Er komt eenrichtingsverkeer op de Blauwpoortsbrug en omgeving „Speelgoed op zolder" stelde teleur GUPA Van Qeef PROEF - maar praktijk moet uitwijzen of ze voldoet WOENSDAGSE MARKT STRAKS NIET MEER OP VISMARKT Twee hervormde predikanten in Leiden beroepen laat BUISMAN Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 26 september 1961 Tweede blad no. 30462 Verbetering - nog geen oplossing Ruim twee uur heeft de Leidse raad gistermiddag gediscussieerd over het voorstel van B. en W. om op een nader door het College te bepalen datum eenrichtingsverkeer op de Blauwpoortsbrug en omgeving in te voeren. Hoewel de raad, evenals het College van B. en W., van oordeel was, dat aan deze invoering enige bezwaren zijn verbonden, ging hij echter toch z.h.s. met het voorstel akkoord. Bezwaren Met nadruk stelde het College de voorzitter en wethouder mr. J. Drijber verdedigden het voorstel dat hier slechts gespoken kan wor den van een verbetering van de ver keerssituatie in deze omgeving en nog niet van een radicale oplossing van de moeilijkheden. Het is een proef, de praktijk zal moeten uit wijzen of ze voldoet. Het is niet uit gesloten, dat nog weer eens een wij ziging wordt aangebracht. Hoe het straks wordt Nu de raad met dit voorstel akkoord is gegaan zullen in de naaste toekomst de volgende wegen of weggedeelten voor al het verkeer met uitzondering dus van voetgangers voor gesloten worden verklaard: a. de Turfmarkt in de rich ting van de Prinsessekade; b. de Oude Vest, voorzover gelegen tussen de Turf markt en de Lange Mare, in de richting van de Turfmarkt; c. de Turfmarktbrue in de richting van de Turfmarkt: d. de Nieuwe Beestenmarkt in de richting van de Turfmarktbrug; e. de weg langs de molen „De Valk", gelegen tussen de Nieuwe Beestenmark en de Valkforug. in de richting van de Nieuwe Beesten markt; f. de Valkbrug in de richting van de onder e. genoemde weg; g. het Schut tersveld in de richting van de Rynsbur- gersingel: h. de Stationsweg in de rich ting van het Stationsplein; i. de Ryns- burgerbrug In de richting van de Sta tionsweg j. de Steenstraat in de richting van de Rijnsburgerbrug; k. de Blauw poortsbrug in de richting van de Steen straat; 1. de zijweg van de Beestenmarkt, aan de oostzijde van het plein gelegen tussen de Nieuwe Beestenmarkt en de Blauwpoortsbrug, in de richting van de Blauwpoortsbrug en m. de Haarlemmer straat, voorzover gelegen tussen de Prin sessekade en de Schapensbeeg in de rich ting van de Schapensteeg. Een en ander met dien verstande, dat deze bepaling niet geldt voor de Blauwpoortsbrug, Steenstraat, Rijnsburgerbrug en Sta tionsweg, alsmede van de Valkbrug, de weg langs de molen „De Valk" en de Nieuwe Beestenmarkt op nader door B. en W. vast te stellen uren in verband met de veemarkt en dat de gesloten verklaring van de Blauwpoortsbrug bo vendien niet zal gelden, wanneer de Turfmarktbrug ten behoeve van de scheepvaart is afgesloten. Is dit laatste het geval, dan wordt het het ryverkeer toegestaan de Blauwpoortsbrug van de Prinsessekade af te berijden, waarna de weg aan d® oostzijde van de Beesten markt (langs waterkant) moet worden gevolgd en dan verder via Nieuwe Bees tenmarkt. Deze omleiding zal door klap- borden en een lichtbak worden aange geven. De heer Lambermont (KVP), die de discussie over dit voorstel opende is ver heugd, dat er thans iets in deze richting wordt gedaan, maar zag toch enkele be zwaren. Het kruispunt Turfmarktbrug Oude Singel en Rünsburgersingel Schuttersveld zal z.i. straks moeilykhe- den opleveren. Ook is de toestand by een geopende Turfmarktbrug en op marktdagen niet ideaal. Ook de heer Portheine (WD) ver wacht moeilijkheden, doch uit verkeers technisch oogpunt ziet hy deze oplossing als noodzakelijk. Advertentie Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. Officiële publikaties AFSLUITING VEREEER OP 2 EN 3 OKTOBER 1961. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis: I. dat het Schuttersveld van 27 sept. tot en met 6 oktober 1961 gesloten ls ver klaard voor het verkeer in belde richtin- Seen met alle voertuigen, ry- en trek leren en vee, alsmede voor voetgangers; II. dat de wegen, waarop de 3 oktober- markt wordt gehouden op 2 oktober 1961 gesloten zyn verklaard voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, ln belde richtingen: 4 oktober 1961 te 1.00 uur gesloten zyn verklaard voor het verkeer met voertuigen (uitgezonderd handwagens, rijwielen en motorrytulgen op twee wielen) en ry- en trekdieren. Voor het doorgaande verkeer biyven de volgende routes beschikbaar: a.van de Morsweg over de Rijnzlchtbrug, Haagweg, Witte Singel, Zoeterwoudse- slngel en Hoge RyndJjk; b van de Rijnsburgerweg, vla Oegstgeest, langs de Rynzlchtweg, de Haagsestraat weg, de Haagweg en verder als onder a. aangegeven: c. van de Haarlemmerweg, vla Oegstgeest en verder als onder b. aangegeven; d. van de Hoge Ryndhk langs de Zoeter- woudsesingel, de wltteslngel en d< Haagweg; e. van de Haagweg als onder a. aangege ven. Het ls verboden ln bovengenoemd tyd- vak met een voertuig, waarvoor de ver- keersafslultlng geldt, in de binnenstad op de openbare weg een plaats ln te nemen. Deze voertuigen mogen geplaatst wor den ln de zystraten van de Mareslngel, van de Herensingel, van de Wltteslngel en van de Zoeterwoudsesingel. ZIJ, die binnen de afsluiting met een zodanig voertuig wensen te worden toege laten, moeten hiertoe by de Commlssr-'- vah Politie een vergunning aanvragen. IV: dat de Stationsweg, de Steenstraat en de Rljnsburgerslngel van 3 oktober '61 te 19.00 uur tot 4 oktober 1961 te 1.00 uur gesloten zijn voor het verkeer ln bel de richtingen met voertuigen, met uit zondering van handwagens, rijwielen en motorrijtuigen op twee wielen. De heer Questroo (Prot. Ohr.), die uit voerig studie had gemaakt van de thans voor gestelde wyziging, achtte dit voor stel in zyn algemeenheid belangryk en goed. Bepaald een tegenstander toonde hy zich echter van invoering van een eenrichtingsverkeer op de 30 meter brede Nieuwe Beestenmarkt, vooral nu hier in de toekomst toch geen verkeer meer komt vanaf de Valkbrug. Ook op de weg over het Schuttersveld zag hy het verkeer in twee richtingen gaaxne ge handhaafd. Dit is z.i. van belang voor het verkeer in de richting Maresingel en de Kooi. Nu moet dit verkeer in de toe komst via Stationsweg en Rynsburger- singel (met gevaarlyk kruispunt by ValkbrugSchuttersveld) worden ge leid. Onjuist achtte spreker het voorts, dat men straks van de Blauwpoortsbrug de Morsstraat niet meer in mag rijden. Ver keer in de richting Morsweg zal dan ge bruik gaan maken van de Narmstraat en de Eerste Binnenvestgracht en dit schept twee gevaarlijke kruisingen op de Steenstraat. Voorts moet z.i. de mogelijkheid open- blyven om van de Prinsessekade de Haarlemmerstraat in te rijden. De heer Kortmann. die het voor een groot deel met de bezwaren van de heer Questroo is was, brak een lans voor een voortydige afleiding van het verkeer uit de Mors. Z.i. is dit mogelyk door de Lop- senstraat te verbreden. Ook deed spreker een suggestie om de Stille Ryn te ver breden. Toetsen aan praktijk De heer Van Iterson (Prot. Chr.), lid van de verkeerscommissie, wees er o.m. op, dat dit voorstel, waarvoor advies aan verkeersdeskundigen is gevraagd, niet gezien moet worden als een totale