China op agenda van Assemblee Zevental dringende onderwerpen houdt minister Veldkamp bezig Betogingen bij nieuwe Antwerpse sluizen In de toekomst grotere spreiding der C.A.O. 's Brazzavïlle-landen overstag Bonn nog vertrouwt op V.S. Lefèvre hekelt eng federalisme Raadgevende vergadering Raad v. Europa ONDERHANDEL MET RUSSEN Minister moet Vlaams spreken Leugenachtige berichten van Indonesiërs uit Nieuw-Guinea Sociale Zaken en Volksgezondheid Arbeidsverbod jongens van 14? f*£öe&ma Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 26 september 1961 Vierde blad no. 30462 De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gister- avond voor de eerste maal beslo ten een debat te houden over de kwestie van de vertegenwoordi ging van China in de Verenigde Naties. De Assemblee nam twee voorstellen van de agenda-commissie aan, een af komstig van Nieuw-Zeeland over „de vertegenwoordiging van China", een tweede afkomstig van de Sow jet-Unie, „herstel van de wettelijke rechten van de Chinese Volksrepubliek". De z.g. Brazzaville-landen zijn bereid voor de toelating van communistisch- China tot de Verenigde Naties te stem men, aldus is in New York vernomen. Het is zeer wel mogelijk dat de stem men van deze landen een voorstel de ver tegenwoordiging van China in de Ver enigde Naties telaten bezetten door af gevaardigden van de regering in Peking, de vereiste tweederde meerderheid zul len geven. De Amerikaanse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Stevenson, heeft gis teren besprekingen gevoerd met de ge delegeerden van de Brazzaville-landen. Deze zouden hun standpunt echter niet hebben gewijzigd. De Veiligheidsraad zal zich binnen kort bezighouden met de toelating van Mauretanië, Sierra Leone en Buiten- Mongolië tot de Verenigde Naties. De Brazzaville-landen wensen opname van Mauretanië, doch de Sowjet-Unie heeft de toelating van dit land gekoppeld aan de toelating van Buiten-Monglië. De vorige maal keerden de Verenigde Sta ten en nationalistisch-China zich tegen de toelating van Buiten-Mongolië, en sprak de Sowjet-Unie haar veto uit over de toelating van Mauretanië. Thans hebben de Verenigde Staten zich bereid verklaard voor de toelating van Buiten-Mongolië te stemmen, doch nationalistisch-China heeft reeds laten weten dat het hir over zijn veto zal De Westduitse regering meent dat de Amerikaanse regering blijft vasthouden aan de grondslagen van de gemeen- schappelijke Westelijke politiek, zo heeft een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken gis- steren in Bonn verklaard. Zoals bekend zijn er berichten in de pers verschenen dat de V.S. de erkenning van Oost- Duitsland eventueel in overweging zul len nemen. De woordvoerder zei dat de betreffende berichten toch wel enige verwarring in Bonn hebben veroorzaakt. De wereld bevindt zich zo dicht bij een oorlog, dat de minste stap, vrij willig of onvoorzien, ons kan brengen aan de rand van een conflict. Dit heb ben 59 Labourleden van het Britse par lement verklaard in een brief aan pre sident Kennedy en premier Chroesj- tsjow. „Wij willen geen oorlog om Ber lijn, die zou kunnen leiden tot de ver nietiging van de volkeren in het Oosten en het Westen", aldus de Britse par lementariërs. Volgens de Britse parlementariërs kan men op basis van de volgende punten tot een akkoord over Duitsland komen: Waarborgen voor de toegang tot Ber lijn; erkenning van de Oder-Neisse- grens; erkenning van Oost-Duitsiand; verwijdering van de kernwapens (de Duitse troepen in beide Duitslanden mogen niet opgeleid worden in het ge bruik van kernwapens), „losmaking" in centraal-Europa. De Belgische minister van Buiten landse Zaken Paul-Henri Spaak heeft in zijn besprekingen met Chroesjtsjow de overtuiging gekregen dat onderhan delingen tussen Oost en