Rede van Kennedy in VN stevig en verzoenend Straaljager stort op een erf te Zevenhoven WEDUWEN KRIJGEN EERDER PENSIOEN WFFRRRRTCHT Groot deel gewijd aan plan voor ontwapening Maximum-snelheid op de gevaarlijke wegen? (9trc/ ^ÏUe Piloot in Vinkeveense plassen Super-magneet Wijzigingen in de A.W.W. teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 26 SEPTEMBER 1961 No. 30462 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington) De rede, die de Amerikaanse president Kennedy gistermorgen in de Assemblee van de Verenigde Naties heeft gehouden, was beurtelings stevig en verzoenend. Kennedy's inspirerende rede gaf nieuwe hoop aan hen, die de wereldorganisatie willen versterken in het belang van de wereldvrede. Om anarchie en verlamming te voorkomen, achtte Kennedy het nood zakelijk, dat Hammarskjöld zal worden opgevolgd door één man en niet door een driemanschap (troika). Een groot deel van Kennedy's rede was gewijd aan de ontwapening. De mensheid moet een einde aan de oorlog maken, anders zal de oorlog een einde maken aan de mensheid, zo betoogde Amerika's president. Amerika heeft maandag tevens een gedetailleerd plan voor de internationale ontwapening bij de Verenigde Naties ingediend. Kennedy vestigde daar krachtig de aan dacht op. Amerika duldt geen aanranding van vrijheid W. Berlijn Beziet men de zaken realistisch, dan kan men moeilijk optimistisch zijn over de kansen voor het Amerikaanse ontwa peningsplan, de Russen verzetten zich principieel tegen het soort controle ,dat Amerika noodzakelijk acht en het ziet er allerminst naar uit dat de Sowjet- Unie dit standpunt zal verlaten. Over het kolonialisme zei Kennedy niets nieuws. Hy wees er alleen op, dat ook de communistische overheersing in vele landen een soort kolonialisme is. Met grote belangstelling luisterde de zaal naar wat Kennedy over het pro- bleem-B crl jjn had te zeggen. Vooral dit deel van de rede was zorgvuldig in evenwicht gehouden. Kennedy verklaar de nogmaals met nadruk dat Amerika niet zal dulden, dat d e vrijheid van West-Berlyn zou w orden aangerand. West-Berljjn zou worden aangerand, situatie, dan moet men daarover onder handelen. Kennedy geloofde dat over Berlijn vreedzame overeenstemming mogelijk was, waarbij de vrijheid van West-Ber- lijn en de geallieerde rechten aldaar konden worden gegarandeerd, terwijl toch rekening kon worden gehouden met de historisch gerechtvaardigde belangen van anderen bij de verzekering van de Europese veiligheid. Zesmaal werd Kennedy's rede onder broken door applaus. Dit applaus begon doorgaans op de publieke tribune en werd dan door een groot deel der gede legeerden in de zaal overgenomen. Op vallend was, dat zulk een applaus meest al weerklonk na passages die getuigden van waarachtige vastbeslotenheid tegen over de pressie door de Sowjet-Unie. De passages die met welgekozen woorden idealisme aan de dag legden, hoorde men aan zonder erop te reageren. Dit publiek op de tribune zou weieens vrij nauwkeurig de stemming kunnen weer geven, die op het ogenblik in Amerika heerst. Populaire leuze Voor idealisme op lange termijn heeft het publiek slechts beleefde belangstel ling ,doch de acute crisis rond Berlijn houdt de mensen gaandeweg meer bezig. Het publiek in de vergaderzaal der Ver enigde Naties hoorde kennelijk met vol doening, dat de president een stevig ge luid liet horen. Eén zin nam Kennedy over uit de inaugurele rede, die hij in januari in Washington heeft gehouden, namelijk: „Wy zullen nooit onderhan delen uit vrees en nooit bevreesd zijn te onderhandelen". Deze uitspraak moge de bereidheid tot overleg demonstreren en het publiek hoorde er waarschijniyk met voldoening de leuze in van: „wy zijn niet bang" en die leuze is op het ogenblik populair in Amerika. Behalve in Berlijn zag Kennedy ook een bedreiging van de vrede in Zuidoost- Azië, met name in Laos en Zuid-Viet- nam. Maar de meeste aandacht