oplos sing van het verkeersprobleem in deze omgeving, doch slechts als een verbete ring van de verkeerssituatie. De praktyk zal moeten uitwyzen of er knelpunten komen. Het plan is flexibel. De heer Roorda (PvdA) zag dit voor stel slechts als een bescheiden bydrage tot een verbetering van de verkeerssi tuatie in de binnenstad, „waar het ver keer". aldus spreker, „ons een beetje uit de hand is gelopen". De heer Roorda, die niet de illusie had, dat het wegenschema spoedig gerealiseerd zal zyn, deed de suggestie om met een tussentyds^plan te komen. De Leidse verkeerssituatie moet z.i. nog eens aan een gedegen studie worden onderworpen. De verkeersinten siteit neemt nog steeds toe. Hoewel zijn fractie haar steun aan dit voorstel niet zal onthouden „alle po gingen om het verkeer in betere banen te leiden moeten een kans hebben" verwacht zy van het college spoedig een uitvoerig rapport. Spreker had de in druk, dat het verkeersprobleem nog niet voldoende was overdacht. De heer Van Weizen (CPN) was van mening, dat zo lang er nog geen afdoen de maatregelen zijn getroffen het een „dokteren" blyft. Nu er thans een po ging tot het verbeteren van de verkeers situatie wordt ondernomen, is het zaak om eens af te wachten, wat de ervaring leert. Daaruit kunnen straks conclusies getrokken worden. Een verbreding van Lopsenstraat en Stille Ryn komt ook spreker gewenst voor. Verkeersintensiteit sterk toegenomen In zyn uitvoerig antwoord wees wet houder, mr. J. Drijber, er o.m. op, dat dit voorstel eerst na rype overweging is in gediend. B. en W. hebben zich vooraf breedvoerig door verkeersdeskundigen laten inlichten. Van een tydeiyk ver keersplan, zoals door de heer Roorda gesuggereerd, verwacht spreker niet veel. Het Plan van Leiden is en blyft het we genschema, dat binnenkort, zy het in enigszins gewyzigde vorm, weer aan de orde wordt gesteld. Met de raad is spreker het eens, dat de verkeerssituatie in de binnenstad moeilyk is, hetgeen mede valt toe te schrijven aan de sterk toegenomen ver keersintensiteit. Uit enkele verkeerstel lingen is gebleken dat het motorisch verkeer in de jaren 19551960 op de Hoge Rjjndyk tussen 17 en 19 uur is toe genomen met 47,6%, by het viaduct Rijnsburgerweg met 53,7%, bij het Stadhuis met 24% en op de Zylsingel ('t verkeer zoekt een omleidingsweg) zelfs met 110%. Langs één route is snel en veilig Het huidige voorstel, aldus de wethou der. gaat van de gedachte uit om het verkeer in een zo recht mogelyke lyn langs één bepaalde route vry en veilig te leiden. Zouden wy dit niet doen, dan schept dit 'n verwarde situatie. Vandaar dat B. en W. dan ook niets voelen voor een tweerichtingsverkeer op de Nieuwe Beestenmarkt en he Schuttersveld, het van de Blauwpoortsbrug af inrijden van de Morsstraat en het van de Prinsesse kade rechts afslaan naar de Haarlem merstraat (komende van de Blauw poortsbrug is dit straks verboden). I Een offer brengen Ook het College, aldus de wethouder, is ervan overtuigd, dat aan deze nieuwe regeling nog wel enkele bezwaren zijn verbonden. Uit de praktyk zyn echter eerst leringen te trekken. In sommige gevallen zal men iets om moeten ryden, doch wil men de verkeerssituatie enigs zins verbeteren, dan moet er een offer worden gebracht. De verbreding van de Lopsenstraat en Stille Rijn by dit voorstel thans niet aan de orde zal zeker nog in studie worden genomen. Slechts een proef De burgemeester voegde in zyn kwali teit als hoofd van de politie aan deze verdediging nog toe, dat de raad dit voorstel niet moest zien als een radicale oplossing van het verkeersprobleem, doch als een verbetering daarvan. Het is een proef! De praktyk zal moeten