„WELVAART EN ARMOEDE" Leerlingen op Pieterskerkorgel Felle kritiek Kerke lijk L even op bekroond N. T.S.-journacil Bij Franciscus van Assisi en in deze eeuw DINSDAG 26 SEPTEMBER 1961 Gisteravond heeft ds. W. J. H. Hu- beek, de voorganger van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden Lelden/ Oegstgeest, in „Rehoboth" dat bjjna tot de laatste plaats was bezet ge sproken over welvaart en armoede en daarbij de bekende historische figuur Franciscus van Assisi, die zo by uitstek met welvaart en armoede te doen heeft gehad, in het licht gesteld. Het was de enveloppe met inhoud „bestemd voor een reis" hem ter gele genheid van zijn 25-jarig predikantsju bileum op 7 mei jl. door de Vrijzinnig Hervormde gemeente geschonken, welke ds. Hubeek in staat had gesteld een Italiaanse reis te maken en in het bij zonder Assisi te bezoeken. Ds. Hubeek herinnerde aan de door verschillende oorzaken ontstane armoe de in vroeger jaren. Van één aspect van armoede zijn de huidige krotwoningen nog de laatste naglimpen. Vincent van Gogh legde de armoede van de vorige eeuw voor ons vast in het schrijnende beeld van „de aardappeleters". De ar moede betekende een aanslag op het mens-zijn. In onze tijd zijn het de pu- blikaties van de Novib en van de zen ding die ons confronteren met honger, ziekte en ellende in diverse delen van de wereld. De onmenselijke kwelling en gesel onschadelijk te maken, is bijbels gezien, een opdracht van Gods wege, aldus ds. Hubeek. De toename van de welvaart ln het westen stelt ons voor een probleeem van andere aard, namelijk, dat het con tract met de overige wereld steeds gro ter wordt. De verschillen in levensstand aard kunnen een bron van politieke on rust worden. Ook in de eigen kring van het Westen, zo vervolgde ds. Hubeek, deelt lang niet iedereen evenredig in de welvaart. Het zijn de zgn. vergeten groepen, w.o. de gepensioneerden, de invaliden, de wedu wen en degenen die uitsluitend op de A.O.W. zijn aangewezen. Ds. Hubeek besprak vervolgens het grote gevaar van de reclame en de commerciële televisie. De regering heeft dan ook terecht de afbetaling aan ban den gelegd om de economisch zwakkeren te beschermen. In het Nieuwe Testament wordt ge zegd, dat om te leven er meer nodig is dan alleen de beschikking over goe deren, want deze staat meermalen de mens ln de weg. (De rijke jongeling). OVERWEG AAN HERENSTRAAT Technische apparatuur niet op tijd gereed Ten behoeve van de voorgenomen automatisering door dc Ned. Spoorwe gen van de overweg in de Zoeterwoudse weg/Herenstraat is de dienst van ge meentewerken reeds geruime tijd bezig met de uitvoering van de daarvoor no dige straatwerken ter plaatse. Deze om vatten o.m. de verbreding van de over' weg. Aangezien thans blijkt, dat enige on< derdelen van de door de N.S. te plaatsen technische apparatuur van de beveili gingsinstallatie niet op tijd kunnen wor den geleverd, zal het nodig zjjn het oude wegprofiel en de huidige slagbomen nog korte tijd in gebruik te houden. Door middel van z.g. schrikhekken zal de tij delijke situatie worden aangegeven. Zo dra de technische installatie in gebruik kan worden genomen, zullen de bestra- tingswerken worden voltooid. Corpsvergadering akkoord niet bouwplan Minerva De ledenvergadering van het Leidsche Studenten Corps heeft zich gisteravond in principe akkoord verklaard met de onlangs gepubliceerde nieuwbouwplan- nen voor Sociëteit Minerva. Weliswaar moeten over vele en veelal belangrijke details nog nadere beslissingen worden genomen, maar men kon zich vereni gen met de algemene opzet, welke onder meer omvat dat de restanten van de oude sociëteit volledig worden gesloopt en dat een geheel nieuw gebouw zal worden opgetrokken. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Pieter, zn van J. van Egmond en N. Zwaan; Rita Cornelia Marja, dr van C. D. F. v. d. Ploeg en M. A. Winkelaar; Maria, dr van C. v. d. Wilk en J. M. Vell- brief; Nico, zn van P. K. Perreijn en J. C. M. Mark; Johannes Anthonius Maria, zn van J. J. Bel en J. H. M. v. d. Zwet; Cornells, zn van G. Pronk en J. Guljt; Nancy Elisabeth, dr van J. L. van Mid delkoop en E. L. Krahmer; Simone Anne, dr van F. de Roos en A. G. Cuiper; An gela Cornelia Maria, dr van F. A. v. d. Boog en C. A. v. d. Steen; Rocco André, zn van W. Epskamp en J. Paauw; Adriana, dr van A. van Leeuwen en C. Segaar; Wil- helmina Theodora Hendrika. dr van T H Verplancke en A. H. van Brecht; Antje dr van H. Berkheij en N. van Rhijn; Astrid, dr van L. v. d. Weijden en J. M. A. Dijkmans; Ferdinand Hendrik, zn van P. Wassink en E. W. Lardé; Cornelia Jan- tien Maria, dr van J. M. C. van Bohee- men en W. J. C. v. d. Wilk; Johanna Regina Cornelia, dr van R. T. Zuidema en L. Wachter; Sonja Charlotte, dr van B. N. Wassing en E. G. van Kempen; Elisabeth Hilegonda, dr van T. H. v. d. Ham en E. H. Bax; Carolina Margarethe Louise, dr van H. Verhoef en B. P. van Hof; Bar bara Theodora Maria, dr van F. J. M. de Jong en C. T. M. Willems; Cornells Ge- rardus Maria, zn van C. H. N. Vink en H. M. M. v. d. Hulst; Gerrlt, zn van J. W. Fillppo en P. van Tol; Richard Petrus Cornells, zn van C. H. Bakker en R. J. Groen; Paula, dr van W. de Wagenaar en M. M. van Berkel; Willem, zn van R. Hoevelaken en J. M. Tazelaar; Rijkje Hen drik. zn van H. R. van Meekeren en E. J Weersing; Gerard Jan Willem, zn van M. A. H. W. Schöttelndreler en E. H. Prill- witz; Paulina Jacoba. dr van H J Web bers en M. Overdijk; Marcel Gerard, zn van P. van Paridon en A. J. M. v. d. Top- Jan Hendrik, zn van J. Klunder en H. W. Pol; Astrid Jennifer, dr van H. Honsbeek en G. van Alphen; Ronald Bernardus. zn van P. W. J. v. d. Linden en L. E. Ver- Hagen; Bernadette Maria, dr van W. A. Westgeest en J. Kamphues. GETROUWD R. G. Panders en H. Gressie; H. Moenen en C. Mleremet; H. Baan en S. Flaman; H. J. Doove en E. Stouten; Jonkheer J. M. C. van der Does en I. Raad. OVERLEDEN H. J. Verhaar, 45 Jr, vrouw; A. Glas bergen, 66 Jr, e.v. A. Verdoes; J. van Dorp, 70 Jr, e.v. A. van Straalen; E. J. Borst, 69 jr. w.v. T. Ruigrok van der Wer- ve; J. J. Philippo, 56 Jr, man; C. Krom hout. 66 Jr. man; L. Masurel, 74 jr, man; C. Guljt, 68 Jr. w.v. C. van der Bent; J. M. Schouten. 77 Jr, e.v. C. J. Verbiest; E. J. H. Makkink, 56 Jr, man. Niet de welvaart moet worden bestre den, maar de welvaart als troetelkind. In de welvaart wete de christen zich innerlijk geroepen in het besef dat de welvaart gegeven is als een talent. Na de pauze vertelde ds. Hubeek in korte trekken de levensgeschiedenis van Franciscus van Assisi, die als jongeling een verkwistend leven leidde. Uit ijdel- heid liet zijn vader hem begaan. Tijdens een ziekbed kreeg hij een afkeer van de wereld waarin hij tot dien had ver keerd. Hij gaf voor zijn vrienden nog een groot feest, maar dit beschouwde Fransiscus als een afsluiting. Hij ging heimelijk weg en liet zijn gasten al leen uitfuiven. Zijn leven had van dat ogenblik af een totale wijziging ondergaan. Hij gaf veel weg en verkocht tenslotte zijn laat ste bezittingen om een oude kerk voor verval te kunnen behoeden. De breuk met het vroegere leven is dan totaal en Franciscus leeft verder in volstrekte armoede. Fransiscus van Assisi is in vele op zichten het evenbeeld van Jezus uit de evangeliën geworden. De welvaart zag hij niet als een ta lent en zijn inzicht bracht dan ook geen oplossing. Wanneer men de pracht en praal in de basiliek van Fransiscus beziet, komt men tot de conclusie, dat de Kerk nooit iets van zijn trouwe zoon heeft begre pen, want juist dit heeft hij niet gewild. Door dit monument te stichten heeft men niettemin zijn grootheid wilen eren. Aan de hand van een serie fraaie lantaarnplaatjes kon ds. Hubeek zjjn gemeente een indruk geven van het kerkgebouw en het prachtigt interieur waaraan een aantal kunstenaars van 1228 tot 1253 hebben gewerkt en er een indrukwekkend geheel van hebben ge maakt. N.V.V.-dames bespraken winterprogramma De Vrouwenbond van het NVV, afde ling Leiden, opende gisteravond het win terwerk met een ledenvergadering in „Ons Centrum". Mevr. SpierenburgyBeekhuyzen, presi dente, was zeer verrast dat er zoveel le den aanwezig waren. Het winterprogramma ziet er als volgt uit: oktober: Een kleurenfilm met in leiding over de Postkoets van Instanbul naar Holland; november: Een kleuren film over de Cola-bewerking; december: St.