uit de kring der luisteraars. Het aantal tips voor de ochtendeditie van de radiokrant „Vandaag" is merk waardig groot. Nu de radio door de moderne-opnametechniek en de auto matisering van het telefoonnet zeer snel op nieuws kan reageren, heeft de NCRV besloten de vrijwillige me dewerking aan haar radiokrant te sti muleren door het toekennen van een jaarlijkse „Prijs der actualiteit", een bedrag van duizend gulden, die een maal per jaar tijdens de eerste avond uitzending in oktober wordt uitgereikt. Iedereen, die niet in dienst is van de NCRV, kan aan deze „tipwed- stryd" deelnemen, maar de redactie van „Vandaag" wil zich niet binden aan de tips. Minder Star Voor zover de strakke coördinatiebe- paltngen het toelaten zal er naar wor den gestreefd voor het radioprogramma een minder star schema aan te houden dan totnutoe gebruikelijk was. Program ma's, die blijkens ervaringen slechts bij een klein publiek weerklank vinden, zul len zoveel mogelijk geweerd worden tus sen 7 uur en half elf 's avonds. Over dag zal het percentage lichte muziek worden uitgebreid, terwijl bij de klas sieke muziek het accent sterker zal komen te vallen op meer in het gehoor liggende programma's teneinde ook deze sector meer te populariseren. Het aantal lichte ensembles zal klei ner worden, maar de blijvertjes zullen zoveel mogelijk een vaste zendtijd krij gen, zodat de luisteraar er aan kan wennen. Het voornaamste hoorspel-repertoire wordt op maandagavond voor de micro foon gebracht, maar eenmaal in de vier weken maakt het plaats voor een uit gebreid muziekprogramma en dan kan men op vrijdagavond naar een kort hoorspel van hoogstens een half uur luisteren. Leidse accenten In de Jeugdprogramma's komen wij naast een nieuwe rubriek, gewijd aan verschillende hobby's onder de titel „Vrije tijd- welbesteed" in de school radio ook een speciaal ontworpen strook gewijd aan beleg en ontzet van Leiden tegen. Ook in het televisie-half uurtje voor de jongeren zal men af en toe een Leids tintje bemerken, want dr .G. W. van Wengen van het Museum van Volken kunde is uitgenodigd weer enkele malen het tweede programma op zaterdagmid dag te verzorgen naast „Coco en de vliegende knorrepot". Op woensdagmid dag zal de jeugd nieuwe afleveringen van John Uit den Bogaards „Swiebeltje" worden voorgezet en een nieuwe serie van Pieter van Nierop „De deur met de druiventros". Voor het overige kunnen we over de televisieplannen kort zijn. In de eerste plaats omdat wij ze grotendeels reeds gepubliceerd hebben, maar ook omdat er betrekkelijk weinig veranderd is aan het schema. Vooral zullen velen het be treuren, dat star is vastgehouden aan het toch weinig gewaardeerde stramien, waarop de NCRV op zondagavond bor duurt. Russische kritiek: Westen overheerst in Int. Atoombureau Op de openingszitting van het In ternationaal Atoombureau in Wenen heeft de Russische gedelegeerde, prof. Emllianow, scherpe kritiek geleverd op de samenstelling van het uitvoerend co mité. Van de vijftien leden komen slechte twee uit de socialistische landen, en acht staten die militaire verdragen met Amerika hebben gesloten. Door over heersing van Amerika en zijn bondge noten kan de vruchtbare en construc tieve samenwerking in het bureau in gevaar worden gebracht, aldus prof. Emillanow. Tot voorzitter van de bijeenkomst werd eenstemmig de Argentijnse vice- admiraal Oscar Quihillalt gekozen. Vo rig jaar was de Bulgaar prof. Nadjakow voorzitter. De directeur-generaal van het In ternationaal Atoombureau, de Ameri kaan Sterling Cole, stelde een wijzi ging van de statuten voor in die zin dat jaarlijks een begroting moet wor den opgesteld, en dat de activiteit van het bureau niet langer afhankelijk is van vrijwillige bijdragen. Voorts dienen de bevoegdheden van de directeur-gene raal te worden