John Bluming niet naar wereldkampioenschap Cbopuaett NEDERLAND BEZIT DRIE JUDOBONDEN LDV kwam in Dordrecht niet tot winstpartij VRIJE BOEREN gaven het tenslotte maar op Mendes-France vreest Franse burgeroorlog Geniel van Uw pijp met NJJB wees versoek af Heemskerk liet zich verrassen FIFA schorst Zuid Afrika DOUWE EGBERTS POLITIEVERTOON ONTNUCHTERDE Bommen en aanslagen zijn voortekenen Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 27 september 1961 Vierde blad no. 30463 De Japanse judokampioen Akio Kaminage kan weer iets rustiger gaan slapen. Want op de wereld kampioenschappen judo, die op 2 en 3 december a.s. in Parijs worden gehouden, krijgt hij alleen de Utrechtse judoreus Anton Geesink tegenover zich en niet ook nog eens de bijna twee meter lange, 115 kg wegende tweede Nederlander John Bluming, evenals Geesink 5e dan en een man die reeds jarenlang traint in de Kodokan de baker mat van het judo. Twee Nederlan ders die hij in een interview met een Frans blad „Judo Internatio nale" als de meest gevreesde tegen standers aanwees. Het bestuur van de NJJB heeft na melijk maandagavond in een vergade ring te Utrecht besloten het verzoek van John Bluming om aan de wereldkam pioenschappen deel te nemen, afgewe zen, omdat: 1. Bluming geen lid is van de NJJB. 2. de NJJB nooit in staat is geweest om de kwaliteiten van Bluming op nationaal en internationaal niveau te kunnen beoordelen door zijn verblijf buiten Nederland. 3. Er door de NJJB reeds drie kandidaten, namelijk Anton Geesink, Hein Essink en Jan van Ier land, zijn aangewezen. IJzersterke reus Volgens de meningen van verschil lende judo-experts o.a. Maurice van Nieuwenhuizen, voorzitter van Judo- kwai Nederland, moet John Bluming tot een van de allersterksten worden gere kend. „Het is een ijzersterke reus. Hij zou een broer van Geesink kunnen zijn, maar de NJJB voelt er niets voor hem op de stellen, aangezien hij uit een an dere organisatie, de NAJA is voortgeko men, misschien ook wel omdat men be vreesd is dat hij Anton Geesink zal ont tronen. In Nederland is de situatie waanzinnig. Wij vechten al jaren voor één judo-organisatie. Nu is het met drie bonden onmogelijk tot een competitie te komen. Iedere Nederlandse judoka moet toch het recht hebben uit té komen in de strijd om de Nederlandse kampioen schappen? En dan de kwestie voor de spelen in Tokio. Judo staat op het pro gramma. Anton Geesink en alle andere leraren mogen niet deelnemen omdat zij prof zijn. Ik geloof niet dat dan de sterkste amateurs zullen worden afge vaardigd. Wanneer er een selectiewed strijd tussen de leden van de NJJB en de beide andere organisaties zou plaats vinden, dan zouden wij zegevieren". Ook de voorzitter van de NAJA, J. J. Moes, is die mening toegedaan. Vreemd vond hy het dat John Bluming nooit lid van de NJJB zou zijn geweest. John Bluming was dat wel, maar werd in het begin van dit jaar geschorst. Geschorst De heer J. Nauwelaerts d'Agé, be stuurslid van de NJJB en van de Euro pese Judobond. bevestigde dit. „Bluming is geschorst omdat hij van uit Tokio artikelen schreef in het or gaan van de NAJA, die nadelig bleken voor de NJJB. Inmiddels heeft Bluming in een brief zijn excuses aangeboden en gevraagd op de wereldkampioenschap pen te mogen uitkomen. Dat is niet mo gelijk, doch in de toekomst zullen wy Bluming, althans wanneer hy weer lid wordt van de NIJB, een kans geven uit te komen in de selectiewedstryden voor de Europese kampioenschappen 1962. Wy hebben als bond tenslotte ook nog prestige. Wanneer wy Hein Essink en Jan van Ierland tegen John Bluming zouden laten stryden voor een plaats in de Nederlandse ploeg, staat de gehele NJJB op zyn kop", aldus Nauwelaerts d'Agé. Diep geworteld De achtergronden van