Presenteer Philip Morris (f§) Ook KRO rekent meer en meer met vrije zaterdag Auto uit file gereden: drie ernstig gewonden NieuwGuinearaadsleden keerden tevreden terug -m Operettes: hoogtepunten in liet televisieseizoen KarelI Opnieuiv ongeluk op rijksweg 12 Weer verkeers slachtoffers Na een maand in ons land Geen gesprek met Soekarno VRAAGTEKENS VOOR AVONDUREN RECEPTIONIST NOORDWIJKS HOTEL VERDUISTERT 10.000 Sumner Welles overleden (68) Opgericht 1 maart 1860 Maandag 25 september 1961 Derde blad no. 30461 Weer heeft er op de Rijksweg twaalf tussen Den Haag en Arnhem een ern stig ongeluk plaats gehad in de gemeente Utrecht. Zaterdagochtend omstreeks elf uur schoot op de brug over het Amsterdam- Rijnkanaal een personenauto uit een lange file in de richting Arnhem. De wagen raakte de zijkant van de brug en kwam op het linker weggedeelte terecht. De auto reed frontaal tegen de eerste auto van een uit de andere richting komende file op. Een tweede auto uit deze ry kon niet tijdig remmen en vloog op de wrakstukken. Drie perso nen werden ernstig gewond uit de glas scherven gehaald. De chauffeur van de uitgeweken auto, de 23-jarige F. Koot uit Deventer liep een schedelbasisfrac- tuur en een halswervelfractuur op. De inzittenden van de aangereden wagen, de heer R. Rogaar (54) en zijn echt genote mevr. J. Rogaar-Schouten (54) uit Rotterdam werden eveneens ernstig gewond naar het Academisch Zieken huis in Utrecht overgebracht. Bij dit ongeluk dus geen doden. Maar het verschil tussen leven en dood bij een verkeersongeluk is vaak een kwestie van millimeters of fracties van een seconde. Helaas bleef het niet overal bij gewon den. De éénjarige Nico van Molenaar in t Veld uit Kuyksgestel was zaterdag morgen op slag dood, toen hij door een vrachtwagen werd aangereden. De Rotterdamse kunstschilder W. M. Strörmann (61) overleed in het Dijk- zigtziekeailhuds aan de verwondingen van een verkeersongeluk, dat hij vrij dagmiddag had gehad. Een 54-jarige Delftse bromfietser, die waarschijnlijk door een botsing met een voetgangster op de Nieuweweg te Poel- Meisje overleefde val van 11 nieter (Van onze correspondent) Gistermiddag heeft een bijna drieja rig kind, Johanna van Dijker, ait de Bouwmanstraat te Rotterdam, een val van ruim 11 meter hoogte overleefd. Haar val werd op 1.65 meter boven de grond gebroken door een waslijn. Jo hanna was in de ouderlijke woning, wel ke op de vierde étage is gelegen, aan het spelen waarbij zij in de venster bank klom. Zij duwde tegen het raam, waarvan de spanjoletsluiting los was en viel op een betonnen plaats aan de ach terzijde van het pand. Met onder meer een gebroken linkerarm en een hersen schudding is het meisje naar het So- phia-kinderziekenhuis gebracht. dyk was gevallen, overleed in het Hy- politus-ziekenhuis te Delft. De 19-jarige J. Gulikens uit Amby, bij Maastricht, werd zaterdagavond op zijn bromfiets aangereden op het kruis punt Schoren op de weg naar Heme len. De jongeman is later in het zie kenhuis te Maastricht overleden. In het ziekenhuis te Leeuwarden over leed de 14-jarige Tineke Reitsma uit Sint Annaparochie, die in haar woon plaats was aangereden bij een poging plotseling de weg over te steken. De heer J. van Noorlag uit Stadska naal is zaterdagavond verdronken, toen hij onder Musselkanaal met zijn auto te water raakte. Zijn dochter, die ook in de auto zat, kon worden gered. Het ongeluk gebeurde, toen de heer Noor- lag zijn auto poogde te keren. Zaterdagavond is te Rotterdam de 85-jarige K. de Boer uit de Lobithstraat bij het oversteken aangereden door een tram. Ernstig gewond werd hij overge bracht naar het ziekenhuis, waar hij bij aankomst reeds was overleden. In de nacht van zaterdag op zondag werd de 28-jarige mej. A. M. Verstap pen uit Roermond, terwijl zij liep te wandelen gegrepen door een acnterop komende motor. In de loop van de nacht overleed zij aan de verwondin gen. De berijder van de motorfiets en zijn duopassagier werden tegen het weg dek gesmakt en met zware verwondin gen in het ziekenhuis opgenomen. Advertentie. TUSSEN NEUS EN LIPPEN CHARMANTS I2Q X KWALITEIT VOOR F 1.