Arsenal K. EN O. VERLEENT ED. FLIPSE PLAQUETTE VOOR VERDIENSTE Stormachtig applaus na Beethovenprogram Huldigende inzet concertseizoen Moderne visie van Theo Bruins Opgericht 1 maart 1860 Maandag 25 september 1961 Tweede blad no. 30461 Een geheel aan Beethoven gewijd programma op een zogenaamd „groen" (populair) concert van K. en O. als imponerende inzet van het nieuwe concertseizoen! Wel een opmerkelijke vooruitgang in verge- gelijking tot hetgeen op de „populaire" concerten in de aanvangsjaren werd uitgevoerd. Het muzikale bewustzijn der K. en O-ers is dan ook in de loop van de tijd met enorme sprongen vooruitgegaan: een ver schijnsel om oprecht verheugd over te zijn! Flipse en de zijnen hebben tot deze ontwikkeling in niet geringe mate bijgedragen. Begrijpelijk, dat het K. en O. bestuur behoefte gevoelde daarvoor zijn dank te betuigen. De gelegenheid ertoo lag voor het grij pen! Is Eduard Flipse niet op 25 fe bruari j.l. 65 jaar geworden? En wat tóen door omstandigheden niet kon ge beuren, werd op deze zaterdagavond een feit: een hartelijke huldiging voor Flipses grote verdiensten voor K. en O., gedu rende de 16 jaren van het bestaan dezer Stichting. Dï tweede voorzitter, de heer Herman Stenz maakte zich tot tolk van de stampvolle zaal door Flipses culturele prestaties in die jaren te belichten en daarvoor zijn grote dank te betuigen, culminerend in de overhandiging van de zes jaar geleden ingestelde K. en O. plaquette, welke in die tijd slechts één maal en wel aan „Litteris" is uitgereikt. Daarop stonden als inscriptie o.a. de woorden „Aan Eduard Flipse, met dank voor hetgeen U deed". Herman Stenz be sloot met de hoop uit te spreken, dat K. en O. Flipse en zijn orkest nog vele Jaren zou mogen behouden. Flipse van zijn kant betoonde zich in zijn dank woord verheugd nog niet tot de „inven taris" te behoren en besloot met de hoop uit te spreken K. en O. nog lang te mogen dienen! Deze hartelijke huldiging, welke zowel voor de dirigent als alle an der aanwezigen een volkomen ver rassing was, onderbrak - na de ver tolking van Beethovens -poëtische Vierde Pianoconcert (in G dur) door Theo Bruins het programma. Theo Bruins realiseerde dit bekende con cert met ontwijfelbaar technisch meesterschap. Modern is zijn visie, zijn algehei eaanpak, met een klare, lichte en transparante toongeving. In zijn spel overrompelt het briljant- virtuoze wel allereerst. Doch wij vra- gens ons toch af, of naast het frisse, sprankelende en ritmisch energieke, niet te weinig aandacht werd be steed aan de geestelijke achtergrond, de romantische tederheid speciaal verweven met het van zo grote in nigheid vervulde Andante. Het is nu eenmaal een feit, dat vele heden daagse pianisten daarvoor het ge voel ongenoegzaam kunnen opbren gen. Hun vertolkingen blijven zich in Advertentie. Zoekt O een GOED ANKER HORLOGE voor f 30.en f 40.— of het allerbeste van f200.- en f300.-. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. Officiële publikaties Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat te beginnen op maandag 2 oktober 1961, krachtens het bepaalde bij artikel 17 der \erordening op wegen, lanen, straten enz. en wateringen en sloten, schouw zal plaats hebben over alle wegen, lanen, pa den, straten, kaden, pleinen, hofjes ste gen. sloppen of poorten en gangen, be nevens de daarin gelegen of daartoe be horende bruggen en andere kunstwerken, voorzover die bijzonder eigendom zfjn en zonder verhindering door of vanwege rechthebbenden voor het publiek verkeer openstaan, alsmede over alle wateringen en sloten en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe be horende sluizen, duikers, buizen, toegangs kokers en dergelijke werken, voorzover die bijzonder eigendom zijn. Leiden, 23 september 1961. Burgemeester en Wethouders van Leiden de Secretaris, de Burgemeester, J. Bool F. H. van Kinschot het algemeen te veel in de sfeer van het „mechanische" bewegen. Niette min een verbluffend knappe presta tie, in vrijwel correcte samenwerking met het orkest, welke Theo Bruins onder de grote pianisten rangschikt. Beethoven sprak ook zijn machtig woord in de „Leonore"-ouverture