-Nic.- en kerstbijeenkomst; janua ri: Schoonheidsverzorging en make up; februari: Inleiding over: „Donker Am sterdam"; maart: Excursie Hollandia fa brieken en april: Jaarvergadering. Voor de pitriet-cursus gaven zich 12 dames op. Deze cursus staat onder lei ding van mevr. G. Frèrejean-Montyn. P. J. ELKERBOUT 40 JAAR NOTARISKLERK Bekende figuur in het Prediker-jeugdwerk Maandag 1 oktober is het veertig jaar geleden, dat de heer P. J. Eikerbout als jongste bediende zijn intrede deed in het notariskantoor van de heer M. G. Bon aan de Turfmarkt, welk kantoor in la ter jaren werd overgenomen door notaris J. Fuhri Snethlage en sinds kort be heerd wordt door mej. mr. S. M. Bran denberg. De heer Eikerbout, die zich door zelf studie wist op te werken tot notarisklerk, is een bekende figuur in de kring van de C.J.V. Prediker 12 la, welke ver eniging hij in vele functie, o.a. als direc teur van het zangkoor, heeft gediend. Vele door hem in Predikerverband ont wikkelde initiatieven zijn met succes bekroond en hebben bijgedragen tot vor ming van de jeugd. Zijn verdiensten voor deze vereniging werden indertijd gehonoreerd met de aanbieding van het ere-lidmaatschap. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. Ned. recht, mej. B. J. M. Schermer (Hoorn), mej. D. E. van Gils (Delft) en de heer J. A. J. Jonas (Oegstgeest); kerkelijk voorberei dend ex. de heren A. van Veldhuizen (Rotterdam), J. P. Broeder (Rotterdam) H. H. Nieuwenhuizen (Den Haag) en J. Hoekert (Leiden)doet. ex. Gen. II, mej. A. E. Meijer (Rotterdam), mej. J. M. M;lkenboer (Oldenzaal) en de heren J. H. Anschütz (Arnhem), W. B. Blok huis (Wassenaar) en A. J. van Leeuwen (Rotterdam); semi-arts ex., de heren E. A. van Dishoeck (Amsterdam), A. J. W. Kampman (Leiden) en E. S. Nieuwen- dijk (Meppel)arts ex., mevr. C. J. v. d. Roest-Oostveen (Den Haag) en de he ren F. Eikerbout (Voorschoten) en H. L. de Windt (Aruba). CORRESPONDENTIE Brandweerman Ingezonden stukken, waarvan de afzender ons niet bekend is, komen niet voor plaatsing in aanmer king. Met ingang van heden zal uitslui tend op woensdag tussen 2 en 4 uur ge legenheid bestaan informaties in te win nen bij de afdeling gevonden voorwer pen van het politiebureau. Amateurfotografen in „kleurenduel" gewikkeld Tijdens de bijeenkomst van de Leidse Amateurfotografenvereniging, welke gis teravond in de bovenzaal van restau rant „De Doelen" werd gehouden, ging de belangstelling uit naar de inzendin gen voor de eerste ronde in de com petitie „kleurcn-dia's". Alvorens tot de projectie van het „kleurenduel" werd overgegaan, sprak de voorzitter, de heer J. G. Gompeiman een bijzonder welkoms woord tot drie nieuwe leden, en tot de heren J. de Wil de, K. Hulsbos en J. Wolfslag, die hij namens de leden hartelijk dank Dracht voor hun bereidheid in de komende win tercompetitie de inzendingen te willen beoordelen. Daat het in deze eerste ronde om een vrij onderwerp ging, waren allen zeer benieuwd naar de onderwerpen en de resultaten, die de inzenders hadden we ten te bereiken. Er waren inder daad enkele zeer fraaie inzendingen bij, die terecht onder het motto: Fotograferen is schrijven met licht" waren geprodu ceerd. De jury had dan ook een niet ge makkelijke taak een en ander te beoor delen. Tot slot van de avond gaven de juryleden een kort resumé van de gele verde prestaties. Zij spraken hun waar dering uit over de resultaten, die waren bereikt. - Bij de Austin-autofabrieken in Bir mingham is een negen verdiepingen hoge garage geopend, waar 3.300 auto's kunnen worden geparkeerd. Het is waarschijnlijk de grootste garage ter wereld, maar zij kan slechts de produktie van twee dagen van de Austin-fabrieken bevatten. P. Philippo veertig jaar in dienst bij Van Wijk Heringa In de directiekamer van Van Wijk en Heringa N.V. aan de Vliet is vanmor gen de heer P. Philippo gehuldigd i.v. met zjjn veertigjarig dienstjubileum