trok toch wat hy zei over de crisis in Duits land. Hij toonde zich vrij onverschillig ten aanzien van een eventueel vredes verdrag tussen de Sowjet-Unie en Oost- Duitsland. Zulk een verdrag tussen Mos kou en een gebied waar de Russische troepen de baas zijn, heeft weinig reële betekenis, aldus Kennedy. Maar dat nam niet weg dat er een gevaarlijke crisis rond Berlijn is ontstaan. De ge beurtenissen en beslissingen van de ko mende tien maanden zouden weieens het lot van de mens voor de komende tien duizend jaar kunnen bepalen. Drie fasen Het plan, dat Amerika gisteren bij de Verenigde Naties heeft ingediend, heeft tot einddoel te komen tot een algemene volledige ontwapening in een vreedzame wereld. Bovendien zouden, volgens dit Amerikaanse voorstel, de leden van de Verenigde Naties een deel hunner troe pen bereid moeten houden om in VN- verband de vrede te handhaven. Kenne dy heeft in zijn rede veel over genoemd ontwapeningsinitiatief gesproken. Hij noemde dit een realistisch plan. De reacties erop zouden uitwyzen wie be reid was tot handelen en wie alleen maar bereid tot praten. Natuurlijk heeft het zijn nut concrete voorstellen te doen voor de ontwapening, maar gezien de zeer fundamentele tegenstelling tussen de opvattingen van Oost en West over dit onderwerp, maken zulke plannen toch een vrij onrealistische indruk. De Amerikanen stellen thans voor, dat een internationale ontwapeningsorgani satie onder auspiciën van de Verenigde Naties controle zal uitoefenen op de di verse fasen van de ontwapening. Hun plan heeft het totale proces van ontwa pening in drie fasen verdeeld en reeds de voltooiing van de eerste fase zou de we reld een heel eind in de goede richting brengen. De troepensterkte zou worden vermin derd, de wapenvoorraad gereduceerd, kernproeven zouden opnieuw verboden worden, spiytbaar wapenmateriaal zou niet meer mogen worden gemaakt en kernwapens zouden niet ter beschikking worden gesteld van volken, die ze tot dusverre niet bezitten. 9 Slot pag. 2 (Van onze correspondent) Gistermiddag omstreeks drie uur is op het achterste deel van het erf van de boerderij Charkowtoebehorende aan de gebr. Van Baaren aan de Molenweg 7 in Zevenhoven een straaljager van het type Delta Dagger neergestort. Het toestel behoorde thuis op de vliegbasis Soester- berg en werd bestuurd door de 27-jarige Amerikaanse piloot Martin. Boven de Vinkeveense plassen had hij waargenomendat er iets mis was met zijn toestel, waarop hij besloot met de schietstoel de straaljager te verlaten. Hij kwam behouden in het bassin van het zwembad in de Vinkeveense plassen terecht. Zijn schietstoel viel in het dorp Mijdrecht zonder iemand te raken. De onbemande Delta Dagger gierde nog even door om kort nadat de piloot het toestel had verlaten met een harde slag op het erf van genoemde boerderij in de grond te slaan. Niets aehoord of aezien Gelukkig vloog het toestel na het y W yCAICM neerkomen niet in brand waardoor de Een deel van de stal werd geraakt boerderij gespaard bleef. Men moet er waardoor flinke schade aan dit deel van niet aan denken wat er gebeurd zou de boerderij is ontstaan. Bovendien is zijn als de straaljager enkele honderden een hooiberg met 60 ton hooi er in, door meters meer naar het noorden was te- de luchtdruk enkele meters van zijn recht gekomen. Dan zou het immers plaats gezet. Op het erf is een enorm midden in het dorp Zevenhoven zijn ge- gat geslagen met een middenlijn van vallen omstreeks 15 meter. Het toestel zit enkele meters onder de grond geheel overdekt met de weer naar boven gekomen grond, die tiental len meters opsprong. Ernstige schade Opmerkelijk Is, dat velen het neer komen van het toestel niet gehoord of gezien hebben hoewel zij in de onmid- dellijke omgeving aan het werk waren. Een der gebroeders Van Baaren slond op nauwelijks 30 meter afstand met een koopman te praten. De koopman zag het toestel plotseling in de