uit wyzen of deze proef voldoet of dat er toch nog wyzigingen moeten worden aangebracht. Spreker zou het op prijs stellen indien de raad dit voorstel onge wijzigd aannam. In tweede instantie bleef de heer Roorda by zyn mening, dat er vroeg of laat toch nog een tussenplan moet ko men. Z.i. zal de realisering van het we genschema nog lang op zich laten wach ten. Ook de heer Questroo bleef gepor teerd voor een tweerichtingsverkeer op de Nieuwe Beestenmarkt. Gaat men hier niet toe over, dan moet ook over het ge deelte Eerste Binnenvestgracht (bij Amicitia) Nw. Beestenmarkt eenrich tingsverkeer worden ingevoerd. Gelet op de nieuwe situatie, welke straks op de Apothekersdijk zal ont staan, achtte de heer Questroo het in tweede instantie gewenst, dat het ver boden wordt van de Kippenbrug (Vrou- wensteeg) de Apothekersdyk op te ryden. Na de toezegging van B, en W., dat voor invoering van de nieuwe regeling nog een nadere mededeling aan de raad zal volgen inzake de Nieuwe Beesten markt is het noodzakelijk dan komt nog een aanvullende bepaling t.a.v. de Kippenbrug werd het voorstel z.h.s aangenomen. „Markt moet in centrum van stad blijven" De Leidse raad, die gistermiddag ruim twee uur besteedde aan de bespreking inzake de invoering van eenrichtingsverkeer in de omgeving van de Blauwpoortsbrug, was het spoedig eens met het voorstel van B. en W. om de woensdagse markt in de toekomst niet meer op de Vismarkt te houden, doch uitsluitend op de Botermarkt, de Karnemelks- brug, de Nieuwe Rijn en de Koornbeurs. Vermoedelijk zal deze nieuwe regeling 1 januari a.s. ingaan. Het waren met name de heren Lam bermont (KVP), Portheine (VVD) en Questroo (Prot. Chr.), die nog eens nadrukkelijk stelden, dat een markt in het centrum van de stad moet liggen. In geen geval, aldus be toogden zij, mag dit voorstel een eer ste stap zijn naar een totale ver plaatsing van de markt. In de loop der historie heeft de handeldrijvende middenstand zich rond de markt ge groepeerd. Nu B. en W. in hun voorstel alleen maar spreken over verplaatsing van de woensdagse markt, zien zy hierin een ernstig pogen om de markt in het cen trum te houden. De aad verwachtte dan ook uit dit voorstel op een later tydstip geen ver dere consequenties. Geen totale verplaatsing De wethouder van de Bedryven, mr. J. Dryber, die het met de verdediging van dit voorstel niet moeilyk had, merkte o.m. op, dat ook in een rapport van de Dienst van Gemeentewerken werd ge zegd, „dat men met verplaatsing van de markt voorzichtig moet zyn". Op dit ogenblik, aldus de wethouder, is het nog niet te zeggen of wy in de toekomst verder moeten gaan dan met deze be scheiden verschuiving. Thans is dit bij het College niet in het geding. Na deze geruststellende verklaring werd het voorstel z.h.s. aangenomen. Ook met alle overige door ons reeds gepubliceerde voorstellen ging de raad deze middag akkoord. Alvorens deze voorstellen in behande ling kwamen deed de raad een groot aantal benoemingen. De heer J. G. Hagens werd benoemd tot voorzitter van de kredietbeoorde lingscommissie, terwyl mevr. mr. I. Geel kerkenBrusse tot- lid van deze com missie (vacature mr. dr. H. D. M. Knol) werd benoemd. Voor de cursus 1961— 1962 werd de heer E. J. Hoppe aange wezen tot tweede conrector van het Rembrandt-lyceum. De heer E. Duurs- ma werd voor de periode van 1 oktober 1961 t.e.m. 31 mei 1962 benoemd tot leraar algemeen vormende vakken aan de gem. bedryfstechnische school. In een tweetal vacatures in het onder wijzend personeel van de Teldersschool en de Drie oktoberschool werd resp. voorzien door de benoeming van mej. A. W. Platschorre en de heer E. Duursma. Eervol