WERKGEVERS tegen het huidige emigratiebeleid Voorlichtingsrapport is voor liet reclasseringswerk van belang Brief aan minister Uitspanning gesloten voor Bond oud-S.S.-ers Persoon van verdachte speelt rol pymsmty Peek&Cloppenburg Kastelein tijdig gewaarschuwd Herziening politiek gevraagd Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 26 september 1961 Derde blad no. 30462 Zo streng als nodig, zo mild als mogelijk (Van een speciale medewerker) „Wanneer men spreekt over noodzakelijke strengheid en noodzake lijke mildheid bij de bestraffing van een misdrijf, dan moet men dat woord mildheid vooral niet verkeerd verstaan", zegt mr. L. H. M. Feitsma, officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank. „Mildheid", zegt hij, „is een vorm van rechtdoen, een soort menselijke genadigheid, die bij elke strafoplegging tot haar recht behoort te komen en zij getuigt van een mentaliteit welke ieder die recht doet hoort te bezitten. Mildheid is geen gunstbetoon, geen zachtheid, die aan strengheid tegenovergesteld is. En men zou dan ook beter kunnen spreken over noodzakelijke strengheid en „mogelijke" mildheid: de straf moet zo streng zijn als nodig is en zo mild als mogelijk". In de Nederlandse rechtspraak wordt aan de persoon terecht steeds meer aandacht besteed. Aanvankelijk keek men alleen naar daad en schuld, maar zo langzamerhand gaat de per soon van de verdachte een rol spelen en dat heeft de taak van de rechter aanmerkelijk verzwaard Mr. Feitsma noemt ook een voorbeeld uit de praktijk, waarbij de rechter dui delijke taal moest spreken: in het ar rondissement Haarlem is het de laatste tijd een plaag geworden, dat jongelui de geldbakken van telefooncellen legen. „Als men er dan met veel moeite een heeft gepakt, zou het verkeerd zijn als die er héél erg gemakkelijk afkwam". Die duidelijke, strenge taal van de rechter is weliswaar in het belang van zowel de betrokkene als de maatschap pij. maar zjj kan nimmer beslissend zjjn. Anders gezegd: generale preventie mag nooit zo overheersend zijn, dat de persoon van de verdachte geheel bui ten beschouwing blijft. Uitgebreide gegevens De rechter krijgt langs verschillende wegen zijn gegevens over degene die straks als verdachte voor hem komt te staan. In de eerste plaats is daar het strafdossier, maar daarnaast bestaat behoefte aan veel uitgebreider gegevens, samengevat in een voorlichtingsrap port. Het opstellen van die rapporten is een van de werkterreinen waarop de Nederlandse Reclasseringsverenigingen Eerste blanken in Jalimotlal Het oecumenische team van zen- zendingsarbeiders, dat een halfjaar ge leden van de Baliemvalilei in Nieuw- Guinea uit naar het tot dan toe door geen blanke betreden Jalimodal ver trok, om daar een begin te maken met het zendingswerk, heeft thans een eerste succes behaald. Zaterdagmor gen om negen uur plaatselijke tijd landde het eerste vliegtuig op het door de zendingsarbeiders en de locale be volking zelf aangelegde vliegveldje. Alvorens dit succes werd bereikt, heeft het team. waarvan onder ande ren de Nederlandse zendingsarts dokter W. H. Vimed, een Duitse predikant en enige Papoea-evangelisten deel uitma ken, zeer veel moeilijkheden ondervon den. Nu het mogelijk is vliegtuigen met medicijnen en voedselvoorraden naar het Jalimodal te zenden, kan het zen dingswerk met kracht ter hand worden genomen. IND. ORGANISATIES MAKEN ZICH GEREED Een Indonesische politieke organisatie de „veteranenstrijders voor de vrijheid van Indonesië", heeft al haar afdelin gen opdracht gegeven gereed te zijn om de Nederlanders te bestrijden na wat zij noemde „een uitdaging aan Indone sië" in de troonrede. De nationalistische organisatie „De generatie van 1945" verklaarde dat de Nederlandse regering geweigerd