bij dit bedrijf. In aanwezigheid van zijn vrouw en twee zoons werd de heer Philippo door enige sprekers dank gebracht voor wat hij gedurende veertig jaar heeft gedaan Éor het bedrijf en de werknemersorga- satie, het C.N.V.waarvan de jubila ris reeds lange tijd lid is. De heer J. W. Heringa, directeur, me moreerde de veertig jaar, die de heer Philippo op de dekenbabriek Cronestijn als werknemer heeft doorgebracht. Op jeugdige leeftijd werd hij in dit bedrijf opgenomen, waar hij nu als baas belast is met de leiding over de afdeling Voor bereiding. De heer Heringa noemde de jubilaris een man met een groot plichts besef, die zich voor de volle honderd procent aan zijn werk wijdt. Als tast baar blijk van zijn dank bood hij een enveloppe met inhoud aan. Namens de Ned. Maatschappij voor Handel en Nijverheid kon de heer He ringa hem het vererend getuigschrift en de gouden legpenning overhandigen. Dankwoorden werden eveneens ge sproken door de heer P. L. M. de Beer, adj. directeur van „Cronestijn". Namens het C.N.V. kwam de heer L. van Oosterom van de afd. „Unitas" zijn gelukwensen aanbieden, die hij verge zeld liet gaan van een kist sigaren. Gelukwensen werden daarna verder uitgesproken door de heer J. J. Blok, werkmeester, die sprak namens de colle ga's, de heer H. Ligtvoet, een van de werknemers op de afd. van de heer Phi lippo en tenslotte door de heer A. K. van Leeuwen, de voorzitter van de per soneelsvereniging „De Spil", van welke vereniging dé jubilaris tweede voorzitter is. De heer Philippo sprak tenslotte een dankwoord. „Vrije boeren" nu in actie bij Vaassen Op het ultimatum, dat de leden van de BVL, (de Vereniging voor Be drijf svrijheid in de Landbouw)die gisteren bij Nunspeet demonstreer den, de minister van Landbouw en Visserij hebben gesteld, is geen ant woord gekomen. Het beslag op het land van de BVL-voorzitter, de heer H. Koekoek uit Bennekom, is niet op geheven door het Landbouwschap en daarom demonstreren de „Vrije boe ren" vandaag weer, zoals ze giste ren al aankondigden. Voor hun nieuwe demonstratie hebben ze de weg Zwolle-Apeldoorn uitgekozen. In de buurt van Vaassen zijn ze vanmorgen bij elkaar geko men, enige honderden boeren, vooral afkomstig van de Veluwe. Vooraf hadden ze hiervoor kenne lijk een punt bestemd, dichtbij de bebouwde kom van Vaassen. Even voor elf uur arriveerde voorzitter Koekoek op de plaats van de demonstra tie. Hij begon met het veroorzaken van een aanrijding, rijdende in een file remde hij plotseling, zodat de achter hem rijdende auto op zijn wagen botste. Onder luid gejoel werd de heer Koe koek door de politie, die zeer rustig op trad, bekeurd. De burgemeester van Epe, waaronder Vaassen ressorteert, was ter plaatse met zijn ambtsketen om. Ook enige leden van het parket uit Arnhem sloegen de ge beurtenissen gade. Opwinding ontstond toen een hoofd redacteur-directeur van een krant (de heer D. Rebel van de „Barneveldse Cou rant") na een gloedvol debat met voor- MARKTBERICHTEN LEIDEN, 26 sept. Coöp. Groente en Fruitveiling: per 100 kg.: Appelen 55-82, peren 25-61, andijvie 7-11, pronk- bonen 17-42, snijbonen 65-116, stambo- nen 48-84, kroten 12-20, kroten, gekookt 35, rode kool 10-19, groene kool postelein 52-58, prei 13-19, spinazie 48- 65, spruiten A 15-38, komkommers 50, tomaten 20-60, uien pickers 17,60, drie lingen 21, middelfijn 11.80, middelgrof 10.10-10.70, grof 12.10, waspeen 21-28, winterpeen 15-16, witlof 70-93. Per 100 stuks: Bloemkool 25-56, komkommers 22- 52, sla 6-20.10. LEIDEN, 26 sept. Vette varkensmarkt Aanvoer 76 varkens. Noteringen (in 1 per kg levend gewicht)zware varkens geen notering; lichte varkens f 1.62-1.65-1.70, slagersvarkens tot f 1.76, zeugen f 1.42- 1.48. Handel matig. Dinsdag 3 oktober geen varkensmarkt i.v.m. de feestelijkheden. ROTTERDAM, 26 september Vee markt. Totale aanvoer 2826; weekaan- voer 4727. Vette koeien en ossen 240, ge- bruiksvee 881, vette kalveren 550, nuch tere kalveren 446, graskalveren 403, var kens 4, lopers 38, biggen 27, paarden 50, veulens 41, schapen of lammeren 109, bokken en geiten 37. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit)vette koeien 320- 340, 280-310, 260-270, vette kalveren 275- 290, 245-275, 210-245 *>er kg. Graskalve ren 440, 360, 260 per stuk. Nuchtere kal veren 190, 170, 150 per kg. Lopers 115, 95, 85, biggen 60, 50, 42 per stuk. Slacht- paarden 270, 230, 210 per kg. Schapen 120, 100, 90; lammeren 110, 90, 80; kalf- en melkkoeien 1280, 1140, 990; vare koeien 900, 750, 650; vaarzen 950, 750, 650; pinken 600, 500, 420, per stuk. Vette koeien aanvoer als vorige week, handel stroef, pryzen als gisteren; vette kalve ren aanvoer korter, handel vlot, prijzen wat stijver enkele prima's boven note ring; graskalveren aanvoer ruimer, han- de lstroef, prijzen als vorige week; nuch tere kalveren aanvoer iets groter, handel goed, prijzen prijshoudend; lopers en biggen aanvoer korter, handel flauw, prijzen gedrukt; slachtpaarden aanvoer even minder, handel lui, prijzen niet ho ger; schapen en lammeren aanvoer even kleiner, handel lui, prijzen vooral niet hoger; kalf- en melkkoeien aanvoer ma tig, handel stil, prijzen iets gedrukt; vare koeien aanvoer tamelijk, handel slepend, prijzen onveranderd; vaarzen en pinken aanvoer gewoon, handel traag, prijzen niet hoger. RIJNSBURG, 25 sept. Groenteveiling bloemkool A 20.00-35.00, B 11.00-17.00, per 100 stuks, waspeen 11.50-22.00, B 22.50 26.00, groene kool 7.50-10.50, uien 550- 10.00, andijvie 10.30, rode kool 10.00-12.00 per 100 kg. selderie 480-600, peterselie 2 650, bospeen 30.00-36.00 per 100 bos. zitter Koekoek in een sloot belandde, na een opdringen van de „Vrije boeren". Een militaire takelwagen begon om streeks kwart voor twaalf onder grote belangstelling met het wegslepen van een veewagen, die bij het kruispunt ge parkeerd stond en daar het verkeer be lemmerde. Naar de heer Harmsen uit Hoenderlo, bestuurslid van de BVL, meedeelde, zou den de BVL-leden zich naar Epe be geven, om daar het verkeer te blokkeren. Naar aanleining van deze verstoring van de openbare orde heeft de Commis saris der Koningin in de provincie Gel derland een vordering tot bijstand aan de burgerpolitie gericht tot de comman dant van de derde divisie van de mare chaussee te Arnhem. Ingevolge deze vordering heeft de Kon. Marechaussee thans enige bijstands onderdelen in de provincie Gelderland geconcentreerd. Omstreeks kwart over 12 wilden de „Vrije boeren" zich met hun auto's naar Epe begeven, doch dit is verhinderd door de Rijkspolitie. Deze heeft versterkingen laten aanrukken en de weg bü Ernst en het eerder genoemde kruispunt afge grendeld. Tientallen politiemannen met de helm op en de karabijn in de hand vegen de weg schoon. Bü Ernst zijn vier pantserwagens op gesteld met een indrukwekkend uit ziende bemanning die een oogje in het zeil houdt. Dit houdt waarschijnlijk ver band met het feit, dat H.M. de Ko ningin vanmiddag om twee uur Epe be zoekt. Maar zijn deze drie dat eigenlijk nog wel Zijn J. de Groot, W. Viertelhauzen en J. Brons, die gisteren in de Pieterskerk achtereenvolgens elk een half uur concerteerden, nog wel „leerlingen"? Gelukkig echter Adriaan Blankenstein, de leraar die züld materiaal te onderwijzen of te perfectioneren kreeg De Groot en Brons zijn volledig geëmancipeerd en zelfs collega's van de leraar. De eerste als organist in de Marekerk, de tweede in de Hooglandse. Viertelhauzen heeft geen kerkorgel ten dienste, maar is (menen wij) wel in de orgelbouw werkzaam. Niet conventioneel De Groot en Viertelhauzen hadden elk een Preludium en Fuga ter inleiding (D en C). Verder speelden alle drie een hedendaags werk: Hindemith (sonate in e), Pepping (Indrada en Dubbelfuga uit le- orgelconcert in c), Distier Partita over Nun komm der Heiden Heiland). Een noch conventioneel noch populair programma. Het was de drie concertgevers kenne lijk om geen oppervlakkig succes te doen. aangezien zij de componiste vóór zich zelf stelden. Wij hebben daarom ook nei ging, meer nadruk op „compositie" dan op „vertolking" te leggen. Buxtehude is vertrouwde stof. Pepping en Distier gaan terug op een tUd, die aan Buxtehude