uitgebreid. De afgevaardigde van Kongo, Ka- hamba, deelde mee dat zijn regering de akkoorden betreffende de levering van uranium aan de Verenigde Staten en Engeland zal herzien. „Kongo zal niet toestaan dat zijn rijkdommen voor niet- vreedzame doeleinden worden gebruikt". (Van een bijzondere medewerker) „Mrs. Warren's Profession werd ge schreven in 1894 om de aandacht te ves tigen op de waarheid, dat de oorzaak van prostitutie niet ligt in verdorven heid aan de kant van de vrouw on los bandigheid aan de kant van de man, maar eenvoudigweg in het. feit dat vrou wen zo schandelijk worden onder betaald, onderschat en afgejakkerd dat de armsten hunner gedwongen zijn hun toevlucht te nemen tot de prostitutie om lichaam en ziel bij elkaar te houden". Aan deze woorden, waarmee Shaw zijn inleiding tot „Mrs Warren's Pro fession" het laatste der drie plays unpleasant" begint, hoeft men niet veel meer toe te voegen om het stuk, dat gisteravond door de Dublin Festival Company in de Haagse Koninklijke Schouwburg werd opgevoerd, te karakte riseren. De emancipatie van de vrouw is voltooid, de prostitutie is gebleven: de visie van Shaw moet worden verwezen naar het rijk van de romantische fa beltjes, waaraan ook de negentiende- eeuwse naturalisten zich niet altijd kon den onttrekken. De moderne psychiatrie heeft aangetoond dat de prostitutie nog wel andere, diepere, oorzaken heeft dan armoede en een onbevredigd gevoel van eigenwaarde. Wat men thans, nu het schandaal rondom mrs. Warren is verstomd, vooral in dit stuk ziet is het vele, dat de toen nog niet zo ervaren dramaturg Shaw te danken heeft gehad aan het roman tische melodrama, zoals dat reeds duor figuren als een Dumas fils en Pinero tot een min of meer alledaags niveau was teruggebracht. In vier bedrijven wordt de botsing getoond tussen de pros tituee uit noodzaak, die in haar „beroep" een grote en lucratieve carrière heeft gemaakt, en haar modern-onafhanke lijke dochter, die dankzij het in de on tucht verdiende geld tot een ontwikkel de, fatsoenlijke vrouw is opgegroeid. Het stuk is conventioneel opgebouwd; Shaws gevatte dialogen geven er echter een eigen accent aan. In het oeuvre van de grote Ier neemt het weer een aparte plaats in door de eerlijke sociale bewo genheid, die in zijn latere werk maar al Liefdadigheid ten eigen bate Zeven jaar lang heeft een 58-Jarige Rotterdamse colporteur in zijn onder houd kunnen voorzien door oplicnting. Hij gaf zich uit voor dominee en za melde gelden in, zogenaamd voor de verspreiding van lectuur in ziekenhui zen en sanatoria. Drie van de zeven jaar verrichtte hij zijn praktyken ter wijl hij nog in een proeftijd „liep" van een vorige straf voor soortgelijke feiten. Zijn toezichthouders wist hij te mislei den door hen een volmaakt kloppende boekhouding te tonen. Toen de officier van Justitie bij de rechtbank in Rotter dam gisteren bij zijn eis vernietiging van deze boekhouding vroeg, verzette de ver dachte zich daar tegen De colporteur kon via relaties boeken voor de helft van de inkoopsprijs ko pen, ook kocht hij vaak tweedenands lectuur. In de boekhouding vermeldde hij alles echter tegen de normale win kelprijs. Geld verzamelde hij door mid del van intekenlijsten, hij toonde daar bij zijn paspoort, dat als beroep „do minee" vermeldde. Ook was hij in het bezit van pamfletten, waarop zijn naam als „predikant" voorkwam. „Zelfs de slimste mensen zouden hier ingelopen zijn", zei de president van de strafkamer mr. R. J. Brunner. „En wat u ophaalde was niet mis". De verdediger onthulde later, dat het een jaarinkomen van 4000 gulden was. De boeken, die de man aan de zieken schonk, waren vaak zo slecht, dat het Nederlandse Studenten Sanatorium eens een hele (ongevraagde) zending aan de papiervernietiging toevertrouwde. Op verzoek van de „predikant" kregen alle milde gevers van geld een bedankbrief je voor de boeken „De vorige maal besteedde hij al het geld, dat hij ophaalde, voor zichzelf. Dit keer „slechts" 50 tot 75 procent", zei de officier van ustitie mr. J. D de Jong in zjjn requisitoir, waarin hij tien maanden met aftrek eiste. Vorige maal heeft hij ook zijn boekhouding na het uitzitten van de straf terug gekregen. Maar daar voelde de officier ditmaal niets voor. De verdachte wel. „Hij ziet nog helemaal niet in dat hij volkomen fout is geweest", aldus de of ficier. De raadsvrouwe, mevrouw mr. G. van Iersel, meende echter dat dit wel is. „Het komt er alleen niet uit" Zij vertelde ook, dat de man inderdaad een soort hulppredikersopleiding heeft ge had in Duitsland. „Hij won echter te veel zielen in het genootschap en is er toen uitgewerkt". Mr. Van Iersel wees er voorts op, dat haar cliënt het geld niet voor luxe gebruikt heeft. De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen. Halve ton voor wie „Goya" terugbréngt (Van onze Londense correspondent) The National Gallery, Engelands na tionale schilderijenmuseum in Londen, heeft 5.000 pond (50.000 gulden) in uit zicht gesteld voor het terugbrengen van het beroemde Goya-portret van de her tog van Wellington, dat op 21 augustus uit het museum is gestolen, precies 50 jaar nadat Leonardo da Vinci's Mona Lisa uit het Parjjse Louvre verdween. Het was de grootste kunstdiefstal in Engeland in 35 jaar. Zoals gemeld, werd de afgelopen weken per brief en telefoon een losgeld van 140.000 pond (1,4 mil joen gulden) geëist. Dit is het bedrag dat betaald werd om het paneel in nationaal bezit te doen overgaan. Door de anonie me briefschrijver en opbeellers werd gezegd dat het geld ten bate zou dienen te komen van een liefdadig doel of van de actie voor kemontwapening. Eens werd daarbij gedreigd dat reeptjes van het paneel zouden worden afgesneden totdat het losgeld zou zijn betaald. Scotland Yard heeft een telefonisch aanbod om het vermiste Goya-portret. terug te brengen, indien degenen die het gestolen hebben niet zouden worden ver volgd, afgewezen. te vaak onder de paradoxen bedolven raakte. Dat alles maakt van „Mrs. Warren's Profession" een dankbaar speelstuk. Het kan niet worden ontkend dat de ac teurs en actrices van de Dublin Festival Company de kansen, die Shaw hier biedt tot spel in de „grand manner", terdege hebben uitgebuit. De voorstel ling maakte daardoor hoeveel vak kennis er ook uit mocht spreken van tijd tot tyd een ouderwetse indruk. Die impressie werd nog versterkt door het feit dat de twee jonge rollen in handen waren gelegd van spelers, die er duide lijk te oud voor waren. Mrs. Warrens geëmancipeerde dochter Vivie en de vlotte nietsnut Frank Gardner kwamen geen ogenblik echt tot leven, hoe be kwaam Catherine Dolan en Desmond Jordan ook hun de voorgeschreven ha bitus typeerden. Eithne Dunne, de stei van het gezel schap. kwam in de titelrol aanmerxelyk verder. Deze mrs. Warren met haar aandoenlijke vulgariteit, haar goedhar tige nemen van de dingen zoals zij zijn, schrompelde in het Ibsen-achtige slot bedrijf onder de verwijtende woorden van haar dochter ineen tot een zielig toonbeeld van gekwetste moederliefde. Naast haar moet onmiddellijk de Engel se acteur Sebastian Shaw worden ge noemd, die van haar adellijke compag non in kwade zaken Sir George Crofts een ontstellende ploert maakte van wie men toch nog kon aannemen, dat hij in de betere kringen niet dadelijk door de mand zou vallen. De regie van Gerard Healy kenmerkte zich door een vlotte afwikkeling van de dialoog; de mise-en-scène bood weinig verrassende aspecten. De Parijse ont werper Bernard Daydé had mrs. War ren in karakteristieke voyante kostuums gestoken; zijn decors waren daaren tegen sfeerloos en stakerig. In bijrollen kwamen David Kelly en Liam Gaffney tot nogal stereotiepe prestaties, die pre cies op het peil van deze bepaald niet grootse voorstelling stonden. Drink a/s jonge" moet zy#/ De fractie-voorzitter van de K.V.P. in de Tweede Kamer dr. W. L. P. M. de Kort bleek graag eerst eens verder over de voorstellen-Luns in de V.N.