had de door Soekamo toegestoken hand te aanvaarden. „De Nederlanders hopen internationale inmenging door de V.N. te verkrijgen, maar zij zullen daarin niet slagen" zo werd van de zijde dezer organisatie verklaard. Dr. Hans Fischer kan (het) niet helpen Het Westduitse hospitaalschip Meer- katze liep zondag de Engelse plaats North Shield binnen om de 32-jarige arts dr. Hans Fischer aan land te brengen, die aan blindedarmontsteking lijdt. Een andere patiënt aan boord, een opvarende van een Westduitse treiler, lydt aan dezelfde kwaal. Kort tevoren had dr. Fischer tijdens een vliegende storm bij een andere West duitse zeeman de blindedarm weggeno men. Bij deze operatie kwam het hart van de patiënt driemaal tot stilstand, maar dr. Fischer slaagde er ondanks de bijzonder moeilijke omstandigheden in het hart weer op gang te brengen. De toestand van deze patiënt gaat goed vooruit. De Meerkatze was genoodzaakt zo spoe dig mogelyk een haven aan te doen, omdat dr. Fischer de enige arts aan boord was. Hij zou vandaag worden ge opereerd. Oostenrijker eerste atoom-inspecteur Het Internationale Bureau voor Kern energie in Wenen heeft gisteravond de benoeming van de 37-jarige Oostenrijker dr. Michael Higatsberger tot atoom-in specteur bekendgemaakt. De raad van gouverneurs van het bureau heeft de benoeming van Higatsberger tot direc teur van de inspectie-afdeling goedge keurd. Deze inspectie-afdeling moet voorkomen dat door dit instituut gele verd splijtbaar materiaal voor militaire doeleinden gebruikt wordt. Bovendien moet er voor worden gezorgd dat de door het bureau uitgewerkte maatrege len ter bescherming tegen stralings gevaar worden toegepast. Dr. Michael Higatsberger is zakelijk leider van het Oostenrijkse studenten gezelschap voor atoomenergie en docent in de fysiea aan de universiteit in Wenen Hij is de eerste atoom-inspecteur ter wereld. zich bewegen. In het arrondissement Haarlem werden vorig jaar 363 aan vragen om voorlichtingsrapporten ge daan. In 133 gevallen gingen die aan vragen uit van de rechterlijke macht. Het zijn deze cijfers, die aantonen hoe veel belang de rechterlijke macht hecht aan dit uiterst belangrijke aspect van het reclasseringswerk, dat in 1960 in totaal 10.500 voorlichtingsrapporten om vatte. In die rapporten wordt op objeclieve wijze geschetst, wie de verdachte is. wat zijn maatschappelijke omstandigneden zijn en hoe de toekomstmogelijkheden liggen. Deze voorlichtingsrapporten hebben niet de bedoeling zoals wel eens wordt beweerd de verdachte (te) gunstig af te schilderen. Weliswaar komt er af en toe een rapport voor waarop aanmerkingen kunnen worden gemaakt, maar in hun algemeenheid zyn ze goed. Géén gunsten In vele gevallen zijn het juist de voorlichtingsrapporten, die leiden tot een voorwaardelijke veroordeling. Mr. Feitsma noemt de voorwaardelijke straf met. veel nadruk géén gunst. Als name lijk een voorwaardelijke straf kan wor den toegepast, zal het, uitgaande van het principe van de mildheid, ook moe ten gebeuren. De voorwaardelijke straffen vormen 20 van bet aantal gevangenisstraf fen, dat wordt uitgesproken. Echter, riet elke „eerste misdaad" wordt met voor waardelijke straf beloond, al was het alleen maar omdat zovele verdachten de neiging hebben voorwaardelijke straf te zien als vrijspraak, en dat zou naar buiten een zeer slechte indruk geven. Overigens: voorwaardelijke straffen moeten stellig niet slap zijn en daartoe bieden de bijzondere voorwaarden waar aan een voorwaardelijke veroordeelde (op basis van vrijwilligheid) zich moet onderwerpen de mogelijkheden. RECLASSERING: WAAROM Zaterdag 30 septemberNatio nale Reclasseringsdag. Tiental len rammelende collectebussen zullen U in de week van 25 tot en met 30 september confronte ren