in Socialisten Wallonië federatie voor Onrustige Zenuwen? „Toppunt van dwaasheid" Rijnsburgse vrachtwagen verongelukt Met een enkel woord Agenda MAANDAG 25 SEPTEMBER 1961 Begrafenis van Hammarsk j öld op televisie De Nederlandse t.v.-kijkers zullen vrijdag a.s. de staatsbegrafenis van Dag Bammarskjöld op het scherm kunnen volgen. De N.T.S. zal de door de Zweed se televisie verzorgde Eurovisie-repor tage van de twee uur durende plechtig heid in de kathedraal van Uppsala ver zorgen. Verrassing in brandpunt (Van onze t.v.-medewerker) Uit gesprekken met de heren Notten en Van den Heuvel de mensen die verantwoordelijk zijn voor samenstelling en uitvoering van de KRO-rubriek „Brandpunt" wisten we reeds, dat het streven er op gericht was, de slappe edities tijdens het zomerseizoen door een krachtige aanpak te doen vergeten. De proef op de som kwam zaterdag avond uit onze beeldbuis. Daar was in de eerste plaats de nieuwe presentator Jan Goderie, reeds bekend uit zijn deel neming aan Eerdmans* TV-Toto en ver der befaamd om zijn cursiefjes, in vele kranten in zuid en oost dagelijks ver schijnen. Hij bleek als t.v.-„personality al uit even degelijk hout gesneden als hij is als journalist. Vlot, goed formu lerend en wetend, waarover hij het heeft, zonder zwaarwichtigheid, maar met net genoeg ernst. Hij kon er niets aan doen, dat de Pet- tense reportage boven de macht bleek te liggen van hen, die erop waren uitge stuurd. Hij zal ook onschuldig geweest zijn aan de smakeloze vertoning, die bedoelde een beeld te geven van de op nametechniek bij de totstandkoming van een zwarte schijf. Waarbij een zó vul gair liedje over BB door kinderen werd (mee) gezongen, dat het gewoonweg er gerlijk was en een belediging van de bisschop van Den Bosch, die daarna zijn manend woord spreken moest. Maar men krijgt fouten van ons cadeau voor „De Muur", het resultaat van een reis naar het gespleten Berlijn, waar men gewoon niets anders deed dan registre ren. Het werd een kort, aangrijpend menselijk document, tot het beste beho rend, dat wij in de t.v. zagen over het droeve leven in deze tragische stad. Commentaar had men terecht achterwege gelaten. Het sprak allemaal voor zich en het sprak duidelijke en verdrietige taal. Het vormde de trieste vreugde van de avond en daarmee kon iedereen het doen. Dat Teddy en Henk Scholten daarna bovendien nog een kostelijk en knap liedje van Guus Vleugels ten doop hiel den, gaf aan de rommelge „zaterdag avondakkoorden" een beetje glans, die ballet, zelfs van het Nederlands Dans theater, niet vermocht te leveren. Wij werden slechts nog vertederd door een heel klein en zeer lief aapje, maar voor de rest was er weinig waarmee we akkoord konden gaan. Een onaangename ervaring, die ons zwaar op de maag ligt, kwam voor rekening van Alfred Hitchcock, die erg grappig probeerde te wezen en in het korte, hem toegemeten tijdsbestek twee giftmoorden en een dodelijk schot wist te „versieren". Hoe de presentatie van deze misdadige geschiedenissen zfjn te rijmen met de geestelijke grondslagen en achtergronden van de uitzendende omroep is ons ten enenmale onduidelijk. Meer willen we er ditmaal niet van zeggen. Het is al naar genoeg, dat er iets van gezegd moet worden. De Waalse socialisten hebben op een congres, dat het afgelopen weekeinde in Charleroi is gehouden, herziening van de Belgische grondwet en invoe ring van een federatief stelsel in Bel gië geëist. In een resolutie, die gisteren eenstem mig op een besloten vergadering werd aangenomen, wordt gezegd dat «de centralistische politiek van de Belgi sche regering de diepe malaise en de economische verslechtering van Wal lonië steeds meer doet toenemen en dat Wallonië dringend het recht moet worden toegestaan zelf de wegen van zijn economische en culturele ont plooiing In Belgisch verband te be palen". De voorzitter van de Belgische Socia listische Partij, Collard, heeft in een rede tot de Waalse leden van zyn partij verklaard, dat „federalisme niet hetzelfde betekent als onafhankelijk heid". Het congres heeft een comité samenge steld, dat binnen een half jaar een ontwerp voor een federaal statuut voor België dient uit te werken, dat na be spreking tussen Waalse en Vlaamse socialisten onderwerp van onderhan delingen zal worden van de andere Belgische politieke partyen. Grandioos festijn (Van onze t. v.