-Assem- blee te willen nadenken. Hij vond de voorstellen op zichzelve een „heel ver standige daad van de regering". Of schoon de uitslag van de consultaties van een aantal landen, waarop in de Troonrede werd gedoeld, niet bekend is, mag toch een redelijke hoop op een gunstige uitslag worden gevestigd", zo meende dr. De Kort, In ieder geval is hij blij, dat de Tweede Kamer by de algemene beschouwingen een con creet plan van de regering inzake Nieuw- Guinea voor agen krijgt. „Voor het overige wachten wij vol span ning de debatten in de Assemblee van de VN af", aldus dr. De Kort. De heer F. H. van de Wetering, Nieuw Guinea-specialist van de C.H. Tweede- Kamer Fractie zeide: „Een verbreding van het vlak voor de ontwikkeling van Ned. Nieuw-Guinea is altijd toe te juichen", „Deze verbreding moet echter in een zodanig vertrouwen geschieden, dat het zelfbeschikkings recht tot realiteit wordt gebracht. „In dit voorstel ligt geen oplossing van de kwestie met Indonesië", zo ver volgde hij. „Gezien de woorden van Soe- karno in Tokio en gezien de praktijk met de federale Staten van Indonesië, zal men daar nimmer instemmen met een reeël zelfbeschikkingsrecht van Ned. Nieuw-Guinea. De heer J. de Kadt, lid van de frac tie van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer kenschetste de voorstellen-Luns in de Assemblee als „e enstap vooruit, maar niet echt in de goede richting". De heer De Kadt, noemde deze con structie van soevereiniteitsoverdracht „kunstmatig en niet in overeenstemming met de realiteit". Instemming van Australië De Australische permanente vertegen woordiger by de V.N., Plimsoll, heeft meegedeeld dat het Nederlandse plan „een nieuw voorstel" is dat zorgvuldig bekeken en bestudeerd moet worden. De eerste reactie van Australië is dat het een voorstel zal steunen om een commissie van de V.N. naar Nieuw-Gui nea te zenden om de toestand daar te bestuderen en de wenseiykheid vast te stellen voor de vorming van een ontwik kelingsautoriteit. Australië onderschryft, aldus Plimsoll met veel instemming het belang dat in de Nederlandse verklaring wordt gehecht aan het beginsel van zelfbeschikking en aan een toepassing ervan die in over eenstemming is met de belangen en verlangens van de bevolking. De Australische regering biyft na tuurlek in contact met de Nederlandse regering over de ontwikkelingen inzake Nieuw-Guinea. Zij werd onlangs op de hoogte gesteld van de algemene lün en de doelstellingen van het nieuwe plan. Plimsoll zei tenslotte dat Australië hoopt dat het Nederlandse initiatief bre de steun zal vinden als een oprechte poging om een einde te maken aan internationaal wanbegrip en spanning met betrekking tot dit gebied. De heer J. Couzy, lid van de Tweede Kamer voor de V.V.D. vond het volko men juist, dat minister Luns het recht van zelfbeschikking voor de Papoea- bevolking onverkort op de voorgrond stelde. Daar gaat het in wezen om. Dat wij daarbij gaarne de hulp van de V.N. inroepen na alles wat gebeurd is, is zeer redelijk. „Ik geloof, dat dit de juiste weg is naar een aanvaardbare oplossing. Wanneer de V.N. er in slagen tot een behoorlijke formulering te ko men, dan wordt tevens voorkomen, dat Nederland alleen blijft staan. Indien echter de V.N. een oplossing in een rich ting zoeken, die niet in overeenstemming zal zijn met het recht op zelfbeschik king. dan zal het Nederland volkomen vrij staan die oplossing niet te aanvaar den", aldus de heer Couzy. Mr. A. B. Roosjen, lid