Militaire parade op 3 oktober Dank zij schitterende nazomer goede kwaliteit in „Ons Buiten" „OUD RIJNLANDERS" IN WASSENAAR BIJ ELKAAR MAANDAG 25 SEPTEMBER 1961 Lezers schrijven Zowel inhoud als vorm van de be schouwing van de heer S. J. de Groot over het probleem van de militaire pa rade op de derde oktober kan ik bijzon der waarderen, omdat deze eerlijk gear gumenteerde beschouwing er blijk van geeft dat de schrijver naast handha ving van een weloverwogen opinie be reid is een anders luidende mening te respecteren. Dit kan niet van alle in gezonden stukken worden gezegd! Het ligt dan ook geenszins in mijn bedoeling, in dit laatste woord een po ging te wagen om de heer De Groot tot andere inzichten over te halen, doch alleen enkele punten van mijn eerste be schouwing nader toe te lichten, omdat deze gezien de reacties kennelijk enige verduidelijking behoeven. Ik ben destijds uitgegaan van de opvatting, dat de derde oktober voor de Leidenaar meer dan een „roesje" is. Om duidelijk te maken, dat ik mij niet aan hypocrisie schuldig maakt, wan neer ik van deze veronderstelling uitga, wil ik gaarne verklaren persoonlijk geen behoefte aan „bezinning" in welke vorm ook te hebben op deze Leidse feestdag, maar dat ik evenmin erg gebrand ben op de roes van een feest zelf. In de meer dan een kwart eeuw dat ik het feest meemaakte heb ik echter de indruk ge kregen, dat de Leidenaar deze feestdag beslist niet zou willen ontberen, dat wil zeggen noch het fuiven, noch die andere kanten er van, die ik nu maar onder de verzamelnaam „bezinnen" zal brengen. Mocht deze veronderstelling onjuist blijken te zijn, dan ben ik er volledig voorstander van reveille, koraalmuziek, parade en bijeenkomst in de Pieters kerk van het programma te schrappen, maar vooralnog ben ik van het tegendeel overtuigd. Het is niet zomaar een roesje. Beleg en ontzet vormen bewust de ach tergrond van dit festijn. Mogen deze dan niet erkend worden in het program ma van deze herdenking? Voor mensen met een andere levens overtuiging dan de mijne is het woord „bezinning" misschien iets te zwaar voor de bedoeling, die ik ermee voor had. Ik wil in dit woord slechts leggen de bete kenis van het onderkennen van de zin, het zich bewust worden van achtergron den. doel, betekenis, waarde. Met de bede om „zegening van de eigen wapenen en vernietiging van de vijanden" heeft het verband tussen een dergelijke „bezinning" bij parade en bijeenkomst in de Pieterskerk niets te maken, ook in de verte niet. De parade is er om ons bewust te worden, dat wij materiële kracht nodig hebben en ook bezitten „om onze idealen te verdedi gen; de bijeenkomst in de Pieterskerk legt de nadruk op deze idealen en waar den zelf, niet alleen van kerkelijk stand punt uit bezien. Er is een direct verband niet de bede welke de heer De Groot (misschien terecht, maar dat doet hier niet ter zake) als gevaarlijk kenschetst. Mogen wij 'wèl spreken over idealen en kostbare waarden, wanneer wij niet bereid zouden zijn daarvoor offers te brengen zoals wij die in de afgelopen oorlog hebben gebracht toen het in de eerste plaats om deze waarden ging? Zelfs zou de parade de „bezinnende waarde" kunnen hebben, dat onze af schuw voor de moderne vernietigings wapenen er door groeit tot zulk een hoogte, dat wij zouden besluiten ze af te schaffen en louter op geestelijke wa penen te vertrouwen. Ik kan mij voor stellen, dat deze reactie optreedt, zij is begrijpelijk en zelfs misschien aanvaard baar. Maar vooralsnog is he ttwyfel- achtig, of zij juist is, hoewel ik persoon lijk een antwoord hierop nog niet zou durven geven. Wij komen dan echter op het terrein van de (mogelijke) een zydige ontwapening, waarover de huidi ge discussie niet gaat. Van verschillende zijden is mij ge brek aan historische kennis verweten, omdat ik het ontzet van Leiden een militaire overwinning heb genoemd. Ik handhaaf deze omschrijving echter ten volle op de volgende gronden. Door de eeuwen heen is het „wapen" der inundatie ontelbare malen gehan