voorafgaat, en willen herleving van een oude geest ln een syn these oud-nieuw. Hindemith's geest verwijlt echter volledig in het heden van deze eeuw. Verrukking Distler's Partita is een schakeling van verrukkingen. De inleidende Toccata, die het werk ook besluit, de 7 koraalvariaties en de Chaconne zijn alle even meesle pend en verheven en van een poëtisch geniale vlucht. Indien we in de kunst van het beelden scheppe een gelijkwaar dige willen vinden in deze eeuw, dan noemen we Strawinsky met name door het vermogen om met één. twee maten reeds op te veren in de fantasie. En dat met doorzichtige sonoriteit, ritmerende bekoorlijkheid en opvallende economie der muzikale milddelen. Pepping heeft zijn wortels in een wat latere fase blijkens de dansante ritmiek van zijn concert. Waarin Distier, Pep- ping en Hindemith overeenstemmen en dat is het eerherstel van het contrapunt, de zelfstandigmaking van de stemmen in de polyfone opbouw. Pepping doet dat meer gesublimeerd dan Distier en Hin demith met een veel abstracter klanken spel. Verschillend oordeel De waarde-oordelen over Hindemith zullen wel uiteenlopen. De delen 1 en 2 van zijn sonate waren voor ons niet meer dan experimenten van vakbekwame schrijfwijze met doel in zich zelf doel van een zoeker naar specifiek harmoni sche idiomen. Expressie-middelen leken ze ons niet. Sporen van innerlijke span ning brachten de delen 3 en 4 toch wel, in meer afgeronde staat. Tenminste laat Hindemith pessi mist tegenover de feestelijk-blije Distier in delen 3 en 4 niet zijn compositie- problematiek doorklinken. Maar zijn so nate als geheel kent niet óe „grote adem", die Distier heeft. En niet het muslkanteske, waar Pepping wel aan toe komt. Er is te weinig samenhang in het thematisch materiaal en dat veroorzaak te vermoeienis. Brede allure De drie organisten vergelijken Ujkt ons niet de opgave. We hebben wel een volg orde. Vooraan Brons, dan De Groot, dan Viertelhauzen. Maar we kunnen ons bjjv. voorstellen, dat in een gelijk groot werk van Bach De Groot het zou kunnen win nen van Brons, Brons' vertolking was buitengewoon, maar alle drie hebben een grote, brede allure, een zeer reële aanpak, het helder aanspreken, het juis te plaatsen van alle elementen in het klankbeeld. De onwrikbare precisie van de leermeester heeft Brons het best be naderd. V. In Sliedrecht wordt op 7 oktober de eerste school in ons land geopend met een vakopleiding voor het bagger bedrijf. Dit gebeurt onder auspiciën van het Kon. Onderwijsfonds voor de Scheenv art, gevestigd te Amsterdam. De sc. ooi wordt ondergebracht bij de bestaande opleiding voor de binnen scheepvaart, de agn. binnenvaartschool. fc) de stroom van kritische geluiden, die de KRO-voorzitter, mr. H. W. van Doorn gisteren ontketende werd ook het veel bekeken en vaak geprezen NTS-journaal niet ontzien. Mr. Van Doorn zei, dat hem persoonlijk vaak de actualiteit van bepaalde onderwer pen ontging, terwijl daarnaast be langrijke gebeurtenissen niet aan de orde komen. Ook is er, volgens hem, een wanver houding tussen het binnen- en bui tenlands nieuws. Het binnenlandse nieuws, met name het regionale, komt niet aan zijn trek. Bovendien leeft er een angst de ene party te bevorderen boven de andere. De redactie van het journaal doet vaak dingen die niet „des journaals" zyn, aldus mr. Van Doorn, die zich ten slotte afvroeg, welke normen de NTS- journaalredactie aan het nieuws stelt. Teveel worden onbelangryke filmpjes getoond inplaats van actualiteiten, zo zei hy. De hoofdredacteur van het NTS-jour naal, Carel Enkelaar, verklaarde geen commentaar op deze mededelin gen te hebben. Zoals bekend zal hem op 11 oktober namens het Prins Bern- hardfonds de televisieprys 1961 voor de geleverde journaalprodukties wor den uitgereikt. De voorzitter van de NTS, mr. E. Schüt- tenhelm, deelde desgevraagd mede, dat van de zyde van de KRO of van de heer Van Doorn noch in het bestuur, noch in de raad van beheer of de programmacommissie deze zaak coit aan de orde zyn gesteld. Dr. J. J. Buskes legt ambt neer Dr. J. J. Buskes. de ook buiten, de