-medewerker) Ter gelegenheid van de opening van het nieuw opgetrokken operagebouw in Berlijn werd zondagavond een galavoor stelling gegeven, waarbij zowel de bur gemeester als de president aanwezig waren. Jan van Herpen gaf een korte inleiding, waarin ons stoorde maar daaraan kon hij niets af- of toedoen dat het aantal plaatsen 1899 beliep. Als het geheel nu toch tegen de 30 miljoen moet kosten, hadden we het maar graag zien afgerond op 1900 als het dan bepaald geen 2000 mocht zijn (het ge bouw, waarvoor dit dn de plaats kwam telde een paar honderd plaatsen meer). Het was een uitverkocht huis, dat spreekt. Aan het gebouw zal men even moeten wennen. We vingen een gedach- tenwisseling op, waarbij de één zei, dat he t wel een stationsrestauratie leek, waarop een ander aanvulde: „Zoals de nieuwe sociëteit", waarover tussen haak jes vanavond gestemd wordt. We no teerden verder, dat in de ventilatie zelfs de zittingen van de klapstoeltjes zijn betrokken, warm en koudI En wat de opera betreft, men kent de legende, dat Mozart „effetjes" op de avond voor de première de ouverture gecomponeerd zou hebben. Het werd dan ook weer trouw opgelepeld. Wat ons technisch in deze opvoering het meest opviel, was, dat het gebouw uitermate geschikt is voor t.v.-reporta- ges, maar de opstelling van de micro foons moet nog verder uitgebalanceerd worden. In de toelichting werd ge zegd en het was ook in de program mabladen te lezen dat de in Neder land uit passiemuziek bekende Haflin- ger zou optreden als Don Octavio. Er was blijkbaar niet doorgegeven (het was althans niet te bestemder plaatse door gekomen) dat hij vervangen was door Donald Grobe, die in trio zwak was, maar zich in de soli meesterlijk revan cheerde. De prestaties, zowel op muzi kaal als op actiegebied van Fischer Dieskau, waren verbluffend. Toch was het wel te merken, dat zijn grote kracht niet op operagebied ligt. Open doekjes waren er voor de dames Grümmer en Köth alsmede voor de voortreffelijke Walter Berry en na de pauze ook voor Grobe. De aankleding was zoals het behoort in een nieuw huis op een gala met zulk een wereldvermaard werk. „Sport in beeld" viel er een beetje gek tussen, maar de pauze na dit over zicht was zo ruim. dat die overgang tenminste niet stoorde. Mogen we verrukt zijn? Ja. Zijn we tevreden? Neen. want de kleuren, de voelbare aanwezigheid van mensen, we misten ze. De Gaulles positie door reis versterkt President De Gaulle heeft gisteren zijn reis door een aantal Franse de partementen afgesloten. Aangenomen wordt dat door deze reis zijn persoon lijke positie aan de vooravond van zijn besprekingen met de leiders van de po litieke partyen is versterkt. Verwacht wordt dat president De Gaulle met deze steun in de rug i-ydens zijn besprekingen met de party leiders die vandaag zijn begonnen, zal zeggen dat hervatting van de partijpolitiek in de Nationale Vergadering een ernstig gevaar voor het land zal betekenen in verband met de toestand in Algerije en de Internationale spanning. NAVO-oefening op zee Vier NAVO-landen, Amerika, Enge land, Canada en Nederland, zijn zater dag in het westelijk deel van de Atlan tische Oceaan een oefening begonnen in de verdediging tegen duikboten. Zfj zal een week duren. De oefening is ge noemd „Visspel nummer zes". Advertentie Mljnhordt'» Zenuwtobl»tt»n Nederlander door lawine in N.