no 3 en zijn Vijfde Symfonie (die van de overwinning op het noodlot). Werken, waarmee de geregelde concertbezoeker volkomen vertrouwd is, voorzover hij niet al dromen kan! Maar er zijn steeds nieuwe generaties in opkomst, waarmee men toch ook rekening houden moet. Zowel het bevrijdende trompetsignaal als het, speciaal uit de tweede wereldoorlog zo bekende demonische klopmatief ggg es (naar Flipse in zijn humoristische toelichting mededeelde was 't de werk ster, die hem met haar kloppen op de deur tenslotte op het idee bracht), mis ten ook ditmaal geenszins hun effect. Architect Wittop Koning overleden In de leeftijd van 83 jaar is alhier overleden de architect A. R. Wittop Ko ning. Hij heeft bekendheid gekregen door talrijke restauraties, o.m. van de Menkema-borg te Uithuizen en verschei dene kerken en torens, te Noordwoïde, Bedum, Loppersum, Opwierde. Voor zijn verdienstelijke werk voor de gemeen schap is de heer Wittop Koning in 1953 geëerd met de culturele prijs van de pro vincie Groningen. In 1950 werd hij be noemd tot officier in de Orde van Oran je Nassau. Vandaag vond de crematie plaats te Westerveld. Grote belangstelling bij koperen jubileum pater M. G. de Ponti Pater M. G. de Ponti, de sympathieke aalmoezenier van het clubhuis „De Spreewpot" aan de Nieuwe Rijn 52, is gisteren bij zijn koperen priesterfeest danig in het zonnetje gezet. Na een zeer druk bezochte plechtige H. Mis, tij dens welke de feestpredikatie werd ge houden door pater R. Sasse van IJsselt, recipieerde pater De Ponti in een van de ruimten aan de Nieuwstraat 45. Zo druk was het daar, dat er nauwelijks plaats voor hem was, toen pater De Pon ti aankwam. Vooral uit de oude bin nenstad van Leiden was er een enorme toeloop. Verder waren ook alle r.k. pasto- riën en vele andere Leidse clubhuizen vertegenwoordigd. Diverse geschenken werden aangeboden, waaronder een ra diotoestel. Het geld daarvoor was bijeen gebracht door bestuur, staf, leden en ouders van leden van het clubhuis „De Spreewpot". Het cadeau werd namens hen geoffreerd door de heer W. G. van der Drift. Voorts waren er bloemen in alle soorten en kleuren. 's Avonds werd de jubilaris in het clubhuis nog eens opnieuw gehuldigd door het bestuur en ae stafleden. Men zorgde zelf voor het programma, waar bij het erg genoeghüc toeging. Najaarsprogramma Rijksmuseum van Oudheden Het najaarsprogramma van archeo logische lezingen, die in het Rijksmu seum van Oudheden aan het Rapen burg gehouden worden ,ziet er als volt uit: Op 10 oktober komt prof. dr. L. Van den Berghe uit Gent spreken over het cultureel leven onder de Sassan- lieden in Iran. Muziek en muziekin strumenten in het Oude Egypte vor men het onderwerp, waarover prof. H. Hickmann uit Hamburg op 24 of 31 oktober zal spreken. De volgende bijeen komst is op 14 november dr. H. Hintz uit Bonn zal dan spreken over „Die Ausgrabungen von Xanten". Dr. H. J. Franken bespreekt op 28 november de Nederlandse opgravingen te Deir 'Alla 1961. De laatste lezing, De berg van Troje, het stamslot van de Heren van Borssele" valt op 12 december en zal verzorgd worden door dr. W. C. Braat. Afscheid bij HCW In de recreatiezaal van de HCW nam zaterdagmiddag de heer J. Verlind af scheid vaji het bedrijf wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Hij is 35 jaar bij de HCW in dienst geweest. De heer Verlind werd toegesproken door de heer Pauw, voor zitter van het Sociaal Fonds. De heer S. van de Wetering memoreerde hoe de heer Verlind bij de HCW als zandstra- ler begc-n. Namens het Sociaal Fonds kreeg hij een enveloppe met inhoud aangeboden. Van het loodspersoneel, waar hij deel van uitmaakte, ontving de heer Verlind een uitgebreid gereed schapsgarnituur. Het werkliedenfonds bood hem een complete hengelaarsuit- Bejaarde vrouw gewond bij gasontploffing Omstreeks kwart voor twee deed zich zaterdagmiddag een gasontploffing voor in een van de nuizen van het St. Sal- vatorhofje aan de Steenstraat. De be woonster van het huis de 73-jarige we duwe liep brandwonden aan gezicht en benen op. De oorzaak van de ontplof fing moet waarschijnlijk gezocht wor den in het feit, dat