- Kassem beschuldigt Londen van opruien der Koerdenstammen Premier Kassem van Irak heeft vol gens in Londen ontvangen radioberich ten zaterdag op een persconferentie in Bagdad verklaard, dat hij de Britse am bassade wellicht zal sluiten indien deze voortgaat met „schandelijke acties" tegen Irak. De Britten en Amerikanen stonden achter de jongste beweging in noord- Irak, waar Koerden in opstand waren gekomen. Kassem verklaarde dat de Britse ambassade 400.000 pond sterling had besteed voor het aanwakkeren van deze beweging. De Koerden, mohammedaanse noma den. die hun eigen taal hebben, wensen reeds lang een onafhankelijke Koerdi sche staat die alle Koerden in Irak, Turkije, Perzië en de Sowjet-Unie ver enigt. Kassem zei nog, dat de plunderende Koerden in de loop van hun aanvallen minstens 50 dorpen hadden platgebrand, vrouwen en kinderen hadden aangeval len en met mortieren hadden geschoten op politieposten, verbindingen hadden verbroken en bulldozers hadden gebruikt om de wegen te blokkeren. Minstens 1000 Koerden-gezinnen waren naar Turkije gevlucht. In één dorp alleen al waren 13 mensen vermoord en 23 Iraak- se militairen waren bij Kirkoe overval len en gedood. Te Zakho, bij de Turkse grens, hadden de Koerden de Iraakse vlag omlaag gehaald en vervangen door hun eigen vlag. De plaats was nu echter weer in handen van de regering en in het gehele land was het thans rustig. Kassem deelde ook mee, dat de Iraak se autoriteiten een spionage-organisatie hebben ontdekt. Enkele spionnen hier waren vreemdelingen geweest en de meeste leiders waren gearresteerd. De Iraakse leider zei, dat Engeland de Koerden van wapens had voorzien. Poolse president naar Indonesië De president van Polen, Zawadski, zal 3 oktober een staatsbezoek aan In donesië beginnen. Advertentie The cigarette J- of Quality and Prestige Amerikaanse neger federale rechter President Kennedy heeft een neger, Thurgood Marshall, benoemd tot rechter in het federale hof van appel. Thur good Marshall is jaren lang juridisch adviseur van de National* vereniging ter bevordering van de belangen en niet-blanken (NAACP) geweest en heeft in talrijke processen in verband met de integratie gepleit. Het is de tweede benoeming van een neger op een der gelijke post. Onlangs werd rechter Wil liam Hastie benoemd in het hof van appel te Philadelphia. Sovjet-Unie verleent geen consulaire bijstand Naar een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag desgevraagd mededeelde is op het verzoek van Nederland, consulaire bij stand te mogen verlenen aan de in de Sowjet-Unie gearresteerde Nederlandse burgers, door de Sowjet-autoriteiten ge reageerd met de mededeling, dat de Sowjet-wetten hangende het vooron derzoek een bezoek van consulaire ambtenaren niet toestaan. (Van onze Amsterdamse correspondent) Na een bezoek van een maand aan ons land is de delegatie van de Nieuw- Guinearaad zaterdag van Schiphol ver trokken, uitgeleide gedaan door o.a. mi nister mr. Toxopeus. De leider van de delegatie, de heer M. W. Kasiepo, zei ons zeer ingenomen te zijn met de tekst van de Troonrede, waarin de Papoea's niet gebonden worden aan het Neder landse standpunt ten aanzien van Nieuw-Guinea. doch op democratische wijze over zichzelf zullen kunnen be schikken. De delegatieleden hadden wel de in druk gekregen, dat de publieke opinie in Nederland door de ietwat vriende lijker houding van Soekarno enigszins is veranderd, maar meenden, dat het Nederlandse volk Soekarno