ontslag werd verleend aan de heer B. van der Schaaf, leraar metselen en vaktekenen in tijdelyke dienst aan de gem. bedrijfstechnische school en aan mevr. Th. M. VerlaakDry vers, onder- wyzeres aan de school „Graankorrels". Het voorstel om over te gaan tot de benoeming van vyf leden van de Com missie van Advies „Woonruimtewet 1947" werd door B. en W. teruggenomen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Smits) K. M. Hulzum (vac. H. A. J. de Bruyn te Marrum te Krimpen a/d Lek P. J. Boe te Sprang. Tot predikant voor buitengewone werk zaamheden (Jeugdpredikant) te Amster dam zal beroepen worden vicaris J. Lan- genbacb aldaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwe Pekela J .de Mooy te Oldeboorn. Benoemd tot hulpprediker te AmsterdamSlotervaartGeuzenveld (wijk B) D. A. G. Brouwer, emeritus- legerpredikant te Amstelveen idem te Hilversum (Oosterwyk) D. Scheele, em. pred. te Hollandse Rading idem te RotterdamHillegersberg M. Grashof te Bleiswyk. Aangenomen de benoeming tot hulpprediker te Hoofddorp S. Oegema, em. vlootpred. te Overvoorde. Bedankt voor Middletown (Pensylvanië) C. L. Tlmmers te Amstelveen. Beroepen te Roermond en te Vinkeveen P. Boonstra te Hollum op Ameland te Nieuwolda J. Weitkamp, kand. te Hardenberg. Bedankt voor Zuid- wolde (Dr.) C. J. van der Meulen te Heer- Jansdam. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Schevenlngen A. Els- hout te Utrecht. President Kennedy heeft een beroep gedaan op de besturen van de ca. 200 ge meenten die aan de snelverkeersweg New YorkWashington liggen, om een einde te maken aan de rassenscheiding ln res taurants en andere openbare gelegen heden. Prins Bernhardt heeft gisteren een kort werkbezoek gebracht aan Delfzijlwaar hij o.m. de tewater lating van de kustvaarder ..Irene Frijs" bijwoonde. De kustvaarder werd gebouwd voor een Deense combinatie, waarin o.m. een per soonlijk vriend van de Prins, graaf Ahleveld Laurvig zitting heeft. De Prins in gesprek met de graaf na afloop van de tewaterlating. Eerste abonnementsvoorstelling „Theater", het gezelschap uit Arnhem met de uitgesproken voorliefde voor sterke speelstukken, bracht gisteravond voor het Schouwburgabonnement het nieuwe stuk van de Amerikaanse schrijfster Lillian Hellman, „Speelgoed op zolder", (Toys on the attic) Verleden jaar speelde „Theater" haar „The little Foxes" onder de titel „De vosjes", dat enige jaren geleden ook onder de benaming „Roofvogels" is opgevoerd. Lillian Hellman, geboren in 1905, stelt echte uitbeelding van Ann. Elise Hooman zich in haar belangrijkste werken hoofd- zakelyk en met grote felheid te weer tegen de fouten in de samenleving: machtsmisbruik, hebzucht en harteloos heid. Van haar werken noemen wy„The children's Hour", (1934), „Match on the Rhine" (1947), „The tearching wind" (1944) en „Another part of the forest" (1947). In „Speelgoed op zolder" is het hoofd thema het onvermogen van de mens om zelfs degenen, die hem het allernaast staan, in hun diepste gevoelens te kun nen begrijpen. Lillian Hellman, aldus Robert de Vries in zyn korte uiteenzet ting van het stuk, waarschuwt voor de gevaren van de „hebzucht in de liefde", die kan leiden tot grotere gevaren dan haat. Het is gevaarlyk alle sluiers op te lichten. Het is moeilyk leven met een van alle illusies ontdane waarheid. Het is met illusies als met oud speelgoed dat men jaren op zolder heeft bewaard, om dat men er niet van wil scheiden. Haalt men het later in het daglicht, dan blykt het verbleekt: wy ontdekken dat het ons niets meer zegt...." Robert de Vries heeft er stellig als spelleider met inzet van al zyn gaven en heel zijn vakmanschap