teerd. Defensief herinneren daaraan de slot- en stadsgrachten, en de Hollandse Waterlinie, de innudatie door de bezet ters in de hongerwinter (al had die laatste een laaghartige nevenbedoeling van niet-militaire aard.) Offensief werd het wapen der overstroming bv. in de jongste wereldoorlog door de Geallieer den gebruikt bij de herovering van Wal cheren. Ook bij het ontzet van Leiden werd het water als militair wapen gehan teerd. Het was uiteindelijk het laatste wapen waarover men beschikte, derhalve werden de dijken doorgestoken. Men mag een te tlfder ure keren ten gunste keren van de wind inderdaad niet als een goddelijke ingreep beschouwen. Dat laatste zou zeer gevaarlijk zijn, omdat dan de vraag gewettigd wordt, waarom na het doorsteken van de dijken de wind zo wanhopig lang uit de verkeerde hoek bleef waaien.In dergelijke toevals- details, die de loop van de historie dik wijls in sterke mate beïnvloeden, kan men moeilijk de hand van een hogere macht zien, zonder elders (Arnhem, Bas- togne het mislukken van de aanslag op Hitier) voor onaanvaardbare consequen ties te komen staan. Het ontzet van Leiden was wel degelijk een militaire overwinning, een wapenfeit van onschat bare betekenis in onze vrijheidsstrijd, al was het gehanteerde wapen dan wa ter in plaats van kokende olie. Mijn tweede en laatste antwoord aan de heer Welbooren kan kort zijn: Zyn „rechtlijnig" betoog geeft mij geen an der antwoord in de pen dan dat ik er van af zie te discussieren met iemand, die mij in bedekte termen een binnen pretje over Hongarije in de schoenen schuift. P. Bok, Roomburgerweg 4, Leiden. (Wij sluiten hiermede de discussie Red „L.D."). Verkeer Stille Rijn Het begint zo langzamerhand een on houdbare situatie te worden op de Stille Rijn. Vooral op zaterdagmiddag is het daar voor voetgangers en fietsers le vensgevaarlijk. De Haarlemmerstraat is dan voor autoverkeer gesloten. Op die dag rijden de auto's via de Apothekers- dijk en de Mare vice versa. Niet alleen de palen en de hekken op de Stille Rijn vormen een ernstig obstakel voor het verkeer, ook de auto's die er geparkeerd staan, maken het fietsen en lopen cp de Stille Rijn tot een hoogst riskante on derneming. Voortdurend wordt het ver keer er door opstoppingen lamgelegd. Zouden verkeersexperts voor dit pro bleem geen afdoende oplossing heoben? G. Hulst. Promoties Aan de Leidse Universiteit promoveer de tot doctor in de wis- en natuurkunde, op een proefschrift, getiteld: The eco logical significance of activity pattern in the woodlouse, Porcellio scaber Latr. (Isopoda), de heer P. J. den Boer, werk zaam bij het Biologisch Station te Wijs ter, geboren te 's-Gravenhage in 1926. Promotor was prof. dr. D. J. Kuenen. Tot doctor in de wis- en natuurkunde promoveerde op een proefschrift, geti teld: The influence of selection and temperature on a mutant character in Drosophila melanogaster, de heer W. Scharloo, geboren te Gouda in 1928 en thans wonend te Leiderdorp. Promotor was prof. dr. H. J. Gloor. Tot doctor in de rechten promoveerde op een proefschrift getiteld: Die genoot- skapovereenkoms, de heer J. F. Uys, ge boren te Kingwilliamstown (Z.-Afr.) in 1913 en thans wonend te Oegstgeest. Promotor was prof. mr. A. van Oven. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 25 sept. Veemarkt. Totale aanvoer 1901. Vette koeien en os sen 989, varkens 827, schapen of lamme ren 85. Pryzen (resp. voor le, 2e en 3e kwali teit) vette koelen per kg f 3.20-3.40, 2.80- 3.10, 2.60-2.70; varkens (levend gew. 1.70 1 68 1.65, schapen per stuk 125 100 90, lammeren f 110 90 80. Aanvoer: varkens (levend gew.) groter; handel: lui; prijzen lager, vooral bij afloop prima vleesvarkens boven notering; zware varkens 1.57-1.60. slachtzeugen 1.35-1.45 per kg, schapen en lammeren matig, vlug, prijshoudend. Lustrum Zuiderkwartier met kindermatinee besloten Aan alles komt een einde. Zo ook aan de kinderfestiviteiten, die rond de vie ring van het 35-bestaan van de speel tuinvereniging „Zuiderkwartier" waren