-Zeeland gedood Een 29-jarige Nederlander, de heer H. H. Wieringa, is zaterdag tengevolge van een lawine op de Olympus op het zuidelijk eiland van Nieuw-Zeeland om gekomen. De heer Wieringa was met drie an deren bezig sneeuw te ruimen bij een skibaan toen de lawine hen meesleur de. Het Nederlandse slachtoffer was vrij gezel en had geen familieleden in Nieuw-Zeeland. Vervolg van pag. 1 De Chicago Tribune schryft als com mentaar op de verklaringen van gene raal Clay: „Hoe meer er bekend wordt over de verklaring van generaal Clay in Berlijn, hoe duidelijker het wordt dat de regering-Kennedy haar gelijke niet heeft in dwaasheid bij het buitenlands beleid. Generaal Clay heeft de wereld laten weten hoe Kennedy erover denkt. Hij sprak op een ontvangst van 100 journalisten, onder wie vooraanstaande Duitse. Hy deed zijn mededelingen on der voorwaarde dat hij niet als bron mocht worden genoemd, maar het is dwaas te veronderstellen dat iets een geheim blijft als het aan honderd men sen is verteld". Het blad is van mening, dat de Ame rikaanse regering Chroesjtsjow het „sein veilig" heeft gegeven. Amerika heeft nu een belangrijke troefkaart weggegooid, aldus de Chicago Tribune, namelijk de haat tegen het bolsjewisme die in alle satellietlanden bestaat en die de Russen er waarschijnlijk van weerhouden zou hebben tot het uiterste te gaan. „De diplomatieke mislukkingen schij nen Kennedy niet erg te bedroeven. In het weekeinde waarin Clay's verklaring de geest van onze vrienden achter het yzeren gordyn brak, had president Ken nedy de grote staatsman en den ker Frankle Sinatra by zich te gast". Terreur duurt voort De Oostduitse politie is gisteren be gonnen met de ontruiming van wonin gen aan de Bernauer Strasse, vlak aan de grens tussen de Franse sector en Oost-Berlijn, waar vele Oostduitsers naar West-Berlijn zijn uitgeweken door uit ramen te springen. Volgens de West- berlijnse politie zijn schildwachten bij de achterdeuren van deze huizen ge plaatst. Desondanks is toch nog een vrouw uit een raam op de tweede ver dieping van een der huizen gesprongen en ernstig gewond op de straat geval len, die bij West-Berlijn hoort. Zy is naar een Westberlijns ziekenhuis ver voerd. Haar echtgenoot, die klaarblijke lijk ook uit het raam wilde springen, In de omgeving van Turijn Een trekker met oplegger van een ex peditiebedrijf te Rijnsburg is vanmor gen in de omgeving van Turijn (Italië) bij een botsing totaal vernield. De be stuurder is zeer ernstig gewond, terwyl de bijryder lichte verwondingen opliep. Beiden komen uit Rotterdam. Over de juiste toedracht van het ongeluk was vanmorgen nog niets bekend. Wel staat vast, dat de trekker met oplegger na de botsing met een Italiaanse vracht wagen van een viaduct is afgeschoten. Een van de firmanten van het expeditie bedrijf is vanmorgen per vliegtuig naar Italië vertrokken, om zich persoon lijk op de hoogte te stellen. werd door de Oostberlijnse politie nog juist gegrepen. Ook een lid van de ont ruimingsploeg is uit een raam gespron gen. Hij bereikte ongedeerd de vrijheid. Negen personen hebben zaterdag avond getracht met een vrachtauto de muur tussen Oost- en West-Berlyn te forceren. De auto bleef in de muur ste ken, maar vier inzittenden slaagden er in het Westelijk stadsdeel te bereiken. De overige vijf werden gearresteerd. In totaal zyn van zaterdagavond tot zondagmiddag twintig Oostberlyners uitgeweken. „Brandaris" zet verzekeringen stop De NV Assurantie Maatschappij „Brandaris" deelt ons mede: „In het af gelopen jaar en in dit jaar zyn door onze maatschappij grote verliezen gele den in het buitenland. Het is ons niet mogelijk op korte termijn de omvang van deze verliezen nauwkeurig vast te stellen. Daar wij het onder deze om standigheden niet verantwoord achten, dat. er voor en door ons nieuwe verze keringen worden geaccepteerd, hebben wij, in overleg met aandeelhouders, be sloten het aangaan van nieuwe verze keringsovereenkomsten terstond stop te zetten. Wij zullen op dinsdag 26 september 1961 bij de Arrondissementsrechtbank te Amsterdam een verzoekschrift om surséance van betaling indienen. Daar bij zal worden gedeponeerd een ont- werp-akkoord, waartoe wij