dit besluit lig gen diep geworteld. Er zyn in Neder land drie judo organisaties, namelyk de officiële Nederlandse Jiu Jitsu en Judo- bond (NJJB) met als voorzitter ir. A. M. Pingen, Judokwai Nederland, voorzitter Maurice van Nieuwenhuizen en de Ne derlandse Amateur Judo Associatie (NAJA), voorzitter J. J. Moes. Reeds enkele jaren doet de Nederland se Suortfederatie, eerst onder leiding van de heer P. C. van Houten en later in besprekingen met de directeur van de NSP dr. W. van Zyll, pogingen om te komen tot een eenheid in de Nederland se Judowereld. Het is totnutoe by een pogen geble ven. In Amsterdam is gisteren het huwelijk voltrokken tussen de be kende Ajax-speler en internationaal Bennie Muller en mej. Petronella Du Pont. De Leidenaren het werd reeds door UittenbogaardP. v. d. Sluis 11; W. J. Nederlandse Bridgebond district Leiden Na de tweede ronde luidt de stand in de paren-competitie: Hoofdklasse 1 Slegtenhorst^-van Dieren 273; 2. Hr. en 'mevr. Brakel 269; 3. mevr. Tielke- meyerOudshoorn 261; 4. van der Meer —Verboog 260; 5. Mr. Kuyt—Reekers 257: 6 de Jongvan der Plas 249; 7. Marceiis—Wagenaar 244; 8. Hr. en mevr. van Wingen 230; 9. Mekel—Eling 226; 10. van Wingen sr.—G. van Staal 220; 11. KapteynZoetendaal 198; 12. van Ryn —Vissers 193. EERSTE KLASSE 1. van der Zande—van der Burg 158; 2/3. Hr. en mevr. Viertelhauzer 142; 2/3. Kerkvlietvan Leeuwen 142; 4. van der Meer—Vlaardingerbroek 133; 5. Brons geest—Verhoef 123; 6. dames v. d. Togt Cunaeus 119; 7. Koelewijn—Pauw 111; 8. Hr. en mevr. Veld 80. ons gezegd ervaren de provinciale damcompetitie als een zwaar avontuur. Nog was de glans van de waarlijk groot se zege op PDV niet geheel uitgedoofd, of in Dordrecht deed zich het uitzonder- lyke feit voor. dat geen der LDV-ers in staat bleek, zijn party in winst om te zetten. Men had daarvoor wel een excuus. Onze stadgenoten moesten met twee invallers uitkomen en de kracht van het tiental was daardoor behoorlyk verminderd. Men miste de crack Jan v. Leeuwen, die meestal voor een dikke twee zorgt en tevens Laterveer, die maar zelden verliest. Aan vele borden werd gedaan wat mogelyk was, maar de Leidenaren had den het wedstrydgeluk beslist niet op hun hand. De enige speler, die het dichtst by winst kwam was Heemskerk. Hij kwam een schyf voor, liet zich door een uiterst vernuftige combinatie ver rassen en bleek in het eindspel niet verder dan remise te kunnen komen. Janssens, invaller aan bord 1, streed lange tyd met grote bekwaamheid, miste op een kritiek ogenblik echter de juiste voortzetting en moest helaas de vlag strijken. Slechtenhorst bleef zitten met een compacte massa schyven, die moei lijk tot ontwikkeling te brengen was. Hy hield er tenslotte toch nog remise aan over. Teleng liep aan de lange vleugel vast, evenals Dreef, en beiden dolven het onderspit. Van der Stel belandde na de vreemdste capriolen in de remise-haven. Interessant Interessant was het duel tussen Klin kenberg en de Dordtenaar Den Hartog. De Leidenaar werd aanvankelijk zo hermetisch „afgesloten", dat hij ver wachtte er niet meer uit te zullen komen. Uitstekend verdedigen en het feit, dat Den Hartog de juiste winst afwikkeling niet wist te vinden, bezorg den hem toch nog remise. Aan bord acht speelde Mertens zeer goed en verdiepte zich reeds in winst- mogelykheden, toen een onverwacht en geestig zetje van zijn tegenstander een volslagen ommekeer bracht. Zyn stelling bleek daarna niet meer te houden. De uitslagen luiden: C. B. Janssens (res.) (LDV)—M. v. Dyk (DDV) 0—2; W. Heemskerk—F. v. Vloten 11; B. Slechtenhorst—J. v. d. Doe I—1; Th. KleynA. Romijn 11; I. Teleng (res.) C. v. d. Ven 02; J. KlinkenbergL. den Hartog 1—1; J. J. Mertens—C. de Wit 0—2; P. v. d. Stel—A. Bax 