georganiseerd. Na de geslaagde gekostu meerde optocht, de spannende film en de instructieve Jeugdtoneelmiddag, die werd verzorgd door het Haagse toneel gezelschap „Spelenderwijs", volgde ten slotte zaterdagmiddag in de recreatie zaal van de HCW en NEM een „kinder matinee". Ditmaal hebben de ruim 400 Zuider- kwartierfeestgangertjes genoten van het optreden van de 15-jarige Leidse goochelaar „Scampolo" (André Barthe) die veel succes oogstte en, gezien de wijze waarop hij zijn trucs bracht, on getwijfeld aan het begin van een suc cesvolle goochelaarscarrière staat. Daar het overige gedeelte van het programma gevuld werd met muziek van het Jeugd- accordeonorkest „Vivace" o.l.v. Joop Lancel, behoeft het geen betoog, dat de temming zaterdagmiddag niets te wen sen overliet. Zowel de jeugd als het be stuur en de jubileumcommissie kunnen terugzien op een tot in elk onderdeel zeer geslaagd jubileumfeest. MANNENKOOR „KUNST NA ARBEID" Tijdens het Zangconcours dat zaterdag in Nijmegen werd gehouden, behaalde het Mannenkoor „Kunst na Arbeid" o.l.v. Louis van Wijngaarden een eerste prijs in de Ere-afdeling met 349 punten. Het uitvoeren van schilderwerken aan de in de Willem de Zwijgerlaan (hoek Koningstraat) te bouwen her vormde kerk, met wijkcentrum, is ge gund aan de firma W. B. Ziegelaar al- Breestraat 54. hier (f. 11.900. Dahlia- en fruittentoonstelling Azuurblauwe dahlia Leidse primeur? Zaterdag hielden de Amateurfruit- teeltelub „Prof. ir. Sprenger" en de Leidse Dahliavereniging „Johan Mater" gezamenlijk een tentoonstelling var door de leden van deze vereniging gekweekte produkten. De tentoonstelling werd ge houden in het clubgebouw „Ons Buiten", De voorzitter van beide verenigingen, de heer L. J. J. Booyenburg, heette in het bijzonder loco-burgemeester J. C. van Schaik en mevr. F. C. Meyer-Looy welkom. Spreker herinnerde er aan, hoe het bijzonder slechte zomerweer lange ■tijd het houden van een tentoonstelling onmogelijk had gemaakt. De schitteren de nazomer heeft alles echter weer goed gemaakt, aldus spreker. Al was de kwa liteit van het fruit minder goed, die van de tentoongestelde produkten was bo ven alle kritiek verheven. De voorzitter van „Ons Buiten", die het clubgebouw voor de tentoonstelling had afgestaan, ontving uit handen van de heer Booyen- burgh een wisselbeker, die kan dienen als prijs voor de komende tuinkeuring. De heer Vermande prees de inzenders voor de manier waarop zij de stands hadden ingericht. Spreker wees erop, dat de Dahlia-cultuur in de omgeving van Leiden tot een zeer grote hoogte ge stegen is en wereldvermaardheid heeft. Het is de kwekers uit deze omgeving ge lukt om van de vrij kleurloze bloem, die de dahlia eigenlijk is, een keur van va riëteiten te maken. Hij ried de kwekers aan al hun talenten aan te wenden om een azuurblauwe Dahlia een variëteit die men nog steeds niet heeft kunnen krijgen een Leidse primeur te laten worden. Vervolgens verklaarde de heer Vermande de tentoonstelling voor ge opend. De jury voor de dahlia-keuring bestond uit de heren C. Gerritse, K. J. de Lange en A. Vos; die voor de fruit- keuring bestond uit de hortologen H. Veendorp en N. Haasnoot. De uitslag van de keuring was als volgt: AFDELING DAHLIA'S: Johan Materwisselbeker voor de best gekweekte dahlia: J. Koevoet (28 pnt.); wisselbeker voor de best gekweekte cac tus dahlia; W. Honders (29 pnt); wissel plaquette voor de best verzorgde stand: P. J. Kerkvliet (29 pnt); idem voor de best gekweekte pompon-dahlia: A. Hof man (26 pnt)idem voor de best ge kweekte halskraag-dahlia: J. Roozen- daal (27 pnt)idem voor de meest waar devolle mand: W. Honders (27 pnt)Jo han Materbeker voor de beste zaailing: A. Hofman (24 pnt)wisselbeker voor de best gecombineerde stand* A Hofman Gevarieerd programma voor L.B.F. „De Zeeuw" Zaterdag heeft de personeelsvereni ging van de LBF-„De Zeeuw" in de goed bezette grote zaal van „Den Burcht" een geslaagde feestavond belegd. In zyn welkomstwoord richtte de voorzitter, de heer F. Knaap, zich in