West mogelijk zijn, en resultaat kunnen hebben wan neer beide partijen van goeden wille zijn. Spaak sprak op een banket, dat gisteravond in Brussel werd gegeven. (Van onze Brusselse correspondent) Men kan zich afvragen of het federa lisme geen nieuwe vorm van de funda mentele onverdraagzaamheid is, die al zoveel rampen heeft veroorzaakt in West-Europa, aldus Theo Lefèvre, de Belgische premier, in een rede, welke hij gisteravond te Antwerpen heeft ge houden en waarin hij natuurlijk over de federalistische plannen van de Waal se socialisten het nodige heeft gezegd. Hij heeft de federalisten onder an dere verweten dat zij blind zijn voor het feit dat de Belgische economie zodanig is ingeweven, dat splitsing slechts ver arming van elk deel kan betekenen. Het absoluut en ongebreideld federalisme, zo zei Lefèvre, komt in feite hierop neer: dat men het zo inricht dat men met andersdenkenden geen rekening meer behoeft te houden, en men doet dit door in het zuiden een absoluut socialisme en in het noorden een niet clericalisme in het leven te roepen. Ongebreideld federalisme bruist i egel- recht tegen de zin van de geschiede nis in. Door de Tweede Wereldoorlog heeft het nationalisme in West-Europa een genadeslag gekregen. De federalis ten willen het echter weer invoeren door alle problemen in België te her leiden tot Waals-Vlaamse verhoudin gen, aldus Lefèvre. Tot besluit heeft de premier verklaard dat de regering wel voorstander is van een soort federalisme, maar dan in de zin van verruiming in plaats van vereniging, omdat België niet te groot, maar in tegendeel veel te klein is Niet langer dienen in België De Belgische militaire eenheden in West-Duitsland zullen worden versterkt maar de diensttijd zal niet worden ver lengd. Dit is gisteravond bekendgemaakt na een bijeenkomst van het Belgische kabinet. De regering had ingestemd met maatregelen die door het ministeriële defensiecomité waren voorgesteld. Er werden geen bijzonderheden over de versterking meegedeeld. uitspreken. De Sowjet-Unie blijft op haar standpunt staan dat Mauretanië slechts kan worden toegelaten als ook Buiten-Mongolië lid wordt, en zal in ge val van een nationalitisch-Chinees ve to ook haar veto uitspreken. De Brazzaville-landen hebben thans besloten dat zij voor de toelating van communistisch-China tot de Verenigde Naties zullen stemmen, wanneer als in direct gevolg van het nationalistisch- Chinese optreden de aanvrage voor lid maatschap van Mauretanië opnieuw wordt verworpen. De Algemene Vergadering heeft ver der de volgende agendapunten aanaard: Angola, staken vankernproeven, apart heid, behandeling van Indiërs in Zuid- Af rika, Algerije, Hongarije en Tibet. Tot opneming van de kwestie-Tibet werd besloten met 48 stemmen voor, 14 tegen en 35 onthoudingen. De Hongaarse kwestie kreeg een plaats op de agenda met 52 stemmen voor, 15 tegen en 30 onthoudingen. Openbaar onderzoek dood Hammarskjöld over enige weken In Ndola is gisteren bekendgemaakt dat het openbaar onderzoek naar de vliegramp waarbij Hammarskjöld en vijftien anderen zijn omgekomen waar schijnlijk pas over enige weken kan wor den gehouden. De directeur van burgerluchtvaart van de Rhodesische federatie, kolonel M. C. H. Barber, zei gisteravond op een pers conferentie dat de „ondervragingen niet op stel en sprong kunnen worden vol tooid. Indien mogelijk zullen we getui genverklaringen moeten afnemen in een aantal plaatsen, waaronder Leopold- stad". Hij zei dat de uit 16 leden be staande raad van onderzoek „zeer waar schijnlijk" een verklaring zal afleggen omtrent de beweringen van sabotage. De meeste zaken zijn nog in onderzoek en moeten als sub judice behandeld wor den, aldus Barber. De stoffelijke resten van de zestien slachtoffers van het vliegtuigongeluk bij