voldoende kent om zich niet door steeds zoeter gefluit van de wijs te laten brengen. Dankbaar toonde de heer Kasiepo zich ook over de passage in de troonrede, die de Nieuw-Guineraraad adviseert zich ook in andere landen te orënteren Ook in Indonesië? „Geen sprake van" aldus de leider van de delegatie: „Wij weten wie Soe karno in, en wij nebben geen enkele behoefte aan contact met hem. Wij zul len zeker andere landen bezoeken, maar alleen die, welke ons recht op zelfbe schikking erkennen". Eén der delegatieleden, de heer Van Zeeland, stelde dat indien SoeKarno zijn aanspraken op Nieuw-Guinea in de Veiligheidsraad zou brengen, de Nieuw- Guinearaad daar zelf graag zijn stand punt zou willen verdedigen. Als afge vaardigden kwamen volgens hem de he ren Kasiepo en Wongsur in aanmeiking. De delegatie van de Nieuw-Guinea- raad kwam op 23 augustus in Neaer- land aan om zich in de eerste plaats te oriënteren over het functioneren van diverse bestuurslichamen. Binnenkort zullen een tweede en een derde groep leden van de Raad naar Nederland ko men, zodat alle 28 raadsleden hebben kunnen kennisnemen van de staat kundige verhoudingen in ons land. Angolese rebellen bereiden nieuw offensief oor De leider van de Volksbeweging voor de bevrijding van Angola, Mario de An- drade, heeft tegenover een verslaggever van het Italiaanse blad „Avanti" ver klaard dat de komende maanden beslis send zullen zijn voor de strijd in Ango la. De opstandelingen hebben een nieuwe strategie uitgewerkt „die het mogelijk maakt de Portugese onderdrukkers ge voelige klappen toe te dienen". De Volksbeweging voor de bevrijding van Angola wenst met de andere na tionalistische organisaties een „bevrij dingsfront voor Angola" te vormen. De leiders van de Unie van Volkeren van Angola betonen zich op bepaalde pun ten terughoudend, „maar de noodzaak van eenheid wordt in steeds breder la gen onderkend", aldus De Andrade. ZWAAR GEWOND NA ROKEN IN BED De 45-jarige Bloemendaalse zakenman W. J. J. Tak is in de nacht van za terdag op zondag vrij ernstig gewond geraakt bij een brand in zijn kantoor aan de Prinsegracht te Amsterdam. De heer Tak had in zijn kantoor een bed staan. Daarin heeft hij, naar de politie aanneemt, een sigaret gerookt, waar door de brand zou zijn ontstaan. Verontruste buren waarschuwden gis terochtend de politie toen zij rook uit het. kantoor van de heer Tak zagen komen. Nadat de agenten de toegansdeur hadden geforceerd, troffen zij hem met vrij ernstige brandwonden in bed aan. De heer Tak is overgebracht naar het Binnengasthuis. *- 9a&11 N Op het terrein van de tentoon stelling MG-6I in Groningen zijn door vandalen negen beelden ver nield, die opgesteld waren in een afdeling van tuinbeelden, welke van verschillende eigenaren in bruikleen sa waren ontvangen. Een van de be stuursleden bij een totaal vernield beeld. Voor zijn gezin De recherche heeft een 39-jarige inwoner van De Bilt aangehouden, die s receptionist werkzaam was in een van de Noordwijkse hotels. De man heeft kans gezien ten na dele van dit bedrijf een bedrag van f 10.000 te verduisteren. Zijn frau deleuze praktijken strekken zich uit over een periode van ongeveer zeven maanden. Misbruik makend van het ver trouwen, dat in hem werd gesteld, droeg hij de afrekeningen van enkele gasten, die in het hotel ge logeerd hadden, niet aan de directie af. Hoe hij de administratieve con trole heeft kunnen ontduiken, is een vraag waarnaar het onderzoek nog gaande is. Vast staat, dat de receptionist bij een accountantscontrole van de receptie- boekhouding op een zeer handige wyze (Van een onzer redacteuren) Keurig netjes in rubrieken onder verdeeld liggen de radioprogram ma's voor het komende wintersei zoen gereed. Ieder uurtje is benut, alles strak geprogrammeerd. Immers, alle