het bijzonder tot de president-commissaris van de ven nootschap, mr. H. R. Goudsmit alsmede tot de directeur van de LBF en erevoor zitter van de personeelsvereniging, de heer J. Bosma, diens echtgenote en mej. J. van Dam, die als directie-secretaresse een groot aandeel heeft in het welslagen van de verenigingsactiviteiten. Nadat hij de beide dames een bloe menhulde had gebracht, wees de heer Knaap op het feit, dat op veler verzoek de jaarlijkse busreis ditmaal plaats had gemaakt voor deze feestavond, die tevens min of meer in het teken stond van het 20-jarig bestaan van de personeelsver eniging en derhalve door de directie werd aangeboden. Na een kopje koffie met hoe kan het anders gebak uit eigen bakkerij, hebben de aanwezigen zich enige uren uitstekend geamuseerd met een geva rieerd cabaret- en variétéprogramma, dat werd gebracht onder het motto: „Het is voor de Bakker". Aan het welslagen hiervan werkten mee „The Tree Jacksons" met hun ac cordeons, De Clema's met hun geestige parodiën, Herman Teunissen, die op zyn elektronisch orgel veel gevraagde melo dieën bracht, Judith de Leeuw met haar liedjes, de rolschaatsen-virtuozen ..The Skating Stars", de muzikale clown Fan- tasio, de sneltekenaar Mr. Franly .als mede Pietro NAKARO met zijn grote goochelshow en mr. Zambal met muzi kale clownerie, F-ans Eykhof verzorgde de conference Na afloop van dit uitstekende pro gramma, volgde nog een gezellig samen zijn onder leiding van de heer P. Ouwer- kerk met muzikale medewerking van „The O.K. Rytme Stars". (25 pnt); prijs voor de mooiste vaas dahlia's: J. Koevoet (28 pnt); idem voor de best gekweekte grootbloemige chry sant in vaos: G. v. d. Meij (27 pnt); idem voor de mooiste vaas pompon dahlia's: W. Honders (25 pnt); idem voor de best gekweekte tros-chrysant: P. J. Kerkvliet (26 pnt): idem voor de best gekweekte zinnia's; W. Honders (24 pnt)idem voor de best gekweekte pot plant: M. de Hartog (25 pnt). AFDELING FRUIT: Meest waardevolle fruitmand: wissel beker en eerste prijs: J. H. Lepelaar (66 pnt)twee tweede pryzen: P. C. de Haas en G. Montanus (beiden 5? pnt)12 ap pels van één variëteit: 1. P. J. Rombout (61 pnt); 2. A. Cats (57 pnt); 12 peren idem: 1. J. H. Lepelaar (68 pnt); 2. J. Tegelaar (67 pnt); 6 appels idem: 1. A. Hofman (65 pnt)2. J. Stouten (60 pnt) 6 peren idem; 1. A. Hofman (70 pnt); 2. P. Stouten (66 pnt). Ds. J. A. Eekhof Leids Universiteitspredikant ZONDAG BEVESTIGING EN INTREDE IN PIETERSKERK Ds. J. A. Eekhof heeft gistermiddag te Wijk aan Zee afscheid genomen van de hervormde gemeente van Beverwijk Wijk aan Zee en Duin Heemskerk en zal zondagavond om zeven uur in de Pieterskerk, na vooraf in diezelfde dienst te zijn bevestigd door prof. dr. H. Berk hof uit Leiden, intrede doen als predi kant van de Leidse hervormde gemeente, waar hij in de vacature van dr. K. E. H. Oppenheimer, die met ingang van 1 sep tember 1.1. universiteitspredikant te Lei den is geworden, beroepen is als predi kant met byzondere opdracht en wel als studentenpredikant. Ds. Eekhof werd op 26 oktober 1928 te 's-Gravenhage geboren. Hij bezocht eerst het gymnasium te 's-Gravenhage, daar na dat te Haarlem en studeerde vervol gens verder nog theologie aan de Leid se Universiteit, waar hij in 1952 zijn kan didaats- en ongeveer een jaar later zijn kerkelyke examen aflegde. Nadat de heer Eekhof eind 1953 enige maanden stage-kandidaat (leervicaris) te Utrecht was geweest en hij in juli 1954 na een gehouden colloquium was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hy op 4 december van het daaropvolgend jaar door ds. J. O. Norel uit Bloemendaal, toen nog predikant van de hervormde gemeente van Bever- VOORSCHOTEN Raadsagenda De gemeenteraad komt vrijdag 29 september "s avonds om 8 uur by een. De voornaamste agendapunten zijn: Het beschikbaar stellen van een krediet groot f762.700,- voor de stichting van een instructiebad, gymnastieklokaal, badhuis en dienstwoning; het beschik baarstellen van een krediet groot f 644.033,- voor de bouw van