Ndola, w.o. dat van Hajnmarskjöld, zijn gisteravond aan boord van 'n transport vliegtuig gebracht. Het toestel is van daag naar Salisbury vertrokken. Het transport geschiedde met twee vrachtwagens. Niemand werd op het vliegveld toegelaten en de lichten bjj het stationsgebouw waren gedoofd, evenals de straatverlichting langs de route die de wagens volgden. (Van onze Brusselse correspondent) Merlot, de Belgische minister van Openbare Werken, heeft gisteren of ficieel het sein gegeven voor het be gin van de werkzaamheden aan het sluizencomplex van Zandvliet, dat te zijner tijd een nieuw havenbekken van Antwerpen toegankelijk zal ma ken voor schepen van 100.000 ton. Voor de aanleg van sluizen en haven moeten 140 personen van het voor malige dorp Zandvliet huis en hof verlaten. Zij hebben gisteren van de gelegenheid gebruik gemaakt te pro testeren tegen hun evacuatie. Met spandoeken hadden zij zich opgesteld op een terrein tegenover de officiële tribune der genodigden. Bij hen hadden zich andere demon stranten gevoegd. Die hadden bezwa ren tegen twee feiten: in de eerste plaats, dat een deel van het werk door een aannemersfirma uit Luik wordt uitgevoerd en in de tweede plaats, dat de minister, nadat hij een paar zinnen in het Vlaams had ge koeterwaald, verder ging in het Waals. De demonstranten hieven tijdens de toespraak van de minister spreek koren aan: „Vlaams spreken! Vlaams spreken!". Daarbij bleef het niet, want zij kregen hulp van de officiële tribune. Enige lieden, die daar zaten, stonden op en liepen op de micro foon toe. waarbij zij ook minder vriendelijke opmerkingen aan het adres van de minister maakten. Deze ging echter onverstoorbaar in het Waals verder. Men had de in cidenten verwacht en de rijkswach ters en de politiemannen trachtten de boeren en de andere betogers te kalmeren. Aangezien zij zelf voor het merendeel ook Vlamingen waren, gingen zij daarbij met weinig over tuiging te werk. De minister was inmiddels aan het einde gekomen van zijn rede - waar in hij ook nog had gezegd, dat er De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft gisteren de Westelijke mogendheden opgeroepen met de Sowjet-Unie te gaan onderhan delen over het Duitse vraagstuk als ge heel. De parlementarie afgevaardigden uit de zestien landen van de Raad van Europa stelden echter tevens, dat alle Westelijke rechten in Berlijn, inclusief de vrije toegang tot de stad en de de mocratische vrijheden der Westberlij- ners, verzekerd moeten blijven. In een resolutie, die aan het einde van een lang politiek debat werd aangeno men, verklaart de Assemblee, dat „elke vrijelijk overeengekomen regeling, die in overeenstemming is met de beginse len van het zelfbeschikkingsrecht en de verzekering van de veiligheid en an dere rechtmatige belangen van alle be trokkenen" dient te worden overwogen. De Westelijke mogendheden dienen voorts „alle stappen te ondernemen, die Belgische liberalen wijzigen partijnaam Onderdeel van hervormingen (Van onze Brusselse correspondent) In Brussel zal 7 en 8 oktober a.s. het liberaal congres bijeen komen, dat zal beslissen over de voorgestelde hervor ming van de Belgische Liberale Party. Die hervorming heeft zowel betrekking op de statuten en de organisatie van de partij als op het politiek, economisch en sociaal programma. Drie lijvige me moranda daarover worden thans door de plaatselijke federaties bestudeerd. Enige van die federaties hebben reeds amendementen uitgewerkt, doch men verwacht, dat de hervorming van de partij wel zal worden gesteund door het merendeel der afdelingen. De naam van de party zal worden gewijzigd in Liberale Democratische Unie (L.D.U.) of voor de Walen in: Union Liberale Democrate (U.L.D.). De partij wil, zoals de voorzitter heeft ver klaard, „alle Belgen groeperen, mannen