in staat zijn gesteld door onze aandeelhouders, die bereid zijn bij aanvaarding van het ak koord een onlangs voor een beperkt doel vrijwillig toegezegde steun van maxi maal 7 miljoen gulden zodanig te ver ruimen, dat in totaal 10 miljoen gulden door hen ter beschikking zal worden ge steld. ALPHENAAR VERMIST De inspecteur korps-chef van de ge meentepolitie te Alphen aan den Ryn verzoekt namens de echtgenote te wor den bekend gemaakt met de verblijf plaats van Hendricus Gerrit Boogerd, oud 33 jaar, verzekeringsagent, wonende te Alphen aan den Rijn, die op zondag 17 september j.l. te omstreeks 22.30 uur de echtelijke woning in zwaarmoedige toestand heeft verlaten en daarin tot nu toe niet is teruggekeerd.. Een ongeluk wordt gevreesd. Signalement: lang ongeveer 1.75 me ter, gezonde kleur, donker, bijna zwart, golvende achterovergekamd haar, schei ding links. Gekleed in grijsgroene panta lon. lichtgrijs colbertjasje met zwarte streepjes, wit overhemd, groen-zwart gestreepte stropdas, lichtgrijze nylon sokken. zwarte la-ge schoenen, driekwart beige regenjas met glimmende metalen knopen, voorzien van een wapen, cein tuur in de rug. Een ieder die inlichtingen kan geven wordt verzocht zich in verbinding te stellen met voornoemde korps-chef, tele, fonisch te bereiken onder netnummer 01720, abonneenummer 3344, of met de politie van zijn of haar woon- of ver blijfplaats. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Amateursprogr. 19.00 Koorzang. 19.30 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Licht progr, 20.50 De niet onderdanige onderdaan, hoorsp. 21.10 Gram. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Gitaarspel. 22.30 Nws., SOS-ber. en meded. 22.45 Act. 23.00 Lichte muz. 23.15 Gram, 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Orgelconc. 18.35 Oude muz. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nws. en BINNENLAND Vanmorgen is in het ziekenhuis in Zeist de 2-jarige Eduard Vlasveld over leden, die zeer ernstige brandwonden heeft opgelopen, toen hij samen met een 3-Jarig broertje in een onbewaakt ogenblik een teil met kokend water heeft omgetrokken. Belde kinderen werden ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Ongeveer 500 doofgeboren Nederlan ders hebben gisteren in „Bellevue" te Am sterdam deelgenomen aan de werelddoven- dag, die ieder jaar op de vierde zondag in september in vele landen ter wereld wordt genouden. Het s.s. „Waterman", onder com mando van kapitein I. J. L. Rlsseeuw, uit Den Haag. zal op donderdag 28 september a.s. van de Lloydkade te Rotterdam ver trekken voor een reis rond de wereld ln 77 dagen. Uitgaande via het Suezkanaal naar Australië en Nieuw-Zeeland. keert het schip vandaar via Papeete, het Panama kanaal, Miami en Bermuda terug naar Rotterdam. Het Nederlandse tankmotorschip „Lenania" uit Rotterdam heeft gisteren op de Rijn ten zuiden van Keulen een aanvaring gehad met een stroomafwaarts varende sleep. Het tankschip kreeg een klein lek, waardoor ongeveer een ton die selolie wegliep voordat het kon worden gedicht. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. In het Bergweg-ziekenhuis te Rot terdam is zaterdagavond overleden de 85- jarlge H. de Boer uit de Lobithstraat te Rotterdam, die kort tevoren was aange reden door lijn 5, op het kruispunt Schie- weg-Bergselaan, waar de bejaarde man overstak. Zaterdagmiddag is de tjalk „Espe- ranca", die vrijdagmorgen vroeg ln de monding van de Merwehaven te Rotter dam was gekapseisd en gezonken, gelicht Men trof in de roef het stoffelijk over schot aan van de 62-jarige echtgenote van de schipper, mevrouw Grietje Stemmer- Prins uit Veendam. In Maastricht is opgericht de „Ne derlandse vereniging van bejaarden voor bejaarden". De vereniging stelt zich ten doel de belangen van bejaarden te behar tigen door te ijveren voor een goede huis vesting en verzorging, het verkrijgen van faciliteiten en het geven van adviezen. Te Haarlem is overleden