een tweede gebouw van het. gezondheidscentrum en 21 woningwetwoningen; aankoop van enige stroken grond aan de Nieuw-Voor- wyk Wijk aan Zee en Duin Heems kerk, bevestigd als predikant van deze gemeente om daar werkzaam te zijn in wijkgemeente Wijk aan Zee, welke hij toen reeds sinds november 1954 ruim een jaar als vicaris had gediend. Tijdens zijn ambtsbediening in deze zijn eerste ge meente was ds. Eekhof o.a. voorzitter van de Regionale Commissie van de Nederlandse Hervormde Kerk voor de IJmondgemeenten; lid van de provin ciale kerkvergadering van Noord Hol land en bestuurslid van het provinciaal Vormingscentrum „De Haaf" te Bergen in Noord-Holland. Tientallencompetitie Leidse Schaakbond Zaterdagmiddag vergaderde de Leidse Schaakbond in „Het Gulden Vlies". Na een uitvoerig openingswoord van voor zitter Venema volgden de notulen en jaarverslagen, die weinig stof tot moei lijkheden boden, evenals de begroting en enkele wijzigingen van het competitie reglement. De tientallencompetitie is voor het komend seizoen als volgt inge deeld: eerste-klassePhilidor 3, Bodegraven 1, LSG 3, Alphen 2, Alphen 1, LSG 2, Voor schoten 1. Tweede klasse: A: Noordwijk 1, Sas- senheim 1, LSG 4, Katwijk 1, Katwijk 2, NZH, VTL, SPW 1. Tweede klasse B: Boskoop 1, Nieuw koop 1, Philidor 4, Leiderdorp 1, Leider dorp 2, Hazerswoude, Leithen 1, Koude kerk 1. Derde klasse A: Zwarte Pion, War mond, Sassenheim 2, Noordwyk 2, Kat wijk 3, Leithen 2. Derde klasse B: Valkenburg, Roelof- arendsveen, Koudekerk 2, Voorschoten 2, Voorschoten 3, SPW 2, Philidor 5. Derde klasse C: Aarlanderveen, Re vanche, Nieuwkoop 2, Alphen 3, Alphen 4, Bodegraven 2, Boskoop 2. Door een nalatigheid van het bestuur was een voorstel tot wijziging van de statuten te laat aan de verenigingen doorgegeven, waardoor de voorgenomen bestuursuitbreiding voor een jaar ver schoven moest worden. Inmiddels ging de vergadering over tot stemming over de aanvulling van de vacature, ontstaan door het aftreden van de heer De Beek. De stemming bracht een overtuigende meerderheid voor A. Karstens (Leider dorp), voor N. E. Plantfeber (Alphen) en M. D. Etmans. Aan de twee laatst genoemden zal verzocht worden het be stuur voor een jaar bij te staan. Na uitvoerige bespreking werd beslo ten voor een jaar een nieuwe methode toe te passen bij het spelen om het per soonlijk kampioenschap. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kajnd. ex. geneeskunde II: mej. I. Andriessen te Rotterdam; mej. M. J. C. Horsten te Den Haag, mej. E. H. Leenen te Leiden, mej. Ph. E. Verspyck Mijnssen te Heemstede en de heren P. H. E. Berghuis te Rotter dam, M. R. Esseveld te Rotterdam (cum laude), R. van Eijk te Katwijk, Th. K. de Graaf te Alphen a/d Rijn, H. M. M. Lüling te Den Haag, J. W. Rethmeier te Almelo, H. A. J. M. Scheerder te Alphen a/d Rijn, D. W. Stol te Den Haag, P. J. C. van der Straaten te Den Haag en E. W. K. Tasseron te Den Haag. TAPTOE-REPETITIE In verband met een kerkconcert, dat hedenavond in de Pieterskerk wordt ge geven. kan de taptoerepetitie op het Pie terskerkplein, welke gehouden zou wor den voor de bij de Leidse Bond voor Harmonie- en Fanfare-verenigingen aangesloten korpsen, geen doorgang vin den. Deze repetitie wordt morgenavond eveneens 's avonds om 7.45 uur, gehou den. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J. C. van Eok te Leiden: Woonhuis met erf en tuin Kamerlingh Onneslaan 29 in bod f- 20.200. Koper: W. de Leeuw te Oegstgeest, q.q. voor f. 21.400,—. Woonhuis met erf en tuin de Goeje- straat 71 in bod: f. 18.200,— is uit de hand verkocht. De feestelijkheden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Rijnlands Lyceum te Wassenaar zijn dit weekeinde besloten met evenementen, speciaal voor de oud-leerlingen en oud-docenten. Za terdagmiddag begon in het schoolgebouw de reünie van oud-leerlingen. Namens de oud-leerlingen hield de heer M. Roessingh een toespraak. Hij sprak woorden van dank en waardering voor wat de school voor zovele oud-leer lingen in hun leven