grond slaan, maar de veehouder had niets gezien noch gehoord, omdat hy er met zijn rug naar toe stond. NIEUWE DRANKWET IS OP KOMST Verwacht wordt, dat een ontwerp van wet tot regeling van de uitoefening van de bedrijven en de werkzaamheid, waar in of in het kader waarvan alcoholhou dende drank wordt verstrekt, hetwelk dient ter vervanging van de drankwet spoedig bij de Tweede Kamer kan wor den ingediend. Een aantal daarvoor in aanmerking komende instanties, heeft een voorontwerp van wet ontvangen met het verzoek daarover zo spoedig Geleerden van het wetenschappelijke laboratorium van de Westinghouse Maat schappij te Pittsburgh, hebben bekendge maakt een super magneet ontwikkeld te hebben, waarvan de constructie nog een jaar geleden tot de technische onmoge lijkheden werd gehouden. De magneet is niet groter dan een tennisbal en weegt bijna een pond. Het magnetische veld dat door de magneet wordt ontwikkeld is twee maal zo sterk als dat van een conventionele elektro magneet die 20 ton weegt en in af metingen een Amerikaanse auto bena dert. De nieuwe super-magneet loopt op een gewone auto accu. De geleerden zijn het erover eens, dat de super-mag neet een revolutie zal ontketenen op vrijwel elk gebied van de elektriciteit. Kunstijsbaan in Deventer De gemeenteraad van Deventer heeft gisteravond besloten het voorstel tot stichting van een kunstysbaan te steu nen. De totale kosten van dit project zijn geraamd op f 1.197.550. Hiervan zal de gemeente f 350.000 beschikking stellen en een lening verstrekken van eveneens f 250.000. De rest zal men verkrijgen van de sporttoto, de Nederlandse sportfede ratie, de Deventer industrie, midden stand en van particulieren. Op uitnodiging van de West- duitse regering hebben parlements leden uit vele landen een bezoek aan West-Berlijn gebracht om de versperringen op de sector-grens in ogenschouw te nemen. Onder hen bevond zich mr. dr. C. Berkouwer, lid van de VVD-fractie van de Tweede Kamer (rechts), die samen met een aantal Canadese parle mentsleden een praatje maakt met Engelse soldaten nabij de Branden burgerpoort. Geen inkopen na drie uur 's-zaterdags De samenwerkende vakorganisaties in de voedings- en genotmiddelen-branches (banketbakkersbedryven, slagersbedrij-L bedrijven etc) hebben het plan een lan- deiyke actie te ondernemen waarin zy er by de consument op aandringen 's za terdagsmiddags na drie uur geen inko pen meer te doen. De actie zal mogelijk worden gevoerd in samenwerking met de organisaties van winkelpersoneel. Als deze actie slaagt, zien de vakorganisa ties dit als een eerste stap op weg naar een vrije zaterdagmiddag voor het per soneel in deze branches. Hoe de actie moet worden gevoerd staat nog niet vast. In elk geval zullen hierbij de Nederlandse pers en de vak bladen van werknemers worden inge schakeld. De vakbonden menen dat de koopgewoonten van het publiek de werk tijdverkorting van de werknemers in vele gevallen in de weg staan. Speciaal voor het slagersvak, waar 's zater dagsmorgens vaak al om vijf uur of eerder met het werk moet worden be gonnen, achten de vakorganisaties de werktijdverkorting een dringende eis. Zij hopen dat de consument zijn medewer king hieraan wil verlenen, als hij maar voldoende wordt voorgelicht. Men denkt medio oktober met de actie te starten, maar dit staat nog niet vast. De vraag is namelijk of dit tijdstip in verband met de komende decemberdrukte wel verstandig is gekozen. De in de algemene weduwen- en wezenwet genoemde leeftijdsgrens van 50 jaar zal worden verlaagd. Toen deze wet tot stand kwam stelde de toenmalige minister van Sociale Zaken, mr. dr. J. M. A. van Rooy, dat men er eerst enige ervaring mee wilde opdoen. Daarna zouden noodzakelijk ge bleken wijzigingen worden aangebracht. Binnenkort zal nu de huidige minister, dr. G. M. J. Veldkamp een wetsontwerp aan de Tweede Kamer voorleggen, waar in twee belangrijke wijzigingen worden voorgesteld. Hij neemt daarmede de suggesties over, die de S.EE. op 26 mei 1961 heeft gedaan. 