omroepverenigignen hebben tot nu toe het standpunt ge huldigd dat de luisteraars tevoren behoren te weten, wat hun te wach ten staat. De K.R.O. wil nu eens van deze diepgewortelde grondstelling afwij ken. Iedere avond een program maatje, waarvan de inhoud steeds weer een verrassing zal zijn. Telkens op een bepaald tijdstip na tien uur 's avonds. In de omroepbladen staan er slechts vraagtekens. De K.R.O. kan er alle kanten mee op. Inhaken op een brandend actueel probleem. Gewoon wat namijmeren over een heerlijke herfstdag. Het bespreken van een pas verschenen bijzonder grammofoonplaat of een verrassend gedicht. Voor vele luisteraars zal het niet plezierig zijn te moeten gissen, wat er zal komen, maar daartegen over staat, dat de radio slagvaardiger kan zijn dan ooit tevoren. Trouwens, het gaat slechts om een programmaatje van vijf, tien of vijftien minuten. Voor het overige ligt alles ste vig verankerd in het nu onthulde sche ma. Een schema, dat net als bij andere omroepverenigingen is afgestemd op de vrije zaterdag. Welke invloed Alleen vraagt men zich bij de K.R.O. nog af, hoe de invloed van deze vrije dag zal gaan. Blijven de winkels open dan zal men vaak de straat opgaan om gezellig te winkelen, maar gaan de win kels dicht, dan heerst er buiten een zon dagse rust en zal men thuis meer ver tier zoeken. In ieder geval houdt men rekening met een verhoogde luisterdicht heid op zaterdagmiddag en het pro gramma is er aan aangepast. Zo zal er om de week op zaterdagmiddag een hoorspel worden uitgezonden, hoorspe len zoals zij vroeger op zondagavond gebracht werden, voor elk wat wils: blij- .klucht, treur- en zangspelen. Op zondagavond blijft wel een serieluis terspel „Testbemanning" namelijk om 8 uur 's avonds, op een tijd dus, dat ook de jeugd nog kan luisteren. Daarna een melodieëncascade of met ingang van december het „toernooi van het lichte lied", de weerslag van een door de K.R.O. uitgeschreven wedstrijd voor lichte liedjes. De jury zal bestaan uit Alex de Haas, Dolf van der Lin den en René Sleeswijk met ieder één stem, terwijl aan de „luisteraar" twee stemmen zal worden toegekend. De eer ste prijs bedraagt 2000 gulden, de twee de duizend gulden. Verder vinden we op deze avond nog een programma onder de veelzeggende titel „kwartetten en kwin tetten" en later een door Gabriël Smit te verzorgen programma „Uit het land van de dichter". Muziekwedstrijd Ook op zaterdagavond is er een mu ziekwedstrijd. zij het van een heel an der soort. Muziekscholen, conservatoria en universiteiten ook de Leuvense Universiteit en het Antwerpse en Gent se conservatorium zullen worden uit genodigd om zich met elkaar voor de microfoon te meten wat betreft hun kennis van het muziekrepertoire. Voorts komen we op de zaterdagavond tegen „Populaire klassieken", de mengeling van dolle dwaasheid, vrolijkheid en mu ziek, zoals „Tierlantijnen' 'steeds te ho ren heeft gegeven „Godfried Bomans, „Kopstukken" en tot slot „Meesterwer ken der religieuze muziek". Onder de andere amusementsprogram ma's komen de zondagse „Wadders" niet meer tegen. Ze zyn met pensioen ge stuurd. Op de zondagavond kunnen we nu wekelijks een blik werpen in het koffiehuis „In de vergulde Baars", dat op stelten wordt gezet door Emile Lopez het toen reeds bestaande tekort, tijdelijk naar de nog lopende gastenrekeningen wist over te brengen en deze later weer corigeerde. Toen de fraude bij dit onderzoek niet ontdekt werd, ging de man op dezelfde wijze verder. Vorige week, toen de laatste zomergasten uit het hotel vertrokken waren, kon hij het ontstane tekort niet langer verbergen. Door manipulaties in de boekhouding trachtte hij het nog wel te camoufleren, doch dit was zo door zichtig, dat hij wel tegen de lamp moest lopen. Daar hij geen kans zag het tekort aan te