heeft betekend. Hij constateerde dat de school nu meerder jarig is en het verder wel zonder de hulp van de oud-leerlingen zal af kunnen! Deze woorden gingen vergezeld van een praktisch geschenk: een viertal ping pong-tafels met toebehoren. Namens de leerlingen, die van dit geschenk zullen profiteren, dankte Wim Noordanus, pre sident van de Rijnlandse Sociëteit. Met het zingen van het schoollied werd dit officiële gedeelte van de reünie afge sloten. Feest 's Avonds troffen de oud-leerlingen, oud-docenten, leraren en bestuursleden elkaar in het Kurhaus te Scheveningen op een grote feestavond, die een bijzon der geslaagd verloop had. Er was ge legenheid tot dansen op muziek van de Orion Jazz Band, het Orkest Guyana en het Hongaars Studentenorkest Tzigane en er was gelegenheid in het Kurhaus- paviljoen een van de twee voorstellingen bjj te wonen van een cabaret-revue, die geschreven was en uitgevoerd werd door leden van het docentenkorps. Het pro gramma, dat de titel droeg „promemorie" en aangekondigd werd als een openbare les en een rapsodische repetitie, viel by- zonder in de smaak. Het speelde zich voor het grootste deel af in het jaar 3000. Een rondgang in een museum toonde een aantal leraren, versteend tot wassen beelden, die echter als robots weer tot leven konden wor den gewekt. Opgravingen, in het jaar 3000 verricht in de omgeving van het schoolgebouw brachten heel wat .Rijn lands Liefde" aan het licht-, huwelyken n.l., gestoten tussen Rylanders. „Vox scholae - vox populi" gaf een indruk van de verkiezingsactiviteit voor de be noeming van bestuursleden voor de leer lingenvereniging. Drie „oudjes", t.w. de leraren die van het begin aan het ly ceum verbonden zijn, de heren Oussoren, Landers en Lambers, „kwamen over de brug" en haalden herinneringen op uit vroeger tyden. Veel succes oogstte drs. J. van Biezen met zyn op de piano ge speelde en gezongen variaties op het schoollied. De finale was een vlaggen- parade, waarin de vlaggen en de kos tuums van een aantal landen, die on derwerp waren van de jaarlykse lan- denweken op het lyceum werden ge toond. Shakt-i Kal luisterde de illustratie van de India-week op met enkele origi nele Indische dansen. Puzzelrit Zondagmiddag had bij het lyceum de start plaats van een auto-rallye, waar aan ruim 50 oud-leerlingen deelnamen. Er moest aan de hand van een route- beschryving een route door Wassenaar, Scheveningen en Den Haag gereden worden van 48 km lengte, met een ge middelde snelheid van 24 km per uur. De eindstreep was bij Kasteel Oud Was senaar, waar de oud-leerlingen voor het laatst samenkwamen. Rector Couvée sprak hier een slotwoord en de heer J. Ge branda, organisator van de autorallye maakte de uitslag bekend. De beste pres taties werden geleverd door 1. H. Trost (34 strafpnt.)2. H. Cleton (41 straf - pnt.)3. S. G. Lange (96 strafpnt.)4. E. M. N. Oosterbaan (98 strafpnt.) en 5. R. Coutinho (109 strafpnt.). De prys voor de beste prestatie van de soooterberijders was voor mej. P. Lambers. Cholera-epidemie in India5.000 doden De laatste vier maanden zijn In de Indiase staat Bihar bijna 5000 men sen aan cholera gestorven. De epidemie is volgens officiële bron bedwongen. dorpstraat, voor uitbreiding uitpad po litiebureau en voor aanleg parkeerstro- ken aan de Dobbeweg; vaststelling par tiële uitbreidingsplan in onderdelen „Veurseweg 1961". Algemene begraafplaats Tot 1 januari 1962 heeft de gemeente nog ontheffing van de verplichting een algemene begraafplaats te hebben. Aangezien de algemene begraafplaats in aanleg pas in de loop van 1962 in ge bruik genomen kan worden, stellen B. en W. de raad voor aan H.M. de Ko ningin opnieuw ontheffing te verzoeken. Gezondheidszorg Nadat oorspronkelijk gesproken was over het bouwen van een dependance van het Gezondheidscentrum, zijn de plannen thans zodanig gewijzigd, dat meer gesproken kan worden van een tweede gezondheidscentrum. Het definitieve plan, dat vrydag ln de raad behandeld zal worden, omvat: 1 wachthal, een spreekkamer