dr. Ir. P. Te6Ch, oud-directeur van de Rijks-opspo ringsdienst van delfstoffen en oud-direc teur van de Rijksgeologlsche dienst aan het Spaarne ln Haarlem. Hij bereikte de leeftijd van 82 Jaar, zijn stoffelijk over schot is te 's-Gravenhage in stilte ter aar de besteld. Zittende op zijn bromfiets is de heer B. Mouw, postdirecteur te Elspeet, in de omgeving van dat dorp, in botsing ge komen met een wild zwijn, dat de weg overstak. HIJ werd door een Inwoner van Nunspeet bewusteloos gevonden. De heer M. Is in zorgwekkende toestand naar het Boerhaave-ziekenhuls ln Harderwijk over gebracht. Zaterdag is het stoffelijk overschot van de 18-jarige Rotterdamse matroos A. Smit, die op 19 september varende op het motorschip ..Antonio" overboord viel en verdronk, bij Kosthelm aan de rivier de Main geborgen. Tijdens het overgeven van lichte lasten tussen de jagers „Limburg" en Gro ningen" op de Atlantische Oceaan, werd de matroos der 3de klasse H. W. Abramsz uit Amsterdam bij het lijnschieten tegen de reling geslagen, waardoor hij aanvan kelijk licht gewond leek. Zeer spoedig bleek operatief ingrijpen noodzakelijk, waartoe de betrokkene per helikopter naar het vliegkampschip „Karei Doorman" werd overgebracht. De toestand van de matroos is thans redelijk. De schepen zijn onder weg van Canada naar Nederland. BUITENLAND Ex-presldent Celal Bajar van Turkije en 42 andere gevangenen zijn van het ei land Imrali in de Zee van Marmora naar een gevangenis in Kajseri (Oost-Turkije) overgebracht. Op Hawaii in het district Puna, is een vulkaan actief geworden. Vier dorpen met 2.000 inwoners zijn geëvacueerd. De top van de vulkaan is over ongeveer een kilometer lengte gebarsten. De president van Argentinië, Fron- dizi, is zaterdag uit Buenos Aires vertrok ken voor bezoeken aan Rio de Janeiro en Caracas, waar hij besprekingen zal voeren met president Goulart en president Bé- tancourt. In New York zal hij in de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties het woord voeren, en president Kennedy ontmoeten. Guatemala heeft besloten een ge deelte van de grens met Brits Honduras, die midden augustus uit protest tegen het zenden van Britse troepenversterkin gen was gesloten, te heropenen. Volgens de Guatemalteekse regering heeft Enge land zich bereid verklaard besprekingen te voeren over een stuk omstreden grond gebied. De militaire leiders van de Midden- amerikaanse republieken hebben te Gua temala Stad besloten, hun regeringen de unificatie van hun strijdkrachten aan te bevelen met het oog op een eventuele communistische aanval. Ook spraken zij zich uit voor de instelling van een defen sieraad voor Midden-Amerika en een ge meenschappelijke inlichtingendienst. Van de 35 jonge arbeiders uit de En gelse plaats St.-Albans. die op grond van een weddenschap met hun 79-Jarlge werk gever in vijftien uur 80 kilometer zouden wandelen, zijn er slechts zestien op tijd aangekomen. De werkgever had gezegd dat de tegenwoordige Jeugd slap is. Om dit te bewijzen had hij vijf pond (ruim vijftig gulden) uitgeloofd voor een ieder van zijn 200 man personeel, die de tocht binnen de vastgestelde tijd zou volbren gen. De Chinezen en niet Columbus heb ben Amerika ontdekt, schryft het Hong- kongse blad Wen Wel Pao. Volgens dit blad bereikten Chinese boeddhisten de nieuwe wereld duizend Jaar voordat Co lumbus aan land stapte in 1492. Wen Wei Pao heeft dit bericht ontleend aan het Russische tydschrlft „Kennis is macht". De Chinezen hadden Amerika be reikt via de Aleoeten en Alaska. Het Sürmondtmuseum te Aken heeft zondag ruim 400 kunstwerken teruggekre- mijnen waren opgeborgen. De terugzen ding is geschied op grond van een over eenkomst tussen Oost- en Westduitse autoriteiten. In ruil werden kunstwerken van de stad Schwerin, thans Oost-Duits- land, teruggezonden. Deze bevonden zich ln het Westduitse Celle. Don Jaime, de oudste zoon van wij len Koning Alfons XII van Spanje, heeft in een brief aan de staatshoofden van de