met een vorm van werken voor de medemens, die lang niet altijd in het juiste perspectief wordt gezien. Om met prof. mr. I. A. Diepen horst, voorzitter van de Vereni ging van Reclasseringsinstellin- gen te spreken: „Reclassering is niet het werk van zoetsappige mensen, die alles willen vergoe lijken. En ook niet van wereld vreemde idealisten". Nederland brengt zijn gevan genen onder in totaal ver ouderde gebouwen, die een pas sende behandeling onmogelijk maken. Nederland kan, wat zijn psychopatenzorg betreft, de eisen des tijds niet bijbenen. Er zijn nog te velen die reclassering beschouwen als een vertroete ling van mensen, die een mis drijf hebben begaan, terwijl te- zelfdertijd andere mensen, met een blanco strafregister, in zeer bittere omstandigheden, aan hun lot worden overgelaten. Strengheid en mildheid bij het bepalen van de straf. Het zijn deze aspecten welke o.m. werden belicht tijdens een bijeenkomst, dieMiet Nationaal Bureau voor Reclassering in Den Haag heeft belegd, teneinde aan de vooravond van de jaarlijkse inzameling een antwoord te ver schaffen op de vraag: „Waar om?" elke woensdag KIN DERCO AJS Dèt is parmant. dèt is leuk! Kinder- coats in een prach- tige wollen kwaliteit, zoals flausch met mohair-effect. Met teddy-gevoerde ca puchon. Het jasje zelf heefteen lekker warme Eskimo- (Capiton) - voering. Kies uit schattige dessins in vele, vele kleuren. Speciaal verlaagde J. M. prijs leeftijd. 2 jaar 23 75 (met kleine stijging per maat) Opschudding te Naarden (Van onze correspondent) De vroegere Untersturmfiihrer van de S.S. Hartman, heeft in de afgelopen week persoonlijk een bezoek gebracht aan de uitspanning Oud-Valkeveen te Naarden om voor een „groep personen" voor zondag morgen een ontbijt en 's avonds een diner te bestellen. Een normale bestelling, welke de exploitant de heer W. Kaptein noteerde, zonder te beseffen, dat hij zich hiermede veel moeilijkheden op de hals haalde. De „groep personen" was volgens Hartman tegenover de heer Kap tein, lid van een Bond van Oorlogsinvaliden. Het betrof hier echter de Bond van oud-S.S.-ers, naar schatting een orga nisatie van 80.000 leden, by politie en Justitie bekend als de „Hinag". Oud- verzetstryders gaven aan het voorne men van de Bond een bijeenkomst te beleggen m Oud-Valkeveen bekendheid door publikaties, het schilderen van leuzen en het verspreiden van pamflet ten in de omgeving van de woning van J. Hartman aan de Johan Verhulst- straat te Amsterdam. De burgemeester van Naarden en de politie werden in het „geval" gemoeid. Er werd contact opgenomen met de heer Kaptein, die besloot op advies van de politie zyn uitspanning op zondag te sluiten. Bekend was, dat de groep „in validen" na het ontbyt een trip zou ma ken naar de Westerbouwing, waar het nam. lunchpakket zou worden aangesproken om daarna naar Oud-Valkeveen cerug te keren. De vergaderzaal werd volge stouwd met speeltuincttributen, zodat het onmogelyk was geworden de oyeen komst te beleggen. Waarschijnlijk oud-verzetstryders hebben in de omgeving van Oud-Valke veen in de nacht van zaterdag op zon dag hun afkeuring laten blyken over de voorgenomen byeenkomst door kop- spykertjes en prikkeldraad op straat te deponeren. De politie ruimde een en ander op, omdat het hier een druk be zocht recreatieoord betreft. Ook wer den nog leuzen op straat gekalkt. De uitspanning bleef de gehele dag geslo ten, een strop die de exploitant, aldus verklaart hy, gaarne op de koop toe- De uit de eerste helft van de ne gentiende eeuw daterende hout zaagmolen d'Heesterboom van de firma Noordman aan de Haagweg, welke geheel verwaarloosd was. wordt thans geheel gerestaureerd. Dank zij financiële steun van de overheid en particulieren kan dit molenbezit nu behouden blijven