voor de dokter een boxenkamer en een isoleer kamer (voor het kleuterbureau), twee spreekkamers voor specialisten met een denkere kamer en een laboratorium, een magazijnruimte en een ontsmet tingsruimte. De totale bouwkosten zyn begroot op f 163.000,-. De stichting Gezondheids zorg zal zelf voor de inrichting zorgen. Daarvoor zyn reeds gelden gereserveerd en bovendien zullen enkele acties ge voerd worden om het ontbrekende be drag byeen te brengen. Woningbouw Aan dit plan zyn verbonden de plan nen voor de bouw van 21 woningwet woningen, waarvan er 3 voor 9 perso nen, 14 voor 5 personen, 1 voor 8 per sonen en 3 voor 3 personen bestemd zyn. Het zyn etagewoningen met een onderbouw. Het plan bevat geen be- dryfsruimten of winkels en ook geen garages. De bouwkosten zyn begroot op f 425.136,-. WASSENAAR Sportuifwisseling W.I.K.Solingen De Wassenaarse Sportvereniging „WIK", die reeds tweemaal een bezoek bracht aan de Westduitse stad Solingen, ontvangt naar aanleiding van deze bezoe ken in de maand oktober van de Turn- und Sportverein „Solingen-Aufderhöhe 1877 voor de tweede maal een tegen bezoek. Dit tegenbezoek van Westduitse zwemmers en turners zal plaats vin den in het weekeinde van 20 tot 22 oktober. Behalve een turnontmoeting staat er een internationale zwemvier- kamp op het programma, welke op zater dagmiddag 21 oktober in het Wassenaar- se Sportfondsenbad gehouden zal wor den en waarin behalve Solingen en WIK zullen uitkomen de Haagse Zwemvereni ging „ZIOS" en haar gastvereniging, de Sportclub „Hellas" uit Wanne-Eickel (West-Duitsland). Verwacht wordt, dat een 50-tal sportlieden Wassenaar zullen bezoeken. Collecte reclassering De week van 25 tot en met 30 september zal in deze gemeente de jaar lykse collecte worden gehouden van de reclasseringsinstelling van alle gezind ten. Zestien infiltranten gevangen genomen Twee hunner gedood Volgens de correspondent te Sorong van de „Nieuw Guinea Koerier" zijn gistermiddag tijdens een kort vuurge vecht achter de zagery van de Nieuw Guinea Petroleum MaatschappU te Kla demak twee der infiltranten doodge schoten, o.w. een luitenant van het In donesische leger, genaamd Nasoetion. Het is niet bekend, of deze een familielid is van generaal Nasoetion. In totaal zou den 16 infiltranten zyn gevangen geno men. Vijftig bommen in Algerije ontploft Vyf personen zyn gisteren in Alge- ryr/ tengevolge van verschillende ge weldplegingen gedood. Naar schatting zijn volgens de poli tie tydens het weekeinde 50 bommen en granaten tot ontploffing gebracht. BEURSOVERZICHT LICHT VERDEELD AMSTERDAM, 25 september Het Damrak heeft vandaag de nieuwe beursweek ingezet met een licht verdeel de stemming voor de internationale waarden. Over het algemeen genomen gaf men er de voorkeur aan een afwach tende houding aan te nemen. De zwakke stemming, waarmee het Damrak de vorige beursweek heeft afgestoten, werd vandaag niet verder voortgezet. De inter nationale politieke spanningen ten aan zien van Berlijn en Oost-Duitsland, zyn reeds eerder in de koersen van de aan delen op de Westduitse beurzen verdis conteerd. De koersen gaven er vandaag weinig verandering te zien ten opzichte van de voorgaande slotkoersen. Wall Street stond vrydag lichtelyk onder druk, als gevolg van de internationale politieke spanningen. De Nederlandse hoofdfondsen noteerden er lager. Hierop reageerde Amsterdam toen met afbrok kelende koersen voor de hoofdfondsen. Aku was een half puntje hoger by de opening op 388%. Later werd 387 gedaan. Philips was nauwelyks prijshoudend op 987. Unilevers min 2 puntjes bij een no tering op 761. Hoogovens behaalden koerswinst van 4 punten op 868%. Aan delen Kon. Olie werden ex f. 2.25 interim dividend 1961 verhandeld op f. 107.20, tegen f. 109.80 cum interium dividend vrydag jJ. Op de inhoud van het bericht over het aanvragen door de Assurantiemaatschap- py „Brandaris", om surseance van beta ling, werd door de beurs niet meer ge reageerd. Aandelen Maatschappij Neder land noteerden in de scheepvaartsector een