de slang van het gasstel, dat op een butagas-fles was aangesloten, losschoot. Jonge winkeldief gegrepen Een 15-jarige metselaar uit Oegstgeest werd zaterdag omstreeks kwart over twaalf door de politie aangehouden. Hij had zich die ochtend schuldig gemaakt aan het- stelen van enige artikelen uit een grootwinkelbedrijf aan de Haarlem merstraat. Kerkelijk L even NED. HERV. KERK Beroepen te Hasselt A. van Drlmmelen te Schoonre woerd. GEREF. KERKEN Beroepen te Wierum (Fr.) M. J. Vos, kand. te O verveen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Hilversum-Oost, I. de Bruy- ne te Rotterdam-C (voorheen te Hilver sum). rusting aan. De heer Verlind dankte de sprekers voor de hartelijke woorden en de geschenken. Mr. Y. Scholten reikt tie Etlisons uit De Edisons voor de klassieke muziek zullen op 29 september a.s. in het Con certgebouw in Amsterdam uitgereikt wor den door de staatssecretaris van het ministerie van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten. De mi nister, mr. J. M. L. Th. Cals, kon de uitnodiging niet aanvaarden omdat hij dan buitenslands zal vertoeven. Pier ontving twee miljoenste bezoeker „Wij, Neptunus, heerser der zee, verkla ren plechtig dat de heer A. Wagner za terdag als tweemiljoenste de Scheve- ningse pier betrad, weshalve wy hem tot ridder in de Orde van de Zilveren Zeester slaan". De 51-jarige technische ambtenaar bij de PTT tot wie de zeevorst deze plechtige woorden richtte, was wel ver baasd maar voldeed toch op het ver zoek om op het zonnedek van de Pier voor Nuptunus te knielen. Deze sloeg hem daarna met zijn drietand tot rid der en bood hem namens de Exploita tiemij Scheveningen enige geschenken aan. De „methologische" ontvangst van de twee miljoenste had plaats op de 127ste dag na de opening van de Pier. De honderdduizendste bezoeker kwam reeds na 33 uur. De half miljoenste na 36 da gen de miljoenste na 63 en de ander- halfmiljoenste na 86 dagen. Vele inwonenden van de Leidse rust- en verpleeghuizen zijn van daag reeds in de sfeer van het 3 oktoberfeest gebracht. Echtgeno ten van de bestuursleden van de 3 October-vereeniging brachten vandaag een bezoek aan enkele rust- en verpleeghuizen, waar geen gelegenheid is tot het organiseren van een filmmiddag, dan wel een feestelijke bijeenkomst. Aan de be- woners(sters) werden naar eigen verkiezing versnaperingen, fruit of rookartikelen uitgereikt. Deze fees telijke attentie, waarin ook het ver plegende personeel deelde, werd in totaal aan ongeveer 800 personen bewezen. (Foto L.D./Holvast) Op de foto v.I.n.r. de dames L. Doornink-jorissen, Schipper, Heus, Van Baren en H. J. Zwanenburg- Den Older. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat mevr. Schipper zich nog zeer goed herinnert tegen woordig te zijn geweest bij de ont hulling van het staujbeeld voor burgemeester V. d. Werf. De tweede voorzitter van K. en O. Herman Stenz overhandigt Euard Flipse de K. en O. plaquette. (Foto LD./Holvast) Flipse, aanvankelijk in de ouverture de tempi wel een zeer uitgesponnen ka rakter verlenend, kwam op volle, ener gieke toeren in de Symfonie, getuigenis van strijd, worsteling, twijfel en uitein delijke overwinning op het fatum in een geconcentreerde en bezielde interpreta tie, voerend naar een hevig gespannen climax. Ook hij behoort nog, evenals Beetho ven tot de „sterken", die niets van hun kracht hebben ingeboet. Hij heeft daarvan opnieuw en mee slepend en geestdriftig getuigenis afge legd, dat tot een stormachtig applaus aanleiding kon geven. Een kunstenaar, die naar zyn woord, het „grote" naar zijn volle waarden suggestief en met ongebluste geestkracht weet te „dienen". Dat Beethoven eeuwigheidswaarde be zit is opnieuw gebleken: zijn muziek staat nog midden-in-de-tijd en de tal loze concertbezoekers voelden er zich door opgeheven! H. I|« Eduard Flipse bekijkt vol trots de hem aangeboden K. en O. pla quette. (Foto L.D./Holvast) Wie Arsenal rookt, geeft blijk van een goede kijk. Die beeft het juiste merk gekozen! Geniet van het koninklijke k formaat en de kostelijke melange. Overal, bovenal, Arsenal

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3