en vrouwen van alle godsdienstige of filosofische opvattingen, behorende tot alle sociale kringen, die meer welstand wensen en meer sociale vooruitgang dankzij een sfeer van economische dy namisch, persoonlijke krachtsinspan ning, verantwoordelijkheidszin en men selijke waardigheid". kunnen leiden tot een regeling, die alle volken van Centraal- en Oost-Europa, die het slachtoffer zijn van het Rus sische imperialisme in staat zal stellen hun recht van zelfbeschikking uit te oefenen". In de aanhef van de resolu tie wordt het Russische voornemen om een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Dultsland te sluiten, veroordeeld evenals het sluiten van de sectorgrens tussen Oost- en West-Berlijn en de Rus sische intimidatie-politiek door middel van hervatting der kernproeven. De Assemblee heeft gisteren voorts met grote instemming kennis genomen van het beginselakkoord van de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie in zake de ontwapening en de hoop uit gesproken, dat de kernwapenproeven spoedig weer zullen worden gestaakt als eerste stap naar een meerzijdige ont wapeningsovereenkomst onder doeltref fende internationale controle. In een derde resolutie hebben de af gevaardigden tenslotte verklaard, dat de „kunstmatig opgelegde politieke en eco nomische omstandigheden" in Oost- Europa geen belemmering mogen zijn voor de culturele eenheid van ons we relddeel en dat, in het kader van zo gauw mogelijke culturele contacten tussen Oost en West, met name aan Polen studiebeurzen van het Europese Culturele Fonds dienen te worden aan geboden. Int. Horeca-congres te Amsterdam De directeur-generaal voor de mid denstand en het toerisme van het minis terie van Economische Zaken, de heer J. F. H. Wysen, heeft vanochtend, het 12e congres van Internationaal IIo.Re. Ca geopend, dat t/m donderdag a.s. in het Tropeninstituut te Amsterdam wordt gehouden. Aan het congres nemen iuim 150 afgevaardigden deel van nationale Horecaorganisaties aangesloten by international Ho.Re.Ca. uit elf Euro pese landen, Australië en de V.S. We heer Wysen merkte op dat in Nederland alleen al het aantal buiten landse hotelbezoekers de laatste 7 iaar meer dan verdubbeld is. „Geconstateerd mag worden", aldus spreker, „dat in ons land een aanvankelijk onvermijde lijke achterstand in logiesaccommodatie op zeer bevredigende wijze is en wordt ingelopen. Sprekende over het sociaal toerisme zei de directeur-generaal, dat juist dit toerisme zoekt naar nieuwe verblijfsvormen, die liggen buiten de sfeer van het traditionele horecabedrijf. De voorzitter van de Nederlandse Bond van Horeca- en aanverwante bedrijven de heer H. Voormeij, had in zijn wel komstwoord o.m. opgemerkt: „He' is jammer te moeten constateren dat wij in Nederland nog steeds vijf verschil lende ondernemersorganisaties hebben met als gevolg dat zij eikaars belang rijke stellingen verzwakken en het aan tal der ongeorganiseerden ongunstig wordt beinvloed. Slechts 40 van het totaal aantal der ondernemers, 32.000 is georganiseerd. binnenkort een beslissing zou vallen over de nieuwe oeververbinding van Antwerpen - en toen mocht hij op een knop drukken, waarna een bij zonder grote machine voor het heien van betonnen palen in werking trad en deze maakte zoveel lawaai, dat er van de betogers niets meer te horen viel De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Veld kamp, noemt in de aanvang van de Memorie van Toelichting op de begroting 1962 voor zijn departement een zevental onderwerpen, die volgens hem tot de meest dringende behoren. Het zijn deze: 1. De totstandkoming van de algemene kinderbijslagverzekering. 2. Een herziening der algemene weduwen- en wezenverzekering. 3. De bevordering van de indiening van de ontwerp-arbeidsonge- schiktheidsverzekering. 