Latijnsamerikaanse republieken steun ge- gevraagd voor zijn ontwerp-resolutie voor de V.N., waarin de Algemene Vergadering zou moeten verklaren, dat de Spaanse 'gering niet voldoet aan de verplichtin gen. welke zij op grond van het handvest heeft. Buitenlandse geologen, die belast zijn met een studie van de rijkdom aan mineralen van de Iraakse bodem, hebben in een rapport gezegd, dat in noord-Irak belangrijke hoeveelheden radio-actieve mi neralen voorkomen. De Belgische liberale party zal. In dien de voorstellen van het hoofdbestuur worden goedgekeurd, voortaan „liberaal- democratische Unie" gaan heten. Volgens het liberale dagblad „La Dernlère Heu- re" zullen dit en andere voorstellen de volgende maand worden voorgelegd aan de leden van de nationale partijraad. Een brug in aanbouw in Italies „gro te autoweg van de zon" ten noorden van Rome is zondag ingestort, waardoor vyf arbeiders zijn omgekomen. De politie zei dat er nog meer mensen bedolven kunnen zijn. Volgens de Arabischtalige Tunesische bladen zijn de Frans-Tunesische onder handelingen over Bizerta weer net zo in het slop als „op de ergste ogenblikken van de crisis". Dit wordt geweten aan „Franse draaierijen en manoeuvres". President dr. Kwame Nkroemah van Ghana, reeds bijna met dictatoriale be voegdheden bekleed, heeft zichzelf be noemd tot opperbevelhebber van de Gha- nese strijdkrachten en alle Britse officie ren op bevelvoerende posten ontslagen. Buitenlands militair personeel in Ghana zal voortaan de status van militaire mis sie hebben. Van 26 tot 30 september zal in Pa rijs het tiende internationale congres voor geneeskunde voor lucht- en ruimtevaart worden gehouden. 398 vertegenwoordigers uit 39 landen zullen hieraan deelnemen. De politie te Parijs heeft gisteravond bekendgemaakt een vijfde man gearres teerd te hebben ln verband met de aan slag op president De Gaulle. Volgens de Eolitle werd de man, de 33-jarige Roger emolne, die ln dienst was bij een lucht vaartmaatschappij. zaterdagavond aange houden toen hy met een vliegtuig uit München te Parijs landde. Een vrouw en drie mannen zyn reeds in verband met deze aanslag aangehouden. In Luxemburg zal een gebouw van tweeëntwintig verdiepingen worden ge bouwd voor de administratie van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. De Doelen: Leidse Amateurfotografen- ver. Eerste ronde kleurendia's V.O. 8 uur nam. Pieterskerk: Orgelbespeling J. de Groot. W. Vlertelhauzen en J. Brons. 8.30 uur „Rehoboth", Rapenburg 10: Gemeente avond Ver. van Vryz. Herv. Ds. W. J. H. Hubeek spreekt over zijn Italiaanse reis. 8 uur n.m. Schouwburg: lste Abonnementsvoorstel ling. Toneelgroep Theater „Speelgoed op zolder". 8 uur n.m. Het Gulden Vlies: Ver. tot bevordering van de Welsprekendheid. 8 uur n.m. Rest. v. d. Heyden: Demonstratie van boekhoudmachines. 2-10 uur nm. Schouwburg: lste Abonnementsvoorstel- llng. Toneelgroep Theater „Speelgoed op zolder". 8 uur n.m. V. en D: Leydens ontzet en de nieuwe mode. 10.30 uur vm. en 2.30 en 4 uur n.m. Oegstgeest (Het Witte Huis)Modeshow Van Strien. 8 uur n.m. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 1-1.25 uur n.m. Gebouw Chr. Soc. Belangen (Oude Sin gel Leidse Chr. Besturenbond. Opening winterwerk. 8 uur n.m. Gulden Vlies: Ledenvergadering Chr. Plattelandsvrouwen- en Meisjesbond. 8 uur n.m. Gulden Vlies: Leidse Assurantieclub. Spr. K. Th. Boersma over „Simulatie en aggravatie i.v.m. medische variaverzeke- ringen. 8 uur n.m. „Ons Buiten" (einde Kooilaan)Dahlia avond Leidse Tuiniers- en Bloemlstenver- eniging D.E.V. 8 uur n.m. Peek en Cloppenburg. Modeparade. 8.15 uur n.m. Rest. v. d. Heyden: Demonstratie van boekhoudmachines. 10 uur v.m.-10 uur n.m. Waalse Kerk: Lunchpauze-concert Theo ten Hooven. 1 uur n.m. Zulderkerk: Repetitie koraalzang 3 ok tober. 8 uur n.m. DONDERDAG Gebouw Prediker: Ds. J. A. Smink. 8 uur n.m. Gulden Vlies: Modeshow Fa. v. Egmond voor Ned. Ver. van Hulsvrouwen. 