1—1; J. DreefD. Meyers 02. Totaal: LDV—DDV 6—14. Op 5 oktober ontvangt LDV in „Bel- levue" de Rotterdamse kampioensploeg „Het Oosten". Schotland versloeg Tsjecho-Slowakije Het Schotse elftal heeft dinsdag in Hampden.Park in Glasgow met 32 ge wonnen van Tsjecho-Slowakye. By de rust van deze wedstrijd, die werd ge speeld voor de voorronden van het we reldkampioenschap voetbal, was de stand gelyk: 1—1. Tsjecho-Slowakye kan wanneer het de twee resterende wedstrijden tegen de Ierse Vrijstaat wint nog geiyk komen met de Schotten, die uitgespeeld zyn en in vier wedstrijden zes punten verza melden. De stand in groep 8 luidt: Schotland 4 3 0 1 6 10—7 Tsj.-Slowakye 2 10 12 63 Ierse Vrystaat 2 0 0 2 0 1—7 Wegens rassendiscriminatie Het dageiyks bestuur van de Interna tionale Federatie van Voetbalbonden (de FIFA), heeft besloten om Zuid-Afri- ka als lid te schorsen. Deze beslissing werd genomen naar aanleiding van de rassendiscriminatie die op sportgebied in dit land bestaat. Dr. H. Kaser, de Zwitserse secretaris van de FIFA, verklaarde: „Wij hebben de Zuidafrikaanse bond als lid geschorst. Het dagelijks bestuur van de FIFA kan echter alleen een voorlopige beslissing nemen. De beslissing over een eventueel definitief royement kan alleen worden genomen tijdens het eerstvolgende con gres van de FIFA, dat volgend jaar in Chili wordt gehouden". De schorsing van Zuid-Afrika betekent dat dit land niet deel zal kunnen nemen aan internationale wedstryden en com petities. AUTOMOBILISME Hans Tak overleden De bekende Nederlandse autocoureur Hans Tak, die in de nacht van zaterdag op zondag bij een brand op zyn kantoor aan de Prinsengracht te Amsterdam ernstig gewond was geraakt, is gister middag in het Binnengasthuis aan de gevolgen van zijn verwondingen overle den. De 45-jarige coureur, die zaterdag avond in verband met de mist op kan toor was blyven overnachten, inplaats van naar zyn woning in Bloemendaal te ryden, was waarschynlyk met een brandende sigaret in slaap gevallen. Hy werd met zeer ernstige brandwonden naar het ziekenhuis overgebracht. De heer Tak. die in het bedryfsleven tal rijke functies had hy was onder meer directeur van enkele ondernemingen behaalde in 1955 de grootste triomf van zyn sportieve loopbaan met het winnen van de Tulpenrallye. MINISTER CALS NAAR DE V.S. EN DE WEST Zaterdag 7 oktober zal de minister van O. K. en W. mr. J. M. L. Th. Cals, naar de V.S. vertrekken, waar hy een aantal culturele en onderwysinstel- lingen zal bezoeken en besprekingen zal voeren. Minister Cals wordt vergezeld door de directeur-generaal voor de kun sten en de buitenlandse culturele be trekkingen van zijn ministerie, mr. H. Reinink. Op 8 oktober zal hy de eerste uit voering van het Ned. Kamerorkest in de Carnegie-Hall te New York bywonen. Op 15 oktober vertrekt de minister van New York naar Curagato, waar hy in zyn functie van voorzitter van de ad viesraad voor culturele samenwerking tussen de landen van het Koninkryk de twee zitting van die raad, die op 16 oktober begint, zal openen. Op deze zitting zal minister Cals het voorzitter schap van de raad overdragen aan zyn Antilliaanse amotgenoot, minister mr. I. C. Debrot. Op 17 oktober zal hy de koninkrijkstentoonstelling openen. Voorts zal hy besprekingen voeren met instanties op het gebied van onderwijs en cultuur en met zijn ambtgenoot, minister Morpurgo vertrekt minister Cals op 28 oktober naar Paramaribo, waar hij enkele dagen zal verbly ven. De tweede zitting van de adviesraad op Curasao zal van Nederlandse zyde voorts worden bygewoond door mr. H. J. Reinink, prof. dr. W. F. de Faay Fortman en mr. C. E. Schelfhout. Remises voor Doimer Gisteren werden in het internationale schaaktoernooi te Bied de afgebroken partyen uit de 13e. 14e en de 15e ronde uitgespeeld. Donner kwam in zyn hang- partyen tegen Gelier (Rusland) en Ma- tanovic (Zuid-Slavië) remise overeen. De uitslagen luiden: Dertiende ronde; Matanovic (Z. SI.)Petrosjan (Rus land) MBertok (Z.