Ned. Herv .Kerk bekende predikant uit de hoofdstad, heeft zondagavond in een stampvolle Westerkerk zijn af scheidspreek gehouden. Dr. Buskes, die nu 62 jaar is, gaat om gezondheidsrede nen met vervroegd emeritaat. De dienst werd namens het gemeen tebestuur der hoofdstad bij-gewoond door wethouder A. in 't Veld. In 1926 kwam dr. Buskes naar Amsterdam, waar hij met een tweetal onderbrekingen, respec tievelijk op Texel en in Rotterdam, heeft gestaan. Als tekstwoord voor zijn predikatie had hij gekozen Hebreën 13 vers 8: „Jezus Christus" is gisteren en heden dezelfde en tot in eeuwigheid". Vrijdagavond 6 oktober wordt in de aula van het Instituut voor de tropen te Amsterdam een afscheidsbijeenkomst gehouden, waarop aan dr. Buskes na mens zijn vele vrienden een geschenk zal worden aangeboden. Internationaal congres Oud-Katholieke Kerken De internationale bisschoppen-con ferentie van de Oud-Katholieke Ker ken, die ter gelegenheid van het acht tiende internationale oud-katholieken congres te Haarlem is gehouden, heeft besloten een boodschap te zenden aan de grote bijeenkomst te Rhodos, van de oostelijke orthodoxe kerken. Zondag heeft de aartsbisschop van Utrecht, mgr. H. Rinkel, een pontificale hoogmis op gedragen in de kerk te IJmuiden, waar bij twaalf bisschoppen van Oud-Katho lieke Kerken en bevriende kerken aan wezig waren. Een Amerikaanse bis schop had plaats genomen naast een Russische bisschop. Ruim 1200 gelovigen uit alle delen van ons land en uit Duitsland woonden de dienst bij. Zondagmiddag is te Haarlem het in ternationale congres besloten met een openbare bijeenkomst, welke tot thema had „Onze kerk in het heden". Mgr. J. J. Demmel uit Duitsland en pastoor H. Frei uit Zwitserland gaven een over zicht van de congres-arbeid. Tegen Nederlander 3V2 jaar geëist Voor een Oostberiynse rechtbank zijn in de zaak tegen zes buitenlanders, die worden beschuldigd van pogingen om vrouwen naar het Westen te smokkelen gevangenisstraffen van 2 tot drieëneen half jaar geëist. Tegen de Nederlander H. J. p. M. Pierrot eiste de openbare aanklager drieëneenhalf jaar, met inbe slagneming van zyn auto. Tegen de Amerikaanse studenten Pan- key en Ferrey is twee jaar geëist met inbeslagneming van hun auto, tegen de Engelsman Collet eveneens twee jaar met inbeslagneming en tegen twee bur gers van de Verenigde Arabische Repu bliek tweeëneenhalf en drie jaar. BEURSOVERZICHT KON. OLIES VAST Amsterdam, 26 september. Het Damrak heeft vanmiddag weder om een licht verdeelde stemming bij de opening te zien gegeven voor de inter nationale waarden. Ook de omvang van de handel was, evenals gisteren, gering. Alles by elkaar viel de tendentie niet bepaald tegen, vooral nu de slotkoersen van Wall Street lager waren afgekomen. Men had in Amsterdam op hogere koer sen uit New York gerekend. Het nieuwe Amerikaanse ontwapeningsplan dat pre sident Kennedy de wereld gisteren in de algemene vergadering van de V.N. heeft aangeboden/ had op de Newyorkse beurs een flinke koersdaling tot gevolg. Voor al de defensiewaarden noteerden er la ger als gevolg van aanbod door winst nemingen. Het koersverlies had tot ge volg dat het dow jones-gemiddelde voor industrie-aandelen op de Newyorkse beurs met 10 punten daalde en het laag ste peil bereikte sinds 25 juli j.l. De zwa"-.ke tendentie ging in Wall Street gepaard met flinke omzetten. De Nederlandse hoofdfondsen konden zich in New York vrij goed handhaven. Na een langere opening op de Westduitse beurzen werd de stemming aldaar later beter waardoor koerswinsten van 5 pun ten naar voren kwamen. Dit was een sti mulans voor Amsterdam waar de ope ningskoersen voor de hoofdfondsen te vens delaagste waren van deze middag. Vooral Kon. Olies lagen zeer goed in de markt. Dit fonds werd tegen oplopen de prijzen verhandeld van f 107.40 tot f 108.50. Deze hoogste koers kon echter niet geheel behouden biyven. De aan delen noteerden boven pariteit New York. Unilevers een puntje hoger op 7613/4. Philips verloor 2 punten op 985, na 982. Aku's nauweiy'ks pryshoudend op 384. Hoogovens vielen bepaald