van de Tweede Kamerfractie van de A.R. verklaarde: „Deze oplossing kan leiden tot de begeerde zelfbeschikking", zo zeide hij, „maar het is de vraag of hiermede de spanningen in Z.O. Azië kunnen wor den opgeheven". De heer Roosjen zeide voorts: „Ons hoofddoel is het zelfbeschikkingsrecht. We moeten afwachten of dat niet in het gedrang komt. Ik persoonlijk vind dat aan internationalisatie van Nieuw- Guinea een „griezelige kant' 'zit en dat springt temeer in het oog wanneer we zien, wat er met Katanga gebeurt. De onderhavige oplossing was min of meer in de Troonrede aangekondigd. Ik vind haar persoonlijk niet fraai en ik be groet haar niet met onmiddellijk applaus Internationalisatie blijft een bedenke lijk geval. Te Eibergen is gistermiddag het 5- jarig zoontje van de familie Borckink uit Hupsel (gem. Eibergen) by een verkeersongeval op slag gedood. Zyn 8-jarig broertje werd ernstig gewond. Het 5-jarig kind was op weg van school naar huis en zat bü zyn broertje voor op de stang van een fiets. Op de Hupselseweg vielen de jongens het hun fiets voor een uit tegenover gestelde richting komende vrachtauto. De chauffeur, die krachtig remde, kon hen niet meer ontwyken. De jongste was op slag dood. Zijn broertje is met ern stige verwondingen overgebracht naar het St. Vincentius ziekenhuis te Groenlo. Het 3-jarig jongetje F. Nijenhuis is gisteravond overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk, dat voor zijn ouderlijke woning in Overschie plaats vond. Het knaapje stak daar de straat over en werd gegrepen door een zware vrachtauto. Gisteren is in het ziekenhuis te Maastricht overleden de 63-jarige heer J. J. H. Raeven uit Meerssen. De man werd maandagmiddag ernstig gewond toen hy me. zyn bromfiets op de Fran- ciscus Romanusweg te Maastricht ge grepen werd door een hem achterop komende vrachtauto. Dc Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, heeft gisteren in de Algemene Vergadering van de V.N. een rede gehouden, welke niemand behoeft te ontmoedigen, die hoopt, dat hij met Jean Rusk, Amerika's minister van Buitenlandse Zaken tenslotte tot een compromis zal komen, waardoor een serieuze conferentie over Berlijn en Duitsland mogelijk wordt. Het overleg tussen Gromiko en Rusk zou vandaag in New York worden hervat. De schamele hoop, die Gromiko's optreden heeft gewekt, is gebaseerd op het feit, dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken een vrij grote gematigdheid betrachtte waar hij sprak over de Verenigde Staten. Daarentegen was hij bijzonder scherp in zijn uitlatingen over West-Duitsland. Felle taal tegen West-Duitsland President Kennedy had. een dag te voren. laten doorschemeren dat Ameri ka wel tot enige concessies bereid is, doch by Gromiko bespeurde men niets, dat leek op toegeven van Russische kant. Eeriyk gezegd had men dat van hem ook niet in deze rede verwacht. Indien Gromiko zich tegemoetkomend mag to nen, dat zal dat in zyn gesprekken met Rusk geschieden. Gisteren meldden wij reeds, dat de ontwapeningskansen uiterst miniem zyn geworden door het fundamentele ge schil tussen Oost en West over de con trole. Gromiko onderstreepte in zijn rede opnieuw dat de Sowjet-Unie controle op ed bewapening als spionage beschouwt. Wat Gromiko zeide over de hervatting der kernproeven klonk alsof hij in de verdediging ware gedrongen. Vandaar wellicht ook zyn felle toon by de passa ges hierover. Over koloniën, de NATO.' China en Cu ba deelde de Rus weer zyn oude recep ten uit, die helaas wijdlopig van inhoud waren. Zyn rede duurde op een kwar tier na twee uur. Volgens de Russische opvatting heeft Duitsland na 1949 zichzelf verdeeld, niet op nationale doch op sociale basis. In de naaste toekomst ziet de Sowjet-Unie geen verandering in die toestand. Van daar dat men thans een vredesverdrag