puntje lager op 178. KPM min 2 puntjes op 157. Aandelen van Nievelt prijshoudend terwyl die van Van Om meren 2 punten hoger op 327 in de markt lagen. De omzetten in de scheepvaart afdeling waren gering. De leidende cul tures werden volkomen genegeerd. Certi ficaten Deli werden een halve gulden hoger op f. 147 geadviseerd, daarentegen was Amsterdam Rubber byna 1 punt lager op 107%. Ook in de staatsfondsen- hoek was de activiteit minimaal en de stemming iets zwakker. WISSELKOERSEN Amsterdam, 25 september 1961 10 10.17%New York 3.61ft—3.61ft; Montreal 3.50H—3.50%; Parys 73.46—73.51; Brussel 7.25%—7 26%* Frankfort 90.41-90.46; Stockholm 69.94% —69.99%; Zürich 83.74—83.79; Milaan 58.23%58.28%; Kopenhagen 52.44% 0510 50 77^—50.82%; Wenen 14.00%—14.01%; Lissabon 12.67—12.68%. BEURS VAN AMSTERDAM Maandag 25 september Premieleningen ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. "58 4% 102% 101 if Ned'59 4%loiü 101% Ned. '60-1 4% 102%GB 102% ïïe2- SJJ? 102A 102<* Ned. "59 4% 100D lOOft Ned. '60 4% ïoojè 100ft Ned. '61 4% 100D 100ft Ned. 53 3% 98 97% Ned. Grtb. obl. 3% 85 L Ned. '47 3% 94% 9414 Ned. '51 3% 97% 97 Ned. '53 I-II 3% 96ft 97 L Ned. '56 3% 96 96 Ned. '48 3% 9i 91 Ned. bel. cert. 3% 90% Ned. '50 I-II 3% 901 91 Ned. '54 I-n 3% 92% 92% Ned. *55 I 3% 92% 92U Ned. '55-11 3% 95 95 L Ned. "37 3 93 93 b Ned. Grtbk. obl. '46 3 93% 93% Ned. doll. In '47 3 91% 91ft Ned. Inv. cert. 3 99HGB 991* L Ned. 62-64 3 100ft 100 B Indië '37 3 99% Indië '37 A 3 96 96 Ned. won. bJ. '57 6 110 109% Ned. won.bi. *58 4% 101 101 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 108 107% Ver. HVA-my123 121% A-K.U388 385'4 Deli My cert146.50 147 Hoogovens cert. 864% 866 Philips gem. bez. 998% 987% Unilever cert763 700% Dordtse Petr510 498 exd Kon. Petr. (50 f 20) 109.80 107 30 Holl. Amer. lyn 163 162B Java China Paket 150 158% K-L*M65.50 64 90 Kon. Ned. Stoomb.206% 207 Kon. Paket My159 157% Stoomvaart My Ned. 179% 178 B Nievelt Goudr. cert. 170y4 170 v. Ommeren cert. 325 327 Kon. Rott. Lloyd152% 154% Ned. Scheepv. Unie 166% 165% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 97 97 idem '48 (3%) 97 97% R'dam '52-1 (4%) 100% ld ld *37 I-n (3%) 97% 97 Z.-Holland '55 4% 100% Bankwezen Bank N Gem. "58 5% 105 104% ld N WJ3 '52 (4%) 100% BVG rspbr f.500 197% 198 B BVG rspbr '52 143% 144 B Indnstr. Obligaties Philips Dollarlng *51 95 Vorige Slotkoers koers v. heden 108% 83% 91% 106 L 83% 89% 89 83% 88% 89 84% 83% 82% 83% 92% L 82 B 93% L 92% 93% 92% 93% 92% L 97 92% L 95% 97 94% 95 B 102% 94% A'dam *53 3 A'dam '51 12%.. A'dam '56 I 2% A'dam '56 n 2% A'dam '56 m 2% Eindhoven '54 2% Enschede *54 2% Den Haag '52 I 2% Idem n 2% R'dam "52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht *52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-HoUand '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 244 Amst. Bank 360 Cultuurbank 31 HoU. Bank Unie eert. 211 Ned. Handelmy 316% Rott. Bank 346 Twentsche Bank 307 Senembah426 exd. Industrie Ondernemingen Albert Heyn614 Berkei's Patent (v.) 310 Borsumy40% Calvé Delft eert. 730 Electrolasmy338 Kon. Pap. v. Gelder 356 Kon. Ned. Grofsm. 175 HoU. Constructie 422 Ing. bur. v. Bouwnyv. 246% Internatio 172 Int. Kunststof f. Ind. 72% v. Kempen en Begeer 125% Leidse Wolspinnerij 525 Müüer en Co. NR. 520 Ned. Kabelfabr555 Philips pref294% Rott. Droogdok My. 527% Sikkens Groep 825 Ver. Touwfabrieken 336 Walvisvaart 95% Wernink's Betonmy. 185 WUton Feyenoord 295 Van wyk en Heringa 91 Zaalberg 132% Miinbouw en petroleum Biliton 2de r484% 483 Kon. Petr (f 20) 243.50 360 30 210% 316 348 306% 425 619 310% 40% 732 354 176 426 246% 174% 72% 125 533 520% 560 290% 528% 828 337 95 ft 184 298 92 132 B 113.10 112 60exd. Amerik fondsen Canadian Pacific R. Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors '<ennecott Republic Steel SheU Oil Union Pacific Un. States Steel 24% 24% 82% 82% 52% 52% 42% 42 52 51% 48% 48 ft 83% 83 60 59% 38% 36% 34% 31% 30%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5