en de molen zelfs binnenkort weer in bedrijf worden gesteld. Als een van de laatste jaren van deze restaura tie konden de wieken dezer dagen worden aangebracht. (Foto L.D./Holvast) (Van onze Haagse correspondent) De vier Nederlandse werkgevers verbonden hebben in een brief aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid hun ernstige ver ontrusting kenbaar gemaakt over het huidige emigratiebeleid. Zij dringen aan op een funda mentele herziening van de politiek die Nederland in dit opzicht voert, omdat de ontwikkeling van de volkshuisvesting in ons land anders is geweest dan bij het tot stand komen van de huidige beleidslijn werd verondersteld en ook de eco nomische integratie een andere aan pak wettigt. De werkgeversverbonden wensen de be staande, vooral op landen over zee ge richte, actieve emigratlepolitiek te wyzi- gen in een algemeen migratiebeleid, in samenwerking met andere landen, waar bij niet meer eenzijdig op emigratie naar overzeese gebieden de aandacht wordt gevestigd. De brief aan de minister van Sociale Zaken spruit voort uit het onbehagen in werkgeverskringen over de wijze waarop de Raad voor de Emigratie een advies-rapport voor de bewindsman heeft samengesteld. Hoewel ook drie vertegen woordigers van werkgeverszyde in de commissie, die het rapport voorbereidde, waren opgenomen, meent men toch met een duidelijk eigen standpunt naar voren te moeten komen. Dit te meer, daar voor de opvattingen van de (werkgevers) minderheid in het rapport geen plaats bleek en bovendien de inzichten van die minderheid beter in een eigen rapport naar voren zouden komen, dan als onderdeel van het werk stuk van de Raad voor Emigratie. Zoals bekend heeft die Raad aan de regering geadviseerd het huidige positieve emi gratiebeleid voort te zetten. Ombuigen Het is tydens de byeenkomst, waarop de werkgevers gisteren in Den Haag hun inzichten kenbaar maakten, niet met zo veel woorden gezegd, maar wel over- duidelyk gesuggereerd, dat in het rap port de redenering naar een bepaalde conclusie is omgebogen. Het zou zelfs niet onmogelyk zyn, dat zulks mede is geschied uit een j neiging tot zelfbehoud van het om- vangryke apparaat, dat in Nederland I de emigratie regelt. In het schrijven aan de bewindsman (tevens gezonden aan de leden der Sta- ten-Generaal) stellen de werkgeversver bonden vast, dat in de eerste indus trialisatienota van 1949, die de grondslag voor het huidige emigratiebeleid vormde, de mogelykheden van het industrialisa tieproces werden onderschat. Steeds is. in de afgelopen tien jaar, gebleken, dat de werkelijkheid de ver onderstelling heeft overtroffen. De vrees, dat er ondanks de opvoering van de industrialisatie, een overschot aan ar beidskrachten zou blyven bestaan, dat alleen door emigratie zou zijn op te van gen, is niet bewaarheid geworden. Tekort Integendeel, reeds geruime tyd heeft zich op de arbeidsmarkt een tekort ge manifesteerd, ondanks de grote stroom repatrianten en immigranten. Dat te kort, zeggen de werkgevers, is mede te wijten aan de nog steeds zeer aan zienlijke stroom van emigranten. Het tekort aan arbeidskrachten, aldus de brief, zal zich in versterkte mate voort zetten en krygt in feite een structureel karakter. Het vrije verkeer van werknemers binnen de E.E.G. is een ander punt waarmee de verbonden willen, dat reke ning wordt gehouden by de bepaling van het emigratiebeleid. Noodzakeiyk achten zy het de gewenste arbeidsvoor ziening voor ons steeds meer uitgroeiende bedrijfsleven in samenwerking met de verdragspartners in goede banen te lei den. Het gevolg daarvan zou zyn, dat de aandacht van aspirant-emigranten niet meer eenzydig op landen overzee moet worden gericht. Zolang zich in andere Europese landen een arbeiders overschot blyft