4. De definitieve regeling van de Ziekenfondsverzekering. 5. De overweging van de indiening van een arbeidsvoorwaardenwet (nadat de S.E.R. daarover advies zal hebben uitgebracht). 6. Het nagaan in hoeverre de huidige spelregels voor het loonbeleid herziening behoeven (nadat de S.E.R. hierover advies heeft uitqe- bracht). 7. Het bepalen van een standpunt inzake het in de toekomst te voeren emigratiebeleid. De uitbouw en unificatie van de sociale verzekering, de planning van de overige behoeften op sociaal en vooral op medisch gebied, en de mogelijkheid van een zo doeltreffend mogelijke arbeidsvoorziening, rekent minister Veldkamp tot de vraagstukken, die op langere termijn bekeken kunnen worden. LOONONTWIKKELING De eerste fase van de gedifferen tieerde loonpolitiek kan thans, zo zegt minister Veldkamp, praktisch als afge lopen worden beschouwd. Op 30 juni '61 had 98,4 van het totaal aantal werknemers, op wie een C.A.O. of bin dende loonregeling van toepassing is, in het kader van deze fase een loons verhoging ontvangen. Per 31 juli '61 waren naar schatting voor 27.325 werk nemers, werkzaam in 4 bedrijfstakken, nog voorstellen in behandeling, terwijl voor 6.500 werknemers werkzaam in 19 bedrijfstakken, nog geen loon voorstel len waren ingediend. Inmiddels is ook de tweede fase aan gevangen. Per 1 juli '61 was voor in totaal 494.407 werknemers reeds een loonsverhoging tweede fase goedgekeurd terwijl voor 74.622 werknemers loonvoor- stellen bij het College van Rijksbemid delaars in behandeling waren. Einde dit jaar zullen 198 C.A.O.'s (681.996 werknemers) aflopen. De mi nister heeft zich in dit verband afge vraagd of in verband met de mo gelijke gevolgen van een grote cumula tie van loonsverhogingen voor de prij zen ook in de nabye toekomst een dergelijke concentratie van te vernieu- den verwacht. Het onderzoek heeft ge lukkig een geruststellend resultaat op geleverd. In de naaste toekomst zal een aanmerkelijk grotere spreiding in de tijd by het aflopen van C.A.O.'s optreden. OP P.B.O. GEBIED WEINIG TOT STAND Weliswaar heeft het minister Veld kamp voldoening geschonken, dat in de sector van de P.B.O. op sociaal terrein reeds velerlei activiteiten zyn ontwik keld, maar hy verheelt zich niet, dat tot dusver niet alle mogelijkheden tot werkzaamheid zyn benut. Zo hebben verschillende bedrijfschappen nog geen gebruik gemaakt van hun verordenende bevoegdheid ten aanzien van de lonen en andere arbeidsvoorwaarden. Behou dens de Mynindustrieraad, het Land bouwschap en het Bosschap heeft geen enkel bedrijfschap op dit terrein iets tot stand gebracht. De vaststelling der lonen en andere arbeidsvoorwaarden maakt bij diverse bedrijfschappen thans echter een punt van overleg uit. Diverse sectoren van het bedrijfsleven geven met betrekking tot het instellen van ondernemingsgraden nog grote leemten te zien, zo merkt de minister weinig of geen directe invloed uitoefe nen, en hij spreekt dan ook zyn ver trouwen uit, dat betrokken organen sti mulerend werken. NIEUW ONTWERP VAN WET A.W.W. De door de S.E.R. aanbevolen wijzi gingen in de Algemene Weduwen- en Wezenwet zullen in grote lijnen, zo ver klaart de minister, worden overgeno men in een binnenkort in te dienen ontwerp van wet, evenals de (meer technische) wijzigingen, voorgesteld door de Sociale Verzekeringsraad. WAARDEVASTE PENSIOENEN Zo spoedig mogelijk zal de minister van Sociale zaken en Volksgezondheid zijn standpunt bekend maken met be trekking tot het waardevast maken van bedrijfspensioenen, waarover de S.E.R. begin augustus heeft geadviseerd. AANTREKKING BUITENLANDERS Omdat de vraag naar arbeidskrach ten ook yolgend jaar het aanbod waar schijnlijk zal overtreffen, zal minister Veldkamp, zo verklaart hy, het aan trekken van buitenlandse