zuiveren, meldde hij zich bij de direc tie en daarna bij de politie. De receptionist verklaarde het ver duisterde bedrag grotendeels ten behoeve van zyn gezin te hebben gebruikt. Hij is zaterdag jL voor de offcier van justitie geleid. en Jan de Cler, die eveneens verant woordelijk zijn voor een veertiendaags koldercabaret op dinsdagavond. Op de andere dinsdagavonden maakt Jules de Corte weer zijn typische radiotoeren. Voor de vele liefhebbers van de lich te muziek geven wy hier een opsom ming van de ensembles, die niet meer te horen zullen zijn: Frivoletta o.l.v. Johnny Ombach, Caecilia-ensemble o.l.v. Wessel Dekker, Klavirtuozen o.l.v. Jo Budie, Disco's o.l.v. Jurriaan An- driessen, Rendez vous avec Marcel Thielemans, Annie Palmen in haar re pertoire, Rainbowkwartet en Jan van der Most in zyn repertoire. Nieuwe ge zelschappen zullen verrijzen maar bo vendien zal de K.R.O. zich meer dan in het verleden kunnen specialiseren. Televisie Wat de televisie betreft is er niet zo veel toe te voegen aan hetgeen wij reeds enige tijd geleden publiceerden. Zoals de kijkers zaterdagavond reeds hebben kunnen zien heeft men door het vast verbinden van de „George Mitchell Sin gers" aan de „Zaterdagavondakkoor den" getracht dit showprogramma nog meer een eigen cachet te geven. Een nieuwe programma komt op woensdagavond: „Tv-dansant". Niet al leen onderhoudend, maar ook instruc tief op het gebied van ballroom-dan cing. Martie Verdenius schrijft een nieuwe serie van zes afleveringen van het nogal gematigd ontvangen onder deel „School voor volwassenen". Een serie documentaires onder de ti tel „De grenzen van het leven" zal ex tra aandacht krijgen. Het is een experi ment. Belangrijke vragen zullen aan de orde gesteld worden. Oorlog of vrede? Brood of honger voor allen? Massifica tie of vereenzaming? Hoogtepunten uit het K.R.O.-televi- sieseizoen lijken te worden de operettes, die uit Duitsland komen en geregistreerd worden door de befaamde Kurt Wil helm. Eenmaal in de drie maanden denkt de K.R.O. op een maandagavond één van die operettes te kunnen presen teren. Op maandag 30 oktober wordt begonnen met „Das Land des Lachlns van Frans Lehar. Op 22 januari volgt „Paganini" eveneens van Lehar. Ver der zullen de kijkers zien: „Liselott" van Eduard Kunneke, „Der fidele Bauer van Leo Fall en „Ein Nacht in Vene- dig" van Joh. Strauss. Op de vooravond van zaterdag- van half acht tot acht uur komt een televisiestrip naar het beroemde boek van Walter Scott: „Ivanhoe". Feestelijke reünie 7 december-divisie (Van onze correspondent) Enige honderden mensen waren za terdagmiddag in de Oranjekazerne te Schaarsbergen by Arnhem byeen, om in een reünie het derde lustrum van de eerste divisie 7 december te vieren on der een stralende zon, die de reünie een nog feestelijker tintje gaf. Generaal- majoor bd. H. H. J. W. Dürst Britt hield bij het divisie-monument aan de Koningsweg een korte toespraak, waarin hij de gevallenen in het voormalig Ned. Oost-Indië herdacht. De generaal sprak over het ontstaan van het monument en de betekenis hiervan. Hij citeerde de eerste woorden van het marslied van de divisie ,Wy werden geroepen", die links tegen de muur van het monument werden'aan gebracht. Na de toespraak van de gene raal legden twee leden van de bond van oud-strijders een krans aan de voet van het monument, waarna een minuut stil te in acht werd genomen. Slechte het knippen van vele camera's was tijdens de ceremonie te horen, die besloten werd met de 'Last Post'. Vele aanwezigen legden vervolgens in het daarna volgende défilé, bloemen, zodat het monument als een trots sym bool van vrede uit de bloemenhulde op rees. Na de plechtigheden keerden de aanwezigen terug naar de Oranjekazer ne, waar de maaltijd werd genuttigd. Hierna bleef men in een