-Sl.)Keres (Rusland) Trifunovic (Z.-Sl.) Udovcic (Z.-Sl) 10. Veertiende ronde: Petrosjan—Bertok 1—0; Gligoric (Z.- Sl.)Matanovic 10; Donner (Ned) Gelier (Rusland) Vyftiende ronde: Portisch (Hong.)Fischer (VS.) 01; Najdorf (Arg.)Pachman (Tsj.-Slowa- kye) Tal (Rusland)Bisguier (V.S.) 10; Olafsson (IJsland)Darga (W.-Dld) 10; DonnerMatanovic De stand luidt na de vijftiende ronde: 1/2. Tal en Fischer beiden 11 punten; 3. Gligoric 10% punt; 4/5. Petrosjan en Keres 10 punten; 6/7. Trifunovic en Gei ler beiden 8% punt; 8/9. Bisguier en Najdorf beiden 8 punten; 10/11. Donner en Parma beiden 7% punt. LUIVENSPORT LPV „Columba" Wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf St.-Ghislain H. In concours 101 vogels. Gelost 7.45 u. Afstand 196.819 km. Aankomst eerste duif 10.50.39 uur. Uitslag: 1, 2, 6 en 10. J. Rozier; 3, 5, 7, 8, 9. G. Oude Elferink; 4. R. P. de Graaf. De lidstaten van het bondgenoot schap van Warschau zullen in oktober en november militaire oefeningen houden, aldus het Russische persbureau Tass. Deze oefeningen van staven en troepen zijn in overeenstemming met het program voor de gevechtsopleiding en hebben ten doel het resultaat van de opleiding in de loop van dit Jaar te controleren. Aan de oefe ningen zullen land-, lucht- en zeestrijd- krachten met Inbegrip van valscherm troepen deelnemen, aldus Tass. (Van onze Utrechtse correspondent) Mobiele eenheden van de Rijks politie, gehelmd en met karabijn en klewang gewapend, hebben samen met de aamoezigheid van eenheden Koninklijke Marechaussee, die onder meer met gepantserde verkennings wagentjes waren uitgerust, gister middag tussen Vaassen en Ernst (Gld.) de tegen het Landbouwschap gerichte demonstratie-actie van de z.g. „vrije boeren" zo doeltreffend lamgelegd dat hun voormanboer Koekoek uit Bennekom, aan het eind van de middag verklaarde: „Wij hou den ermee op. Wij doen niks meer. Wij kunnen de verantiooording niet nemen, dat er doden of gewonden gaan vallen". De met de actie sympathiserende boe ren spraken schande van het machts vertoon en het optreden van de politie, maar voor iedere onbevooroordeelde toeschouwer moest het duidelijk zyn dat ook op deze tweede dag van de actie de politie nog met de grootste lankmoe digheid optrad. Al wilde zy door de concentratie van manschappen en materiaal blykbaar wel duidelijk maken, dat het met de orde verstoringen nu toch langzamerhand gedaan moest zyn. Geen kans Nadat het 's ochtends rumoerig was geweest op een kruispunt van de ryks- weg ApeldoornZwolle, even benoorden Vaassen waar de boeren geen kans kregen de weg te blokkeren met hun (Van onze Paryse correspondent) De Franse oud-premier Pierre Mendes-France heeft in Parijs op een perscon ferentie zyn mening gegeven over de brandende vraag hoe uit de politieke impasse inzake Algerije en de benauwende crisis der Franse democratie te geraken. Mendes-France omschreef de explosies van plasticbommen en de moordaanslagen op tegenstanders, die tegenwoordig iedere dag vaste en steeds grotere rubrieken in de Franse kranten vullen, als duideiyke voortekenen van een naderende burgeroorlog en hy wees een eigen weg aan om aan dat verschrikkelijke noodlot te ontkomen. auto's, maar waar zy wel bereikten, dat de politie het verkeer in een wyde boog omlegde wilde vroeg in de middag (zoals wij gisteren nog in een deel van onze oplage konden melden) een groep boeren lopend over de ryksweg in noor delijke richting trekken. Daarbij kwam het tot een paar incidenten. Rijkspoli