1. Een weduwe zonder kinderen, dient tot haar 65-verjaardag weduwenpen- sioen te ontvangen, indien zij bij de aanvang van de weduwstaat veertig jaar of ouder is. Thans is deze laatste leeftydsgrens dus vijftig jaar. 2. Een vrouw, uit wier huwelijk een of meer kinderen zijn geboren, heeft bij het overlijden van haar echtgenoot Minister vraagt bevoegdheid Minister drs. H. A. Korthals van Verkeer en Waterstaat overweegt een wijziging van het weqenver- ncu ucb vciziucn. uaaiuvci Ziu apucuig i t mogelijk opmerkingen te willen maken, keersreglement, waardoor hij be- Engeland noemt Iraakse beschuldiging ongegrond Engeland heeft officieel bij Irak ge protesteerd tegen een beschuldiging van premier Kassem, dat de Engelse rege ring betrokken is geweest bij de recen te opstand in Koerdistan. Engeland noemt deze beschuldiging ongegrond. ZUIDELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Aanvankelijk weinig, later toenemende bewolking maar waarschijnlijk tot de avond op de meeste plaatsen droog weer. Tot matig en aan de kust tot kraohtig toenemende zuidelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 september Zon op: 6.33 uur; onder, 18.29 uur. Maan op: 20.22 uur; onder: 10.03 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.54 en 17.15 uur, laagwater te 0.54 en 13.08 uur. Dit blad bestaat alt 16 pagina's voegd zal worden maximum-snel heden voor alle soorten wegen buiten de bebouwde kom vast te stellen. Hij zegt dit in een nota naar aanleiding van het verslag op een voorgestelde wijziging van de wegenverkeerswet. De minister meent, dat deze bevoegd heid zou moeten gelden voor gevallen, waarin de weg niet voldoet aan te stel len redelijke eisen in verband met het van die weg gebruikmakende verkeer. Met de vaste commissie uit de Tweede Kamer is de minister het eens, dat hij ook bedoelde bevoegdheden zal moeten hebben voor wegen, die in beheer zijn bij ander instanties dan het Rijk. Dit is in overeenstemming met de Wegenver keerswet, die, op kleine uitzonderingen na, snelheidsbeperkingen volgens unifor me maatstaf aan de centrale overheid opdraagt. Bij het verkrijgen van boven bedoelde algemene bevoegdheden zal voor bepaalde soorten van wegen zonder tijdrovende maatregelen op een geëigend tijdstip een algemene maximumsnelheid kunnen worden vastgesteld. steeds recht op weduwenpensioen tot haar 65ste-ver jaardag, indien op dat tydstip nog een of meer kinderen in leven zyn, ongeacht haar leeftijd by de aanvang van de weduwstaat en ongeacht de leeftyd van haar kinde ren. Van deze laatste regel wordt slechts afgeweken, indien de kinderen op het tijdstip van de aanvang van de weduw staat gehuwd zijn of de vrouw niet meer met de ouderlijke macht is belast. Tot nu toe moesten de kinderen beneden de 18 jaar zyn. knoop, ceintuur? moderne mouwen, vlotte steek- zakken. Een overzicht van de chaos op I Nunspeet. waar gisteren tientallen ïstrerende boeren met hun voertuigen de Rijksweg Amers[ooct-Zwolle bij tegen het Landbouwschap demon-1 het verkeer volkomen blokkeerden. LANDBOUWORGANISATIES KEUREN ACTIES AF Naar aanleiding van de acties, welke gistermorgen ondernomen werden door een aantal landbouwers op wegen in de omgeving van Nunspeet, verklaren de drie centrale Landbouworganisaties, dat zij hiervoor geen enkele verantwoorde- lykheid dragen. Zij keuren deze acties, welke geheel buiten hen om plaats heb ben gevonden, uitdrukkelyk af en drin gen er bij de in hun verband georga niseerde landbouwers op aan, zich van elke deelneming hieraan te onthouden. Uit het Leidsch Dagblad van 26 Sept. 1861: Vergadering van den Ge meenteraad van Leiden, Don derdag den 26 Sept. 1861, 's na middags ten 2 ure. Onderwerpen o.a.: Plan en voorwaarden tot het bouwen van een school op de Aalmarkt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1