naar gestreefd zijn visie te verwezenlyken. Hy slaagde er echter niet geheel in de tekortko mingen van het stuk te doen overspelen. Daarvoor was de samenstelling, de op bouw te slap en onsamenhangend, waren de dialogen te langgerekt en op den duur te weinig zeggend. Maar we hebben grote bewondering voor de wyze waarop onder zyn leiding de vyf zo verschillende als uit marmer gehouwen karakters door de onvermy- delijke botsingen naar het tragische ein de voerden. Wat ons echter verbaasde is het feit, dat zelfs de terecht befaamde akoestiek van de Leidse Schouwburg, waardoor zelfs het goed gefluisterde woord ver staanbaar is, niet kon voorkomen, dat regelmatig gehele passages van de tekst voor een groot deel van het publiek ver loren gingen, wat er echter niet toe by- droeg de belangstelling vast te houden. Het stuk speelt zich af ten huize van Anna en Corrie Berniers, die moeilyk afstand kunnen doen van haar overdre ven liefde voor, en wederkerige genegen heid van hun jongere broer Julian, wan neer deze huwt met het by na onnozele kind-vrouwtje Lily. De oudste, Ann aan vaardt haar verlies met een zekere nuch terheid; Carrie, de jongste, nerveuze, geëxalteerde kan hem niet prysgeven en strydt met alle middelen voor het be houd van zyn genegenheid. Elly van Stekelenburg bevestigde haar reputatie met een vlekkeloze en levens- SCHEERAPPARATEN vanaf f 34.50 Braun - Philips - Remington - Siemens event- reparaties in één dag gereed. BOTERMARKT 25 TEL 22669*^ LEIDEN Voor dienstbetoon en vakmanschap. maakte van Carrie een ontroerend tragi sche figuur in haar hopeloze stryd tegen wat zy als haar noodlot ziet, het verlies van haar aangebeden broer. Van haar tekst ging helaas veel verloren. Albertine Prine, de moeder van Lily, werd als gast door Josephine van Gaste ren vertolkt. Zy gaf deze schynbaar koele, hooghartige vrouw relief door haar beheerste radeloosheid in het conflict met haar dochter. Coen Flink maakte van Julian een man met ontembare levenskracht en levenslust, wiens uitein delijke nederlaag een diepe indruk ach ter liet. Martine Crefcoeur leek ons als het pas getrouwde vrouwtje iets te on nozel, hoewel zy in het derde bedryf toch wel tot sterk spel in staat bleek. Ook haar geluid was vaak te zwak. Het Schouwburgbestuur droeg een schat van bloemen op voor de vier dames. B. H. Stop met JmeedTjaar bont van Ceia-Bever Voor de Leidse kantonrechter Buspassagiers zagen tijdlang een gratis „filmvoorstelling" Met auto berm in Er zat iemand naast my, die dronken was en onverwacht zyn handen voor myn ogen sloeg. Ik kon zodoende niets meer zien en raakte dus van de weg af", aldus een 27-jarige secretaresse uit Vlis- singen, die terecht stond omdat zij met een door haar bestuurde auto op de avond van 23 juli het verkeer op de Dr. Kortmannweg te Zoeterwoude in gevaar had gebracht. Uit het onderzoek bleek, dat de auto plotseling de wegberm half was inge reden om even later vlak voor een auto bus weer op het wegdek terug te keren met het gevolg, dat de buschauffeur op de rem moest gaan staan om een aanryding te voorkomen. Verdachte had, volgens haar verklaring, „iemand" er gens afgehaald met het doel hem naar huis te brengen, doch was onderweg tot de ontdekking gekomen, dat hy dronken was. Hij viel haar by het besturen van de auto lastig en hield op een gegeven moment zijn handen voor haar ogen met het bekende resultaat. Dit was de oorzaak van het feit, dat zy de macnt over het stuur verloor, aldus verdachte. „De getuigen in die autobus gaven an ders een geheel andere lezing van het geval", wist de kantonrechter te vertel len. „zy zagen, dat U zat te minnekozen en daar de bus