2.30 uur nm. Gulden Vlies: Modeshow N.V. Van Eg- mond. 8 uur nm. In den Vergulden Turk: Baha'i wereld- geloof. Onderwerp: „Doel en eenheid van alle godsdiensten". 8.15 uur nm. Rest. v. d. Heyden: Demonstratie van boekhoudmachines. 10 uur v.m.-10 uur n.m. ZomerzorgLedenvergadering Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur n.m. VRIJDAG Gerecht 10: Ledenvergadering Ned. Ver: voor vrouwenbelangen. vrouwenarbeid en geiyke staatsburgerschap. Spr. mej. mr. M. J. Zeelenberg over haar werk by de kinder- en zedenpolitie. 8 uur nm. Het Gulden Vlies. V.V.D. Spr. mr. H. van Riel over „Vanuit liberaal oogpunt be zien". 8 uur n.m. PredikerEvangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur n.m. Rehoboth: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. mr. H. R. Goudsmit over „Adoptie". 8 uur n.m. Schouwburg: Haagse Comedie met „Een mal meisje". 8 uur n.m. StadsgehoorzaalCabaretcontactavond Muziekhandel Gé Hofenk. 8 uur nm. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventskerk: 10-11 uur voorin, bijbelstudie; 11-12 uur ds. K. C. van Oossanen. Garenmarkt: Excursie Ver. „Oud-Lel den" naar Haastrecht en Gouda. 1 uur nam. ZONDAG Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 u. voorm. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum voor Volkenkunde: ten toonstelling boeken en prenten van K. Okamura. Werkd. 10-5 uur, zondags 1-5 uur (tot 1 november). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. Ryksmuseum voor de Geschiedenis aer Natuurwetenschappen (Steenstraat la): Tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit". (Werkd. 1016 uur; 's zondags 1316 uur) tot en met 29 ok tober). Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „vierhonderd Jaar Romeinse be zetting". Werkd. van 105 uur, zondags van 15 uur (tot 1 oktober). Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Vang, die vis!" (tot 1 ok tober). BIOSCOPEN Studio: „Op de drempel van het leven". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Onder vreemde vlag". 14 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Lldo: „Een hoogst belangrijk persoon. A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Helena van Troje". 14 jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „The old man and the sea". 14 Jr. Trianon: „De Schaduw" („The Naked Edge"). 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Kev: „Tussen kogels en granaten". 14 jr. Werkd 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus „Anna" Astra-Theater - Wassenaar: Vrydag 8 uur en zaterdag 7 en 9.15 uur „De Wilde Deserteur". Zondag 7 en 9.15 uur, maandag, woensdag en donderdag 8 uur „Waarover men niet spreekt". 18 Jr. Zondagmiddag en woensdagmiddag 2.30 uur „Ridder zonder vrees". A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313 en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. B(j geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op clokterstelefoon 22222. weerber. 19.10 Jiddisje volksliederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.15 Pionier van van het leven, hoorsp. 21.25 Pianorecital. 22.00 Parlem. comm. 22.15 Gitaar en piano. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Radiofilharm. ork. 23.50 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.30 Thuisfront in beweging. 20.55 Anders dan anderen. NTS: 22.45-23.30 Eurovisie: Songfestival uit Barcelona. VOOR DINSDAG 26 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d kleuters. 11.00 Pianospel. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerlngs- uitz.: Uitz. v. d. landb. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beurs- ber. 13.30 Promenade ork. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Viool en piano. 16.00 Gram. 16.30 V. d. Jeugd. 17.30 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18 25 Paris vous parle. 18.30 R.V.U.: De ontwikkeling v. d. kernenergie voor de elektriciteits-produktie (II). door prof. dr. J. J. Went. 19.00 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20 45 Voor kinderen die tekort komen, klankb. 