tegen met een koersverlies van circa 7 punten op 859. De „Brandaris"-affaire heeft de klad in de stemming voor de Scheepvaart- waarden gebracht waaraan de koersda ling voor de aandelen Nederland en die van de KPM als belanghebbenden niet vreemd is. Ook vandaag brokkelden in deze afdeling de koersen verder af. Van Ommeren vormde een uitzondering en noteerde een paar punten hoger. Van de cultures werden certificaten Deli lager geadviseerd. Staatsfondsen zwak voor de 41/4% leningen met weinig zaken. WISSELKOERSEN Londen 10.41%—10.51%; New York 060%—3.61%; Montreal 3.50%—3.50%: Parys 73.30%—73.35%; Brussel 7.25— 7.25%; Frankfort 90.28—90.33; Stock holm 69.89%—69.94%; Zurich 83.59— 83.64; Milaan 58.15%—58.19%; Kopen hagen 52.35%—52.40%Oslo 50:66%— 5u°-71£' feilen 13.98%—13.99%Lissa bon 12.65%—12.66%. BEURS VAN AMSTERDAM Dinsdag 26 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden 101» 102GB 101% 102 102% 102GB 102% 102ft 100ft 100% 100ft 100% 100ft 100% 97% 97% 85 L 94% 94ft 97 97% 97 L 96% 96 95% 91 90% 90% 87% 91 90% 92% 92% 92% 92% 95 L 94% 93 B 93GB 93% 93% 91ft 91ft 99» L 99ftGB 100 B 100GB 99% 99% 96 96 109% 109 %GB 101 101 Ned. '58 4% Ned '59 4% Ned. '60-1 4% Ned. '60 II 4% Ned. '59 4% Ned. '60 4% Ned. '61 4% Ned. '53 3% Ned. Grtb. obi. 3% Ned. '47 3% Ned. '51 3% Ned. '53 I-II 3% Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. bel. cert. 3% Ned. '50 I-n 3% Ned. '54 I-n 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55-11 3% Ned. "37 3 Ned. Grtbk. obi. '46 3 Ned. doll. ln. '47 3 Ned. Inv. cert. 3 Ned. 62-64 3 Indië *37 3 Indië '37 A 3 Ned. won. b.l. '57 6 Ned. won.bJ. '58 4% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 107% 107% HVA-mH121% 121% A-K.U 385% 382GB Deli My cert147 145.20 Hoogovens cert866 859 Philips gem. bez. 987% 982GB Unilever cert760% 758 %GB Dordtse Petr498 exd 501 Kon. Petr. <50 f 20) 107.30 107.70 Holl. Amer. lyn irpti trigr Java,China Paket Jgf }!&GB K.X1JVI. R4 Q0 81 Kon. Ned. Stoomb.207 204GL Kon. Paket M«157 Stoomvaart M(j Ned. mB 176 Nievelt Goudr. cert. 170 169GB v. Ommeren cert. 327 332 Kon. Rott. Lloyd.... 15414 156 Ned. Scheepv Onie 165% 16314GB NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. lenlngeD A-dam '47 (314) 3 97 Idem '48 (314) 9714 J"11 (3l4) 97 9714 Z.-Holland '66 414 10014 Bankwezen Bank N. Gem. '58 5% 104% 105 W-NW.B. '52 (414) 10014 100% BVG rspbr f.500 198 B 198B BVG rspbr '52 144 B 14414B Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95 93% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 12%.. A'dam '56 I 2% A'dam '56 n 2% A'dam '56 m 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem n 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Holland '59 2% Vorige Slotkoers koers v. heden 83% 106 L 89% 83% 89 83% 83% 82 B 92% 92% 92% L 92% L 97 95 B 94% 104% 90% 83% 84% 82% 92% 92 92 98% 95% 94% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 243.50 Amst. Bank360 Cultuurbank 30 Holl. Bank Unle cert. 210% Ned. Handelmy316 Rott. Bank 348 Twentsche Bank 306% Senembah425 Industrie Ondernemingen Albert Heyn619 Berkel's Patent (v.) 310% Borsumy40% Calvé Delft cert. 732 Electrolasmy333 Kon. Pap. v. Gelder 354 Kon. Ned. Grofsm. 176 Holl. Constructie 426 Ing. bur. v. Bouwnyv. 246% Internatio 174% Int. Kunststoff. Ind. 72% y. Kempen en Begeer 125 Leidse Wolspinnery 533 Müller en Co. N_B. 520% Ned. Kabelfabr560 Philips pref290% R?tt. Droogdok My. 528% Sikkens Groep 828 Ver. Touwfabrieken 337 Walvisvaart 95 a Wernink's Betonmy. 184 Wilton Feyenoord 298 Van Wyk en Heringa 92 Zaalberg 132 b Mynbouw en petroleum Biliton 2de r483 Kon. Petr. <f 20) 112.60exd. Amerik fondsen Canadian Pacific R. 242 359 29% 210% 315% 350 305 620 309 40% 732 337% 355 430 175% 72% 125 533 521 558 294% 527% 830 338 97 184% 294 92 132% 481 112.10 Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel.... Cities Service Genera] Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 24% 82% 52% 42 51% 48 A 83 59% 36% 34» 80% 81% 52 41ft >1% exdiv 47» 82 59 37% 34ft 79%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5