wil sluiten met de beide Duitslanden, of met elk der twee staten afzonderlyk. Alleen indien het Westen niet mee wil doen, zal men alleen met Oost-Duitsland een vredesverdrag aangaan. De Rus sen zouden wensen dat beide Duitslan den lid werden van de Verenigde Na ties. Poeslief Over het fascisme en het revanche idee van West-Duitsland vertelde Gro miko niets nieuws, doch zyn taal was uiterst scherp. Een veel vriendelyker, om niet te zeggen poeslief geluid liet hy horen by zijn beschrijving van de vrye sfeer, die de Russen in de toekomst in West-Berlyn mogelyk willen maken!!! De bevolking zou naar eigen keus kun nen leven, betrekkingen met de gehele wereld zouden open zyn en mochten de Amerikaanse hulde voor de Nederlandse durf en welvaart De achtergrond van de voorzichtige Troonrede van de Nederlandse vorstin is een van de meest buitengewone ge vallen van economisch succes van deze tyd, aldus de Amerikaanse „Baltimore Sun". Achter de echt Nederlands voor zichtige bewoordingen gaan welvaart en volledige werkgelegenheid met een mini -male inflatie en goede vooruitzichten voor de onmiddellyke toekomst schuil. Dat een dergelyke rede kon worden ge houden is een grote hulde voor een volk dat niet versaagt. Na een overzicht te hebben gegeven van de rampen die Nederland in de af gelopen twintig jaar hebben getroffen, schryft het blad dat steeds de vrywillig aanvaarde beperkingen van arbeiders en ondernemers om in samenwerking met de regering de lonen, pryzen en winsten laag te houden, zyn gebleven. Een matig aantal overheidsdiensten, overheidspensioenen en openbare socia le voorzieningen gaan samen met bevor dering van particulier initiatief en in vestering. In minder dan een generatie is Nederland zonder ontbering of infla tie veranderd van een hoofdzakelyk agrarisch land in een hoofdzakelyk in dustrieel land. Dat is .aldus de „Balti more Sun", een opmerkelyke en bewon derenswaardige prestatie. Lof voor de Zes De landen die geen lid zyn van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, kunnen veel leren van de zes gemeenschapslanden, zo is gisteren in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa verklaard namens de econo mische commissie van de Assemblee. De Brit John Hynd, die oprad als rapporteur van de commissie by een korte bespreking van de jaarverslagen van EEG, Euratom en EGKS aan de Raad van Europa, wees hierby op het feit, dat de landen van de kolen, en staalgemeenschap elke voortgang van hun staalproduktie begroeten als een triomf van de gemeenschap en dat ze er geen enkele reden voor jaloezie of spyt in zien, als niet zyzelf maar een part ner in de gemeenschap successen be haalt. Gistermiddag is de 24-jarige vracht autochauffeur P. E. Bergsma uit Ruurlo met zyn vrachtwagen op de niet-bevei- ligde overweg aan de Dortherweg te Gorsel door een personentrein uit De venter gegrepen en op slag gedood. De vrachtwagen, die ruim 100 meter werd meegesleurd, werd totaal vernield. Het treinverkeer op de Ujn Deventer-Zutphen was door het ongeval ruim een uur ge stremd. Het slachtoffer was gehuwd, maar had geen kinderen. De 8-jarige jongen G. Pronk is gistermiddag by het oversteken van de Birkstraat te Soesit door een auto aan gereden en gedood. De auto sloeg over de kop en kwam in een droge greppel terecht. Westelyke mogendheden let wel: sa men met de Russen enige troepen in Berlijn willen houden om de vryheid te garanderen, dan was dat natuurlyk ook mogelyk. Maar Oost-Duitsland zou ge kend moeten worden in de regelingen over de toegang tot de stad. Niets nieuws dus over deze kwestie, maar Gromiko had voor dit exposé beslist schaapskle ren aangetrokken. Dat toilet maakt al- tyd goede mdruk in de Assemblee. Gromiko herhaalde echter ook de Rus sische standaardbewering, dat het Wes ten met oorlog dreigt