gezellig samen zijn bijeen, dat door de majoor der ja gers bd. W. L. ten Wolde werd onder broken met herinaemgen aan het ver blijf in Indië. Schouten bij Nacht naar Nieuw-Guinea De vlagofficier personeel schout bij nacht A. van Karnebeek en de inspec teur geneeskundige dienst der zeemacht schout bij nacht arts T. A. de Haan, zyn voor een kort oriéntatiebezoek ver trokken naar Ned. Nieuw-Guinea, aidus deelt de Marinevoorlichtingsdienst me de. De „Efteling" boekt 7 miljoenste bezoeker Het sprookjespark „De Efteling", dat dit jaar tiet tweede mstrum viert, boek te gistermiddag de 7.000.000-ste oezoe- ker in die tien jaar. Het was de 28- jarige heer M. Sterreveld uit Drunen, die per fiets met zijn verloofde een be zoek aan het park bracht. Uit handen van de burgemeester var; Loon op Zand, mr. L. G. T. van der Heyden, mocht hy een nieuwe DAF-personenauto in ontvangst nemen. Bovend'en werden nog tal van andere geschenken aangeboden. Sumner Welles, de voormalige Ame rikaanse onderminister van Buitenland se Zaken onder Roosevelt, is gisteren in de ouderdom van 68 jaar te Bernards- ville in de staat New Jersey overleden. Hy was reeds enige tijd ernstig ziek Welles, die kort nadat hij aan de Har- vard-universiteit was afgestudeerd, bij de Amerikaanse buitenlandse dienst kwam als ambassadesecretaris in Tokio bereikte het hoogtepunt van zijn loop baan onder het ,New Deal"-bewind van wijlen president Roosevelt, wiens ad viseur hy was tijdens de tweede wereld oorlog. Voordien was hij o.a. hoofd van de afdeling Zuid-Amerika van het State Department (Buitenlandse Zaken) en bemiddelaar in revoluties in de Domini caanse republiek en Honduras. Onder Roosevelt namen de Ameri kaanse Republikeinen op zijn instigatie in 1939, na het uitbreken van de oorlog, het besluit om het Westelijk halfrond een „veiligheidsgordel" van 300 myl in testellen .In maart 1940 pleegde hij als persoonlijk afgezant van de president overleg met Chamberlain. Hitler en Mussolini. Hij begeleidde Roosevelt by diens historische ontmoeting op zee met Churchill, toen het Atlantisch hand vest werd opgesteld. Tegen zijn wil in werd op aandrang van de toenmalige Britse eersteminister een artikel tegen handelsdiscriminatie geschrapt. Zijn lange diplomatieke loopbaan eindigde in september 1943, toen hij wegens ernstige meningsverschillen met het toenmalige hoofd van het State Department. Cor- dell Huil, aftrad. Het geschil ging over de verhouding tussen de VS en Argen tinië. Hull was voorstander van een „krachtige" politiek tegenover Argenti nië, omdat dit land weigerde zijn betrek kingen met de landen van de as te ver breken. In de laatste jaren van de oor log en daarna oefende Welles via Kran- te-artikelen, boeken en radiolezmgen kritiek op het buitenlandse beleid van Roosevelt en Truman. Raket-proeven De Sowjet-Unie heeft dezer dagen met succes een draagraket van meer trap pen in de richting van de Stille Oceaan afgeschoten, aldus meldt het Sowjet- persbureau Tass. De kop van de raket had het doel met een grote mate van nauwkeurigheid bereikt. Men wilde met deze lancering een nieuw type draagraket, de nauw keurigheid van het geleidesysteei en alle apparaten welke voor de toekomsti ge lancering van ruimtevaartuigen no dig zyn, beproeven, aldus Tass. Dit was de derde lancering in de hui dige serie die de Sowjet-Unie had aan gekondigd voor de periode van 13 sep tember tot 15 oktober. De proeven zul len nog worden voortgezet. Op de luchtbasis Vandenberg, in de Amerikaanse staat Californië, is zater dag een geslaagde proef met een ..Ti tan" genomen. De raket kwam neer in het doelgebied, op 7.200 km afstand van de lanceerbasis. Het was de eerste maal dat een „Titan" van een onder grondse basis werd gelanceerd.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9