tiemannen dreven met hun karabyn de boeren van de weg in de berm en een Doornspykse boerenzoon werd aan gehouden. omdat hij doorreed, terwyl een politieman op zijn motorkap zittend hem tot stoppen wilde dwingen. De groep boeren werd een paar hon derd meter van hun geparkeerde auto's in de wegberm de hele middag geisoleerd gehouden. De politie verhinderde daarmee dat zy naar Epe zouden trekken waar Konin gin Juliana een bezoek bracht aan ge nietroepen, die een brug sloegen over het Apeldoornse Kanaal. Gelaten De boeren mochten schimpscheuten richten aan het adres van de hun be wakende politiemannen en de semi-prof wielrenner Nijkamp mocht, toen hy te gengehouden werd, smalend roepen: ..En dat is dan een vry land. Ik ben tweemaal in Berlyn geweest deze zomer, maar daar was het minder erg dan hier", de politie liet het gelaten over zich heengaan. Twee vrouwen, die met pamfletten meegelopen hadden in de demonstreren de boerenstoet, mochten na een poosje naar huis, toen een van hen begon te lamenteren om een kind van een half jaar, dat gevoed moest worden en dat er „toch ook niets aan kon doen". „Dat is zo", zei een adjudant van politie, „Die baby kan niet helpen dat zijn moeder zo nodig achter de „vrije boe ren" moet lopen". En achter op de bromfiets van een politieman werd ze door het afgezette gebied gebracht! Vanaf half oktober is hy van plan stelselmatig heel Frankryk te doorkrui sen om met vertegenwoordigers en le den van vakverenigingen, partyen en andere organisaties, die zich niet persé op politiek gebied behoeven te bewegen, in overleg te treden over de vorming van een voorlopige regering. Twee pun ten zal die regering op haar programma moeten schrijven: het einde van de Al- gerynse oorlog en het herstel van een normale democratie. Twee maanden zouden voor dat programma worden uit getrokken. „We hebben geen tyd meer te verlie zen", zo waarschuwde Mendes-France, „want de militaire dictatuur staat voor de deur". Nu de overgrote meerderheid der Fransen het echter eens blykt te zyn over de toekomst van de Sahara en een onafhankeiyk Algerije, moet het mogelyk zijn voor een regering, die het volk achter zich heeft en de fascisti sche legerleiders durft trotseren, het doel van de vrede binnen afzienbare tyd te bereiken, aldus Mendes-France. Op 2 oktober weer bouw van de IJ-tunnel Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben thansh un goedkeuring ge hecht aan het besluit van de Amster damse gemeenteraad van 28 juni jj. tot verhoging van het krediet voor de bouw van de IJ-tunnel met 114,5 miljoen gul den tot 159,9m iljoen gulden. Op 2 ok tober wordt met de voortzetting van de tunnelbouw begonnen. Geen gekheid Een jongeman uit het publiek, die naar zyn binnenzak greep toen politie mannen met zachte drang ruimbaan maakten op de rijweg, werd even later gevankelijk weggevoerd. Een wachtmeester vond een dolkmes in zyn binnenzak. „Nou ja, niet zo erg groot", zei hy nuchter, „Maar was heb je aan die gek heid". De Marechaussee hoefde by Ernst helemaal niet in actie te komen, maar de aanwezigheid van zoveel ordebewaar ders werkte ontnuchterend genoeg op de boeren. De heren Koekoek en Harmsen, de voormannen van de demonstranten, die overigens zelf een paar kilometer ver derop in een cafeetje zaten met wat volgelingen, kregen er kennelyk genoeg van. Zy verklaarden, dat nu heel Neder- lan wel gezien zou hebben met wat voor gewelddadige methodes hun actie de kop werd ingedrukt. „Het Nederlandse volk neemt dit niet", zei de heer Koekoek hoopvol. Of hy daarmee ook de vracht wagenchauffeurs bedoelde, die over moeilyk bereikbare secundaire wegen waren geleid tijdens de actie, bleef in het onzekere.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11