21.10 Lichte muz. 22.00 lezing. 22.20 Gram. 22.30 Nws., beursber. en meded. 22.45 Act. 23.00 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan vooruit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Ben Je zes tig? 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonne- wyzer. 13.20 Platennnieuws. 13.30 Metro- pole-ork. en solist. 14.00 Gram. 14.35 V. d. plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: Nieuw-Guinea kroniek, door mr. dr. H. J. Roethof. KRO: 18.00 Gram. 18.20 Polit. lezing. 18.30 V. d. jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.30 Planorecital. 21.00 Ra diofilharm. ork. en soliste. 21.50 Huis houden in de zon, lezing. 22.05 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Limburgs Symf. ork. en solist. 23.35 Gram. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Documentaire film. 20.55 Speelfilm. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Discussie. 14.00 Schoolradio. 15.00 Hoorsp. 15.30 Gram. 16.30 Lezing. 16.45 Praatje. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South- East. 19.00 Fabrleksfanfare. 19.30 Klankb. 20.30 Ork. conc. 21.45 Lezing. 22.00 Nws. en ber. 22.30 Kamermuz. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Gram. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.31 V. d. arb. 13.00 Ge- var. progr. 13.45 Voor de kleuters. 14.00 Voor de vrouw. 15.00 Dansmuziek. 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Ultsl. races. 16.34 Gram. 17.31 Gram. 18.30 Nws. 18.40 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19.31 Gevar. progr. 20.00 Hoorsp. 20.31 Gevar. muz. 21.00 Hoorsp. 21.31 Gram. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Gevar. muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 16.00 Zuidamerik. muz. 17.00 Nws. 17.45 Amus. muz. 18.15 Hammondorgel spel. 19.00 Nws. 19.15 Pianoduo. 19.30 Hoorspel. 21.05 Gram. 21.45 Nws. 23.30 Planorecital. 24.00 Nws. 0.10 Gram. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 14.15 Ka mermuz. 14.45 Gram. 17.00 Kamermuz. 18.30 Gram. 19.00 Nws. 20.00 Kamermuz. 23.10 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 111.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Gevar. muz. 15.00 Ork. conc. 16.00 Beursber. 16.06 Duit se les. 16.21 Amus. muz. 17.00 Nws. 17.15 Vloolrecltal. 17.40 Boekbespr. 17.50 V. d. Jeugd. 18.20 V. d. sold. 18.50 Walsmuz. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Lezing. 20.00 Ork.. koor en sol. 21.00 Nws. 22.15 Klank beeld. 22.35 Gram. 22.55-23.00 Nws. 484 in.: 12.32 Gevar. muz. 13.00 Nws. 14.03 Gram. 15 30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. (Om 20.40 Gram.). 21.45 Gram. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) d d Sd I weer S 4" s aS d a i: G<N Amsterdam mist w.stU 18 ii 0 Den Helder zwaar bew. nno 6 17 14 0 Ypenburg Vlissingen zwaar bew. n 2 19 12 0 half bew. w.stil 19 15 0 Eelde mist wnw 2 21 13 0.1 De Bilt mist w.stil 18 13 0 Twente mist vand. 23 15 0 Eindhoven mist w.stil 19 13 0 Z.-Limburg geh. bew. nw 2 22 15 0.1 Helsinki mist w.stil 10 1 0 Stockholm half bew. z 4 15 9 0 Oslo regen w.stil 15 12 8 Kopenhagen onweer z 2 17 13 1 Aberdeen zwaar bew. w^til 16 3 0 Londen licht bew. nw 1 20 8 0 Brussel geh. bew. w 2 18 14 0 Luxemburg geh. bew. nw 2 26 11 0.6 Parys zwaar bew. w.stll 20 10 0 Bordeaux onbewolkt ono 1 28 14 0 Grenoble onbewolkt w.stil 28 12 0 Nice onbewolkt n 4 26 17 0 Berlijn geh. bew. wnw 2 21 9 0 Frankfort mist w.stll 24 14 0 München onbewolkt Z 2 25 13 0 Zürich mist w.stil 25 10 0 Genéve mist w.stll 26 10 0 Locarno onbewolkt w.stil 25 11 0 Wenen onbewolkt zzo 4 23 7 0 Innsbruck mist w 1 27 6 0 Belgrado onbewolkt zw 2 23 6 0 Athene onbewolkt w.stil 15 0 Rome onbewolkt w.stll 30 14 0 AJaccio onbewolkt ono 3 29 11 0 Madrid zwaar bew w.stll 30 Mallorca onbewolkt w.stll 30 15 0 Lissabon geh. bew. v.and. 23 16 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2