voordoen, kan Neder land in de grotere Euromarkt aantrek' kingskracht blyven uitoefenen. geenszins tot de conclusie leidt, dat de vrijkomende arbeidskrachten geen plaats buiten de agrarische sector zouden kun nen vinden. Intussen: de verbonden van werk gevers willen uiteraard de vryheid om te emigreren niet aantasten. Dit wil echter niet zeggen, dat met behulp van overheidsmiddelen financiële belemme ringen zouden moeten worden overwon nen. Met andere woorden: de over heidssteun aan emigranten moet, volgens de werkgevers, worden gestopt. In be paalde gevallen echter moet voor som mige categorieën van minder draag- krachtigen een uitzondering worden ge maakt; voor degene namelyk van wie moet worden verwacht, dat zy in het buitenland betere kansen op een rede- IÜk bestaan zullen hebben dan in Ne derland en die om verschillende rede nen niet of niet meer voor herscholing of plaatsing in aanmerking komen. Propaganda Een ander punt, waarop in de brief aan de minister de vinger wordt gelegd, is de emigratiepropaganda. „Stimuleren de voorlichting", wordt die genoemd, „waarby radio en televisie zyn inge schakeld en waarvan een onderschatting van de bestaansmogelykheden in eigen land het gevolg is". „Gesprekken met geëmigreerde Ne derlanders, zoals die regelmatig in rege ringsuitzendingen worden gehouden, zyn altijd gesprekken met geslaagde emigranten". Het effect van deze uit zendingen, bedoeld als objectieve en feitelyke voorlichting over de emigratie, •noemt de brief dus propagandistisch, want zij gaan veel verder dan het ver strekken van feitelyke gegevens. Meer dan by de eerste prognoses is geschied, moet volgens de werkgevers organisaties rekening worden genouden met het feit, dat industrialisatie niet alleen meer arbeidsplaatsen in de in dustrie schept, maar ook in meer dan proportionele mate in de sec tor van de dienstverlenende bedryven. In dit verband wyst de brief aan de minister er tevens op, dat de vermin derde werkgelegenheid in de landbouw „Artiest" verkocht waardeloze afdrukken (Van onze correspondent) De politie te Rotterdam heeft in bewa ring gesteld een 25-jarige koopman uit Den Haag. Deze man. die een artistiek ringbaardje draagt en zich voor artiest uitgeeft, wordt ervan verdacht verschei dene mensen te hebben opgelicht met re- produkties, die hy uit boeken scheurde en van een passe-partout voorzag. Hy vertelde zyn slachtoffers, dat hy student was aan de Academie voor Beel dende Kunsten. Daarna placht hij dan een map open te slaan met de door hem met karton omlyste reprodukties. Vol gens hem verkocht hy ze voor een goed doel: behoeftige medestudenten aan geld helpen voor hun studie. Voorts beweerde hy dat het reproduk ties waren van het werk van studenten van de Academie. Hy vroeg pryzen, die varieerden van f. 10,- tot 30,- voor deze praktisch waardeloze afdrukken. Hy heeft vier oplichtingen bekend, doch de politie, die vermoedt dat hij wekenlang in zyn onderhoud heeft voorzien met deze oplichtingen meent, dat de man veel meer slachtoffers moet hebben ge maakt. Aanvaring tussen twee Franse onderzeeërs goed afgelopen Twee Franse onderzeeboten zyn gis teren in een droogdok te Toulon opge nomen, nadat zy in het weekeinde by oefeningen langs de kust van de Rivièra onder water met elkaar in aanvaring waren gekomen. De twee onderzeeërs, de zeer moderne „Lespadon" van 1200 ton die 51 man aan boord had. en de 510 ton metende voormalige Duitse duikboot „Laubië", die een even grote bemanning had, liepen zware schade op, maar zy slaagden er in veilig naar de oppervlakte terug te keren. Zy moesten naar de vlootbasis Toulon worden gesleept. Men verwacht dat de herstelwerkzaamheden drie maanden zullen vergen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9