als de Sowjet- Unie een vredesverdrag met Oost-Duits land aankondigt. Wie gisteren goed naar de Amerikaanse president geluis terd heeft, kon echter weten dat hij zich vry onverschillig getoond heeft te genover het sluiten van zulk een ver drag. Nogmaals, al het positieve dat men na Gromiko's speech naar voor kan brengen is, dat hy de sfeer niet heeft bedorven voor een eventueel vruchtbaar overleg binnenskamers met Rusk. Advertentie Verwaarloos ze niet die Rheumatlsche Pijnen Anders kant U straks niet meer op of neer... Begin morgen die bloedzuiverende Kruschen-kuur, om zelf te ondervinden - en al spoedig! - hoeveel beter ge U voelt, naar lichaam en. geest. Want ook Uw stemming heeft van Reumatische Pynen zo te lyden. Eigenlijk vergallen die pynen uw hele leven, belemmeren U in Uw doen en laten. En dat terwyl hulp voor 't grypen ligt. Neem toch Kruschen. De kleine dagelykse dosis doet wonderen. Op Uw hele gestel. Gedenkteken voor Belgische piloot Op 28 januari 1960 vond de Belgische piloot Lodewyk Buelens dicht by deze plaats de dood, na een heldhaftige po ging om zyn boven Eindhoven defect geraakte straaljager buiten de bebou wing te doen landen". Aldus luidt de tekst op een gedenk steen, die op initiatief van burgemeester en wethouders van Eindhoven zal wor den opgericht naby de plaats waar de Belgische straaljager neerstortte. Piloot Buelens bemerkte op 28 januari 1960 storing in zyn motor. Hy vloog toen boven het stadsdeel Woensel. Hy had hoogte genoeg om te springen met een redelyke kans het er levend af te bren gen. Zyn toestel zou dan evenwel op het dichtbevolkte Woensel terecht zyn ge komen. De piloot wendde zyn straalja ger terwille van de veiligheid van stad en burgery en kwam boven de gemeente Son en Breughel. Door het wenden ver loor hy hoogte, waardoor hy niet meer in de gelegenheid was zyn toestel te ver laten. De straaljager stortte neer en de piloot heeft zich daarbij niet kunnen redden. De Belgische Luchtmacht heeft Lode wyk Buelens posthuum hulde gebracht, zo ook de Nederlandse regering. Binnenkort honderd leden van de Y.N. (Van onze Amerikaanse correspondent) De Verenigde Naties zullen binnen kort honderd leden tellen. De Veilig heidsraad heeft gisteren nameljjk una niem besloten Sierra Leone voor te dra gen als honderdste lid. Het is thans een uitgemaakte zaak, dat Sierra Leone in de kring van de Verenigde Naties zal worden opgenomen. Een groter probleem levert de toela ting van Mongolië en Mauretanië. De vertegenwoordiger van nationalistisch- China heeft gedreigd een veto uit te spreken over de toelating van Mongolië. In dat geval verwacht men als een soort represaille een veto van de Sowjet-Unie over de toelating van Mauretanië. Zulk een gang van zaken kan verstrekkende gevolgen hebben wanneer de Assemblee de Chinese kwestie gaat behandelen. De Afrikaanse staten zouden nationalis- tisch-China er de schuld van geven dat een veto wordt uitgesproken over Mauretanië, dat zU gaarne in de Ver enigde Naties zagen opgenomen. Deze verbolgenheid zou invloed kunnen heb ben op de stemming van de Afrikaanse staten, waneer de Chinese kwestie ter tafel komt. De Veiligheidsraad is de moeilykheden echter voorlopig uit de weg gegaan. De leden wensten meer tyd te hebben voor consultatie en overleg en verdaagden daarom de raadszitting tot maandag 2 oktober. Harry Belafonte in ziekenhuis De Amerikaanse zanger Harry Bela fonte is in een ziekenhuis opgenomen voor observatie en behandeling van wat genoemd wordt een „zeer ernstige kwaal aan de ademhalingsorganen". Auto met arbeiders in ravijn: 31 doden Een vrachtauto met arbeiders is gin- teren by Dongel in zuidoost-Turkye in een ravyn gestort: 31 arbeiders kwa men om het leven en 15 werden zwaar gewond.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13