al enige tijd achter Uw auto reed hadden zy volgens hun ver klaringen, een gratis filmvoorstelling tot aan het moment, dat Uw auto de berm inreed". „Gelogen, hy was dronken en viel my lastig", hield verdachte vol. „Waarom heeft U hem dan niet uit Uw auto gezet?" merkte de kantonrech ter op. „Hoe kon ik dat nu gedaan krijgen?", vroeg verdachte. „U had de achter U rijdende bus kunnen laten stoppen en de passagiers, die nu tegen U getuigen te hulp kunnen roepen". Uit de toon waarop de kantonrecnter, mr. W. de Koning, dit antwoord gaf, klonk duidelyk zyn overtuiging, dat het met die dronkenschap wel los liep des tijds. De officier, mr. J. A. L. Brada, hield een kort maar krachtig requisi toir en eiste naast een boete van f75 subs 15 dagen by wyze van waarschu wing de voorwaardelyke ontzegging van de rybevoegdheid voor de tyd van 6 maanden, proeftyd 2 jaar. „Ik meng Ds. A. J. Lamping (jeugdpredikant) en ds. Joh. Poort (vacature ds. J.N. de Ruiter) Met het beroepingswerk der Leidse hervormde gemeente wordt snel voort gang gemaakt. Gisteravond is op twee predikanten een beroep uitgebracht. Ds. A. J. Lamping, hervormd predikant te Duivendrecht werd beroepen als jeugd predikant, terwyl ds. Joh. Poort te Oos terbeek in de vacature van ds. J. N. de Ruiter (Kooiwyk) werd beroepen. Indien ds. Lamping, die in 1930 werd geboren,het beroep aanneemt is hy de eerste hervormde jeugdpredikant in de Sleutelstad. Ds. Lamping, die eerst enige tyd vicaris te Blaricum was, werd 1 sep tember 1957 te Duivendrecht in het pre dikambt bevestigd. Naast zün pastorale arbeid in deze gemeente is ds. Lamping secretaris van de sectie „Jeugd en Zon dag" van de landeiyke Hervormde Raad voor het jeugdwerk. Bovendien maakt hy deel uit van het hoofdbestuur van de C.J.V. Ds. Joh. Poort, die lndertyd reeds deel uitmaakte van de classis Leiden, werd in 1918 geboren. Op 18 augustus 1946 aan vaardde hy te Giessen-Oudkerk het predikambt in de Ned. Herv. Kerk. In 1949 verwisselde ds. Poort deze gemeente met die van Koudekerk a. d. Ryn. waar hy tot begin 1956 werkzaam is geweest. Sinds 22 april van dat jaar dient hy de gemeente van Oosterbeek als predikant. my slechts node in het prive-leven van een verdachte, doch. in Uw geval moet ik het wel doen, omdat U het er naar heeft gemaakt", aldus de kanton rechter by zyn vonniswyzing, nadat verdachte had verklaard, dat haar zo iets nooit meer zou overkomen. Het vonnis luidde conform. SLAAPOF DRONKEN? Een 31-Jarige zeeman gaf volmondig toe, dat hy in de late avond van de tweede juli op de Teylingerlaan te Hil- legom met zyn bromfiets uit de bocht was gevlogen en vrij onzacht met een tegemoetrijdende auto in botsing was gekomen. „Het was al zo laat en ik had slaap", kon hij als enige veront schuldiging aanvoeren. „U had een ste vig borreltje op, dat was de oorzaak", wees de kantonrechter hem terecht. Zo veel kennis van de juiste toedracht had verdachte blijkbaar niet verwacht, want hierop zweeg hy. De officier, daaren tegen zweeg niet en hield een scherp gesteld requisitoir. Hij eiste naast twee geldboetes van f 30 subs 6 dagen de on voorwaardelijke ontzegging van de ry- bevoegheid voor de tyd van 3 maanden met de toezegging, dat deze termyn een volgende keer heel wat langer zou uit vallen. Gezien de ernst van het feit, vonniste de kantonrechter conform. President Tubman van Liberië zal op 19 en 20 oktober als gast van president Kennedy een bezoek aan Washington brengen en met hem van gedachten wis selen over de betrekkingen tussen hun landen. EEN HANDJE HELPEN VOOR KOFFIE op Z'N BEST! f ook als 't poederkoffie is

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3