arbeidskrach ten blijven bevorderen. Een soepel beleid wil hy voorts voe ren met betrekking tot het geven van overwerkvergunningen De minister overweegt verder of tot een arbeidsverbod voor 14-jarige jon gens kan worden overgegaan, alhoewel een absoluut verbod niet te realiseren valt. (Voor meisjes van 14 jaar geldt reeds vele jaren een dergelijk uit zonderingen kennend verbod). VOLKSGEZONDHEID Er worden voorbereidingen getroffen voor het opstellen van een beleidsnota inzake de volksgezondheidszorg. Met een en ander zal echter wel geruime tijd gemoeid zijn. Ten aanzien van de Ziekenfondsver zekering zijn er twee punten, zo schrijft de minister, die speciaal de aandacht verdienen. In de eerste plaats de ver vanging van de uit de bezettingstijd da terende wetgeving op dit terrein, welke aangelegenheid de minister in onderzoek heeft, en ten tweede de kwestie van de omvang der verstrekkingen in ver band met de voorgenomen arbeidson geschiktheidsverzekering, welk vraag stuk om advies is voorgelegd aan de ziekenfondsraad. BESCHEIDEN EMIGRATIE De minister stelt zich voor tenslotte zyn standpunt inzake het te volgen emi gratiebeleid zo spoedig mogelijk aan het Parlement kenbaar te maken. De bewindsman verwacht overigens gezien de aanmeldingen dat het ver- trekcijfer in 1961 en 1962 van beschei- wen C.A.O.'s op één tijdstip kan wor-op. Hij kan op'een en ander echter Jden omvang zal blijven. Het ministerie van Binnenlandse Za ken heeft het volgende meegedeeld: „Op 2 augustus j.l. vertrok een groep van 650 Indonesiërs, hoofdzakelijk be staande uit gezinnen, per m.s. „Robina" uit Sorong via Singapore, naar Indo nesië, waar zij 26 augustus d.a.v. zijn aangekomen. De gezinsnoofden van de ze repatrianten zijn ex-werknemers van de N.N.G.P.M. te Sorong, die haar werkzaamheden heeft moeten inkrim pen als gevolg van de verminderde olie toevoer. Volgens berichten uit Djakarta zou een woordvoerder van de groep by aan komst hebben verklaard „uit Nieuw- Guinea te zyn gevlucht omdat men de Nederlandse onderdrukking niet langer kon verdragen". Ook zou men „zyn ver drongen door de Nederlandse autoritei ten wegens hun anti-kolonialistische en pro-Indonesische activiteiten". Een recent bericht uit Sorong maakt melding, dat Papoea werknemers van de oliemaatschappij te Sorong vertoornd zijn over deze leugenachtige berichten van Indonesische zijde. Zij immers heb ben zelf kunnen constateren, dat deze Indonesische repatrianten op eigen ver zoek vrijwillig vertrokken zijn, met me- NU BEELDVANDALEN TE NIJMEGEN (Van onze correspondent) Het bronzen beeld van een pauw, dat 5 jaar geleden in het Kronenburger park in Nijmegen in geplaatst, is door onbekenden vernield. Het beeld, een werkstuk van Sleghers uit Velp en des tijds aangekocht namens het gemeente bestuur van Nijmegen, is van het voet stuk gerukt en in de vijver van het park geworpen. Drie jaar geleden werd het beeld ook reeds beschadigd. Toen werd een stuk van de staart afgebogen. Lage waterstand hindert Rijnscheepvaart De waterstand van de Rijn daalt de laatste tijd voortdurend en het is reeds zover gekomen, dat de capaciteit van de Rijnschepen niet meer ten volle kan worden benut, daar anders het gevaar bestaat, dat de schepen aan de grond lopen. De water- en scheepvaartdirectie Mainz maakt bekend, dat het peil van de Middelrijn gisteren lager was dan het ooit is geweest. Mr. dr. C. Berkhouwer: „Berlijn een vulkaan" „Berlijn Is een vulkaan. Ieder schot dat daar gelost wordt kan noodlottig zyn". Dit is de indruk, die mr. dr. C. Berk- houwer, lid van de VVD-fractie der Tweede Kamer, van Berljjn heeft ge kregen nadat nij er samen met een 40-tal buitenlandse parlementariërs op uitnodiging van de Duitse Bondsrege ring eind vorige week naar toe was ge vlogen. Tevoren had hy met enkele an dere Nederlandse Parlementsleden in Brussel de jaarlijkse bijeenkomst bijge woond van de Interparlementaire Unie. In groepjes hadden de parlementsle den op vele punten van de sectorgrens de „klaagmuur" in ogenschouw geno men. Zy stonden bij de Brandenburger Poort en in de Bernauerstrasse met de precies op de grens liggende woningen, tien minuten voor de 77-jarige Oost- Berlynse vrouw door een West-Berly- ner uit de handen van een Vopo werd bevrijd, toen zy poogde uit het raam te ontsnappen. „Er spelen zich daar hartverscheuren de tonelen af", vertelde mr. Berkhou wer na zijn terugkomst op Schiphol, „niet alleen tijdens de ontsnappingspo gingen maar ook daarna als de familie leden elkaar uit de verte pogen toe te schreeuwen of te groeten". In het West-Berlynse stadhuis waren de parlementariërs ontvangen door de vice-presidente van het West-Berlynse Parlement ,voor zij naar hun respec tieve landen terugkeerden. MEEVALLER VOOR SOCRATES' SCHULDEISERS De schuldeisers van de gefailleerde bouw- en handelsonderneming N.V. So crates krijgen meer teld uitgekeerd dan zy ooit na de debacle van dit bedrijf gedacht hebben. De preferente vorderingen zullen vol ledig worden toegewezen en nagenoeg alle concurrente schuldeisers krijgen blijkens ter griffie van de Amsterdam se Rechtbank gedeponeerde uitdelings- lijst een uitkering van 21 Dit gun stige percentage bleek mogelijk dank zij een schenking van drie ton door de Amsterdamsche Bank ten behoeve van een aanvullende uitkering (19 en het laten vallen door de fiscus van een vor dering van 1,7 miljoen gulden wegens ambtshalve opgelegde aanslagen. deneming van een onbeperkte hoeveel heid goederen. Eind dezer maand zullen nog 2 groepen, resp. met de „Maetsuyker" en de ,.Mi- nipa" via Singapore repatriëren. Ook deze Indonesiërs gaan op eigen verzoek naar hun geboorteland terug, aangezien voor hen in Nieuw-Guinea geen emplooi meer is. Velen van hen hebben geruime tijd moeten wachten op een Indonesisch inreis-visum". Nigeria bestelt vijf Friendships De Nigerian Airways heeft bij de Fokkerfabrieken vyf F 2 Friendships besteld met een optie op nog twee ma chines. Het contract hiervoor werd enige tijd geleden in Amsterdam getekend. Deze Friendschips, die voor het vervoer van 40 passagiers zullen zijn ingericht, worden met 2 1910 SHP Rollsroyce Dart 7 schroefturbines uitgerust. De af levering ervan zal in december 1962 en januari 1963 geschieden. Na grondige bestudering van alle, voor Nigerian Airways in aanmerking komende typen, werd het Nederlandse Fokkervliegtuig als het meest economi sche voor het netwerk van deze Afri kaanse luchtvaartmaatschappij geko zen. Nigerian Airways vliegt in de uit gestrekte Nigeriaanse Federatie onder zeer uiteenlopende klimatologische om standigheden: droge, hete geoieden, grenzend aan de Sahara en vochtige kustgebieden. Deze nieuwe order ver hoogt het aantal bij Fokker bestelde F 27 vliegtuigen tot 110. Tezamen met de in Amerika gebouw de f27 vliegtuigen is het totaal nu 196 vliegtuigen voor 67 maatschappijen in 23 landen. Advertentie Amerikaans echtpaar gearresteerd in Ts j echo-Slo wakije Radio-Praag heeft de arrestatie be kend gemaakt van de 44-jarige Ameri kaan Emmery Sarmer en diens vrouw Mary Sarmer, die in Wenen woont, was Tsjecho-Slowakije binnengekomen voor gevend een toerist te zijn, terwijl zijn feitelijke opdracht was gegevens te ver zamelen over militaire installaties in Tsjecho-Slowakye, vertelde de radio. Sarmer zou deel uitmaken van een Ame rikaans spionagekomplot, dat in het wes ten en midden van Slowakije werkte. De meeste agenten werden Tsjecho-Slo wakye binnengesmokkeld uit West-Ber- lyn, via Oost-Duitsland, deed Radio- Praag voorts uit de doeken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11